3)e£ckióe(3oii/ïaxit ECHTE KOOPJES 't Begint nu toch te spannen In Genève Prinses Ntarparets bezoek aan Duitsland Hongaren vechten tegen het wassende water DrAdenauer pleit voor aanvaarding E*D»G* OPRUIMINGSCOURANT Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L». C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 17 )ULI 1954 45ste JAARGANG No. 13247 Wij zijn er nog niet. Gedenkt giro 43509 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ 1 6-40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes 11.50 Gemeentelijke zelfstandigheid I-VE zaak van de zelfstandigheid der gemeenten, welke in het geding is als het gaat om de gemeentefinan- ciën dreigt langzamerhand tot een Gordiaanse knoop verward te raken. Vóór 1929 hadden de gemeenten een eigen individueel belastingge bied, eigen inkomsten dus, waaruit de voorzieningen door de gemeenten konden worden gefinancierd. Hoe ideaal dit ook is voor de zelfstandig heid der gemeenten en voor het me deleven der burgerij met de politiek van de gemeente, daar immers dan de inkomsten en uitgaven tegenover elkaar moeten worden afgewogen en men bij het heffen van een belasting altijd voor de vraag wordt gesteld: welke last staat daar voor de burge rij tegenover, toch had dit systeem een bezwaar. Er waren immers z.g. arme gemeenten: fabriekssteden bij voorbeeld, waar veel voorzieningen moesten worden getroffen op het ge bied van onderwijs e.d., waartegen over weinig inkomsten stonden en meer rijke gemeenten, waar het geld bij wijze van spreken niet op kon. Men kreeg dus de z.g. pieken. Hierin werd in 1929 verandering gebracht door de wet-de Geer, die naast het in dividuele belastinggebied een collec tief belastinggebied bracht, een geza menlijk gebied voor de gemeenten onderling. Maar daarnaast bleef het individuele belastinggebied bestaan. Maar tijdens de bezetting kwam ook hierin verandering door het sys teem van vóórheffingen zoals bij de loonbelasting het geval is, het indi viduele gemeentelijke belastinggebied werd steeds verder ingekrompen, waarmee tevens de gemeentelijke zelfstandigheid een geduchte knbuw kreeg. Bijna alle belastingen worden nu door het Rijk geheven "en de ge meenten eten nu uit de staatsruif, waarmee het verdwijnen van de be langstelling der burgers voor de ge meentelijke financiering gelijke tred heeft gehouden. OET gaat er nu om een vorm te vinden om een gedeelte van het inkomen door de gemeente te doen belasten. Geen belasting dus, die bo ven op die van het Rijk wordt gelegd, maar in mindering op de Rijksbelas tingen. Reeds Thorbecke heeft ge- zegt, dat de politie en de eigen fi nanciën de beide pijlers zijn, waarop de gemeenten rusten. Beide verkeren in een impasse en geen van beide is nog opgelost. Met de oplossing van de zaak der eigen gemeentelijke zelf standigheid is reeds sinds 1946 de heer Oud bezig, die in dat jaar voor zitter werd van de naar hem genoem de commissie, met de opdracht een definitieve regeling te ontwerpen voor de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. De commissie is nog steeds niet met haar taak gereed en men hoopt nu, dat zij vóór 1958 nog met een ontwerp zal kunnen komen. Intussen heeft deze commissie eerst in 1948 tot een noodregeling geadviseerd, die toen ook door het parlement is aan vaard en is de regering nu gekomen met een voorlopige oplossing, die zal moeten gelden tot 1958 wanneer de commissie Oud met haar taak gereed hoopt te zijn. De heer Oud heeft zich natuurlijk verweerd tegen de aantijging, dat hij niet opschiet. Er is een apparaat ge groeid, een ambtelijk apparaat met inspecteurs voor de gemeentefinan- ciën en een eigen accountantsdienst, die nu de zaken van de gemeenten nagaan. En dat juist geeft