DUINSTREEK Duizend kinderen naar buiten Stoep van Minerva gesloopt Afscheid van B. J. Limburg van de Lichtfabrieken Grote belangstelling bij begrafenis dierenbeschermer H. van Poelgeest De zon der souvereiniteit glooit aan de kim De hitte in de Ver» Staten Groentijd en kamernood „Oud Leiden" verkent Leiden VRIJDAG 16 JULI 195-1 DE LE1DSE CUURAN1 EERSTE PLAD PAGINA 2 R«K» Vacantiebezigheden EEN OPROEP OM GEBED EN STEUN kinderen hebben dit nodig. Bovendien vragen wij ook uw ma teriële steun, door ons versnaperin gen, flessen limonade, of een gelde lijke bijdrage te sturen, opdat wy ook onze bijna 1000 kinderen onder weg kunnen tracteren of iets te drin ken geven. Uw in dankbaarheid te ontvangen gavep kunt U opsturen aan de pa rochiële hoofdleiders (sters) of stede lijke hoofdleider en aan de penning- meesteresse mej. Snelderwaard, Ma- resingel 29a te Leiden giro 619360. Ook is er aangekondigd, dat er fietstochten worden gehouden. Deze zullen plaats vinden voor de leer lingen van de 5de en 6de klas en ouderen. Ook voor leerlingen van de éde klas, echter alléén, als de ouders het schriftelijk gevraagd hebben aan de parochiële hoofdleiding. Kinderen, die nog wensen deel te nemen aan de vacantiebezigheden en die zich nog niet hebben opgege ven bij hun onderwijzer (es), of ouder zijn (tot 14 jaar), kunnen van nu af alleen zich opgeven by de pa rochiële hoofdleiders(sters) of ste delijk hoofdleider. De adressen zyn voor de parochies: St. Lodewijk en St. Petrus: de heer F. v. d. Boog, 3 Octoberstraat 3a. St. Joseph: Mevr. v. Dam, Irene- straat 14. Hartebrug: Mevr. Colla, Mare 51. tel. 20985. St. Leonardus: Mevr. Devilée, Da Costastraat 50, tel. 20135. Sted. hoofdleider; J. C. v. Hame ren, v. d. Duynstr. 28, Leiden, Tel. 31810. MAGAZIJNEN TE LEIDEN AANBESTEED. Hedenmorgen werd in het stadhuis te Leiden aanbesteed de bouw van magazijnen met kantoortje en twee i bovenwoningen op een gedeeltelijk bestaande fundex-ing op het terrein aan de Stadshulpwerf, gelegen aan de Oude Herengracht. De inschrijvingen van hoog tot laag waren: C. Boel, Voorburg 62 700; M. Kool, Warmond 61.900; Gebr Tijssen, Den Haag 60.000 Fa. Mou- ton en de Wijs, Den Haag f 59.600; Pennings, Den Haag 56000; C. J. Strijk, Oegstgeest 55 1 90; J. Lijn zaad en Neuteboom, Rotterdam 54.300; J. van Riet, Leiden 54.260; Fa. Langeveld, Leiden 53.963; Lange v. d. Plas, Oegstgeest 52.600; Harmsen Zn, Den Haag f 52.^29; Oudshoorn Evers Leiden 51 600; Bouter Harteveld, Leidén 47 475. EINDEXAMEN MEISJES H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen B aan de H.B.S. met 5- en 6-jarige cur sus te Leiden: T. A. J. M. Brongers- ma, Leiden; E. Gulev, Leiden; I. A. G. Saveur, Leiden; E. C. M. Walen kamp, Leiden; C. van de Weterink (Carla), Oegstgeest; G. van de We terink (Grada), Oegstgeest; J. Yke- ma, Leiden. Afgewezen: één. In de vrije natuur Men schrijft ons: Enige tijd geleden is aangekon digd, dat de kinderen weer zullen uitgaan in het a.s. vacantieseizoen. Welnu, deze plannen zijn in een vergevorderd stadium. Uit de plan nen blijkt, dat onze kinderen veel meer buiten de stad in Godsvrije na tuur zullen zijn dan verleden jaar of ooit te voren gedurende ons vereni- gingsbestaan. Hoofdzakelijk omdat de Sportstich ting, door omstandigheden buiten onze schuld, dit jaar bijna geen vel den kan aanwijzen, waar volop met de kleine kinderen gespeeld kan wor den. Toch drong de schoolarts er bij ons op aan, om zoveel mogelijk met de kinderen buiten te zijn. Hy ver klaarde tevens, dat hij ons werk zeer hoog apprecieerde en in ieders gunst aanbeval. Daarom zullen onze kinderen dit jaar heel veel naar de duinen tussen Katwyk en Noordwyk gebracht wor den en regelmatig