Vrijere loonvorming en winstdeling Uermaaeteri Rapport Stichting looncommissie van den Arbeid Tien milioen minder omzetbelasting aan Ernstige twijfel of „meerprijs,, voor veehouders in Westen verantwoord is Verboden gebruik vanTroty' verminkte soldaat Angst voor schoonouders deed vrouw haar echtgenoot doden Pleidooi voor oprichting Economisch Adviesbureau op bloembollengebied VRIJDAG 2 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD EAljlNA l Wanneer de loonvorming in de lonen met toeslagen bewijzen. Aan richting gaat, die wordt aangegeven in het rapport van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, zal het binnenkort mogelijk zijn om naar gelang de afzonderlijke bedrijfs takken dat toelaten ,tot meer vrij heid bij het vaststellen van de lonen te geraken. In het rapport wordt er van uit gegaan, dat coördinatie nog geenszins gemist kan worden, maar dat het nodig zal zijn met gebruik making. van de ervaring van de na oorlogse jaren tot een soepeler rege ling te komen, waardoor het be drijfsleven zowel als de werknemers minder aan banden worden gelegd. De loonpolitiek als zodanig moet dus blijven bestaan, maar het gehele ap paraat wordt in handen van het be drijfsleven zelf gelegd. Dit laatste heeft voor zover publiekrechtelijke organisaties nog ontbreken toch zijn eigen privaatrechtelijke lichamen. Deze zullen in nauw contact met de S.E.R. de loonpolitiek op een veel ge differentieerder wijze kunnen gaan toepassen en de regering zal er min der rechtstreeks mee gemoeid zijn. Daarbij komt als tegenwicht in het rapport een advies van de Raad van Vakcentralen naar voren, om de ar beiders meer mogelijkheden tot me dedelen in de winst te geven. Wan neer de bedrijfstakken niet alle ge bonden zijn aan een centraal vastge stelde loonkoers, zal men vanzelfspre kend gemakkelijker tot deze winst deling kunnen overgaan. Men hoeft dan niet te vrezen voor repercussies v.an centraal vastgestelde richtlijnen. Alles geschiedt meer naar eigen ver mogen van de bedrijven. Behalve dat de bedrijfstakken meer vrijheid krij gen zullen namelijk ook de bedrijven afzonderlijk tot zekere verschillen in hun lonen in staat worden gesteld. Differentiatie in de lonen bestaat ook thans reeds in de praktijk, zoals de vele vormen van zwarte lonen en VRACHTVERVOER EN TAXI'S VRAGEN BELASTING VRIJSTELLING. Met het oog op de betrekkelijk slechte bedrijfsuitkomsten in het goe derenvervoer langs de weg en de moeilijkheden, die het taxibedrijf, voornamelijk in de grote steden, on dervindt, heeft de bond voor bedryfs- autoverkeer in Nederland B.B.N. in een adres aan de Tweede Kamer aan gedrongen op algehele of gedeelte lijke vrijstelling van omzetbelasting voor deze bedrijfstakken. VACANTIEHUIS VOOR SUIKERZIEKE KINDEREN. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, heeft Donderdagmiddag te Eg- mond aan Zee het kinderhuis „Huis ter Duin", dat voor de komende drie zomermaanden is ingericht als het eerste Nederlandse zee-kamp voor suikerzieke kinderen, geopend. dat illegale karakter komt dan ech ter een eind. Zo'n differentiatie zal erkend worden als een normaal ver schijnsel en daarmede zal een be langrijke stap zijn gezet op de weg naar gezonder verhoudingen. Het is bekend, dat de Katholieke Arbeiders Beweging in het overleg dat de laatste maanden over al deze kwesties is gevoerd, sterk op bezits vorming bij de arbeiders door middel van winstdeling heeft aangedrongen. 