Ernstige critiek van Mr. Boottegen benoemingsbeleid van ambtenaren ARKA-CONGRES TE ROTTERDAM Investeringsprogramma van Voorschoten (tot eind 1958) Mannequins op en neer gepunterd tussen café en kunstschilder In omgeving van Roermond Comets waren vermoeid Aan de Hoge Rijndijk werden de Oranjefeesten gevierd MAANDAG 12 JULI 1954 1 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Leden van de Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA) zijn vandaag te Rotterdam bijeen in het gebouw „Emporium" ter gelegenheid van het jaarcongres. Bij de opening van de vergadering heden morgen sprak de voorzitter van de vereniging, mr. G. A. A. M. Boot, een rede uit, waarin hij om te beginnen herinnerde aan het 25-jarig priester- leest, dat de geestelijk adviseur van de ARKA, rector Kraakman over enkele dagen zal vieren. Vervolgens gedacht de vergadering een ogenblik in gebed al degenen, die in het afgelopen jaar de vereniging door de dood zijn ont vallen, in het bijzonder herdacht men het oud-hoofdbestuurslid, de heer L. L. E. E. M. Moonen. De heer Boot sprak vervolgens over de betekenis van het Bisschoppelijk Mandement in verband met de doelstelling en de activiteit van de ARKA. De cijfers spreken Passieve en papieren leden. Het hoogwaardig episcopaat heeft het,aldus spr. nuttig geoordeeld ook iets te zeggen over deze pas sieve en papieren leden van Katholie ke standsorganisaties. Na te hebben vastgesteld, dat zo gemakkelijk en geringschattend wordt gesproken over deze leden, gaat het mandement voort met te constateren, dat ook het lidmaatschap op zichzelf reeds een bekentenis kan zijn tot het katholiek beginsel, waarvoor men bereid is een offer te brengen. Mogen vooral dan de hogere katholieke ambtenaren hieruit hun les trekken. Er is thans zelfs geen achijnargument meer, op grond waarvan zij met schijnrecht van de vereniging afzijdig zouden kunnen blijven. Het hoofdbestuur heeft dan ook zeer hoge verwachtingen van de pro- paganda-actie, welke zij met uw aller medewerking ook op deze basis met een grotere intensiteit dan ooit te voren hopen te voeren. Wanneer immers de wnd. voorzit ter van de Partij van de Arbeid op haar jongste congres bekend maakte, dat in de laatste weken alleen in één provincie honderden nieuwe leden blijkbaar als protest tegen het man- deent tot die partij zijn toegetreden, dan durven wij vertrouwen, dat de katholieke ambtenaren, die zich tot nu toe van ons afzijdig hielden, zich nu althans de ernst van het ogenblik bewust zijn en mede als blijk van onwankelbare trouw aan ons episco. paat, thans niet langer zullen dralen met zich op te geven als lid". Naar aanleiding van de loonsver hoging van de ambtenaren van 1 Ja nuari 1953 merkte de heer Boot op, dat de ARKA in de toekomst bijzon dere aandacht dient te besteden aan de salarissen van de lagere admi nistratieve en technische functiona rissen. Rapport van bredere strekking. Mr. Boot deelde verder o.a, mede, dat in Juli 1953 het ARKA-vierja- renplan heeft plaats gemaakt voor een rapport van bredere strekking, het gehele overheids- en semi-over- heidspersoneel inclusief onderwijzers en leraren bij de bijzondere onder wijsinstellingen omvattend. Het heeft echter tot Juni 1954 geduurd, voor dat dit rapport zijn definitieve vorm kreeg en voor verzending aan de samenwerkende centrales gereed was. Het zou in strijd zijn met een besluit van de R.K. centrale nadere mede delingen te doen omtrent de concrete inhoud en voorstellen in dit rapport vervat. Ongeorganiseerd" overleg. Over de ziektenkostenregeling voor het Rijkspersoneel sprak hij zijn on genoegen uit over de traagheid welke de regering op dit punt demonstreert. Bij