De „Generale repetitie" maakte zelfs van de rustige Tourleider een verwoede uitsmijter Met naweeën worstelende renners bereidden een debacle voor N.V. Graafschap begint competitie zonder partners Voorstellen van Tour-groten werd een schamele vertoning Door Amersfoort met de kei Vette buit aan juwelen Hoogtepunt vaart in Italiaans klachtenboek Onvoldoende sluiting biedt kans om diep in de collectebus te blazen Wilde en makke aardappel werden met elkaar gekruist Ede kiest zijn koningin KtAJ* bede- Lourdes Unie-overleg zonder basis PONÜERDAG 8 IULI 1954 DE LEIDSE CUURANT TWEEDE BLAD - PAi.lNAZ Iedereen is ver over de Touren heen Woensdagmiddag werd het Jokaal voor de medische controle In het stadion eensklaps bestormd door journalisten, fotografen en tekenaars, die er wei nig, en door de onvermijdelijke handtekeningenjagers, die er helemaal niets te maken hadden. Men stond er opeengepakt als haringen in een ton. Oor zaak? de nog ontbrekende Zwitserse renners waren gearriveerd, Koblet, Kubler en Schaer, bij wie zich ook nog Clerici voegde, en ieder wilde een foto of een handtekening van de vier grote azen, dan wel zich met eigen ogen overtuigen alsof dat jn de gauwigheid mogelijk zou zijn hoe de verstandhouding tussen hen nu eigenlijk was. Toen het gedrang zo groot was geworden, dat de renners moeite hadden om hun jasjes uit te doen greep Jean Garnault in en zag men de anders zo vriendelije secre taris-generaal even in de rol van donderaar en uitsmijter. „Allez-vouz en, et plus vite que ca", bulderde hij. Met een paar forse opstoppers zette hij kracht aan zijn woorden bij. Zonder aanzien des persoons, maar toen was het zaaltje dan ook in een ommezien leeg en kon de dokter ongestoord zijn taak verrichten. Tarzan bijna vermoord Koblet en zijn makkers hadden de vorige avond in Zurich gereden, waren met het nachtvliegtuig naar Amsterdam gekomen, en hadden de morgen en een deel van de dag gebruikt om uit te sla pen. Hugo zag er een tikje vermoeid uit; zijn rivaal, de donkere Ferdi. was zo te zien. in topconditie. Hij toonde aan ieder, die er belangstelling voor had, de laatste foto's van zijn vrouw en van »ijp kinderen, de trots van zijn leven. „Zorg dat je ook in deze tour de kost voor ze verdient," zei lachend een Franse college. „Het zal aan mij niet liggen," zei Kubler, „dat komt wel in orde". Kwaad weggelopen. Clerici heeft last van de naweeën van een bronchitis. Hij zag er overigens tip top uit. De Zwitserse renners, op wie de belangstelling zich een tijdlang con centreerde, behoorden tot de laatsten, die zich melden om hun koffers met truien, gonfleurs, petjes, broeken en windjacken in ontvangst te nemen. Om vier uur 's middags hadden zich trou wens nog niet allen gemeld. Een was kwaad weggelopen, na met de vuist op tafel te hebben geslagen: Lucien Teis- seire, een van de grote mannen uit de tour van 1947, die meende dat anderen wat de volgorde van afgifte der spullen aanging, bij hem werden voorgetrokken. Aandeel in de sport De N.V. Beroepsvoetbalclub „De Graaf schap" te Doetinchem heeft een circu laire uitgezonden met een lijst, waarop de met haar gecontracteerde spelers Voorkomen. De volgende twaalf spelers komen op de lijst voor: W. J. Hendriks, Arnhem, D. Faber, Arnhem, E. D. Hendriks, Velp, E. D. Jansen, Velp, G. Kluin, Arnhem, K. J. Weyand, Arnhem, G. Jansen, Velp, H. J. Jansen, Doetinchem, P. D. de Wilde, Doetinchem, H. Weigraven, Wa- geningen en A. v. d. Weerd, Wagenin- gen. Er wordt drie keer per week ge traind. De Tsjech IJssenacker is geën gageerd als oefenmeester. Met nog andere spelers zijn besprekingen gaande. Men wil het totale aantal op zestien ge- contracteerden brengen. Op 4 September begint de