Faanhof sleepte in sprint de overwinning uit een vuur, dat Nolten had aangewakkerd Nederlandse dag over de gehele linie Traditionele zege in Bordeaux bracht Nederland naar de tweede plaats in het ploegenkiassement Aanstekelijk vreugde in Bordeaux Strijd om de gele trui zal eerst in bergen op de spits gedreven worden In 1953 had onze ploeg in Bordeaux nog slechts twee étappes gewonnen Nolten op de weg terug ZATERDAG 17 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een tevreden pekton genoot deze tourdag prachtige rit onder stralende van zon Het fraaie stadion Lescure, buiten Bordeaux gelegen, gonsde van het ge rucht van tienduizenden geestdriftige Bordelezen. De omroeper had het aan gekondigd: de renners zijn in aantocht, ze zijn vlakbijen even later schoot een renner in een witte trui met een blauw-rode ceintuur de baan op. Dat was Jan Nolten, de slanke Limburger, die na een lange tocht met zes anderen op het allerlaatste stuk nog even los was gekomen. Hij had tien meter voorsprong op Hendrickx en Lauredi, niet voldoende voor Jan om te winnen. Want de Belg Hendrickx is een van de rapste van zijn ploeg. Nolten zag dat zelf in en hij remde voor de tribune, toen nog een baanronde van 500 meter gereden moest worden, iets af om de sprint voor de concurrenten niet aan te trekken. Vlak achter elkaar flitsten de zeven renners, die al tachtig kilometer alleen aan kop hadden gelegen, over de baan, onder het oorverdovend gejubel van de toeschouwers. Bij het ingaan van de laatste bocht had de Zwitser Graf, een man, die zich evenals zijn ploegmaat Clerici tijdens de vlucht voortdurend gespaard had, een voor sprong van ly3 a 2 lengten. Hendrickx viel hem aan en ging hem voorbij. Maar terzelfdertijd was een andere renner in witte trui met blauw-rode banden buitenom komen opzetten, Henk Faanhof, de beste sprinter van onze ploeg. En na een nek-aan-nek-race over het laatste rechte stuk ging Faanhof jubelend en dolgelukkig met een half wiel voorsprong voor de Belg als eerste door de finish, tot grote vreugde en uitge'atenheid van de Nederlandse volgers, die voor de derde maal in de*e to ir van een etappe zege getuige waren. Geen enkele uitvaller in de grootste étappe De beslissende uitlooppoging was in de buurt van Saint Maigrin en Baignes on geveer 85 kilometer van de finish onder nomen. Eerst ging de Breton Mahe weg, spoedig gevolgd door Lauredi en Graf. Een scherpe demarrage bracht Nolten, Faanhof en Hendrickx aan hun wiel, en wat later kregen zij nog gezelschap van Clerici en Vitetta. Laatstgenoemde viel terug door bandenpech, bleef een tijd lang moedig doorfietsen tussen de lei ders en het grote peloton maar kreeg geen schijn van kans om het kopgroepje te bereiken: daarvoor werd er veel te hard gereden, soms met een vaart van 50 a 60 km. De hoofdgroep kreeg gelei delijk meer achterstand. Overigens waren het hoofdzakelijk de Nederlanders, die voor het opvoeren van het tempo zorgden, en dan in de eerste plaats Jan Nolten, die wilde winnen. Als hij de kop nam, scheen het alsof hij vleugels kreeg, en dan moesten de an deren extra hard op de pedalen drukken om geen contact te verliezen. Terwijl wij hem zo zagen voortstormen over de stijgende en dalende weg, via Montlieu en Cavignac naar Bordeaux, in zijn prachtige, vloeiende stijl, gingen onze ge dachten terug naar een jaar geleden, naar de etappe NantesBordeaux, die ongeveer even lang was als die van heden. Toen ging Nolten met 5' anderen 75 kilometer voor de finish aan de haal en schudde hij ze een voor een van zich af, om met ruime voorsprong de etappe op zijn naam te schrijven. Op papier sterkste sprinter. Hij had er zijn hart op gezet om zijn prestatie te herhalen, hij wilde winnen. Maar men gaf hem geen kans. Want de beide Zwitsers