De Knokkei*$bt4i*chf Lucas1 amendement ten bate van middenstand maakt goede kans Meer kaas de Koningin Juliana in ,Klokkenbergl zee over A. Deerenberg werd tot Gedeputeerde gekozen Nijmegen duikt in het verleden 2aan= Bief de TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren nieuwe amendement vrij van o.b. ko- de behandeling van de Omzetbelas- mf"- Merkwaardigerwijs verklaarde de ting voortgezet. Staatssecretaris toch nog, dat hij de Vandaag zal over de artikelen en \00rkeur bleef geven aan het oude j 5mpnHpmpntpn worden cestemd.1 regeringsvoorstel, dat 1200.— en 10.00als grenzen stelt. Hij zeide, de amendementen worden gestemd. De regering heeft verschillende concessies gedaan, welke een belas tingvermindering van 11 millioen zullen geven. Enige tienduizenden middenstan ders, meer dan aanvankelijk in de bedoeling van de regering lag, zullen hierdoor op 1 Januari a.s. zeer waar schijnlijk van de omzetbelasting rompslomp zijn bevrijd. Tandartsen. 4,6 Millioen offerde de regering door leveringen en diensten ten be hoeve van herstel van gezondheid (dus van geneesheren, tandartsen, verplegers(sters) en vroedvrouwen, alsmede het vervoer van zieken met behulp van ambulance-automobielen) van o.b. vrij te stellen. Geneesmiddelen, waarop geen o.b. cal worden geheven, zullen bij alg. maatregel van bestuur worden aan gewezen. Middenstanders. De heren H. J. HOFSTRA (PvdA), F. H. v. d. WETERING (CH) en Th. S. J. HOOY (KVP) hebben hun amen dementen tot uitbreiding der groe pen van o.b. vrijgestelden: kleine middenstanders, handeldrijvende en ambachtelijke, ingetrokken ten gun ste van een compromisvoorstel, waar mede men volgens de heer A. M. LU CAS (KVP) het maximum voor de r"'ddenstand heeft bereikt. De Kamer is het thans eens gewor den over een nieuw amendement, dat ongeveer f 2 millioen zal kosten. Detaillisten, die als dienstverleners of fabrikanten niet meer dan ƒ2000 dat de Kamer er beter aan zal doen het amendement niet aan te nemen. De heer H. F. VAN LEEUWEN (VVD) zal waarschijnlijk een meer derheid vinden voor zijn amende ment tot vrijstelling van diensten van begrafenisondernemers, waar mede een bedrag van 1 millioen gemoeid is. De heer C. v. d. HEUVEL (AR) ONRUST IN WOONOORD BIJ OMMEN. Acht gezinnen uit 't woonoord Laarbrug bij Ommen, waar ruim tweehonderd Keiezen zijn onderge bracht, zijn per vrachtauto naar an dere woonooorden gebracht als ge volg van enige onrust, die de laatste dagen in Laarbrug heeft geheerst Zondagavond heeft zich daar een kleine vechtpartij voorgedaan, waar bij een der bewoners licht werd ge- wond. Als gevolg hiervan zouden I twee bewoners naar een ander kamp worden overgebracht. Dit werd Maandagmiddag bekend gemaakt. Hiermee waren de bewoners het niet eeruj, zodat zij Maandagavond sa mendrongen. De politie wist de orde echter snel te herstellen. Om op alle mogelijkheden voorbe reid te zijn, zijn ongeveer twintig politiemannen in de nacht van kan zeker zijn van een meerderheid, Maandag op Dinsdag in reserve ge,- om advertenties in dagbladen en pe- houden, doch zij 'behoefden niet op riodieken vrij van o.b. te stellen, watte treden. Na de overplaatsing van een bedrag van ongeveer 2,8 mil- de gezinnen is het in het kamp rustig lioen zal kosten. I gebleven. Een K.V.P.