het georganiseerd overleg kan men beter spreken van „ongeorgani seerd overleg", aldus de heer Boot. De enige oorzaak, dat een en ander zo lang duurt is het verschil in geeste lijke instelling van beide partijen, de regering en de ambtenarenvakbe- weging. In verband met de gemeenteclas sificatie, die hij een „museumstuk" noemde, zei de heer Boot dat de R.K. Centrale een motie heeft aangeno men, welke aandringt op algehele afschaffing van dit onrechtvaardig stelsel. Hoewel de verlangens van de AR KA op het punt van de burgemees ters-salarissen niet geheel bevredigd zijn, meende spr. toch dat door het bezoldigingsbesluit het salaris van de burgemeester meer in overeenstem ming is gebracht met de belangrijk heid van de functie. Tegen het einde van zijn redevoe ring deed de voorzitter van de ARKA enige bijzondere uitlatingen over de benoeming van katholieke ambtena ren. Veleden jaar heb ik bijzondere aan dacht gevraagd, aldus mr. Boot, voor het probleem van de achterstand in de benoeming van katholieke ambte naren. Ik heb toen niet alleen ge sproken van achterstand, dcch tevens van schuldige achterstelling. Niet om de door ons niet gewenste groeiende tegenstelling van dit ogenblik nog te verscherpen, doch omdat ik sedert dien van verschillende zijden ben uitgedaagd om met cijfers op tafel te komen, soms zelf onder de min of meer bedekte bedreiging, dat men daartegenover dan wel eens andere cijfers zou plaatsen, acht ik het ge wenst hier nu nader op in te gaan. Wat ervan te zeggen dat wij hier in Nederland niet meer dan één ka tholieke secretaris-generaal kennen? Onlangs deed zich een vacature voor, juist op het departement van onze katholieke minister Beel. Het getuigt wel van de objectiviteit van deze katholieke minister, dat hij on danks de voor oris katholieken uiter mate onbevredigende situatie, toch een niet-katholiek in deze vacature heeft benoemd, toen daartoe een re delijke aanleiding bestond. Wij heb ben begrip voor deze objectiviteit, al moeten wij eraan toevoegen, dat een dergelijke objectiviteit maar al te vaak van andere zijde wordt gemist, hetgeen niet zonder weeromslag kan blijven. Liever Turks dan Paaps? Spreker noemde de omstandighe den, die z.i. oorzaken zijn van be perkte vraag naar katholieken. Het benoemingsbeleid wordt veelal gevoerd door niet-katholieken, die aldus gemakkelijk geneigd en in staat zijn candidaten uit eigen milieu en naar eigen keuze voor te stellen. Geregeld kan men nog constateren, dat de katholieke candidaten niet op de hoogte worden gesteld van even tuele vacatures. Sommige bestuurders voeren de onjuiste politiek, die erop is gericht geloofs- en partijgenoten in te scha- Katholieken achtergesteld Op het congres van de ARKA, dat hedenmorgen te Rotterdam geopend is, sprak de landelijke voorzitter, de heer G. A. M. M. Boot, onder meer over de achter stand in de benoemingen van Ka tholieke ambtenaren. Naar aan leiding hiervan verstrekte hij een lijstje van de percentages R.K. hogere ambtenaren op de mi nisteries en enkele andere rijks instellingen: Ministerie van Binnenlandse Zaken 16%; Ministerie van Bui tenlandse Zaken 12.5%; Diplo matieke „Chefs de Poste" 10%; Ministerie van Economische Za ken 26.1%; Ministerie van Justi tie 26.5%; Ministerie van Finan ciën 10.7%; Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening 15.7%; Ministerie van Maatschappelijk Werk 36%; Mi nisterie van Marine (uitsluitend burgerpersoneel) 11%; Ministe rie van O., K. en W. 25.3%; Mi nisterie van Oorlog (uitsluitend burgerpersoneel) 7.7%; Mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid 13.3%; Ministe rie van Verkeer en Waterstaat 7.8 pet.; Ministerie van Weder