Diploma's Middelbare Handelsavondschool als bekroning van ijver en volharding De daling van 't aanbod van werkkrachten zet zich voort Ultra-moderne school voor Montessori L.O. geopend BIOSCOPEN Oegstgeest nam afscheid van zusters der Mariaschool Aan Cotuvo-kleurwedstrijd namen 1237 kinderen deel ZATERDAG 17 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 KENNIS IS MACHT Twaalf slaagden voor de vijfjarige cursus In de aula van het Gymnasium vond gistermiddag de uitreiking Aaats van dc diploma's van de avondschool Kennis is Macht. Zeer velen woonden deze bekroning van een ijverige volharding der leerlin gen bij, en verschillende dier leerlin gen kregen een extra pluim op de loed gestoken voor nog betere pres- aties dan wat op zichzelf reeds aan leiding tot hulde is. De heer F. J. Makkelenberg, direc teur van de school, heette in zijn ope ningswoord in het bijzonder de heer erhey van Wijk als voorz. van Nij- verheid en Handel, de gecommiteer- den, bestuurders en docenten welkom om vervolgens bij een algemene be schouwing te onderstrepen, dat het de huidige jeugd dikwijls ontbreekt, aan ijver, volharding en wellevend heid. Voorts wees hij op het vaak vrij grote verloop van leerlingen, ook al een teken van de veelal bestaande tekorten aan vasthoudendheid. De heer Makkelenberg reikte de diploma's uit aan de twaalf cursisten, die het rijksdiploma voor de vijf jarige cursus behaalden, waarbij hij er op wees dat geen der cursisten dit diploma niet heeft kunnen behalen. Mr. Valentgoed, voorzitter van het schoolbestuur, reikte voorts de diplo ma's uit aan de cursisten in Spaanse handelscorrespondentie. Erepenning Voorts sprak de heer J. G. J. Ver- hey van Wijk, voorzitter van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Deze richtte zich in het bij zonder tot de heer G. J. Wirtz uit Alphen, die niet alleen het ^diploma voor de vijfjarige cursus behaalde, cloch tevens het diploma Spaanse Handelscorrespondentie, dit ondanks vele moeilijke omstandigheden, voort vloeiend uit zijn drukke dagelijkse arbeid en zijn gedeeltelijke invalidi teit. Nijverheid en Handel, zo geïnte resseerd in een goede opleiding van de jeugd, heeft indertijd een ere penning en getuigschrift uitgeloofd voor diegenen, die de beste resulta ten in dergelijke opleidingen behaal de ondanks uitzonderlijke moeilijke omstandigheden. Deze erepenning en oorkonde komen de heer Wirtz ten volle toe. Onder langdurige toe juichingen werden deze door de heer Verhey van Wijk aan de heer Wirtz uitgereikt. Voorts werden de volgende diplo ma's bekend gemaakt en uitgereikt: Rijksdiploma 5j. cursus: D. Aal- bersberg, S. de Koning, G. Land- kroon, E. van Leeuwen, H. Marck, A. C. Meester, C. J. Mooten, H. Paauw, H. den Os (lof), J. J. M. Pi eters, J. Pison, G. J. Wirtz. Rijksdiploma 3j. cursus: P. Boehlee, H. C. Brummelkamp, E. P. Chris- pijn, T. Dupon, A. B. H. Hagedorn, M. Hoogstraten, J. G. N. den Houter, H. Janssen, G. J. Kok, E. S. M. van der Kraan, J. Landesbergen, N. Lubach, A. J. Neuteboom, K. W. Vil ders, N. Vogelenzang, J. Th. Wessel- man, I. Webber, B. M. Th. Willems (lof), L. B. Zeilstra. Nederlandse handelscorresponden tie: W. Blankenstein, E. Coster, M. de Fuijk, J. Gort, T. Ju, A. v. d. Mey, S. Ouwersloot.. Franse Handelscorrespondentie: A. Duindam, J. Tesselhof. Duitse handelscorrespondentie: J. A. Guley, D. J. Meijer, A. Stein- meyer. Spaanse handelscorrespondentie: A. Linschoten, A. Steiruneyer, G. J. Wirtz. Engelsche handelscorrespondentie: H. M. Coster, M. de Fuijk, M. C. E. Gaykema, G. Ju, C. J. Lomeijer, J. Tesselhoff. Algemene handelskennis: J. Gort, C. S. van der Kooy, A. van der Mey, i. Ouwersloot, J. J. M. Pieters en A. Verberg. Machineschrijven: J. H. van Abs- woude, H. L. Arnoldus, M. Borgerding S. S. Castelein, A. van Dalen, Leun- tje van Duyn, T. A. van Gelderen, C. T. de Groot, A. H. M. ter Haar, H. Hoogervorst, M. M. Hoogstraten, R. J. Jonker, P. v. d. Keur, E. Th. Kok, J. v. d. Leek, J. v. d. Londen, J. M. Th. Lintsen, I. Mechelse, C. v. d. Meet, T. M. Nievaart, W. v. d. Oever, A. M. Planje, W. E. Schoneveld, A. Spek, M. S. E. Stuifzand, G. A. Vis, E. Volkers. Stenografie Nederl.: W. Blanken stein, L. M. J. Brunt, M. C. E. Gayke ma, T. A. van Gelderen, M. A. Hoo gervorst, M. N. de Keizer, A. v. d. Keur, M. van Klaveren, J. van der Linden, L. van Loef, A. C. Meester, A. E. Monster, C. J. Mooten, W. v. d. Oever, J. A. Ouwersloot, D. M. Par- levliet, A. M. Planje, S. M. Schone veld, M. S. E. Stuifzand, A. v. d. Vij ver, E. M. Th. Willems. Stenografie Engels: A. F. van Vliet. Stenografie Duits: J. Benjamins en J. de Moed. Bij tussentijds examen in Maart jl. slaagden voor Machineschrijven: C. Colijn, L. de Leen, M. Momberg, Surséance van betaling voor T en D Bewindvoerder benoemd De Haagse Rechtbank heeft het verzoek der C.V. Tieleman en Dros tot het verlenen van surséance van betaling ingewilligd en deze voorlopig verstrekt. Mr. dr. N. G. Geelkerken, advocaat cn procureur te dezer stede, is aan gewezen als bewindvoerder, terwijl de creditcurenvergadering is be paald op 4 November a.s. Een van de eerste taken van de bewindvoerder zal moeten zijn het zoeken van wegen en middelen om het bedrijf, dat momenteel stil ligt, weer op gang te brengen. In de aanstaande week zal de sur séance van betaling en de sluiting van Tieleman en Dros onderwerp zijn in het college van burgemeester en wethouders van Leiden. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, deelde ons van morgen mede, dat deze aangelegen heid, die op de werkgelegenheid in Leiden invloed heeft, uiteraard de •olie aandacht van het gemeentebe stuur heeft. Boekhouden: K. v. d. Kooy, S.A. Plomp, F. J. Schneider, S, Ouwersloot, L. Tisseur, A. Verberg, i Schoneveld, C. Th. v. d. Voort, J. v. Schoonschrijven: J. J. van Oyen. Id. Wialle, en I. Webber. Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden Van oud-papier tot kerkenbouw Het liefdewerk „Oud-Papier" mocht van mgr. J. M. Groot, vicaris- generaal van de bisschop van Haar lem, een schrijven ontvangen, waar in -grote dank betuigd werd voor een gift van ƒ500,welke door het liefdewerk was gegeven ten bate van het Fonds vóór Kerkenbouw. Mede namens de bisschop toonde de vicaris zich erkentelijk, dat de nood toestand, welke door gebrek aan nieuwe kerken in ons bisdom is ont staan, het liefdewerk Oud-Papier zo zeer ter harte gaat en dat zo wordt medegeleefd met de zorg, „welke door deze toestand op onze Bisschop drukt". Deze erkentelijkheidsbetui- ging was ook bestemd, aldus het schrijven, voor „de trouwe