RIJNSTREEK Stijgende wereldbevolking Scmjonof vervangen De nieuwe veilingzaal van H.B.G. in gebruik genomen AX.A*R.M. loterij Laurarijdsrs - startklaar - trachten de zon te vinden ZATERDAG 17 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In Mijdrecht: „Kamer gereserveerd" Gisterochtend om 7 uur verliet een gast zijn kamer in hotel „Het Recht huis" in Mijdrecht. Even later reeds waren er nieuwe gasten. Het was een duivenipaartje, dat de kamer bin nenvloog en midden op het bed een nest ging bouwen. Hoe dringend het echtpaar om woonruimte verlegen was bleek wel, toeri 's middags om twee uur in het kant-en-klare nest al het eerste eitje lag. De eigenaar van het hotel, de heer Van Beek, kan het niet over zijn hart verkrijgen de toekomstige ou ders van de kamer te verwijderen, al hebben zij de kamer ook betrokken zonder toestemming, zonder zich te hebben ingeschreven in het hotel re gister, zonder te kunnen betalen. Bo vendien moet de hotelier maar wachten, of de gevleugelde gasten en straks hun kroost de kamer wel netjes en zindelijk zullen bewonen. Ondanks dit alles de ouders zitten in het nest op het bed te broeden. Ongestoord: him kamer is „gereser veerd". VERBETERING VAN VERKEERS SITUATIE BIJ HET VLIEGVELD YPENBURG Op 29 Juli zal worden aanbesteed het wederom verleggen van de eer tijds zo beruchte bocht bij Ypenburg in de weg Den Haag—Rotterdam. De verlenging geschiedt over enige hon derden meters en is te beschouwen als de eerste fase in de bouw van het gecompliceerde viaduct, dat aange- gelegd wordt op het punt waar de eveneens in aanleg zijnde rijksweg YpenburgBurgerveenAmsterdam zal samenkomen met de rijksweg Den HaagRotterdam, aldus de ANWB. Aan de bouw van dit viaduct is reeds eerder begonnen, namelijk in 1939, doch deze werkzaamheden wer den in 1940 stopgezet en hebben sindsdien stil gelegen. Het viaduct, dat thans zal worden gebouwd, wijkt sterk af van het oorspronkelijke ont werp en zal straks, in het Neder landse wegensysteem een zeer bij zondere plaats innemen. HET LIED VAN DE K.A.B. Nu de verzorgers van de Sociale rubriek voor de K.R.O. „En nu mijn geval", Louis Beumer en Frans Ro- ijers met ingang van Vrijdag a.s. met het oog op de vacantie voor eni ge weken verstek laten gaan, zal hun „klein kwartiertje" op de daarvoor bestemde Vrijdagen benut worden voor de propaganda van het K.A.B.- lied. Het zangkoor „Bel Canto" van de Utrechtse plaatselijke K.A.B. zal op die tijd o.m. het oude strijdlied van de K A.B. in meerstemmige toon zetting voor de radio ten gehore brengen, zomede het nieuwe K.A.B.- lied „De kracht in ons" van Jan Mul ler, getoonzet door Guus Stoop. Ver der vermeldt het program nog twee Kajottersliederen, waaronder het nieuwe Marialied „Blijf ons nabij", voor het eerst gezongen tijdens de jongste Kaj ottersbedevaart naar Lourdes. De data van het optreden van „Bel Canto" onder de auspiciën van de Cultuurdienst van de K.A.B. zijn: 30 Juli, 13 en 27 Augustus van 18.40 tot 18.52. De bedoeling van deze muziek uitvoeringen is de propaganda van het goede volkslied in het algemeen en meer in het bijzonder de opluis tering van de vergaderingen. De wereldbevolking stijgt per jaar met 30 millioen zielen, he-ft het in ternationale bureau voor statistiek bekend gemaakt. Op het ogenblik wordt de wereld