Zal 't Geneefs accoord er aldus uitzien?!*™" Margar°treiktmandelu« Parijs moet de vrede duur betalen Djakarta verbitterd over Den Haag R*oIctof was zo hard als beleefd, maar een spijker -- VRIJDAG 16 JULI 1954 I 'l 45ste JAARGANG No. 13246 aÖC' >%^4^ClócOoi4/ÏCI/IVi j ö^sTwesT niet best i Directeur: C. M V. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 BEDRIJFSARBEID VEERTIEN DIJ de behandeling van het wets- ontwerp Verbod van bedrijfsar- beid voor veertienjarige meisjes is er in de Tweede Kamer een kleir. poli tiek spelletje gespeeld, dat onmiddel lijk door de katholieke spreker bi; dit wetsontwerp is onderkend er rechtgezet. Vanzelfsprekend was de Kamer het er unaniem over eens, dat met dit wetsontwerp een stap wordt ge zet in de goede richting en men vond zelfs, dat deze leeftijdsgrens zou moe ten worden uitgebreid tot 15 jaar en dat ook jongens onder dit verbod zouden moeten worden betrokken. Nu is reeds in 1939, door prof. Rom- me, toen deze minister was van So ciale Zaken een voorontwerp-wet ge maakt, welke de bedoeling had reeds te komen tot dit arbeidsvrrbod en dat ontwerp wilde toen zelfs reeds gaan tot de leeftijd van vijftien jaar. De socialistische mevr. Ploeg Ploeg nu heeft in de Tweede Kamer een poging gedaan om de indiening en doorvoering van dit wetsontwerp op de socialische vanen te schrijven. Zij betoogde daartoe, dat het voor ontwerp Romme was ontstaan onder de druk van de werkloosheid dier dagen, wat ook volgens haar hier door bewezen werd, dat dit ontwerp slechts een tijdelijk karakter had ge dragen. De katholieke heer De Kort heeft die zaak toen uit de doeken gedaan en aangetoond, dat reeds veel eerder dan de socialistische minister nu prof. Romme als minister van So ciale Zaken reeds een voorontwerp dienaangaande gereed had, waarvan de uitvoering alleen werd belem merd omdat intussen de wereldoor log uitbrak. Mevr. Ploeg .had klaarblijkelijk voor zich gehad het voorontwerp Romme betreffende een verbod van bedrijfsarbeid voor veertienjarige jongens. Het voorontwerp Romme ten aanzien van veertienjarige meis jes en Romme wilde dat toen al zien uitgebreid ook tot de vijftien jarige kon zij onmogelijk onder ogen hebben gehad, aangezien hier van in het hele land slechts één exemplaar aanwezig was, dat hij zelf in zijn bezit had. Ook in de biblio theek van de Kamer was dat niet aanwezig. HET is zonder meer duidelijk, dat een verbod van arbeid voor meis jes van die leeftijd aanbevelenswaar dig moet worden genoemd. De in het oog springende morele bezwaren ma ken dit noodzakelijk. Maar daarte genover staan andere bezwaren, die wellicht niet zó zwaar wegen, maar waarvan men de gevolgen toch ze ker niet uit het oog mag verliezen. Immers men is er niet af door een voudig op één ogenblik deze arbeid te verbieden zonder zich af te vragen wat vele van deze meisjes dan zullen gaan doen in de jaren, dat deze ar beid voor hen verboden is. Als zij in die jaren niet kunnen worden op gevangen en hun tijd verdoen door langs de straten te slenteren, zo.u het middel erger zijn dan de kwaal. En dan spreken wij nog niet van de be zwaren, die zulk een plotseling in grijpend besluit zou hebben voor onze industrie, omdat dit per slot van rekening een materieel bezwaar is, dat .moet wijken voor de geeste lijke bezwaren. Zou men zulk een verbod ineens uitvaardigen voor veertien- en vijf tienjarige meisjes tegelijk, dan kun- ren die geestelijke bezwaren, die er het gevolg van zouden zijn, nog ern stiger worden, omdat het aantal fa brieksmeisjes in de leeftijd van vijf tien jaar dat van de leeftijd van veer tien jaar achtmaal in sterkte over treft. Men zal moeten trachten dit als een ideaal voor ogen te houden en te verwezenlijken, maar wie alles ineens wil, maakt erger brokken, dan alle gevaren, die nu in het geding wor den gebracht. IN die geest moet men de motie en het amendement zien, die resp. door de heer De Kort en mevr. Ploeg- Ploeg werden ingediend. Mevr. PloegPloeg wilde nu meteen bij dit wetsontwerp hier ook de vijftien jarige meisjes onderbrengen met alle bezwaren, die hieraan verbonden zijn en die wij hierboven in het kort aangaven. Er is echter hieraan ook een staatsrechterlijk bezwaar verbon den en wel dit bezwaar dat de Kamer