competitie met een thuiswed strijd volgens de circulaire, die echter geen melding maakt van de aard van de competitie en van het aantal com petitiegenoten. Aan de Vijverlaan te Doetinchem is een nieuw terrein aange legd, plaats biedend aan 3500 zittende en 8000 staande toeschouwers. Men kan donateur worden voor minstens vijf gul den per jaar. Donateurs krijgen het recht seizoenkaarten te kopen, kaarten te reserveren 48 uur voor een wedstrijd en een maandblad gratis te ontvangen. Naar in Wenen verluidt zullen een dezer dagen twee officials van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond naar de Oostenrijkse hoofdstad komen om besprekingen te voeren voor het enga geren van een bondstrainer, dit in ver band met het feit dat de bondscoach Jaap van der Leek onlangs zijn ontslag heeft genomen. Bericht is ontvangen dat de heren H. Pellikaan, lid van de technische com missie van de KNVB en L. Brunt, secre taris-penningmeester van de bond, de reis naar Oostenrijk zullen maken om met verschillende officials de candidaten die voor de vacature in aanmerking ko men onderhandelingen te voeren. WATERPOLO AVA LGB 0—4. Wederom zette LGB haar overwin- ningsreeks voort. Voor de rust oefende AVA een sterke druk uit op het LGB- doel. Maar door subliem keeperswerk van J. v. Staden kwam het niet tot doel punten, zodat de rust kwam met 00. Na de rust werkte de doelpunten- machine weer op volle toeren en werd het 40 door Bohemen en Pleij 13 x). POSTDUIVEN De Blauwband (Sassenhelm). Wed vlucht met oude duiven vanaf Tours (Fr.), 615 km. In concours 41, deze wer den aldaar gelost te 7 uur. Aankomst eerste 3.49.17, snelheid 1146 m. p. m.; laatste 6.45.15, snelheid 860 m. p. m. Uit slag: C. v. d. Zwart 1, 2, 9, 14; A. P. Eist 3; J. W. Tekenbroek 4: L. J. Drost 5, 6, 7, 10, 13; R. G. Slikkerveer 8. Concourscommissie „Rijn en Gouwe". Concours met 207 duiven vanaf Limoge. De dutven werden gelost te 7.30 uur met Z.W. wind. Snelheid eerste duif 1408 m. Uitslag: W. v. d. Jagt, Wad- dinxveen, 1; Gebr. de Wit, Koudekerk, 2, 12; H. v. Vegten, Koudekerk, 3; A. Lam, Waddinxveen, 4; T. de Jong, Bode graven, 5; W. v. Leeuwen, Boskoop, 6; W. H. v. Muiden, Boskoop, 7; P. Bor- gers, Alphen a. d. Rijn, 8; Verhoef en Co., Boskoop, 9; J. D. v. Rijn, Bodegra ven, 10. Renners zijn nu eenmaal net kin deren, zei een Italiaanse journalist. Van Italiaanse journalisten gespro ken, wij vroegen een van hen, wie naar zijn mening de schuld droeg voor het niet-deelnemen der Ita lianen. „Niet de technische commissie van de Italiaanse wielerbond, die het verbod heeft uitgevaardigd?" „Rodoni", was hel prompte ant woord. „Neen, daar verschuilt liij zich achter, maar Rodoni draagt de schuld en niemand anders". Van Breenen demarreerde. Opgewonden kwam Hein van Breepen Gistermiddag het restaurant van het sta- ion binnen: „dat heb ik nog nooit mee gemaakt, ze hadden me bijna vermoord". Ert met gebaren onderstreepte Tarzan, hoe het grote avontuur voor hem bijpa een ontijdig einde had genomen. „Kom ik met mijn koffer tussen de wagens vandaan en daar stormen wel driehon derd van dat grut (zijn hand wijst een meter hoogte aan), op mij af. Allemaal om foto's en die had ik niet. Nou, ik ben maar op mijn koffer gaan zitten en dat hele spul kroop over mijn heen en wilde niet weggaan. Mijn trui zat hier. ('hand wijst onder de knie). Toen Kwam Chris Berger langs en die vroeg m ik wilde helpen de kinderen naar buiten te loodsen, want het publiek moest het terrein ontruimen. Ik op weg hè, met die hele stoet achter mij aan. In de richting van de Marathonpoort en toen ik daar nog een vijftig meter vandaan was, demarreerde ik. Nou ik was ze meteen kwijt...." Met een zucht ging Van