Inhalen over linker weggedeelte Tweede bloemencorso op een internationaal niveau? Enkele nieuwe attracties Leiderdorp gaat genieten van belangrijke verbeteringen VRIJDAG 16 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT PAGINA I Belangrijk arrest Sedert de inwerkingtreding van de Wegenverkeerswet en het Wegenver keersreglement op 1 Januari 1951 zijn er al heel wat vraagstukken gerezen over rijbewijzen, bromfietsen, snel- brommers en wat dies meer zij. Het huidige verkeersrecht bevat tal van nieuwe bepalingen. De betekenis van zo'n bepaling is vaak afhankelijk van de uitlegging, welke de rechter daar aan geeft. Zo heeft ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, een belangrijke be slissing gegeven over de draagwijdte van artikel 23 lid 4, onder b, van het Wegenverkeersreglement, luiden de: Het is verboden tijdens het inha len op het voor het verkeer uit de te gengestelde richting bestemde weg gedeelte te komen, indien daardoor gevaar of belemmering ontstaat of kan ontstaan voor tegemoetkomend verkeer. De Wegenverkeersregeling, die tot en met 31 December 1950 van kracht was, schreef eenvoudig voor, dat de bestuurders van voertuigen op het rechter gedeelte van de weg moesten rijden. Slechts bij het inhalen moch ten zij van het linker gedeelte van de rijbaan gebruik maken. Iemand, die inhaalde, was dus zonder meer be voegd op het linkerweggedeelte te komen. Onder de werking van de vroegere Wegenverkeersregeling kon een inhalende bestuurder alleen strafrechtelijk vervolgd worden, in dien hij in strijd had gehandeld met het z.g. grondbeginsel van het ver keer. Hieronder werd verstaan de verplichting zich op een zodanige wijze te gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kon worden gebracht. Wij zullen thans zien, dat de wer king van het tegenwoordige verbod veelstrenger is mede door de be tekenis, welke de Hoge Raad daaraan heeft gehecht. In het betreffende pro ces stonden de volgende feiten vast. Te Sint-Nicolaasga in de gemeente Doniawerstal reed de bestuurder van een personenauto over de Kerkstraat in de richting van Joure. Hij bevond zich vlak voor een onoverzichtelijke bocht. De straat was ongeveer 5.70 M. breed. De automobilist ging aldaar op het linkergedeelte van de weg rij den om een wielrijdster en een voet ganger te kunnen inhalen. Uit de richting van Joure naderden enige wielrijders en bovendien een motor rijder, die een snelheid had van ongeveer 60 K.M. per uur. Het gevolg was een aanrijding tussen de perso nenauto en de motorfiets. De politie verscheen ter plaatse en maakte pro cesverbaal op. De automobilist werd strafrechtelijk vervolgd wegens over treding van het eerder genoemde ver bod. De zaak kwam eerst voor de Kantonrechter te Heerenveen en diende daarna in hoger beroep voor de rechtbank te Leeuwarden, die de automobilist veroordeelde tot een geldboete van 5.eventueel te ver vangen door één dag'hechtenis. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. N.T.S. 19.30—21.30 Overname Vlaamse Televisie: 1. Religieus progr. 2. TV- nieuws. 3. Standpunt in het Brand punt. 4. Het gebeurde vandaag. 5. De Weerman. 6. Variété. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.35 Waterst.). 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de conti nubedrijven. 11.35 Oude kamermuz. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Zeeuws progr. 14.50 Orgel en zang. 15.15 Herhalingsprogr. 16.15 Omr. or kest en solist. 17.10 Weekjourn. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgel. 18.30 Tour de France. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch aller lei: Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout", cau serie. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.20 Tour de France. 20.30 Hawaiianmuz. 21.00 Ca baret. 21.45 Soc. comm. 22.00 Amus. muz. 22.30 „Kogels bij het dessert", 'hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524,00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en, lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.50 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Mannenkoor. 