naar de mooie na tuur elders, bijv. Groenendaal, Noordwijkerhout enz. Dit alles zsd ons comité veel meer kosten dan in andere jaren en daar om wordt er een beroep gedaan op uw gebed, dat onze kinderen gezon der en sterker mogen worden gedu rende deze vacantie, want heel veel Vriendenkring 40 uren gebed in Par. H. Petrus Alle leden van de Vriendenkring en hun huisgenoten worden hierbij nog eens herinnerd aan het 40-uren- gebed in de H. Petrus-parochie. Denkt aan het aanbiddings-halfuur bij het H. Sacrament, waarvoor ieder een oproep heeft ontvangen, maar ook aan het bijwonen van de avond oefening welke heden en Zaterdag avond! om half 8 plaats vinden en aan de plechtige sluiting op Zondag avond a.s. om 7 uur. De 40-prengebedsdagen moeten steeds meer hoogtijdagen in het pa rochieleven worden, waaronder alle parochianen zich enkele dagen rond om Jezus in Zijn Altaarsacrament scharen om Hem eerherstel te bren gen en Zijn zegen voor gezin en pa rochie af te smeken. Laat deze dagen eens alles wijken voor het 40-urengebed en richt heel bijzonder a.s. Zondag de dag zo in, cat de aanbidding en de plechtighe den op de eerste plaats komen. Eerst dan zullen wij het recht heb ben ons Vrienden van het H. Sacra ment te noemen. GEESTELIJK ADVISEUR en BE8TUUR. Aan de St. Catharina-school be haalden op 14 Juli het diploma Lin gerie: E. Couwenberg, E. Hogervorst, M. Kuyken, H. Smulders, R. a. Kor- Verbolgens studenten d tj'v, TT» Hedenmiddag hebben de slopers delaar, M. v. A^en, R. v. Bohemen, F. v de stoep van de sociëteit Miner- Driessen, H. den Dubbelden, F Qeer- die eer]uk cen lelyke H,fn,s'nS. w- Schouten, T. s,a jn de weg werd vJor het verkeer v'n v i in de Breestraat de eerste mokersla- Op 15 Juli: H. de Bree, C. Freeken, BeteVen N. Lut, J. Overes, J. v. d. Boog, N. a s Borst, A. Vermeulen, N. Remmers- Het Lel4se studentencorps heeft waal, C. v. d. Pluym, J. Lange, C. v. 't Hart, C. Hogervorst. Afgewezen geen. Wachtgeldregeling Tieleman Dros In afwachting van de surséance van betaling, die de C.V. Tieleman en Dros heeft aangevraagd heeft de directie besloten om een wachtgeld regeling voor 225 leden van het fa- briekspersoneel aan te vragen. Dit betekent, dat het personeel in zg. 0-uur-weken, wel in dienst blyft, maar kan worden uitgeleend aan an dere soortgelijke industrieën. 45 man blijven in de fabriek aan het werk om de voorhanden liggen de orders in de vleesfabriek af te werken. Ook de administratie en de expeditie werken voorlopig gewoon door. Hedenmorgen vernamen wij van de zijde van het bedrijf, dat het gedeel telijk stilleggen van het bedrijf slechts een tijdelijke maatregel is, in afwachting van de bewindvoerder, zich daarby niet onbetuigd gelaten. Rij iedere slag van de houwelen rie- pe zy ach en wee, alsof de slagen op het eigen hart terecht kwamen. In een bui van overmoed namen zij zo nu en dan met de wandelstok een dreigende houding aan. Maar zoals verwacht kon worden: de studenten Na een diensttijd van ruim 44 jaav verliet de heer B. J. Limburg giste ren de dienst met pensioen. In deze langdurige periode heeft de heer Lim burg met grote toewijding meege werkt aan de bloei van het gasbe drijf, waarbij hij werkzaam was. Als een ernstige figuur stond hy steeds voor zijn werk. Steeds waren supe rieuren vol lof over zijn prestaties. Geen wonder, dat zowel de directeur, de heer ir. Y. Ykema als de verdere superieuren bij diens afscheid tot uit drukking brachten, dat men zulke krachten met weemoed ziet heen hebben bij dit genadeloos opruimen niet in kunnen grijpen. Toen hun dit eenmaal duidelijk werd, kreeg dit ajles meer 't karakter van een gemoedelijke demonstratie. De slopers verdwenen om morgen him