Breepen zit ten en stak een sigaret op, „de aller laatste tot Parijs". Au revoir Amsterdam. Organisatorisch is de Ronde van Frankrijk reeds begonnen. Gistermiddag om een uur of vijf werden de bureaux van de organisatie, d'e tot dat uur o] volle toeren hadden gewerkt, ontruimd Alle papieren werden in grote koffers gepakt en in de wagens geladen, die ze naar de volgende etappeplaats zullen brengen. Wielergala in het station Franse stayers vielen in eigen kuil De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk heeft Woensdagavond in het Olympisch stadion afscheid genomen van het Amsterdamse wielerpubliek. Aangevoerd door Kees Pellenaars en diens zoontje Pierre, beiden op tourrij wielen, reden de Nederlanders op de fietsen, waarop zij vandaag in dc „tour' gestart z(jn en ereronde, luid toegejuicht door de dertigduizend toeschouwers. Overigens was de huldiging als zodanig maar een schamele vertoning, want na de ereronde liet men de renners zonder meer vertrekken. Er werden nog meer ereronden gere den en wel door zes tourwinnaars uit vroeger jaren, de Fransman Maurice Garin (1903) en de Belgen Odiel De- fraye (1912), Philip Thijs «1913, 1914 en 1920). Firmin Lambot (1923 en 1924), Lucien Buysse (1926) en Romain Maes (1935). Vooral de 83-jarige Garip, die nog kranig op de fiets gezeten over het cement ging, kreeg 'n grootse ontvangst, In de sprintwedstrijd voor amateurs won kampioen Hijzelendoorn de eerste twee ritten van kop af. In de derde rit bemoeide hij zich niet met de strijd, zeker van de eerste plaats in het totaal klasement. Nu won de jeugdige captain, die driemaal de finalist van het kam pioenschap van Nederland Mahn achter zich liet. In de val gelopen. De Franse stayers zijn in de val gelo pen, die zij voor hun Hollandse collega's in de uurswedstrijd hadden opgezet. Queugnet raakte na zes minuten een ronde achter en bepaalde zich er toe Pronk, die de leiding had, af te rem men. Pronk werd voortdurend belaagd door de drie andere Fransen Rioland, Melot en Goutorbe. Na 28 minuten ech ter zag de Zaandammer Cor Bakker, die zijn eerste internationale wedstrijd reed en een uitstekende indruk maakte, zijn kans schoon, in een lange spurt gleed hij langs de Fransen en Pronk en nes telde zich aan de kop. Nog was de strijd niet afgelopen want Pronk gooide er nog Sprintkampioenschappen Derksen won titel met drie lengten Te veel voor incident Voor de derde iu successie heeft Jan Derksen beslag gelegd op de nationale sprlnttitel der beroepsrenners en ditmaal heeft hij Van Vliet op een zeer over tuigende wijze verslagen. Natuurlijk waren belde renners zeer gebrand op de overwinning na het in cident van veertien dagen geleden, toen Derksen tot winnaar van de eerste rit werd verklaard en velen meenden dat Van Vliet gewonnen had. In de eerste rit nu ging Derksen aan kop en kroop hoog de eerste bocht in, op korte afstand gevolgd door Van Vliet. In het .midden van de bocht sprong Van Vliet onder Derksen door en wilde vluchten, maar Derksen ging mee en veroverde een prachtige positie, Dat bleek op het laatste rechte eind. Derksen kwam gelanceerd naast Van Vliet en deze was toen geslagen. Toen Derksen over de eindstreep ging bedroeg zijn voorsprong op Van Vliet ongeveer drie lengten. In de tweede rit werd Van Vliet in de laatste bocht reeds verslagen. Toen kwam Derksen wederom uit tweede positie onweerstaanbaar opzetten, kwam naast Van Vliet, die hiertoe geen tegen stand meer bood. Toegejuicht door de ongeveer 30,000 toeschouwers in het Olympisch stadion reed een overgelukkige Derksen daarna zijn ereronde. Arie van Vliet, die wij de laatste jaren niet zo slecht Itebben zien rijden als vanavond, was toen al lang in de cata comben