te denken. De gelden van het gemeentefonds zijn geen Rijksgelden, maar op deze wijze groeit steeds verder de ge dachte, dat dit allemaal Rijksgeld is en dat het Rijk deze heeft te bestem men. Men gaat dit langzamerhand heel normaal vinden en dat is in prin cipe verkeerd. De rijkswetgever, ook op het ge bied van de financiën, is er om te coördineren en uit te voeren, zij is er niet voor de belangen van het Rijk, maar voor de belangen van het al gemeen. Het betreft hier geen Rijks- geld, maar gemeentegeld. Het gaat er om deze opvatting te doorbreken. Het gaat er om een stuk van het belastinggebied van het Rijk terug te halen en het is dus eigenlijk niet op de eerste plaats het werk van deze commissie alleen om dit op te lossen, maar wil zij ooit uit deze im passe komen, dan zal zij met de re gering aan één tafel moeten gaan zitten om tot een verdeling van de opbrengst van de belastingen te ko men. De oplossing, die men nu heeft ge vonden is ook al niet meer dan een noodoplossing, zoals die van 1948 een noodoplossing was. Het is geen nieu we regeling. Er is alleen gepoogd de noodlijdende gemeenten iets tege moet te komen door een vloer te leggen in de gemeentelijke financie ring met een minimum-uitkering per inwoner, waardoor de financiële mo gelijkheden voor de kleinere gemeen ten iets groter worden. Men heeft om die mogelijkheden te vergroten de opbrengst van de hoofdsommen van grondbelasting en personele belasting aan de gemeenten toegewezen en dat is dan nog maar alleen een compen satie voor het wegvallen van de on dernemingsbelasting. Men zal nu de rentevergoeding van in 's Rijks kas aanwezige middelen de reserves van het gemeentefonds aan dat fonds doen toekomen, nadat deze tot nu toe het Rijk ten goede kwamen en dan krijgen de gemeenten ook Mendès-France raakt in tijdnood Zijn tegenpartij maakt daar gebruik van De kansen op een spoedige wapenstilstand in Indo-China werden gisteren in Genève minder gunstig beoordeeld dan een dag tevoren. Oorzaak was de onverzettelijke houding, die de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, Donderdagavond aannam tijdens een diner met de Franse premier Mendès-France. De zaken beginnen te spannen, want als er Dinsdag geen accoord is, zal Mendès-France gehouden zijn af te treden. De communisten pogen hiervan gebruik te maken, door het onderste uit de kan te eisen. Toch sluit men de mogelijkheid niet uit, dat zij op het laatste moment met concessies over de brug te komen. DE EISEN. Op het ogenblik eisen zij tweeder den van Vietnam (namelijk demarca tie bij de achttiende breedtegraad) en verkiezingen binnen zes maanden. Verkiezingen op zulk een korte ter- Detroits rijkste bedelaar De 51-jarige Center Adams, die door de politie „Detroits rijkste bede laar" wordt genoemd, is Vrijdag voor de 49ste maal de gevangenis inge gaan. De politie, die hem Donderdag we gens bedelarij arresteerde, vond 279 dollar in Adams' zakken. Hij bleek verder nog zeven duizend dollar op de bank te hebben staan. Adams hield zich aan zijn principe om nooit een boete te betalen, toen de rechter zei: „100 dollar of 90 da gen". „Die boete is te hoog voor een ar me man", zei Adams, terwijl hij zich liet wegleiden naar de gevangenis. Lourdes-postzegel De Franse posterijen hebben een nieuwe zegel van 6 Francs uitgege ven, waarop een panorama van Lour- des met zijn Basiliek, de miraculeu ze grot en de burcht voorkomt. Verongelukt in de bergen Een Zweeds onderwijzeres is Don derdag te Gsteig in Zwitserland bij een bergongeluk om het leven geko men, nadat haar vriendin in een wan hopige poging om haar te redden, haar een halfuur boven een afgrond vastgehouden had. De twee vriendinnen waren gaan wandelen in de heuvels. De