RIJNSTREEK DUINSTREEK Het Franse voorbeeld vond slecht onthaal Nieuwe sterren vlammen op aan de hemel DINSDAG 20 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Maandagmiddag ontvingen de leer lingen van de Landbouwhuishoud- school „Koningin Juliana" hun diplo ma. Mej. J. B. Heesen, de directrice, sprak daarbij enkele vriendelijke woorden tot de leerlingen en noem de de meisjes een „vrolijk gezel schap", dat ook goed werk heeft ge leverd. Ware het gebruikelijk om het predicaat „lof" toe te kennen, dan zouden zeker enkele van de geslaag den dit volkomen verdiend hebben. Het gezinsdiploma ontvingen: J. de Jager, A. Oskam en B. Vergeer. Diploma primaire cursus (2 jaar): J. N. Verdonk, Aarlanderveen, J. Wiebenga, Bodegraven en M. de-Wit, Zoeterwoude, A. H. Alblas, L. E. Dool, A. J. van Griethuizen, G. W. den Hertog, G. de Jong, G. A. Koren C. Kromhout, R. R. Kromhout, A. W. C. Otteilo, J. de Regt, J. v. d. Vis en L. W. Vogel. Vormingsklasse (1 jaar): W. Ent hoven, Nieuw Vennep, M. M. Gulde- mond, Boskoop, M. A. Ch. Hardijzer, Boskoop, M. Altona, N. J. van Driel, C. J. van Griethuizen, H. G. Hille- brandt, E. J. Tolk, A. van Wieringen H. G. C. Binsbergen. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dit Alphen aan den Rijn. DIPLOMA'S GEMEENTELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL De diretrice, mej. N. van Beest, leidde de bijeenkomst in, sprak een gelukwens tot de geslaagden en een dankwoord tot de ouders. Wethouder Dekker was verheugd over de bereikte resultaten. De- geslaagden zijn: Costumière: Nel Blanksma en Wil Roest. Huisnaaister: Dien Minnee, Riet Hunink, Alie Fase (lof), Letty Osse- voort. Kinderverzorgster: Lijda de Rijk, Leimuiden, Gina Groenheide, Betty Annaars. Assistente in de huishouding: Nel de Deugd, Gerda van Dam, Copie Koblenzwij, Elly de Vries, Rinie Vonk. Twee-jarige dagschool: Ella Basie (lof), Adrie Rijlaarsdam, Jannie Wil- lems, Boskoop, Nel de Bruin (lof), Boskoop, Wil Ketel, Marrie van der Zee, Jannie Kerkhoven, Nel Wind, Tineke Mooij (lof), Greetje Linting, Hennie Vos, Maartje Vonk, Ria Pee- neman, Ciska Butterman, Aafje Nes ting, Lida Lüneman, Marie van He- mert, Rietje Blouw, Liesbeth Ellens, (lof), Aarlanderveen, Ria Elk, Jansje Heemskerk, Jansje Koster, Anneke Langman, Tonie Bous, Rina Vermeul, Gerrie Schuurman (lof). Fransje v. d. Zwan, Neeltje Hulscher, Greet v. Leeuwen. Paula Piepenbrink, Loes Nieuwenhuis. Waar geen' woonplaats is vermeld betreft het Alphen aan den Rijn. SCHOLIER FIETSTE DE RIJN IN De 10-jarige C. Oppelaar is Maan dagmorgen op v/eg naar school aan de Oudshoornseweg, via het Jaagpad aldaar, met fiets cn al in de Rijn ge reden. doordat hij een moment de macht over het stuur verloor. Hij Ihad de tegenwoordigheid van geest zich naar de schoeiing te werken en hieraan vastklamoend zich boven water te houden, totdat hulo kwam opdagen. De heer Krösschel uit de Ruijsdaelstraat bracht hem op het •roge en de politie dregde zijn fiets •p. Het ongeluk liep nog goed af. Twee fietsen in stukken De 10- jarige A. Blom, die zgn. „los-handje" fietste, botste omstreeks vijf uur Maandagmiddag teaen de w'elriider A. Borst in de Vinkenbuurt. Beiden kwamen te vallen. De rnwielen wer den ernstig bercha^ic-d. Overigens liep het ongeval goed af. Postduiven Sociëteit 't Centrum. Door de P. S. 't Centrum werd deelgenomen aan de wedvlucht van af Roosendaal over een afstand van 69 km. De duiven werden gelost bij zeer slecht weer en sterke westen wind! De uitslag is als volgt: P. Heemrood 1. 6; H. C. van Woerde 3, 11. 