HERHAL' OEFEN Nieuwe rechtsorde Koninkrijk met ruim een 73 meerderheid aanvaard Mandement geen politiek geschrift, maar: Gewetensonderzoek voor Katholieken zelf Het aanstaande bezoek van de Franse president Het Franse diner Oorlogszuchtige taal werkt verwarrend Twee dames vroegen hulp van de week ZATERDAG 17 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 gq Met 75 stemmen vóór en 19 stemmen tegen 13 stemmen meer dan de vereiste meerderheid van twee-derde der uitgebrachte stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag haar goedkeuring gehecht aan het Statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden, dat de nieuwe rechtsorde bevat voor de verhouding tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. Vóór het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut stemden.alie socialisten, alle leden der K. V. P.. de Antirevolutionnairen behalve dr. Schouten cn de Christelijk-Historischen, behalve rar. Schmal. Tegen stemden de liberalen, behalve mevr. Fortanier de Wit, alle commu nisten, de Kath. Nationalen de heren Weiter en Lemaire, en de Staatkun dige Gereformeerden ds. Zandt en de heer Van Dis. Afwezig waren wegens verblijf buitenslands of ziekte de heren Gerbrandy en v. d. Heuvel (A.R.), Vorrink (Arb.), De Graaf en Koersen (KVP), en de heer De Groot (CPN). Dertien stemmen meer vereist dan Het P. v. d. A.-lid Nederhorst had zijn vacantie in Toulon onderbroken en was per vliegtuig teruggekeerd. Mag. dr. Stokman (KVP) hoewel ziek, had zich toch naar 's lands ver gaderzaal begeven. In de ochtendvergadering had mi nister KERNKAMP het vorstel ver dedigd. Zijn standpunt ging lijnrecht in te gen de redeneringen van de afge vaardigden Oud, Schouten en Le maire, die de vorige dag hadden be toogd, dat de methode van wijziging van het statuut in strijd zou zijn met de Grondwet. In een rede van ander half uur, zette prof. Kernkamp uit een, dat er van strijdigheid met de Grondwet geen sprake, kon zijn. Tegen diens bezwaar, dat men het statuut zou kunnen gebruiken, om langs een omweg te komen tot wij ziging in de troonopvolging, zonder dat er dan zou behoeven te worden voldaan aan de grondwettelijke eis van een twee-derde meerderheid ook bij de tweede lezing, voerde prof. Kernkamp zuiver staatsrechtelijke ar gumenten vooral aan, dat het onmo gelijk Is, dat de drie landen van het nieuwe Koninkrijk daartoe zouden gaan samenspannen. Tegen kwade trouw van de wetgever is geen kruid ge wassen, aldus de bewindsman, die de mogelijkheid van .een dergelijk sa menspannen verontwaardigd van de hand wees. ..Temand, die zich daartoe leent, schendt zijn eed op de grond wet". Bovendien wees hij met klem op de ernstige gevolgen van een eventuele verwerping en hij onderschreef ten volle de opmerking van prof. Romme, die dit een ramp had genoemd. Men zal overzee onze constitutionele be schouwingen toch al niet nuchter be kijken en men zal zeggen, dat de Ne derlandse delegatie op de onaan vaardbare voorstellen is gekomen, Minister Staf: Baldadigheden ontoelaatbaar Baldadigheden, in het openbaar gepleegd door militairen, wekken de rechtmatige ergernis op van het pu bliek en schaden in hoge mate het aanzien van de krijgsmacht. Minister ir. C. Staf is van oordeel, dat daar tegen met gestrengheid moet worden opgetreden. Dit antwoordt de bewindsman het Tweede Kamerlid dr. J, A. H. J. S. Bruins Slot (A.R.) op diens vragen in verband met het optreden van een officier in Bussum, die een aantal toekomstige officieren urenlang in het gelid heeft laten staan, opdat hij daardoor de daders van baldadighe den zou dwingen zich te melden. Volgens de bewindsman heeft de commandant terecht aan de klassen gezamenlijk het gewicht van de tucht doen voelen door hen te doen aan treden en gedurende niet onredelijke tijd aangetreden te houden. PAKJES VOOR MILITAIREN IN KOREA. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 31 Juli a.s. wordt de gelegen heid geboden aan de militairen be horende tot het Nederlands detache ment Verenigde Naties in Korea niet- aangetekende pakjes tot een maxi mum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen beta ling van het zeeposttarief. Het adres moet als volgt luiden: rang. naam en voorletters, leger- nummer, N.D.V.N., Napo 5100, Am sterdam-Schiphol, militair. hoewel men eerst dacht, dat regering en parlement er achter stonden. Wanneer de Kamer het statuut zou verwerpen, zo besloot prof. Kern kamp zijn rede, zou dit werken als een tijdbom. En bij mogelijke nieuwe onderhandelingen zou het sluipend vergif van gebrek aan vertrouwen in ons land invreten. De middag ging heen aan de re en duplieken, die overigens geen en kel nieuw gezichtspunt opleverden. De Kamer is met een geestig af scheidswoord van de voorzitter daarna op reces gegaan. PRINS BERNHARD EN OUDSTE TWEE PRINSESSEN WOONDEN OPERETTEVOORSTELLING TE LONDEN BIJ. Prins Bernhard en de oudste twee prinsessen hebben gisteravond in Wyndham's Theatre te Londen een voorstelling bijgewoond van de ope rette „The Boy Friend". Zoals bekend zal prins Bernhard Zondag te Londen de opening van de Model Engineering Exhibition" bij wonen. Voorstellingen van „The Boy Friend" zijn al eerder bijgewoond door prinses Margaret van Engeland, de hertogin van Kent en dc twee Zweedse prinsessen. CORPS DIPLOMATIQUE. Mgr. Gino Paro, raad aan het ge zantschap van de Heilige Stoel, is tot een andere bestemming geroepen en zal binnenkort ons land verlaten. In zijn plaats is benoemd mgr. Ottavio de Liva, in de rang van auditeur 1ste klas. Deze is inmiddels gearriveerd. 4 VINGERS AFGEKNELD. De 62-jarige papierbewerker G. Z. te Den Haag geraakte met zijn lin kerhand bekneld tussen een papier- persmachine. Vier zijner vingers zal hij moeten missen. Echtpaar komt in ieder geval Als president Coty volgende week naar ons land. komt, is dat het twee de officiële bezoek, dat een Franse president aan ons land brengt. De eerste maal was dat in Juli 1911, toen president Anmand Falliè- res, een bezoek bracht aan Konin gin Wilhelmina. Voor president Co ty betekent de reis naar ons land het eerste officiële bezoek, dat hij in het buitenland brengt. In een bijeenkomst met journalis ten heeft de Franse ambassadeur bij ons hof, de heer Jean-Paul Garnier, zijn president geschetst als een zeer hartelijke, vriendelijke en gevoelige figuur. Hij kent ons land al als tou rist en zal hier komen als 'n vriend, die zijn vrienden weer gaat ontmoe ten. In zijn jeugd bezocht de presi dent Walcheren en tal van plaatsen in Zeeland. Hij zou daar graag tij dens zijn bedoek heengegaan zijn per helicopter, maar het grote program ma en de afstanden laten zulks niet toe. De president is niet bang voor ont vangsten. Hij houdt er juist van mensen te ontmoeten en te spreken. De president is oud-advocaat en een goed redenaar. Hij heeft in het al gemeen zijn redevoeringen niet voor bereid. Hij staat op het standpunt, dat de welsprekenheid gebaseerd moet zijn op de oprechtheid en dat de improvisatie de beste garantie is voor de oprechtheid. De president en mevrouw Coty zijn zeer getroffen door de uitnodi ging van koningin Juliana. Het be zoek vormt in het gezin van de pre sident al enkele weken het gesprek van de dag. Mevrouw Coty zelf groot moeder, verheugt er zich op ook prinses Wilhelmina te ontmoeten. Presidentieel echtpaar komt in ieder geval. Het bezoek, dat president Coty volgende week aan ons land brengt, zal niet kunnen worden beïnvloed door een eventueel regeringscrisis in Frankrijk. Zoals de Franse ambassa deur meedeelde, is de Kamer van 9 tot 29 Juli op reces. Mochten er met het oog op de twee maanden, die de minister-president zich heeft gesteld voor de oplossing van de kwestie In- do-China, na die periode moeilijk heden ontstaan, dan zullen die eerst na het reces kunnen worden behan deld. De staatssecretaris van buitenland se zaken, de heer J. Guérin de Be aumont. zal tijdens het bezoek aan Den Haag, een onderhoud hebben met de minister van buitenlandse zaken, mr J. W. Beyen. Geschenken. Tijdens de ontvangst van de Fran se kolonie, op 22 Juli in de Franse ambassade er worden 5 600 per sonen verwacht