Maatregelen tegen de vervuiling van water in en om Leiden dringende eis Oplossing zal rijksdaalder per inwoner gaan kosten £eidó£ Vxvda Lisse ontving weer een Nieuwe ingrijpende onderzoekingen van de Leidse geologen gesubsieerd GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN dit weekend neomyst Gevonden MAANDAG 19 IULM954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Onverbloemd rapport der commissie afvalwaterzuivering „Het plotseling uitbreken van 'n epidemie (typhus!) behoort geenszins tot de onmogelijkheden. Een dergelijke epidemie heeft zich nog niet lang ge leden in Waalwijk voorgedaan. Eerst toen is men daar tot het bouwen van een zuiveringsinstallatie overgegaan. Iets dergelijks kan zich ook elk ogen blik in Rijnland voordoen." Deze eerlijke, onverbloemde taal wordt gesproken in het rapport van dc Commissie Afvalwaterzuivering Rijnland, dat in het begin van Augustus a.s. in de verenigde vergadering van Rijnland zal worden behandeld. Dit interessante en zeer leesbare rapport begint met een blik in de historie. De voorzorg tegen vervuiling van afgesloten boezems, aldus het rap port, is zo oud als de boezemafslui ting zelf. Ook in Rijnland kent men reeds uit de middeleeuwen keuren tegen het roten van vlas en hennep in open w&ter, tegen meststalen te dicht aan de oevers, en dgl. Huisvuil werd toen, in verband met de grote waarde aan organische meststoffen gehecht, in 't geheel niet op de boezem ge bracht en industriële vervuiling (b.v. door de vollerijen der lakennijver heid) werd strikt geweerd, door ge meentelijke zowel als door water schapsmaatregelen. Huidige toestand. De vraag is gesteld of de huidige toestand van de wateren binnen Rijn land zo zorgwekkend is, dat het ne men van afweermaatregelen, als voorgesteld, geboden is. Deze vraag moet volmondig beves tigend beantwoord worden. Er is in derdaad binnen Rijnland zeer ver vuild boezemwater, zijn het ook sterk gelocaliseerd binnen de gemeenten of in de onmiddellijke omgeving daarvan. Wij noemen slechts Haar lem, Leiden, Voorschoten, Rijnsburg, Noordwijk, Katwijk, Heemstede. Niet elleen ziet men als men het al thans, wil zien veel vervuild wa ter, doch men wordt ook op vele plaatsen getroffen als men althans getroffen wil worden door die eigenaardige wee-zoetige weerzin wekkende geur, die karakteristiek is voor bedorven water. Fris water op 3 October? Rijnland tracht hierin zoveel moge lijk verbetering te brengen door boe zemverversingen toe te passen (in lating van IJsselwater in Gouda met gelijktijdige lozing door een der ge malen te Katwijk, Spaarndam of Halfweg). Deze verversingen worden wel toegepast op verzoek van som mige gemeenten, waaruit moge blij ken dat die gemeenten niet onver schillig zijn voor de hoedanigheid van het grachtwater. Om slechts een en kel voorbeeld te noemen, moge hier vermeld worden, dat telken jare op 1 en 2 October het gemaal te Katwijk in werking wordt gesteld om althans dc 3 Octoberfeestèn in Leiden in een niet kwalijk riekende atmosfeer te kunnen vieren. Hetzelfde is geschied op verzoek van de gemeente een paar dagen voor een Koninklijk be zoek. Hieruit is de gevolgtrekking te maken, dat althans de vroede vade ren van deze gemeente terdege wor den getroffen door de slechte hoeda nigheid van het grachtwater, hetgeen trouwens alleszins begrijpelijk is, daar deze gemeente zo vele weten schappelijke werkers herbergt en hetgeen trouwens ook moge blijken uit het loffelijk streven van de