Buitenkerkelijke ontvangst van 't mandement Leidschendam zou opgeslokt worden-Stomp- wijk zou bij Zoeterwoude worden gevoegd! Spraken wij tw'ee voor elkaar onbegrijpelijke talen De kissproof-lippenstift als wapen in reclame-oorlog Probeersel voor de zesde keer AG 8 JULI Si' DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 PROF. ROMME OVER: Of oppervlakkig politiek spel? In een openbare vergadering, geor ganiseerd door de statenkring Nieu- wer-Amstel der K.V.P., heeft prof. mr. Romme, leider van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., de katho lieken aangespoord zich niet te laten leiden door critiek of particuliere wensen maar door het ideologische beginsel. Wij leven in een tijd van politieke beroering zowel als dei ning. Bij de beroering denkt spr. aan de weifelende ontwikkeling van het vrije Europa naar zijn eenwording, die in militair, politiek en economisch opzicht ook voor Nederland zozeer een levensbelang is, en aan het Azia tische werelddeel Maar bij politieke deining denk ik In de eerste plaats aan de politieke ontvangst door buitenkerkelijk Ne derland van het bisschoppelijk man dement. De hoofdzaak van dit man- clement is gelegen In de herderlijke drang om te komen tot de bouw van een christelijke maatschappij. Deze hoofdzaak is bij de ontvangst waarop ik zinspeelde, aldus prof. Romme, teruggedrongen opdat alle nadruk kon worden gelegd op het beginsel var de machtsformatie, waarin de buitenkerkelijken de boventoon zou den voeren en die zij boven alles ma ken tot de inzet van hun politieke activiteit. „Bedroevend" noemde spreker de ontvangst van het mandement in bui tenkerkelijk Nederland, daar het im mers afleidt van de grote dingen, waarom het in Nederland gaat, zoals dat zijn: eendracht tegen die interna tionale vijand, die al onze primaire vrijheden en rechten belaagt, die vijand, die wordt gedragen door het communisme, of de bouw van een christelijke maatschappij wnet meer liefde en rechtvaardigheid dan wij thans kunnen waarnemen. De bedoelde ontvangst van het mandement openbaart, aldus prof. Romme, een bijna ontstellend beeld van de enorme geestelijke afstand, die in Nederland nog altijd blijkt te bestaan tussen kerkelijken en niet- kerkelijken, alsof wij in deze weken twee voor elkaar onbegrijpelijke ta len zouden spreken. Eigenlijk ware het te hopen, 7,0 vervolgde prof. Romme, dat in dit geval een oppervlakkig politiek spel wordt gespeeld, terwijl de zin van het mandement zeer goed wordt be grepen. Wat de niet-kerkelijken ons laten blijken is het verloren zijn van ieder begrip voor het wezen en de betekenis van het kerkelijk gezag. De zaken worden voorgesteld als of niet uitsluitend zielzorgelijke over wegingen de kerkelijke verzorgers zouden hebben bewogen. Dit alles mag voor de katholiek nooit een re- Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIE-PROGRAMMA. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.30 „Niet kantelen, breekbaar!", TV-spel. 21.3021.45 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 —24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. '9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kleuters. VP RO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.50 Radiofeuille- ton. 11.10 Pianoduo. 11 30 Gram. AV RO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram. 14.50 Voord. m. muz. 15.10 Blaaskwartet en piano. 15.30 Amus, muz. VARA: 16.00 Grarg. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Gram. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18,40 Torn de France. 18.50 Kinderkoor. 19.05 Boekbespreking. 19.15 Muz. caus, VPRO: 19.30 „Austin Friars, vroe ger en nu", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Rep. 20.30 „De Verenigde Naties", caus. 20.40 „Humanisme als levenshouding", caus. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Tour de France. 21.45 Lichte muz. 22.05 Buitenl. overz. 22.20 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.33 v. d. jeugd. 7.45 Een woord v. d. dag. 3.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9 00 v. d. zieken. 9.30 v. d. huisvr. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Paul Kruger", hoorspel. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.40 Instr. Septet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kinderkoor. 14 45 Kamerork. en sol. 15.20 Voordr. 15.40 Vocaal ens. 16.05 Rep. 16.20 Fluit en clavecimbel. 16.40 Gram. 16.45 Radio Philharm.ork. 18.00 Orkestconc. 18.20 Friese voordr. 18.35 Pianoduo. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Ver klaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.50 Kirchentag te Leipzig. 21.00 Orgel- conc. 22.30 Godsd.voordr. en zang. """45 Avondoverdenkinr. 23.00 Nws. den zijn zich te laten afdringen van de weg, die ten einde toe moet wor den gegaan. Zowel in het politieke als in het openbare en sociale leven moeten wij ons bezighouden met de kern en het wezen van het bisschop pelijke woord: de bouw van een christelijke maatschappij. Ik hoor wet eens zeggen, dat de katholieke politiek het hart van het volk niet zou raken. Dat is een ern stig woord, vooral omdat het ten dele op waarheid berust wegens een samenstel van factofen. Zo ontbreekt bijvoorbeeld bij het volk inzicht in en daardoor ontvan kelijkheid voor allerlei fundamen tele dingen in de hedendaagse poli tiek en in de wijze, waarop' die in de Tweede Kamer wordt gevoerd en waarop daarover voorlichting wordt gegeven. Een schrijnend voorbeeld noemde prof. Romme het gebrek aan begrip voor een politiek, gericht op een structuurverandering, een ombouw, yan de samenleving, waarvan het uit gangspunt, ook volgens het mande ment, kan worden gevonden in pu bliekrechtelijke bedrijfs organisatie. Ik weet, aldus prof. Romme, dat er nog weinig welsprekends is in die terra. Toch is het gebrek aan ont vankelijkheid er voor schrijnend om dat de P.B.O. als het ware een ker stening is van het werkleven, die be oogt de arbeider een plaats te geven, die niet achterblijft bij die van ka pitaalbezitters. Een ieder heeft de houvast nodig, zoals die door de P.B.O. voor het werkleven wordt beoogd. Wij zullen onze politiek dienaangaande dus on danks de geringe ontvankelijkheid er voor, moeten doorzetten en moeten trachten het hart van het volk te winnen voor iets van zo grote chris telijke waarde. Óver een ander facet van het ka tholieke sociale hervormingsprogram, de partijpolitieke eenheid, zeide prof. Romme, dat die nuchter kan worden beschouwd als machtsinstrument in het politieke leven maar ook als mid del tot grotere eensgezindheid van de katholieken onderling. En boven dien als de verwerkelijking van een waarlijk katholieke politiek. Op de vraag of die eenheid alleen een mid del zou zijn tot het beter voeren van een goede politiek dan wel veel eer een doel in zichzelf, bekende spreker „eerlijk en gaarne" dat hij het oneens is met hen, die gekant zijn tegen politieke eenheid als doel. Ik zie wel in, aldus prof. Romme, dat eenheid een noodzakelijk middel is om katholieke beginselen in de wet geving en het landsbestuur te bren gen en te handhaven, maar ook onze eenheid als doel in zichzelf beschouw ik als een stuk verwezenlijking van katholieke politiek, zelfs als een van de belangrijkste verwezenlijkingen van de apostolaatsgedachte in de po litiek. Wij moeten ons. aldus spr., in het tijdelijke als christenen gedragen en een christelijk voorbeeld geven, niet het minst dus op het hoogste terrein van het tijdelijke: de politiek. Op het politieke terrein kunnen wij geen beter voorbeeld