Heten zich slepen, wat van hun kant bekeken de De Nederlandse zege In het Velodro me te Bordeaux: voorop Hendrickx en Faanhof, die de strijd won en daarachter Clerici en Craf. (Tele-foto). Het verschil met het peloton had groter kunnen zijn als de anderen ook op hun beurt kop hadden gedaan, er kon dan aan getrokken worden. Maar daar pas ten ze voor. Kop doenho maar". Het verschil met het peloton, waarvan Darrigade zowaar de eindspurt won voor een ietwat ontgoochelde Ferdi Kubler, bedroeg tenslotte 6 min. 4 sec. Natuur lijk won Nederland het dagklassement voor de ploegenprijs, maar bovendien steeg onze ploeg in het algemeen klas sement voor die prijs van de 5e naar de 2e plaats. Het was dus een uitsteken de dag voor onze ploeg en de heer Slesker, de directeur van de Locomotief- fabriek, die kort tevoren te Bordeaux was gearriveerd, leek de gelukkigste man van de wereld. Iedereen tevreden. Even afrekenen heren Er zijn journalisten in de tour die een ritje in een van de mooie reclamewagens verkiezen, boven het stofhappen in open auto's ach ter een kruipende stoet renners. Vooral gisteren hadden de rijdende trekpleisters in de 350 km. lange etappe nog al wat verstekelingen aan boord. De reclame-auto's kunnen hun eigen tempo regelen en zo zat men gisteren in een ommezien van tijd achter de tapkast in de café's van het veelbelovende Cognac. In dit dorpje u raadde het reeds heeft men de proever van gerenom meerde dranken wel het een en ander te bieden. Haast is echter geboden want de renners wensen in verband met een eventuele tus- sensprint een 50 k 100 km. vrije baan voor zich. Via een vernuftig radiosysteem wordt iedereen bij tijds gewaarschuwd ruim baan te maken. Menige tapkastbeheerder heeft van deze plotselinge schrik dan ook gretig gebruik gemaakt om weer een dag dichter bij het rente- niersbestaan te komen. stemming in de karavaan liet echter weinig te wensen over. De Nederlanders waren in hun schik omdat Wout Wagtmans de gele trui droeg en die trui zullen we verdedigen, maar niet tot aan de totale uitputting toe, zei Pellenaars, ik wil er de hele ploeg niet aan opofferen de Franse nationalen glunderden omdat de aanval len van de Zwitsers niet meer alleen op hen gericht zouden zijn en zij in de Nederlanders bondgenoten hadden ge kregen, de Belgen dachten met plezier aan hun eerste etappezege te Angers, de Zwitsers zeker van hun kracht, zeiden dat hun dag nog wel zou komen en Jacques Goddet is nog altijd niet uitge praat over de nieuwe trant, waarin de tour wordt gereden. Schuchtere uitlooppoging. Zo was er reden tot tevredenheid over de gfehele linie, maar van hard fietsen is er bijna 260 km. lang geen sprake ge weest. De korenvelden, wijngaarden en bospartijen van Anjou werden gevolgd door de bospartijen, wijngaarden en ko renvelden van Poitou en steeds bleven de renners gezellig bijeen op de kronke lende wegen. Het aspect van de rit bleef hetzelfde, alleen het weer werd steeds beter. Een schuchtere uitlooppoging van Vitetta werd gefnuikt door toedoen van de waakhond Croci-Torti, en toen bij Cognac, waar het rijpe graan op schoven stond en een hete zon de grijze weg blakerde, Mahe, Faanhof, Derijcke en Lauredi het nog even probeerden, kregen zij prompt een andere Zwitserse schild wacht mee. Marcel Haben. Ook deze poging liep op niets uit. Pas toen er al twee keer geravitailleerd was, werd in de buurt van Baignes een definitieve aanval ontketend, waarin twee Neder landers hoofdrollen hebben vervuld en die tot een groot succes heeft geleid. Van de.ieyen in de dvup Hoe fel de strijd in de Tour de France soms ook oplaait tussen de grote ri valen, er zijn ook wel momenten, dat de heren dan wel niet onder één hoedje, maar dan toch onder één parapluutje zijn te vangen. Dit aardige