vernielend wark voort te zetten en de studenten namen allen een brokje van de natuursteen als een aanden ken met zich mee. Als laatste stem hoorden wij de verzuchting: „Hard als dit brokje steen is de wereld die eeuwenoude tradities met voeten treedt." die na het aanvaarden van surséance gaan. Namens het gemeentebestuur van betaling, zal worden aangesteld, en directie betuigde de directeur hem Gistermiddag is op de begraaf-oi-ganisatie van deze bedrijfstak, de plaats Rhijnhof bij Leiden het stof- Nederlandsehe Baksteen .ndustrio. c j t» Aan de groeve weixl het woord feltjk overschot van de heer H. vanvoerd de haer c c Hulsn._„ Poelgeest, in leven landelijk voor-j mt Nijmegen, voorzitter van de Ne- zitter van de Nederlandse vereniging voor Dierenbescherming en in vroe ger jaren een leidende figuur op het gebied van de organisatie van de Ne derlandse Grof-keramische indus trie ter aarde besteld. Tot de aanwezigen bij deze, door zeer velen bijgewoonde begrafenis be hoorden onder meer mi'. J. Kloppen burg, als vertegenwoordiger van de Secretaris-generaal, van het Ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, het hoofdbestuur en vele afdelingsbesturen van de Vei-eniging voor Dierenbeschei-ming, vertegen- wooxxiigers van andere Dierenbe schermingsorganisaties, zoals de Po litiebond voor Dierenbescherming, de Nederlandse Vereniging voor Be scherming van Vogels, de Maatschap pij voor diergeneeskunde etc., bene vens hoofdbestuursleden van de Vereniging van Baksteenfabrikanten. Regionale verenigingen van steenfa brikanten en van de overkoepelende Er zijn echter nog nevelen Het Brits-Amerikaanse plan om West-Duitsland weldra souverein te maken al mag het dan nog geen leger opbouwen is door de West- dnitse regering begroet als een stap van fundamenteel en verreikend be lang". Voor de rest onthouden officiële kringen zich zorgvuldig van commen taar. omdat zij vóór alles willen ver mijden, dat zij Frankrijk weks aarzeling om het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap te bekrachtigen heeft geleid tot het Brits-Amerikaanse voornemen, dit EDG-pact te scheiden van de souve- Wordt Ijzeren Gordijn opgehaald? De Russische autoriteiten in Duits land nemen in de laatste tijd een vriendelijker en hoffelijker houding jegens geallieerde ambtenaren en verslaggevers aan, aldus meldt Reu ter uit Berlijn. Volgens een aantal Westelijke ambtenaren doet de hou ding van de Russen denken aan die in de tijd van het hoogtepunt van de Russisch-Westerse hartelijkheid in Duitsland kort na de oorloog. De ambtenaren van het Russische hoge commissariaat in Duitsland ko men in groten getale op iedere be langrijke Westelijke receptie. Zij blijven er langer dan de meeste an dere hoge functionarissen en tonen zich bereid met iedereen van gedach ten te wisselen. Ook nodigen de Russische autori teiten Westelijke verslaggevers uit voor diners en spreken met hen op recepties over politieke kwesties. Verder verlenen zij de corresponden ten meer hulp dan ooit tevoren bij reizen naar en in Oost-Duitsland. Onder deze Russische politiek vajt ook het eongres van de Evangelische Kerk te Leipzig dat vorige week werd gehouden. Geallieerde ambtenaren zijn van oordeel, dat de Russen met dit con gres wilden tonen, dat de Sowjet- Unie bereid is het „IJzeren Gordijn" op te halen en de greep van de com munistische partij op Oost-Duitsland te verzwakken. reiniteitskwestie voor het hoofd stoten. In de regeringsverklaring van Bonn werd wel nog algehele steun gegeven aan dit plan om beide kwes ties te scheiden. Minder officiële kringen in de Westduitse hoofdstad zijn echter min der terughoudend. Zij zijn ook min der voldaan, omdat er naar hun