van het stadion verdwenen. UITGEWEZEN MISSIONARISSEN NAAR NEDERLAND Te Nijmegen, bij het provincialaat der paters Lazaristen is bericht ont vangen, dat de beide uit China uitge wezen missionarissen, de paters Her mans en Huysmans resp. 7 Juli en 10 Juli naar Nederland terugkei-en. Pater Hermans zal eerst nog een be zoek aan Rome brengen. DR G. BROUWER NAAR NIEUW-GUINEA Het bureau van de Hoofdlegeraal moezenier deelt mede, dat de ma joor-aalmoezenier dr G. Brouwer C.S.Sp. op 23 Juli naar Nieuw Gui nea zal vertrekken om daar de aal moezenier D. J. Stokman af te los sen. Duizenden Amersfoorters en velen uit de wijde omtrek hebben met een niet aflatend enthousiasme Woens dag het feest van de „keitrekking" gevierd. Het is een kleurrijk schouw spel geworden.De bpnte stoet van in 17e eeuwse kledij gestoken schout, schepenen, schutters, blazoendragers en keientrekkers trok met de elf top zware kei drie uur lang door de stad om tenslotte de enorme steen in het plantsoen zuid op een nieuw be tonnen voetstuk te plaatsen. Het was daar, dat een eerwaarde nazaat van jonker Everhard Meyster, die in 1661 poorters en poorteressen van Amersfoort zover kreeg om een enorme kei binnen de stadsmuren te slepen, kei en voetstuk aan burge meester Molendijk overdroeg Inbrekers hebben gisternacht een goede slag geslagen in de juweliers- ?pak Van de firma Reinier van den Berg aan de Westkruiskade te Rot terdam. De inbraak werd ontdekt door een agent van politie, die zag dat er een ruitje vernield was- Een van de daders moet daar doorheen gekropen zijn. Volgens voorlopige schatting bedraagt de schade 20.000 tot 30.000 gulden. Er worden 500 hor- logers vermist, 600 ringen en 40 gou den armbanden. Van de daders geen spoor. De ju welierszaak was niet door een alarm systeem beveiligd. Ontroerend Confiteor „Dit is een hoogtepunt van de be devaart. Vijfduizend Kajotters en Kajotsters uit Nederland aangetreden bij Moeder Maria", met deze woor den typeerde Mgr. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond en geeste lijk leider van dc K.A.J.-V.K.A.J- pelgrimage, het indrukwekkende ge beuren, dat Woensdagochtend plaats vond op het grote plein voor de Ro zenkranskerk. De gemeenschappelij ke viering van de Kajotters en Ka jotsters is voor de bewoners van Lourdes, die toch wel het een en an der gewend zijn, een gebeurtenis ge worden, die maar zelden wordt aan schouwd. Toen de 3000 Kajotters en 2000 Ka jotsters zich tegen tien uur opstel den voor de basiliek brandde de zon. De 250 vlaggen konden amper een plaats langs de balustraden van de reusachtige kerk vinden. Er waren vlaggen bij van vertegenwoordigers der K.A.J. uit België, Frankrijk, En geland en Portugal. Om half elf begon de pontificale H. Mis, opgedragen door Mgr. Hans sen, geassisteerd door aalmoezeniers uit de bedevaart. Onmiddellijk nadat de celebrant het Confiteor had inge zet, stelden zioh Riki van Steen uit Oss en Cor Kleisterlee uit Haarlem zich op voor de microfoon om onder grote stilte hun ontroerende schuld belijdenis van de arbeidersjeugd uit te spreken. „Ik belijd voor de Al machtige God, voor Maria, Koningin van de Arbeid, voor St. Elooy van de smeden," voor St.. Lamb ert us van de wevers, voor St. Barbara van de mijnwerkers, voor Adolf Kotping, voor de Pausen Leo Xni en Pius XI, voor Schaepman, Ariens en Poels, dat dat ik tekort schiet in mijn arbeid. Dat ik zo vaak verzaak aan mijn sociale plicht tegenover het volk van Nederland"Ik belijd voor de al machtige God, voor Pater Titus Brandsma, voor Kardinaal Mindszen- ty, voor Kardinaal Wysjinsky en kardinaal Stepinac, voor allen, die misschien op deze dag het offer van hun leven brengen, dat ik vaak lauw en traag was in