12; A. Joha 4. 5, 13. 14. 15; A. Vernes 3. 10; P. Sneeuw 7, 9; T. Dombprg 8. Vitesse kampioenen oude duiven. 1. T. Domburg 6741 pnt; 2. A. Ver nes 5820 pnt; 3. J. Tuinen burg 4645 pnt; 4. H. C. van Woerde 3958 pt; A. Joha 3928 pt. BOSKOOP Schoolreisje R.K. Mulo Maandag maakten de leerlingen van de R.K. ulo-school „Don Bosco" hun jaarlijk se schoolreisje. Ditmaal had men een zeer interessante tocht „dicht bij huis" uitgezocht. Het eerste bezoek gold Kasteel ter Haar, nabij Haarzuilen. Onder deskundige leiding werd een rondgang gemaakt door dit machtige sprookjesslot, hetwelk ongeveer sinds het jaar 1400 in 't bezit van dezelfde familie is. Ook de fraai aangelegde tuin men zou het beter een groot park kunnen noemen werd bezichtigd. Vervolgens ging de tocht langs de boorden van de Vecht. Hierna ging men een bezoek brengen aan Schip hol en Amsterdam. Na een wandeling door de drukke winkelstraten deed de gewijde stilte van het Begijnhof weldadig aan. Hier wachtte de Boskopers een verrassing aangezien kapelaan Sanders, die en kele jaren te Boskoop heeft gewerkt, persoonlijk het gezelschap rondleidde en hun van de geschiedenis van het Begijnhof een duidelijke uitleg gaf. Nadat op steedse wijze een versnape ring was genuttigd vervolgde men de reis via Velsen, alwaar een vluchtige blik op het millioenenwerk, de tun nelbouw, kon worden geslagen. Als laatste pleisterplaats stond de beken de speeltuin „Groenendaal" te Heem stede op het programma. Hier werd de laatste maaltijd genuttigd en kon den de jongelui zich nog enige tijd vermaken. NIEUWKOOP Korfbalwedstrijd De dameskorf balclub Nieuwkoop speelde Maandag avond een wedstrijd tegen het 12-tal uit Vinkeveen. Reeds spoedig konden de bezoek sters zich verheugen in een 20 voor sprong. Na de rust werd het spel van de Nieuwkoopse meisjes aanmerke lijk beter. Vier minuten na de her vatting van de strijd werd een van de aanvallen op het Vinkeveense korf besloten met een mooi doelpunt van Jopie van de Loo. Het Nieuw koopse overwicht duurde voort en onder groot enthousiasme van het publiek kwam de gelijkmaker door Henny van Koert. Nog was het niet mooi genoeg. Met 'n werkelijk mees terlijke worp bracht Rie Vergeer de stand op 32. Onder Luide aanmoe digingen werd verder gespeeld, doch in de stand kwam geen verandering meer. Hierdoor heeft Nieuwkoop zich gerevancheerd voor de nederlaag van twee weken geleden. Watersportfilm In de zaal van de heer de Koker vor.d Maandag avond een filmavond, welke was ge organiseerd door de Unie van Water - sporttouristen en de plaatselijke WY. Mr. J. Vollenhoven 2e voorz. van de Unie opende de avond met ondermeer zeer waarderende woor den voor Nieuwkoop. De leden van de Unie zijn zeer gehecht aan Nieuw koop en daarom zal er binnenkort weer een stertocht' naar dit vacan- tieoord worden gehouden. De heer Niericker ui Den Haag ver toonde hierna enige films, allen handelende over hoogtepunten uit het leven van de Watersport-Unie. Uiteraard kwamen zeer veel schone natuuropnamen voor. De heer Seve- rens penningmeester van de. Unie, gaf tijdens het draaien van deze stro ken, (alles amateurswerk) een expli catie, waarbij menig geestige opmer king niet ontbrak. NIEUWKOOP Duivensport. Met 120 jonge dui ven nam de postduivenvereniging „De Vooruitgang" deel aan een wed vlucht vanaf Roosendaal. De afstand bedroeg 72 km. Om 11.50 uur werden de dieren losgelaten en de eerste duif waardering vinden. Tenslotte hebben kwam aan om 12.50.32 uur. De uit- zij reeds meerdere malen béwezen, siag luidt: A. van Leeuwen 1, J. W.1 dat hun spel dit verdient. Woerde 2, J. Tijsterman 3 en 4, C. J- v. Leeuwen 5. Gebr. Oosterman 6 en 10, D. v. d. Helm 7 en 8 en J. H. Woerde 9. Ie kampioen Midfond J. W. Woer de; 2e kampioen Midfond J. Tijster man en 3e kampioen Midfond Gebr. Oosterman. Met ingang van 1 September a-s. is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Vaassen de heer M. van Dalem. De pas geslaagde onder wijzers was tot heden tijdelijk werk zaam te Den Hoef. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd. Bij de gehouden exa mens aan de huishoudschool der Eerw. Zusters, slaagden voor het di ploma costumière: Thea Hoogen- boom, Lida van Klink, Plonie Loos. Het diploma lingerienaaien werd be haald door: Riet Koek, Tonnie Ter- meulen, Corrie Schoo, TER AAR Geboren: Clazina M. M. d. van M. A. Kleijn en Cl. M. Dobb; Wil- helmina P. P. d. van N. C. Groen in 't Woud en C. J. Vis; Gerarda M. d. van A. Slof en J. A. M. Straver; Lena d. van J. v. d. Starren en M. J. v. d. Snoek; Hendrik C. z. van C. H. den Brave en J. M. Koenekoop; Theodo- rus Fr. z. van Th. C. v. Leijden en C. J. Th. v. d. Berg. Ondertrouwd: J. A. Markx 29 j. en G. G. E. Voortman 23 j. Overleden: Alida J. Mulder wed. van D. W. v. Harten 68 j.; Alida Rijers 67 j., echlg. van B. Jonker. RIJP WETERING Uitvoering Toneelver. „Ernst en Luim" Zondagavond j.l. gaf de toneelver. „Ernst en Luim" in nieuwe gedaante de opvoering van het spel „Papa mag het niet weten". We zou den dit spel willen zien als een in leiding tot de a.s. Oranjefeesten" al dus de nieuwe voorzitter van deze vereniging, de heer A. J. Zandvliet. Helaas heeft een gedeelte van het publiek hierin blijkbaar een aanspo ring gezien om ook van de luidruch tigheid bij deze feesten gebruikelijk een voorproefje te geven. Daardoor ging het grootste deel van het gebo- dene voor ons verloren en voor ons niet alleen Voorzover wij het dan nog hebben kunnen bekijken en verstaan was het stuk niet onaardig en werd er vlot gespeeld. Hopelijk zullen de spelers by de volgende opvoering voor een aandachtiger publiek meer KAT WIJK Geboren: Helena, dr van D. Ouwe hand en A. Guijt; Neeltje, dr van A. v. d. Eijkel en A. Hasenoot; Jansje, di van G. P. van den Andel en J. Plan- je; Ada H., dr van G. van Duijn en K. Schaddee van Doorn; Leendert, zn van P. W. Vooys en J. H. Barn- hoorn; Maria A. T., dr van H. W. Aanhaanen en J. C. van der Kroft; Arie, zn van P. van der Bent en E. A. van Beelen; Johannes, zn van G. Gordijn en L. Krijgsman; Arie, zn van C. van Klaveren en D. Vooijs. Getrouwd: J. Haasnoot en A. Ouwehand; W. P. Versteeg en C. Mol; A. Ouwehand en K. Snijer; W. Kaptein en A. Dijkdrenth; W. de Vreugd en C. Dulfer; D. v. d. Heuvel en C. Klaassen. Ondertrouwd: A. de Best en A. de Jong; C. van Tilburg en P. J. Hus; J. Guyt en S. K. van der Plas. Overleden: G. de Mol 94 j.; J. G. van der Laan 66 j.; D. Verdoes 89 j.; M. M. Olsthoorn 69 j., wed. van F. J. Luijten; J. B. de Ruyter, wedn. van A. Knetsch. NOORD WIJK Gunning. B. en W. hebben het bouwen van een lokaliteit voor li- j chamelijke oefeningen met bijbeho rende werken, aan de Wassenaarse- straat alhier gegund aan de fa. B. v. d. Wiel te Noordwijk a. Zee voor 71.750. NOORD WIJKERHOUT Schooltijden St. Jozef-jongens school. Momenteel wordt onder de ouders van de leerlingen der R.K. Jongensschool een enquête gehou den over verandering van schooltij den. Het schoolbestuur wil de vrije Zaterdagmiddag veranderen in 's Za terdagsmorgens les en 's Woensdags middags vrij. Spoedeisende raadsvergadering. De raad komt heden, Dinsdagavond om 