z9e \ieiaó e coti/fcrnT n*^Tl Franse dienstplichtigen naar oorlog in Indo-China Indien onderhandelingen te Genève mislukken Ministers naar Genève terug De zeven Amerikanen over Tsjechische grens Churchill weer in Lagerhuis Uitspraak te Parijs proces-Naundorff in Hij is de dauphin niet Rood China en de V.N. t) I £9 45ste JAAküANG No. 13239 Directeur: c. m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i naar Indo-China? i Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 11-50 OMZETBELASTING fVE vrijstelling van de omzetbelas- ting voor de winkeliers, of zoals het in de stukken heet de detaillist, schijnt nu eindelijk werkelijkheid te zullen worden. Dit wetsontwerp werd nog door minister Lieftinck aan het einde van zijn ministeriële' loopbaan ingediend en is sindsdien onderwerp geweest van vele besprekingen. Het heeft wel niet in- dè bedoeling gelegen dit ont werp ongeveer twee jaar te laten lig gen, maar toen het eenmaal was in gediend én de Kamer het te beoor delen kreeg, stuitte zij naar haar me ning op zulk een bureaucratisch stre ven naar perfectionisme, waardoor het hele wetsontwerp al te ingewik keld was geworden, dat Financiën dit huiswerk terugkreeg met de bood schap: overmaken. Dit is de oorzaak van de langduri ge vertraging geweest, niet het feit, dat men het met de opzet van het ontwerp niet eens zou zijn geweest. De bedoeling van het wetsontwerp was immers de winkelier te onthef fen van de verplichting zijn eigen belastingambtenaar te zijn en iedere drie maanden de omzetbelasting af te dragen, waarvoor hij een aparte boek houding moest voeren. Hiermede was men het algemeen eens. Het feit, dat er bij de behandeling in de Kamer, welke nu eindelijk plaats vond, zo veel amendementen werden inge diend het waren er ongeveer vijf tig bewijst niéts daartegen. Deze amendementen betroffen alle details en natuurlijk, vooral uitbreiding van de vrijstellingen. Over de bedoeling van het wetsontwerp heerste geen verschil van mening. DE instelling van de omzetbelasting geschiedde in 1933 wegens een tekort op de staatsbegroting van rond 90 millioen in de nadagen van de cri sis, er moest ogenblikkelijk worden ingegrepen om dit tekort te dekken. Daaraan is bij de behandeling nu in de Tweede Kamer nog eens herin nerd. De opbrengst van de omzetbe lasting werd toen geschat op 93 mil lioen, waarmee het tekort van 90 millioen dan was gedekt. Als men daarmee nu vergelijkt de opbrengst van thans dan kan men begrijpen, dat in de huidige situatie in ons be lastingsysteem dit bedrag van niet minder dan 1200 millioen niet jneer kan wórden gemist. De omzetbelas ting is na de inkomstenbelasting de ruggegraat van ons belastingstelsel geworden. Men moet deze nieuwe wet op de omzetbelasting,die nu in de maak is dan ook zien als een zuiver tech nische herziening. Maar van de an dere kant kan men toch niet voorbij zien, dat deze belasting, een zeer on aangename belasting is, die geen re kening houdt met de draagkracht van de individuele groepen van Neder landers maar op iedere Nederlander persoonlijk even zwaar drukt. De hoogte van de uitgaven echter door de Staat en de zeer hoge op brengst van thans van deze belasting staan nu eenmaal niet toe, dat deze belasting wordt afgeschaft. 1Ï7EL is uit de behandeling van de Kamer gebleken, dat er toch ten aanzien van deze belasting nog heel wat wensen leven. Deze technische herziening hield in, dat de heffingen moesten worden verlegd naar het uitgangspunt: dus bij de fabrikant .en bij de grossier. Van een eenmalige heffing is nog geen sprake, men heeft nog vastge houden aan het cascadestelsel, dat gemakkelijker de' opbrengst verhoogt dan een eenmalige heffing bij de bron. Er zijn echter fabrieken, z.g. geïntegreerde bedrijven, die een pro duct maken van grondstof tot eind product en die in het voordeel zou den zijn boven niet-geïntegreerde be drijven, wier producten meermalen zijn belast. Daarom heeft men voor deze geïntegreerde bedrijven de z.g. integratieheffing bedacht, waardoor ergens midden in 't productieproces een kunstmatige grens wordt gelegd, waar het product ook wordt belast. Maar de moeilijkheid is, dat de rege ring zelf deze fabrieken kan aanwij zen bij algemene maatregel van be stuur en aldus geeft men de rege ring dan een nogal belangrijke dele gatie. Ook met een delegatie voor één jaar kan de regering nog al wat doen. Zij kan alle fabrieken, die zij voor een integratieheffing in aan merking wil doen komen, in dat ene jaar bij A. M. v. B. in die heffing onderbrengen. 