opbouw 5.9%; Leden van de Do- meinraad 0%; Centraal Bureau voor de Statistiek 20%; Direc teuren van 's Rijks Belastingen en Domeinen in de provincies 0%; Rijksverzekeringsbank 15.1 Pensioenraad 11.1%; Centrale Raad van Beroep 18.8%; Staats commissie inzake Herz. Ned. Burg. Wetgeving 15.4%; Centraal Plan Bureau 19.1% en de Hoge Raad der Nederlanden 12%. HET AANDEEL VAN DE OMROEPVERENIGINGEN IN DE' kelen en aanstellingen te verlenen louter op basis van godsdienstige en poltieke gezondheid. Het liever Turks dan Paaps 'speelt in nog maar al te veel gevallen een rol. Over de oorzaken van beperkt aan- bod onder de katholieken zijn mr. Boot onder meer: dat er een zekere onwilligheid bij katholieken is om ambtelijke functies in departementale kring te aanvaarden. Eerkend dient ook te worden, dat een intellectuele bovenlaag onder ons katholieken in het bijzonder wordt afgeroomd door priester- en klooster, roepingen. De dorpsgracht van Giethoorn was Zaterdagmiddag het toneel van een modeshow, die georganiseerd was door de Nederlandse Drukkers-condi tie-conventie, dit is een organisatie van katoenfabrikanten in Twenthe en Noord-Brabant. De show werd ge houden in een tiental punters, die re gelmatig heen en weer voeren tus sen de woning van een Giethoornse kunstschilder en een der dorpscafé's waar de mannequins gelegenheid hadden zich te verkleden. De show, welke geleid werd door de burge meester van Giethoorn, de heer H. van der Goot, had ten doel te laten zien wat in binnen- en buitenland van het Nederlandse katoenproduct aan dameskleding wordt vervaardigd. Hiervoor was de medewerking ver kregen van de Giethoornse V.V.V. en de plaatselijke afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Enige DALEND ZWEEFVLIEGTUIG RAAKT JONGETJE. Bij oefeningen van de Venlose zweefvliegclub op het voormalige vliegveld in Venlo werd Zaterdag middag het negenjarige jongetje J. ernstig gewond. Het kind was on danks verschillende waarschuwin gen op de startbaan van de zweef vliegtuigen gekomen en werd door een vleugel van een dalend vliegtuig aan het hoofd getroffen. Voor het leven van de kleine wordt gevreesd. Drie doden bij verkeersongelukken In de omgeving van Roermond zijn tijdens het weekeinde drie verkeers ongevallen gebeurd, tengevolge waar van drie doden waren te betreuren. In de nacht van Zaterdag op Zon dag botste op de weg Maasniel-Duit- se grens een motorrijwiel met twee Eelgische militairen tegen een boom. De 19-jarige duo-passagier M. uit Maaseik werd op slag gedood. De 20-jarige bestuurder, de piloot van de Belgische luchtmacht N. uit Luik werd zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis van de vliegbasis te Elmpt vervoerd. Tijdens het vervoer van een groep muzikanten van het interiaat de Hei bloem onder de gemeente Heithuizen naar het zusterhuis Stokershorst, eveneens nabij Heithuizen, viel de directeur van de fanfare van de Hei bloem. kloosterbroeder Cosmas, van een tractor en werd door de wielen van de aanhang wagen, waarin de muzikanten zaten, overreden. Hij was op slag dood. De muzikanten zouden een uitvoering geven i.v.m. de ophef fing van het internaat De Heibloem. De wachtmeester le klasse W. Smalt van de verkeersgroep dt> Rijkspolitie te Roermond botste Za terdagochtend tegenvolge van het springen van een band met zijn mo tor tegen een boom. Enkele uren la ter overleed hij in een ziekenhuis te Roermond. