$e£eid6e(S De watersnood langs de Duits-Oostenrijkse grens Het water stijgt Diplomaten duelleerden Openhartigheid in de Sovjet-Zóne Overstromingen in Zuid-Duitsland r uw i Mendès-France confereerde met Molotof Amerikanen aangeraden Hanoi te verlaten Vijf mannen op een vlot Benoemingen Bisdom Haarlem Bloedbad in Ferryville MAANDAG 12 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13242 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Het water van de Donau stijgt nog steeds Nu ook nog ratten Het water, dat grote gebieden aan beide zijden van de Duits-Oosten rijkse grens blank heeft gezet steeg Zondag nog steeds en opnieuw vie len er slachtoffers te betreuren. Het dodental is thans tot 15 gestegen, terwijl reeds 40 tot 50.000 mensen dakloos zijn. In Wenen wies de Donau aanzien lijk, zonder dat er nog iets, dat op een terugtocht van het water leek, te bespeuren viel. In Linz, was dat gisteren wel het geval maar daar had het water reeds het hoogste peil bij mensenheugenis bereikt meer dan 10 meter. In het gebied rond deze stad wer den twee schooljongens vermist. Po litie en reddingbrigades werken hier, zoals ook overal elders in de getrof fen gebieden non-stop door, om mens en dier uit de „modderige zee" te redden. Met allerlei vaartuigen, zoals stormboten, landingsvaartuigen, roei boten. maar ook met helicopters, zijn Amerikanen en Russen bezig geïso leerde plaatsen af te zoeken naar overlevenden. Grenzen zijn ver vaagd; Russen varen in de Ameri kaanse bezettingszone, terwijl de Amerikanen op het terrein van de Sovjets mensen van daken afhalen en naar ziekenhuizen brengen. Twee diplomaten uit de Domini caanse republiek zijn Zaterdagnacht zwaar gewond naar een ziekenhuis in Londen gebracht na een schiet partij in het consulaat-generaal van de republiek in de Britse hoofdstad. Een van hen is gisteren overleden. Overeenkomstig het gebruik be waart de politie het zwijgen over hetgeen er in het consulaat is voor gevallen, maar waarschijnlijk iser geduelleerd. Het is geen gewoonte dat er ingeval van incidenten waar bij diplomaten zijn betrokken, door de politie een communiqué wordt uitgegeven. Toen de beide gewonden in zieken auto's werden weggebracht stonden er op het balkon van het consulaat twee knappe vrouwen te kijken. Met het water komen de ratten. Bij Urfahr en Ottenheim, twee plaatsjes in de omgeving van Linz, heeft de bevolking, behalve tegen het water ook nog tegen een andere vij and te vechtenwaterratten. Zij zijn door het rijzende water uit hun holen langs de rivieren verdreven en zoeken een schuilplaats op de bo venste etages van de ondergelopen huizen. In de bergen in het Westen van Oostenrijk en Oost-Zwitserland heeft een helicopter van de Amerikaanse luchtmacht verscheidene ladingen hooi uitgeworpen voor de beesten, die door de sneeuw geen voedsel meer kunnen vinden. In de overstroomde gebieden ver drinken koeien, herten, hazen en fa zanten bij duizenden. Salzburg al weer droog. Salzburg is echter al weer droog en de bevolking is thans hard aan het werk om voorbereidingen te tref fen voor de „Salzburger Festspiele", die op 25 Juli beginnen. Een voorlopige schatting van de aangerichte schade wijst wat de landbouwgebieden betreft een be drag aan van bijna 60 millioen gul den. Verder zijn 30.000 huizen onder water gelopen, waarvan 5000 totaal zijn verwoest. Meer dan 200 wegen zijn afgesneden, 130 bruggen vernie tigd, terwijl in 152 fabrieken het werk stilligt. DE HELPENDE HAND. Op verzoek van het Rode Kruis in West-Duitsland zal het Nederlandse Rode Kruis per auto 