ge meente naar de spoedige algehele oplossing van het vraagstuk van de afvalwaterzuivering. Zuurstof in het water is van belang. Betreffende de waarde van het zuurstofgehalte als maatstaf voor de beoordeling van oppervlakte-wateren zij wellicht ten overvloede vermeld, dat zuurstof van overwegende bete kenis is voor de zich in het water af spelende levensprocessen, welke te zamen aan een „gezond water" zijn zelfreinigingskracht geven. Het be paalt de geschiktheid van het water als levensmilieu voor de daarin na tuurlijkerwijze voorkomende flora en fauna. Water, dat voldoende zuur stof bevat, is tevens gezond te noe men in die zin, dat het geen medium is voor de verspreiding van de voor de mens gevaarlijke ziektekiemen. De grens van gunstige levensvoor waarden voor de bij de bovenge noemde levensprocessen betrokken waterplanten en -dieren (inclusief vissen) mag op grond van vele waar nemingen op 5 mg/1 worden gesteld met een grens van 3 mg/1 voor tijde lijke afwijkingen. Naarmate het zuurstofgehalte onder deze grens komt te liggen, sterven meer der bo vengenoemde organismen af en in dien tenslotte de zuurstofloze toestand wordt bereikt, gaat het water in be derf over. Hoe is het met het boezemwater De inspecteur van de Volksgezond heid, dr. D. L. Kedde te Leiden, schreef medio November j.l. o.m. het volgende over de hoedanigheid van het boezemwater: „Voor recreatieve doeleinden, meer in het bijzonder baden en zwemmen, is het boezemwater bepaald onge schikt geworden, met uitzondering van wellicht de Westeinderplas. Doch ook daar worden zwembaden bedreigd door locale rioleringen en/ of vuilstortingen."' „In de zomer van 1950 stelde ik door herhaalde monstername vast, dat de lozing van rioolvocht door de HOME-TELBOUW IN ONS LAND. In navolging van Amerika zullen in Nederland inrichtingen worden gebouwd, waar men op eenvoudige wijze overnachten kan. In ons land zullen zij de naam home-te dragen. In Amerika noemt men ze motels. Over enkele weken zal op het kruis punt nieuwe rijksweg Amsterdam Utrech en de provinciale weg Hilver sum—Haarlem onder de gemeente Vinkeveen, met de bouw van het eerste home-tel worden begonnen. Dit homq-tel is in de eerste plaats bestemd voor automobilisten en krijgt een capaciteit van 80 bedden, Met dc mogelijkheid tot uitbreiding wordt rekening gehouden. In de prijs van de kamer is die voor stalling van de auto begrepen. De kamers krijgen een privé-badeel, toilet en een klein keukentje, waar men zelf zyn maal tijden kan bereiden. Voor de gasten is bovendien een restaurant ontwor pen, plaats biedende aan 200 perso nen met een terras voor 500 personen. Verder komt er bij het home-tel een snackbar, die dag en nacht ge opend zal zijn en, uiteraard, een ben zine service station. Dit Vinkeveense home-tel zal het eerste zijn van een drieal. De ge noemde architect heeft (evenals in opdracht van de N.V. GEVATO, een export slachterij en vleeswarenfa- briek te Driebergen) ook opdracht voor het ontwerpen van home-tels bij het vliegveld Ypenburg en bij Arn hem. DOOPPLECHTIGHEID VAN JEHOVA'S GETUIGEN. Ongeveer driehonderd Jehova's ge tuigen zijn Zaterdagmorgen in het zwembad Zuiderpark te 's-Graven- hage gedoopt. De Jehova's getuigen, die sinds Donderdag in Den Haag congresse ren. worden gedoopt door onderdom. peling. Voordat de plechtigheid begon, werd op het congres in de Houtrust- hallen een uitlegging van deze doop gegeven. Aan de honderden, die ge doopt werden, werden vooraf in de Houtrusthallen twee vragen betref fende de belijdenis van hun geloof ge steld, welke hardop met „ja" wer den beantwoord. In een lange stoet reed men hier na per auto naar het zwembad Zui- derperk. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen dat de getuigen in de zee zouden worden gedoopt. D< zee was onder de huidige weersom Oude Rijn te Katwijk, duidelijk ver vuiling geeft van het zeewater op het badslrand" „Met nadruk zij vermeld, dat onze kennis omtrent de gevaren van riool- vocht, wanneer dit in ongezuiverde toestand in nauw contact met de sa menleving is, nog als verre van vol ledig moet worden beschouwd. De gegevens omtrent het zeer resistente virus, dat kinderverlamming ver oorzaakt en dat veelvuldig in riool- vocht voorkomt, manen tot grote voorzichtigheid. Sommige ziektekie men (bijv. de tuberkelbacil) blijven, met name in het slijk van rioolvocht, lange tijd in leven en virulent. Ver vuild water, met een vervuilde bo dem moet daarom als een ernstige hygiënische misstand worden gezien". Schets der voorgestelde voor zieningen t. Het is niet mogelijk een vollef dig en uitputtend programma voor de centrale afvalwaterzuivering van Rijnland, compleet met kostenra ming en belastingtarieven op tafel te leggen. Ervaring aangaande cen trale afvalwaterzuivering voor boe- zemgebieden heeft men in Nederland nog niet; en ook de talrijke geval len van regionale zuivering, die het buitenland aanbiedt, betreffen steeds stroomgebieden. Intussen is uit bin nen- en buitenlandse voorbeelden wel veel te leren. Men kan er bijv. uit afleiden, dat de kosten ener op lossing zoals voor Rijnland* gedacht op circa 2,50 per inwoner (of in woner-equivalent) per jaar zouden neerkomen: een bedrag, hetwelk ook bij gemeentelijke afvalwaterzuive ring minstens nodig zal zijn. EXAMEN LEERLINGEN MODEVAKSCHOOL. In Den Haag zijn geslaagd voor het diploma lerares mej. C. Koevoet, Leiden; voor coupeuse mej. Rosa v. Gelderen te Valkenburg; voor costu- mière de dames Cobi de Mooij te Valkenburg, Riet v. d. Geest, Riet v. d. Veer, te Oud-Ade, Lida v. d. Meer, Oude Wetering. Alle leerlingen aan de Modevakschool Korevaarstr. 47A, Leiden. Wie kan ons helpen aan ge bruikte overgordijnen van linnen, katoen, creton enz. of overtollige stukken goed?, vragen Gidsen en Kabouters van de Hartebrug. Moge lijk ligt het bij u thuis op zolder te wachten op een bestemming weg doen is ook al zo wat het zou u veel liever zijn als iemand het nog kon gebruiken. Mogen de Gidsen ze bij u komen halen? Heel gaarne! Ze zullen er een dankbaar en nuttig gebruik van ma ken. Geeft u maar even een seintje aan hun aalmoezenier, P. Hogenelst, of aan de groepsleidster, mej. N.V.V. zegt samenwerking op Boos op de bisschoppen! Het N.V.V. heeft een verklaring uitgegeven naar aanleiding van het bisschoppelijk mandement. „Het N.V.V. heeft overwogen" staat o.m. in deze verklaring „in hoeverre uit de thans geschapen si tuatie consequenties voor de sedert 1945 bestaande samenwerking in de Raad van Vakcentralen moeten voortvloeien. Het N.V.V. brengt in herinnering, dat in artikel 1 van het reglement van samenwerking wordt gesproken van eerbiediging van el- kaars principes en zelfstandigheid. Van een dergelijke eerbiediging is thans helaas ten aanzien van het N.V.V. geen sprake meer, omdat enerzijds de K.A.B. haar warme in stemming met de inhoud van het mandement heeft betuigd, dus ook met de passages, welke op het N.V.V, betrekking hebben, en anderzijds