het verdedigen, van het Geloof. Dat ik geen vurige apos tel was op kantoor, atelier of werk plaats". Mgr. J. Cardijn, stichter van de lm ternationale Kajottersbeweging sprak een schepje op, nam de leiding van Bak. ker over en passeerde toen ook Melot. Dat Queugnet er vijf minuten voor tijd nog in slaagde zijn ronde terug te nemen was van geen belang meer want toen was de wedstrijd stevig in handen van Pronk. De permanence van de tour was gis teren een bijeenkorf, want eindelijk zijn de honderden journalisten, die de tour op volle toeren. De Italiaanse pers tot nu toe slechts door twee man ver tegenwoordigd. Want nu hun land niet van de partij is in deze wedstrijd zullen naar het schijnt ook de meeste Italiaanse kranten verstek laten gaan. Tal van be kende experts, jpurnalisten van naam, die de tour een dozijn malen en meer gevolgd hebben, zocht men vergeefs. De twee die er waren klaagden over het Hollandse kilmaat. Maar in dat op zicht stonden zij niet alleen. Controle op straatcollectes MAAR EVEN OMKEREN Wederom is voor de rechtbank te Amsterdam de controle op collecte bussen ter sprake gekomen. Een 26- jarige bankwerker uit Amsterdam bekende, dat hij bij de laatste collec te voor Parkherstellingsoorden zijn bus en die van de vrouw met wie hij samenleefde had geleegd. Bovendien deelde hij ter zitting mede, dat hij ook van een paar andere collectes een deel van het geld uit zijn bus had gehaald. Volgens hem ging het in de laatste gevallen om een bedrag van 300 gulden, dat hij bereid was terug Om de aardappelmoeheid uit te bannen De tweede dag van de negentiende landbouwweek te Wageningen is ge wijd geweest aan actualiteiten. Er werden negentien voordrachten ge houden, waarvan die van dr. H. J. Toxopeus zeer belangrijk was we gens zijn mededeling, dat zün pogin gen om aardappels te kweken die on vatbaar zijn voor de zo gevreesde aardappelmoeheid, piet succes be kroond zijn. „In principe is de zaak bekeken", zeide dr. Toxopeus, „men mag echter niet over het hoofd zien, Naar de stembus De inwoners van het dorp Ede gaan Vrijdag aanstaande wederom naar de stembus, niet om leden vair de Twee de Kamer of van de Provinciale Sta ten te kiezen en evenmin, omdat Ede behoefte heeft aan een nieuwe ge meenteraad, maar om een helde- konlngin te kiezen, die tijdens de komende heideweek in de tweede helft van Augustus de scepter zal zwaaien. In het dorp zijn huis aan huis stembiljetten bezorgd, waarop de be. woners de naam en het adres van hun candidate-heidekoningin moeten in vullen. Uitslag van de stemming wordt uiterlijk een week na de stem- datum bekend gemaakt. Onder de genen, die de naam hebben genoemd van de dame, die tenslotte de meeste stemmen op zich heeft verenigd en heidekoningin 1954 wordt, worden vijf doorlopende toegangsbewijzen voor de feestelijkheden tijdens de heideweek verloot. dat er nog veel werk moet worden verricht". Dr. Toxopeus begon in 1951 zijn onderzoekingen. Hij trachtte door kruising van onze consumptieaard- apipelrassen met wilde (oneetbare) sooften, die resistent zijn tegen aard appelmoeheid, een consumptieras te kweken met de zelfde weerstand als de wilde soort. De Wageningse onderzoeker ge bruikte hiervoor drie van de wilde solanum nigrum. De eerste generatie was na kruising voor vijftig a tach tig procent resistent, doch voor de consumptie volkomen ongeschikt. De planten hadden zeer vele on kleine knollen, doch bij het nakweken van deze generatie bleek deze ongunstige eigenschap mee te vallen. Verwacht mag worden, dat door selectie reeds in de eerste generatie de gewenste combinatie kan worden gevonden. Ook zijn kruisingen van de wilde met de gewone aardappel terugge- kruist met de gewone