Etappe-overwinning van locomotief-Wim van Est verzachtte het verlies van Wagtmans kostbare trui Moedige Van Breenen haalde voor de andere kastanjes uit het vuur bicarpanéS! Derde plaats van Nolten deed van „gele gevaar" ruimschoots gemis teniet Heer en knecht in Tour de France MAANDAG 12 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 gggg Vierde dag had zeer wonderlijk verloop Thijs Roks moest de strijd staken De vierde dag van de ronde van Frankrijk heeft een wonderlijk verloop gehad. In de ochtenduren vond de ploegenrit over slechts 10 kilometer plaats, welke door de Zwitserse equipe werd gewonnen, maar waarbij Ko- blet en Schaer individueel de snelste tijd maakten van alle deelnemers. In de middaguren werd de tweede halve etappe gereden, over 130 kilometer van Rouaan naar Caen. In het door de oorlog veel omstreden en vrijwel geheel vernielde stadje aan de Atlantische kust heeft Wim van Est, na een fantastische solovlucht over de laatste 25 kilometer, nieuwe lauweren ge voegd aan zijn prachtige staat van dienst in de wielersport door met drie minuten voorsprong op Gaul en Nolten en ruim 4 minuten op het peloton als winnaar van de etappe over de eindstreep te gaan. Louison Bobet, die geenszins de snelste tijd had gemaakt in de tijdrit en in de etappe naar Caen zelfs vele minuten verloor, is door de eigenaardige samenstelling van het programma van deze vierde dag een combinatie Van een ploegentijdrit, waarbij de individuele prestaties wel degelijk telden voor het persoonlijk klassement, gevolgd door een normale etappe, echter van slechts 130 km. de drager van de gele trui geworden. Wout Wagtmans is op de vierde dag zijn kostbare shirt kwijt geraakt, maar daar stond tegenover, dat de Nederlandse ploeg voor de tweede maal in een etappe zegevierde en even zovele malen eerste werd in het dagklassement der teams. ging, vloog Van Est naar Caen toe en op 20 km. voor het stadje be droeg zijn voorsprong op Gaul 55 sec. en 1 min. 30 sec. op het peloton. Bewijs dat v. Est nog «mee kan" Bevrijd van de zware druk de gele trui tegen de aanstormende concur renten te moeten verdedigen, hetgeen vele voordelen biedt, voegde de Dloeg van Kees Pellenaars een aanzienlijk bedrag toe aan de prijzen, welke in de afgelopen drie dagen reeds waren ver overd. De directeur van de-Tour de Fran ce, Jacques Goddet, wenste aan de finish Wim van" Est geluk met zijn overwinning. Hij drukte hem de hand en mompelde: fantastique, formida ble, Wim. Maar ook hij liet zich ontvallen, dat Nederland met de Frans nationale en de Zwitserse ploeg door hem werd beschouwd als grote favoriet voor de overwinning. Een glorieuze zege heeft Wim van Est behaald en hij was er overigens terecht, zo trots op, dat hij aan de finish iedereen uitdagend toeriep: zie je wel, dat ik nog fietsen kan. Vlucht maakte diepe indruk. Die vlucht van de man uit St. Willebrord, op de helling van Houl- gate, toen de Luxemburger Charlie Gaul was ontsnapt en 500 meter op het peloton had genomen, heeft diepe indruk gemaakt op alle volgers van de Tour de rance. Als een locomotief, zo regelmatig stampten de benen van Van Est rond, het hoofd diep over het stuur gebogen, het lichaam ver der volkomen één met zijn fiets. De meeste volgauto's waren reeds voor uit gesneld, naar de finish; waar schijnlijk hebben de inzittenden in de mening verkeerd, dat aangezien de étappe tot aan de 100ste kilometer een saai beloop had gehad, wel een massale aankomst op het circuit van Daen zou zijn te verwachten. Toen Gaul 30 sec. voorsprong had, zette Van Est aan. Hij sprong als een tijger achter de Luxembur ger aan. Met elke trap van de pe daal 'won hij terrein, zowel op het peloton achter hem als