1500 dekens, 500 molton dekens en 3250 stuks kin- der- en baby linnengoed naar de slachtoffers van de watersnood in Beieren zenden. In Wenen en Bad'Godesberg is de „Care-missie" onmiddellijk begonnen met het uitreiken van dekens en evacuatie-pakketten aan de slacht offers. De missie deed eveneens een dringend beroep op het Nederlandse volk, om snelle en doeltreffende hulp te bieden aan de slachtoffers van de overstroming. Bij de Care-missie in Den Haag, Javastraat 14, giro no. 512679, kan geld worden gestort. Voor ieder eva cuatie-pakket is een bedrag van 21.of 38.— nodig. DE OVERSTROMINGEN. Het meer van Constanz steeg tot vijf meter tien en stroomt op vele plaatsen over de oever. In Graubunden is in het dal van Avers meer dan 50 cm. sneeuw ge- allen. Er is geen voer voor 500 stuks groot vee en 800 stuks kein vee. In Beieren werd Maandagmorgen de 16.000 inwoners tellende stad Deg- gendorf het meest door het water bedreigd. Uit Hamburg en Mannheim zullen honderdduizenden zakken zand per vliegtuig worden aangevoerd. In Plattling werd de noodtoestand afgekondigd. Hierdoor worden alle mannelijke personen boven 18 jaren verplicht ingeschakeld in de strijd tegen het water. Te Wenen is het water van de Donau in de binnenstad doorgedron gen en heeft het Plein van Aartsher tog Karei, waar de kerk voor Sint Franciscus van Assisi staat, over stroom. De rivier stond Maandag morgen 7 meter 49 hoog bij de brug van het Rode Leger. Discussie op een „Kirchentag" Te Leipzig is een Evangelische Kir chentag gehouden, waaraan werd deelgenomen door protestanten uit Oost- en West-Duitsland. De Oostduitse minister van Cul tuur, Johannes Becher, heeft zich tij dens het weekeinde op twee bijeen komsten ter beschikking van de Westduitse deelnemers gesteld voor eet „openhartige discussie" over vraagstukken van de eenheid der Duitse cultuur. Boven: Luchtopname van enige boerderijen te Rosenheim in Beieren, die loor het water van de buiten haar oevers getreden Inn geïsoleerd en onder gelopen zijn. Onder: Een beeld uit Passau in Beieren dat zwaar werd ge- roffen door het water. Het staat reeds tot de eerste verdieping de straat- antaarn is voor het grootste deel onder water en in deze trieste omgeving zoeken twee mannen in een bootje, of zij nog ergens hulp kunnen verlenen. Een Oostduitse vrouw beklaagde zich er over, dat zij bij de telling van het vorige maand in Oost-Duitsland gehouden referendum over het Euro pese leger gedwongen was te frau deren. De vrouw vroeg minister Becher er voor te zorgen, dat „christenen niet weer worden verzocht een dergelijke gewetensbeproeving door te maken". Een jongeman zeide tot Becher, dat het voor Westduitse democraten on mogelijk is .aan één tafel te zitten met mensen, die „terreurrecht" toe passen. Becher antwoordde: „En uw eigen regering dan? Heeft Reinhold Maier (een Westduits parlementslid) niet gezegd, dat West-Duitsland een Gestapo-staat is". De jongeman ant woordde op zijn beurt: „Ja, maar hij mocht het ten minste zeggen". Verscheidene malen gaven de aan wezigen op luidruchtige wijze uittng aan hun goed- of afkeuring. De plaatsvervangend minister-pre sident van Oost-Duitsland, Nuschke, verklaarde Zondag op een persconfe rentie, dat het uitgesloten was dat critische uitlatingen van bewoners van Oost-Duitsland in de discussies van de „Kirchentag" strafrechtelijk vervolgd zouden worden. „Als deze of gene eens uitglijdt moet men dit nipt al te tragisch nemen", aldus Nuschke. Hij voegde hieraan toe dat zijn regering zulke vrije meningsuiting veel liever was dan