bevolk door 2,5 milliard mensen te gen 1,16 milliard in 1850. In de laat ste honderd jaar is de bevolking van Europa verdubbeld; die van de Sovjet-Unie verviervoudigd en die van de Verenigde Staten verzesvou digd. De Russische ambassadeur in Oost- Duitsland, Wladimir Semjonof, is van zijn functie ontheven en vervangen door Georgi Maximowitsj Poerjkin. Poesjkin is ook benoemd tot Rus sisch hoge commissaris in Oost- Duitsland. Semjonof was op 26 Juni naar de Sowjet-Unie gegaan ter behandeling van verwondingen, die hij bij een auto-ongeluk had opgelopen. Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. was Semjonof licht gewond. Het auto-on geluk geschiedde veertien dagen voor Semjonofs vertrek naar Rusland. De 51-jarige beroepsdiplomaat Semjonof was na de oorlog vier jaar politiek adviseur van de Sowjet-Rus- sische militaire commissaris. In 1953 werd hij achtereenvolgens tot hoge commissaris en ambassadeur in Oost- Duitsland benoemd. In Westelijke geallieerde kringen te Berlijn was men volkomen verrast door het bericht van Semjonof's ver vanging. Men achtte op het eerste ge zicht het feit, dat ook Poesjkin zo wel ambassadeur als hoge commissa ris zal zijn, het belangrijkste aspect daar dit wees op handhaving van de hoge commissie, ondanks de afkondi ging van de Oostduitse „souvereini- teit". K.A.J. OOK VOOR JONGENS VAN 14 TOT 17 JAAR Het Nederlandse Episcopaat heeft de standsorganisatie van de K.A.J. verlof gegeven onder eigen leiding en verantwoordelijkheid de vorming op zich te nemen van de jongste ar beiders van 14 tot 17 jaar. Zulks zal moeten geschieden in onderling over leg met de plaatselijke geestelijkheid en de diocesane aalmoezeniers van K.J.B. en K.A.J. Tot nu toe was het lidmaatschap van de Katholieke standsorganisatie van de K.A.J. voorbehouden aan jonge arbeiders boven de 17 jaar en waren de jongens beneden deze leef tijd ondergebracht in de jeugdorga nisatie. SCHIP BRANDDE NEGEN DAGEN. Negen dagen lang is het Duitse s.s. „Lahncck" van dc Perzische Golf naar Rotterdam onderweg geweest met een brandende lading veekoek- schilfers aan boord. Gisteren is het schip in de Merwe- haven te Rotterdam aangekomen. Men is toen onmiddellijk begonnen de lading te lossen, maar moest daar mede ophouden toen de rookontwik keling te sterk werd. De Rotterdam- is met veel materiaal ter plaatse om de vuurhaard op te sporen, die zich onder in een der ruimen moet bevin den. Het s.s. „Lahneck" meet 1445 b.r.t. en is eigendom van de Deutsche Dampfschiffarht Gesellschaft „Hansa" te Bremen. Om tien uur gisteravond was men de brand meester. EEN GRAMOFOONPLAAT MET EEN VERRASSING Boer Biet, alias Ger de Roos, gaat vandaag met een aantal Bietenbou- wers op stap naar het Zuiden, om daar prijzen uit te reikenen een serenade te brengen aan de prijs winnaars van een originele wedstrijd. Ter gelegenheid van de 100.000e gra- mofoonplaat van de Bietenbouwers, die dezer dagen in de handel kwam, waren "50 extra platen tussen de ge wone gesmokkeld. Deze platen wa ren speciaal opgenomen en getest: de muziek werd plotseling onderbro ken en boer Biet kondigde aan, dat de koper en winkelier, die deze plaat hoorden, een verrassing kregen, mits ze direct de opname-studio's in Hil versum daarvan op de hoogte stel den. Daar de extra platen willekeurig tussen de gewone exemplaren waren gemengd, bleef het verrassend ele ment volledig gehandhaafd. De eer ste melding kwam uit Breda, waar een verpleegseter zulk een plaat kocht, de tweede uit Roosendaal en de derde uit Vlaardingen. Daarna stroomden berichten uit andere plaat sen van het land binnen. Vandaag zullen de Bietenbouwers hammen, reuzen krentenbroden en muzikale hulde brengen aan de drie eerste prijswinnaars. 