-zetel verloren De uitslag van de stemming in de Prov. Staten van Zuid-Holland bete kende voor de K.V.P. het verlies van een zetel in de college van Gedepu teerden, Ir. Wittenberg werd n.l. niet herkozen. In zijn plaats werd de heer mr. H. van Riel (V.V.D.) Gedepu teerde. In de vacatures Jansen Manen tal van drie socialistische leden van Ged. Staten alleszins redelijk zou zijn, gezien de verkiezingsuitslag. Daar hiervoor niet voldoende steun te vinden was bij andere fracties zou de P.v.d.A. echter genoegen nemen met twee leden en aan een verdeling in deze zin meewerken. De heer Wiltschut (A.R.) vond drie P.v.d.A.-leden in G. S. allerminst re delijk. Wanneer men dertig van de 82 zetels in de Staten bezet kan men geen aanspraak maken op de helft 'van de Gedeputeerdenzetels. u ,"/A 'tTuIT.' oüï!;" v',~r h a i De fractievoorzitter van de K.V.P. per jaar omzetten of als grossiers niet dfe'zich beiden niet'herkiesbaar had-ihr- mr- dr: O. van Nispen tot Pan meer dan 12.000, zullen volgens het den "gesteld, werden gekozen mr. T. t A. v. Dijken (A.R.) en dr. J. P. van AKTE VAN OVERLIJDEN VOOR WATERSNOODSLACHTOFFERS Düh Praag (P.v.d.A.). nerden zeide zich zijn mening over de samenstelling van het college van G. S. te willen voorbehouden tot de j algemene beschouwingen bij de be- j Herkozen werden mr. 3. Scivmal Êrotingsbehandeling. (K.V.P.) i Tjioi Op de heer v. Riel die inplaats van _2 heer Wittenberg werd gekozen werden 72 stemmen uitgebracht. Zes (C.H.), A. C- A- Deerenberg en mevr. mr. C. A. de RuyterDe De Tweede Kamer ging accoord I Zeuw (P.v.d.A.). met een wetsontwerp, waardoor het i Tot buitengewoon lid van het col- j ."temmen waren bla'nco en twee wer- mogelijk wordt akten van overlijden lege werd in de vacature-De Monchy j den uitgebracht op ir. Wittenberg, op te maken van slachtoffers van de (V.V.D.) gekozen dr. B. van den Tem- £en deej yan de K.V.P.-fractie moet watersnood, die niet zijn teruggevon-1 pel (P.v.d.A.). dus 00k op de heer Van Riel hebben den, maar van wie toch kan wor- j Voordat de verkiezing een aanvang j gestemd. den aangenomen, dat zij zijn overle-nam, verklaarde de heer Groenendijk j De teruggang van het aantal K.V.P. den. Volgens de normale bepalingen; (C.P.N.), dat hij de verkiezing zou j 7etels in de staten van 16 op 15 tegen' van het Burgerlijk Wetboek is in der- j steunen van hen, die zich verzet had- een versterking van de P.v.d A. van den tegen het bisschoppelijk Mande- j 27 tot 30 zetels is oorzaak, dat gelijke gevallen het opmaken van akte van overlijden niet mogelijk. Nu zal dezelfde gedragslijn worden ge volgd als ten opeichte van de slacht offers uit de Tweede Wereldoorlog. ment. Daarom zou hij zijn stem uit brengen op candidaten van de V.V.D. 1 en de P.v.d.A. Dr. Van Praag meende, dat een ge- De opgravingen in de oude benedenstad van Nijmegen, In de schaduw van het historische Valkhof gaan nog steeds voort. Het reeds sinds enige weken blootgelegde deel van de oude historische vestingmuur wordt verder vrijge maakt. Dr. H. Brunsting, de conservator van het Rijksmuseum voor Oud heden te Leiden, heeft nu scherven in de muur gevonden van Romeinse oorsprong, waaruit de deskundigen afleiden dat.de muur zou zijn gecon strueerd in de eerste eeuw na Christus. Een overzicht van het werk. Dui delijk is de muur te zien, welke vermoedelijk door de gemeente Nijmegen zal worden behouden en desnoods overkoepeld zal worden. K.V.P. geen zelfde aantal plaatsen kon krijgen als de P.v.d.A. Een