fluisterpropagan- da. De „Kirchentag" zag hij als een bewijs dat in de Sowjet-zóne inder daad het recht van meningsvrijheid bestaat. Basiliek van Lisieux geconsacreerd Onder enorme belangstelling uit de gehele Katholieke wereld heeft kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs en pauselijk legaat Zondag morgen om 11 uur de tweede cere monie verricht van de consecratie van de grote basiliek te Lisieux, die daar ter ere van de Kleine Theresia is gebouwd. Tegelijkertijd werden Zondagmor gen in de 2000 kerken, die over de gehele wereld aan de kleine Heilige zijn toegewijd, bijzondere plechtig heden gehouden. De ceremonieën van de consecratie en de daarna gehouden indrukwekkende processie door dé straten van Lisieux werden bijge woond door vijf kardinalen uit Frank rijk zelf en uit Zuid Amerika. Onder de ruim 60 aartsbischoppen en bis schoppen bevond zich Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van Den Bosch. Naar schatting honderdduizend Katholie ken woonden de plechtigheid bij. STALINON-SLACHTOFFERS. Van de zijde van het Franse minis terie van volksgezondheid wordt verklaard, dat het „wondermiddel" Stalinon vermoedelijk aan 50 a 60 tmensen het leven heeft gekost. Dit aantal stijgt nog steeds. Prinses Irene opent nieuwe kerk Prinses Irene heeft Zondag de eiken deur van de nieuwe Neder lands Hervormde Kerk te Londen met een zilveren sleutel geopend. Koningin Juliana keek op de achter grond toe hoe haar dochter de sleutel uit een kistje nam, welke haar door de ardhitcet, Arthur Bailey, werd aangereikt, en vervolgens langzaam de deur opende. Vervolgens woon den de Prinses en Koningin Juliana de inwijdingsdienst bij. Prinses Ire ne was gekleed in een lichtblauwe jurk. Zij droeg een wit rond kapje op het hoofd. Voordat hij zijn preek begon zeide ds. R. H. van Apeldoorn tot de Prin ses: ,JDeze kerk is in zeker opzicht uw kerk". De Prinses is in de oude kerk, die in de oorlog door een bom bardement verwoest werd, gedoopt. Zij heeft in 1950 de eerste steen voor de nieuwe kerk gelegd. In zijn preek vestigde ds. Van Apeldoorn de aandacht er op, dat de kerk weer de naam heeft gekregen, die haar door de jeugdige Koning Edward de Zesde was gegeven, toen hij in 1550 aan uitgeweken Nederlanders het kerkelijke privilege gaf: „Tem- plum Domini Jesu". Ongeveer 350 personen woonden in de met bloemen versierde kerk de inwijdingsdienst bij, maar een grote menigte volgde de plechtigheid bui- Amerika is bang, dat hij te ver gaat De nieuwe Franse premier, Men dès-France, heeft Zaterdagavond in Genève particuliere besprekingen gevoerd met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, bij wie hij kort na zijn aankomst uit Parijs dineerde. Volgens Franse bron nen zijn bij deze ontmoeting, die twee en een half uur duurde, zeer nuttige en hoopgevende vorderingen ge maakt. Het onderwerp was uiteraard: Indo-China. De Amerikaanse minister Dulles heeft Mendès-France geschreven, dat hij niet naar Genève zal terugkeren, voordat de communisten tekenen van goede wil hebben getoond. Het Brit se Foreign Office heeft bekend ge maakt, dat Churchill tijdens zijn Amerikaanse reis herhaaldelijk op Dulles' terugkeer had aangedrongen. Blijkbaar vergeefs. Men neemt aan, dat de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken vreest, dat de Franse onderhande laars te Genève grote concessies zul len doen om een wapenstilstand in ten door middel van luidsprekers. Onder de Nederlanders, die buiten stonden, bevonden zich vele kinde ren. De meeste mensen droegen oranje een goudsbloem of een lintje in het