44 kinderen van Schouwen-Duive- land zullen op uitnodiging van het Italiaanse Roode Kruis onder leiding van het Nederlandse Jeugd-Roode Kruis een maand doorbrengen in het jeugdkamp „Canepina", 70 km. van Rome. In dit kamp komen ook kin deren uit de gebieden in Griekenland en Turkije die door aardbevingen geteisterd zijn. De Nederlandse kinderen vertrek ken Maandag 19 Juli naar Italië. Het Nationale Rampenfonds heeft voor de reis een subsidie verstrekt. Vorig jaar vertoefden 150 kinderen uit het rampgebied, eveneens op uit nodiging van het Italiaanse Roode Kruis, een maand in het kamp te Pian Castagnaio. Onder de titel „A.L.A.R.M." wordt in het Dekenaat Alphen aan den Rijn van 8—12 Sept. een grote algemene Missietentoonstelling gehouden. Meerdere malen werd in deze cou rant daarover al geschreven. Deze naam is in tweeërlei opzicht door het comité juist bedacht. Ten eerste duidt dit op de namen: Algemene Langer- aarse, Alphense, Roelofarendsveense Missietentoonstelling, waardoor wordt aangegeven waar de exposities wor den ingericht. Ten tweede is de naam aanvaardbaar, omdat men werkelijk de alarm-klok luidt voor de missie. Als u eens wist hoe de moeilijk heden in velerlei opzicht zich in de missies opstapelen, moeilijkheden welke voor een zeer groot deel kun nen worden herleid tot het gebrek aan geldmiddelen. Nu wil de missie- tentoonstelling niet in de eerste plaats geld van u vragen, maar wel uw interesse, uw belangstelling voor het werk van de missionarissen en hun moeilijkheden op te wekken. Maar zonder geld kan ook een mis sionaris niet werken. Juist hij niet, omdat daar in de binnenlanden, de missieposten in sociaal opzicht ook al zoveel ontbreekt. Hij moet daar zelf voor de aanleg van w*egen en de bouw van bruggen zorgen, voor ker ken, scholen, woningen etc. etc., werkzaamheden die toch allernood zakelijkst zijn om de taak als mis sionaris naar wens te vervullen. Om hem dit enigszins mogelijk te maken, wordt een verloting gehou den. De vergunningen zijn verkregen voor 10.000 loten. Dit aantal voor het dekenaat Alphen aan den Rijn, dus voor de Rijnstreek, is zeker niet te veel. Help de zelatricen van de loten af. Koopt er veel tegelyk, want an ders zou u wel eens teleurgesteld kunnen worden. Behalve het doel, maken ook de vele-prachtige prijzen het kopen wel de moeite waard. Voor bijzonderheden verwijzen wy' u naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. ALPHEN AAN DEN RITN DIPLOMA-UITREIKING CHR. TECH. SCHOOL. Op de Ohr. Techn. School te Al phen werden de diploma's uitgereikt. De geslaagden zijn afd. bamkwerken: R. F. Altona, C. v. d. Berg, A. Blom, G. Boekensteijn (3de jaars), Ter Aar, D. J. Boon, Leiden; W. C. Boon, L. M. Broekman, S. A. Claus, H. Cools, Hazerswoude; P. H. v. Deur- ren, M. Doeland, V. L. Fogertij, J. v. Gemeren (met