geven dan door sa men te gaan en te blijven. Eenheid is wat deze verdeelde en ontkerstende wereld nodig heeft om te leren inzien dat het christelijke beginsel alles vermag. HERSTEL WILHELIVHNABRUG IN MAASTRICHT. Na een discussie van enkele uren heeft de gemeenteraad van Maas tricht Dinsdagavond met 30 tegen vier stemmen het voorstel van B. en W. van die stad inzake het herstel van de Wilhelminabrug volgens het ontwerp van rijkswaterstaat aan vaard. Blijkens mededelingen van de voorzitter en van de wethouder van openbare werken zal een doorbraak van de Markt in het centrum van de stad doorgang moeten vinden met het oog op het karakter van het stadsverkeer. De voorzitter deelde mee te verwachten, dat bij een spoe dige aanvang van de herstelwerk zaamheden aan de Wilhelminabrug de bouw van een Zuiderbrug in het vooruitzicht ligt. Deze zal het inter nationale verkeer voor een groot deel kunnen opvangen, waardoor de Wil helminabrug wordt ontlast. NIEUWE RADIOZEGELS. Binnenkort zal de PTT nieuwe ra diozegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst, zijn ontworpen door de heer W. J. Rozendaal. Het zegel stelt een radiomast voor, van de top waar van aethergolven uitgaan. Voorstel ling, tekst en waarde-aanduiding zijn in wit uitgespaard in een effen licht blauwe ondergrond. De lichtbruine radiozegels van de uitgifte 1946 zullen voorshands geldig blijven. De rechtbank te 's Gravenhagn heeft onlangs de H. en Van den B veroordeeld resp. tot drie en vier jaren gevangenisstraf. Voor beiden met aftrek van preventief. Beiden maakten deel uit van een inbrekers bende, die in Den Haag en omgeving opereerde. Zij werden veroordeeld wegens het plegen van drie inbraken in Leiden. Het hof heeft de aftrek der pre ventieve hechtenis tot op heden toe gepast en voor het overige de von nissen bevestigd. SCHOONHEID PER STAALKAART Nieuwe Haagse poging tot grenswijziging In een uitvoerig voorstel, 24 pa gina's bevattende, hebben B. en W. van Den Haag mededeling aan de Raad gedaan van de naar hun me ning bestaande noodzakelijkheid over te gaan tot annexatie van de gehele gemeente Voorburg en delen van de gemeenten Rijswijk, Wav-eoaar, Leid schendam, Nootdorp en Wateringen. Het voorstel bevat paragrafen, waarin achtereenvolgens worden ge geven een inleiding, de redenen voor de grenswijziging (waarin ver vat de stedebouwkundige aspecten en de sociaal economische aspecten), een vraag of samenwerking van gemeen telijke belangen een grenswijziging kan voorkomen, een bespreking van de vermindering van de bezwaren van samenvoeging d.m.v. territoriale decentralisatie en voorts het defini tieve voorstel met betrekking tot de grenzen. B. en W. hebben zich bij de voorbereiding van dit voorstel doen bijstaan door prof. mr. D. Simons, hoogleraar in de bestuursweten schap aan de Ned. Economische Ho geschool. Een van de belangrijke re denen, die tot het voorstel hebben geleid is, dat Den Haag de hoogste bevolkingsdichtheid van Nederland heeft, n.l. 8928 inwoners per km2. Daarna komen de gemeenten Leiden 7425, Amsterdam met 5880 inwoners. Dordrecht met 5468 inwoners en Groningen met 5029 inwoners per km2. In het algemeen kan worden ge zegd, dat gemeenten met een inwo nertal van rrteer dan 6000 per km2 niet voorkomen. Den Haag ligt dus wel heel ver boven dit cijfer. Op grond van uitvoerig toegelichte redenen omva.t het voorstel de vol gende herziening van de gebiedsin deling van Den Haag. WASSENAAR. De wijziging van de grens met de gemeente Wassenaar begint op een qunt, gelegen ten Noord-Westen van dat, waar de bestaande grens met Wassenaar, komende van de kust, de v.m. spoorbaan bereikt. De nieuwe grens nu loopt dusdanig, dat de Zij- deweg juist daarbinnen valt. Daar door zal het mogelijk worden de Landscheidingsweg