De tour bracht zomerweer en uitgelaten stemming in de bijna verkilde badplaatsen Noordwijk en Katwijk in feesttooi De Fransman Hassenfortier werd winnaar van premie te Noordwijk De Tour de France op de Noordwijkse boulevard Amsterdamse café's overleefden romantiek van Parijse tournacht Terwijl records gebroken werden braken dieven in bij de Tourbaas jdLl 1954 DE LEIDSE COURANT I'WLhDE - Hoofdstad slaapt tourroes uit Huisvrouwen winkelden tot 'smorgens vroeg Pretlievend Amsterdam heeft „de nacht van de tour" uitbundig: gevierd. De gehele nacht door verdrong zich een uitgeslapen goedlachse menigte rond de vele kramen en tenten van kleine ker missen, die by tientallen in de binnen stad oprezen. Uit alle delen van het land waren honderden naar de hoofdstad ge komen om dit Franse Amsterdam voor een nacht in bloei aan te treffen. Er werden goede zaken gemaakt, op de vier Amsterdamse pleinen. Vanwege de korte duur en de fikse pachtprijzen waren de attracties ook niet erg goed koop, maar dat was nauwelijks een be zwaar. Het geluid van de orgels ver dronk in het lachen en praten en werd overstemd door de metalen stemmen van de goktenten en de kleine theaters. Een meter onder het plaveisel. Vooral om fakir Rano, een meter on der het plaveisel van het Rokin, was voldoende belangstelling. Deze Oosten rijker die eigenlijk Alois Dunst heet, liet zich daar in een doodkist begraven en door een houten koker kon men hem zien. Hij was, zo op het eerste ge zicht, niet in de wat koortsachtige stem ming van de Tour de France. In die stemming kwamen, voor zover nodig, wel de mensen op de Wester- markt, die waren komen kijken naar het vertonen van de Tourfilm 1953. Zij deden er vertrouwen op voor deze, inmiddels al weer gestarte Tour 1954. In de café's, die de hele nacht open konden blijven (nog nooit vertoond, zelfs niet bij de grootste feesten) werd over de kansen van de diverse equipes ook al druk ge redeneerd. En de vrouwen, die daaraan niet mee wilden doen, konden terecht in de tot twee uur 's nachts geopende win kels. Van die faciliteit werd overigens, voor zover wij het konden zien, lang niet overal een overweldigend gebruik gemaakt. Geen centje pijn. Maar goed, 's lands wijs 's lands eer. En gezellig was het genoeg in de over stelpende menigte drentelaars, waar een bar druk autoverkeer zich geduldig doorheen wurmde. „Ze claxonneren niet eens, die brave automobilisten", prees een der vele extra verkeersagenten. En op de middernachtelijke vraag of hij nog lastige standjes had gehad, ant woordde de wachtcommandant van een der politieposthuizen in het centrum: „Geen centje pijn, meneer; ze eten uit de hand, die beste Amsterdammers", Hetgeen trouwens iedereen van iedereen kon zien aan de vele kraampjes voor oliebollen en frites en stallen voor ha ring, hetzij nieuw of groen. De vlaggen, die gisteren nog bib berden in een frisse zeewind, waai den hedenmorgen over de zomerse boulevard van Noordwijk. Honderden mensen nog wat huive rig voor de plotselinge uitschieter van de tot nu toe winterse zomer, verdrongen zich met de regenjassen en warme vesten nog dicht bij de hand al vroeg bij de premie-finish, om niets van dit voor Nederland unieke evenement te missen. Drie uur lang hebben de meesten staan wachten op een rennerscara- vaan, die in nog geen twee minuten tijd van kop tot staart voorbij raasde. Zij behoefden zich echter geenszins te vervelen. Anderhalf uur voor de eigenlijke tour passeerde, trok een bonte re clame-optocht, waarop vele ontwer pers hun rijke fantasie hadden bot gevierd, een kleurig lint over de boulevard. Vreemde uitbouwsels. Vreemd opgetuigde auto's met de raadselachtigste uitbouwsels over donderde het publiek met volzinnen en waar-aanprijzende papieren. Na dat deze wervelwind over de boule vard getrokken was kortten_vrolijke klanken het lange wachten. Naarmate de tijd verstreek veranderde de uit gelaten stemming in gespannen ver wachting. Druk gebarende politie agenten trachtten de weg hond- en beenvrij te maken. Het laatste nieuws over de renners werd opgewonden over de boulevard gegalmd. Radio reporters kwamen aanstuiven en nes telden zich achter de gereedstaande microfoon. Naast ons stond de be kende nestor van de verslaggevers Voordat de eigenlijke rennersfile door de straten van Noordwijkerhout trok, kort en bonte reclame-caravaan de tijd voor de toeschouwers; een van de glazen blikvangers-paleizen van een Franse firma. Carlo van Neste, die in rap Frans de luistervinken van de stand van za ken op de hoogte bracht. Toen om tien voor half één bekend werd gemaakt, dat de renners Noord wijkerhout gepasseerd waren, kwam er een nerveuze opeenhoping van persfotograven, jury-leden en out siders bij de premie-finish. Vliegtui gen, die verbinding hielden met de politie-escorte voor de caravaan vlo gen laag over de boulevard; auto's vol journalisten raasden luid toete rend langs de dichte rijen. Eindelijk even over half één glipte de eerste renner bij de vuurtoren de Wilhel- mina boulevard op en kwam met stompende knieën op de finish af. Even nog leek het of het peleton, dat vlak achter deze uitloper zat, hem nog zou inhalen, maar met ver wrongen kaken wierp de Franse re gionaal Hassenforder zich verbeten op de pedalen en sleepte de premie binnen. Vlak