het C.N.V. bij monde van zijn voorzitter het N.V.V. op niet te aanvaarden wijze heeft gediskwalificeerd. Daardoor is de grondslag van de gereglementeerde samenwerking ver vallen en zien het N.V.V. en dc aan gesloten organisaties zich genood zaakt om deze samenwerking in de Raad van Vakcentralen en de Be- drijfsunies te beëindigen. Het N.V. zal vanzelfsprekend zijn constructieve bijdrage blijven leveren in de vormgeving van de sociale en sociaal-economische politiek in Ne derland, in de Stichting van de Ar beid, de Sociaal Economische Raad ene op ander terrein in het belang van de werknemers". Zaterdag 11 Juli jl. ontving de weleerw. heer A. Schoone, congre gatie van Mill Hill, in Engeland, het H. Sacrament van het H. Priester schap uit handen van kardinaal Grif fin. Deze neomist van de parochie van het Onbevlekt Hart van Maria, werd Zaterdag in de parochie ontvan gen. (Reeds geplaatst in een gedeelte on zer vorige oplage). Donkere wolken joegen geheel de dag langs het uitspansel en gestadig daaide de regen neer. Deze weersomstandigheden waren dan ook de oorzaak, dat de neomist niet op de gebruikelijke wijze kon worden ingehaald en in gesloten auto, zonder muziekcorps, jeugdverenigin gen en ruiters, naar de kerk werd gebracht. Bij de kerk aangekomen stond evenwel de verkennersgroep als een erehaag opgesteld, terwijl onder de beschuttende balcons de bruidjes stonden te wachten om de father Schoone het kerkgebouw binnen te leiden. Mocht de natuur buiten niet mede- werken in het kerkgebouw was de feestelijke stemming. Het altaar was zeer fijn versierd met rode anjers, terwijl diverse toeven aan de muren van de kerk waren aangebracht. De banken waren nagenoeg geheel gevuld met parochianen, die een wel komstlied zongen. Het koor stond on der leiding van de heer van Wicheren en het orgel werd bespeeld door de heer Bemelman. De neomist gaf de parochianen zijn priesterlijke zegen, waarna hij een plechtig lof opdroeg geassisteerd door de neomist Lefeber als diaken en door de weleerw. heer Steenvoorden als sub-diaken. Kapelaan Bijnsdorp was HOE ONTSTAAT GRANIET? Moderne hulpmiddelen De Nederlandse Organisatie voor zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. E. Niggli en prof. dr. W. Nieuwenkamp, hoogleraren in de kristallografie, de mineralogie en de petrologie, respectievelijk aan de Rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht een subsidie verleend voor een chemisch-, spectroscopisch, re- gelanalystisch- en röntgenologisch la boratoriumonderzoek over graniet en begeleidende gesteenten. Dit onderzoek is gedeeltelijk een voorzetting van een eveneens door Z.W.O. gesteund onderzoek van prof. Niggli en prof. Nieuwenkamp inzake veldpetrographie gesteentekunde Het vraagstuk over het ontstaan van graniet aldus prof Niggli standigheden te gevaarlijk, en daar om had men besloten, in een zwem bad te dopen. Ongeveer honderdvijftig mannen en evenveel vrouwen, gekleed in badcostuum werden, zonder enig ce remonieel, door broeders een ogen blikje onder water gedompeld. Het weer was erg slecht gistermor gen en het water in het zwembad zeer koud. Een enkele getuige, die werd ondergedompeld, verloor even het be wustzijn door de koude. SCHEPEN RAAKTEN IN MOEILIJKHEDEN. Tengevolge van het ruwe weer zijn Zaterdag voor de kust enkele sche pen in moeilijkheden geraakt. Voor Zandvoort was het het 349 ton me tende schip „Hov Vinces" van de rederij Bosma, dat om hulp vroeg, 's Avonds laat is het