S)e CoidóeSoti/fca/nt Adenauer dringt aan op souvereiniteit Den Helder opende zijn nieuwe Marine-haven Het is feest in stad en land van Guatemala Vietnamezen deserteren bij duizendtallen Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 3 JULI 1954 45ste JAARGANG No. 13235 Wij zijn er nog niet Gedenkt giro 43509 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „W est-Duitsland heeft het thans verdiend" Dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, heeft gisteren in een interview voor de Duitse radio duidelijk gemaakt, dat de West-Duitse federale repu bliek haar souvereiniteit thans ruimschoots heeft verdiend en daarom deed hij een dringend beroep op Frankrijk om het Europese legerplan te aan vaarden. Daarvan hangt immers af, of het bezettingsstatuut voor West-Duits- lands toetreding tot de Europese defensiegemeenschap zal dit land zijn sou- vcreine plaats in de kring der mogendheden kunnen innemen. DE ACHTERGROND r\E OORLOG IN GUATEMALA is alweer voorbij tot grote opluch ting van de inwoners van Guatemala- Stad, want die begonnen bang te worden, dat het heus tot vechten zou kunnen komen en dat er dan weer bommen zouden vallen op hun net aangeharkt stadje. Guatemala-Stad schijnt trouwens het enige oorlogs terrein geweest te zijn, waar inder daad doden gevallen zijn; overigens is het meer blaaskakerij geweest. Het is niet helemaal gegaan zoals bij zulke Zuid-Amerikaanse revoluties te doen gebruikelijk is; het regerings leger is n.l. niet voetstoots overgelo pen naar de rebellen, maar heeft rechtstreeks ingegrepen door op eigen houtje de president af te zetten en toen de plaatsvervanger ook niet deugde, deze eveneens de woestijn in te sturen. Overigens een nogal nette woestijn, want hij is gelegen 0 in de Mexicaanse ambassade, waar Arbenz en Diaz nu sa men gezellig zitten te patiencen. De derde man, kolonel Monzon, is daarop door vriendelijke bemid deling van de Ver. Staten daartoe in staat gesteld gaan praten met de rebellenleider Armas en naar ver luidt hebben zij de buit sam-sam ge deeld. Voor zolang als het duurt! Zoals wij reeds eerder opgemerkt hebben, is deze revolutie vooral van belang geweest omwille van de ach tergrond, waartegen het gehele ope rette-geval zich afspeelde. Het was n.l. meer dan een gevecht tussen een stelletje ambitieuze kolonels, het ging om de macht op het Amerikaanse vasteland. Op de eerste plaats waren de com munisten bezig in dit Middel-Ameri kaanse staatje een machtspositie op te bouwen, welke mettertijd wel eens gevaarlijk had kunnen worden. Aan vankelijk scheen het alsof dat gevaar al vrij acuut was geworden; de wa penzendingen uit Polen wezen daar op. Maar achteraf bekeken kan men nauwelijks aannemen, dat de bedrei ging van uit dit rode bruggehoofd in wording reeds zulke vormen had aangenomen, dat een revolutie moest worden uitgelokt en gesteund. Want dat dit burgeroorlogje niet geheel spontaan is gev/eest en niet geheel op eigen wieken heeft gedreven, daar aan twijfelt in Zuid-Amerika nie mand. Zelfs de niet-communistische staten van Zuid-Amerika die er overigens niets op tegen hebben, dat de rose-getinte regering van presi dent Arbenz ten val is gebracht hebben deze revolutie toch met lede ogen aangezien. Zij houden er n.l niet van, dat de Ver. Staten hun macht laten gelden in dat gedeelte van het Amerikaanse "vasteland, waarover Eisenhower geen presi dent is. De bemoeienissen van de Ver. Sta ten in deze aangelegenheid zijn trou- I _._T wens ook de Europese regeringen te i WashiüQtOn OnCjerUSt gortig geweest; toen de Amerikanen om het recht verzochten buitenland- se schepen te mogen aanhouden en ,etnamese eenheden ver- op wapens voor Guatemala te onder- j kwijnen des nachts uit de Franse stel- zoeken, hebben zij vrijwel alle be- ,inKen lu de delta van de Rode R'vier leefd doch beslist geweigerd. Ook en l°Pen over naar de Vietminh. Het Nederland heeft geweigerd; deze eis i deserteurs is niet meer by te ging te ver houden. Enkele maanden geleden tel- de het Franse opperbevel ze met tien- Men zal zich ongetwijfeld herinne- tallen; nu met honderdtallen en zelfs ren, hoe wy indertijd op onze vin- met duizenden tegelijk. Het schijnt, gers getikt werden, omdat wy er dat deze maMa.desertie de Fransen „koloniale -methoden op na hielaen. onverschillig laat. Maar als er in Guatemala geen' (ge- NIET LANGER SLACHTOFFER VAN AARZELING. Adenauer verklaarde: Wij kunnen niet langer het slachtoffer