onder wijzeres Anna Kerstin Markaraka Peresson viel en rolde een helling af, tot zij met diepe hoofdwonden aan de rand van een afgrond bleef liggen. Haar vriendin, Aina Stenber, snelde te hulp en wist haar hand te grij pen, toen zij verder naar de af grond begon af te glijden. Een half uur lang lag zij aan de rand van de afgrond, de hand van haar vriendin vasthoudend en tevergeefs hulp roe pende. Ten slotte moest zij loslaten en haar vriendin stortte honderd me ter naar beneden. Een hulpploeg had meer dan twee uur nodig om het lichaam van de jonge vrouw te vinden op de bodem van het ravijn. Het bezoek van prinses Margaret aan West-Duitsland zal Donderdag a.s. in het Lagerhuis ter sprake wor den gebracht. Sir Winston Churchill zal worden gevraagd, welk regeringsdepartement voor de gedetailleerde regeling er van verantwoordelijk is. Sommige aspecten van het bezoek zijn in de Britse pers gecritiseerd, daar een lid var» het Koninklijk Huis hierdoor in een politieke controverse verwikkeld zou zijn. mijn zouden hoogstwaarschijnlijk heel Indo-China in communistische handen brengen. Molotof is, naar ver luidt, bereid een Noordelijker gele gen demarcatie te accepteren, wan neer Frankrijk bewilligt in verkie zingen op korte termijn. De huidige communistische voorwaarden zijn voor het Westen niet aanvaardbaar. De Russische minister wekte de indruk, dat hij in Laos een Noorde lijke satelliet-staat wil handhaven. Het Westen zal hoogstens neutralise ring van heel Laos accepteren. Mendès-France zette zyn bespre kingen gisteren onversaagd voort. Hij had een onderhoud met de Vietmiih- minister Pham Van Dong en, weder om, met Molotof, thans in gezelschap van Eden. Intussen meldt Radio Peking opti mistisch, dat een voor beide par tijen eervolle vrede in zicht is. Bei de partijen moeten elkaar echter hal verwege tegemoet komen. Volgens Radio Peking bestond er echter geen twijfel aan, dat Amerika zijn sabotage voortzet. De Amerikaanse gedelegeerde Be dell Smith is Vrijdag uit Washington naar Genève vertrokken. EXPEDITIE NAAR ONBEKENDE PAPOEASTAM IN NIEUW-GUINEA Waarschijnlijk zal de eerste pa trouille naar de onbekende streek in Nieuw Guinea, waar honderdduizend papoeas duizenden jaren ongestoord hebben geleefd, in December ver trekken, aldus een mededeling van de directeur van de districtsdienst, Allan Roberts. Het zou voor de eerste patrouille een gevaarlijke tocht zijn, maar dub bel gevaarlijk voor de daarna uit gezonden patrouille, omdat de in boorlingen dan over hun nieuwsgie righeid heen zouden zijn. De Australische regering had een aanbod van een Londens dagblad af geslagen om de expeditie te financie ren, omdat de regering niet gewoon was buitenlanders tochten naar on bekende streken te laten meemaken. Vorige maand werd de stam ont dekt bij vluchten over de nog niet in kaart gebrachte Muller- en Karius- gebergten. De papoeas leven in een 32 km. lang natuurlijke sterkte van vruchtbare dalen, die slechts toe gankelijk zijn via een bergpas op on geveer drieduizend meter hoogte. Zó erg was het nog nooit Millioenen tonnen water door de Donau afgevoerd, hebben in Honga rije een overstroming veroorzaakt zo als nog nooit is voorgekomen in de geschiedenis van dat land. Duizen den soldaten en vrijwilligers vechten tegen het wassende water. Russische troepen zijn het Hon gaarse leger te hulp gekomen en wer ken nu aan de dijken, die het reeds op verscheidene plaats hebben bege ven. Midden door de industriestad Gyoer zocht het water zich een weg en een van de buitenwijken staat geheel onder water en moest geëva cueerd worden. In die meeste steden en dorpen langs de Donau is de eva- nog een verhoging van de uitkering over de jaren 1953 tot '58. Het