'n Gewaagde aanslag op Hitier faalde door een „stom toeval" De Knokkei*sbui Tas met tijdbom werd verlegd toen de Führer zich over stafkaart boog Rapport over N.V.V.-besluit B. B. DINSDAG 20-jULI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 20 Juli 1944. Duitse V-wapens suizen neer op Londen. Aan het invasie- front. dat 6% week bestaat, bezetten de geallieerden St. Lo, in Italië komt de scheve toren van P|sa binnen het gezicht van de Engelse en Amerikaanse soldaten. Aan het Oostelijk front hebben de Russen de voormalige Litause en Oekrainse delen van Polen, waar vier jaar voordien de tweede wereld oorlog begon, bijna geheel bezet. Amerikaanse bommenwerpers bombarde ren München, het Moezelland en de Saar. De nederlaag van Hitier en de ineenstorting van het Derde Rijk staan vast. In zijn hoofdkwartier, de „Wolfschanze", zit Hitier. De dagelijkse bespreking over de toestand is juist vijf minuten begonnen, als Stauffenberg de kamer binnenkomt. Generaal Heusinger is bezig iets uit te leggen. Keitel, JodI, Admiraal von Puttkam- roer en Hitler's adjudant, majoor-generaal Schmundt, luisteren. De steno graaf Bergen noteert ijverig. Stauffenberg meldt zich kort bij Hitler, die met zijn rug naar de deur zit. Deze geeft hem de hand en noodt hem, de bespreking bij te wonen. Von Puttkammer geeft Stauffenberg, die zwaar invalide is, een stoel en gaat zelf in de vensterbank zitten. Remer had het wel begrepen In zijn aktentas draagt Stauffen berg de bom, waarvan de explosie bedoeld is het startschot van een nieuw Duitsland te zijn. De bom, die Hitier doden moet. Alles is geprepa reerd. In de aktentas, in Eerlijn, in Parijs. Mislukking is uitgesloten. Een daad alleen zal aan Hitier een einde kunnen maken, een daad alleen zal het Duitse volk kunnen wakker schudden. Nog een paar minuten. Dan zal Stauffenberg's adjudant in de deur verschijnen en hem het te ken geven. De bom ligt drie meter van Hitier en de bunker is van be ton. Ieder denkbaar detail is „einkal- kuüert". Het kan niet misgaan. BOM INGESTELD. Daar komt de eerste luitenant von Haeften. Slank, lang, blond, ver schijnt hy in de deuropening. Stauf fenberg verontschuldigt zich bij Hit- Ier. Met een gebaar, om de bespre king niet te onderbreken. Hitier knikt en de eenmasl zo grote en sterke Stauffenberg hijst moeizaam zijn verminkte lichaam omhoog en drukt daarbij op zijn aktentas op de ontsteking van de bom. Met afge meten passen gaat hij de deur uit. Binnen drie minuten zal Hitler in zijn conferentiebunker de lucht ingaan. De tas met de bom ligt nog op de zware eiken tafel, die op cement rust. Boven op een stafkaart ligt die tas, en onder die tas staat op de kaart een stad getekend. Nu komt juist die stad in die drie minuten, die de bom na hst indrukken van de ontsteking no- wfg heeft om te exploderen, ter spra ke. De Führer, die niet al te best ziet, buigt zich over de kaart om. de si tuatie beter te kunnen bekijken. Hitler's adjudant neemt de tas van de kaart en zet hem weg, tegen de zware betonnen tafelpoot, die zich nu tussen Hitier en de bom bevindt. Een onbetekenend gebaar. Het werk van een paar seconden. Het volgend ogen blik dreunt de ontploffing door de conferentiebunker. HIJ WEET GENOEG. Stauffenberg, die al "buiten loopt, over de lange, smalle betonweg, die hem naar de grens van de eerste der drie „Sperrkreise" voeren zal, ziet, dat admiraal von Puttkammer door de luchtdruk uit het raam geslingerd wordt en op het zomers-groene gras terechtkomt. Hij weet genoeg. Hitier is dood. Het grote uur heeft geslagen. Vlug in de