geheel binnen Haags territoir te doen lopen. Bij Den Haag zou dus ongeveer komen het gebied, dat bekend staat als de eigendom van mr. Jochems langs de Leidse straatweg met daarop de ren banen Duindigt en de sportterreinen aan de Buurtweg. LEIDSCHENDAM. De grenslijn loopt dan ten Zuid- Oosten van de 'spoorbaan naar Lei den tot aan de grens van Voorscho ten, waar zü afbuigt naar de Vliet en zich over de Vliet voortzet aan de Zuid-Oostzijde van de geprojec teerde Rijksweg 4a waarna zij de zij de van deze weg volgt tot aan de Oostzijde va nde Broekweg. De Veen- zijdepolder en de Zijdepolder wor den daardoor aan het stadsgebied toegevoegd. De feitelijk reeds aar» Voorburg vastgegroeide kommen van eidschendam en Veur moesten on- worden betrokken uit zen zou worden afgezien, de ontwik- kelingsmogelijkheden van de gehele agglomeratie de terugslag daarvan zouden ondervinden, niet slechts in stedebouwkundig opzicht, maar even zeer op economisch sociaal en cultu reel terrein. De gevaren, die die gehele agglo meratie bedreigen zijn in het kort aangegeven de volgende: 1. een be stuursbeleid gericht op harmonische coördinatie wordt onmogelijk, 2. de woningvoorziening in de agglomeratie dreigt binnenkort spaak te lopen, 2. reconstructie van de binnenstad en sanering van slechts wijken worét onuitvoerbaar, 4. het scheppen van gelegenheid voor voldoende recreatie is niet verzekerd, 5. hetzelfe geldt voor de aanleg van begraafplaatsen, 6. een doelmatige coördinatie voor de aanleg en verbetering van verkeers wegen kan niet worden verkregen, de belangen van tuinbouw en industrie worden geschaad. voorstellen stedebouwkundig oogpunt. NOOTDORP. De grenswijziging met de gemeente Nootdorp is noodzakelijk om ook jna uitbreiding van het vliegveld Yp$h- burg dit geheel op Haags grondge bied te hebben. RIJSWIJK. De grenswijziging met Rijswijk is dusdanig, dat de Haagse grens buiten Ypenburg omloopt naar de Delftse- viiet. Vandaar loopt de grens naar de spoorbaan Den HaagDelft zo, dat de laboreerwerkplaatsen aan de Lan ge Kleiweg eveneens Haags gebied worden. Door de polders langs wete ringen en erfscheidingen loopt de grens dan naar de Schaapweg om deze te volgen tot de Noord weg waar de groenteveiling aan de Sammers- brug ligt. Hier begint de gemeente. WATERINGEN. De grens met deze gemeente on dergaat slechts een wijziging aan de Leyweg, waar Den Haag reeds een stuk grond in eigendom heeft voor de te bouwen gashouder ten behoeve van de Westelijke stadsuitbreiding. Voorts loopt van de Loozerlaan tot aan de Poeldijkseweg de nieuwe grens 40 meter bezuiden de eigenlijke grens teneinde de te verlengen Eras- musweg met grenssloot geheel op Haags grondgebied te hebben. VOORBURG. Deze gemeente werd nog niet ge noemd omdat door het aangeven van de nieuwe grens reeds kan worden geconcludeerd, dat de gemeente Voorburg daar geheel binnen val(. Uit een en ander, hierboven ver meld. is af te leiden, dat de gemeen ten Rijswijk en Voorburg geheel op houden te bestaan en dat Leidschen dam niet in de huidige vorm kan blij ven bestaan. Het overige deel van de verdwenen gemeente Rijswijk dus dat wat niet bij Den Haag zou komen, zou aan een andere gemeente moeten worden toe gedeeld. Mocht het niet mogelijk blij ken het resterende deel van Leid schendam als zelfstandige gemeente te handhaven er zouden pogingen kunnen worden gedaan Stompwijk als gemeente te herstellen dan zou deze gemeente bij voorbeeld bij Zoeterwoude worden gevoegd. B. en W. zijn er zich ten volle van bewust, dat de aanvaarding van dit voorstel voor genoemde gemeenten een diep ingrijpende beslissing zal betekenen. Een gemeente toch is méér dan een willekeurig begrensd deel van een stadsterritoir en méér dan een conglomeraat van overheids dienst. Zij heeft