op de man, die voor hem. lag. En al spoedig Het sprak wel vanzelf, dat aan de kop van het peloton de andere Ne derlanders aanvankelijk hebben ge tracht het tempo te drukken, maar een tegenaanval van Koblet en Schaer, bij wie zich ook Bobet voeg de, dwong de Nederlandse ploeg van tactiek te veranderen. Ernstige val van de jonge v. Est. En Jan Nolten sprong met de cracks mee om even te laten zien, dat zijn rol in de Tour de Franse eigenlijk nog moest beginnen. Maar ondanks die tegenaanval Wim van Est zijn voorsprong niet alleen te be houden, maar zelfs te vergroten. Wim van Est wist intussen niets van de ernstige val, welke zijn broer Klaas had gemaakt. Een Zwitser had zijn achterwiel geraakt, toen hij in volle vlucht lag, waardoor onze landge noot ten val kwam en de rechter schouder lelijk verwondde. De trui was aan flarden gescheurd en het bloed stroomde uit een diepe vlees wonde. Zijn pedaal was verbogen, zijn voetriempje stuk. Maar Kees Joosten, die met het liaisonwagentje vlak achter het peloton reed, kon onmiddellijk stoppen en met slechts luttele seconden tijdverlies kon de wilskrachtige Klaas de achtervolging inzetten, evenals de Zwitsers, die bij de valpartij waren betrokken. Ferdi Kubler had lichte schaafwonden op gelopen, maar ook hij zat snel weer op zijn fiets. Roks uit de strijd. Kees Joosten heeft in deze tweede halve étappe druk werk gehad, want hij had reeds na 60 km. voor Thys Roks moeten stoppen, die toen de strijd wilde staken. Reeds in de mor genuren had Roks geklaagd over de steeds erger wordende pijnen, ge plaagd als hij werd door een aantal steenpuisten. Kees Pellenaars had hem nog moed ingesproken, maar in de middaguren was deze moed ver- moest Gaul buigen voor macht en dwenen. Met de ambulancewagen de kracht van de Nederlander, die er overigens niet aan dacht om met Gaul de laatste 25 km. samen te rij den, maar onmiddellijk door ging. Met een tempo van 50 tot 55 km. per uur over licht dalende, maar toch meestal vlakke wagen, die zeer bochtig waren, uitstekend ge schikt voor een ontvluchtingspo- heeft Roks de rit naar Caen verder afgelegd. De eerste Nederlander van het tiental had'de strijd gestaakt. Wim van Est, onkundig van al deze avontuurlijke en minder gun stige gebeurtenissen, zette op de laatste 10 km., aangemoedigd door kant van de weg op de hoge ber men stonden, de tanden op elkaar. Zijn voorsprong werd steeds groter en op ongeveer 8 km. van de finish noteerden wij een verschil van 2]/2 min. op het peloton. Met een fantas tische regelmaat bleef deze geboren rouleur rond draaien. In zijn hoofd hamerde steeds feller de gedachte: ik moet deze étappe winnen. Wout Wagtmans heeft er reeds één gewonnen en enkele dagen de gele trui gedragen, met mij zullen ze ook rekening moeten houden. Het was deze gezonde rivaliteitsge dachte, welke hem vleugels gaf. Het circuit, 2,6 km. lang, moest nog door hem worden afgelegd, maar voor onze landgenoot werd het een zegetocht. Bloed kruipt waar In geheel Frankrijk kent men de winnaar van ParijsBordeaux, kent men de winnaar van verscheidene étappes uit de Tour de rance, maar ook van zijn val in de Pyreneeën- ravijn van enkele jaren geleden en zijn dapper onverschrokken herstel na die gebeurtenis. Met enthousiast handgeklap werd hij begroet. En deze geestdrift droeg hem de laatste kilometers verder naar de eindstreep. Pellenaars stapte uit zijn volgauto, toen Wim van Est reeds de bloemen en het over winnings vaantje in ont vangst had genomen. Goed zo.Wim, een prachtig resultaat na het verlies van de gele trui. Dat truitje was eigenlijk nog te zwaar voor ons. Iedere dag dacht je bij jezelf: ik wil die trui niet verdedigen of ik kan die trui niet