zal aan president René Coty een zilveren sigarendoos worden aangeboden, met de Franse en Nederlandse wapens daarop in goud aangebracht. Aan mevrouw Coty zal een vaas van Delfts blauw worden geschon ken met Nederlandse bloemen. Nederland wacht rustig af De gisteren gemelde oorlogszuch tige verklaring van de voorzitter van de invloedrijke Indonesische Natio nale Partij (PNI), Sidik Djojo Soc- karto, dreigt de Unie-besprekingen lelijk in de war te sturen. Groot is de verwarring in kringen van de Indonesische delegatie, waar de laatste berichten over de toene mende oppositie in pers en parle ment tegen een langer verblijf van mr. Soenarjo cs. in Den Haag onder werp van de gesprekken vormt. Nog nimmer tijdens hun verblijf in Nederland zijn de leden van de Indonesische delegatie zo moeilijk te hereiken geweest als na de dreigen de taal van de PNI uit Djakarta. In het Palace Hotel in Schevenin- gen, waar een deel van de delegatie is ondergebracht, geven de telefoons op de kamers van de Indonesische gasten geen gehoor voor „buiten". Van Nederlandse zyde wacht mer. rustig de ontwikkeling af. Over de „oorlogsverklaring" haal de men de schouders op, zonder eni ge commentaar, ten einde de toch al overgevoelige sfeer van de Unie-con ferentie niet te beïnvloeden. Maandag zal het Nederlandse kabi net worden ingelicht. Minister Soe narjo heeft in deze dagen regelmatig contact met Djakarta. Niet alleen over de ontwikkeling in de De Lairessezaal, maar eveneens over de onrustbarend toenemende oppositie in de Indonesische hoofd stad, die weinig keus laat. Aan het diner, dat op Donderdag 22 Juli, des avonds om 20.00 uur aan de Koningin en Prins Bernhard zal worden aangeboden door de presi dent van Frankrijk en mevrouw René Coty, zullen de volgende gasten aan zitten: Van de zijde van het koninklijk huis: Mevrouw A. J. L. baronesse de Smefch, geb. baronesse van Pallandt, dame du palais, jonkvrouwe C. E. B. Roëll, dame du palais honoraire, mr. J. C. baron Baud, grootofficier in spe ciale dienst, N. A. Rost van Tonnin gen, vice-admiraal tit., adjudant-ge neraal, chef van het Militaire Huis, jhr. mr. D. G. de Graeff, ceremonie meester, W. F. K. Bischoff van Heemskerck, majoor, adjudant van de Koningin, mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, majoor-vlieger, adjudant. Van Nederlandse zijde: De minister president en mevrouw Drees, de mi nister van buitenlandse zaken en me vrouw Beyen, de minister zonder portefeuille en mevrouw Luns,, de voorzitter van de Eerste Kamer en mevrouw Jonkman, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, de voorzit ter van de Tweede Kamer en me vrouw Kortenhorst, de Nederlandse ambassadeur in Parijs en mevrouw van Boetzelaer van Oosterhout, de minister van Binnenlandse Zaken en mevrouw Beel, de oud-minister van Economische Zaken, drager van het grootkruis van het legioen van eer, en mevrouw Van den Brink. Van Franse zijde zitten aan het diner aan: generaal Ganeval, de he ren Merveilleux du Vignaux, J. Gue- rin de Beaumont, F, Seydoux de Clausonne de la Chavinière, Er- nest Pezet, kolonel Cressaty en de Franse ambassadeur by ons hof, de heer Jean-Paul Garnier. Aan het diner, dat zal worden gegeven in de zalen van de eerste verdieping van de Franse ambassade, zullen dus in totaal 36 personen aan zitten. De kok van de president van Frankrijk en twee hulpkoks komen over naar Den Haag om het diner voor te bereiden. Het menu. Het menu is als volgt: Crème de champignons aux petites quenelles, demoiselles de Cherbourg, couffées Armoricaine, selle de veau Parisien- ne, foie gras aux raisins, coeurs de laitues aux amandes, fromages, delice de la reine, petits fours, fruits. De volgende wijnen worden geser veerd: Meursault-Genevrières 1947, Chateau-Lafite Rothschild 1934, clos de la Vigne-au-Saint 1929, dom perig- nan 1943. De schotel „Demoiselles de Cher bourg" bestaat uit kleine „langous- tes" (een soort zeekreeft zonder scharen). Zij werd ook geserveerd toen de Koningin een bezoek bracht aan Parijs, op het diner, dat door het gemeentebestuur