me ning nog te veel vragen overblijven. Zo b.v. wat de Westduitse finan ciële verplichtingen jegens de Weste lijke defensie zullen zijn welke mi litaire controle de geallieerden zich zullen voorbehouden en welke de Westduitse status zal zijn in het Wes— Europese verbond. En omdat men weet, dat Engeland zich er scherp tegen heeft verzet, het vraagstuk der Duitse herbewapening op te lossen, desnoods buiten Frank rijk om, maakt men zich weinig illu sies over het tempo,, waarin een nieuwe basis voor een Duitse defen siebijdrage aan het Westen gevonden zal worden, als de EDG definitief van de baan raakt. Overigens hoopt men echter voor al, dat het Brits-Amerikaanse besluit als voornaamste resultaat zal hebben, dat Frankrijk zich alsnog in positie ve zin op het EDG-verdrag bezint. De aardverschuiving in Columbia De lijken van 76 slachtoffers van de aardverschuiving die Maandag de buurt van Medelin (Columbia) teis terde, zijn thans geborgen. Men vreest dat nog meer mensen omgekomen zijn en het zoeken naar vermisten duurt voort. Duizenden tonnen aard en stenen kwamen Maandag van een berg in de buurt van Medelin plotseling naar beneden rollen en bedolven een huis, twee autobussen, een personenauto en verscheidene reddingsploegen, die te hulp snelden, De eerste aardverschuiving kwam terecht op een huisje, waarin een moeder met vier kleine kinderen le vend begraven werden. DE WATERSNOOD In Oostenrijk zakt het water overal '.nel, De Donau stond Vrijdag te Wenen 8 meter 13 hoog, bijna 50 cm. onder het hoogst gemeten peil. De leden van de politie en de brandweer moeten nu aan een nieuw gevaar het hoofd bieden. Water, dat onder de dijken is doorgesijpeld, be gint de kelders en ondergrondse op slagplaatsen zelfs enkele honderden meters van de rivier te vullen. De grote vloedgolf in de Donau heeft nu het Hongaars gebied be reikt. Het Donau-peil in Westelijk Hongarije is hoger dan ooit in de ge schiedenis. In het district Szigetkoez zijn op twee plaatsen, bij Asvanyaro en Kis- bodak, de Donaudijken doorgebroken. Bij Kosbodak zelfs ovjpr een lengte van vijf kilometei*. Het water staat op vele plaatsen hoger dan de dijken zodat zelfs zon der doorbraak het land zou zijn overstroomd. Men vreest, dat de Donau in Hon- 1 garije nog meer zal stijgen. DE TOESTAND VAN FRANSE KRIJGSGEVANGENEN IN INDO CHINA De Franse ondercommandant Rene Bardet, die Donderdag Franse krijgs gevangenen terugbracht uit kampen, ongeveer veertig km. ten Noord- Westen van Than Hoa, heeft in een rapport aan de Franse opperbevel hebber in de delta, René Cogny, ge meld, dat er ongeveer „twee duizend levende geraamten" in de kampen zijn. De kampen leken op Buchenwald, het beruchte nazi-concentratiekamp. De gevangenen, die er nog het beste aan toe zijn, waren door de Vietminh teruggezonden, aldus het rapport. De hittegolf die het midden en Westen van de Verenigde Staten teis tert heeft tot nu toe reeds 150 slacht offers geëist. In de stad St. Louis werd op het vliegveld een tempera tuur gemeten van 46 graden Celsius. Vele kantoren gaven het personeel in de middag vrij. Meer dan 150 men sen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen omdat zij door de hitte waren bevangen. In Arkansas moesten vooral de kip pen het ontgelden. De dieren, die slecht tegen de hitte kunnen, ster ven bjj duizenden. In New Jersey woeden verscheidene bosbranden, die aan de droogte en de hitte worden toegeschreven. derlandse Baksteenindustrie, die na mens deze bedrijfstak de overledene dank bi'acht voor zijn onvermoeide van reeds het begin dezer eeuw da terende arbeid tot organisatie van deze industriële activiteit. Buiten de tijd, beschikbaar gesteld voor ande re ambities, heeft