consumptie aardappel. Dit voorjaar zijn hiervap 80.000 zaailingen uiigeplant. Met het rooien is men vorige week begonnen en de beoordeling is zeer gunstig uit gevallen. GEEN ALARMSYSTEEM, 30.000 BUIT. Inbrekers hebben in de nacht van Dinsdag op Woensdag een goede slag geslagen in de juwelierszaak van de firma Reinier van den Berg, aan de West Kruiskade te Rotterdam. Ver mist worden 500 horloges, 600 rin gen en 40 gouden armbanden, ter waarde van 20 tot 30.000 gulden. De daders van wie nog geen spoor is gevonden zijn door een vernield ruitje naar binnen gekro pen. De juwelierszaak was niet door een alarmsysteem beveiligd. te betalen. Verdachte zei Farkher- stellingsoorden voor ca, 185 gulden te hebben gedupeerd. Met behulp van een mes, dat hij in de gleuf stak, leegde de man bus sen, waarvan hij de verzegeling on aangeroerd liet. Bij de politie was de aandacht op het tweetal gevestigd. Bij de collecte voor Parkherstellings oorden hebben rechercheurs met ge merkt geld een val uitgezet, die het tweetal noodlottig werd. Niet op de zwarte lijst. De man en de vrouwen hadden, zo als tegenwoordig gebruikelijk is, een week lang de bus in bezit gehad, ten einde in de dagen voor de collecte huis-aan-hujs te collecteren. De ver dachte vertelde, dat de vrouw die medeplichtigheid ten laste is gelegd, doch door ziekte niet was verschenen er steeds op tegen was geweest, dat hij uit de bussen geld peuterde. Tenslotte had zij toegestemd omdat de man geen werk had. Het geld was volgens verdachte in de huishouding opgegaan. Het tweetal stond niet op de be kende „zwarte lijst", die collecteren de organisaties raadplegen om be paalde onbetrouwbare collectanten te weren. Dronkemansdaad. De officier van justitie zei o.m. dat door verdachtes laakbare handelin gen het hele collectesysteem in dis- crediet wordt gebracht en het toch al collectemoe publiek schuw tot geven maakt. Het is hoognodig, dat een an der controlesysteem wordt toegepast en gehandhaafd dan het huidige dat onvoldoende is.. De officier eiste an derhalf jaar met aftrek van het voor arrest. De raadsman sprak van een ver foeilijk systeem van collecteren. De collectebussen deugen niet. Als men de bus omkeert komt het geld er uit rollen. Hij verzocht de rechtbank met deze feiten rekening te houden. Ten aanzien van de verdachte eveneens ten laste gelegde diefstal van een zak kolen, verzocht hij de rechtbank dit feit als een dronke mansdaad te willen zien. Op Vrijdag 16 Juli zal de recht bank uitspraak doen. DE BARRE ZOMER VAN VIERENVIJFTIG. De belangstellende leek zal het wel al gemerkt hebben, maar nu is het dan ook wetenschappelijk vastge steld: deze Julimaand is zeldzaam koud. Öe dag van gisteren en de eerste Juli 1919 zijn, met een etmaal gemiddelde te De Bilt van 10.9 gra den Celsius, de koudste Julidagen sinds 1903 geweest. Op 7 Juli 1903 was het nog wat kouder: toen was het etmaalgemiddelde in De Bilt 10.7 graden. de aanwezigen tijdens de H. Mis toe en zeide hun, dat zij de vertegen woordigers van de gehele K.A.J. over de wereld waren. Gij hebt een drie dubbele opdracht, zo zeide hij: bid den en boeten, vernieuwing van eigen apostolèat en toewijding aan de ar beidersjeugdbeweging ove;- de ge hele wereld. Ik roep u op tot een nieuwe kruistocht onder de vaan van Maria". Des middags waren de Nederlan ders bij de processie en des avonds bij de lichtprocessie. Bij wijze van uitzondering was toegestaan, dat ge- uniformeerde Kajotters de umbrella en het baldakijn droegen, Rond half zes volgde voor de meisjes het af scheid van de Grot, want zij moesten vandaag (8 Juli) weer de terugreis naar Nederland aanvaarden, Volgens een bericht uit Djakarta zou de Indonesische regering het