15.00Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-ork. 16.00 Metropole-ork. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Dansork. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Omr. ork. en so liste. 21.55 Act. 22.05 Koorconc. 22.30 Wij luiden de Zondag in, Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. Wij zouden zo zeggen, dat de auto mobilist er met deze straf goed was afgekomen. Maar hij dacht er blijk baar anders over en vroeg cassatie bij de Hoge Raad. Hij betoogde, dat on der „tegemoetkomend verkeer" in de zin van het Wegenverkeersreglement verstaan dient te worden: zich nor maal en volgens de geldende voor schriften gedragend tegemoetkomend verkeer. Als zodanig kon aldus de automobilist niet gelden een motorrijder, die door een onoverzich telijke bocht komt rijden met een snelheid van ongeveer 60 K.M. per uur en zulks nog wel in de bebouwde kom van een dorp, waar normaliter ander verkeer op de weg verwacht kon worden op het uur, waarop de aanrijding plaats vond. Op deze redenering ging de Advo caat-Generaal nader in. Hem leek juist de stelling, dat „tegemoetko mend verkeer" moet zijn verkeer, waarop men kan rekenen, dus een verkeer, dat zich normaal en volgens de geldende voorschriften gedraagt en dus niet uitsluitend zelf het ge vaar voor botsing schept. Volgens de Adv.-Gen. kon evenwel uit het vonnis van de rechtbank niet blijken, dat deze een andere opvatting had gehad. De Adv.-Gen. moest dus aan nemen, dat de rechtbank van het standpunt was uitgegaan, dat de te gemoetkomende motorrijder zich nor maal "had gedragen. Dus concludeerde hij tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad verwierp inderdaad het beroep. Zijn beslissing steunde echter op andere gronden dan die, welke de Adv.-Gen. had aangevoerd. Volgens de Hooge Raad brengt het on derhavige verbod mede, dat het in halende verkeer het weggedeelte, dat voor het tegemoetkomende verkeer bestemd is, moet vrijlaten. De stelling aldus de Hoge Raad dat die ver plichting alleen bestaat, indien het tegemoetkomend verkeer zich volko. men gedraagt naar de daarvoor gel dende voorschriften, kan niet worden aanvaard. Deze stelling toch zou me debrengen, dat iemand, die over het linker gedeelte van de weg wil in halen, daartoe niet gerechtigd zou zijn, indien over dat gedeelte een ander voertuig nadert, welks bestuur der rijdt met inachtneming van de verkeersregelen; hij zou echter wel mogen inhalen, indien het tegemoet komend verkeer door overtreding der verkeersregelen ander verkeer öp het linker weggedeelte gevaarlijk maakt. Deze consequenties deden de Hoge Raad besluiten de stelling van de Adv.-Gen. te verwerpen. Uit de beslissing van de Hoge Raad kunnen wij de gevolgtrekking maken, dat iemand, die om in te ha len op het linker weggedeelte komt, altijd voor eigen risilo handelt. Hij zal steeds strafbaar zijn bij een aan rijding op het linker weggedeelte, ook al zou het ongeval grotendeels te wijten zijn aan de roekeloosheid van het tegemoetkomende verkeer. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het tegemoetkomende verkeer op zijn beurt steeds vrij uit zal gaan. Het zal b.v. gestraft kunnen worden wegens overtreding van het in de Wegenver keerswet gestelde verbod om de vei ligheid op de weg in gevaar te bren- gen. In elk geval hopen wij, dat het ar rest van de Hoge Raad tot een ver hoging der verkeersveiligheid zal lei den. Het moge een aansporing zijn om de grootste voorzichtigheid te be trachten bij het inhalen over het lin ker weggedeelte. Mr. C. A. Baron BENTINCK. Alt U de 40 gepasseerd bent is oppassen dobbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet bniten Kruschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden on zuiverheden in 'het bloed op natuur lijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. Advertentie). Rijnsburg - Katwijk - Noordwijk S.E.R» adviseert: Kinderbijslag voor