'De strijd gaat er nu over of dit bij A. M. v. B. of bij wet zal moeten geschieden. Dan zijn er nog onderwerpen als de vrijstelling voor kleine bedrijven, het onderbrengen van meer artikelen op de lijst van vrijstellingen en het vrijstellen van meer beroepen van de omzetbelasting als artsen, dierenart sen, verpleegsters enz. Dan is er de kwestie van de Rijn scheepvaart en vooral de prijsver hoging, die van deze herziening het gevolg zal kunnen zijn, als de prijs verhoging bij inkoop onvermijde lijk gevolg van de verhoging van de omzetbelasting bij fabrikant ge volgd zou worden door een prijsver hoging bij verkoop, doordat de detail list dezelfde winstmarge zou aanhou den bij de prijsbepaling en geen rc kening zou houden met het wegva' len der omzetbelasting. Wij komen op deze vraagstukl nog in een volgend artikel terug. Generaal Gruenther gaf zijn toestemming Premier Pierre Mendès-France heeft gisteren aangekondigd dat hij de parlementaire goedkeuring zal vragen om voor de eerste maal Franse dienstplichtigen naar de oorlog in Indo-China te zenden binnen veertien da ren na een eventueel mislukken van de Geneefse wapenstilstandsbespre kingen. Mendès-France zei een in spanning toeluisterend parlement, dat thans alle noodzakelijke maatregelen werden getroffen transport, onderdak, kleding en uitrusting voor het geval 't ergste zou worden bewaarheid. Maandag heeft generaal Alfred M. Gruenther, het hoofd van Shape, zijn toestemming verleend om indien nodig Franse troepen aan zijn organisatie te onttrekken. Mendès-France zei dat hij bleef hopen op een gunstige en eerbare afloop van de vredesonderhandelingen met de communisten, maar hij wilde zich niet aan enige voorspelling wagen omtrent de einduitslag. Wel herhaalde hij zijn toezegging dat, mochten de onderhandelingen op niets uitlopen, de regering zal aftreden. BIJ DE WET VERBODEN. Mendès-France dan ook eerst dt goedkeuring van het parlement no- Maar voordien zou de regering aan j dig. de Assemblee de noodzakelijke docu menten voorleggen omtrent het over zee sturen van dienstplichtigen gevolgd door een onmiddellijke stem ming. Er zijn nog nimmer dienstplichtige soldaten naar Indo-China gezonden, daar het bij de wet verboden is om personen, die voor hun nummer op komen, naar gevechtsterreinen buiten Frankrijk te zenden. Hiervoor heeft Genève, welke volgende week in het bijzijn van de ministers van Buiten landse Zaken hervat zullen worden, pp enigerlei klip gezeild zijn. Men is integendeel in Franse krin gen van gevpelen, dat de sfeer in Genève verbeterd is, terwijl men te vens nauwlettend de onderhandelin gen te velde in Troeng Gia volgt, welke naar bronnen uit de Franse delegatie gisteren zeiden, „vorderin gen" maakten. Het feit blijft echter, dat Mendès- France in zijn investituurrede, waar in hij beloofde voor 20 Juli een re geling bereikt te zullen hebben of heen te zullen gaan, zich verplicht heeft tot het nemen „van alle nood zakelijke militaire maatregelen", zo dat Frankrijk dóór kan strijden, wan neer besprekingen in Genève geen resultaat opleveren. SNEEUWVAL IN DE ALPEN. In vele delen van Oostenrijk woe den sneeuwstormen. In de bergen is de temperatuur gedaald tot twee gra den-onder nul. De bergpassen tussen Oostenrijk en Zwitserland zijn inge sneeuwd. In de dalen valt veel re- Welingelichte kringen zeiden, dat gen. het besluit van de premier inzake Ook in de Beierse Alpen is sneeuw •het zenden van Franse dienstplich-1 gevallen. Op de Zugspitze, de hoogste tigen naar Indo-China, geenszins wil- berg in Duitsland, viel Woensdag een de zeggen, dat de besprekingen in 1 laag van 20 centimeter. Molotof, de Sowjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken, is vanmorgen per vliegtuig uit Moskou in Genève aangekomen, waar hij de conferentie over Indo-China zal bij wonen. Ongeveer twee weken gele den vertrok hij uit Genève. Ook de andere ministers keren naar Genève terug, waar voor de twf 'e