wagen! Door koelbloedig optreden moet hij van de heersende verwarring gebruik maken. Vooruit! Hij passeert de eerste „Sperrkreis", de tweede, de derde. Niemand weet nog wat er gebeurd is. In Lötzen wacht zijn vliegtuig. Onder hem en von Haeften verglijden de groene vlakten van Pruisen, van Pommeren, van Berlijn! Alles gaat zonder hindernissen, „wie am Schnürchen". Op het vlieg veld in Staaken heerst de normale bedrijvigheid. Niets meer. In het „Führerhauptquartier" heeft immers Generaal Fellgiebel, die mee in het complot is, alle sein- en telefoonin stallaties waarmee men verbinding met „buiten" zou kunnen krijgen, di rect geblokkeerd. In de Bendlerstrasse hebben zich inmiddels de leiders van het mili taire verzet verzameld, aan het hoofd kolonel-generaal Beek. Als enige sa menzweerder draagt hij op zijn tuniek geen onderscheidingen van de Twee de Wereldoorlog. Want Beck is een typische bureau-generaal, geheel het tegendeel van de jonge Stauffenberg, die op de meeste van Duitslands vele fronten gevochten heeft. De plannen er. proclamaties liggen klaar. Voor het Duitse volk, voor de radio, voor het leger. Voor alles moet Berlijn, de hoofdstad des Rijks, genomen wor den. BERLIJN IN ACTIE. De stadscommandant, generaal Von Kase is eerï der verzetsmensen. Een paar dagen geleden heeft hij bericht gekregen, dat het onder het code woord „Walküre" uitgegeven proef- alarm zeer tevredenstellend verlopen is. In 27 minuten was het regiment marsklaar geweest. Onder het alarm bevel staat de naam van generaal Fromm, de bevelhebber der reserve troepen. Zodra deze eindelijk van zijn maaltijd in hotel Adlon terug is, gaan de juist aangekomen Stauffenberg en generaal Ollbricht naar hem toe. Want Fromm weet nog van niets. „Das ist doch onmöglich", zegt Fromm, als Ollbricht hem vertelt, dat Hitier dood is. „Iki zal het U bewy zen" zegt Ollbricht. „Hoe wilt U dat doen?" is het verwonderde antwoord. „Hier is het bewijs", zegt Ollbricht weer en wijst naar Stauffenberg. Nog steeds begrijpt Fromm niet, wat zijn ondergeschikte Stauffenberg daar nu allemaal mee te maken kan hebben. En dan zegt de jonge, temperament volle officier, met zijn donkere felle ogen: „Ik heb de Führer omge bracht!" „Dat is verraad!" schreeuwt Fromm, dodelijk verschrikt. Hy wil Stauffenberg laten arresteren, maar is zelf spoedig overmeesterd. Zo ner veus is de commandant der reser vetroepen, dat hy zelfs geen ont vluchtingspoging meer onderneemt. En met zijn handtekening er onder gaat het alarmbevel Walküre" in zee. Het begint met een inleiding, zo als bij een bevel gebruikelijk is. De eerste zin van die inleiding luidt: „Der Führer ist tot". HITLER GEWOND. Op hetzelfde ogenblik, dat het be vel door heel Duitsland en alle be zette gebieden geseind wordt, inclu sief het arrestatiebevel van Gouwlei ders en hoge SS-leiders, arrangeert ook ergens een telefoniste een ge sprek tussen Hitier en Goebbels. Want in de Wolfschanze is Fellgie- bel's werk al ongedaan gemaakt. Hitler is gewond, maar hy leeft. Nog voor hij met Goebbels gesproken heeft is men in zijn hoofdkwartier al aan het proberen geweest om contact met de Bendlerstrasse in Berlijn te krijgen. Ollbricht weet al uit de voor aankondiging, dat er een communiqué uit het „Führerhauptquartier" op komst is nog voor dat Stauffenberg een voet over de drempel heeft gezet. Deze hele putsch is een zaak van weinigen. Het gaat er om, wie het eerst (door het beheersen van de communicatiemiddelen) het leger kan laten marcheren voor zy'n doel. Het is inderdaad een „staatsgreepaan het schakelbord". Even