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. dames van deze afdeling traden met een vijftal beroepskrachten als man nequin op, terwijl andere in oude streekklederdrachten,met gouden oor ijzers op, het verschil tussen oud en nieuw accentueerden. De beroepsmannequins, die kenne lijk niet aan het Giethoornse vervoer middel gewend waren, hadden soms moeite om zich in de licht schomme lende vaartuigen staande te houden, docht de Giethoornse mannen, die in klederdracht de punters voortbonk- ten, toonden zich ridderlijke begelei ders door niet al hun krachten aan te wenden. Op een der bruggen werd voor de microfoon een toelichting ge geven door de journaliste Marijke Vetter. BROMFIETSER GEDOOD. Toen Zaterdagmiddag de 45-jarige schilder L. Vereijken met zijn nieu we bromfiets de brug nabij Oostende in Helmond wilde oprijden, verloor hij in de bocht de macht over het stuur waardoor hij met zijn hoofd tegen de brug slingerde. Hij werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk ter plaatse over leed. Volgens het Engelse blad „Sunday Express" hebben Engelse geleerden het raadsel van de rampen met de „Cornets" tot oplossing gebracht. Men heeft vastgesteld dat de oorzaak van de ongelukken, die aan 99 mensen het leven hebben gekost, „cdtnpressie- vermoeidheid" is geweest. De „Sunday Express" gaf de vol gende verklaring van het verschijn sel „compressie-vermoeidheid". De Cornet vliegt op een hoogte vari 12.000 meter, waar een mens niet in leven zou kunnen blijven, zelfs al maakte hij gebruik van een zuurstof masker. Daarom wordt de passagiers ruimte luchtdicht afgesloten en wordt er binnen de luchtdruk door het in pompen van lucht op peil gehouden d.w.z. gelijk aan de luchtdruk op een hoogte van 2000 tot 2500 meter boven het zee-oppervlak. In de 3000 vlieguren dat was het aantal dat de verongelukte Cornets ongeveer in hun logboeken vermeld hadden staan veroorzaakten lucht- drukverschillen een 750 maal een uit zetten en samentrekken van de cabi-, Door de leden van de raad Voorschoten is meermalen gevraagd naar een plan betreffende, de volg orde van kapitaalswerken, welke in de komende jaren uitgevoerd moeten worden. Ook Gedeputeerde Staten van Z.H. dringen op zulk een plan aan. B. en W. voldoen thans aan dezg verzoeken en leggen een investe ringsprogramma aan de raad voor. De investeringen dienen echter als volgt te worden onderscheiden; door de wet verplichte investeringen zoals scholenbouw; b. niet wettelijk verplichte te verdelen in 1 renda bele 2 gedeeltelijk rendabele of om rendabele. De staat welke hieronder verkort volgt vermeldt in deel A. de objec ten uit te voeren in de periode 1954- 1958, waarvan de volgorde vrij nauw keurig kan worden bepaald. Onder B. zyn de objecten vermeld, die wel iswaar in het tijdvak 1.954—1958 moe ten worden tot stand gebracht, doch daarvan de volgorde van min of meer toevallige omstandigheden afhanke lijk is. Deel C. bevat plannen, die eigenlijk niet in dit programma thuis horen, omdat naar verwachting de financiële positie van de gemeente de uitvoering niet zal toelaten. Deel A. objecten. I Bouw 2e gymnastieklokaal, kosten f 140.600.Uit te voeren in 1954. Zodra het raadsbesluit is goedge keurd kan tot uitvoering worden overgegaan. Bouw van 18 etagewo- ningen aan de Raadhuislaan. Kosten 239.870.Uit te voeren in 1954-55. Verlichting Papelaan van het station tot Wassenaar. Kosten 7000.Uit te voeren in 1954. Bouw rioolzuive ringsinstallatie. Kosten f 409.000.-—. Uit te voeren 1954-55. Sanering Blok- laan en stichting van 18 woningen voor bejaarden. Kosten 242.000. Uit te voeren 1954-55. Stichting sport en recreatieterreincomplex. Kosten f 150.000.Uit te voeren in 1954- 55. Aanleg Alg. Begraafplaats. Kos ten 395.000. Uit te voeren in 1954- 55 (verplicht). Aanleg voetpad van af Veurseweg naar Papelaan—Oran jekade. Kosten 15.000.