stellig voor een deel der burgerij gevoelswaarden. De ge meente als vorm ener gemeenschap met een eigen leven en karakter vormt dan ook stellig de ruggegraat van het in ons land zo hecht veran kerde democratische bestel. Er moe ten dus zeer zwaarwichtige redenen zyn om tot zulk een ingrijpende ge biedswijziging te komen. B. en W. wijzen er op, dat zij tot dit voorstel zijn gekomen door de dwang van de feitelijke omstandig heden en dat de verantwoordelijk heid voor het in de komende decennia in het belang van de groeiende ag glomeratie te voeren beleid hun geen keus heeft gelaten. Zij zijn van oor deel, dat, indien ook thans weer van VOOR DE ZESDE MAAL. Voor de zesde maal in de laatste vijftig jaren hebben B. en W. een voorstel ingediend tot grenswijziging van hun bestuursgebied. Niettemin werd dit vraagstuk nog steeds niet bevredigend opgelost en thans is het zelfs klemmender dan obit. In 1903 werd een voorstel in be handeling genomen om de Veen- en Binckhorstpolder er bij te krijgen. In 1911 wendden B. en W. zich tot de raad met het voorstel Gedeputeer den te verzoeken een v.ereniging te willen bevorderen tussen Den Haag, Rijswijk, Stompwijk. Wassenaar en Voorburg. In 1917 ontving de raad, die het voorstel aannam, bericht, dat Gedeputeerden niet aan de grenswij ziging wilde medewerken voor wat Wassenaar en Rijswijk betrof, doch dat dit wel het gev§l was voor delen van Voorburg en Loosduinen. In 1923 werd daarop een wet van kracht, waarbij alleen Loosduinen bij Den Haag werd gevoegd. In 1926 hebben Gedeputeerden de grenswijziging aan de orde gesteld door toezending van een wetsont werp tot wijziging van de grenzen van Den Haag, Delft en Wateringen en tot opheffing van de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De raad kon zich varizelve hiermede ten volle verenigen, doch de destijds verplichte commissie uit de ingezetenen zag er geen heil in cn dies werd dit wets ontwerp nooit wet. In 1931 kwam grenswijziging ten vierden male aan de orde en weer op voorstel van het Provinciaal bestuur. Thans was niet alleen de raad voor, doch ook de commissie uit de inge zetenen. Maar nu stak de minister van Binnenlandse Zaken een spaak in het wiel. Hij werkte niet mee In 1940 hebben B. en W. zich eni ge malen tot Gedeputeerden gewend met het verzoek het in 1933 ge strande voorstel weer op gang te wil len brengen. In 1946 tenslotte hebben B. en W. voor de vijfde maal de kwestie aan de orde gesteld, De tijdelijke gemeen teraad besliste de kwestie weer aan de Kroon voor te leggen. Tot een wetsontwerp heeft dit pogen evenwel nooit geleid. Het thans aan de raad aangebo den voorstel valt in grote trekekn samen met de in 1941 en 1946 voor- stane grens, echter met een belang rijke uitzondering: ook Leidschendam is thans in de grenswijziging betrok- Late lente in de rechtzaal Een ontelbaar aantal afbeeldingen van gekleurde lippen lag gistermor gen verspreid op tafels en katheders van de vacantiekamer der civiele rechtbank te Amsterdam en elk ogenblik bogen hoofden van rechters en advocaten zich er over heen ter betere oriëntatie in de discussies die er over werden gevoerd. „U mag de staalkaarten behouden", zeiden de raadslieden tot de president, ,.Dat zal mijn vrouw genoegen doen", was het antwoord. Ook al behoort de lente tot het verleden, het belang van „kissproof" lippenstift is, groot, en niet alleen voor gelieven. Al sinds 1945 woedt een lippenstiftenbelangenoorlog die, begonnen in Frankrijk, is overgesla gen naar België en nu ook ons land heeft bereikt waar hij gistermorgen te beluisteren is geweest uit de plei dooien van mr R. F. Zoetmulder na mens de eisende partij en mr G. C. J. D. Kropman namens de gedaagde partij. Goed in de verf. Eiser verlangt dat aan gedaagde zal worden