lof), A. G. Godthelp, H. J. Grotenhuis, Leiden; A. v. d. Haven, Bodegraven; J. Hesseling, G. v. Heyningen, Leimuiden; J. H. Hofmans, P. R. de Jong, H. C. Klei weg, J. W. Koelewijn, J. W. Leeu wen, C. P. Mulder, H. Noordhof, Woubrugge; H. Koning, Bodegraven; 1 Maaskant, J. Mulckhuyse, Bodegra ven; G. van Qeveren, J. H. v. Osna- brugge, Leiderdorp; Joh. v. Osna- rugge, Leiderdorp; P. d. Pater, Ter Aar (met lof); S. H. Piso; J. Rib- bink, H. J. Spelt, M. Terhorst, Wou brugge; J. Verkaik. Geen afgewezen. Geboren: Arie Cornells zn van P. Kleijn en J. Koetsier; Yvonne Helè- ne Maria dr van J. M. J. Scheerder en J. M. F. Stumpel; Wouter Willem zn van W. W. v. d. Kwaak en A. de Leeuw; Alida Johanna Maria dr van F. Meijer en J. A. Dobbe; Johannes zn van C. den Hartog en G. Kleijn. Overleden: Adriana C. van Don gen, 81 jaar, wed. van A. J. B. Maas; Neeltje Verburg, 83 jaar, wed. van A. Breed ijk. Ondertrouwd: Johannes L. Rehat- ta 32 jr en Johanna P. E. Bastmeijer 28 jr; Lodewijk van den Akker 26 jr en Adriana P. L. van Treffelen 29 jr; Rein W. Verkerk 68 jr en Hen- drika van den Ham 33 jr; Hendri- cus G. Lek 56 jr en Maria J. Ver geer 48 jaar; Cornelis H. Enthoven 27 jr en Johanna S. Wolvers 24 jr; Huibert Lekx 31 jr en Barbara C. van Veen 30 jr; Simon van Tol 24 jr en Marijtje Broere 23 jr. Getrouwd: H. v. d. Zwaard en M. M. Kleijn. AUTO GLEED DOOR. Toen de heer B. uit Sassenheim he denmorgen in de Julianastraat te Al phen zijn volkswagen tot stilstand wilde brengen, gleed de auto op de natte weg door en raakte het achter wiel van de fiets van mevr. Vonk, die een val maakte en daarbij een hersenschudding opliep. Voorts raak te de auto nog twee fietsende meis jes uit Utrecht. Zij waren juist aan een vacantie-u-itstapje begonnen. De fietsen werden vernield en de meis jes raakten licht gewond. ALKEMADE De Zondagsdienst der huisart sen wordt waargenomen door de dok toren Muskens en Brinkhorst. Het was Vrijdagavond een verheu gend moment voor de verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging „St. Jan de Doper-groep" omdat toen het nieuwe H. K. in gebruik zou worden genomen. Nadat de troep van hopman Van Vliet was gepresenteerd, werd de vlag gehesen en kreeg de voorzitter van de commissie voor de Katholieke Jeugdbeweging in Boskoop de gele genheid om alle aanwezigen, waar onder de districts-aalmoezenier, pas toor De Wijs uit Moordrecht, de dis- trictscommissaresse en de districts commissaris uit Gouda, en pastoor Laurier, een hartelijk welkom toe te roepen. Het was een grote teleurstel ling, aldus de heer C. J. van Vliet, toen wij vernamen, dat het oude H. K. moest verdwijnen, aangezien B. v. Laar, Bodegraven: A. de Lange, dit op het terrein van de nieuwe Voorzitter K. v. K. drukte op de knop Gistermiddag om drie uur was het dan zo verToen kon, nadat di verse sprekers het woord hadden ge- de heer J. W. A. Lefeber. prees de vooruitziende blik van de directie en was blij zo'n bedrijf in de gemeente te hebben. Dr. Verhage, de voorzitter van het B.V.S. was het met de heer Van Wa- veren eens dat men de handel niet voerd, de voorzitter van de Kamer te veel aan banden moet leggen. Als van Koophandel te Leiden, de heer voorzitter van het B.V.S. en van het T. M. H. van Waveren, in de nieuwe Surplusfonds had de heer Verhage veilingzaal van de H.B.G. een knop 1 zeer prettige ervaringen met de