van haar plaatsen is toegeval len aan de V.V.D., terwijl de P.v.d.A. beslag heeft weten te leggen op de zetel van het buitengewoon lid, waar mee tot nu toe de V.V.D. zich moest- tevreden stellen. Na de stemmingen heeft de com missaris, mr. Kesper, een bijzonder hartelijk woord gesproken tot ir. Wittenberg, die acht jaren in het col lege heeft gezeten. Deze tijd, aldus spr., is voor hem een periode ge weest van uitzonderlijk hard wer ken; van een arbeid, misschien zwaarder dan men van een mens mag vragen. Noord-Holland. In de Staten van Noord-Holland is alvorens tot de verkiezing werd over gegaan uitvoerig gediscussieerd over de wens van de P. v. d. A., die in het oude college 3 zetels bezette en dit ook thans wilde zien gehandhaafd. Uit de andere partijen rees hiertegen echter bezwaar, omdat de nieuwe Commissaris der Koningin, dr. Prin sen, ook tot de P.v.d.A. behoort zodat in feite deze partij in het college van Ged. Staten een 4—3 meerderheid zou verkrijgen. Als gevolg van deze overweging zag de P. v. d. A. zich slechts twee zetels toevallen en ging de derde naar de V.V.D. De communisten, die in troebel water wilden vissen, boden de P. v. d. A. hun steun aan, doch dat aanbod werd afgeslagen. Gekozen zijn tenslotte: mej. mr. A. Ribbius Peletier (P.v.d.A. aftr.) en de heren A. Prakken (P.v.d.A.aftr.), L. Bouwman (K.V.P. aftr.), W. v. d. Donk (K.V.P. aftr.), Jac. Rustige (C.H.U. aftr.). In de vacture-B. de Vries (P.v.d.A.) werd gekozen de heer P. Blaauboer. Als buitengewoon lid is de heer Jac. Groen (K.V.P.) herkozen. De export van onze kaas blijft zich in hoofdzaak richten naar onze na buurlanden, maar de export naar overzee stijgt belangrijk aldus de voorzitter van het Bedrijfschup Zui vel, ir. B. van Dam, op de jaarver gadering van de Nederlandse Vereni ging van kaas exporteurs te Amster dam. Van de totale uitvoer van 86.000 ton in 1953 ging 24.7 pet. naar over zee een stijging van 10 pet. De kaasexporteurs zijn in het al gemeen ingenomen met een toene mende spreiding van de export, om dat het de kwetsbaarheid van de ex port vermindert, maar het heeft het nadeel dat het de afnemers min of meer tot gelegemheidskopen degra deert. Er zal dus niet gezocht moe ten worden naar een zo groot moge lijk aantal markten, maar naar een zich zo goed mogelijk inburgeren op een goed aantal markten. Er bestaat een vervlakking in de kwaliteit van de kaas, aldus ir. Van Dam, waarschijnlijk veroorzaakt door de vervlakking van de smaak van het publiek en door het feit dat de gemid delde kwaliteit van de kaas steeds beter wordt, maar de variaties steeds geringer. De vraag voor de kaas neemt af. In de Verenigde Staten be staat het verbruik van kaas uit 50 pet. gesmolten kaas. Door het complex van maatrege len die voor de kaashandel en -export gelden, zijn de winstmogelijkheden minder geworden. Vergroting van de vraag zal noodzakelijk zijn. kerk. Om vijf over half twaalf werd de brand gesignaleerd, zodat Van K. hierin volgens mr. Van Es niet de hand kan hebben gehad. Op grond hiervan heeft de rechtbank Van K. op vrije voeten gesteld. (Volkskr.). „SAN FILIPPO NER/" Amateurtournooi in heilige danswoede Het lijkt ons vrij onwaarschijnlijk dat de heilige Fiiippo Neri met wel gevallen zou neerkijken op het on gemotiveerd wild bewegen, dat zich heden ten dage onder de verzamel naam dans. achter zijn beschermende vleugels