7 uur in spoedeisende vergade ring bijeen. Het punt van de agenda waarvoor deze spoedeisende vergade ring werd uitgeschreven luidt als volgt: Voorstel van B. en W. om bij de kroon voorziening te vragen te gen het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij goed keuring wordt onthouden aan de by de negende wijziging der begroting 1953 toegevoegde post; „Subsidie aan kerkgenootschappen". Geboren: Gerarda Dorothea Maria, dr van J. J. de Winter en G. Th. Pouw; Marinus Cornelis Hubtrtus, zn van If. Geerlings en M. S. van Hal; De Koninklijke Nederlandse Paardenposterij Particulier initiatief won 100 jaar geleden maakte een Ko ninklijk Besluit van de 11e Juni 1854 een einde aan het kwijnend bestaan van een instituut, dat omtrent een halve eeuw een belangrijke rol in het leven onzer voorouders had ge speeld en dat fleur en kleur had ge geven aan het leven van alle dag. Dat instituut was de „Koninklijke Nederlandsche Paardenposterij". Wie weet tegenwoordig nog iets af van postkoetsen en vervoer van brie ven en andere poststukken per ruiter of rijtuig? En toch is het werkelijk nog niet zo héél lan ggeleden, dat het laatste postrytuigje, mitsgaders paard en postiljon uit de sterkte wer den afgevoerd en vanaf dat ogenblik het paard in de posteryen tot het verleden behoorde. Het was in het jaar 1932, dat de laatste postiljons huiswaarts keerden na opheffing van „het" laatste rit (zoals het in postale termen heette) te Amsterdam en wel op het traject Hoofdpostkantoor— Centraal Station. Maar zult ge zeggen hoe klopt dat dan met de opheffing van de „Paardenposterij", waarover in de aanhef sprake was? Welnu, dan moeten wij even In de geschiedenis van de posterijen en van.... het verkeer ons verdiepen. Verkeer en postwezen hebben in de loop der eeuwen n.l. steeds in bij zonder nauw verband met elkaar ge staan en elkanders ontwikkeling verliep vrijwel gelijkmatig en gelijk soortig. Bij nadere beschouwing be hoeft zulks ook geen verwondering te wekken, omdat het vervoer van brieven en pakketten en andere pos tale stukken natuurlijk gebruik maakte van de middelen, welke in bepaalde tijdperken ter beschikking stonden. Zo waren dat in de grijze oudheid voetboden en al spoedig rui ters met in de Romeinse tijd zelfs voertuigen. In ons land waren het de schuiten, welke, vooral vanaf de 17e eeuw, in geschakeld werden voor briefvervoer met daarneven vanzelfsprekend de ruiters en toen de wegen beter werden de rijtuigen om in de tweede helft van de vorige eeuw eerst ten dele door de spoorwegen ver vangen te worden. Het vervoer per as, dus door mid del van met paarden bespannen voer tuigen, was al een grote vooruitgang, omdat tenslotte de trekschuit er lan ger over deed en ook in vroegere tij den snelheid reeds een factor was, welke men op prijs wist te stellen. Zo lang de poststukken zich beperkten tot lichte brieven kon natuurlijk met ruiters worden volstaan. Zij kon den zich snel verplaatsen en waren niet aan harde wegen (die er vrijwel niet waren) gebonden. Zwaardere stukken gingen later per schuit en kwamen dan ook, zij het langzamer, op de plaats van bestemming. Toen'het aantal te vervoeren post stukken toenam werd eerst door de postiljons gebruik gemaakt van een bij- of handpaard, dat ook nog een „brievenmaal" (d.i. een lederen zak met post) te dragen kreeg en later werden op zulke trajecten post-kar- ren ingelegd. Dit was bijv. het ge val op de route naar Texel, waar soms wanneer de handelsvloot uit West-Indië was binnengevallen zeer veel post te vervoeren viel. De argeloze