schip door de sleepboot „Cycloop" op sleeptouw ge nomen naar IJmuiden. Bij Scheveniragen was het een Scheveningse haringlogger, die in moeilijkheden raakte. De Seh. 78 „Jo hanna Maria" was reeds eerder op sleeptouw genomen doch voor de Scheveningse haven brak de tros. Laat in de avond is de logger door de sleepboot „De Schelde" op sleep touw genomen naar Hoek van Hol land. De loodsdiensten van de Nieuwe Waterweg, bij IJmuiden, in de Wie lingen bij Oostende en in het Oost gat bij Westkapelle moesten tijdelijk gestaakt worden. IN ROOD KOOG. „Nu de gemeenteraden met in meerderheid katholieke leden, zoals o.a. in Eindhoven, afwijzend beschik ten op subsidie-aanvragen van bui tenkerkelijke instellingen, zoals Hu- manitas, kan het katholieke volks deel bezwaarlijk verwachten, dat in overwegend niet-katholieke gemeen ten gunstig wordt beschikt op subsi- die-aanvragen van rooms-katholieke zijde", aldus B. en W. van Koog a. d. Zaan. Deze uitspraak doet het college ter motivering van een afwijzing van een gevraagde subsidie 100.ten be hoeve van een leerlinge uit Koog, die een R.K. meisjesschool in Veldhoven bezoekt. Het afwijzende advies wordt Dinsdag in de raad behandeld. Het college van Koog heeft naast de burgemeester, een socialistische wethouder uit de prot. chr. fractie. Kampen, Oude Singel 84 en u doet ons een groot plezier en tegelijk een goed werk. Aan de Eerste Christelijke Huis houdschool te Den Haag is geslaagd voor de akte N 20 (lerares in kinder verzorging en opvoeding, mej. M. Bleuzé te Leiden. Zaterdagavond om 9 uur is de 17-jarige W. H. bij de afrit van de Blauwpoortsbrug naar de Haarlem merstraat met de fiets over de tram rails geslipt. Hij kreeg een bloedende wond boven het linkeroog en een lichte hersenschudding. fiets eveneens over de rails in de van Haarlemmerstraat de 45-jarige Het gebeurde in de buurt van de Overdekte. Hij heeft zijn rechteren- kel en rechter scheenbeen gebroken. Op de stoep voor de sociëteit ..Minerva" speelde Zondagavond een 7-jarig jongetje. Jammer voor het jongetje, dat de stoep nog niet ge sloopt is. Bij dit sp 1, dat nog enige dagen mogelijk is, kwam hij te val len. Hij werd met een lichte hersen schudding naar huis gebracht. De straatcollecte voor de Leidse Buitenschool, Zaterdag gehouden, heeft 820.opgebracht Het slechte weer bezorgde helaas een lager op- Om 10 voor elf slipte met de brengst dan andere jaren. Gevestigd in de week van 12 tot en met 17 Juli. B. F. Bohré. adj. insp. rijksbel., Boerhaavelaan 9; A. Bovenga en fam„ horlogemaker, St. Jorissteeg 9; Gatot Rahardjo. Rijnsb.weg 144; J. F. Geertsema, 1.1. kraamverpl., Rijnsb.weg 10; W. Haverkamp, stoker. Langebrug 12; S. P. Heshusius, opperman, Lange brug 12: E. Jagel, serveerster. Heren straat 50; C. G. A. Jansen en fam„ em ployé BPM, Zoeterw.singel 39; J. Jansen Venneboer, kok II KM, Noordeinde 2a; M. Kapteijn, Rapenburg 57; M. Klaassen, dienstbode, Plantsoen 63; J. G de Vil- liersKlomp, Rijnsb.weg 140; M. E. L. Kraaijvanger, Fagelstr. 17; M. M Pat- tiaponKroon en fam.. Kooipark 1; D. J. P. N. v. d. Minne. Oude Vest 53; H. .T. KokeMoeken, lerares. Lorentzkade 75; M. T. P. v. Opbergen, manufacturier, Sumatrastr. 100a; E. Pees, R. en Schie- kade 68; J. L. J. V. Velzenv. d. Poel, Stadhouderslaan 28; H. v. d. Riet en fam., vormer, Dijkstr. 22; W. Smit, mili tair, Oranjegracht 41; P. H. van Til, automonteur, Lopsenstr. 22; J. Witteveen, electr. lasser. Looierstr. 