plaatst. Anders stond het Zondag in het beursgebouw te Rot terdam, waar 83 langgerokte en ge zwaluwstaarte paartjes in sierlijke figuren elkaar het nationaal dans- kampiocnschap voor amateurs poog den af te snoepen. Een tcurnooi, dat was uitgeschreven door leraren van do ver. „San Fiiippo Neri". De 83 paren (een record voor deze wedstrijden) die na de verplichte wedstrijden op Paas- en Pinkster bals in vier groepen waren geclas- seerd, ondervonden niet alleen prie mende en critische belangstelling van de concurrentie. De „managers" van twaalf vertegenwoordigende scholen leefden evenzeer mee, omdat er een De Koningin heeft gisteren een be zoek gebracht aan het nieuwe sana torium De Klokkenberg te Breda. De voorzitter van de stichting De Klok kenberg, mr. H. J. M. Loeff, begroet te haar namens de 550 patiënten en het personeel. Uw bezoek is de mooiste beloning voor allen, die aan de stichting van het sanatorium hebben meegewerkt en betekent een grote steun voor hen, die hier kuren, zei hij. Het dertienjarige dochtertje van de geneesheer-directeur, Marijke Dijkstra, bood de Koningin een bou quet oranje anjers aan. Na de ontvangst maakte de Vor stin een rondgang door het grote sa natorium, waarbij haar vier kleine geschenken, gemaakt door de pa tiënten zelf, werden aangebode.n. De patiënte mevrouw Hesselsv. Steen- deren bood een schortje van Bra bants bont aan vor Prinses Beatrix, mejuffrouw Romijn een schilderijtje voor prinses Margriet, mejuffrouw Bechtold een pias-pop voor prinses Marijke en de heer Van Unen een paar boekensteunen voor prinses Irene. prestatiebeker was uitgeloofd voor de school met de meeste behaalde pun ten, En deze overwinning in het „ploegenklassement" werd fel be geerd. De juniores klasse I en II werkten het eerst een Engelse wals, een tango en een quick-step af. De seniores en hoofdklassers moesten bovendien een slow-fox „wegzwe ven". Voor de ware sterren is er nog een topklasse in de maak, die ook een Weense wals feilloos zal moeten kunnen dansen. De uitslagen luiden: Winnaars junioren II: het paar C. HeysterT. Tilaa uit Rotterdam; ju nioren I: M. WilmontC. van Aar- sen, Rotterdam; senioren: J. Bakker- T. de Winter, Den Haag; hoofdklasse (kampioen van Nederland): echtpaar KrulVan Hilst, Den Haag. „KAASEXPRES" GAAT WEER RIJDEN. Op 9 Juli zal voor het eerst weer de „Kaasexpres" rijden tussen Am sterdam en Alkmaar. Vertrek uit Amsterdam om 9.43, aankomst te Alkmaar om 10.14. De trein zal be staan uit twee gestroomlijnde wa genstellen. Bij grote drukte zal een volgtrein rijden en eventueel ook een voortrein. In de trein zullen dames in West- Friese klederdracht evenals vorig jaar de reizigers stukjes kaas aan bieden. z MetHRfflER GeSei handen or., trots op te zijn PRINSES IRENE OPENT LONDENSE KERK. In Londen is bekend gemaakt, dat prinses Irene Zondag de nieuwe kerk van de Nederlandse kolonie in Londen zal openen. Prinses Irene, die in Londen werd gedoopt, zal Zater dag met koningin Juliana in Londen aankomen. Zondagavond zullen zij weer naar Nederland terugreizen. VERBETERDE SCHIETSTOEL VOOR METEORS. Binnenkort zal de schietstoel in de Meteors van de Koninklijke Lucht macht verbeterd worden, naar aan leiding van proefnemingen die men in Engeland gedaan heeft. Het voordeel van de verbetering is een grote automatisering, die berust op een barometrische werking. In de oude schietstoel moest men, na uit het toestel te zijn geschoten, zelf door middel van een handgreep de parachute openen en zich daarna van de schietstoel ontdoen. Bij de Mark 2A geschieden deze handelingen automatisch beneden een hoogte die men vooraf kan instellen. W__ Ccfrf gruttonIf. kive«f7< JsmnfH tofntr, Jerver, m'pocr ;rrrr^- ~X'. 