de heer van Poel geest tientallen jaren gestreefd naar \TUchtbare industriële samenwer king, welke geruime tijd na zijn eer ste initiatieven werd verwezenlijkt. Een gehele industrie is hem dank verschuldigd voor deze baanbreken de arbeid. Als hoofdbestuurder van de Ver eniging voor Dierenbescherming sprak prof. dr. S. Hofstra uit Am sterdam. Deze herinnerde aan de hulde, welke de heer van Poelgeest ten deel was gevallen ter gelegen heid van het begin Juni gevierde 90- jarig bestaan van de vereniging. Hij somde uitvoerig de verdiensten van de overledene op ten aanzien van de vele uiteenlopende facetten van deze menslievende arbeid; 37 jaar als ac tief lid van de vei'eniging dierenbe scherming en 12 jaar als landelyk voorzitter van de vereniging ten toongespreid. „Deze activiteit waren niet het gevolg van een drang naar roem of erkenning, doch kwamen voort uit een innerlijke liefde en een in waardige rust gegroeide vasthou dendheid, waartoe zijn grote werk kracht tot het laatst toe ontplooid, hem in staat stelde, aldus sprekex-. De Nederlandse dierenvrienden zijn door zijn heengaan zeer vei-armd. Die dierenvrienden kunnen hem volgens prof Hofstra slechts waardig huldi gen door naar vermogen zijn arbeid voort te zetten, Nadat het Onze Vader gebeden was, dankte de weduwe van de over ledene voor de zeer grote belang stelling bij de begrafenis en het ook op ander wjjze geuite medeleven in brede kring. Nu de Groentijd over enkele maan den zijn stempel op het Leids leven zal leggen, begint zich een zeer pij pend probleem af te tekenen. Het aanbod van kamers en derge lijke is namelijk van dien aard, dat men vreest tientallen studenten het burgerschap van Leiden te moeten ontzeggen. Wij zouden diegenen van de inwoners van Leiden die nog een kamer kunnen missen in overweging willen geven deze beschikbaar te stellen voor verhuur aan een man nelijke of vrouwelijke student. Zij kunnen hun bereidheid daartoe doen blijken bij het Kamerbureau van de Stichting Pro Civitate, dat bemidder ling verleent bij de verhuur van ka mers aan studenten. Dit is gevestigd Rapenburg 6 (kamer 4), tel. 23905. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter z. van N. Glasber- dan ook de dank daarvoor en wenste de heer Limburg een goede levens avond toe. Bij deze goede wensen sloten de vertegenwoordigers van de personeelsvereniging zich volgaai-ne aan en een inmiddels aangeboden ge schenk bezegelde de tot uitdi'ukking gebrachte gevoelens. In de kring van het bedrijfspersoneel, waarmede de heer Limburg dagelijks werkte, had men hem nog een intieme huldiging bereid, waar vele hartelijke woorden en goede wepsen aap zijp adres wer den uitgesproken. De heer Limburg betoonde zich voor de sympathieke woorden en de geschenken zeer erkentelijk. Hy ver klaarde steeds met genoegen aan deze levensperiode te zullen terug denken. Gisteravond ondernam de Vereni ging „Oud-Leiden" een excursie in eigen stad. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de Lutherse kerk op de Hooglandse Kerkgracht. Het gezel schap werd in dit vriendelijke kerk gebouw welkom geheten door de heer Meurs, president van het Col lege van Ouderlingen, waarna de heer Trippenzee, lid van de kerke- raad, de bezoekers markante bijzon derheden over de kerk wist te ver tellen. Tot slot besneelde de orga nist voor de deelnemers zjjn instru ment. Na een dankwoord van dr. W. C. Braat had men ruimschoots gelegen heid het interieur van de kerk in ogenschouw te nemen, waarbij spe ciaal opvielen de 9 schilderijen van Joris van Schooten en het prach tige Avondmaalzilver. Vervolgens bezocht een deel van het gezelschap het Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht, alwaar