ophalers en spaarders van oud-papier, wier in spanning u in staat stelde deze gift te doen." Het liefdewerk, dat gevestigd is v. d. Werffstraat 4. tel. 30555 doet een hernieuwd beroep 't oud-papier (ook oude boeken, enz.) te bewaren en af te geven aan „Oud-Papier", waarbij de verzekering wordt gegeven, dat koopmansbescheiden en archieven onder vertrouwd toezicht worden vernietigd. Men ziet voor welke goede doel einden het oud-papier kan worden besteed! U komt klaar in Kevelaer Naar Den Briel voor je ziel, Naar St. Jan voor een man, En kom j« daar niet klaar, ga dan naar Kevelaer. Dit oude rijmpje schoot ons in ge dachten, toen wij de notitie over de bedevaart van Leiden naar Kevelaer op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woens dag 18 Augustus weer eens onder ogen kregen. Drie heerlijke vacantiedagen zul len dat worden, waarbij èn ziel èn lichaam een heilzame kuur kunnen ondergaan. Hebt u nog wat vrije dagen te ver snipperen en bent u gebroken en diep teleurgesteld door een in het water gevallen vacantie, bedenkt u niet langer, maar snel naar Stille Rijn 16, waar de heer of mevrouw Lindenhof u alles over deze reis zullen vertellen. Algemeen overzicht. De daling van het aanbod zette zich ook gedurende de periode van 3 t/m 10 Juli verder voort. In hoofd zaak werden geplaatst ongeschoolde arbeiders in gelegenheidswerk, ter wijl voorts een aantal in de seizoen- bedrijven kon worden tewerkgesteld. In totaal werden 147 personen voor seizoen- of gelegenheidswerk, zowel in, als buiten het gewest bemiddeld. Daarnaast konden plaatsingen ge boekt worden in de textiel-industrie, de bouwnijverheid en de metaalin dustrie. Het aantal als geheel werkloos in- feschreven mannen bedroeg op 10 uli 1954 355, terwijl daarenboven 25 personen in diverse werkvoorzie ningsobjecten tewerkgesteld waren. Het totaal beschikbaar aanbod ge heel werklozen plus arbeiders werk- voorzienings objecten beliep der halve op eerder genoemde datum "'-iQ Een vergelijking met de cijfers van het overeenkomstige tijdstip in 1952 en 1953 wijst uit, dat de voordelige verschillen respectievelijk 1334 en 614 bedragen. Een duidelijk bewijs, dat de werkgelegenheid in 1953, niet tegenstaande de natuurlijke aanwas van de beroepsbevolking, beduidend is toegenomen. Niet ondienstig is het hierbij aan te tekenen, dat de z.g. blijvende werkgelegenheid sinds 1952 met bijna 60 is toegenomen Hieruit volgt tevens dat in de ko mende weken zich diverse schomme lingen in het aanbod kunnen voor doen, immers het gelegenheidswerk is vrijwel steeds werk voor betrek kelijk korte duur. De vraag naar arbeidskrachten. De vraag naar arbeidskrachten daalde t.w. van 376 tot 257, hetgeen een gevolg is van het voldoen van aanvragen gericht op arbeidskrachten voor gelegenheids- en seizoenwerk. Het restant aanvragen heeft dan ook voornamelijk betrekking op z.g. blijvend werk. De vraag naar jeug digen leeftijdsklasse 15 t/m 18 jaar neemt nog steeds de eerste plaats in. Voor volwassenen bestaat plaat singsmogelijkheid in de textielindus trie (vezel, garen en stoffenindus- trie), de metaalindustrie, de bouw sector en voedingsmiddelen industrie Zowel ongeschoolde, geoefende, als geschoolde krachten kunnen in ge noemde bedrijfstakken worden op genomen. Jeugdbemiddeling. Zoals