van Parijs werd aangeboden. De schotel bleek toen zeer in de smaak te vallen, reden waarom zij ook op het menu voorkomt. De afbeeldingen op de menu-kaar ten zijn het werk van de Franse kunstgraveurs Midhel Ciry en Ber- sier. Door een toevallige samenloop van omstandigheden zijn beiden oud- pensionnaires van „Maison Descar tes" in Amsterdam. De toekomstige loonpolitiek heeft Vrijdag in de te Baarn gehouden ver gadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid een onder werp van bespreking uitgemaakt. Deze besprekingen hadden plaats op basis van een rapport, dat de loon- commissie had uitgebracht. Men is Vrijdag nog niet tot een resultaat ge komen. De besprekingen zullen binnen kort voortgezet worden. De Katholieke Actie Rotterdam heeft Vrijdagavond in de grote voor zaal van de Ahoyhal een druk be- zoohte vergadering gehouden naar aanleiding van de reacties op het mandement van het Nederlands epis copaat. Een drietal sprekers heeft er het woord gevoerd. De heer C. F. Kleisterlee, lid van de Rotterdamse raad, kenschetste de ze bijeenkomst als een getuigenis van het Credo, maar ook van een eerlijk confiteur. Deze vergadering, zo zeide hij, is geen politieke mani festatie. Het geloof, waarin wij de Kerk boven alles lief hebben, impli ceert de aanvaarding van het kerke lijk gezag. Dat geloof is geen Zon dags pak. De bisschoppen schreven allereerst dit mandement voor ons zelf en bij uitstek voor de leken. Het Christendom, zo besloot spr., is alleen in staat deze oude wereld nieuw te maken. De voorzitter van de K.V.P., kring Rotterdam, mr. F. J. M. Nivard, sprak er zijn vreugde over uit, dat het mandement zoveel aandacht heeft getrokken, maar de wrange bijsmaak is volgens hem, dat die aandacht niet altijd komt van de gelovigen. Er zijn beledigingen en insinuaties geuit, omdat men meende in het mandement een politiek geschrift te zien. Maar wij moeten, ging hij ver der, ook de hand in eigen boezem durven steken en ons afvragen, of wij metterdaad voor God leven. De ontkerstening van ons volk en van geheel de wereld schrijdt voort. Van ons nu wordt geëist, dat wij alles vernieuwen In Christus. De technische ontwikkeling schijnt het enige te zijn dat men nog telt. Elk tekort in onze taak, besloot mr Nivard, legt ons grote verantwoor delijkheid op. Pater dr G. Mulders S.J., de derde en laatste spreker, zei o.a.: „Allen die zich naar eer en geweten bezorgd maken over het mandement van de bisschoppen reiken wij de hand om tot een eerlijk gesprek te komen. Al hebben wij veel grievende woorden gelezen, de christen zou geen Chris ten meer zyn, als hij dezelfde wape nen hanteerde als degenen die hem beledigen. Wij getuigen openlijk, zo ging hij voort, dat wij trouw zijn aan de bisschoppen, hetgeen hetzelfde is als trouw aan ons geloof. Spr. uitte zijn bedroefdheid over wat hij noem de zoveel wanbegrip. Het mande ment is een gewetensonderzoek voor de katholieken zelf. De godsdienst is geen bijkomstige factor, maar raakt ons gehele leven. Wij danken, zeide hij in het slot van zijn betoog, de Nederlandse bisschoppen voor hun helder, moedig en verlossend woord. Voorop moet staan het ver maan van onze kardinaal, blijf één. Staande de vergadering werd een telegram van trouw gezonden aan de bisschop van Haarlem. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Op een van de elf vragen, nl of het begrip socialist te verenigen is met Katholiek, ant woordde pater Mulders, dat er wel onder de katholieken zijn die niet een zekere afkeer of haat spreken over het socialisme, maar spr. wil getuigen, dat haat tegen het socialis me ook onchristelijk zou zijn. „Zou den wij als Christen niet mogen zeggen, dat wij voor een Troelstra grote eerbied hebben en onze hoed Brandend znnr op Uw maag dooft prompt met esn of twee Ron nies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent enroemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Ren nies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Waier of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoep je, laten smelten op de