zelfstandigen Het advies van de Sociaal Econo- lische Raad inzake de kinderbijslag verzekering voor zelfstandigen is thans aangeboden aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, die nagaat welk gevolg er aan kan worden gegeven. De vraag, of er al dan niet een wet telijke kinderbijslagvoorziening ten behoeve van zelfstandigen dient te bestaan, heeft de S.E.R. bevestigend beantwoord. De S.E.R. is van oordeel, dat de te treffen voorziening alle niet-loontrekkenden dient te omvat ten. en dat het om practische redenen aanbeveling verdient de invoering te doen samenvallen met die van de wettelijke ouderdomsvoorziening. GERINGE KANS VOOR NOTARIS-WET. Het wetsontwerp van minister mr. L. A. Donker tot invoering van de 7Ó-jarige leeftijdsgrens voor het no tarisambt en de oprichting van een notarieel pensioenfonds maakt een kwade kans in de Eerste Kamer, ten- de minister in zijn mémorie van antwoord de senatoren nog weet te overtuigen. De K.V.P.- en V.V.D.-fracties blij ken volgens het voorlopig verslag overwegende bezwaren te hebben te gen het verplichte pensioenfonds. Die bezwaren zijn vooral gericht te gen het onzuivere karakter der stem ming onder de notarissen en candi- daat-notarissen over de schadever goeding, die gegeven moet worden aan de 70-jarige en oudere notaris sen, die hun ambt straks moeten neerleggen. PAKKETTEN VOOR HONGARIJE. Het bestuur der stichting Hulpactie voor Hongarije deelt mede officieel bericht te hebben ontvangen, dat voor geschenkpakketten naar Hongarije volgens decreet van de ministerraad van de Hongaarse volksrepubliek de desinfectie-clausule is vervallen. Men kan dus aan de postkantoren weder pakketten afgeven zonder de offi ciële verklaring van desinfectie. Ver der blijft verzending van artikelen in blik verboden. De inhoud der pak ketten moet binnen het pakket en gespecificeerd vermeld zijn, en wel in de landstaal of in het Frans. Wat de inhoud betreft, het pakket mag wegen 10 kilo per keer met een totaal gewicht aan één adres van 40 kilo per jaar. De douanerechten zijn ver minderd. Strijd tegen TBC mag niet verslappen Bevolkingsonderzoek waardevol In 't Jaarbeursgebouw te Utrecht is Woensdag de algemene vergade ring gehouden van de Kon. Ned. Cen trale Vereniging tot bestrijding der tuberculose. D.e voorzitter, dr. M. R. Heynsius van den Berg. constateer de, dat volgens de uit begin Maart '54 daterende gegevens het voorlopig bekende sterftecijfer voor de tuber culose in 1953 met bijna 25 pet. was gedaald. Het Bedroeg 9,3 per 100.000 inwoners, een ongekend laag sterfte cijfer, waarschijnlijk het laagste van de gehele wereld. Ook in andere opzichten was 1953 voor de K.N.C.V. een belangrijk jaar, o.a. wegens het zeer goed geslaagd congres ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan. Het sterftecijfer over 1953 is nog geen 5 procent van dat van 50 jaar geleden. Jaarlijks worden echter nog ongeveer 13.000 nieuwe gevallen van tuberculose ontdekt, van wie het me rendeel gevaar voor besmetting op leveren. Het ogenblik is dan ook nog niet gekomen de strijd te doen verslappen. Spr. achtte het te betreuren, dat men de periode, waarin de Emmabloem- collecte tot een week dreigt terug te brengen. Een belangrijk middel om nog on bekende besmettingsbronnen op te sporen, is na 1945 het bevolkingson derzoek gebleken, waarbij 15 2 per 1000 onderzochten een beginnende tu berculose bleek te hebben, waarvan zij zich niet bewust waren. Dr. Van den Berg betreurde het, dat de ver- pleegprijs in de sanatoria in de loop der jaren aanmerkelijk is gestegen. Hoewel in het verpleeggeld voor een groot gedeelte van onze bevolking door ziekenfondsen wordt voorzien, bemerkt de K.N.C.V. .nog dagelijks, dat een beroep moet worden gedaan op haar verpleegfondsen, om in het bijzonder de kleine middenstand hulp te verlenen. Aan het slot van de vergadering hield prof. N. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Utrecht, een voordracht over „Problemen bij de bestrijding van een teruglopende ziekte". >41: Het comité, dat in 1953 het bad plaatsencorso op de kalender zette, weet kennelijk van wanten! Want men heeft niet alleen besloten de bloemenkaravaan op Zaterdag 7 Aug. a.s. opnieuw door Rijnsburg, Katwijk en Noordwijk te laten trekken, maar gelijk het geheel op veel groter leest geschoeid. Zo zal de stoet niet min der dan zeventig wagens tellen waaronder een tiental grote praal wagens en voor de rest komt men met enk'ele nieuwigheden op corso- gebied voor de dag, die stellig een knaleffect zullen sorteren. Zo zal voor het eerst in Neder land op de Noordwijks Boulevard een „Bataille des fleurs" worden gele erd; en krijgt Katwijk een wereld primeur: 's avonds zal de bloemen karavaan daar namelijk verlicht over de boulevard rijden! Deze en andere bijzonderheden werden gisteren tijdens een perscon ferentie op het Rijnsburgse gemeen tehuis meegedeeld. De loco-burge meester, de heer C. D. v. d. Vijver, vond de combinatie RijnsburgKat wijkNoordwijk erg gelukkig. Men moet namelijk weten, dat vertegen woordigers van het Rijnsburgse, het Katwijkse en het Noordwijkse ge meentebestuur, de V.V.V.'s uit de beide badplaatsen en veiling Flora zitting hebben in het Comité Rijns- burgs Bloemencorso. Vijftien jaren of daaromtrent geleden schreef men op het dek van de z.g. Sandtlaan- brug, die de scheiding vormt tussen Katwijk en Rijnsburg de schone en leerzame regel: „Hier houdt nog maar voor vrouwelijk schoons op de wagens mag zitten, bekogelen en deze zullen op hun beurt het „vuur" beantwoorden met bosjes bloemen die men voor dit doel in ruime mate aan boord heeft. Een novum Is een verlicht corso. In en rond de bloementouffes die op de wagens gestoken worden, zal men lichtpunten aanbrengen en wanneer dat alles op de juiste wijze wordt aangepakt en uitgevoerd vooral een juiste belichting is natuurlijk in hoge mate belangrijk! dan kon dit wel eens een stunt van eerste grootte worden, waarmee men gelijk een re putatie kan vestigen niet meer, maar ook niet minder! Op verschillende plaatsen zullen op de Katwijkse boulevard ook nog schijnwerpers worden geplaatst en daar rijdt de stoet dus onder flood light. Het feest wordt 's avonds be sloten met een groots vuurwerk. Nadat ook mr. v. d. Plas namens het Katwijkse gemeentebestuur nog enkele woorden had gezegd hij was van mening, dat dit corso een geheel apart karakter moest hebben zette men koers naar het Noord wijkse „Huis ter Duin" waar de V.V.V. een lunch aanbood en waar Noordwijks burgemeester, mr. G. van Berkel, o.m. nog het woord voerde. Mr. van Berkel zag een mogelijkheid ook dit corso, mét dat van de bollen streek, Aalsmeer en Zundert, op een internationaalplan te brengen. Over de starttijden gesproken: de karavaan vertrekt 's middags om één uur uit Rijnsburg bij veiling Flora, zet dan koers naar Katwijk, waar men om ongeveer drie uur de bou levard zal opdraaien en vandaar trekt men naar Noordwijk. De aan komst op de boulevard te Noordwijk is geplanned op half vijf. Veel belangstelling. We vroegen drs. Hogewoning op hoeveel corso-kijkers het comité re kende. Dat was geen beetje... 200.000 als het weer gunstig is. En hoewel dit aantal zo op het eerste gezicht bij zonder optimistisch geschat lijkt, is het heel goed mogelijk dat men er zoveel krijgt. Katwijk en Noordwijk zijn, wat de ruimte voor badgasten betreft, voor de maand Augustus „uitverkocht". Dat wil dus zeggen dat alleen deze twee plaatsen dan samen ruim 40.000 gasten tellen, waarvan men mag ver wachten dat ze allen het corso zullen willen zien Ook verwacht men ook zeer veel belangstelling uit Leiden en alle om liggende dorpen plus de vele dagjes mensen die met zonnig weer en op Zaterdagmiddag stellig aan het strand zullen zijn. Tevens wijst men er u op, dat men vorig jaar op Dinsdag en slecht weer! in Katwijk toch nog altijd zo om en nabij 40.000 be langstellenden registreerde en in dit licht gezien is het inderdaad niet uitgesloten dat 200.000 mensen de karavaan langs zullen zien trekken! TRAILER RAMDE