reeds in een vorig bericht werd medegedeeld, wordt druk ge bruik gemaakt van het avondspreek uur voor jeugdigen (elke avond, be houdens Donderdag en Zaterdag avond) van 79 uur. Tot en met 10 Juli vervoegden zich op dit spreek uur plm. 200 jeugdigen, hetgeen wel een bewijs is, dat van de zijde van de jeugd en van de ouders prijs ge steld wordt op contact met de jeugd- bemiddelaar. Diverse problemen worden besproken en zo enigszins mogelijk tot een bevredigende op lossing gebracht. Ook het spreekuur van de Nazorg- dienst Donderdagavond van 7— 8 uur wordt druk bezocht, hetgeèn uitwijst, dat men in deze wel bij zondere woelige tijd, waar zich dag aan dag problemen voordoen, prijs stelt op objectieve voorlichting en raad. Vrouwen. Het aantal ingeschreven werklo zen vrouwen bedroeg op 10 Juli 1954, 127. Een stijging van 13, welke zijn oorzaak vindt in de inschrijving van scholieren. De vraag daalde iets, n.l. 343 tot 325 en heeft in de eerste plaats be trekking op huishoudelijk personeel (dagmeisjes en werksters). Voorts kunnen geplaatst worden confectie- naaisters, leerling-naaisters, typistes, steno-typistes, stiksters (stoffen, le der en plastic) strijksters, inpaksters en winkel- en administratief perso neel. AVONDMUZIEK PIETERSKERK. Het programma van de 4e Avond- •muziek op Maandag a.s. in de Pieters kerk door Adriaan Blankenstein (aan vang 8.3fl uur) is als volgt: 1. Toccata en Fuga in F-gr. (J. S. Bach); 2. Nun komm' der Heiden Heiland (id.). 3. Fantasie in g-kl. (G. Th. Telemann); 4. Chaconna in f-kl. (Joh. Pachelbel); 5. a. Trio in D-gr. (Joh. L. Krebs) en b. Trio in G-gr. (G. A. Homilius); 6. Preludium en fuga in e-kl. (Jan Koet sier). Aan de uitgang collecte voor het orgelfonds. Eerstvolgende Avondmuziek in de Hooglandse Kerk op Maandag 26 Juli 1954, door Jan van den Berg, (organist van de Nieuw Kerk te Delft). Aanvang 8.30 uur. Personalia De heer C. M. van de Kreeke te Leiden slaagde aan de technische hogeschool te Delft voor het candidaatsexamen vliegtuigbouw kundig ingenieur. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter, z. Van N. Ouds hoorn en A. Verkade; Peter André, z. van J. Koudijs en K. L. J. Teu- chert; Dirk, z. van A. Zemel en E. Koetsjerenko; Matthijs, z. van M. Luiten en M. Ie Febre; Cornelia, d. van C. Klever en N. van Wijk; Petrus Cornelis Marinus, z. van J. P. W. Zonneveld en E. Visser; Leonhard Johannes, z. van N. Oudshoorn en G. J. Peeters; Marijke, d. van J. Sou- verijn en G. de Jeu; Caroline, d. van A. Schuilenburg en C. J. v. d. Sluis; Jan Dirk, z. van J. D. Kers en A. van Vlaanderen; Louise, d. van G. Mie remet en C. T. v. Nieuwkerk; Simon Willem, z. van F. F. v. Haeften en H. A. Treffers; Gerardus Cornelis Johannes Maria, z. van G. J. Blom en J. M. v. d. Geest. Overledene A. Bruins, wed van Steenbergen, 82 j. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden: A.s. Zondag, 18 Juli, zal de dienst worden waargenomen door de doktoren Van Bockel. de Jager, Kors, Mastenbroek, Veldhuijzen en van Wingerden. Dienst Apothekers. avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Juli 13 uur tot Zaterdag 24 Juli 8 uur waargenomen door: de Apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doe- zastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek Wilhelminapark no. 8 tel. 26274. LAATSTE BOUWKUNDIGE SNUFJES IN OEGSTGEEST Van koetshuis naar glaspaleisje De architect KIoos heeft voor het bestuur van de stichting Montessori- onderwijs aan de Louis de Colligny- laan in Oegstgeest een Montessori school voor Lager Onderwijs ge bouwd. Een ultra-moderne school, waarvan de zonzijde bijna geheel uit glas bestaat; met vier ineenlopende grote klassen en een recreatiezaal, die het laatste bouwkundige snufje laat zien: een dak dat naar het toneel schuin afioopt. Het was een gelukki ge vondst* van de architect, want de ruimte wordt er gezelliger door. Het gebouw zal een kleine honderdvijf tig kinderen bergen, die tot nu toe in twee herenhuizen aan de Gevers straat en in het koetshuis van kasteel Poelgeest waren ondergebracht. Er werd nog getimmerd. Terwijl op de achtergrond ijverig gehamer klonk, heeft gistermiddag de burgemeester van Oegstgeest H. L. du Boeuff, dit schoolgebouw ge opend door met een weids gebaar de sleutel in handen van het schoolhoofd de heer J Reijs, te leggen. De voorzitter van het schoolbe stuur, mr. Teebaal, had toen al een beknopt overzicht gegeven van de geschiedenis van het Montessori-on- derwijs in Leiden en de kinderen hadden toepasselijk gezongen. Na het plechtige moment spraken nog de heer J. Reijs; de secretaris van de Bond van Scholen voor Neu traal bijzonder onderwijs, de heer W. Boegheim; de inspecteur van het la ger onderwijs de heer J. Machiels en de oud-voorzitter van het schoolbe stuur, mevr. Niekerk. Aanv,»3zig waren onder meer de LISSE Kind verdronken in waterputje Vrijdagmorgen had te Lisse een noodlottig ongeval plaats. Een 2-jarig zoontje van de fam. van Stein, wo nende te Lisse, Vreewijk, is vermoe delijk bij het spel in een achter de woning gelegen waterputje terecht gekomen. De aldaar in de nabijheid werkende gemeentewerklieden snel den terstond te hulp, om het kind uit het putje te bevrijden. De inmiddels gewaarschuwde en gearriveerde dok toren uit Hillegom en Lisse verleen den de eerste hulp, pasten kunstma tige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten. IN DE LEIDSE Trianon Door de film „De Wa terprinses" spartelt Esther Williams in technicolor. Zij is een boeren meisje, dat het kanaal over zwemt en eenmaal op de vaste wal door een ra zend verliefde jonge Fransman in de arjnen wordt gesloten. „Linguapep" hét middel, dat zenu wen sterkt cn spieren staalt is daar de oorzaak van. Om voor deze drank op Amerikaanse manier reclame te maken, volbrengt zij haar krachttoer. Twee fantasiewezentjes van de car toon-tekenaar Fred Quimby „Tom en Jerry" zorgen in samenspel met de badnymph Esther voor een alleraar digst intermezzo. Iedereen mag het gaan zien. Casino Met de film „Een dag om nooit te vergeten" hebben de Engel sen weer een sprankelijk blijspel aan een indrukwekkende reeks comedies toegevoegd, waarmee zij de dank van elke verstrooiing zoekende toeschou wer ten volle verdienen. Het gegeven is vrij simpel en verhaalt van een groepje stamtafelverwante lieden, die in het pikvogelwerpen een aardige afwisseling voor schemerige uren ge vonden hebben. Deze club verlaat eenmaal per jaar het café om elders eens een frissere lucht door de neus gaten te laten spoelen. De reis gaat dit keer naar Frankrijk