68; H. v. Wijk, Pietersk.choorsteeg 32 A. Vertrokken in dc week van 12 tot cn met 17 Juli. L. Allart, L. v. Deijssel- straat 32. Ede Gld., Apeldoornseweg; A. C. Barentsen. Rijnsb.weg 18, Nijmegen, W. Pyrmor.tsingel 81; A. B. T. Bloemen, Noordeinde 50. Ootmarsum. Kerkplein 175; P. S. Blom en fam., St. Buysmgstr. 14, 's Gravenhage. Laan v. Poot 296; S. Boelee, Lammensch.weg 179, Soest, Soes- terbe/gstraat 125; H. dc Boer, Haxen 7 A, 's Gravenhage, Hellendoornstr. 13; T. de Boer, Raamsteeg 51, 's Graven hage. Doorniksestr. 30; J. M. Borst, Rijnsb.weg 164, Alkemade, Poeldijk 1; A. C. Claassen, Noordeinde 2 a, Den Helder. Buitenhaven 5: R. J. de Kroon De Does, Trompstr. 52, Rotterdam. Es- senburgsingel 142 B; G. W. T. v. Empel, Hoefstr. 46a, Nijmegen. Leliestr. 1; H. Fock, Morsweg 66. Rotterdam. Breitner- straat 89c; W. EggermontGuldemond, Lombokstr. 25. 's Gravenhage, Da Costa- straat 135 A; H. W. ter Haar en fam., aan boord. Diepenveen, D 30; M. C. Harinck. Rijnsb.weg 90. 's Heer Arents- kerke. Langeweg 1; H. S. Heslinga. Nwe Rijn 64a. Leeuwarden. Spanjj.laan 137; F. Kampert. Suringarstr. 30. Lei derdorp. Zijllaan 6; R. Kicrs. Hooi gracht 38, Wassenaar. L. Kcrkdam 25; H. N. Kunze. L. Rijndijk 6b. Haren Gr., Stationsweg 7; H. J. Lammerts v. Bue- renKuijvenhoven en fam., Nwe Rijn 75, 's Gravenhage, Joubertstr. 108: F. N. Meijer. O. Vest 53. 's Gravenhage. 2e Schuytstr. 151; W. F. Meijers en fam.. Kersenstr. 12. Lisse. Prinsessenstr. 66; O. de Muinck Keizer. Zoeterw.singel 101. 's Gravenhage, Lij ster besstr. 165; O M. Munk, Groenhovenstr. 6. Dordrecht, Vrieseweg 52; C. van Nieuwenhoven en fam.. Kanaalstraat 53. Apeldoorn, Zweerslaan 10; H. J. Overduin en fam., Hogewoerd 150a, Katwijk, Anjerstr. 3c A. R. Peperkamp, Hasebroekstr. 8. Den Helder, Buitenhaven 5; M. E. W. Ro ling, Noordeinde 50, Leeuwarden. Bildt- sestraat 79; J. A. Roskam, Breestraat 34, Velsen. Dc Noorstr. 142; J. van Rijn, Rijnkade 5. Canada; C. J. Scheepstra. Hooigracht 13-27 Gilze ca.. Kerkstr. 20; L. H. Schenkenberg v. Mierop. Jan van Goyenkade 1. Verenigde Staten van Noord Amerika; J. A. Schrijver. Groen- hazengracht 12, Zaandam. S. Claessen- straat 33; M. Spijker, Bakh. Rozeboom- straat 17, Maassluis, Wip 3; T. M. G Teeuwen, Noordeinde 50, Tegelen, Bos kampstraat 1; J. C. Verheijen en fam. L. Zandstr. 6a. Rotterdam. Amethiststr. 26b; Wed. J. P. v. WijkVisbach. Boi sotkade 5. Zeist, Park Rodiseiem 90; R. DrewesVisser, Rijnsb.weg 10, Gronin gen, Bleekerstr. 9A: J. A. I. Wester kamp, Rijnsb.weg 10, Vlaardingen. Hof singel A 53; J. M. Wiegman, Noordeinde 50, Almelo, Sluiskade NZ 100; J. A. M Winters, Hooigracht 13-27, Gilze ca. Kerkstr. 20; H. W. Zeegers, Noord einde 2a, Den Helder, Polderweg 56: G. D. Zohner. Maredijk 34 A, Zutphcn, Bur- gerdijk Meesterweg 41; D. Zwikker en fam., Kernstr. 25a, Arnhem, Alexander- straat 126; W. van Zijl cn fam., Zeiling- kade 48, Rotterdam, Bahreinstr. 37b. behoort tot de belangrijkste proble men van de hedendaagse gesteente kunde. D stand van de wetenschap is thans deze, dat een groot aantal van de meest uiteenlopende theorieën tegenover elkaar staan. Ontstaan van graniet. De thans dikwijls „klassiek" ge noemde opvatting, die ook nog in de leerboeken overheerst, zegt dat graniet een stollingsgesteente is. Vol gens deze definitie zou deze groep van gesteenten dus in de aardkorst ontstaan door stolling van een gloeiend vloeibare massa, welke „magna" wordt genoemd en die dank zij haar eigenschappen als vloeistof licht bewegelijk