de hele uitvoering van deze regeling dan aan de minister dient over te la ten, omdat dienaangaande dan niets in het wetsontwerp is geregeld. Deze uitbreiding brengt immers weer nieuwe bezwaren met zich, die in dit ontwerp niet zijn voorzien, daar dit alleen betrekking had op veertien jarige meisjes. Het zou daarom beter zijn met betrekking tot deze catego rie met een nieuw wetsontwerp te komen, aangezien de Kamer alleen dan kan beoordelen in hoeverre aan de gevolgen van deze maatregel wet telijk tegemoet wordt gekomen. En juist daaraan kwam de motie van de heer De Kort tegemoet, waar in gezegd wordt, dat zulk een ver bod nadere voorbereiding behoeft, omdat het gepaard behoort te gaan met voorzieningen betreffende ver plichte algemene vorming dezer meis jes, alsmede met het treffen van voor het bedrijfsleven noodzakelijke en in het belang der 15-jarigen aanvaard bare overgangs- en uitzonderingsbe palingen. HaDoi wordt stilzwijgend afgeschreven Mendes-France, de premier van Frankrijk, en Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, hebben gisteren hun uiteindelijke voorwaarden ter kennis van de tegenpartij en van de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Indo-Chinese staten gebracht. Naar verluidt, geloven zij stellig, dat Maandagavond een overeenkomst in zake een staken van het vuren een feit zal kunnen zijn. Frankrijk heeft een hoge prijs moeten betalen om kans op succes moge lijk te maken: verdeling van Vietnam en neutralisering van Laos en Cam bodja. Franse en Britse zegslieden leggen er echter de nadruk op, dat de voorwaarden eervol zijn. Zij herinneren er aan dat de tegenpartij oorspron kelijk geheel Indo-China verlangde. Indien hij de voorwaarden aanvaardt betekent dat volgens hen dat hij bakzeil heeft moeten halen. OVERZICHT VAN DE SITUATIE Men kan de huidige situatie als volgt in het kort samenvatten: 1. Frankrijk wil de 18e breedte graad als bestandslijn, de tegenpar tij echter de 14e. De Westelijke dele gaties zullen vermoedelijk ten slotte genoegen nemen met de 16e breedte graad. 2. Frankrijk heeft Hanoi al stil zwijgend afgeschreven, maar zal Haiphong, de beste marinebasis in het Noorden van Indo-China, trach ten te behouden. Frankrijk wenst handhaving van de onafhankelijkheid van deze Hoe zal de kaart van Indo-China er binnenkort uitzien? Waar zal de grens komen te liggen, bij de 18e of bij de 16e breedtegraad? Praag laat Amerikanen los Ondanks het feit, dat Praag in een nota zeven Amerikaanse soldaten, die 500 meter op Tsjecho-Slowaaks ge bied in hechtenis waren genomen, van spionnage heeft beschuldigd, zijn deze militairen twaalf dagen in Tsje chische gevangenschap te hebben doorgebracht, over de Duitse grens gezet. De Tsjechen lieten „genade voor recht" gelden, omdat „de volledige verantwoordelijkheid voor dit inci dent bij de Amerikaanse regering ügt". De zeven militairen, een kapitein en zes soldaten, verklaarden goed behandeld te zijn, genoeg voedsel te hebben gekregen en behoorlijk te zijn gehuisvest. Twee van de soldaten droegen ca- twee landen en wil die landen het recht laten zelf te beslissen over de aanschaffing van wapens. De tegen partij wil dat recht op aanschaffing van wapens beperkt zien en eist naar verluidt een stuk in het Noorden van Laos, volgens sommige berichten twee provincies, op. 4. Frankrijk is tegen vaststelling van een datum en wil er mee wach ten tot de toestand gestabiliseerd is. De tegenpartij wenst verkiezingen binnen zes maanden. 5. Frankrijk en Groot-Brittannië stellen voor, de internationale be standscommissie samen te stellen uit vertegenwoordigers van de zoge naamde „Colombolanden"; India, Pa kistan, Burma, Ceylon en Indonesië. Het Westelijk voorstel houdt ook in, dat geen der leden er van vetorecht zal hebben en dat de bestandscom missie het recht zal hebben besluiten van de gemengde wapenstilstands commissie ongedaan te maken. 6. Beide partijen zijn het er over eens, dat de vredesovereenkomst ge garandeerd moet worden. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn bereid zich samen met de drie Indo-Chinese sta ten en de tegenpartij garant te stel len tegen nieuwe vijandelijkheden in Indo-China. Men verwacht dat de Verenigde Staten, in plaats van zich garant te stellen, schriftelijk zal ver klaren dat er niet opnieuw vijande lijkheden in Indo-China zullen mogen uitbreken. Het mes op de keel. Een Westelijke diplomaat te Genève wees er op, dat de toestand in de delta van de Rode Rivier zeer ernstig is en voor het Franse expeditieleger daar critiek zal worden, zodra de con ferentie in Genève mocht mislukken. Bovendien zou, zei hij, dan de Franse regering vallen en een nieuwe Franse kabinetscrisis complicaties veroorza ken. Men sjrr~ekt zelfs over een oorlogsverklaring In Djakarta heerst grote verbittering over de nederlaag van de Indonesi sche delegatie in Den Haag, die haar eis om Westelijk Nieuw-Guinea op de agenda van de Unie-conferentie te plaatsen, heeft laten vallen. Parlementsleden en pers hebben sedert het bekend worden van de capi tulatie van mr. Soenarjo c.s. een felle anti-Nederlandse campagne ingeluid Het verst hierin gaan de voorzitter van de PNI, Sidik Djojo Soekarto, c t enkele andere politieke kopstukken, die aan de correspondent van Associa ted Press verklaarden, dat men „niet mag aarzelen Nederland de oorlog te verklaren." „Krijgen wij Nieuw-Guinea niet goedschiks, dan moet dat kwaad schiks In het belang van Nederland en Indonesië wensen wij echter nog een vrijwillige teruggave", aldus ver klaarde het hoofd van het onlangs in Djakarta opgerichte bureau West- Irian, dr. Diapari, aan het persbureau Aneta. Het parlemenslid Soedijono Djowó- prajitno zeide, dat indien langs vreed zame weg geen compromis met Ne derland kan worden bereikt, nog slechts de wapenen Indonesië ter be schikking staan. „Het zal aldus Djowoprajitno „de revolutionnaire voltooiing zijn van onze nationale re volutie". Delegatie terugroepen? Steeds sterker worden de stemmen, die roepen om terugroeping van de Indonesische delegatie uit Den Haag. Niet alleen de algemene voorzitter van de P.N.Ide meest invloedrijke partij in het Indonesische parlement maar ook de voorzitter van de sec tie Buitenlandse Zaken uit het par lement, de heer Bondonoemoe, uitte zijn grote ontevredenheid over de gang van zaken in de Nederlandse residentie. Opvallend is, hoe men over het al gemeen de kwestie-Nieuw-Guinea stelt boven de andere punten van het overleg in Den Haag de opheffing van de Unie en regeling van de fi- mera's, waarmee zij blijkbaar foto's hadden gemaakt. In de Tsjechische nota werd gesproken van het foto graferen van „belangrijke objecten". Demonstratie met rubberreddingsboten Rubber bootjes voor het redden van drenkelingen in volle zee zijn langs zij de „Durban Castile" in de Koning George V haven van Londen gede monstreerd. De ronde bootjes zijn gemaakt voor tien en twintig personen en ontworpen om onmiddellijk te kunnen drijven in de meest ongunstige omstandigheden. nancieel-economische betrekkingen. Hoewel in Den Haag het laatste als uitgangspunt voor een slagen van de conferentie is aangenomen, blijkt men hierover in Indonesische diplo matieke kringen zeer ontsticht. „Eerst Nieuw-Guinea en dan kun nen we verder praten", zo verklaar de o.m. het parlementslid Silas Pa- pare, die tevens deel uitmaakt van het (propaganda-) bureau West-Irian. De Perzische olie 1 October zal de Perzische olie-in dustrie weer volledig in bedrijf zijn, zo werd van gezaghebbende zijde te Teheran vernomen. De zegsman, die in nauw contact staat met de onderhandelaars van de Perzische regering, die nu bezig zijn een definitieve overeenkomst op te stellen voor de hervatting van de werkzaamheden, zei, dat over een dag of tien 50 buitenlandse technici in Perzië verwacht worden. Daarna zullen er wekelijks nog eenzelfde aantal bijkomen, totdat hun aantal 3Ö0 a 400 is. In Oldenburg, Duitsland, heeft Prinses Margaret Rose van Engeland een nieuw vaandel uitgereikt aan het 20ste Jagers-eskader van de R. A. F. Watervloed zakt af Radio-Boedapest heeft Donderdag de Hongaarse bevolking verzekerd, dat alle mogelijke maatregelen wor den genomen om aan het overstro mingsgevaar het hoofd te bieden. Vee is overgebracht naar hoger gele gen gebied en de oogst is, voor zover mogelijk, binnengehaald. Men ver wacht niet, dat tot evacuatie op grote schaal overgegaan moet worden. In West-Oostenrijk, waar het wa ter zakt, keren de mensen naar hun huizen terug. De