voornemen gehad hebben de Indone sische delegatie bij de Unie-bespee- kingen uit Den Haag terug te roe pen. Dit voornemen is evenwel te elfder ure gewijzigd op aandringen van de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Politieke kringen in Djakarta zijn overigens van mening dat de confe rentie „ten dode is opgeschreven". Tijdens het informele overleg van gisteren hebben de ministers Luns, v. d. Kieft, Donker, Zijlstra en de re geringscommissaris voor Indonesi sche Zaken, mr. Blom, nog weinig begrip kunnen vinden voor het Ne derlandse standpunt. Vanmiddag om ha.lf vijf willen de delegaties op nieuw proberen een basis te vinden voor werkelijk overleg. Hoe zwaar weegt de middenstand? Tn Schoorl is door een aantal win keliers een reclamecampagne op touw gezet. Er wordt aan deelgenomen door ongeveer 15'middenstanders. De opgave voor het publiek is om het gewicht van deze 15 winkeliers te be palen. In iedere etalage is een foto van de eigenaar opgehangen. De uit slag wordt Zaterdag a.s. bekend. Om- streel^ h'alfnegen zullen alle delne- mende winkeliers in het publiek worden gewógen. HOOIFEEST IN BOLSWARD. In een stoet van ongeveer 140Ö keurig in het wit geklede gymnas ten. een drietal geüniformeerde mu ziekcorpsen en enige landelijke rij - verenigingen is de „hooikoningin" gisteravond in een landauer de ver sierde straten van Bolsward binnen gereden. Op het bordes van het stad huis. waar zij officieel door het ge meentebestuur werd ontvangen, de clameerde zij een Fries gedicht, waarin de lof werd gezongen van de verbondenheid tussen stad en plat teland. Dit was het glorieuze begin van een vierdaags hooifeest, met als cen traal gebeuren het z.g, heamiel, de hooimaaltijd, die ditmaal in het stads- perk werd opgediend. De hoofdscho tel van deze openluchtmaaltijd be stond uit rijst met rozijnen, terwijl tenslotte emmers met oliebollen bij do honderden aanzittenden rondgin gen. Behalve boeren, plaatselijke middenstanders en zakenmensen nam ook de hooikoningen aan de maal tijd deel, gekleed in een grasgroen gewaad, en getooid met groen en bloemen. De hooimaaltijd, vroeger wel gehouden op de openbare straat, werd nu voor het eerst geplaatst in de entourage van een groots opgezet tuinfeest, waaraan plaatselijke zang en muziekverenigingen deelnamen, terwijl op het grasveld gymnpstiek- demonstraties werden gegovon. LES VLIEGTUIG MAAKTE GESLAAGDE NOODLANDING. Een Tiger Moth-lesvliegtuig A 46 van de marine-luchtvaartdienst heeft gistermiddag om half vijf in de Ma depolder bij Monster een geslaagde noodlanding gemaakt. Het toestel kreeg tijdens een oefen vlucht motor storing. De twee inzittenden, ser geant-vlieger Balemans en korporaal adelborst voor de zeedienst De Man bleven ongedeerd. Het toestel werd beschadigd. Jonge boeren en tuinders naar het buitenland Gisteren zijn te Roermond verte genwoordigers van de Katholieke Boerenjeugd organisaties van Luxem burg, België en Nederland en Duits land bijeengekomen om de vraagstuk ken te bespreken betreffende de uitwisseling van jonge leden van de ze organisaties. Zij kwamen hierbij tot de slotsom, dat het uit het oog punt van de opvoedingstaak van de Katholieke boerenjeugdorganisaties dringend gewenst is, dat zij meer nog dan voorheen zelf de behandeling van aanvragen en plaatsing in uit- wisselingsverband der jonge boeren of tuinders ter hand te nemen. Het ligt in het voornemen in het komende najaar op bescheiden voet met plaatsing aan te vangen. Voor ieder land is een centraal punt voor aanmelding aangewezen. Voor Ne derland is dit het secretary it van de Kath. Ned. Jonge Boeren en Tuin- dersbond, Badhuisweg 91 te Den Haag.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6