11 ieheunnmy cc- umi kotend punt in iloctj er Och uw M!die Hem r./eit ;m otndu -:rr qedunUkdichtdct hl io n hnondere m 42) „Wat is dat?" vroeg de man. „Daar houd ik niet van". „Houdt het. Het kan je te pas ko men, vanavond." „Alles okay nu?" vroeg de dokter. „We verbergen ons in die hoek daar", wees Gordon. „Is dat niet het beste?" Merryland knikte. Gordon draaide het licht in de hut uit en voegde zich bij de dokter. „En nu maar wachten. God geve, dat we succes hebben". Lange uren van eindeloos wachten gingen voorbij. Langzamerhand ver stomden alle geluiden aan boord. Een doodse stilte heerste op het schip. Alleen het doffe gestamp der motoren verbrak de stilte. Het werd twaalf uur. Beweging loos stonden de mannen. Half één, één uur, half twee. Traag kropen de wijzers over de zwakverlichte wijzer plaat van Gordons horloge. De Stuurman bev. ~og zich r en en schui felde met zijn voeten. „Hopeloos", fluisterde hij. Dan greep hU ineens dokter Merryland's arm. „Ik hoor wat!" Dokter Merryland spande zijn oren in om het geluid op te vangen. Er klonken sluipende voetstappen in de gang. Ze kwamen langzaam nader Ze stopten voor de deur. Er klonk een geluid aan de deur, alsof iemand aan het slot morrelde. De twee man nen in de hut drukten zich nog vas ter tegen de muur en hielden hun adem in. De deurknop bewoog, werd omge draaid en heel langzaam, centimeter na centimeter draaide de deur op haar scharnieren. Dan hield de be weging op. Niets bewoog geen ge luid werd gehoord. Een donkere schaduw schoof om de hoek van de deur. Zij bleef staan. Roerloos. Se conden gingen voorbij. Er kwam weer beweging in de duistere figuur. Stap voor stap ging zij voort in de slechts door een schaars maanlicht dat van'buitenaf kwam, verlichte hut, Een sinistere, vormloze gestalte. Voor het bed bleef de figuur staan. Zij 'boog zich iets voorover. Adem loos zagen de twee mannen toe. Een arm werd langzaam opgeheven. Een mes blonk een fractie van een se conde in een verdwaalde manen- straal. Pan plofte het mes naar be- l neden. Tegelijkertijd flitste een scherpe zaklantaarn aan. Een scher pe mannenstem beval: „Handen om hoog en laat dat mes vallen!" Het speelde zich dan verder in enkele seconden af. De man draai de zich met een ruk om en sprong in de richting, waarvan de stem geko men was. In enkele lange passen was dokter Merryland bij het knopje van het licht, dat hij omdraaide. Gordon was inmiddels in een gevecht gewik keld met de moordenaar. Hij dorst niet te schieten omdat hu daarmee de passagiers zou alarmeren. Die moesten hier buiten blijven. Hij hield de hand, waarin het mes was, om klemd en trachtte de man tegen de grond te gooien. Dokter Merryland schoot hem te hulp. De man scheen echter over reuzekrachten te beschikken. Hij verweerde zich als een duivel en Gordon voelde hoe de hand, die hij omklemde langzamerhand aan zijn greep ont§napte. Dan daagde er hulp op. Twee stevige mannen, door Gor don als bewaking van de gang aange steld, hadden het geluid van de wor steling gehoord en kwamen toege schoten. ok zij