de heer Jeremiasse de deelnemers rond leidde. Een tweede groep had tot van Rijnland in de Breestraat. Hier was het mr. Fockema Andreae, se cretaris van het Hoogheemraad schap van Rijnland, die het gezel schap ontving, waarna de heer Van der Burgh, wnd. archivaris van Rijn land eep intefessapte toelichting ver strekte. Al met al een geslaagde excursie, die velen weer eens (opnieuw) heeft doep zien, welke 'schoonheden de Sleutelstad herbergt. Agenda van Leiden VRIJDAG: Gymnasium Fruinstraat, 7 uur nam. uitreiking diploma's „Kennis is Macht". ZATERDAG: Ambachtschool Haagweg, 3 uur nam. afscheid F. Th» Leicher. BIOSCOPEN VANAF VRIJDAG A.S. Casino: „A day to remember", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7,en 9.15uur. Lido: „Zij die zich verkopen", 18 jaar Dag. 2.30, 7.en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Lpxor: „Schone Blume von Hawai", alle leeftijden. Dag. 2.30, 7.en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.— en 9.15 uur. Trianon: „De waterprinses", alle leeftijden. Dag.: 2.30, 7.— en 9.15 uur. Rex: Afgekeurd. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geschiedenis Natuur wetenschappen (Steenstraat la): Ten toonstelling 2'A eeuw microscopie. Werkdagen (behalve 's Maandags): 10—4 uur; 's Zondags 14 uur. (Tot 19 September). Rijksmuseum van Oudheden: Col lectie Diergardt-Sieraden uit de Volksverhuizipgstijd". Wex-kdagen 10 —17 uur; 's Zondags 13—17 uur (tot 22 Augustus). De Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst, Dagelijks tot zonsondergang. Atelier, Garenmarkt 36: van 28 Juni tot 23 Juli, dagelijks van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 6 uui'. Zondag van 12 tot 1.30 uur en 4 tot 6 uur. Schaar- sneden (silhouetten) van Joop Koe- voets. Laatste Berichten VAN BREENEN IN VOORSTE GELEDEREN. Bij St. Maixent (130 km.) was het gehele peloton weer gesloten. In de voorste gelederen bevonden zich Van Breenen (Ned.). Oocitorti (Zwit seriand) en Darrigade (Frankrijk). De renners hadden 35 minuten ach^ doel gekozen het Gemeenlandshuis terstand op het tijdschema. gen en A. Kop; Wilhelmus Hendrikus z van H. W. Hermsen en F. Ligtvoet; Elisabeth d. van I. Hartingsveld en H. M. v. Velzen; Apolonia d. van A. Hillebrand en L. J. Baart; Johannes Wilhelmus van J. C. v. Steen en R. L. Impelmans; Marina Nanon d. van J. Kuneken en P. S. de Haan; Catharina Maria d. van J. P. Vejt- huyzen en C. Smit; Joanna Adriana Maria d. van J. P. Duivenvoorden en A. J. M. C. v, d. Weijden; Rudi Pe trus Maria z. van B. A. Lambregts en M. C. M. Windt; Cornelia Liesbeth d van H. Metselaar en C. Dekker. Ondertrouw*.N. Kotten en S, H. Lagerwij. Overleden: A. Wallaart wed. 'van: Kooien, 78 j.; L. Belle m. 60 j.; N. de Roode huisvr. van; J. J. Sollie, 68 j. LEIDSCHENDAM GEVAARLIJK KRUISPUNT DAMLAAN. Naar aanleiding van het enige we ken geleden voorgekomen ongeluk op het kruispunt DamlaanKoningin Julianaweg-Voorburgse weg heeft het raadslid, de heer A. F. J. de Ro- zario, aan B. en W. de volgende vra gen gesteld: Door de commissie van onderzoek der bedrijf- en gemeentebegroting 1954 werd destijds gewezen op het feit, dat op 1 Januari 1954 de Kon. Julianaweg een' z.g. voorrangsweg zou worden. Gevraagd werd toen, welke maatregelen B, en W. zouden treffen met het oog op de veiligheid, in het bijzonder voor de schoolgaan de kinderen, die deze weg ter hoogte •an de Damlaan moeten overstekeo. Na bovenbedoeld ongeluk (waarbij drie van de vier verkeerszuilen sneu velden) is door de publieke opinie de suggestie gedaan voor de aanleg van een ondergrondse tunnel op dit kruispunt. De heer de Rozario vraagt nu welke directe maatregelen B. en W. kunnen treffen