kiekje, „ergens langs de weg" toont van links naar rechts: Louison Bobet, Ferdi Kubler en Hugo Koblet. De paraplue werd gewillig afgestaan door een van de bewonderaarsters van de drie kopstukken. Een drijfnatte spons liet de 31-jarige Henk Faanhof over zijn hoofd uitdrui pen. Hij stond te glunderen, een geluk kige Nederlander, die er uiteindelijk in was geslaagd een etappe van de Tour de France te winnen. Na het behalen van het wereldkampioenschap op de weg voor amateurs, in 1949 te Kopen hagen, is deze dag de mooiste van zijn wielerloopbaan, dat bekent hij eerlijk. Jan Nolten, teleurgesteld dat hij de rit niet had kunnen winnen, drukte Faan hof rustig de hand. Nooit hebben wij twee Hollandse wiel renners elkaar de accolade zien geven, maar ditmaal kwam de lange Faanhof spontaan naar de niet minder lange Jan Nolten toe en beide renners omhelsden elkaar. Nolten had de basis gelegd voor de overwinning van zijn ploegmaat. Er was nog meer verbroedering op de wie lerbaan van Bordeaux. Ferdi Kubler er Hugo Koblet reden, de armen om el- kaars schouders geslagen, tezamen een ere-ronde Marcel Hendrickx kreeg in de sprint geen schijn van kans tegen mij", vertelde Faanhof, toen hij zich onttrokken had aan alle huidebetogingen. „Ik wist, dat erstandigste tactiek was, Lauredi bleef meestal ook achteraan en de Belg Hen drickx spaarde zich voor de sprint. „Ik heb zeker wel twintig keer geprobeerd er tussenuit te komen, maar dan pikten ze telkens myn wiel", zei Nolten later. Bovendien was Pellenaars er alles aan gelegen dat Faanhof. op papier de sterkste sprinter van het zevental, gelijk met de anderen te Bordeaux zou aan komen, en hij had dienoverkomstig or ders gegeven. Faanhof mocht en wilde niet lossen. Maar dit had weer tenge volge, dat hij soms niet kon meeVimen als Nolten demarreerde, die dan weer ren vaart minderde. Enig juiste tactiek. Toch is dit de enige juiste tactiek ge- Lleken, naar de uitslag bewijst: een Ne derlandse zege, daar was het om te doen geweest. Jan Nolten, die nog wat met zijn been trok na zijn val van gisteren, stapte zwijgend van zijn fiets. Hij was zevende geworden. Aanvankelijk zei hij niets. Toen, nadat wij hem geluk gewenst had den met zijn schitterend rijden, zei hij. „ik had zo graag willen winnen. Maar goed, nu is het toch een Nederlander Het orakel Pellenaars over zijn mannen Gedurende vier etappes heeft Wout Wagtmans in de gele leiderstrui ge reden, drie keer is een etappe geëindigd in een Nederlandse zege, waarbij Wout, Wim van Est, en Henk Faanhof de gelukkigen waren, drie maal is onze ploeg er tevens in geslaagd het ploegenkiassement van de etappe te winnen. Met een rustdag te Bordeaux voor de boeg, waarin de vermoeide renners van alle ploegen op verhaal kunnen komen van de zeer zware ritten, welke zij achter de rug hebben, staat Wagtmans fier aan de kop van het individueel klassement en neemt de Nederlandse equipe de tweede plaats in achter Zwitserland in het algemeen ploegen-klassement. Nog een tweede plaats voor Wout Wagtmans te Angers, enkele derde plaatsen voor de Ne derlandse renners in andere etappes.het succes in deze Tour de France is tot Bordeaux formidabel geweest, om een term te gebruiken, welke Wim van Est als het ware in de mond ligt bestorven. Bordeaux is altijd een gelukkige stad voor de Nederlandse Tour France-renners geweest. In 1952 won Hans Dekkers Pau-Bordeaux, het volgende jaar zegevierde Jan Nolten in Nantes-Bordeaux en dit keer Ls het Henk Faanhof geweest, die de monster-etappe AngersBordeaux op zijn naam bracht. gen al is de formule hetzelfde gebleven. De groten hebben gevochten van de eer ste etappe af, en het ziet er naar uit dat in de komende bergetappes, na Bor deauxBayonne, die strijd zal worden voortgezet De Zwitserse ploeg is