haar. Koningin Juliana en Prinses Irene werden bij aan komst en na de dienst toegejuicht. Nederlandse en Britse vlaggen woeien naast elkaar. Het Britse Koninklijke Huis werd vertegenwoordigd door Prinses Alice, de echtgenote van de graaf van Athlone. Ook waren aanwezig de Aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrew Fisher, mr. D. U. Stikker, de Nederlandse ambassadeur te Lon den, sir Neville Butler, tot voor kort Brits ambbassadeur in Nederland, en prof. dr. G. C. van Niftrik, afgevaar digde van de synode der Nederlands Hervormde Kerk. Na de dienst gebruikten de konink lijke gasten ko'fie met de. leden van de kerkeraad en zij lunchten later op de Nederlandse ambassade. Indo-China te verkrijgen en Amerika zou zich daar niet gaarne achter stellen. De Britse regering staat daarentegen onvoorwaardelijk achter de Fransen. Vijf mannen op een eigen gemaakt vlot van tien meter lengte, die Vrij dag uit San Francisco zijn vertrok ken en al drijvend Hawaaii willen bereiken, hebben vandaag om een sleep verzocht, omdat zij nog steeds niet verder dan 45 km uit de kust zijn. De afstand, die zij willen afleg gen is bijna vierduizend km. Zij ho pen te bewijzen, dat zij in leven kun nen blijven door al hun voedsel uit de zee te halen. Tot nog toe hebben zij echter nog maar één zalm gevan gen en ongeveer één liter water ge dronken. De mannen hebben in radioberich ten gemeld, dat zij nog geen Weste lijke stroming hebben gevonden. Prof. dr Arthur Fearon, vader van een der bemanningsleden, die de toch heeft helpen organiseren, heeft besloten het vlot tot ongeveer 150 km uit de kust te laten slepen. Er zal een nieuwe radio voor het vlot worden meegenomen en benzine voor zijn twee buitenboordmotoren. Er zal ook een dokter naar het vlot gaan, omdat de radio-telegrafist een zware kou heeft opgelopen en water nodig heeft. Tot kapelaan in Den Haag (H. Mar tha) is benoemd de weleerw. heer J. A M. Wiemers, die kapelaan was te Voorschoten. Peking levert volop wapens De Amerikaanse consul in Hanoi heeft alle Amerikaanse burgers aan geraden die stad te verlaten wegens de op handen zijnde aanval van de Vietminh. De Chinese regering op Formosa heeft de evacuatie van Chi nezen uit het Noorden van Indo- China voorbereid. Vele Chinezen zijn er allerminst op gesteld in handen van de commu nisten van Ho Tsji-Minii te vallen en gaan liever naar Formosa. De Engel sen hebben het schema gereed voor het transport door de lucht van Brit se onderdanen. Vliegtuigen van de R. A. F. zullen Britse burgers naar Singapore brengen. De Franse inwoners van Hanoi hebben van het Franse opperbevel te horen gekregen dat ieder voor zich zelf moet uitmaken of zijn aanwe- Nieuwe aanslagen in Tunesië Zondagavond zijn vier Tunesiërs gedood en zes ernstig gewond bij twee aanvallen, naar men vermoedt als vergelding voor de aanslag van Zaterdag te Ferryville, die zes Fran sen het leven kostte. Een groep blanken vuurde met stenguns op een terras van een Ara bisch café uit een auto te El Bathan, enkele kilometers ten Westen van Tunis. Twee Arabieren werden ge dood en drie ernstig gewond. Een dergelijke aanval werd enkele uren later te Djemmal, in het Zui den van het gebied Sahel, gepleegd. Hierbij werden twee Tunesiërs ge dood en drie gewond. In beide gevallen wisten de aan vallers te ontkomen. BLIJDE GEBEURTENIS IN BRITS KONINKLIJK GEZIN? Volgens een bericht in de New- York Daily News. dat Maandagmor gen door de Daily Herald en de Daily Mail is overgenomen, zou ko ningin Elizabeth in het begin van het volgend jaar een derde kind ver