vei- omdraaien, maakte de wijzer van de lingen opgedaan en hij hoopte dat dit veilingklok de eerste officiële toer j in de toekomst zo zou blijven. Hy in het rond en daarmee waren de hoopte echter óók, dat de omzet van nieuwe gebouwen van de H.B.G. te Lisse ln gebruik genomen. De twee honderd en acht en twin tig zitplaatsen, die de veilingzaal rijk is, waren allen bezet en velen hadden zich achterin een staanplaats ingeno- men, toen om kwart over twee de heer D. v. Egmond, een der directeu ren van de H.B.G., de rij van spre kers opende. Hij mocht allereerst een aantal vooraanstaande figuren uit het vak verwelkomen: de Rijkstuinbouw- consulent, ir. A. F. Vlag, de voorzit ter van het B.V.S., dr. Verhage, de secretaris van het Bedrijfschap, de heer Vermeer, het dagelijks bestuur der gemeente Lisse, vertegenwoordi gers van het hoofdbestuur der Kon, A!g. Ver. v. Bloembollencultuur en de Bond van Bloembollenhandelaren, collegae van bollen- en bloemenvei lingen, enz. Spr. dankte het gemeen tebestuur voor de verleende mede werking. Veel waardering. De heer Van Waveren die liierna sprak, zei o.m. dat de handel in de afgelopen twintig jaar een grote rol heeft gespeeld, doordat zij regogeerde op het dirigisme van het bollenbe- dryf. Hij was van mening, dat men de handel niet kan „dood" organiseren. De heer Van Waveren had voor het veilingwezen grote waardering, maar niets is perfect. De imperfectie noem de spr. dat bij een gering overschot de prijzen onredelijk laag zakken, maar als er een klein tekort is, dan stijgen ze onredelijk. Door het instel len van in- en verkoopbureaux heb ben de veilingen getracht dit be zwaar te overwinnen, maar aan het sic.t liet de heer Van Waveren toch weer doorschemeren, dat een te grote concentratie op dit gebied de koop mansgeest weer zou prikkelen. De loco-burgemeester van Lisse, het Surplusfonds zo klein mogelijk zal blijven! Hierna sprak de plaatsvervangend voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, de heer Jac. Th. de Vroomen, die de ontwikkeling van de H.B.G. belichtte, terwijl de heer Th. de Vroomen als voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren, o.m. zei, dat de productiekosten in het vak geen enkele rol spelen in de prijsvorming van het product. De voorraad geoogste bollen en de af zet bepalen de prijs. Vaak wordt het risico onderschat als men de wereld intrekt om orders te boeken en te speculeren op een oogst die nog moet groeien. Aan het slot bood de heer D. Hogewoning, namens de Bond van Bloembollenvei lingen de H.B.G. zijn beste wensen aan. Modern complex. De H.B.G. heeft nu een modern ge bouwencomplex en vooral de afmijn- zaal, die gisteren officieel in gebruik werd genomen, is een gebouw om trots op te zyn. Immers: de vader landse mijnzalen zijn over het alge meen genomen helemaal niet op de vele kooplustigen berekend, die men er tegenwoordig in moet herbergen. Het gevolg is, dat het er 'szomers on dragelijk heet en benauwd is; dat men warmte of geen warmte! de rook er altijd snijden kan en men over een soort radar-ogen moet be schikken om door het nevelgordijn heen te kijken. Zo was 't by de H.B.G. vroeger ook, maar men zal nu noch van de warm te nog var» de sigarenrook last heb ben, daar de nieuwe zaal airconditio ned is. De laatste dagen is men druk bezig