zeer sterk, ik heb er ontzag voor, en de man nen met de rode truien zijn voor mij de favorieten. Maar Frankrijk zal zich niet direct gewonnen geven en Nederland telt geducht mee. De Belgen vallen tegen, maar een ding is zeker, aan de renners zelf ligt het zeker niet". „Heb je je tactiek voor de Pyreneën- etappes reeds bepaald?" vroegen wij. Klaas en Wim Van Est op het hellende vlak „We moesten voor Bordeaux maar abonnement nemen", liet ploegleider Kees Pellenaars zich in een interview met een ANP-verslaggever ontvallen, toen hem werd gevraagd of hij tevreden was met de resultaten van de ploeg in de eerste fase van de strijd. „Tevreden?", en Pellenaars keek ons aan met fonkelende ogen. „Tevreden meer dan dat. Het vorig jaar was de rustdag ook in Bordeaux en toen had den wij twee etappes gewonnen, Gerrit Voorting in Dieppe en Jan Nolten in Bordeaux. De resultaten waren toen uitstekend, ik zou niet weten hoe ik ze nu zou moeten noemen. In Bordeaux waren er het vorig jaar nog 8 renners over, nu zijn het er 9. En toch juich ik niet, want ik weet, hoe hard deze Ronde van Frankrijk is. Het vorige jaar kre gen de kleintjes een kans en toen waren er enkele sterke regionale renners bij, die af en toe de beste graantjes weg pikten Kleine meesters verdwenen. Waar die zijn gebleven, ik weet het niet, maar de kracht van de regionale Franse ploegen is beslist minder dan het vorige jaar Het gevolg is geweest, dat de tour een ander karakter heeft gekre- Gele trui wordt verdedigd. De Pel keek ons aan, hij laat zich niet gauw in zijn kaart kijken, hij is altijd gereserveerd in zijn uitlatingen voor de toekomst. Hij kent het sterk wisselende spel van de kansen. Een renner, die plotseling uit vorm geraakt, een val partij, onverwachte materiaalpech, een lichte ongesteldheid, er zijn honderd en een factoren die in de Ronde van Frank rijk een beslissende rol kunnen spelen als het gaat om het behalen van het eindklasement van Parijs. Maar dan laat Pellenaars doorscheme ren, dat hij van plan is de gele trui in de Pyreneën-etappes te verdedigen, aan genomen, dat Wout Wagtmans de gele trnl nog in Bayonne bezit. Maar van forceren zal geen sprake zijn. Wout Wagtmans is, de resultaten hebben het uitgewezen, onze kopman, en hf) zal dus in alle opzichten moeten worden gehol pen. Maar ik vlak Wim van Est, noch Jan Nolten en zeker ook Gerrit Voor ting, die tot nu toe geen kans heeft ge had om iets te laten zien, zeker niet uit. Over de andere renners ben ik best tevreden. Faanhof heeft in de etappe naar An gers Donderdag bergen werk verzet, als knecht wel te verstaan, en misschien het wel door die zware etappe, dat hij gisteren heeft kunnen winnen. Het volste vertrouwen. Klaas van Est en Jules Maenen pas sen zich uitstekend aan. Zondag en de komende dagen zullen zij zwaar op de proef worden gesteld, maar ik heb het volste vertrouwen in hen. Alleen ben ik bang, dat Klaas van Est aan hetzelfde euvel lijdt als Wim van Ést in de eerste jaren: Klaas stuurt namelijk slecht in de afdalingen. Van Breenen is in goede vorm, hij kan uitstekend meekomen en wij hebben al veel plezier aan hem be leefd. En Suykerbuyk, op het nippertje ontsnapt aan het smadelijke uit de strijd te moeten worden genomen wegens het overschrijden van de tijdslimiet, heeft thans voldoende kilometers in de benen om te kunnen doorzetten". „Mis je de Italianen niet in de tour?' „Natuurlijk, het is jammer, dat zij er niet zijn, maar of de Italianen in de strijd tussen de Zwitsers, Fransen, Bel gen en Nederlanders er meer van terecht zouden hebben gebracht, is zeer de Blik op de toekomst. En verder mik ik op een zo hoog mo gelijke plaats in het ploegenkiassement. Met deze tweede plaats ben ik anders best tevreden. En verder: je kunt nooit weten. De onderlinge