bevolen een einde te ma ken aan „een schoolvoorbeeld van onrechtmatige concurrentie", het verspreiden van reclamekaarten waarop niet alleen de kleuren van eisers producten maar ook de bijbe horende namen zouden zijn geïmi teerd: verder zou gedaagde niet lan ger de huisjes en hun nummers mo gen nabootsen waarin het product van eiser aan de markt wordt ge bracht. Te Parijs zetelen twee eerste be- langhebbers in deze wedijver: B., wiens nieuwtje „kissproof" lippen stift zich al lang voor de oorlog, tot in Japan, over de wereld verspreid de; en zijn voormalige procuratie houder en naaste medewerker, A. A. is wegens vervalsing van recla me materiaal reeds enige malen ver oordeeld, aldus mr Zoetmulder. Imitatie en standaardkleuren. Tégen de eis van mr Zoetmulder voerde mr Kropman aan dat de ge stelde imitatie geen imitatie is om dat in de lippenstiftfabricage gebruik wordt gemaakt van standaardkleu ren zowel als -benamingen. Wat de indicatienummers van de stiften be treft stelde gedaagde dat de beteke nis daarvan geheel ondergeschikt is aan die van de merken, waarbij in dit geval, aldu6 pleiter, niet van imitatie sprake zou kunnen zijn, bo vendien leek hem het gevaar denk- Het eenheidsgesprek Antwoord van K.N.P. aan K.V.P. De delegatie van de Katholieke Na tionale Partij heeft het volgende ant woord gegeven op de gisteren gepu bliceerde brief van de delegatie van de Katholieke Volkspartij: „Wij namen niet zonder bevreem ding kennis van uw schrijven van 6 dezer. Begrijpen wij dit schrijven goed, dan wordt daarin de stelling verde digd, dat het „eenheids"-gesprek althans voorlopig zou moeten worden beëindigd, omdat het defi nitieve standpunt van de K.N.P. en de K.W.G. (Katholieke Werkgemeen schap in de P. v. d. A.) naar aanlei ding van het mandement der bis schoppen, nog niet in beginsel is be paald. Daargelaten, dat voor de K.V.P. voor zover ons bekend is, juist het zelfde geldt, menen wij, dat deze stel ling een zakelijke grondslag mist, omdat het „eenheids"-gesprek ten doel heeft, zo mogelijk een politieke constructie te ontwerpen, die de eenheid onder betrokkenen aan vaardbare realiteit zou maken. Het mandement houdt zich in geen enkele opzicht bezig met een oplos sing op het gebied der practische politiek en het is ons bovendien met volkomen zekerheid bekend, dat het episcopaat het zoeken naar en vin den van een zodanige politieke op lossing wenst over te laten aan de betrokkenen en zich niet bij voor baat wil binden aan enige oplossing noch aan personen welke daarbij be trokken zijn of kunnen zijn. Dat onder deze omstandigheden voortzetting van het gesprek niet zou stroken met de nodige eerbied voor de stellers van het mandement, is naar het ons voorkomt, niet wel houdbaar. Evenmin kunnen wij toe geven, dat voortzetting van het ge sprek geen vrucht zal kunnen afwer pen. Naar onze mening is de vraag of voortzetting vrucht zal kunnen dragen, afhankelijk van de bereid heid der deelnemende partijen, om. zo nodig met opoffering ten koste van eigen standpunt, tot een oplos sing te komen die voor al'le betrok kenen aanvaardbaar is. Wij blijven derhalve bereid het „eenheids"-gesprek op elk gewild ogenblik voort te zetten. Afbreking daarvan ook tijdelijk menen wij geheel voor uw verantwoordelijkheid te moeten laten. Wij tekenen hierby aan. dat het bovenstaande in over eenstemming is met de inzichten van het dagelijks bestuur der K.N.P. Aangezien u tot ons leedwezen publiciteit heeft gegeven aan uw mede tot ons gericht schrijven, ach ten wij ons verplicht ook dit schrij- beeldig dat de grossiers voor wie de kaarten werden vervaardigd door een gelijkenis zouden kunnen worden misleid. Tot besluit beriep mr Kropman zich op een arrest van de Hoge Raad krachtens hetwelk een gelijkenis als hier