onvoorzien 'als het feit, dat Hitler's adjudant luttele seconden voor de ontploffing van de bom Stauf- fenbergs tas van de tafel wegnam, even onvoorzien als het feit, dat de conferentiebunker niet zo sterk gebe- tonneerd is als Stauffenberg aange nomen had, even onvoorzien is het gesprek in Berlijn tussen twee offi cieren, die van de hele putsch niets weten, maar die een beslissende rol ir, haar mislukking zullen gaan spe len. REMER'S DILEMMA. Een zekere majoor Remer. die kort geleden tot commandant van het Wachtregiment van de hoofdstad is benoemd heeft zo juist vernomen dat Hitier dood is, dat het leger de uit voerende macht in handen heeft ge nomen en dat hij met zijn mannen de regeringswijk moet gaan afzetten en er geen muis mag doorlaten. Re mer verwonderd zich. Dan vraagt een zekere luitenant Hagen, of hij Remer even alleen kan spreken. Men gaat in de adjudantenkamer. (Remer's ad judant is een dominee van NiemoeJ- ler's Belydeniskerk, maar desondanks vriend van de lange majoor). Hagen vindt het zyn plicht, zijn chef te vertellen, dat hij plm. kwart voor twee de ontslagen opperbevel hebber van het leger, generaal-veld- maarschalk von Brauchitsch in uni form, ja met de maarschalkstandaard op zyn auto door de Friedrichsstrasse heeft zien rijden. En dat in een dienst 'auto. Inderdaad zeer vreemd, vindt Remer nadenkend. Hagen die op het Propagandaministerium werkt zal naar Goebbels gaan om de zaak te onderzoeken. De Minister kan de luitenant niet direct ontvangen. Hij telefoneert n.l. juist. En wel met de doodgewaande Hitier. En als Hagen binnenkomt en hem van het alarmbevel „Walküre" vertelt waarin van ae dood van de Fuehrer sprake is, zegt Goebbels, dat dit niet juist kan zijn. Maar Hagen wijst naar het raam, waar beiden een afdeling van het „Wachtregiment" kunnen zien op rukken voor het omsingelen van de regeringswijk. Nu weet Goebbels ge noeg. In zijn functie als „Rijksverae- digingscommissaris" van Berlyn laat hij Hitler's „Leibstandarte" alarme ren en stuurt Hagen naar Remer. Maar de mannen van het „Wachtre giment" laten eerst getrouw 'het be vel zelfs geen eigen luitenant door. Tenslotte weet Hagen Remer te be reiken, die van zijn ohef, de (in de putsch ingewijde) generaal von Hase toestemming krijgt, de afzetting van de regeringswijk persoonlijk te gaan inspecteren. Hiermede heeft Hase zich het beste wapen der samenzweer ders in de strijd om Berlyn uit de hand geslagen. Nog steeds weet noch beseft Remer wat er gaande is. Als hij Goebbels met Hitier hoort telefoneren, denkt hij aan bedrog. Maar hij krijgt zelf de hoorn in de hand. En dan ver dwijnt zijn laatste twijfel als sneeuw voor de zon. Hitier vertelt van de mislukte aanslag en geeft Remer op dracht de putsch met alle middelen te onderdrukken totdat Himmler dit werk van hem over zal nemen. Of Remer dat begrepen heeft? vraagt Hitier. Remer heeft het begrepen. HEN JAAR LATER. Van bijna alle leidende figuren van de putsch leven thans nog slechts de familieleden. Remer heeft na zijn carrière als een der drie leiders en voornaamste spreker van wijlen de Socialistische Rijkspartij de wijk naar Egypte genomen. Hagen is redacteur bij een neutralistisch-Duits weekblad in München. In het gevierendeelde Berlyn staat een standbeeld voor Stauffenberg en generaal Heusinger, die tijdens de aanslag in Hitler's bun ker was, is met Rommel's voormalige stafchel Speidel adviseur van Aden auer voor de opbouw van nieuwe Duitse strijdkrachten. Goebbels pleeg de zelfmoord in het brandende Ber lijn en Rommel (die als Rijkspresi