BUS: ZEVEN GEWONDEN. Gistermiddag ramde een trailer van de Holland-Limburg-Express uit Amsterdam op de rijksweg Zuid bij de grens tussen de gemeente Geleen en Sittard een autobus van de „Ebad" die de verbinding onderhoudt tussen Lindenheuvel, Geleen en Sittard. De trailer reed van achteren op dc autobus in, op het moment, dat deze stopte voor het in- en uitlaten van passagiers. De achterzijde van de bus erd in elkaar gedrukt. Zeven ge wonden werden naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. HORLOGE VAN 200 in de PRULLENBAK. In een juwelierswinkel te Rottre- dam ontstond Woensdag een verschil van mening tussen de filiaalhoudster en een klant, die een dameshorloge van 200 had gekocht. Toen de ko per met het pakje thuis kwam en het openmaakte, bleek dat er slechts lege doosjes inzaten. De koper ging onmiddellijk terug naar de juweliers- winkel, doch de verkoopster wilde hem niet geloven en dacht dat hij de firma wilde bedriegen. De politie werd geroepen. Een agent hoorde de argumentatie van beide partijen en ging eens in het papierafval zoeken. En daar lag het doosje met het ver miste en omstreden horloge. Dat de klant altijd koning is bleek ook nu. Er was grote blijheid om de oplossing van het raadsel. TRAMBESTUURDER DOOK IN HET WATER. Een niet alledaags voorval stremde gistermiddag het verkeer in de Boek horststraat in Den Haag en trok hon derden belangstellenden. Een tram bestuurder van lijn 10, die met zijn wagen de Boekhorstbrug passeerde, zag een jongen bij de Hooftskade te water vallen. Hij bedacht zich geen moment, stopte de tram en sprong hem in uniform na. Het gelukte de moedige bestuurder de jongen te grijpen en hem behouden aan de kant te brengen. In het Rijksbureau op de hoek van de Koningsstraat en Hooftskade wer den hem droge kleren verstrekt, waardoor hij in niet officiële kleren mensdom op", waarbij men het aan de fantasie van de lezers overliet of de wereld nu ophield als men Kat- wijks dan wel Rijnsburgs grondgebied betrad. Het kan dus in vijftien jaren wèl verkéren!. „Flora's kleurenpracht aan zee". Het corso zal in hoofdzaak van zo merbloemen, zoals gladiolen, asters, dahlia's enz. worden opgebouwd, terwijl ook wagens zullen meerijden die uitsluitend met grootblöemige an jers zijn versierd. Hierna gaf drs. G. Hogewoning en kele bijzonderheden aan de open baarheid prijs over de bloemenkara vaan, die als titel heeft: „Flora's kleurenpracht aan zee". Over het aantal wagens spraken we in de aan vang reeds en de voor dit corso be nodigde florijnen worden gefour neerd door de gemeentebesturen van de drie plaatsen, de V.V.V.'s en vei ling Flora. De samenstelling van de bloemen- stoet zal dit jaar anders zijn dan in 1953. Toen had men de luxe-, de be stel- en de reclamewagens apart. Nu denkt men dat anders te doen. Nu men meer praalwagens heeft, kan er ook meer afwisseling in gebracht worden. Dus eerst een paar luxe-wa gens, dan een praalwagen, enz. Daar diverse muziekcorpsen en ook turn sters meewerken en de karavaan wordt geopend door een stoet ruiters van de rijverenigingen ter plaatse kan men een gevarieerde stoet krij gen, die blijft boeien. De praalwagens zullen opgebouwd worden door groepen kwekers, ex porteurs en handelaren, die dus col lectief met een wagen uitkomen. Ook enkele verenigingen, die niet op bloemengebied werkzaam zijn, zullen een praalwagen vor hun re kening nemen. Voor de ontwerpen zorgt de heer Jos. van Driel uit Am stelveen. die ook in het bollencorso de scepter zwaait. Deze heeft boven dien de supervisie over dit corso. Aan het publiek zullen tijdens het voorbijtrekken weer corsage-anjers uitgereikt worden, die door de Kring van Nederlandse Bloemenveilingen beschikbaar zijn gesteld. Bloemengevecht. Zoals gezegd wordt voor het eerst in Nederland! op de Noord- wijkse boulevard een bloemenge vecht geleverd. Dat gaat zó: voor de stoet arriveert zullen charmante meiskes-met-hengselmanden het pu bliek kleine boquetjes bloemen aan bieden tegen een zeer lage