bedoeld niet de grenzen van toelaatbare concurrentiestrijd zou overschrijden mits gevaar voor ver warring was uitgesloten. De recht bank zal op 29 Juli uitspraak doen. Hulpactie Hongarije Te veel hulp De Stichting Hulpactie voor Hon garije deelt mede, dat aan haar ver zoek om pleeggezinnen voor Hon gaarse vluchtelingenkinderen, die 28 Juli in ons land aankomen ruim schoots is voldaan. Voor 20 kinderen werd een onderdak gezocht; 300 ge zinnen hebben zich na de oproep aan gemeld. De Stichting kan dus niet alle aan meldingen tevreden stellen, doch hoopt zulks bij nieuwe kindertrans porten uit West-Duitsland te doen. BEGRAFENIS ANNIE MEYER. Onder grote belangstelling is gis termiddag op het R.K. kerkhof Croos- wijk te Rotterdam bijgezet het stof felijk overschot van Annie M. J. A. Meijer, die oud-lid was van de Twee de Kamer, van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, en van de gemeen teraad van Rotterdam. Zij was te vens erepresidente van de R.K. Vrou wenbond. Gistermorgen waren in de paro chiekerk van de H. Lambertus de uitvaartdiensten gehouden. Onder de aanwezigen waren mevrouw mr. Ch. M. OomenKuhler, secretaresse van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging te Rotterdam: mevrouw N. Hoogewee- ger namens het Vrouwengilde, mej. N. Vuylsteke, lid van de Rotterdam se gemeenteraad en staatsraad mr. ar. L. N. Deckers. De plechtige absoute werd ver richt door pastoor P. J. Maas. Namens de familie dankte aan het graf de heer Ch. H. M, van Oppen- raay. Dinsdagmorgen is bij het verrich ten in de Hertzogstraat te Amster dam de 46-jarige schilder A. Mortel gestruikeld en uit de dakgoot op straat gevaflen. Tijdens het vervoer naar het OLV-Gasthuis is de man overleden. Een vrachtwagen van en bestuurd door de heer Kommejan uit Gorin- chem, die papier vervoerde, waar bo ven op twee zoontjes, 14 en 15 jaar, meereden, was te hoog geladen voor het passeren van het stationsviaduct te Geldermalsen. Het 15-jarige zoontje kwam in aanraking met het plafond van de tur.nel, tuimelde van de wagen en werd ernstig gewond opgenomen. Op weg naar het ziekenhuis is de jongen overleden. Op Dinsdag 13 Juli des middags om 13.00 uur zullen de telefoonnet ten Emmeloord, Bant en Utten in de Noordoostpolder geautomatiseerd worden. De abonné's van Rutten worden overgebracht op het net Bant. Het netnummer van Bant (en Rut ten) is 05279; van Emmeloord 05270. STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT—LAGE ZWALUWE OP ZONDAG 11 JULI A.S. De werkzaamheden aan de spoor brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk, die oorspronkelijk o.p Zon dag 27 Juni j.l. zouden worden uit gevoerd, doch op die dag geen door gang konden vinden in verband met de ongunstige weersomstandigheden, zijn verschoven naar Zondag 11 Juli a.s. De met deze werkzaamheden ge paard gaande stremming van het treinverkeer zal dus nu Zondag a.s. plaatsvinden en wel van 6.00 tot 19.00 uur. Ter vervanging van de treinen zullen autobussen rijden. Wilt U iets weten? Vraag: AlphenHeerlen. Antwoord: Utrecht. Den Bosch, Eindhoven, Weert, Echt, Sittard, Heerlen. Afstand 214 km. Vraag: diverse routes. Antwoord: Roelofarendsveen, De Kaag. Haarlem, Beverwijk, Alkmaar, Den Helder: 120 km. TexelBolsward: Den Helder, Den Oever, Afsluitdiik. Bolsward; 68 km. BolswardRaaltc: Sneek, Heeren veen, Zwolle, Heino, Raalte: 128 km. RaalteTwello: Raalte, Deventer, Twello; 27 k>n. TwelloRoelofarendsveen: Apel doorn, Amersfoort, Hilversum, Aals meer, Roelofarendsveen: 126 km. Vraag: ZeierveldWoubrugge. Antwoord: Meppel. Zwolle, Amers foort. Hilversum, Uithoorn, Langer- nar; 193 km. Vraag: VoorschotenLexmond. Antwoord: Stor. pwijk, Benthuizen, Gouda. Schoonhoven, Nieuwpoort,

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7