wachten. Het New-Yorkse blad, dat als bron „kringen in de omgeving van het Buckingham-paleis" opgeeft, voegde hieraan toe, dat twee nieuwe dokters bij de koningin zijn aangesteld, nl. dr. William Nevillemann en de chirurg Edward Grainger Muir. r zigheid in de stad noodzakelijk is of niet. Wie wil evacueren kan dat doen. Volgens het Franse hoofdkwartier levert Rood China meer wapens en uitrustingstukken aan de Vietminh dan ooit tevoren in de geschiedenis van de Indo-Chinese veldtocht. Hon derd ton oorlogstuig uit China be reikt elke dag de acht divisies van de Vietminh die het beleg hebben geslagen voor het laatste Franse bol werk in de delta van de Rode Rivier. Bij aanslagen door opstandelingen zijn Zaterdagavond in de Tunesische stad Ferryville acht personen om het leven gekomen en twaalf wond. Twee mannen in Arabische kleding beschoten op de markt een autobus met een machinepistool, waardoor één inzittende, een Fransman, werd gedood en twaalf gewond. Enkele seconden later drongen verscheide ne andere opstandelingen door op een caféterras, waar zij vijf personen, drie Fransen en twee Tunesiërs, doodschoten. Toen de opstandelingen het marktplein verlieten en een straat doorliepen, schoten zij nog een Franse vrouw en haar zoon dood. De mannen slaagden er in met een auto te ontkomen. Ferryville ligt ongeveer twintig kilometer ten Zuiden van Bizerta. Weer een tweeling gescheiden Uit Nigeria wordt gemeld, dat daar opnieuw een Siamese tweeling, ditmaal twee jongens, met succes is gescheiden. De operatie, die een uur duurde, geschiedde in een ziekenhuis te Port Harcourt. Beide jongens heb ben een „goede kans" de scheiding te overleven. De tweeling werd enkele uren voor de operatie in Okrika geboren en met kano's naar het ziekenhuis vervoerd. De twee babies waren door een brug even beneden borsthoogte met elkaar verbonden. Een typische bijzonderheid is, dat de moeder, mevr. Omisa Jacob, uit hetzelfde dorp afkomstig is als mevr. Davies, de moeder van „Boko", die enkele maanden geleden in Londen van haar zusje werd gescheiden. (Reuter), (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOUD WEER. Koud weer met op de meeste s plaatsen tijdelijk regen of mot- regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Noordwestelijke wind. Het weer in Europa De weerrappox-ten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA ZWARE REGEN IN NOORD-WEST-DUITSLAND. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, welke in Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Tsjecho-Slowakije op verschillende plaatsen vorige week ongeveer 4 dagen onafgebi-oken re gen veroorzaakte, is nog steeds ac tief. De kern bewoog gedui-ende het weekeinde langzaam over Polen en langs de Duitse Oostzeekust naar het Westen, waarbij het nu in Noordwest Duitsland op verschillende plaatsen reeds meer dan 24 uur lang regent. In Hannover bijvoorbeeld viel in een etmaal 60 mm, hetgeen overeenkomt met 60 liter per vierkante meter. Zondag aan het einde van de middag bereikte het regengebied het uiter ste Noordoosten van Nederland. Op het vliegveld Eelde werd Maandag morgen om 7 uur 13 mm afgetapt. weer temp. geheel bew. 26 C. geheel bew. 24 zwaar bew. 20 motregen 20 zwaar bew. 22 licht bew. 19 onbewolkt 22 zwaar bew. 20 regen 24 regen 22 zwaar bew. 23 mist 23 geheel bew. 22 regen 16 nevel 22 onbewolkt 20 licht bew. 18 mist 18 regen 24 regen 23 half bew. Korreltje Hoe zoet is het, het lot te beklagen van een vijand als hij niet meer te vrezen is. (op Robic)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1