is duidelijk, dat de zaak hier mede niet principieel is opgelost. En deze zal nooit principieel worden op gelost, indien het belastinggebied, dat er is, niet naar i'ato tussen Rijk en gemeenten zal worden verdeeld. Munitiefabriek ontplofte In een munitie- en vuurwerkfa briek in Chestertown (Ver. Staten van Amerika) heeft zich gisteren 'n serie enorme explosies voorgedaan, die aan ten minste tien arbeiders het leven heeft gekost, terwijl 30 perso nen werden gewond. De explosies, die de fabriek letter lijk in de lucht deden vliegen, werden tot 25 km. in de omtrek gehoord en gevoeld. Onmiddellijk na de ontplof fing ontruimden de brandweer en de politie alle huizen in de omgeving, omdat er gevaar 'bestond, dat grote pakhuizen vol ontplofbare stoffen eveneens de lucht in zouden gaan. cuatie in volle gang. Bij Gyoer moe ten 40.000 mensen uit de veldkeukens van het leger worden gevoed Dui zenden hectaren van het beste bouw land zijn onder water gelopen. In Boedapest stijgt het water on geveer 40 cm. per dag. Men verwacht dat de stijging nog enige dagen zal aanhouden. Ten Noorden van de hoofdstad staan vier steden geneel onder water. In Tsjechoslowakije zakt het wa ter langzaam maar de radio heef: de bevolking gewaarschuwd dat het ge vaar nog niet is geweken. Het groot ste probleem in de overstroomde ge bieden van Tsjechoslowakije wordt gevormd door het gebrek aan drink water. De vloedgolf zal Oostduitsland waarschijnlijk in het begin van de volgende week bereiken. In de Elbe begint het water te stijgen, hoewel het bij Maagdenburg zakt. Het meest bedreigd worden Burg, Tangerhiitte, Seehausen, Haverberg en Genthinj De patrouilles die de dijken bewa ken, zijn verdubbeld. Angst heerst in Tunesië Een divisie van de Franse algeme ne reserve zal zeer spoedig naar Tu nesië worden gezonden, om de orde in het protectoraat te handhaven. Ver scheidene eenheden van de divisie zijn reeds in Marseille gearriveerd. In Tunesië heerst op het ogenblik een grote angst onder de Franse art sen, van wie er reeds enkele het slachtoffer van een aanval zijn ge worden. Ook de rest van de Franse bevolking is echter ernstig ongerust en de anders zo drukke café-terrassen in de buitenwijken van Tunis liggen thans 's avonds geheel verlaten. Waar Oost en West samenwerken 3BÊBSBÜ Op de Muckendorfer Dam in het Tullner Veld bij Wenen, die onder het geweld van de door de Donau aangevoerde watermassa's dreigt te bezwij ken, werken Amerikanen en Russen eensgezinder dan ooit tevoren tezamen om de Dam en daarmee het Fullner vliegveld te redden. Een foto van Oost en West door de nood dichter bijeen gebracht. De tijd werkt voor de Sovjets Kanselier Adeanuer heeft er nog maals op aangedrongen, dat het Fran se parlement spoedig de Europese Defensiegemeenschap goedkeurt, want, zei hij, „de tijd werkt voor de Sowjetunie". In een interview met het Franse blad L'Aurore verwierp Adenauer bij voorbaat elke Franse beslissing om het verdrag tot vorming van een Europese Defensiegemeenschap te herzien, alvorens het door het par lement zou worden aangenomen. Im mers, als Frankrijk een nieuwe tekst voor 't verdrag voorstelt, zullen ein deloze nieuwe onderhandelingen in de parlementen van de betrokken landen nodig zijn, met gevolgen die niemand kan overzien. Adenauer legde er echter de nadruk op, dat de E.D.G. zou kunnen wor den herzien,, nadat de Franse Assem- blée Nationale haar zou hebben aan vaard. Een paragraaf in dat verdrag voorziet immers in die mogelijkheid. Det Duitse regeringshoofd hield de Fransen de hoop voor, dat vorming van de E.D.G. zou kunnen leiden tot vermindering van de spanning in de wereld, en zei tenslotte: Als de Sow jetunie ziet, dat zij in de koude oor log geen verdere