verdedigen tegen de over macht, maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, en dus verdedig je die trui toch, ook al omdat de fi nanciële voordelen niet gering zijn. Maar nu zijn wij weer vrij in onze bewegingen en Goddet zal voor Pa rijs nog wel iets van ons, Hollanders, horen Op dat ogenblik gleed Jan Nolten als derde door de finish. Een grimas verscheen op het gezicht van de ploegleider, het was een aangename verrassing voor hem en als hij nu al op de Limburger kon rekenen, dan broeide er in de bergen nog wel wat voor de concurrenten. De Nederlandse ploeg slaat tot nog toe lang geen slecht figuur. Wederom kunnen wij een foto laten zien van een landgenoot Wim van Est die als eerste over de finishlijn van een etappe gaat. De begeerde krijtstreep staat hier in Caen. Derde étappe bracht weinig verrassing Koude regen en nevel blusten enthousiasme van het peleton Voor de Fransen was het te Rijssel de grote vraag wat Louis Bobet in de derde etappe zou doen. Hij had in het algemeen klassement één seconde ach terstand op Wout Wagtmans. Zou hij proberen Wagtmans de gele trui af- iiandig te maken? of achtte hij die gele trui, zo in het begin van de ronde, een te hachelijk bezit, omdat de drager prompt doelwit wordt van de vele aanvallen? Het was dus een kwestie van tactiek, en voor beide vragen viel wat te zeggen. Per slot van rekening brengt de gele trui gedurende de eer ste tien etappes dagelijks vijftienhonderd Hollandse guldens op. Wij weten niet, wat Bobet tenslotte besloten heeft. Misschien was hij alleen maar be sloten zijn tactiek van de ontwikkeling van de strijd te laten afhangen. Maar hoe het zij, na de derde etappe is Wagtmans nog altijd de eerste in het algemeent klassement, terwijl Bobet op de tweede plaats staat. Overigens zijn er uiteraard nog de nodige andere candidaten voor de trui en wat er mee gepaard gaat. den, liet men hen hun gang gaan. Gele trui in gevaar. Het grote peloton kreeg echter steeds meer achterstand, op een gege ven moment zelfs elf min. De gele trui van Wagtmans was toen in ge vaar, want Meunier en van Genech- ten stonden in het algemeen klasse ment 15 minuten en 39 seconden ach ter op onze landgenoot. Maar hieruit mag men niet concluderen, dat er geen spanningen in de groep heer sten en dat er geen explosies zijn ge weest in de vorm van felle demarra ges, die weer gevolgd werden door even resolute tegenaanvallen. Vooral de Zwitsers waren actief en tastten telkens weer het terrein af. Zo plaat ste Koblet plotseling een spurt in de buurt von Doellens, een 80 km. van de start, met de bedoeling om de vier koplopers, die hem geenszins in teresseerden te achterhalen, maar om Wagtmans en Bobet van zioh af te schudden. Woutje won gedrang om de gele trui Koblet bijvoorbeeld heeft tijdens deze etappe uitlooppogingen gedaan, die er op wezen, dat hij zich liefst op de kortst mogelijke termijn in het bezit van die kostbare trui wenst te stellen. Hij had blijkbaar, evenals an deren, zowel bij de renners als bij de volgers bespeurd, dat Bobet niet in allerbeste vorm stak. Ook tijdens de tweede etappe, ofschoon hij die ge wonnen heeft, moest Bobet enkele malen hard vechten om over inzin kingen heen te komen en vandaag, Zaterdag, was hij kennelijk nog niet helemaal hersteld van die inspanning var gisteren. Wout Wagtmans heeft andermaal zeer intelligent en listig geprofiteerd van de rivaliteit tussen de Zwitserse en de Franse ploeg. In het begin van de etappe waren vier avonturiers weggelopen, maar aangezien zij, in dien de voorsprong tot ongeveer tien minuten kon worden beperkt, niet ge- de vele duizenden, die langs de vaarlijk voor de groten konden wor- Links: een dolblije, vermoeide