—. Uit te voeren in 1954-55. Verplaatsing van het woonwagenkamp. Kosten f 29,200. Uit te voeren in 1954. Aankoop en bouwrijp maken gronden Vliet wijk. Kosten f 1.249.000. Uit te voeren in 1954 f 360.000, in 1955 400.000,—, in 1956 400.000.—, in 1957 f 89.600. Uitbreiding electriciteitsbedrijf. Kos ten 214.700.te verdelen over de jaren 1954, 1955, 1956, 1957, 1958. Uit breiding waterbedrijf. Deze kosten bedragen 197.500.—. Uit te voeren in de jaren 1954 t/m 1958. Uitbrei ding gasbedrijf. Kosten f 293,500.—, uit te voeren in de jaren 1954 t/m 1958. Bouw openbare school voor U.L.O. Kosten f 200.000.—. Uit te voeren in 1955. Bouw Prot. Christ, school voor U.L.O. Kosten 200.000. Uit te voeren in 1955. Stichting van woningen incl, grond. Kosten 720.000 Uit te voeren in 1955-1956. Omlegging Papelaan. Kosten 42000.—. Uit te voeren in 1955. Reconstructie riole- xing Papelaan. Kosten f 46.000.—. Uit te voeren in 1955. Restauratie Gemeentetoren. Kosten f 37.200. Uit te voeren in 1955. Uitbreiding Ds. Fortgensschool. Kosten 50.000.—. Uit te voeren in 1956-57.Bouw 2e openb. Lag. school, kosten 200.000. Uit te voeren in 1957. Speelweide in Vlietwijk, kosten 8000.Uit te voeren in 1956-57. Reconstructie rio lering Krimwijk. Kosten f 53.000.—. Uit te voeren in 1957. Aanleg nieuw volkstuinencomplex. Kosten 20.000. Stichting Verenigingsgebouw. Kosten en bouwjaar onbekend. Aankoop gronden en bouwrijp maken van de Oranjepolder. Kosten 241.000. Uit te voeren in 1957. Stichting en inrichten gebouw voor gemeentelijke werk- en opslagplaatsen. Kosten 120.000.Uit te voeren in 1958. Deel B. objecten. periode 19541953. Stichting zwembad, kosten 200.000 Het is zeer waarschijnlijk dat een minder kostbare oplossing kan wor den verkregen. Verbetering badbe- drijf. Kosten 10.000.—. Aanleg ten nisbanencomplex. Kosten f 42.000. Stichting kindei-speelterreinen nabij Veurseweg, Krimwijk, Papelaan, Rijndijk. Er zijn nog geen definitieve plannen. De kosten van deze terrei nen behoeven niet hoog te zijn. Deel C. Objecten, die in verband met de finantiële positie moeilijk in de eerst, volgende vijf jaren kunnen worden uitgevoerd, doch wel binnen afzien bare tijd: Wandelpad langs de Vliet. Aanleg van andere wandelpaden. Restauratie Ambachtshuis. Restauratie onderbouw gemeente toren. De kostenramingen zijn in vele ge vallen globaal genomen. Zeer pre- ciese ramingen zijn in veel gevallen nog niet mogelijk. Dansuitvoering in Iluize Bijdorp. Gistermiddag hebben de leerlin gen van de balletcursus van de Mid delbare Meisjesschool van Huize Bij dorp een dansuitvoerlng gegeven, waarin zij voor ouders en genodig den een proeve van bekwaamheid af legden. Zr. Jucunda, de directrice van de M.M.S. sprak een kort welkomst woord, waarna de uitvoering een aanvang nam. Het was een heel pro- bare school voor U.L.O. zal worden gebouwd. Vaststelling van een inves teringsprogramma voor de uitvoering van kapitaalswerken voor de jaren 1954—1958. LEIDERDORP H. v. Poelgeest plotseling overleden Zaterdag is op 75-jarige leeftijd te Leiden plotseling overleden de heer H. van Poelgeest, voorzitter van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren. Met de heer Van Poelgeest is een groot dierenvriend heengegaan, die meer dan 35 jaar zijn krachten en gaven aan de georganiseerde dieren bescherming heeft gewijd. Bij het ne gentigjarig bestaan van de vereni ging, dat 4 Juni werd herdacht, sprak de heer v. Poelgeest de herdenkings rede uit, die van veel optimisme voor I de toekomst getuigde. Bij deze her denking werd hij zelf voor het vele door hem verrichte werk op harte lijke wyze gehuldigd. Buiten de Ned. Vereniging bekleedde de heer Van Poelgeest belangrijke plaatsen in tal van verenigingen op aierenbesóher- mingsgebied. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begra fenis is bepaald op Donderdag 15 Juli 's middags om drie uur op de begraafplaats Rhijnhof te Leiden. ER KOMT SCHOT IN WONING BOUW AAN ZULDIJK Het gaat nu vlotten met de 104 wo ningen in het Zijlkwartier. Aanvan kelijk ging het, door gemis aan ge schoold bouwvakpersoneel, niet zo als wel gewenst was. Nu echter gaat er schot in komen en j.l. Vrijdag was men zover dat de eerste spanten ge steld konden worden. Op officiële wijze is dit in aanwezigheid van B. en W. geschied. Als er geen stagna tie optreedt, ziet het er naar uit, dat eind October een dertigtal woningen in gebruik kan worden genomen. Voor het eindexamen electro- techniek slaagde aan de gemeente lijke MTS te Den Haag de heer E. Beurze. Dubbele serenade Het zal wel niet veel zilveren bruidsparen ge geven zijn, om een dubbele serenade in ontvangst te mogen nemen. Dit was wel het geval met de heer en mevr. Nagtegaal, wonende in het v. Leeuwenpark, die dezer dagen hun 25-jarig huwelijksfeest herdachten. Reeds Dinsdags was de harmonie kapel van de firma Tieleman en "'*6 "om. xict waa cell JJCCi ui u- gramma van allerlei soorten dansen, i Dros> waarvan de bruidegom lid Begonnen werd met een boerendans, j was» opwachting komen maken gevolgd door een walsje, poppen-!®11 wert* er voor de woning van de dans, een matrozendans 3 walsen van Chopin, een tarantella en tot slot van het eerste gedeelte „Eine Landliche Konzertprobe" van Fr. van Suppé. waarin een alleraardigste toespeling v;as verwerkt op de jubilerende rec tor Th. M. P. Bekkers. Dit laatste nummer was bijzonder goed en kreeg dan ook een daverend applaus. Na de pauze werden vertolkt een Poolse dans, de Vogelverschrikker op mu ziek van Johann Strauss en de le Peer Gynt suite. De Peer Gynt suite was een van de mooiste programma punten. De verschillende onderdelen van deze suite werden uitstekend voorgedragen. Aan het einde van de uitvoering ontving de lerares van de balletcursus mevrouw Xanda Stra- dowska een fruitmand, terwijl aan de Zr. Rosaria voor haar prachtig pia nospel een bouquet bloemen werd overhandigd. Doch ook Zr. Thérese- Josephe komt een pluim voor de mooie costuums toe. Gemeenteraad. De raad van Voorschoten komt bijeen op Vrijdag avond a.s. De agenda vermeldt o.a. beëdiging als waarnemend ontvan ger van de heer W. Capelle. Het be palen van de plaats, waar de open betrokkenen lustig op los geblazen. Maar de heer Nagtegaal schijnt aan één vereniging niet genoeg te heb ben voor zijn muzikaliteit en zodoen de kwam Zaterdagmiddag Valken- burgs Harmonie eveneens 't bruids paar toespelen. Nadat de gasten ont haald waren, werd onder het blazen van een lustig deuntje de terugtocht naar Valkenburg aanvaard. OEGSTGEEST Geboren: Aletta Maaike d. van C. Veerman en M. Dijkstra; Anne- marie Lydia Elise d. van D. Heijnis en H. J. Roodenburg Vermaat. Ondertrouwd: L. Oostijen 30 j„ te Emmen, en B. Klok 28 j.; T. C. Bak ker 25 j., te Eindhoven, en G, den Heijer 23 j.: H. Mensink 31 j„ te Rus sen, en M. H. Rljsdam 30 j.; J. Cosijn 24 j., te Uden. en H. Scheffer 22 j.; G. de Groot 25 j. en J. E. van Kerk hof 24 j„ te Leiden. Getrouwd: J. Barendrecht en A A de Wolff; Tjla Tjin Kian en Lo Gwat Nio; K. van Hoek en J. Neutegeir.