geweest de laatste contacten van de veilingklok sluitend te ma ken. In totaal had men.,., achttien kilometer snoer nodig! Kouderkerk; J. v. Leeuwen, Nieuw koop; J. J. v. Leusden; P. v. d. Lin den, M. Meeuwis, Ter Aar; J. Ra- vensberg, Boskoop; D. Romijn, Nieuwveen; D. Schellingerhout, Kou derkerk; R. Simons; J. Splinter, Boskoop; P. F. T. Stoeke, Leiden: P. J. P. Turken (met lof); D. Uithol Woubrugge (met lof); R. G. v. Veg- ten, Kouderkerk; J. Verhorst, Lei muiden; G. G. M. Visser, Rijnsater- woude; L. L. de Visser, J. van Vliet, Rijnsaterwoude; H. de Vries; J. de Vries, Kouderkerk; C. A. Wal, H. Wernsen. Niet gediplomeerd 3. Afd. timmeren: G. C. v. d. Bergh, D. Blanksma, W. Boele, Bodegraven; J. H. Boer, Woubrugge; R. J. van Dam, Zoetenvoude; R. Duiker. W. ,J. Harts (met lof); A. T. M. Holstein, G. Hoogeveen, Woubrugge; W. Jeu, A. van Klaveren? P. v. d. Lee, A. v. Leeuwen, Nieuwveen; G. van Leeu wen, L. v. Leeuwen, Boskoop; C. Mulo-school was komen te staan. Na lang wikken en wegen werd beslo ten het gebouwtje te verrollen. En zie, het is, dank zij de medewerking van vele kwekers, tijdens de vorst periode gelukt het op zijn nieuwe plaats te krijgen zonder al te grote moeilijkheden. De oude vloer moest vervallen en het plaatijzeren dak, dat toch al slecht was, eveneens, doch de rest heeft de verhuizing gelukkig goed doorstaan. Het interieur is ver volgens geheel door de verkenners zelf in orde gemaakt hetgeen temeer voldoening geeft nu het er zo keu rig uitziet. De lambrizering van oud- tonnen-hout evenals de patrouille- hokken en het scouts-hok zijn door nijvere arbeid gedurende 1200 uren, aangebracht. Boomkwekerijbelaugen. In het Veilinggebouw sprak gisteren de heer Meima uit Den Haag over de werk- Maandagavond zullen weer de hon-ning plaats van de zevende Laura derden deelneemsters en deelnemers met een welkomsttoespraak van de aan de zevende Laura-rijwlelvier- daagse officieel worden ontvangen om Dinsdagmorgen vroeg te starten voor de eerste route ln de richting Leiden. Als het weer zich nu maar over de deelnemers wil ontfermen! Het Stichtingsbestuur heeft gezorgd voor een aantrekkelijk programma in de avonduren. In verband met de tocht van de Franse president in gezelschap van het koninklijk paar op Vrijdag a.s. van Rotterdam naar Amsterdam, wel ke route via Alphen zal leiden, zul len de Laura-rijders, de laatste dag van hun vierdaagse tocht, de dag waarop ze traditioneel ook dit keer weer door de burgerij feestelijk zul len worden ingehaald, een uur eer der in Alphen binnen moeten zijn, dan het aanvankelijk was vastge steld. Dit tijdstip is thans vervroegd tot 3.45 uur. In de tocht zal ook dit keer een re paratiewagen meerijden en wel van de rywielfabriek De Globe te Leiden, voor welke fabriek de heer Dusoswa de voorkomende mankementen zal trachten te verhelpen. Ook de E.H. E.O. rijdt in de ritten mee, terwijl er ook op het ijsbaanterrein, de plaats waar gestart en weer gearriveerd wordt, de bekende E.H.B.O.