16 Juli worden in het bestuur van de Stichting van de Arbeid besprekin gen gevoerd waarbij het rapport van de looncommissie als basis zal worden genomen. Men verwacht niet dat de regering haar standpunt nog vóór het begin van het nieuwe parlemen taire jaar bekend zal kunnen maken. Waarschijnlijk zal eerst het advies van de Sociaal Economische Raad moeten worden ingewonnen, hetgeen deze zomer wel niet meer zal kun nen leiden tot een resultaat waar mede reeds in het openbaar de loon politiek zou kunnen worden vastge steld. De ontwikkeling van lonen en prij zen waarover na ontijdige vragen van de communisten in de maand Fe bruari nauwkeurig materiaal is ver zameld door de regering en de Stich ting van de Arbeid, is thans weer in het middelpunt van de belangstelling gekomen. In de Tweede Kamer heeft dr. Kortenhorst Woensdag medege deeld, dat er voorlopig geen debat over de lonen zal worden gehouden. Deze mededeling geschiedde als ant woord op een nieuwe aanvrage van de communisten tot een interpellatie over deze kwestie. TWEEDE KAMER Met een volledige handhaving van 1200 millioen als minimum-op brengst der omzetbelasting wil de re gering een bedrag van ongeveer 10 millioen uit de tijdelijke verhogingen ten behoeve van de defensielasten aanwenden, om aan enkele wensen van de Tweede Kamer tegemoet te komen. Deze 10 millioen speling zegde staatssecretaris dr. W. H. v. d. Berge, die alleen namens het kabinet in de Kamer de technische herziening der wet op de O.B. gistermiddag gedu rende drie uur en twintig minuten verdedigde, toe. Minister J. v. d. Kieft bleef tot veler verwondering afwezig. De staatssecretaris kwam nog met twee kleine concessies: brailleleien en brailleschrijfmachines zullen wor den vrijgesteld en peulvruchten, niet voor menselijke consumptie bestemd, eveneens. Hij wees een verlaging der integra tieheffing voor textiel van 10 op 8 pet. af, omdat dit 26 millioen zou kosten, evenals het doen vervallen dier heffing van margarine. Theoretisch zou een pakje marga rine van 250 gram, dat thans 46 cent kost, door de integratieheffing Yi ct. duurder worden. Dr. Van den Berge wist nog niet of de margarine-indus trie wel tot een prijsverhoging zou overgaan. Voor schoenen voorzag hij even zeer theoretisch enige prijsverhoging door de integratieheffing, maar al leen voor twee bepaalde fabrikanten, voor wier producten de heffing een voordeel, dat zij thans boven hun concurrenten hebben, wegneem*. Hij noemde het wegvallen van de O.B. voor de kleinhandel bij hand having van het cascadestelsel in elk geval een stap naar de terugkeer tot de eenmalige heffing (door minister mr. P. J. Oud in 1936 ingevoerd en Weinig concurrentie bij consumptiemelk Minister Mansholt betwijfelt ern- «tig, of de „meerprijs" die aan de melkveehouders in het Westelijk Consumptiemelkgebied wordt be taald, wel verantwoord Is. Deze twij fel wordt mede veroorzaakt doordat de concurrentie in dit deel van het land in belangrijke mate is uitgescha keld door de concentratie van de vee houders en de organisaties van de melkverwerkende bedrijven. Dit standpunt van de minister van Landbouw blijkt uit zijn beantwoor ding van de vragen, die mevr. Ploeg- Ploeg (P.v.d.A.) kortgeleden aan hem heeft gesteld naar aanleiding van de jongste verhoging van de consump tiemelkprijs in Westelijk Nederland. De minister heeft, zo zegt hij ver der, de motivering van de prijsverho ging door de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening aan zich laten voorleggen; deze berekeningen zijn voor hem geen aanleiding de voorge stelde prijsverhoging zonder meer als ongemotiveerd te qualificeren. Wel kan er verschil van mening bestaan over de grootte van verschillende opgevoerde kostenfactoren. In dit verbod van sommige landbouwvergiften? De regering overweegt het gebruik van de gevaarlijke bestrijdingsmid delen in de landbouw te beperken, door deze niet meer voor ieder on voorwaardelijk ter beschikking te stel Jen. Mogelijk worden sommige er van geheel verboden. Staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhyn heeft dit meegedeeld in ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid, ir. C. J. van Meel (KVP), in verband met de vergiftigingen met dodelijke afloop door gebruik van deze bestrijdingsmiddelen door land arbeider». verband verdient de