tong. - Rennies zijn nog smakelijk ook. 2510 (Advertentie), Richtprijs baconvar- kens verhoogd Blijkens het door het Landbouw Economisch Instituut dienaangaande uitgebrachte rapport heeft de 2 maan- delijke herberekening van de kost prijs van de slachtvarkens een stij ging te zien gegeven van 6 cent per kilogram. In overeenstemming hiermede heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening be sloten met ingang van 19 Juli a.s. de richtprijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit dienovereenkomstig te ver hogen en vast te stellen op 2.38 per kg koud geslacht gewicht. Tegelijkertijd heeft het bedrijf schap voor vee en vlees de overna meprijs vastgesteld op 2,42 per kg, zodat met ingang van genoemde da tum 4 cent per kg uit het vleesfonds zal worden bijgedragen. TERUGKEER DETACHEMENT N.D.V.N. IN ROOSENDAAL. Het detachement Korea-vrijwilli gers, onder commando van majoor C. Linck uit Den Haag, dat op thuis reis is naar Nederland, zal on voorziene omstandigheden voorbe houden in plaats van heden (Za terdag 17 Juli) eerst op Dinsdag 20 Juli a.s. in Marseille debarkeren. Wanneeer het detachement op een zodanig tijdstip debarkeert, dat er aansluiting op de trein naar Neder land is te verkrijgen, zullen de vrij willigers- op Woensdag 21 Juli as. in Roosendaal aankomen, vanwaar ze nog dezelfde dag naar hun woon plaats zullen worden vervoerd. heel diep voor hem afnemen? Het tragische is alleen, dat wij ook moe ten zeggen: Wij eren u als strijder voor rechtvaardigheid, maar helaas zijn wij het met uw gedachten on eens." Met het zingen van „Aan U o Ko ning der Eeuwen" werd de bijeen komst gesloten. Autotochtjes met Koningin Harmsen en Schuiteman, twee in woners van het buurtschap Assel nabij Katwijk op de Veluwe waren gisteravond in hun tuin aan het werk, toen twee dames kwamen aanwan delen. Zij herkenden haar als ko ningin Juliana en prinses Wilhelmi na. De dames vertelden, dat zij in het kroondomein bij de Dassenberg met de auto in het veen waren vastge- reden en vroegen de mannen om hulp. Onmiddellijk begaven Harmsen en Schuiteman zich met een plank naar de weggezakte auto, terwijl koningin en prinses hen volgden. Met hulp van de chauffeur, die by de auto was achtergebleven, was het voertuig spoedig weer op de begaanbare weg gebracht. Na afloop wilden de man nen de terugweg naar Assel te voet aanvangen, doch de koningin stond er op, dat zij, ondanks hun besmeurde kleding, in de auto plaats namen. Dc mannen werden voor hun woning af gezet en met een hartelijke handdruk namen koningin en prinses afscheid van hen. Harmsen en Sdhuiteman waren en thousiast over de vriendelijkheid van de vorstin en over haar eenvoud. Wat zij nimmer hebben gedroomd was ge schied: Zij hadden in gezelschap van koningin en prinses een tocht per auto gemaakt. li 4SÏ >•'- i' - i* r V" P»* Er bestaat een oudbakken leger- mopje, dat vertelt, hoe in dienst een kok bij voorkeur boekhouder wordt, hoe de taartsjesbakker achter de werkbank terecht komt en de ijsver koper tot compagniescommandant gepromoveerd wordt. Het mopje mo ge uit vervlogen dagen zijn, deze toe stand is in het Nederlandse leger nog kersver. Tijdens deze herhalingsoefeningen blijkt het weer schrijnend hoe het mobiliatiebureau met het verdelen van functies rondspringt; wanneer men zich daar de uiterste krachts inspanning getroostté om de warboel ze hopeloos mogelijk te maken, kon het resultaat niet opvallender zijn. De meeste militairen, die thans her halen, zijn 4 jaar en langer in dienst geweest. Gedurende deze diensttijd zijn zy specialist geworden in een dienstonderdeel. Niet normaal. Ieder normaal bedrijf in het bur gerleven zou nu trachten om deze verworven kunde en kennis uit te buiten; het mobilisatiebureau denkt daar anders over; een cergeant, die in Indië tirailleurcommandant is ge weest dus leiding kan geven en van beroep uitvoerder is dus tech nische kwaliteiten heeft werd thans gasbestrijder gemaakt; een spe cialistenfunctie, waar z'n vrouw nog beter in thuis is, want die weet nog, dat het hoofdkraantje