-tent met de rode vlag aanwezig zal zijn. Het badhuis zal in de Laura-week elke middag van 46 uur open zijn. De geschillencommissie houdt elke avond „rechtbank-zitting" in het IJs- clubgebouw om 7.50 uur. Maandag van 1417.30 uur melden de deelnemers zich aldaar aan. Om 19.30 vindt de plechtige ope- vice-voorzitter, de heer P. Stoutha- mer. Burgemeester Witschey zal de deelnemers begroeten. Mr. L. A. Kes- per, commissaris der Koningin in Z.H. zal de Laura openen. Muzikale me dewerking verleent de Aarlander- veense muziekvereniging „Door Sa menwerking Sterk", terwijl o.l.v. de heer P. Zuidam door de plaatselijke gymnastiekverenigingen een demon stratie wordt gegeven op het raad huisplein. Om 20 uur gelegenheid tot kennismaking in de tent op het ijs- clubterrein, waarbij „De Vrijbuiters" uit Roelof3rendsveen voor de muziek zorgen. Dinsdag 20 Juli, om 8 uur des avonds dansmuziek in de tent. Woensdag 21 Juli om 19.30 uur na. gongwedstrijd van de Alphense Schaakclub. Vóór 19.30 uur kunnen liefhebbers zich hiervoor aanmelden in het IJs- clubgebouw. Vele fraaie prijzen zul len tot beloning strekken en een wis selbeker tot kroon. Om 20 uur weer dansmuziek. Donderdag om 20 uur cabaretavond met medewerking van het gezelschap Alfredo. Vrijdagmiddag om 16 uur sluiting van de 7e Laura en uitreiking van de insignes en nummer (7). Om 20 uur sluitingsavond met dansmuziek in de tent. Vrijdagmorgen starten de Laura- ryders vroeger, omdat men eerder binnen moet zijn. De start is die dag tussen 6 en 7 uur. De wisselbeker van de gongwed strijd A.S.G. werd het vorig jaar ge wonnen door de heer Kuper uit Bo degraven. wijze van het Borgstellingsfonds voor dc tuinbouw waarvan ook boomkwe kers gebruik kunnen maken. Onder de vele belangstellende boomkwekers zagen wij ook de directeur van de Rijkstuinbouwschool, ir. Dorsman. Op duidelijke wijze zette de heer Meima uiteen hoe men tot de instel ling van het Borgstellingsfonds is ge komen. De hulp, welke vroeger werd verleend aan de in moeilijkheden verkerende tuindersbedrijven was niet bevredigend. Men zocht naar middelen om de bedrijven een betere bestaans-basis te geven. De oplossing hiervoor vond men in het Borgstel lingsfonds, hetwelk dank zij de Mar shalhulp kon worden gesticht. Wanneer men van dit fonds gebruik wil maken kan men nadat op de aan vraag gunstig is beschikt het ge vraagde bedrag bij een bank opne men. Het Rijk is dan borg voor 50 terwijl voor de andere 50 men een andere borg moet hebben of zelf voor het bedrag kan zorg dragen. Het spreekt vanzelf dat de aanvrager een goed vakman moet zijn en betrouw baar, terwijl hij een plan moet over leggen, waaruit bli.ikt dat zijn bedrijf levensvatbaarheid heeft. BODEGRAVEN Atletiekwedstrijden De plaat selijke atletiekvereniging „Nurmi" heeft grote plannen. Op Dinsdag 20 Juli a.s. worden op het terrein van de voetbalvereniging „Bodengraven" grote atletiekwedstrijden georgani seerd. Het is n.l. een trial-meet tus sen Ammerstol, Schoonhoven en Nurmi. De firma Turkenburg heeft een prachtige wisselibeker ter be schikking gesteld. Het wordt een uit gebreid programma, waarin ook en kele vrije nummers zullen verwerkt worden. Dit zyn o.a. 3000 m. hard lopen voor heren en 60 en 80 m. hardlopen voor jongens en meisjes. Voorts zullen voor de puntentelling gelden de nummers 100, 200 en 800 m. hardlopen, hinkstapsprong, ver springen, kogelstoten, estafette 4 x 100 m. en de Zweedse estafette. In dien eventueel records gebroken zul len worden, zullen deze officieel in de Nederlandse athletiekwereld er kend worden. Vandaar ook, dat de jury zal bestaan uit officials