dent zou zijn opgetreden) deed het zelfde op bevel van Hitler, die diens realistische berichten van het West front defaitisme noemde. Nog steeds staat de putsch van 20 Juli 1944 in het kruisvuur der me ningen. „Poging van een reaction- naire officierskaste om eigen standje te redden, toen ze zagen, dat het met Hitier en zijn oorlog fout ging", heet het hier. „Gewetenloos landverraad, om Duitsland, dat al in een tweefron- tenoorlog stond, ook nog in een bur geroorlog te storten", zeggen ande ren. „De Christelijke elite van Duits land, die zich opofferde en daarmee zijn volk weer recht van spreken gaven" zeggen de overlevenden. „Op zijn best amateurs die de meest ele mentaire dingen bij hun putschvoor bereidingen verwaarloosden" heet het elders. „De geallieerden hebben wel Hitier gesteund, maar nooit de sa menzweerders geholpen", klinkt het verwijt. „Wanneer die officieren in 1939 of eerder gehandeld hadden, dan was de wereld veel ellende ge spaard gebleven", beweren weer an deren. „Trouw*. IDENTITEITSKAART NIET ALS PASPOORT. Minister Donker is niet bereid naast het paspoort allerlei binnen landse legitimatiebewijzen als bui tenlands reispapier te erkennen. Dit heeft hij medegedeeld in antwoord1 op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer F. J. Goedhart (PvdA), die om deze mogelijkheid had verzocht. Gestreefd moet worden, aldus de minister, naar een uniform geredi geerd paspoort van lage prijs en lange geldigheidsduur. Ook voor vreemdelingen blijft het paspoort bij binnenkomst in ons land verplicht. Andere papieren bie den te weinig mogelijkheden tot het doen van aan tekeningen en boven dien geven zij te weinig garantie wat betreft de antecedenten van de be trokkene. WESTLAND GAAT ZIJN FRODUCTEN UITSTALLEN De zesde Westlandse handelsten toonstelling, die van 10 t.m. 14 Aug. wordt gehouden in en om de coöp. centrale Westlandse snijbloemen- veiling te Honselersdijk, is nu reeds, wat de 7000 m2 standruimte betreft, volgeboekt. Er zijn 225 stands, ver deeld over 142 bedrijven. Dit bete kent dat er, vergeleken bij vorig jaar, 22 nieuwe bedrijven zijn bijge komen. Er zullen ook nieuwe snufjes te zien zijn. Op 10, 11 en 12 Augustus zal er de gehele middag gedemonstreerd wor den met resp. vervoersmiddelen in de tuinbouw, werktuigen voor ziekte bestrijding, grondbewerkingsmachi nes en het voorkomen van fouten by beregenings installaties. HAAGSE ZIEKENAUTO HAD TE VEEL HAAST. In Den Haag hebben zich gister avond twee verkeersongevallen voor gedaan, waarbij gelukkig geen ern stig persoonlijke letsel is voorgeko men. In de Gouverneurlaan botste een wielrijdster tegen een andere da me, die met haar fiets van het trot toir de rijweg opkwam. De terstond ontboden ziekenauto botste op de Parallelweg tegen een tram, waar door de dienstdoende arts van de G. G.D. zijn hand kneusde en de auto deuken opliep. Een nieuwe zieken auto vervoerde de licht gekwtste wielrijdster naar het ziekenhuis aan het Westeinde, vanwaar zij na te zijn verbonden huiswaarts kon keren. Doordat er twee ziekenauto's moes ten worden ingeschakeld liet het on geval zich ernstiger aanzien dan het wel wks. De ongelukken deden zich juist op het spitsuur voor, zodat het verkeer enige vertraging ondervond. VOORTAAN VAN BREEDBAND ACCUNTANTS VERKLARING. Minister Zylstra is bereid te be vorderen, dat in het vervolg in het jaarverslag van de N.V. Breedband de accountantsverklaring wordt af gedrukt. Aan het jaarverslag over 1953 was geen accountantsverklaring toegevoegd, hetgeen voor het Twee de-Kamerlid de heer Janssen (kath. v.) aanleiding was, de minister te vragen, of deze verklaring wel zon der enig voorbehoud was gegeven. De minister kon dit volmondig be vestigen, doóh deed tevens bovenbe doelde toezegging. ff» «ff (21) In het beleid van de Chr. Vakbe weging zal na het uittreden van het NW uit de Raad van Vakcentralen geen enkele v/ijziging komen. Of er nu een gereglementeerde samenwer king is of niet, dat verandert niets in de beginselen en de praktijk van de Chr. Vakbeweging. Tijdens de duur van de gereglementeerde samenwer king 'heeft de Ohr. Vakbeweging haar zelfstandigheid en haar overtui ging gehandhaafd: zij zal dat ook doen, nu het NVV die gereglemen teerde samenwerking beëindigd heeft. Dit verklaarde de heer M. Ruppert de voorzitter vap het Christelijk Na tionaal Vakverbond tijdens de radio toespraak, die hij gisteravond voor de NCRV-microfoon gehouden heeft en waarin hij betoogde dat er voor de Chr. Vakbeweging geen enkele reden is, van koers te veranderen of het evenwicht te verliezen. In het begin van zijn toespraak heeft de heer Ruppert er qp gewe zen dat, wie.de geschiedenis der so cialistische vakbeweging kent, zich niet over het besluit van het NVV verwondert. De geschiedenis leert, dat 'het voor het NVV altijd een moeilijke taak is„ zijn rust te be waren als er onrust is in de politieke sfeer. Na de uitlatingen van PvdA- zijde van de laatste tijd moest dan ook rekening worden gehouden met een koerswijziging in NW-kring. De CNV-voorzitter bestreed ver volgens de opmerking van de heer Oosterhuis in zyn radiorede van Za terdag dat de gereglementeerde sa menwerking haar ontstaan dankt aan het in de oorlog gezamenlijk doorstane leed. Op dit punt heeft de heer Oosterhuis zich in elk geval vergist. Ons volk heeft veel leed doorstaan maar van een te zamen met het NW doorstaan leed is geen sprake. Toen in Juli 1941 het CNV verboden werd heeft de Chr. Vakbeweging niets er varen van solidariteit. Het volstrekte tegendeel is het geval. Over de rol, die verscheidene toenmalige bestuur, ders van het NVV t.o.v. de Chr. Vak beweging hebben gespeeld, wil spr. nu zwijgen. Wel heeft de leiding van de Chr. Vakbeweging na de bevrij ding veel weerstand in eigen kring moeten overwinnen om tot een gere glementeerde samenwerking te ko men. Vervolgens merkte de heer Rup pert op, dat het NW van meet af aan de gereglementeerde samenwer king heeft gezien als een phase op de v/eg naar een zich „algemeen" noe mende socialistische vakbeweging. De verklaring van het NW sprak van een ontstellend gebrek aan de mocratische gezindheid bij de voor zitter van het CNV. Hierop antwoordde de heer Rup pert: Zou dit ontstellend gebrek mis schien elders gezocht moeten wor den? Zou het misschien zo zijn,, dat het NVV wèl mag betogen dat vak organisatie op levensbeschouwelijke basis verkeerd is, maar dat het CNV niet mag betogen, dat vakbeweging zonder levensbeschouwelijke grond- verkeerd is? Over democratische ge zindheid gesproken! Aan het einde van zijn toespraak noemde de heer Ruppert de beslis sing van het NW fout. De Chr. Vak beweging zal echter haar evenwicht niet verliezen en in trouw aan de Chr. belijdenis haar arbeid in en voor ons volk voortzetten. Eenieder kenne en vervulle op dat punt haar of zijn roeping, aldus besloot de heer Ruppert. GRONINGS MEISJE LICHTTE TAL VAN WINKELIERS OP. De Groningse recherche heeft een 17-jarige leerlinge van de Groningse huishoudschool gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het meisje heeft tal van Groningse win keliers voor aanzienlijke bedragen aan goederen