strijd tussen de Zwitsers en de Fransen moet op den duur nadelige gevolgen hebben voor de renners van beide ploegen. Vooruitzien is heel moeilijk, maar ik zal proberen door alle nog komende moeilijkbeden tactisch heen te manoeu vreren. Ik ben er van overtuigd, dat wij dan individueel en als ploeg het beste resultaat bereiken". Pellenaars besloot het gesprek met de woorden: „Wil Je geloven, dat ik al weer aan het volgend jaar denk. De Ronde van Italië doen wU zeker weer, een prachtige voorbereiding voor de Tour de France, kijk maar eens hoe goed Wagtmans rijdt en misschien komen er dan ook nieuwe, Jongere krachten naar voren, want aanvulling met jeugdige renners, al zijn het er maar twee of drie, blijft steeds noodzakelijk". hij de snelste sprinter was van de zeven, zeker niet Lauredi, die rap komt, maar niet doorzet. Ik voelde de Belg aan mijn achterwiel, maar ik gaf alles en hij bleef hangen. Verder dan op een half wiel is hij zeker niet kunnen komen". KLASSEMENTEN De uitslag van de negende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Angers naar Bordeaux over 343 km. luidt: 1. Faanhof, Nederland. 10 uur 3 min. 25 sec. In dezelfde tijd: 2. Hendrickx (België); 3. Graf (Zw.)4. Clerici (Zw.); 5. Lauredi (Fr.)6. Mahé (Fr.-W.)7. Nolten; op. 6 min. 4 sec.: 8 Darrigade (Frankrijk): 9. Kubler (Zw.); 10. Ockers (België); 11. Forlini (lie de France); 12. Surbatis (lie de France); 13. Schaer (Zw.)14. ex aequo: het peloton met Maenen. Suykerbuyk, v. Breenen, Nico van Est. Wim van Est, Voorting, Wagt mans, de Fransen Bobet en Deledda en De Smet (België), de Zwitsers Koblet, Huber en Croci-Torti, voorts Bauvin (NOC). Malléjac (Fr.-W.) en Vivier (Fr.-ZW). ALGEMEEN KLASSEMENT. 1. Wagtmans, Nederland, 53 uur 29 m. 36 sec.; op 1 min. 2 sec.: 2. Bobet. Frank rijk; op 1 min. 19 sec.: 3. Koblet, Zwit serland; op 2 min. 1 sec.: 4. Schaer, Zwitserland; op 5 min. 27 sec.: 5. De Bruyne, België; op 7 min.: 6. Kubler, Zwitserland; op 7 min. 48 sec.: 7. For lini, lie de Fr.; op 8 min. 38 sec.: 8. De Smet, België; op 9 min. 32 sec.: 9. Bau vin, Fr. NOC; op 10 min. 6 sec.: 10. Wim van Est; op 24 min. 2 sec.: 34. Nolten; op 25 min. 28 sec.: 42. ex aequo De Mul der, België en Voorting; op 27 min. 6 sec.: 46. Van Breenen; op 33 min. 53 sec.: 55. Nico van Est; op 43 min. 17 sec.: 65. Faanhof; op 1 uur 10 min. 46 sec.: 82. Maenen; op 1 uur 27 min. 48 sec.: 86. Suykerbuyk. PLOEGENKLASSEMENT. 1. Nederland (Faanhof, Nolten, Mae nen) 30.15.19; op 1 min.: 2. Zwitserland (Graf, Clerici, Kubler)op 6 min. 34 sec.: 3. België (Hendrickx, Ockers, Bran- kaert); op 7 min. 4 sec.: 4. Frankrijk- West (Mahé, Bouvet, Gilles)Frankrijk (Lauredi, Darrigade, Bobet); op 13 min. 8 sec.: 6. Frankrijk NOC (Bauvin, Cie- leska. Dacquay); lie de France (Forlini, Subatis, Bober); Frankrijk-Zuidwest (Agut, Bergaud. Dussault), Frankrijk- Zuidoost (Dotto, Kebaili, Lazarides); Spanje (Alomar. Bahamontes. Botella); Luxemburg-Oostenrijk (Gaul, Kemp, Schmit) ALG. PLOEGENKLASSEMENT. 1. Zwitserland 160.08.17; op 18 min. 22 sec.: 2. Nederland; op 22 min. 10 sec.: België; op 24 min. 56 sec.: 4. Frankrijk; op 29 min. 26 sec.: 5. Frankrijk NOC; op 40 min. 5 sec.: 6. Frankrijk-West; op 52 min. 24 sec.: 7. Ile de France; op 58 30 sec.: 8. Frankrijk-Zuidwest; op ir 5 min. 23 sec.: 9. Frankryk-ZO; op 1 uur 8 min.: 10, Spanje; op 1 uur 16 min. 40 sec.: 11. Lux.-Oostenrijk. PUNTENKLASSEMENT. Kubler, Zwitserland, 80 pnt.; 2. Schaer, Zwitserland, 106 pnt.; 3. Forlini, Ile de France, 121 pnt.; 4. Ockers, Bel gië, 132 pnt.; 5. Koblet, Zwitserland, 176.5 pnt.; 6. Wim van Est, 178.5 pnt; 7 Wagtmans, 197 pnt.; 8. Derijcke, Bel gië, 214 pnt.; 9 De Bruyne, België, 226.5 pnt.; 10. Bauvin, Fr. NOC, 245.5 pnt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5