afgesloten moet worden! Een radiozanger, die in In dië geheel volgens zijn beroep bij de „Wellfare" werkzaam was werd verbindingsman (radiodienst) gemaakt en chauffeurs werden ge prest zorgzame ziekenverplegers te worden. Deze lijst zou voortgezet kunnen worden tot in het oneindige. Geen sprookje. Zou het nu niet eenvoudiger en voor de verdediging van het land meer dienstbaar zijn, wanneer het mobilisatiebureau een simpel lijstje samenstelde, met achter de naam, de dienstervaring en daarnaast het bur- ger beroep? Of zou het sprookje, dat specialisten in de functies geweerd worden, om de hogere commandanten geen modderfiguur te laten slaan, op werkelijkheid berusten? Volgens onze bescheiden mening zijn de herha lingsoefeningen op de wijze, zoals zij thans geschieden, vrij zinloos. Men maakt van een schoenmaker in 3 we ken tijds geen kaartentekenaar en de bureauman leert in drie weken geen brug bouwen. Het is half werk op een ergerlijke wijze op het ogenblik en dat dit zijn terugslag ondervindt, laat zich radet. Hierop hopen wij een volgende keer terug te komen. KRONUS. Wilt U iets weten? Vraag: LeidenAlmelo. Antword: Leiden, Utrecht, Amers foort, Deventer, Almelo. 161 km. Vraag: LeidenZaandam. Antword: Leiden, Amsterdam, IJ- pont, Zaandam. 51 km. Vraag: ZaandagVlissingen. Antwoord: Zaandam, Dordrecht, Breda, Bergen op Zoom, Goes, Mid delburg, Vlissingen. 201 km. Vraag: VlissingenAntwerpen. Antwoord: Breskens, Gent, Niklaas, Antwerpen. 123 km. Geen papieren voor bromfiets nodig. Vraag: HazerswoudeGronsveld. Antwoord: Hazerswoude. Utrecht, Arnhem, Nijmegen. Venlo, Maas tricht, Gronsveld. 279 km. GronsveldMaastricht, Echt. Weert, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Utrecht Hazerswoude. 219 km. R.K. Jeugd herbergen in Vught en Oeffeit (N.- B. bij Gennep). Vraag: LeidenMegenWagenin- gen. Antwoord: Leiden, Utrecht, Rumpt, Tiel, Oijen, Megen, Druten, Andelst, Wageningen Utrecht, Leiden. 192 km. Vraag: Leiden-Kaatsheuvel. Antwoord: Leiden, Rotterdam, Ze- venbergsa Hoek, Oosterhout, Kaats heuvel. 120 km. Helène Keiler Je herinnert je zeker nog wel de eerste ster, die we in onze kij ker gèhad hebben, Louis Braille, het blindgeworden Franse jon getje, dat later het „Braille schrift" uitvond, waardoor iedere blinde thans met z'n vingers boe ken kan lezen. Eén van do blinden, die van dit Brailleschrift erg veel gepro fiteerd heeft, is Helène Keiler. In 1882, toen Helène bijna 2, jaar was, werd ze heel gevaarlijk ziek en nadat ze beter geworden was, kon ze niet meer zien en niet meer horen. Feitelijk was Helène's leven toen verwoest en was ze uitge schakeld om ooit nog iets te be reiken. Maar zoals zou blijken, was Helène een meisje met pit, zoals je er maar weinig tegen komt. Toen ze 7 jaar was, kwam de onderwijzeres Anna Sullivan haar leren schrijven en het bleek dat Helène bijzonder begaafd was, want in 3maand kon ze al een brief schrijven. Later ging ze naar een school, waar ze spre ken leerde, want als een klein meisje doof wordt, leert ze niet uit zichzelf spreken. Nu begreep Helène pas goed, hoeveel ze nog van haar leven kon maken, als ze maar dapper doorzette. En dat deed Helène; ze ging vreemde talen studeren, eerst Frans en Duits en later zelfs Grieks en Latijn. Toen ze 24 jaar was, deed ze een heel zwaar examen aan de universi teit, dat de mensen met een ge leerd woord „philologie" noe men; dat wil zeggen, dat Helène toen zo veel van verschillende vreemde talen af wist, dat zij ze beter begreep, dan sommige men sen, die in het land zelf wonen. Nu zou je denken, dat Helène vond, dat ze genoeg gedaan had, maar Helène begon toen haar le ven pas. Ze ging boeken schrij ven, waarin ze aan de gezonde mensen vertelde over haar we reldje, waar het altijd donker was en waar nooit een geluid doordrong, maar waarin ze toch erg gelukkig was. En de mensen, die deze boeken lazen, dachten, aan Helène, wanneer ze onte vreden waren en dan vonden ze weer de moed om de moeilijkhe den te overwinnen. STERRENKIJKER.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7