opgelicht. Ze gaf zich uit voor het dienst meisje van dames, die cliënt waren bij de betrokken winkeliers, en kwam even een jurk, een rok, een cigarettenpijpje of een paar nylons halen. Bij navraag bleek dat de be trokken mevrouw in vele gevallen, geen dienstmeisje had, eii in ieder geval geen opdracht had gegeven goederen af te halen. Ook gaf het meisje zich wel eens uit voor de nieuwe verkoopster van een collega van de .winkelier die zij oplichtte. Zij kwam dan gehaast binnen en zei- dat collega die en die bij wie zij win keljuffrouw was direct een artikel nodig had, dat hij niet meer in voor raad had, en of men hem daar even aan wilde helpen. Dit gebeurde prompt, maar later bleek dat nimmer een winkeljuffrouw van de collega artikelen had afgehaald. Een rok met een zeer opvallend dessin, door een van de winkeliers afgeleverd, verried haar. DE BIJENKORF. Tengevolge van de verbetering van de werkgelegenheid en de toeneming van de productiviteit heeft de N.V. Magazijn De Bijenkorf in het boek jaar 19531954 geen onbevredigen de omzetten gehaald. Zowel De Bijenkorf, zo merkt het verslag op, als de dochteronderneming „HEMA" heeft van de grotere koopkracht de gunstige gevolgen ondervonden. De St. Nicolaasomzetten van 1953 be reikten zelfs een recordhoogte. Het verslag wijst erop, dat de be stedingsgewoonten zich onder ver anderde inkomstenverhoudingen in sterke mate hebben gewyzigd. De termijnbetaling is, vooral wat de duurzame verbruiksgoederen betreft, een gewoon verschijnsel geworden. Ook de Bijenkorf is voor deze goe deren overgegaan tot verkoop op cre- DE OVERSTROMINGEN LANGS DE DONAÜ. Op vele plaatsen in Zuid-Honga- rije zijn dijken langs de Donau over grote afstanden bezweken, aldus is Dinsdagochtend te Wenen vernomen. De vlakte van Mohacs, een groot wildrijk eiland tussen twee armen van de Donau, staat bijna geheel on der water. De beroemde kudden her ten kwamen bijna alle om. Radio-Boedapest meldde Dinsdag ochtend, dat Maandagavond een dij:: ten Noorden van de Hongaarse hoofd stad over honderd meter is bezwe ken, waardoor de hoofdwaterkering in dit gebied „onhoudbaar" is gewor den. Bij Esztergom, 40 kilometer ten Noorden van Boedapest, ontstond een dijkdoorbraak, waardoor 725 hectare landbouwgrond blank kwam te staan Een groot deel van de te velde staande gewassen in het gebied Szi- getkoez in Noord-West-Hongarije ble ken na het zakken van het water vol komen verloren te zijn gegaan, aldus de eerste berichten uit dit gebied. Te Gyoer en in het gebied van Bra tislava in Tsjecho-SIowakije is een te kort aan drinkwater. In Oostenrijk zijn alle hoofdwe gen weer berijdbaar. Ook is de nor male dienstregeling voor het spoor wegverkeer op beide belangrijke spoorlijnen naar het Westen weer in gevoerd. De treinen rijden echter nog wel met vertraging. diet. De financiering van dit crediei. wordt buiten de onderneming ge houden. Zoyvel de in- als de verkoop- markt ontwikkelt zich thans gunstig om nieuwe afzetmogelijkheden te vinden voor nieuwe producten. De voorraad van de maatschappij ligt op een wat hoger niveau dan vorige ja ren. De toenemende omzetten en het grotere assortement waren hier van invloed. Het boekjaar, dat ditmaal een pe riode beslaat van dertien maanden bracht een exploitatiewinst van 1.519.043 tegen 1.345.175 gulden over 1952. Na afschrijvingen en reserve ringen resteert een nettowinst van 966.130 (873.178) gulden. Voorgesteld wordt over 19531954 een dividend uit te keren van 9 (8) percent. De directie verwacht, dat de bin nenlandse koopkracht zich in 1954 gunstig zal blijven ontwikkelen. De gang van zaken in 1954 doet haar de tweede helft met vertrouwen tege moet zien. Voor de toekomst op lan gere termijn vormen de groei van de bevolking en de mobiliteit daarvan belangrijke factoren. IN REGENPUT GELOPEN EN VERDRONKEN. Het anderhalf jarige zoontje van de familie Kokhuis in Albergen (Twente) is Maandagmorgen in een regenput gelopen, waarvan het dek sel was afgenomen. Het kind ver dronk jammerlijk. Scheepsberichten AAGTEKERK, 20 v. Singapore naar Hongkong; ALIOTH. 