lezer van historische romans of andere geschiedkundige verhandelingen zal nu menen, wan neer hij leest, dat de burgemeester van de stad Amsterdam per postkoets naar 's-Gravenhage reisde, hier met zulk een postkoets waarmede dus poststukken vervoerd werden, te doen te hebben. Een begrijpelijke op vatting en tevens vergissing! trouwens. Meerderen hebben zich daar in vergist om tenslotte tot de slot som te komen, dat onder het be grip „posten", dat men in de litte ratuur veelvuldig tegenkomt, moet worden verstaan: „het recht van ver voer op eigen grondgebied". Dit is althans de opvatting van een zekere Bouricius, in leven postmeester titu lair te Arnhem en voorts „Koninklijk Pruisisch Agent der Postwagens". Hij leefde in de eerste helft der 19de eeuw en mocht dus geacht worden van een en ander aardig op de hoog te te zijn. Dit postwezen kon men volgens hem verdelen in 3 takken t.w. als be langrijkste dienst van het brievenver voer (of brievenpost), verzorgd door de Staat. Vervolgens het vervoer van personen en goederen met postwa gens door particuliere ondernemers, hetwelk buiten de brievenpost om gaat en tenslotte als laatste tak was daar de z.g. buitengewone post of paardenpost. Het is dus deze laatste tak van „postdienst", waarover dit artikel gaat. Die paardenpost m5est ter be schikking staan, zowel van het post vervoer door de Staat als van het postwagenverk'eer door particuliere ondernemers verzorgd. De paardenposterij kreeg bepaalde routes als monopolie toegewezen, routes waarop zij dus de wisselpaar- den leveren mochten voor de parti culiere ondernemers en de rijpaarden verhuren mochten aan de reizigers en koeriers. De „Koninklijke Paardenposterij" was een Staatsinstelling, doch niet altijd even populair omdat zij uiter aard het particulier initiatief min of meer beconcurreerde en aan zich bond o.a. zoals wij zagen door het monoplie van verhuur van wissel- en zadelpaarden op vele (en somwij len zeer belangrijke) trajecten. Een grote concurrent begon zich aan te melden in de vorm van de diligences, die - om dte verwarring nog wat groter te maken ook wel „postwagens" genoemd werden. Dit waren trouwens de opvolgers van de „postwagens" uit de 18e eeuw, waar mede de burgemeester van Amster dam naar 's Stadhouders residentie reed, voor zover hij althans niet van eigen koets gebruik maakte. De Paardenposterij was eigenlijk een Franse instelling en als zodanig uit de Napoleontische tijd overge bleven en door Koning Willem I, op voorstel van Gijsbert Karei van Hoo- gendorp, doch tegen het advies van de Inspecteur der Posterijen Koop man in, in stand gehóuden. Het is in teressant te horen, dat Koopman op het standpunt stond, dat een Paarden posterij, zoals in Frankrijk bekend, hier overbodig was en de schatkist altijd handen vol geld zou kosten, temeer omdat zij niet populair was bij het publiek. Schippers, voerlieden en diligences konden in het vervoer van reizigers en goederen voldoende voor zien. Het publiek werkte, zelfs tegen. Zo kwam het voor, dat er plaatsen waren, in welke de postmeester ge durende bijna 4 jaar nog geen 10 vrachten voor ingezetenen had gere den. En dat ondanks het feit, dat zijn paarden en rijtuigen goed waren en 'het tarief'lager, dan wat huurkoet siers gewoon waren te berekenen. De Raad van State oefende echter druk op de Kor.ing uit en meende, dat een goed gereglementeerde Staats-Paardenposterij het afzetten van reizigers door de huurkoetsiers en stalhouders kon tegengaan. Zo kwam het dan, dat de Paardenposte rij in leven bleef en men allerwege