en dit blijkt al direct een schot in de roos te zijn. Stuk voor stuk beleven we de avon turen van het illustre groepje. Een van hen komt naar Frankrijk om een knellend minderwaardigheidscomplex in het Vreemdelingenlegioen te gaan begraven; een ander maakt van de gelegenheid gebruik om oude connec ties uit de oorlog weer aan te knopen, terwijl een derde meer de veelbe sproken faam van de Franse meisjes waar probeert te maken. Voor de misdaad zorgt een horlogesmokke laar, die echter door zijn stuntelige houding zijn eigen glazen ingooit. Men zou tegen de film kunnen aan voeren dat zij diverse perikelen, waarover velen ^el enkele nachtjes zouden moeten slapen, in een tijds bestek van nog geen 12 uur in kan nen en kruiken laat gieten. Maar daar is het tenslotte een dag om nooit te vergeten voorDeze frisse en originele Engelse film is vermaak voor jong en oud. Luxor brengt deze week de Duitse film „Blume von Hawaii" naar de gelijknamige operette van Paul Abra ham. Het is een tamelijk onderhou dende rolprent van zang en dans, die bovendien voorzien is van een aar dige geschiedenis. De kern ervan ligt bij de vraag: „Welk meisje moet de hoofdrol vertolken?" Er worden tien tallen proeven genomen, maar direc tie en regisseur kunnen niet slagen. Tenslotte wordt besloten een echt Hawaiï-meisje uit het Zuidzeegebied te halen. En dan begint de verlak kerij. Twee meisjes, die zich gemeld hadden voor de auditie, maar geen kans gekregen hadden, reizen de re gisseur vooruit en een van hen gaat zich uitgeven voor Hawaiï-prinses. De vlieger gaat op en het gevolg is, dat een meisje uit eigen land wordt aangekondigd als een „echte" van 't tingeltangel-eiland. Het succes is ge weldig, maar de vader van de prin ses, een slager uit Westfalen, is er helemaal niet mee ingenomen, zijn dochter op de planken staat. Met zijn vrouw gooit hij roet in het eten en er ontstaan allerlei dolle situaties, die uiteindelijk een serie huwelijken ten gevolge hebben, alsmede de op komst van een nieuwe operettester. De genoegelijkheid van het verhaal wordt omlijst met zang en dans in prachtige decors. 'n Aardige verstrooiing voor de re genachtige vacantiedagen. Voor alle leeftijden. Lido heeft de film met de sensatio nele titel „Zij die zich verkopen" ge prolongeerd. De film is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Rex Programma afgekeurd. wethouder van onderwijs te Leiden, de heer J. van Schaik en leden van het gemeentebestuur vtan Oegstgeest. Vanochtend zullen de ouders, die naar hun feestende kinderen komen kijken, aan het schoolbestuur een filmprojector cadeau geven. Daarna zal dan ook tussen half drie en vier uur belangstellenden de kans ge geven worden het gebouw te be zichtigen. Na de vacantie wordt over ander halve maand de school definitief be trokken. De Zondagsdienst wordt wa'ar- genomen door de doktoren Glab- beek en v. d. Vliet de Vries. Examens M.S.G. De uitslagen van de overgang en het eindexamen van de U. T. S. (Uit gebreid Technische School) zijn els volgt: Voor het eindexamen voor werk tuigbouwkunde slaagden: T. Arent- sen, Voorschoten; P. J. Baayen, Al phen aan den Rijn; J. H. Bouhuis, Noordwijk Binnen; j. A. Dorresteyn, Haarlem; H. F. E. M. van Gilse; A. W. M. de Jong, Oude