- W. Molenaar en J. C. van Puffelen; A. Rijsdam en J. Mastenbroek Overleden: D. Spijker 78 j.; N. van Tonderen 38 j.; J. de Vries 75 j. ZOETERWOUDE (H. R.) In vrolijke stemming verzamelde de talrijke kinderen met hun ver scheidenheid in versieringen, zich Zaterdagmorgen nabij de grens van Zoeterwoude, op het terrein van de Jong's Machinefabriekon voor de op stelling van de stoet. Reeds voor het vertrek werd door de Fabrieksdirec- tie aan alle deelnemende kinderen van de optocht een reep chocolade aangeboden, waarna de lange stoet met vrolijke muziek, langs de met vlaggen getooide Hoge Rijndijk zich naar het feestterrein „Rhijnvreugd" begaf. De jury had vooraf de moeilijke taak om in 4 groepen versieringen de prijzen toe te kennen, de uitslag hier van was: Gecosturneerde groepjes: 1, Ansje Het tijdstip van uitvoering is nog en Gonny vmi Diest, 2 Elsje en Mery niet te bepalen doch zal vallen in de ne. Men kan dit vergelijken met het voortdurend heen en weer buigen van een staaf aluminium: vroeger of later moet deze breken". Volgens het blad heeft mer» zes weken geleden een Cornet tot zin ken gebracht in een enorme water tank. Dag en nacht werd er water in en uit de cabine gepompt om een drukdifferentiaal te krijgen van 4 kilo per vierkante inch. Vorige week even voor de middag werd het breek punt bereikt. Het vliegtuig dat in de tank aan deze proef was onderworpen werd volledig vernietigd, maar het succes van de proefneming zal vruchten af. werpen die tientallen millioenen pon den waard zijn. Het kan evenwel nog wel anderhalf jaar duren voordat de Cornets weer in bedrijf zullen kunnen worden ge steld, aldus de „Sunday Express". an der Hoeven, 3 Pirn en Garry van de Wijngaarden, 4 Thea Straathof, Joke van Maasdam en Jenni Klein. Versierde rijwielen: 1. Thijs van der Zaal, 2 Jac. van der Zaal, 3. Siem de Groot en 4 Adri Pieterse. Versierde Steps: 1 Ank van de Hoe ven, 2 Peter van Zaal, 3, Peter de Groot en 4 Toos van der Valk. Versierde karren: 1 Groep kinde ren Vreeburg, 2 Tonny van der Valk, 3 Berty de Graaf en 4 Loesje van der Valk. Na de verzameling op het feestter rein sprak de voorzitter, de heer v. d. Krol het openingswooi*d, waarna enige vaderlandse liedjes werden ge zongen. De burgemeester H. Saneets herinnerde aan het zo kort geleden bezoek van H. M. de Koningin aan onze gemeente, waarbij zo duidelijk was gebleken de liefde voor de Ko ningin, hij verheugde zich dat deze liefde ook bij de jeugd reeds aanwe zig was en door deze oranjefeesten nog meer werd aangekweekt. Met een leve de Koningin eindigde de burgemeester zijn toespraak. Nu volgde de ruime tractatie en het ge bruik van de zweefmolen voor alle kinderen, waarmede de pret werd verhoogd. In de namiddag volgden de kinder spelen, waarbij de prijzen werden gewonnen, door: Meisjes van 6 en 7 jaar blokjesra- pen: 1. Marianne Zwetsloot, 2 Ineke Rijsdijk, 3 Tineke van der Hulst, 4. Thea Belt en 5 Ansje Splinter. Meisjes 8 en 9 jaar, ballen races: 1. Renie Brouwer, 2 Ineke van Ga len, 3 Paula Bruines en 4 Joke van Teijlingen. Meisjes 10 en 11 jaar, ringen gooien 1 Lia van Hofwegen, 2 Corry van Wijngaarden en 3 Ria Bruines. Meisjes, 12, 13 en 14 jaar. Op zoek naar de ring: 1 A. de Jong, 2 Dora van Rijt en 3 Conny van Heek. Jongens van 6 en 7 jaar, blokjes rapen: 1 Herman Turk. 2 Adri Ho- gervorst, 3 Tonny van der Poel en 4 Herman Roest. Jongens van 8 en 9 jaar, blokken races: 1 Driek Rietveld, 2 Theo de Vrind, 3 Tonny Pieterse en 4 Gerard Verhoorn. Jongens van 10 en 11 jaar, zaklo- pen :1 Aart van der Werf, 2 Leen van Vliet en 3 WLm Oostdam. Jongens van 12, 13 en 14 jaar: 1 Simon de Groot, 2 Wim Verhoorn, 3 Rinus Bakker cn 4 Jan Vermeulen. Voor de groten was er een ring- stekerij per fiets, hierbij werden de prijzen behaald voor de heren door: 1. J. A. Boogert, 2 Chr. H. van Mil, 3 H. van Fianen, 4 N. Zwetsloot en 5 Jaap Vromans. Om 8 uur trok de Sint Jansfanfare met vrolijke marsmuziek langs de Ho ge Rijndijk naar het feestterrein, om met passende muziek de feestelijke stemming op te luisteren.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2