Marcel Dussault stuift in een malse regenbui over de finishlijn van de derde etappe Rechts: De Belg Ockers verwisselt zijn (lek) voorwiel tegen dat van zijn knecht Van Genechten, hetgeen hem een achterstand van tien minuten opleverde. Koblet in de aanval. Hij had dit ook voor Doullens al meer dan eens gedaan, maar ditmaal zette hij nog meer kracht en over tuiging achter zijn vlucht. Hij nam 150 meter, liep verder uit tot 200 me ter en handhaafde zijn positie enige tijd. Totdat het vastberaden tegenoffen- sier van de Franse nationalen, bij wie Wagtmans zich uiteraard aansloot, hem het hoofd deed buigen. Hij wilde zich blijkbaar toch ook niet helemaal leeg rijden om zijn concurrenten dwars te zitten. Wat later, bij Vig- nacourt op een steile helling, pro beerde hij het nog een keer. Nu gin gen echter Privat van de Franse Zuid-Westploeg, Cieleska van Noord Oost Centrum en Wout Wagtmans met hem mee. Het viertal reed zich los en bracht het tot 20 seconden voorsprong. Maar de Franse nationalen wier pen, onder aanvoering van Bobet en Geminani roet in het eten en ook deze aanval werd gefnuikt. Waarom gisteren niet? Zo speelde zich, ver achter de vier stoetmoedigen, die al een kleine 25 km. na de start, met 200 km. voor de boeg, waren weggelopen, een strijd af tussen de grote heren, wel ke wij hierboven hebben belicht, al thans enkele aspecten ervan. De vier vluchtelingen waren de Belg van Genechten, Dussault van de Zuid-West-ploeg, Meunier van de ploeg Noord-Oost Centrum en Hein van Breenen. Als er een groepje weggaat moet er altijd een Neder lander bij zijn, zei Pellenaars ons tijdens de rit. En waarom dan gis teren niet, toen Hassenforder en een paar anderen de benen namen?, vroegen wij. Omdat die poging van het begin af aan tot mislukken ge doemd was. Hassenforder is immers veel te gevaarlijk dan dat de anderen hem vroeger of later niet zouden aanvallen, als (hij zich tenminste niet al leeg gereden had, was het ant woord. Hein van Breenen ging dus met de Belg en de beiden Fransen mee, misschien niet helemaal van harte, want hij maakte een grimas, toen wij hem passeerden en hij had, althans in het begin - ook niet veel zin om kop te doen. Maar góed, hij reed mee en naar mate de voor sprong groeide kreeg hij er steeds meer schik in, zodat hij zijn taak naar behoren vervulde en braaf de kop nam als het zijn beurt was. Steeds groter voor sprong. Tengevolge van de rivaliteit in de hoofdgroep, kon dit kwartet de bres steeds wijder maken, zodat wij bij Doullens een verschil van 11 minu ten noteerden. Daarna slonk het ge leidelijk en na de bevoorrading te Forges-les-Eaux moest men zich zelfs afvragen of die lange vlucht van bijna 200 km. tenslotte niet een catastrophe voor de initiatiefnemers zou eindigen, zo snel kwam toen het peloton opzetten. Al voor Les Fogres was het pelo ton uiteen gerekt, want nu gingen de groten op de laatste 40 km. hun troe ven uitspelen. In stortbuien en door nevelbanken, die het uitzicht tot en- kele honderden meters beperkten, stormd Mahe, die het etenszakje ver smaad had, achter de vluchtelingen aan, maar hij kon zo hard niet rij den of Blusson haalde hem in, er ging hem voorbij om daarna bijna twee kilometer alleen aan de kop van het peloton te rijden. Het waren eigenaardig genoeg de Frans nationalen, met Bobet aan het hoofd, die deze uitlooppogingen de den. Koblet en Wagtmans waren met Bobet meegegaan, zoals te ver wachten was. De verdiende vruchten. Tien kilometer voor Rouaan had den van Breenen, van Genechten, Meunier en Dussault nog twee en een halve minuut voorsoron? op hun ach tervolgers. Maar Van Breenen zat dood, hij moest de drie anderen laten gaan, jammer genoeg net voordat de