zijn van de aarzeling bij andere landen om het plan tot vorming van een Europese defensiegemeenschap te ratificeren, (West-Duitsland zelf, tezamen met Nederland, België en Luxemburg, heeft de E.D.G. reeds goedgekeurd, maar Frankrijk en Italië hebben dat iog niet gedaan). Adenauer waarschuwde, dat ver- v. erping van het Europese leger door Frankrijk zou leiden tot het in het le ven roepen van een Duits nationaal leger „en niemand in de gehele we reld wenst dat nationale Duitse le ger wijzelf ook niet". Zelfs als men honderd maal zegt, dat het dood is, het Europese leger blijft de enige op lossing. Bovendien waarschuwde Adenauer er voor, dat elke poging om op het laatste ogenblik veranderingen aan te brengen in dat legerplan, zoals thans door Frankrijk wordt voorge steld, alleen zou uitlopen op het dood maken van het project. Nieuwe onderhandelingen er over noemde de Westduitse kanselier „vol komen ondenkbaar". Er was al vijf tien maanden over onderhandeld en twee jaar geleden werd het door de betrokken regeringen getekend. Maar het was nog slechts door de parle menten van vier landen goedgekeurd. Adenauer sloot echter de mogelijk heid niet uit, dat het verdrag in enige opzichten zou worden gewijzigd, na dat het van kracht zou zyn gewor den. Adenauer legde er de nadruk op, dat er in West-Duitslands houding jegens Frankrijk fundamenteel niets was veranderd. „Er kan geen Euro pese politiek zijn zonder Frankrijk. Zo goed als er geen Europese politiek kan zijn zonder of tegen Duitsland". VETORECHT IN E.D.G.? Boodschapp*~s van de Franse pre mier, Fierre Nlendès-France, zullen aan de Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, mededelen, dat een wijzi ging in het stemrecht van het bestu rend lichaam van de voorgestelde Europese Defensiegemeenschap on middellijk Frankrijks aarzelingen om het verdrag te ratificeren, zou weg nemen. Volgens het Franse voorstel zou voor een overgangsperiode van vijf jaar aan elk der deelnemende landen een vetorecht in het „supra-nationa- le" commissariaat moeten worden ge geven. Guérin de Beaumont en Darodi, de beide afgezanten van Meridés-France, zullen binnenkort te Bonn met dr. Adenauer besprekingen over de kwes tie voeren. De vrede is getekend camoufleerde) „koloniale" methoden gebruikt zijn, zouden we graaig wil len vernemen, waarin het verschil zit. BRAZILIAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van de Braziliaan se luchtmacht is Vrijdag bij een lan dingspoging op de luchtbasis van Bahia ontploft en in brand gevlogen. Alle inzittenden, vijf bemanningsle den en vijftien passagiers, zyn om het leven gekomen. Generaal Salan, die opperbevelheb ber Ely vervangt, heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin hij de troepen prijst voor het „meesterlijk uitvoeren van de terugtocht". „Gij hebt de vij and volkomen verrast", verklaarde generaal. „Broederlijk verenigd staan de Franse en Vietnamese legerafde lingen opnieuw opgesteld om de vijand de zwaarste slagen toe te bren gen. Ik reken op u allen". Wat de Fransen in Noord-Indo- China thans bezet houden is niet gro ter dan het gebied, dat zij hadden, toen de oorlog tegen de Vietminh bijna acht jaar geleden begon: de ha venstad Haipong, Hanoi en een corri dor tussen de twee steden. De nieuwe minister-president van Vietnam, Eagle uit Amerika in Amsterdam gere president Jacobo Arbenz Guz man blijven de boeren ophitsen tegen het nieuwe regiem. Zij voorspellen dat alle landbouwhervormingen door de junta weer ongedaan zullen wor den gemaakt en dat de boeren in hun vroegere ellende zullen terugvallen. Op het hoofdkwartier van het le ger in de hoofdstad geeft men toe dat men niet kan voldoen aan alle aanvragen tot hulp bij de bestrijding van opstanden op het platteland rondom de hoofdstad. In elk geval verkeerde gisteren de stad Guatemala in een vreugderoes wegens het beëindigen der vijande lijkheden. Vrijdagochtend zeven uur werd de burgerij door sirenegeloei en klok kengelui kond gedaan, dat de vrede was hersteld. De Guatelamaanse re gering bepaalde dat het die dag een nationale feestdag zou zijn. Iedereen nam deel aan de algemene feest vreugde. Zij die geen feest vieren. Talrijke Guatemalanen nemen de wijk naar het buitenland, nu de re gering onder kolonel Monzon en de opstandelingen onder kolonel Ar mas het eens zijn geworden over een anti-communistische politiek. Diem. heeft geprotesteerd tegen de die naar Mexico komen, entruiming