langs de grote routes de rijtuigen van velerlei model kon zien, be stuurd door de bekende postiljons, gekleed in blauwe buizen of rok met rode opslagen en de witte rijbroeken. De dikwijls verweerde koppen wa ren gesierd met een gladde ronde hoed, terwijl zij aan de linkerarm, wanneer zij in dienst waren, een ko peren plaat droegen, bevestigd op een band, waarop het „gekroonde naamcijfer des Konings". Op de duur moest de dienst der Paardenposterij het echter afleggen tegen de stoomboten, welke allerwe ge in de vaart gekomen waren, tegen de spoorwegen welke de grote af standen overbrugden en tegen het telegraafwezen, dat voor het vervoer der depêches zorgde als de firma's gen diligence-diensten als de firma's Van Gend en Loos, welke het veel langer hebben uitgehouden. En zo stierf dan onbetreurd door het publiek, doch met pijn in het hart dgr vele postiljons op 11 Juni van het jaar 1854 de „Koninklijke Nederlandsche Paardenposterij". Hendrika Antonia Wilhelmina, di van J. M. B. Braun en A. G. van der Voort; Henricus Zacharias Gerardus Maria, zn van J. B. Meijners en P. G. Slobbe. Overleden: Petrus J. Vermeulen 83 j. echtg. van H. G. de Koning. DE KAAG De heer Leo Loogman slaagde aan de M.T.S. te Haarlem voor werk tuigbouwkunde. DE KWAKEL Geboren: Johannes Lambertus z. van A. J. Webster en S. E. Kim- mijzer; Ferdinand Felicitas z. van F. Fens en J. M. Lukassen; Pieter z. van P. Schellingerhout en A. Treur. Getrouwd: W. van Diemen en G. A. M. van der Jagt. VOORHOUT „SAMEN BOUWEN" DIENT PLANNEN TER GOEDKEURING IN. De plannen van de Stichting „Sa men Bouwen", om te komen tot bouw van eigenbezitswoningen zijn dezer dagen bij bevoegde instanties ingediend ter goedkeuring. DE RESTAURATIE VAN HET RAADHUIS. De werkzaamheden tot verbouw van het Raadhuis zullen spoedig een aanvang nemen. Vele materialen zijn reeds aangevoerd en de bomen ach ter het gemeentehuis zijn reeds ge rooid. Woningbouwvereniging „Voor hout". Hedenavond 20 Juli 1954, aanvang acht uur, zal er een spoed eisende vergadering zijn van de le den der Woningbouwvereniging „Voorhout". Als enig agendapunt staat vermeld: voorstel tot intrekken van de plannen voor de bouw van 6 woningen aan de Prins Bernhardlaan en van 25 woningen aan de Juliana laan, alsmede tot het intrekken van de besluiten tot het aangaan van geldleningen en de aankoop van gronden. Geboren: Frederik L. P., zn van J. van Loon en F. A. Homan; Antoi nette M., dr van M. S. van Polanen en G. E. van Tongeren; Maria J., dr van J. H. Brama en J. Oosterhout; Franciscus J. M., zn van W. J. N. van Dorp en Th. J. van der Zwet. Ondertrouwd: H. van Egmond 26 (Rijnsburg) en A. C. Jansze 26 j. Getrouwd: J. L. Uljee 27 j. en Th. M. Montanis 24 j, Overleden: Th. P. v. d. Nouland 69 j.; Wed. M. Storm-Sieval 76 j.; Wed. H. Herings-v. Velzen 85 j. WASSENAAR Ongeluk door lekke band. Op de Rijksstraatweg kwam de 50-jarige J. uit Amsterdam, die met zijn 22-ja- rige zoon op een motor zat te val len, doordat plotseling de achter band leegliep. De vader liep een her senschudding op en verwondingen aan het gezicht en de zoon werd aan het hoofd gewónd. Nadat door dokter Wafelbakker eerste hulp verleend was zijn beiden naar het R.K. Zie kenhuis aani het Westeinde te Den Haag overgebracht. De motor werd licht beschadigd. Fietser reed tegen boom. Op de oprijlaan van een villa aan de Ker- keboslaan reed de 39-jarige K., toen hij omkeek naar een blaffende hond, met zijn fiets tegen een boom. Hij liep een hersenschudding en een verwonding aan het rechteroor op en is naar het