maal het doek zal opgaan voor Se waarschijnlijk laatste *akte van d^ Indo-Chinese tragedie, welke op 26 April in deze stad is begonnen. Men verwacht in Genève binnen enkele dagen de ministers van Bui tenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en communistisch China zowel als een functionaris met mi nisteriële rang van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De ministers hervatten him be sprekingen over Indo-China tegen een achtergrond van historische poli- Protesten over en weerl -Amerikaans legenProt«t. De Verenigde Staten hebben intus. In een nota heeft Tsjechoslowakije i sen in een *®ota aan het Tsjechoslo- gisteren bij Amerika geprotesteerd tegen de „schending van de grens" door zeven Amerikaanse militairen. De Amerikanen (een kapitein en zes soldaten) drongen volgens de nota enige honderden meters op Tsjecho- slowaaks gebied door en namen daar foto's van „belangrijke objecten". Dit is het eerste officiële bericht over de verdwijning van de militai ren, wier truck Zondag vlak bij de grens door de Duitse grenspolitie word teruggevonden. De militairen waren, nadat zij van de Tsjechische grenswachten een be vel tot staan hadden gekregen, op de vlucht geslagen, zo ging de nota ver der. De Tsjechen hadden hen ech ter weten te arresteren. Uit de films uit hun camera's was later gebleken, dat de Amerikanen „belangrijke ob jecten" hadden gefotografeerd. Volgens het Amerikaanse hoofd kwartier zouden de zeven man per tieke ontmoetingen, Welke in ver- ongeluk op Tsjechisch gebied terecht schillende delen van de wereld heb- zijn gekomen, toen zij in hun truck ben plaats gevonden. langs de grens reden. (Ztne>tö*em'öe kei op. öleeptauiu Tweehonderd inwoners van Amersfoort allen gestoken in middeleeuwse •leedij hebben Woensdag met vereende kracht „de" kei in triomftocht 'oor de stad getrokken om hem uiteindelijk te brengen naar het nieuwe voetstuk dat door lie Amersfoortse Kei-Comité is opgericht. We zien de Jeurige stoet hier door de Langstraat trekken. Op de achtergrond de KaïnperUnnenpoort. - waakse ministerie van buitenlandse zaken Tsjecho-Slowakije beschuldigd van het „ontvoeren" van de zeven mi litairen en hun onmiddellijke vrij lating geëist. Met een hartelijk applaus heeft het Engelse Lagerhuis gistermiddag pre mier Sir Winston Churchill ontvan gen, toen hij, voer het eerst na zijn bezoek aan president Eisenhower in Washington, de vergaderzaal weer betrad. De vroegere premier Clement Att- lee, leider van de socialistische op- positie.informeerde wanneer het Hpis een verslag zou krijgen over de be sprekingen in Washington. De leider van het Lagerhuis, Har ry Crookshanik, antwoordde, dat de premier voornemens was Maandag over dit onderwerp een verklaring af te leggen. Eden, zich bepalende tot het ter rein, waarop Engeland en Amerika overeenstemming hebben bereikt, deelde het Lagerhuis mee, dat de twee Engels sprekende landen aan plannen werken om Duitsland wape nen en meer souvereiniteit te geven. Hij hoopt, dat de Brits Amerikaanse studiegroep, welke thans in Londen aan het werk is, haar werk snel zal voltooien en deze week verslag uit brengen. Deze studiegroep gaat er van uit, dat een Duitse bijdrage aan de Weste lijke Defensie via de Europese De fensie Gemeenschap zal geschieden, maar in Washington is men het er over eens geworden, dat, mocht Frankrijk niet tot ratificatie over gaan, de noodzakelijkheid rijst, om een alternatieve methode te vinden om Duitsland opnieuw te bewapenen en het land souvereiniteit te verlenen. Hoge belangstelling voor oude garde Op de oprichtingsdatum van de Garderegimenten Grenadiers en Jagers, <üe van 1 tot en met 17 Juli hun 125-jarig bestaan vieren, Woensdag 7 Juli, heb ben H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Ben Bosch, waar zij de erewacht van Grenadiers inspecteerden en op bet bordes voor het stadhuis een défilé van de jubilerende regimentea afnamen. Foto's boven: De erewacht van grenadiers wordt geïnspecteerd. Onder: overzicht van het défilé met rechts op het bordes van het Bossche stadhuis Koningin en Prins. In de geschiedenisboekjes op de Franse scholen behoeft niets veran derd te worden. Het Parijse Hof van cassatie heeft gisteren beslist dat de zoon