successen kan ver wachten en dat zij niets te vrezen heeft van agressie van buitenaf, zal de economische toestand in de Sow jetunie leiden tot het aanvaarden van een overeenkomst met het Westen. Wanneer de E.D.G. in werking treedt, zal die tijd voor de Sowjetunie zijn aangebroken. ITALIë EEN STAP NADER. De commissie voor de defensie van de Italiaanse Kamer van afgevaardig den heeft met dertig tegen negentien stemmen haar goedkeuring gehecht LUCHTVAARTZEGELS 1954 Van 23 Augustus tot en met 9 Oc tober a.s. zal de PTT een kleine serie van 2 bijzondere postzegels uitgeven met een toeslag ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De zegels zullen verschijnen in de waarden van 2 cent met een toeslag van 2 cent, en 10 cent met een toeslag van 4 cent. De zegel van 2 cent stelt een jongen voor, die een model van een vlieg tuig oplaat en is geelachtig groen van kleur. De zegel van 10 cent draagt de beeltenis van dr. A. Plesman, luchtvaart-jpionier en een van de stichters van het Nationaal Lucjit- vaartfonds. De kleur van deze zegel is grijsblauw. De serie is ontworpen door prof. G. V. A. Roeling te Laren (N. H.), die ook de tekst en waarde- aanduidingen verzorgde. Onbestendig weer Het K.N.M.I. deelt mede: De gehele week heeft er bij de Azoren een krachtig gebied van hoge luchtdruk gelegen, langs de Noord- flank waarvan de ene storing na de andere met grote snelheid in de richting van West-Europa bewoog. Het weer bleef als gevolg hiervan koud en onbestendig. Vanochtend bevond zich tussen IJsland en Schotland wederom eer actieve depressie, waarvan de fron ten vergezeld van regen over ons land trokken. Vele stations in het Zuiden van Engeland tapten onge- ver 10 mm af, maar ook op Schiphol en Ypenburg was vanmorgen al 10 mm gevallen. Het vliegveld Valken burg meldde toen 8 mm. Terwijl de depressie langzaam naar het Noordelijk deel van de Noordzee beweegt, worden haar fronten ge volgd door 'n andere storing, die met zeer grote snelheid de Oceaan over steekt. Deze storing zal vanavond reeds ons land bereiken en weder om regen brengen. Na het passeren van deze storing komt het weer hier te lande onder invloed van een zwakke rug van ho ge druk. In verband hiermede kun nen morgen enkele opklaringen voor komen,, maar buien zijn ook te ver wachten. Het weer behoudt dus zijn onbestendig karakter. In het tempe- ratuursverloop zal weinig verande ring komen. aan het verdrag voor het Europese le ger. Daardoor is weer een hinderpaal op de weg naar ratificatie van het verdrag voor de E.D.G. door Italië uit de weg geruimd. RAADPLEEG VOOR ONZE HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 (Advertentie). (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). MORGEN PLAATSELIJK OPKLARINGEN. Aanvankelijk: zwaar bewolkt met regen en matige tot krachti ge, aan de kust af en toe harde wind tussen Zuidwest en Zuid. Later: wisselend bewolkt met en kele buien en matige tot krach tige af en toe wellicht harde Westelijke wind. Aanhoudend koud weer. 18 Juli: zon op 4.40 onder 20 51; maan op 21.43 onder 7.40 uur. 19 Juli: zon op 4.42 onder 20.50. maan op 21.59 onder 9.01 uur. Het weer in Europa stockholm zVaar bew. 19 c. oslo - licht bew. 16 kopenhagen half bew. 13 amsterdam regen 17 londen regen 18 luxemburg zwaar bew. 16 farijs zwaar bew. 20 bordeaux mist 24 ff grenoble onbewolkt 24 nice zwaar bew. 24 geneve onbewolkt 23 Zurich licht bew. 19 locarno licht bew. 28 berlijn zwaar bew. 17 frankfort regen 21 münchen licht bew. 15 wenen licht bew. 20 innsbruck zwaar bew. 19 rome onbewolkt 28 ajaccio onbewolkt 24 mallorca onbewolkt Korreltje Men kan niet echt menselijk zijn zonder fouten te maken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1