is. Volgens Bower», prof. Niggli en an deren. ontstaat dit graniet „magna" uit een basischer, dat wil zeggen kiezelzuur-armer oermagma van ba- zaltachtige samenstelling door middel van kristallisering onder de invloed van de zwaartekracht. Daar theoretische discussie ons niet verder meer brengen kunnen, al dus prof. Niggli in een onderhoud, is met noodzakelijk het feitenmate riaal uit te breiden. Het gewenste nieuwe onderzoek van een zo groot mogelijk aantal gra niet-massieven moet echter van alle moderne hulpmiddelen van de ge steentekunde gebruik maken. De oude stijl van gesteentekunde onder zoekingen is niet meer voldoende. Het veldonderzoek moet zo gedetail leerd en precies mogelijk zijn. Wat evenzeer belangrijk is: het verzamel de materiaal dient niet enkel mi croscopisch te wordeq onderzocht, maar chemische-, spectroscopische- (voor sporenelementen) regelanalyti- sche-, rontgenologische- en ertsmi- croscopische methoden zijn als aan vullend onderzoek onmisbaar gewor den. Voorts zal ook naar methoden moe ten worden gezocht en daarbij is „teamwork" nodig en samenwerking tussen de instituten. Leidens aandeel in het onderzoek In de mineralogisch-petrologiscrle afdeling van het geologisch instituut der Rijksuniversiteit worden onder leiding van prof. Niggli meer dan 600 in het veld verzamelde handstuk ken uit het granietmassief van Sept- Laux (in het Belledonnemassief der Franse Alpen) bewerkt. In het laboratorium houdt men zich allereerste bezig met een uitge breid chemisch onderzoek van het graniet van Sept-Laux. Tussen twee haakjes zij vermeld, dat reeds 80 analyses van graniet en 70 analyses van het nevengesteente zijn verricht. Daarbij wordt de eenheid van de che mische samenstelling van het graniet nagegaan. Burgerlijke Stand Geboren: Ary Dirk z. van A. de Regt en S. M. van Herk; Johanna Ja- coba d. van P. Lems en J. J. Rutgers: Lena Jacoba d. van C. J. Kuijt en C. Houwaart; Geertruida'Maria d. van A. J. Verhoog en P. S. Lagerberg; Johanna Martina d. van L. H. Witte- man en W. H. Hoogenboom; Eva d. van D. Kruit en H. G. E. Haverkamp; Cornelis Gijsbertus z. van J. A. v. Kempen en C. M. T. Meijers; Johan nes Anthonius Maria zn van A. P. J. v. d. Weijden en A. C. M. v. d. Heili genberg; Rudi z. van J. J. Dubbelaar en A. v. Rhee; Jan Thomas z. van J T. Verbree en H. L. Meijer; Cornelia Josefina Martina d. van J. L. Witsen- burg en C. J. T. Vintges. Gehuwd: J. C. Riemersma en M. H. Schaper. Overleden: S. Linschooten m. 79 j.; J. J. M. v. d. Linden wed. van: van Futten, 94 j.; G. Bergman m. 78 j. ceremoniaris. Op het Priesterkoor hadden plaats genomen pastoor Staa- degaard, pater Schoone, oom van de neomist, pater A. van den Berg. Eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen trokken zeer veel parochianen naar de kerk, om de Eerste Plechtige II. Mis bij te wonen. De neomist werd bij het H. Offer ge assisteerd door de pastoor els pres- byter-assistens. door pater van den Berg als diaken, father van Leeuwen als sub-diaken, kap. Bijnsdorp als ceremoniarius. Onder leiding van de heer van Wickeren zong het koor de Mis Lau- da-Sion van Kuipers. De feestpredicatie werd gehouden door Pater Schoone, die als tekst koos: „Niet gij hebt Mij, maar ik heb u gekozen." Na deze plechtige H. Mis voerde het koor de Priestercantate van Fran ken uit. In de namiddag werd namens een comité uit de parochianen door de heer H. van der Reep het parochie cadeau, een schrijfmachine aange boden. De heer van