R.K. Ziekenhuis te Den Haag overgebracht. Dierenbescherming maakt plannen. Maandagavond werd in restaurant Het Mereltje een ledenvergadering gehouden van de afdeliqg Wasse naar der Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Besproken werd op welke wijze de jaarlijkse Dierendag, die dit jaar voor het eerst op de juist datum, n.l. 4 October gehouden zal kurmen wor den, moet worden georganiseerd. Er werd eencommissie benoemd onder voorzitterschap van de heer H. Beek Sr. Er zullen op enkele plaatsen in de gemeente weer kraampjes verschij nen, waar allerlei zaken ten bate van de afdelingskas zullen worden ver kocht. Een ander plan, geopperd door een van de leden, betreft het deelne men met een versierde wagen aan het Bloemencorso op 19 Augustus a.s. Een commissie van drie leden zal dit plan nader uitwerken. Bij de rondvraag kwam de jeugdaf deling ter sprake. Getracht zal wor den deze afdeling, die thans een pe riode' van non-activiteit doormaakt, tot nieuw leven te brengen. WARMOND BRADERIE SLAAGDE ONDANKS GUUR WEER. Het zag er aanvankelijk niet zo goed uit voor de Braderie, welke gis teren voor de derde keer ge houden werd. De gehele morgen was het zeer buiig en een gure wind dreigde elk verlangen om nu eens heerlijk te gaan openlucht-winkelen, in de kiem te smoren. Edoch, het scheen, dat de weergoden mededo gen hadden met de Warmondse ne ringdoenden, want tegen 2 uur klaar de het weer op om voor de rest van de dag tamelijk gunstig te blijven. Daardoor kon ook het voor half vier op het programma staande punt: een frote ballonwedstrijd voor kinderen, oorgang vinden. Het opstijgen dezer ballons betekende de officiële ope ning van de Braderie. Dit vond op het sportveld „Overbos" plaats. Het gaf een fleurig aanzien en het had iets feestelijks, al die honderden kin deren met een gekleurde ballon in de hand bij elkaar te zien staan, om op een bepaald ogenblik deze ballonnen tegelijkertijd de lucht in te doen gaan. Een enorm gejuich steeg op, toen dit gebeurde. Gedreven door een stevige Westenwind, waren de balonnen spoedig uit het gezicht ver dwenen, al zagen enige pechvogels hun ballon al vroegtijdig sneuvelen, hetzy door 't uit elkaar springen de zer ballons, hetzij door in het ge boomte te belanden. Al met al is dit een mooie attractie geweest, waar zowel jong als oud van genoten heb ben en waarmede het Winkelweek comité een goede greep heeft gedaan. Inmiddels hadden alle winkeliers hun kramen in de Dorpsstraat al ingericht en zorgde vrolijke muziek door luid sprekers en vele vlaggen voor de nodige opluistering. Het was er gezel lig, al was er naar ons gevoel niet zoveel publiek op de been als andere jaren; het aantal vreemdelingen was echter ook nu weer niet onbeduidend. Kramen, met attracties en die met eetwaren bleken het meest in trek te zijn. Traditie-getrouw was ook het bekende Leidse Glippertje weer van de party, terwijl „Warmonds Fanfa re" ook nog een rondgang door het dorp maakte. Woensdagavond wordt de Winkel week gesloten met een wedstrijd in mastklimmen ,welk festijn zal plaats vinden in de Sweilandstraat. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER A Overstekend (root Ramp van vóór 2.000 jaar zichtbaar Soms verschijnen er plotseling nieuwe sterren aan het firmament. In November 1942 dook er een op in het sterrenbeeld Achtersteven (hier niet zichtbaar); in '35 zagen sterren kundigen er ineens één oplichten in het sterrenbeeld Hagedis; in 1925 was het 't sterrenbeeld Pictor dat er plotseling één vertoonde een Zuid- afrikaanse telegraafemployé, die de hemel blykbaar goed kende, ontdek te haar en zo zijn er legio gevallen van „nieuwe sterren" op te sommen. Men noemt ze zo („novae" met hun Latijnse naam), omdat ze tevoren nooit gezien zijn; nieuw in de zin van tevoren niet bestaand, zijn ze echter niet. Een nova is een bestaande ster, die echter op een gegeven ogenblik in haar leven opzwelt, uitdijdt tot vele malen haar oorspronkelijke om vang. Onopvallend kan zij eeuwen lang aan de hemel hebben gestaan totdat opeens die uitdijing haar hel derheid enorm doet toenemen: de in 1942 ontdekte nova werd even hel der als een ster van de eerste grootte. Hoe het komt, dat een ster op een gegeven moment nova wordt, is niet bekend. Plotseling vlamt zij op. Het lijkt alsof een machtige pomp haar opblaast en dat opblazen gaat met een fel licht gepaard. Duizend ki lometer per seconde is niet ongewoon voor de snelheid, waarmee de ster uit een vliegt. Zij stoot haar buitenste lagen van'rich af sterren zijn bol vormige lichamen van gloeiend gas; onze zon is ook een ster en deze in stukken gescheurde schil vliegt weg, de donkere wereldruimte in. Fragmenten ster, die voortijlen met een vaart van duizend kilometer per seconde. Alleen de telescoop. En wij zien daar maar allemaal niets van: het uitspansel boven ons hoofd lijkt een toonbeeld van rust, als wij het met het blote oog bekij ken. Maar door de telescoop kijkend, entdekt men het geweld van b.v. een nova terdege. Een van de beroemdste novae was die, welke in 1901 in het sterrenbeeld Perseus opvlamde; zij staat in de lit teratuur bekend als Nova Perseï 1901. Op 21 Februari van dat jaar vlamde een onaanzienlijk sterretje van de twaalfde grootte met het blote oog dus op geen stukken na te zien plotseling op tot een heldere ster van de tweede grootte. Met die uitdijing ging ook hier het. uitstoten van die gas-schil gepaard, maar die schil is pas zestien jaar la ter voor het eerst gezien. Zestien jaar lang hebben die brokken ster biet hun ontzagwekkende snelheid door het heelal gevlogen, voordat zij op aarde waarneembaar werden en dan nog slechts in een sterke telescoop maar de afstand waarop'deze kosmi sche ramp zich afspeelde, bedraagt ook maar liefst tweeduizend lichtja ren. (Een lichtjaar is de afstand die het licht snelheid: 300.000 km per seconde in een jaar aflegt; het is bijna tien billioen kilometer). 2000 jaren terug. Wat wij dus in 1901 zagen, had zich ir. feite tweeduizend jaar eerder voorgedaan, omstreeks honderd jaar \oor Christus. Maar het „lichtsein" van die gebeurtenis heeft ons pas in het begin van deze eeuw bereikt; zo veel tijd had het nodig om van die \erte op aarde te belanden. De „schil" van die opgevlamde ster welker helderheid intussen al snel weer afnam, het blote oog zag haar veeds na enkele weken niet meer is nog altijd onderweg, maar niet meer met dezelfde snelheid waarmee zij van het sterrenlichaam werd los gescheurd: door de een of andere rorzaak wordt die vaart afgeremd. De schil van Nova Perseï 1901 heeft in die halve eeuw dat wij haar waar nemen. de helft van haar snelheid verloren. Hoe dat komt is een raadsel, zoals het gehele nova-verschijnsel (waar van wij maar niet moeten hopen, dat het eens ook de zon treft!) een raad sel is. Dat zij „nog altijd" onderweg is, is trouwens ook een gevaarlijke bewering, want wat wij er in 1954 van zien, gebeurde in werkelijkheid reeds tweeduizend jaar geleden, in de laatste jaren van de heerschappij van Julius Caesar, kort voordat hij te Rome werd vermoord.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2