Wetering; J. B. Jongkind, Haarlem; W. C. M. v. d. Meer, Roelofarendsveen. W. G. M. Mourits te Zevenhoven; G. Overduin, Voorschoten; J. J. Pronk, Sassen- heim; C. Rietman,, M. Segijn, A. G. A. M. Snijers en J. Verkuyl, Leiden; W. J. Viertelhauzen, Leiderdorp; W. Weima, Oegstgeest; J. v. d. Wetering. Sassenheim. Afgewezen werden vier candidaten. Bevorderd van de le naar de 2de Klasse: R. den Boon, Leiden; K. Koop man, Voorburg; W. J. den Ouden, Woubrugge; A. Smit, Leiden; M. W. Smit, Voorschoten; D. Verhoogt, te Voorschoten; J. Bloem, Noordwijk- Binnen; M. Brinks, Noordwijk aan Z L. Duivesteyn, Voorschoten; W. de Jonge, Katwijk aan Zee; N. v. d. Ma- rel, Wassenaar; P. J. C. van Rijn, Sassenheim: H. Smit, Leiden; A. Ohr. Tieleman, Nieuw Vennep; G. J. Aal- bersberg, Leiden; H. C. Breidenbach, Voorschoten; H. M. Dibbitz, Oegst geest; G. J. Diepering, Leiden; E. J. Paauw, Leiden; R. Pieters, Warmond; P. Schendstok, Amsterdam, M. v. cl Spek, Lisse; W. R. Weideim, Voor schoten; C. v. d. Heiden, Sassenheim; C. P. A. Peeters. N'hout; W. J. Schoon Leiden; B. J. Vermin, N'hout; J. J. Kaizer, Leiden. 5 candidaten doen herexamen; 14 candidaten werden afgewezen. NOORDWIJK Uitbreiding Dr. Mr. Willem van den Bergh-stichting aanbesteed. Door prof. N. Lansdorp werd gisteren aan besteed: het bouwen van een school- paviljoen type C, een observatiehuis en een hoofdgebouw op het terrein \an de Dr. Mr. Willem van den Eergh-stichting alhier. Hoogste inschrijver was: Mouton en de Wijs, Den Haag 799.581; laag ste: M. v. d. Bent en Zn., Wassenaar f 633.100. De gunning is aangehou den. Enige tijd geleden moesten wij melding maken, dat de Zusters, die thans de leiding hebben over onze Mariaschool en Montessori Kleuter school door hun Overste per 1 Sept. waren teruggeroepen als gevolg van het tekort aan leerkrachten bij hun eigen scholen en het teruglopen van kl oosterr oepingen. Dit bericht verwekte grote teleur stelling in de parochie. Immers een 7 jaren hadden deze zusters na de oprichting van de meisjesschool haar zegenrijk werk verricht, Iedereen had gehoopt, dat tot in lengte1 van dagen de zusters leiding zouden geven aan de meisjesschool. Dat het peil van het onderwijs zeer goed was moge blijken, dat van de eerste lichting, die 't vorig jaar de school verliet met succes toelatings examen deed voor een Middelbare school. Dit jaar werden allen ook weer bevorderd tot de tweede klas. Afscheid. Gistermiddag nu was het afscheid gekomen en verenigden zich de leer lingen en zeer vele ouders in de gro te zaal van het parochiehuis tot hul diging van de vertrekkende zusters. De leerlingen van de Montessori kleuterschool voerden alleraardigste liedjes en dansjes uit, terwijl verder ieder andere klas ieder op eigen leu ke wijze hun gevoelens van dank baarheid uitten, vergezeld van een of ander stoffelijk blijk van waarde ring. Namens de 6e klas, die nu de school verlaat, bracht Thea Devilee zuster Ulpiana en zuster Beninia hartelijk dank voor hun lessen. Drs. H. van Woerden sprak namens de ouders en bracht dank voor de vele opofferingen die de zusters zich hebben moeten getroosten en die door de ouders ook terdege worden beseft cn ten hoogste gewaardeerd. Namens het schoolbestuur sprak pastoor Loyaard, die herinnerde aan óe moeilijkheden die 7 jaar geleden te overwinnen