der Reep schetste de blijdschap van de parochianen, dat binnen zeer korte tijd voor de tweede maal een der parochianen het Sacra ment van het Priesterschap mocht ontvangen. OEGSTGEEST Geboren: Geertruida Helena Jo hanna d. van W. H. Dofferhoff en C. G. J. den Hollander: Astrid Theresia d. van H. H. Onderwater en Ch. A. de Vriend: Maria Bertha Gerarda d. van A. C. Kea en B. C. Hooijmans; Thomas Nicholas z. van J. N. van Wessem en L. A. Th. Aghina: Alber- tus Jan Theodoor Frederik z. van C. A. G. Vester en A. H. van Wier. Ondertrouwd: J. Buurman 26 j„ te Leiden, en Ch. Peursum 24 j.F. Boon 59 j. en C. M. van Rongen 49 j.; P. Sanders 26 j. en I. M. Pool 27 j., te Utrecht. Getrouwd: J. W. Jansen en A. W. J Goedbloed; P. R. America en M. H. E. Ch. America. Overleden: J. B. de Ruyter 84 j.; J. P. du Croix, 85 J. J. L. Duijven dak 65 j. VOORWERPEN WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND. Armband (zilver), schoentje (kin- der). overjas, oorbel (zilver), ball pointpen, windjack, sok, zakmes, bril, speelpop, broche, paar gymnastiek schoenen en vestje (kinder), muntbil jet, halsketting met kruisje, mutsje (kinder), handschoenen, portemon- naie met inhoud, hoes van parapluie, trouwboekje ten name van H. Ver meulen, capuchon van regenjas, zwembroek en badhanddoek, sleutels, horloge (dames), tasje (inh. een nv- lonkous), sjaal, vulpen, tas( inh. voetbalschoenen), alpinomuts, over hemd, schort en muts, ring (zilver met monogram), paraplu met hoes, vishengel met snoer, hoofddoek, over hemd, gewicht (koper 59 gr.), bank biljet, bandje van damespolshorloge, ceintuur van damesmantel, pet, man chetten van overhemden, autostep, insigne, ring (zilver kinder), reken- liniaal in étui, kindertasje, porte feuille met inhoud, tekeningen (wo ningbouw), waterkruik (gummi), jasje, nylonkous in zakje, schoolétui. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie te Leiden, Zonneveld straat 10 op Woensdag- en Zaterdag middag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. LaatsteBerichten DE WATERSNOOD IN HONGARIJE. De vloedgolf in de Donau, die thans Zuid-Hongarije heeft bereikt, heeft verscheidene dijkdoorbraken in het gebied van Mohacs veroorzaakt, al dus werd Maandagochtend uit Wenen vernomen. De gehele vlakte van Mo hacs zou onder water staan. In dit j gebied v erken Hongaarse en Russi- I sche soldaten aan de dijken. Radio Boedapest meldde, dat de hoofdweg tussen Budapest en We nen bij Magyarova en Gqoerf door de overstromingen is afgesneden. In Boedapest staat het eiland Sint Mar- garetha bijna geheel blank, aldus te Wenen ontvangen berichten. Ook een deel van Pest staat onder water. Vol gens radio-Boedepest hadden arbei ders van twee scheepswerven in de Hongaarse hoofdstad, „Obuda" er) „Gheorghiu dej". dc werven in een „heldhaftige strijd" tegen het water kunnen beschermen. SCHEPPER VAN PINOCCIO OVERLEDEN. De tekenaar en caricaturist Attilio Mussine. de geestelijke vader van Pinoccio", is in de leeftijd van 75 jaar te Turijn overleden. Marktberichten ROTTERDAM. 19 Juli. Vee. I Aanvoer 1834 stuks totaal, waarvan 1137 vette koeien en 697 varkens. Prijzen: vette koeien f 2.782.96, I 2.68—2.78 en 2.20- -2.60, en var kens 1.98, 1.96 en 1.94 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen iets lager prima's boven notering, var kens aanvoer groter, handel traag, prijzen lager, zware moeilijk te plaat sen enige prima's boven notering.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3