prijs. Met deze tuiltjes moet men dan de bloe- menkoningingen en wat er verder Met het openstellen van de Van der Valk Boumanweg op Zaterdag a.s. zal weer een belangrijk werk in het Leiderdorp tot stand zijn gekomen. de rit kon voortzetten. Enorme lange files van trams en andere verkeersmiddelen hadden ge duldig 13 minuten op dit tijdstip ge wacht. Gisteren zijn er te Rotterdam weer twee ongelukken gebeurd met dode lijke afloop. Op de Vondelingenweg werd de 42-jarige straatmaker J. Schoonder- woerd uit de Coolsestraat, terwijl hij op de fiets zat, door een autobus met arbeiders aangereden. Hij werd met een ernstige hoofdwond naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. In het gemeentedok no. 4 is de 57- jarige L. van Driel van de Ringdijk in Bolnes van een elf meter hoge stelling gevallen, doordat het hout dat hij gebruikte afbrak. Ook hij werd in zeer ernstige toestand naar het Zuiderziekenhuis vervoerd. Daar is hij aan zijn verwondingen over leden. Dit is niet de enige verbetering die dan gereed gekomen is. Ongeveer gelijktijdig is dan voltooid de ver breding van de Hoofdstraat bij de Bruggestraat. De hoek Bruggestraat- Hoofdstraat is al vele jaren een ob sessie voor het verkeer, en stelde aan de chauffeurs van autobussen en vrachtwagens hoge eisen. Menigmaal liep daar ter plaatse de boel vast. Ook dit zal nu tot het verleden be horen want, zoals men in een van de laatste raadsverslagen heeft kun nen lezen, heeft het bestuur van de Hervormde Kerkgemeenschap een strook grond afgestaan waardoor de weg kon worden verbreed vanaf de Eikenlaan tot de Kerklaan. Evenwel zat daar eerst nog een en ander aan vast. De Vereniging voor Monumen tenzorg, onder welks beheer het kerk gebouw staat, verordoneerde, dat een afscheiding moest worden gezet die zioh aanpaste aan het kerkgebouw en tevens aan het geheel geen af breuk mocht doen. In overleg met genoemde vereniging, de architect voor het onderhoud der kerk, de heer v. d. Sterre en d<? gemeente-architect, de heer Buitendijk, is een ontwerp gemaakt dat de goedkeuring van Mo numentenzorg kon wegdragen en on tegenzeggelijk een prachtoplossing is. Het oude ijzeren hek verdween en ook de muur tussen kerk en de voor malige sacristie. Als afscheiding met selde men een sierlijk muurtje, on geveer 80 cm hoog, van de zelfde Oude Rijnsteen, waarvan ook de kerk opgetrokken is. Door het weg nemen van het hek en de tussenmuur heeft men nu een prachtig gezicht op de kerk en het daarnaast staande, geheel gerestaureerde gebouw, dat tegenwoordig als jeugdhuis dienst doet. Deze verbetering, waardoor de Hoofdstraat daar ter plaatse VA me ter breder wordt, zal deze week zijn beslag krijgen. Met het trottoir is men vrijwel gereed en dan zal de bestra ting, die nu nog provisorisch is ge legd, vernieuwd worden, hetgeen met het oog op het verkeer des nachts zal geschieden. Maar er zijn nog meer smalle stukken in de Hoofdstraat, die eveneens voor ver betering in aahmerking komen. Het gedeelte bij de afgebroken boerderij van de heer Braat zal door het rijk onderhanden genomen worden als (het werk aan de snelverkeersweg wordt voortgezet. Eerst wordt dan het viaduct over de Rijn en de beide wegen aan weerskanten daarvan ge zet. Wanneer dat zal geschieden echter nog niet bekend. Het volgen de gedeelte, dat door de gemeente in bewerking wordt genomen om te worden verbreed, is gelegen nabij de garage Huisman. Dit staat op het program als men bij de Bruggestraat klaar en kan dus binnenkort worden tegemoet gezien. De straatverlichting. Reeds ge ruime tijd is het gemeentebestuur be zig met nemen van proeven voor de straatverlichting en heeft men ge zocht naar het type dat het meest geschikt leek. Hierin is men thans geslaagd en begin Augustus wordt in het Zijlkwartier aangevangen met het plaatsen van een buis verlichting welke geleidelijk in het gehele dorp wordt geplaatst. Het type is aange past aan de bestaande granieten pa len die dus blijven staan. De verlich ting van de straten, waarlangs