van de Kon. Ned. Athletiek Unie. De wed strijden zullen aanvangen des avonds om 7 uur. De medische dienst voor dit weekeinde zal worden waargenomen door dr. C. A. van Beek en zr. Kool, Stationsweg 11. Geboren: Pietje Frankje, d. v. H. VenemaV eenkamp. Ondertrouwd: Jan de Graaf, 31 jr. en Margaretha Blok, 30 jr. Getrouwd: Johannes Blommesteijn, 25 jr. en Gerarda M. Bakker, 22 jr. Frederik J. van Dyk, -28 jr. en Geer tje Terlouw, 26 jr. Goosem Jonkers, 33 jr. en Pieternella Verlooy, 33 jr. Overleden: Johannes Th. Zwanen burg, 25 jaar; Foekje Buitenhuis, 38 jaar. HAZERSWOUDE Bouwvereniging „Volks Belang". Gisteravond hield de Bouwver eniging „Volks Belang" haar leden vergadering in het Raadhuis. In da loop van 1953 werd aangevangen met de bouw van 12 woningen aan de Gerelaan en 16 aan den Rijndijk. Per 31 December 1953 had de ver eniging 106 woningen in exploitatie. Aan de gemeente is voor de jaren 1954, 1955 en 1956 bouwvolume toe gewezen ten behoeve van de bouw van 17 woningen per jaar. De toe gewezen woningen 17 in getal voor 1954 zullen echter niet door de ver eniging gebouwd worden. Het ge meentebestuur heeft n.m. bouwvolu me toegestaan aan de firma Groen en Bregman voor de bouw van 6 wo ningen aan de Burg. Wamaarkade en voor acht woningen aan den Rijn dijk. Bovendien is nog de bouw van drie woningen toegestaan aan par ticulieren, zodat het bouwvolume van 17 woningen voor 1954 daarme de is uitgeput. Boven de 17 woningen per jaar heeft deze gemeente 10 zo genaamde migratiewoningen toege wezen gekregen. Voor de woningbe hoefte van eigen inwoners brengt deze toewijzing dus geen baat. Wat de exploitatie van de woningen be treft, deze gaf voor de verschillen de complexen over 1953 de volgen de uitkomsten. Het nadelig saldo van de 14 woningen in de Torenstraat bedroeg 1257.32, welk tekort door het Rijk en de gemeente werd bijge past. Het onderhoudsfonds van deze woningen heeft een tekort van 1307,02. De exploitatie van de 4 woningen in de Zonneveldstraat ge bouwd in de Oorlogsjaren sluit met een nadelig saldo van 469,72. Ook dit werd door het Rijk en de ge meente gedragen. Het onderhoud- fonds heeft een tekort van 680,54. De huishoudelijke kas, waarin de contributies vloeien van de leden der vereniging en waaruit de verga- deringskosten worden betaald, heeft een voordelig saldo van f 140,60. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van het saldo van het vorig jaar 157,90 en de uitgaven 17,30. 28 Personen hebben zioh opgegeven als LEIDERDORP Jubilea van en bij de Fa. M. v. d. Velden. Deze week was het voor het bouw- en aannemersbedrijf van ae Fa. M. v. d. Velden wel een zeer gedenkwaardige. Op de eerste plaats werd het heuglijk feit herdacht dat de heer v. d. Velden 40 jaar geleden eigenaar werd van het bedrijf, dat voorheen gevoerd werd door de heer M. P. Splinter. Ter gelegenheid van dit feit werden een aantal medewer kers gehuldigd, die gedurende lange jaren hun krachten aan het bedrijf gegeven hebben. Het waren: W. Kra nenburg Sr., 50 jaar, L. Kranenburg, 39 jaar, N. de Vogel, 34 jaar, M. v. Winkel, 32 jaar, A. v. Winkel, 32 jaar, W. Kranenburg Jr., 25 jaar, M. Mo raal 14 jaar en H. Botermans, 12 jaar. Bij de huldiging werden de nodige geschenken overhandigd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2