brandweer is druk bezig met het leegpompen van kel ders en Amerikaanse en Russische militairen, die bij de reddingswerk zaamheden hebben geholpen, keren naar hun kazernes terug. Radio-Boedapest heeft Donderdag avond bekend gemaakt, dat de eva cuatie is gelast van het gebied van Szigetkoez aan de samenvloeiing van Donau en Raab, daar de dijken lange de Donau op verscheidene plaatsen bezweken zijn. Het gebied van Szi- zigetkoez heeft een oppervlakte van ongeveer 400 vierkanten kilometer. Ook meldde de Hongaarse radio, dat in het gebied van Gyor een dijk op twee plaatsen is doorgebroken. Koopmans tactiek? De Franse premier, Pierre Mendès- France, en de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Molotof, hebben Donderdagavond lange tijd het Indo- Chineses vraagstuk besproken; eerst gedurende twee uur aan een diner tezamen met hun deskundigen, ver volgens gedurende twee-en-een-half uur alieen met hun tolken. De bespre kingen, in de villa van Mendès-Frau- ce aan het Meer van Genève, duurden tot omstreeks één uur in de nacht. Tijdens hun gesprek na het diner zaten de beide staatslieden in gemak kelijke stoelen op het terras. Een gro te kaart van Indo-China lag voor hen uitgespreid op een tafel, welke door een kleine leeslamp beschoren ward. Molotof, die er zeer bleek uit zag, rookte de ene sigaret na de aivlere. In Franse kringen werd later ver klaard, dat de ministers geen vorde ringen maakten in hun gesprekken over de wijze, waarop snel een ein de aan de oorlog gemaakt zou kunnen worden. Mendès-France was teleurgesteld over de resultaten van de bijeen komst. Molotofs houding was „be leefd, doch onbuigzaam". Naar verluidt verzekerde de Fran- premier de Russische minister, dat het overleg tussen Dulles, Eden en hemezlf te Parijs in geen enkel ot.- zicht de voortgang van de vredesbe sprekingen te Genève zou belemme ren, maar integendeel de Amerikaan se deelneming op hoog niveau had verzekerd in het critieke stadium der Geneefse onderhandelingen. (Onder- minister van buitenlandse zakeu Wal ter Bedell Smith keert in het week einde in Genève terug). De voornaamste kwesties, waarover Mendès-France en Molotof spraken warpn: het verloop van de bestands- linies in Vietnam, de internationale controle op een wapenstilstand en het tijdstip van verkiezingen voor een regering voor geheel Vietnam. Het overleg tussen de twee minis ters zal worden voortgezet. In confe rentie-kringen acht men het moge lijk, dat de hu dige houding van Mo lotof zuiver tactisch is, om zoveel mo gelijk concessies van het Westen te verkrijgen, vooral ten aanzien van het verloop der bestandslinies. Dodenmarsen in Indo-China Het Franse opperbevel heeft be kend gemaakt dat vele Franse krijgs gevangenen, gevangen genomen na de val van Djen Bjen Phoe, om het leven zijn gekomen tijdens uitput tende marsen van in totaal 650 km. naar de kampen. Franse gevangenen die gisteren door de Vietminh zijn uitgewisseld tegen communistische gevangenen, hebben over deze marsen een en an der verteld. Zij werden gedwongen door te lopen, ziek of niet ziek. Voor slechts weinigen bestond de mogelijk heid om op de rug van een buffel te worden vervoerd. Voor wie kwam te vallen was er bijna nooit hulp. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 20 en Woensdag 21 Juli geen audiëntie verlenen. HONDERDEN OPRUIMINGSKOOPJES BIJ WONINGINRICHTING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Geldig van Vrijdagavond tot Za- j terdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). ONBESTENDIG WEER j Overwegend zwaar bewolkt met i tijdelijk regen of motregen. On- geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krach- J tige wind tussen West en Zuid. j 17 Juli: zon op 4.39 onder 20.52; maan op 21.25 onder 6.19 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van het van Vrijdagochtend 7 uur weer STOCKHOLM OSLO 'KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA half bew. regenbui regenbui licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt regen geheel bew. nevel onbewolkt onbewolkt onbewolkt KNMI luiden: temp. 19 C. 17 19 15 19 18 22 21 24 Korreltje Goud is dat, wat aan het eind van de proef echt blijkt te zijn.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1