achter de winnaar zat Gilles eveneens een Fransman. Daarna trok flitsend het hele peleton langs de jui chende mensen. In de voorste gelede ren ontdekten we de azen van onze nationale ploeg, die echter geen kans hadden gezien hun bewaking af te schudden.De beweging die de pre miesprint in de stoet veroorzaakte, verstreek echter weer en in gesloten colonne reden de renners in de rich ting van Katwijk. Faanhof na korte demarrage ingehaald Na de folklorische uitvoeringen in het stadion, die een grote indruk maakten vooral op de buitenlandse gasten door de fleurigheid en de zwier waarmede ze gegeven werden, dank zij ook de perfecte organisatie welke tot in de kleinste onderdelen klopte, en de symbolische opening van de tour, bestaande in het door knippen van een lint door burgemees ter d'Ailly, reed de rennerstoet in een kalm tempo via de Amstelveen- se weg, de Zeilstraat en het Hoofd dorpplein naar de Sloterweg bij het luchtvaartlaboratorium, waar om 11.20 precies, vijf minuten later dan het tijdschema vermeldde, het sein voor het werkelijke vertrek werd ge geven. De belangstelling op dit ge deelte van het parcours tussen het stadion en de Sloterweg was enorm. Op de trottoirs stond het publiek vier en vijf rijen dik en in elk venster zag men wuivende mensen. De Amsterdamse politie, zowel mannelijke als vrouwelijke agenten, had voor een puike afzetting gezorgd, het verkeer lag geheel stil en op de kruispunten moesten ook de tramwa gens wachten. Faanhof demarreerde. Voor de start ging het gerucht dat de Nederlandse ploeg waarschijnlijk in deze eerste étappe iets zou on dernemen omdat de eerste klap nu eenmaal een daalder waard was. Even voor Heemstede sprong Faanhof weg, de man die op vlakke étappes kansen heeft, dank zij zijn sprinters kwaliteiten. Zijn voorsprong werd 200 a 300 meter. Toen werd hij ingelo pen. Bij prachtig weer en met een stevige bries uit het Zuidwesten te gen reed het peloton gegroepeerd van Heemstede langs een bochtige weg via Noordwijkerhout in de rich ting van Noordwijk. De rode truien van de Zwitsers meestal in de voorste gelederen. Rustige tocht door vlakke land. Het peloton bleef vooralsnog bij een; er waren korte demarrages, en er werd gezocht naar posities waar uit desgewenst aanvallen zouden kunnen worden gedaan, maar het bleef bij het aftasten van eikaars be doelingen, en het peilen van de mo gelijkheden. Een serieus offensief, van welke ploeg of welke individueel dan ook, bleef achterwege. Af en toe ontstonden er kleine spanningen in de volgersgroep. als de motoragenten kwamen aanjagen en hen tot grote re snelheid aanmaanden. Dit kan duiden op uitlooppogingen, maar ook het naderen van stadjes en dorpjes of op tussentijdse premies waarvoor gespurt zal worden. Ditmaal gold het alarm echter nooit een ontsnapping, alles bleef bijeen, de tijd voor een grootscheeps offensief was nog niet gekomen, en zelfs niet voor een voor postengevecht. Faanhof weer naar voren. En zo kregen de buitenlandse jour nalisten alle gelegenheid om de charmes van het vriendelijke Neder landse landschap tussen Noordwijk en Wassenaar te leren kennen. Al waren ze daar niet voor gekomen. Maar ze namen het zo en passant mee, evenals het gejuich van de toeschouwers die ook langs dit ge deelte van het parcours bij tiendui zenden acte de presence gaven. Bij Oud Wassenaar (66 km.) ging Faanhof naar voren en nam 100 me ter voorsprong. Maar weldra werd hij weer door de grote groep opgeslokt. Om 13 uur 31 minuten werd Seheve- ningen gepasseerd. Koblet voerde het peloton aan. Bo'bet van Ile-de-France had bij de passage van Den Haag een minuut achterstand. Door dichte deuren jen ramen 1 Nog geen tijd om schade op te nemen Terwijl directeur D. J. Bessem van het Olympisch Stadion gisteravond met zijn vrouw en dochter in het Stadion een drukke tijd had bij het wielerfestijn en de laatste voorberei ding van de Tour de France, hebben inbrekers zich waarschijnlijk wel bewust van het feit, dat de familie niet thuis zou zijn hun slag gesla gen in de particuliere woning van de directeur. Toen deze samen met vrouw en 22- jarige dochter om 1 uur vannacht zijn huis aan de Jan Luykenstraat te Am sterdam binnentrad, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat een of meer ongewenste gasten de hele wo ning overhoop hadden gehaald. La den waren uit kasten getrokken en de inhoud lag over de vloer ver spreid. Geen vette buit. Veel was er overigens niet ver dwenen. De drukke werkzaamheden met de tour hebben de familie tot op dit moment verhinderd precies de inventaris op te maken, maar wel worden byoux van de dochter en een gouden horloge van de heer Bes sem vermist, samen een waarde ver tegenwoordigend van enkele honder den guldens. De heer Bessem is ech ter tegen inbraak verzekerd. Intussen staat de, recherche, die een onderzoek heeft ingesteld, voor een raadsel. Geen enkele deur of ruit vertoont sporen van verbreking. Hoe de dieven zijn binnengekomen is dan ook niet bekend. Zou iemand soms over een nagemaakte sleutel van de woning hebben beschikt? Ook daarvan is de familie Bessem niets bekend. i het zog van dr -eu op tie kap. 'no de wagens met de tour' -rs en complete fietsen !n rekken (Foto's Nic. v. d. Horst).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5