wierpen zich op het groepje van drie worstelende man nen. De strijd was nu spoedig beslist Vier 1 an drukten de gemaskerde I moordenaar tegen de grond. Zelfs nu hadden zij nog moeite hem vast te houden. Hij bleef zich verweren. „We moeten hem binden" hijgde Gordon. „We moeten touw hebben." Een der wachtposten liep op een drafje weg om het verlangde te halen. Met drie strengen werd de man gebonden en de vakbekwaamheid der matrozen stond er voor in, dat hij zonder hulp niet meer los kwam. „Wat nu, stuurman?" vroeg een der matrozen. „Kalm aan Jimmy", zei Gordon, terwijl hij glimlachend naar de kaak van Jimmy keek, die strijdlustig vooruit stak. Hij wendde zich tot de dokter. „Kijk!" zei hij kalm en met een snelle beweging rukte hij de man het masker af. „Rodriguez!" riep dokter Merry land. „Dus tochl" De man kepk hen aan. Er sprak een razende woede uit die blik, ge mend met een intense haat Nog ruk te hij aan zijn touwen en wrong hij zich in allerlei bochten om los te ko men „Draag hem naar de hut van de kapitein", beval Gordon. De twee matrozen tilden de man op en zetten hem op zijn voeten. De touwen waar mee zijn benen tezamen gebonden waren, gaven hem zoveel speling, dat hij met kleine pasjes kon lopen. Hij weigerde echter ook maar een pas vooruit te zetten. „Dragen, zei ik" herhaalde Gordon Met tegenzin gehoorzaamden de ma trozen. Zij hadden heel wat liever de man „gedwongen" tot lopen. Een pakte hem bij zijn benen de ander tilde hem bij zijn armen en zo droe gen z'j hem naar boven. Gordon klop te aan bij de kapiteinshut. Michael Jones lag al in bed en kwam grom mend overeind. „Ja", riep hij op eén toon, die niet vriendelijk klonk. „Gordon! Ik heb iets belangrijks voor u". Binnen klonken voetstappen. De deur werd geopend. Stom' verbaasd staarde kapitein Jones naar het groepje mannen. „Hier is uw man, kapitein!" zei Gordon met een nauw-bedwongen klank van triomf in zijn stem. Kapitein Jones staarde naar de man alsof hij een geestverschijning zag „Rodriguez", mompelde hij. „Je had dus toch gelijk". „Dat zei ik ook," merkte Merry land op. „Wie had dat kunnen ver wachten?" Gordon glimlachte slechts. Hij voel de zich moe. Zijn hoofd hamerde en klopte. Nu, nu alles achter de rug was, voelde hy pas de inspanningen van de laatste dagen. In een ver- mo.eid gebaar bracht hij zijn hand naar zijn slaap, waar de wonde van het schampschot gloeide en brandde. Een gevoel van duizeligheid be ving hem. Hij greep zich vast aan de deurpost, doch voelde 2een steun. Wankelend stond hij even met ge sloten ogen. Vaag hoorde hij van een verre afstand een stem: Dan werd alles donker. „Gordon, wat is er?" vroeg dokter Merryland, die hem juist opgevan gen had De jongeman antwoordde niet. Zwaar ademhalend leunde hij op de dokter. „Wat mankeert hem?" vroeg de kapitein bezorgd. „Heeft hij soms een verwonding opgelopen?" De dokter schudde het hoofd. „Dat geloof ik niet. Het is de overver moeidheid. Twee wonden, bloedver lies en niet voldoende rust gehad. Een paard kan daar nog niet tegen." De kapitein wendde zich tot de twee matrozen. „Breng de man weg. Morgen is er weer een dag". Ver volgens bracht hij samen met dok ter Merryland Gordon naar zijn hut. Ze legden hem op zijn bed en kleed den hem uit. „Een flinke kerel", prees kapitein Jones. „En een die niet van opgeven weet." 1 (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9