lange afdaling naar Rouaan begon. En een kilometer voor de finish kreeg hij nog de pech van een lekke band. Zijn makkers plukten de verdiende vruchten van hun inspan ning en Dussault ging als eerste over de streep. Vóór Meunier en Van Ge nechten. Faanhof werd achtste met ruim anderhalve minuut achterstand HENRI BOUDARD ERNSTIG ZIEK. Bij de aankomst Vrijdagavond te Rijssel ontbrak voor het eerst Henri Boudard, president van de wedstrijd commissarissen en hoofdkamprech- ter, op het appèl. De heer Boudard, die in het wereldje van de Tour de France zeer populair en een geziene figuur is, werd onwel, toen hij de karavaan in de tweede etappe volgde. Hij geraakte buiten kennis en werd per ambulance-auto naar Rijssel ver voerd, waar hij in het ziekenhuis is opgenomen. Zaterdag vernamen wij, op de winnaar. Wagtmans veertiende in dezelfde tijd en Wim van Est acht tiende, eveneens in dezelfde tijd als Faanhof. Nico van Est, Nolten en Gerrit Voorting zaten in het grote peloton, dat in dezelfde tijd volgde. Suykerbuyk kwam met drie minuten vertraging binnen en Van Breenen met ruim vier minuten. Maenen, die een lekke band had gehad en daarna achterop was geraakt hij moest alleen bijkomen en Roks, die zeer te lijden had van een ongunstig ge plaatste steenpuist kwamen sa men binnen, ongeveer twintig minu ten na de winnaar. Maagbezwaren voor of na het eten „La Ronde" van het geld Onze Tour de France-ploeg is door 't verlies van de gele trui een kapitaal en daarmee ook de dagelijkse rente van 1500 kwijt geraakt, maar mag ik u even voorrekenen wat daarvoor gisteren in de plaats terugkwam? 2000 voor de zege van Van Est, 400 voor Noltens derde plaats en 50 voor Maencns negende. Verder 2500 voor de overwinning in het ploegenklassement, en zo verdien den de jongens gisteren bijeen het ronde bedrag van 4950! Met de gro te victorie op de eerste dag en drie dagen gele trui heeft onze ploeg in deze eerste vier dagen dat de ronde draait ongeveer 15.000 bij elkaar gefietst. Met twee overwinningen in vier dagen is dit een betere start dan wij tot nu toe in de Ronde van Frankrijk hebben gehad. Een start, die het ver lies van de gele trui feitelijk tot een bagatel ma^jet, vooral nu dit is ge schied op een wijze die de Neder landse ploeg haar innerlijke rust zal hergeven en voor haar welhaast ideale aanvalsposities heeft ver schaft. En op de Fransen drukt de nu zo nerveuze verdediging van de gele trui envan de eerste plaats in het ploegenklassement! Overspannen radioman gaf van Est gele trui ROB1C IN 'T NOODLOT De Franse radio-commentator die de overwinning van Wim van Est versloeg werd bijkans schor van op winding toen hij herinnerde aan de .onweerstaanbare aanval van Van Est op nauwelijk 15 km voor Caen. JPa, zo groot was de emotie van de radioman dat hij terstond al te kennen gaf dat Van Est ook de gele trui had veroverd, wat later (helaas) niet juist bleek te zijn, daar Bobet dit trotse kledingstuk heden heeft overgenomen van Wagtmans. Ook het drama ontbrak niet bij de aankomst en had betrekking op de Franse held en favoriet no. 2 van Frankrijk, Jean Robic, over wie het noodlot zich elk jaar schijnt uit te storten. Terwijl hij over de streep reed botste hij in volle vaart tegen een fotograaf op, die onvoorzichtig ver op de baan was gelopen om zo goed mogelijk foto's te kunnen ma ken. Resultaat de fotograaf sloeg knock out tegen de grond, terwijl de lens van zijn camera zich in de dat verschijnselen yan verlamming schouder boorde van de Franse ren- bij hem opgetreden waren en zijn'! ner, die er met een gescheurde spièr herstel zal geruime tijd vorderen. 1 van af kwam in heftige pijnen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5