resp. hebben ge troffen ter beveiliging van het lang zame verkeer in het algemeen en dat van de schoolkinderen in het bij zonder. Kan de suggestie van een ondergrondse tunnel in nadere over weging worden genomen om. wan neer zij uitvoerbaar wordt geacht aan de verwezenlijking de grootst moge lijke voorrang te verlenen. VOORSCHOTEN Onderzoek op tuberculose goed verlopen. Het bevolkingsonder zoek te Voorschoten is beëiniigd De definitieve cijfers zullen t. z. t. wan neer de medische resultaten bekend zijn, worden gegeven. Wel kan ech ter worden gezegd, dat het onder zoek in tegenstelling tot de aan vankelijke pessimistische verwachtin gen goed is geslaagd Rekening houdende mei degenen, die al uit an- dei'e hoofde Fegelmatig worden on derzocht kan worden gezegd, dat slechts ca. 7.5 heeft geweigerd zich te laten onderzoeken, zodat ca. 92,5 van de bevolking van Voorschoten onder controle staat. Dit goede re sultaat is voor een groot gedeelte te danken aan de 'grote medewerking j die van vele zijden werd ondervon- dei. Het ligt in de bedoeling van het COTUVO over ca. 5 weken, wanneer de medisch resultaten bekend zyn, een sluitingsavond voor de medewer kenden te houden. Tevens zal voor diegenen, die wegens uitstedigheid e. d. nog niet konden worden onder zocht, medio September aeen on? derzoek in het Marinekamp woraen gehouden, De gehouden collecte voor Her wonnen Levenskracht en Santos heeft opgebracht de somma van 348.74. KATWITK V.V.V.-mars. Meer dan 1000 deel nemers worden verwacht voor de V.V.V.-mars, die Zaterdagmiddag a.s. zal gehouden worden. Er worden ruim 500 individueel deelnemende personen verwacht. De start zal zijn aan de Savornin Lohmanschool aan de Koninginneweg, waar ook het bu reau gevestigd is. De 25 K.M.-wande- laars zullen te drie uur vertrekken, een half uur later dje van de 15 K.M. en de 10 K.M. De route zal zijn Zee weg, Cantineweg, Wassenaarse weg, Molentuinweg, Katwijk aan den Rijn, Rijnstraat, Zuid en Rijnstraat Noord, Aqhterweg, Zeeweg en vervolgens weer naar Katwijk Zee terug. WASSENAAR Aan gevolgen overleden Gisteren is in zijh ouderlijke wQ* ning aan de Papeweg de 19-jarige Willem Paardekooper overleden aan de gevolgen van een aanrijding, die Woensdag plaats had. P, reed met een bromfiets over de Lange Kerkdam en botste bij het kruispunt met de van Oldenbai-neveldtweg tegen een bus van de N.Z.H.V.M. Hij liep een hersenschudding op en dokter Wa felbakkers verleende de eerste hulp. De bestuurder van de autobus, die voorrang had treft geen schuld. Scooter geslipt. Op de Lange Kerkdam slipte gisteren de 19-jarige R. uit Wassenaar met zijn scooter. Hij kwam tegen een lantaarnpaal terecht cn liep verwondingen op aan rechterarm en rechterhand. Dokter Plink verleende de eerste hulp. De scooter werd ernstig beschadigd. Koninklijke stoet door Wassenaar, Tijdens het bezoek yan de Franse president ep mevrouw Coty aan ons land zal de volgende week Donder dagmorgen omstreeks elf uur de stoet met auto's waarin H M- de Koningin en Prins Bernhard zich met hun Par rijse gasten van Amsterdam naar Dep Haag zullen begeven, de Rijks straatweg passerep. Het ligt in de bedoeling, dat ter hoogte van Den Deyl, met het ook op de publieke belangstelling, de stoet langzamer zal rijden. Afsluiting van de Papeweg. Van a.s. Zondagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur zal de Papeweg naar Voorschoten voor doorgaand verkeer worden afgesloten in verband met werkzaamheden aan de spoorweg overgang. WARMOND Kaagconcert. De Harmonie „St. Matthias" geeft ter gelegenheid van Kaagweok en Winkelweek a.s. Zaterdagavond om 8 uur een concert in de muziektent.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2