v/aren om de zusters naar hier te krijgen. Reeds meerma len is er sprake van geweest, dat de zusters weer zouden vertrekken, doch men heeft toen de ramp nog kunnen afwenden. Nu ging het niet meer en moeten er banden worden gebroken en dat doet het schoolbestuur leed. Hartelijk danjc bracht spreker op de eerste plaats aan de zusters Ulpiana en Beninia. Na het zingen van een spontaan „Lang zullen ze leven" werd aan de aanwezige ouders gelegenheid gege ven de zusters de hand te drukken. Vermelden we nog, dat van 't kerk bestuur nog aanwezig waren de heren mr. C. Mol en J. v. Ommen. Verder de Bissch. Inspecteur van het L.O., pastoor v: Leeuwen en kapelaan v. d. Zon en Wüst. VOORSCHOTEN Dat de kleurwedstrijd voor de schoolkinderen, die nu al voor de tweede maal in het kader van het Bevolkingsonderzoek op tuberculose is gehouden, in de smaak valt, blijkt wel uit het aantal van 1237 inzendin gen. De jury, bestaande uit leerkrach ten van verschillende scholen onder voorzitterschap van pater drs. Wul fram van „Beresteijn" en aangevuld met de ontwerper van dc kleurplaat, de Voorschotcnse kunstschilder W. Gerritsma, heeft ook nu weer met zorg haar taak vervuld. Gezien het grote aantal inzendin gen werden de inzendingen in 11 groepen gesplitst, waarbij in elke groep één of meer prijzen, afhanke lijk van het aantal deelnemers en de kwaliteit van het werk, werden tóe- gekend. De prijswinnaars zijn: Groep A (14, 15 en 16 jaar): 1. Joop van der Valk, Leidseweg 300, Titus Brandsmaschool; 2. Carla Schellart, Huize Bijdorp. Groep B (13 jaar): 1. Jos Vis; 2. Ineke Vrijburg: 3. Mieke de Kouse maker, allen Huize Bijdorp. Groep C (12 jaar): 1. Rik Meijer, Openb. Lag. school; 2. Els Anker, Openb. Lag. school; 3. Piet Wester beek, Openb. Lag. school; 4. Do Ber gers, Huize Bijdorp. Groep D (11 jaar): 1. Doriene van Leeuwen, Huize Bijdorp; 2. Thea Swierstra, Huize Bijdorp; 3. Froukje de Jong, Openb. Lag. school. Groep E (10 jaar): 1. Jan Wessel Bakker, Ds. Fortgensschool; 2. Toos- je Oorschot. Sancta Mariaschool. Groep F (9 jaar): 1. Ingrid Zeiler, Openb. Lag. school; 2. Paula Bitter, School met den Bijbel. Groep G (8 jaar): 1. Daan Jippes, Openb. Lag. school; 2. Piet Roden burg, School met den Bijbel. Groep H (7 jaar): Jaap van dei- Nat, Openb. Lag. school; 2. Anneke Gussenhoven, Sancta Mariaschool. Groep I (6 iaar): 1. Henja Kruijt, Openb. Lag school; 2. Yacomien Rot man, Chr. Kleuterschool, Geb. Chr. Belangen. Groep J (5 jaar): 1. Els Kneijber, RK. kleuterschool; 2. Ada Beurze, R.K. Kleuterschool. Groep K (4 jaar): 1. Joke Kleine, R K. Kleuterschool. Tevens is de le schoolprijs, een zilveren legpenning, beschikbaar ge steld door bet gemeentebestuur van Voorschoten, toegekend aan de Open bare Lagere school met 5 eerste, 1 tweede en 2 derde prijzen, terwijl „Huize Bijdorp" de 2e schoolprijs, een bronzen legpenning, beschikbaar gesteld door de directie van de Ko ninklijke Begeex-, verwierf. De prijsuitreiking zal plaats vinden op Woensdag 21 Juli a.s. te 12.00 uur door de voorzitter van het Cotuvo, burgemeester C. J. van der Hoeven, in het Gezondheidscentrum. Aldaar zullen de kunstproducten van de prijswinnaars van 13.30 tot 15.00 uur voor het publiek te bezichtigen zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3