19 v. Montevideo te Santos: AMSTELSTAD. 19 v. Saigon n. Kidjang: ARENDSKERK. 20 v. R'dam te Genua; CALTEX LEIDEN, p. 20 Kp St Vincent n. R'dam: CALTEX UTRECHT. r. Sidon n. R'dam; CELEBES, 20 v. Ryeka te Napels; CONGOSTROOM, p. 20 Las Palmas n. Dakar; DELFLAND, 19 v. Rio Grande do Sul n. Buenos Aires; DIEMERDIJK, 18 v. San Francisco te Portland (Oreg.); ETREMA. 20 v. Berre n. Alexandrië; GOOILAND. 19 v. Itajai te Paranagua; GRAVELAND, p. 20 Ouessant. 21 A'dam verw GROOTE BEER. 20 te Havre v. R'dam n. Halifax. HILVERSUM, 20 v. Suez n. Mena al Ahmadi; ITTERSUM, 19 v. Paranagua n. Santos; JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT. 20 v. Quebec te R'dam; LAU- RENSKERK, 20 v. Suez n, Aden; LIN- DEKERK, 2 Ov. Kopenhagen n. R'dam; PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK, p. 20 0.45 u. Vliss. n. Antwerpen; RON DO. p. 20 Ouessant. 22 v. Port Said te Hamburg verw.; RIJNDAM. 19 v. Ha lifax te New York; SALATIGA. 20 van Singapore n. Colombo; SALLAND, 20 v. A'dam n. Hamburg; SAPAROEA, p. 19 Ouessant n. Antwerpen: STAD DOR DRECHT, 22 04.00 u. Hoek van Holland verw. v. Gibraltar; STAD HAARLEM, vertr. 21 v. R'dam n. ïKrkenas; TABIAN, 20 v. Philippijnen n. Honolulu; TARA- KAN. 19 v. Marseille n. Genua. ALAMAK, 19 te Madras; ALWAKI, 20 te Montevideo; AMSTELBRUG. 20 te Kobe; ANNENKERK, p. 19 ten w. van Kreta n. Genua; ARMILLA 1119 van Haiphong n. Hongkong; BARITO, 22 te Dili verw.; BINTANG. p. 19 St. Pauls- rock n. Recife; BLOEMFONTEIN, 19 200 m. nw. Kaapstad n. Las Palmas; BONAIRE, 19 280 m. zw. Plymouth; CALTEX DELFT (t.>, p. 19 Kp Vincent n. R'dam; CALTEX PERNIS <U, 20 nm. te Sidon; CALTEX UTRECHT (t.)20 Sidon verw.; CHAMA <t.). 19 v. R'dam n. Hamburg: DALERDIJK, 19 te Ant werpen; ESSO DEN HAAG <t p. 19 Kreta n. Antwerpen; GOOILAND. 19 v. Itajai n. Paranagua; HAULERWIJK, 19 te Davao; INDRAPOERA. 19 v. Colombo n. Belawan; JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT. 19 te Le Havre; KARIMUN. 19 v. Surabaja n Balikpapan; KOTA GEDEH, 19 v. Balikpapan n. Surabaja; KOTA INTEN, 18 n.m. v. Port Said n. Port Sudan; LIEVE VROUWEKERK. 19 te Kuwait: LOPPERSUM. p. 19 Fini- sterre n. Newport Mon; MARIEKERK. 19 v. A'dam n. Hamburg; MELISKERK. 19 v. Aden n. Penang; METULA t(.), 20 te Miri; MIRZA <t.>. p, 19 Str. Soenda n. Singapore; NIGERSTROOM, '19 rede Accra; PRINS FREDERIK HENDRIK, nacht 18/19 v. Greenbay n. Sarnia; RAKI 20 te Tj. Priok; REMPANG. 20 te Pe nang; ROTTI, 20 te Pt. Said; SCHER- PENDRECHT (t.). 20 te Recife; SOEST- DIJK, 19 v. Tj. Priok n. Cheribon; STAD VLAARDINGEN, p, 19 Landsend n. Wa- bana; SUMATRA, 19 v. Tj. Priok naar Singapore; TABIAN. 19 te Claveria; TAWALI. p. 19 Kreta n. Port Said; TE GELBERG. 21 v.m. Hongkong verw.; THEMISTO. 20 te Swansea; TOMINI, 19 nog te Basrah; TRAJANUS. 19 te Am sterdam; WESERDAM, 19 270 m. w. Landsend n. New York; WILLEM RUYS, 19 n.m. te Port Said; ZUIDERKRUIS, 19 180 m. n. ten w. Kp Vincent n. Las Palmas. Ook voor U ligt hier een taak. Bureau B. B. Langebrug 56. tel. 80441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7