het autoverkeer wordt geleid, blijft van zelfsprekend zoals ze is, alleen wordt de hoofdklasse speler Jos Windt van Sobri (Den Haag). Eerst speelden dezen een partij tegen elkaar waar van de toeschouwers volop genoten hebben al was het wedstrijd element niet aanwezig. Het fraaie spel ver goedde ten volle, wat aan spanning ontbrak. Na de pauze volgde een dubbelspel waarbij Karamoy speelde met Jaap Noordman uit de LLTC en Jos Windt met Peter Tiele die mo menteel voor de De Munnik speelt. Ook deze partij bracht het publiek in verrukking door het schitterende spel, van Kramoy en Windt waarbij de partners zich uitstekend aanpas ten. Na afloop werd in de cantine de spelex-s dank gebracht voor het ver toonde waardoor ze deze demonstra tie ten volle hebben doen slagen. Zilveren jubileum De heer A. C. Kleijn herdacht Donderdag zijn zilveren ditensjubileum Ibij de N. V. Verenigde Touwfabrieken. Het groot ste deel van deze 25 jaren heeft de jubilaris doorgebracht in de Heke- larij, in ewlke afdeling hij een ge ziene figuur is. Van de waardering van de directie getuigde die ochtend de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, in zijn toespraak tijdens de herden king in het bedrijf. Spr. prees de ju bilaris om diens trouwe plichtsver vulling en diens prestaties. Met de beste wensen voor de toekomst bood de heer Kuiper hem de zilveren VT- legpenning aan, alsmede een ge schenk onder couvert. Mevr. Kleijn— Van Leeuwen ontving een fraaie ruiker bloemen. De heer Jac. Stouten, sprekende namens de bazen en het jubileumfonds, typeerde de jubilaris als een rustig werker. Door het jubi leumfonds werd een mooi armband horloge geschonken. Namens de on dernemingsraad sprak de heer D. Houps woorden welke getuigden van waardering en vriendschap jegens de jubilaris. Spr. sprak de wens uit. dat de heer Kleijn nog vele jaren in goede gezondheid gegeven mog^n worden. Nadat de koffie was rond gedeeld, richtte de jubilaris zichzelf tot directie, chefs, bazen en collega's. Hij sprak woorden van dank voor de hem toegezwaaide lof en voor de ontvangen geschenken. BODEGRAVEN ONDER AUTO GELOPEN. Mevr. S. zou zich even naar haar groenteboer begeven, die zijn wagen op de Zuidzijde had staan. Zonder kijken stak zij plots de weg over. Juist naderde een colonne militaire wagens. Door een der auto's werd mevr. S. tegen de grond gesmakt en liep een flinke hoofdwonde op en enkele kneuzingen. Dr. Beije ver leende de eerste hulp. R.K. Vrouwenbeweging. Twee volle autobussen startten vanaf het station met leden van de R.K. Vrou wenbeweging, afdeling Bodegraven- Zwammerdam. Het doel van de reis was 's-Hertogenbosch, hetgeen ook bleek uit het bekende liedje van Zoe te, lieve Gerritje, dat uit volle borst werd gezongen. In Oeteldonk aan gekomen. toog men eerst naar „De Postzegel", waar de koffie al klaar stond. Genoten werd van het elec- trisch orgel. Hierna mocht een be zoek van de St. Jan niet ontbreken. Op het middaguur werd gestart voor een rit naar de bekende sprookjes- tuin De Efteling te Kaatsheuvel. Hier werd een uurtje verpoosd, waarna de lunch werd gebruikt. Via de Moer dijk en de Maastunnel arriveerde men in de hofstad. Hier trok het be de kleur van het licht die verschil- le gezelschap naar Scala om te ge- 1 van willy Vervoorts's revue „Allemaal smoesjes". Het was bar laat, toen de bussen weer in de ga rage stonden. Tennisdemonstraties van „De Mun nik". Onder aanwezigheid van ve le belangstellenden en genodigden o.a. de wethouders en meerdere raadsleden, burgemeester v. Diepe- ningen was verhinderd, heeft de Lei- derdorpse tennisvereniging De Mun nik op haar banen Woensdagavond een demonstratie gegeven waaraan medewerkten de Nederlandse kam pioen van 1953, de heer Karamoy en HAZERSWOUDE PLOTSELING OVERLEDEN. Gisteren overlede plotseling dc heer Pascal H. Jansen, directeur van het mannenkoor van de gem. ztng- vereniging en van het kinderkoor. De heer Jansen was een bekwaam koordirigent.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5