van het Zuidelijke deel *™"en ter beschikking van de van de delta en het afstaan 'van vier ™0™«™^arAesteld, te zul- mulioen van zijn landgenoten aan de Op neutraal terrein in San Salvador hebben de rebellen in Guatemala en de vertegenwoordigers van de rege ring gisteren een verdrag getekend dat een einde maakt aan de burger oorlog. Kolonel Armas, de leider van te rebellen, en kolonel Monzon, het hcofd van de regering, tekenden het verdrag, dat voorziet in de vorming van een nieuwe regering de vijfde in één week tijds. Kolonel Armas zal zitting in de nieuwe regering hebben, maar kolo nel Monzon zal aan het hoofd er van staan. Na twee weken zal er een nieuwe permanente regeringsleider worden gekozen. Vijf man zal de nieuwe junta omvatten, van wie er twee tot de rebellen behoren. Nog is de rust evenwel niet weer gekeerd in Guatemala. De links-ge oriënteerde aanhangers van de vroe- Vrijdagochtend 2 Juli is de nieuwe marinehaven van Den Helder in aan wezigheid van tal van autoriteiten of ficieel in dienst gesteld. Hr. Ms. Ka- lel Doorman, het vliegdekschip van de Koninklijke Nederlandse Marine, met aan boord de minister van Ma rine, Z.K.H. Prins Bernhard en de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef marinestaf, voer een over de ha venmonding gespannen dunne staal draad door aldus de ingebruikname van deze belangrijke aanwinst voor de Nederlandse Marine symbolise rend. Terwijl de tonen van het Wil helmus, gespeeld door de Mariniers- kapel der Koninklijke Marine, ver klonken, koos de Doorman ligplaats in de nieuwe haven, gevolgd door de schepen van smaldeel 5, die met tus senpozen van tien minuten de nieuwe haven binnenvoeren. Hr. Ms. vlieg dekschip Karei Doorman vaart statig de nieuwe haven binnen, terwijl op de oever tallozen het schouwspel ga deslaan. Aan dek staan de manschap pen aangetreden. De graaf in ongenade Het comité van samenwerkende Ïiartijen, waarbij 31 Indonesische par ijen en organisaties zijn aangeslo ten, zal er bij de regering te Djakar ta op aandringen de Nederlandse Ho ge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf Van Bylandt, tot persona non grata te verklaren. Zulks naar aanleiding van de door graaf Van By- land aan de vooravond van de be sprekingen over de Unie afgelegde verklaring, die in Indonesië veel stof heeft doen opwaaien. In een communiqué vraagt het co mité de Indonesische delegatie uit Den Haag terug te roepen, indien blijkt, dat hetgeen de Nederlandse Hoge Commissaris heeft verklaard het standpunt is van de Nederlandse regering. Voorts vraagt het comité opheffing van de Unie en spoedige vorming van een bestuur voor West- Irian. len uitmaken of aan de vluchtelin gen asyl zal worden verleend. Vijf Guatemalanen, de burgemees ter en gemeenteraadsleden van Puer- schuwd voor „ernstige politieke ge- Bri^HontaS5611 PuntagoFdia in Vietminh. In totaal zijn 50.000 solda ten en burgers geëvacueerd. Diem heeft het Franse opperbevel gewaar asyl gevraagd. VERDACHTE BRUILOFTSFEESTEN De Perzische veiligheidspolitie zal een onderzoek gaan instellen naar alle bruiloftsfeesten, aangezien deze week is gebleken, dat een receptie in Teheran in feite een bijeenkomst van de in 1948 verboden communistische Toedeh-partij was. Op dit denkbeeldige bruiloftsfeest, dat de politie Maandag ontdekte, werden 379 gasten aangehouden. De meesten werden later weer vrijge laten, doch 32 mannen en acht vrou wen verblijven nog in arrest. De staat van beleg, die in Perzië van kracht is, verbiedt bijeenkom sten van meer dan drie personen, doch hieronder vallen niet de brui loftsfeesten. De sneltrein DortmundParijs is Vrijdagavond kort voor middernacht bij Luik ontspoord. De locomotief en de kolenwagen stortten van de spoor dijk en de overige wagons liepen op een na uit de rails. De machinist j LUXEMBURG kwam om het leven. HOF. wordt het weer? WEERSVERWACHTING. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Over wegend matige Zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen. 4 Juli: zon op 4.26 onder 21.02; main op 9.14 onder 22.44 uur. 5 Juli: zon op 4.26 onder 21.02. maan op 10.27 onder 22.59 uur. Het weer in Europa 19 C. URENLANG IN HET GELID GESTAAN. Het lid der Tweede Kamer, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot heeft de vol gende schriftelijke vragen gericht tot de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf: Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat een officier te Bus- sum toekomstige officieren urenlang in het gelid heeft laten staan om daardoor de daders van zekere bal dadigheden te dwingen zich te mel den? Kan de minister mededelen of deze toedracht juist is? Is de minister bereid zijn oordeel over deze gebeurtenissen te geven? De „Eagle", de driemast bark, waarop de cadetten van de „U. S. Coast Guard Academy" hun opleiding ontvangen, en welke op het ogenblik een Europese reis maakt samen met de moderne kotter „Rookaway", is Vrijdagochtend in de haven van Amsterdam gearriveerd. De „Grote Witte Vogel", zoals het schip door de cadetten wordt genoemd, is ongeveer 90 meter lang en beschikt over bijna 2000 M2. zeil. volgen' De Vietnamese nationalisten be schouwen de ontruiming van het Zui delijke deel van de delta als een nog ernstiger slag dan de val van Dien Bien Phoe. Ook in Washington maakt men zich in groeiende mate ongerust. Met eni ge bitterheid heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren gezegd Wij zouden het op prijs hebben ge steld, indien wij door Frankrijk wa ren ingelicht". Thans doet men te Washington pogingen om gegevens uit Parijs te verkrijgen. Senator Know land, een der voor naamste Republikeinse leden van het Amerikaanse Congres heeft uiting gegeven aan zijn vrees, dat Frankrijk tot een accoord met China zou ko men, waarbij het op zijn minst pas sieve goedkeuring zou hechten aan China's toetreding tot de Verenigde Naties. Indien Chir._ tegen de wil van Amerika in de Verenigde Naties zou worden toegelaten, dan zou deze se nator voorstellen de Amerikaanse contributie aan fondsen van de Ver enigde Naties te staken, waarna hij zelf zou aftreden om „er voor te vechten, dat Amerika uit de Verenig de Naties treedt". Verkeersongelukken in België Het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop neemt in België op verontrustende wijze toe. Uit de statistische gegevens over de eerste zes maanden van dit jaar blijkt, dat het dagelijkse gemiddelde thans vier doden, 9 zwaar en 18 lichtgewonden is. Het aantal doden bedraagt voor de eerste zes maanden van dit jaar reeds 762 tegenover 702 in het ge hele jaar 1953. Het aantal ernstige verkeersongelukken op de Belgische wegen bedroeg in het eerste half jaar 4.404, waait)ij in 86 gevallen de schul digen de vlucht namen. De -voor naamste oorzaken van deze ongeluk ken waren (in volgorde van belang rijkheid) onvoorzichtigheid van voet gangers, fietsers en andere wegge- Het Franse opperbevel in Indo-China heeft de evacuatie van troepen uit- bruikers 1.134, onbekendheid met de j gevoerd, uit verschillende belangrijke steden in het Zuidelijk deel van de regels van voorrang 792, te grote Tonkin Delta, dit met het doel versterkingen vrij te krijgen voor de sector snelheid 508, slippen 439, gevaarlijk rond Hanoi. De foto toont Fat Dien, de regionale Bisschopszetel, gezien van passeren 322 en dronkenschap 234. een uitkijkpost. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMB I PARIJS 1 BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. geheel bew. regenbui half bew. licht bew. motregen zwaar bew. half bew. regen zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. Aanhoudend koel Het KNMI deelt mede: Deze hele week zijn de tempera turen in ons land niet boven de 20 graden gekomen. Dit was een gevolg van de in hoofdzaak Westelijke winden, die koele lucht van de Atlantische Oceaan aanvoerden. Veel regen is er deze week niet gevallen. Dit was de laatste dagen wel het geval in het Alpengebied, waar tientallen millimeters neerslag naar beneden kwamen. Het weer in ons land kwam vanmorgen binnen de invloedssfeer van de depressie, die, na langs de Zuidkust van IJsland te zijn getrok ken., vanmorgen de Westkust van Schotland naderde. De depressie deed de wind in ons land naar het Zuiden draaien, hetgeen overigens geen stijging van de temperatuur tot gevolg heeft, omdat het ook in Frankrijk geen warm weer is. De be wolking, die samenhangt met het front van de depressie, drong van morgen ons land binnen. Hoewel de baan, die de depressie zal volgen, nog niet geheel vast ligt, moet toch verwacht worden, dat deze tamelyk dicht bij ons land zal komen, waar door er morgen naast enkele opkla ringen ook plaatselijk enkele buien zullen voorkomen. In de temperatuur zal geen belang rijke verandering komen. Korreltje Wanneer ge de weg der heiligen wilt gaan, leer dan eerst vergeven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1