en erfgenaam van de onthoofde Lodewijk XVI op tienjarige leeftijd in de Temple is gestorven en dus niet is ontsnapt aan de Franse revolutie. De beslissing, welke genomen werd nadat wekenlang de beste advocaten van het land hun mening voor het hof uiteengezet hadden, betekent, dat de lezing, welke de meeste geschiede nisboeken geven, juist is. De kleine Louis Charles is nooit oud genoeg ge worden om zich Lodewijk XVII te noemen. Ook is hij niet dezelfde als Karl Wilhelm Naundorff, horlogema ker te Delft, geweest, die beweerd heeft de verdwenen Dauphin te zijn. De erfgenamen van Naundorff be gonnen hun proces tegen de konink lijke familie Bourbon-Parma in 1851, zes jaar na Naundorffs dood. Zij be weerden dat de prins uit de gevange nis ontvoerd was en later in.Neder land als volwassene weer was opge doken. Mensen, die beiden gezien hebben, hebben getuigd, dat er een treffende gelijkenis tussen Naundorff en Lode wijk XVII was. Het hof was echter niet overtuigd. Franse geschiedkundigen hebben een twaalftal mensen opgespoord, die allen met grote nadruk verzekerden de echte Lodewijk XVII te zijn. Naundorff kreeg de meeste aanhan gers. Tijdens zijn leven waren velen overtuigd, dat hij gelijk had. Zijn grafsteen draagt de inscriptie: „Hier President Eisenhower heeft giste ren op zijn persconferentie gezegd, dat hij onveranderd tegenstander is van een toelating van communistisch China tot de Ver. Naties onder de huidige omstandigheden. Hij weigerde echter op het ogen blik het denkbeeld door Senator Knowland geopperd te ondersteunen, dat de Ver. Staten zich uit de Ver. Naties zouden dienen terug te trek ken indien China tot dit lichaam wordt toegelaten. Hij wees er op dat communistisch China nog steeds in oorlog verkeert met de Ver. Naties en volgens een re solutie van de V.N. tot agressor werd bestempeld. China steunt de in slavernij bren ging van Indo-China, zei hij. Het land heeft Noord-Korea bezet, het houdt krijgsgevangenen vast zonder enige rechtvaardiging en legt bewijzen af van het meest deplorabele diploma tieke Spionnagecomplot in Italië In Rome zijn een twintigtal perso nen aangehouden als resultaat van een onderzoek naar een spionnage complot, dat door de Italiaanse con tra-spionnage was ingesteld. Onder de arrestanten bevindt zich een functionaris van het ministerie van Handel en Industrie, die inzage had van geheime gegevens over de materieel-voorziening van de NATO- landen. Hij zou afschriften van de docu menten ter hand hebben gesteld aan een ingenieur, die in contact stond met agenten van een buitenlandse mogendheid en een hoge functiona ris van een linkse politieke partij. Leden van de contra-spionnage wis ten de documenten echter te achter halen, voordat zij in verkeerde han den waren gekomen. ligt Lodewijk XVII, koning van Frankrijk en Navarre". In 1944 is een van zijn laatste rechtstreekse afstammelingen, die zichzelf Charles de Bourbon-Naun- dorff noemde, in een Frans gesticht voor armen op 67-jarige leeftijd over leden. Leden van de familie Bourbon hebben er voor gezorgd dat hij een behoorlijke begrafenis kreeg. Vier jaar geleden is het gebeente van zijn voorvader opgegraven en door de Nederlandse deskundige dr. Hulst onderzocht. Dr. Hulst heeft ver klaard, dat het onderzoek niets heeft aangetoond. HOF. word4 weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER KOUDE NACHT. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ho gere. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-oost en Zuid-west. 8 Juli: zon op 4.29 onder 21.00; m?.an op 13.57 onder 23.43 uur. 8 Juli 2.33 uur E.K. weer in Europa De weerrapporten van hedenoch tend 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 23 C. OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM onbewolkt 16 LONDEN geheel bew. 20 LUXEMBURG onbewolkt 15 PARIJS onbewolkt 18 BORDEAUX MIST 20 GRENOBLE onbewolkt 17 NICE onbewolkt 30 GENèVE mist 14 ZURICH nevel 12 LOCARNO licht bew. 19 BERLIJN regen 20 FRANKFORT half bew. 18 MüNCHEN regen 12 WENEN regen INNSBRUCK regen ROME onbewolkt 26 AJACCIO onbewolkt MALLORCA onbewolkt 30 Korreltje Het goede te kennen en niet te loen is de grootste lafh 'd. (Confaciua).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1