inkoopprijs van de melk bijzondere aandacht. Naar de mening van de minister kan nog niet worden gezegd, dat bij de laatste verhoging van de melkprijs een onjuist gebruik is gemaakt van de met ingang van 18 April 1953 vrij gegeven prijsvorming van de con sumptiemelk. De minister volgt nauwlettend de ontwikkeling van de prijsvorming, waarbij met name de standaardisatieprijs zijn volle aan dacht heeft. Hij zal ndet schromen bij een ongemotiveerde prijsverho ging in te grijper». Binnenkort hoopt hij de Kamer een nota over de prijs vorming van consumptiemelk voor te leggen. Een maand voor luitenant Twee benen en een oog verloor een soldaat bij een militaire oefening door het onoordeelkundige en bij deze oefening verboden gebruik van „trotyl", één der gevaarlijkste ex plosieven. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft de beklaagden in hoogste instantie berecht. Van ver antwoordelijkheid vrijgesproken wer den de sergeant C. D. van W. en de korporaal N. van R., beiden uit Am sterdam. De luitenant J. B., die ver klaard had niets van een verbod tot gebruik van trotyl te hebben gewe ten en opdracht tot het toepassen gaf, werd veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 300 gulden boete subs. 60 dagen hechtenis. De sergeant J. de R., die na een eerdere oefening verklaard had, dat alle trotyl was verbruikt, terwijl hij nog 17 stukken onder zich had, werd veroordeeld tot 150 gulden boete subs. 60 dagen hechtenis met verla ging in rang tot soldaat der laagste klasse. door de Duitsers afgeschaft). De weeldebelasting van 15 pet. achtte hij uit sociale overwegingen te verde digen. ƒ200 MILLIOEN. De vrijstelling van de kleinhandel van O.B. betekent een offer voor de schatkist van ruim 200 millioen, dat door verschuiving van andere tarie ven moest worden opgevangen. GEEN PLAFOND. Zowel tegen de heer Gortzak, die de gehele O.B. wilde afschaffen door besparing op militaire uitgaven, als tegen de heer Welter, die een plafond van 12G0 millioen voor de O.B. wenste, ging de staatssecretaris in. Andere belastingen als die op de inkomsten zijn veel conjunctuurge voeliger, zo merkte hij op. Spr. zou t.a.v. de uitvoering der wet overwegen in de toekomst be schikkingen niet alleen te gieten in de vorm van dienstaanwijzingen aan de belastinginspecteurs, maar tevens de publicatie in de Staatscourant openbaar te maken, opdat beroep op de rechter mogelijk zal zijn. Handhaven wil de regering het thans voorgestelde percentage van 3/4 pet. voor de groothandel. Gezien de winstmarges zit daar geen inscba- kelingstendenz in. Indien dat wel het geval is, dan komt opneming in de vrijstellingstabel in aanmerking, waarvoor een bedrag van ƒ4,5 mil lioen gereserveerd is. De groothandel in suiker en zuid vruchten wordt reeds bij nota van wijzigingen vrijgesteld en de derving van inkomsten voor de schatkist gaat af van dit gereserveerde bedrag. De staatssecretaris gaf nog geen definitieve regeringsbeslissing over de ingediende amendementen, om de voorgestelde grenzen van vrijstelling van enkele categorieën te verhogen. Het voorstel van de heer v. d. Wete ring, om voor de detaillist-fabrikant en de detaiilist-dienstverlener ieder ƒ2500 per jaar als grens te stellen, zou 40 a 50.000 middenstanders meer onder de vrijgestelden van O.B. bren gen en dat van de heer Hooy, die de grens op 5000 wilde stellen en voor de detaillist-grossier tot 15.000 wil de gaan, 50 60.000 ondernemers zou vrijstellen. PAPIERINDUSTRIE. De positie der papier- en karton industrie blijkt de regering onder de loupe te hebben en daarom wilde dr. v. d. Berge nog geen beslissing nemen over de opneming daarvan in de in- tegratietabel. Bij wijze van compro mis wilde hij voorts voor een jaar een delegatie van de bevoegdheid der regering om bij Kon. Besluit een in dustrie onder de integratieheffing te brengen, in de wet opnemen, waarbij dan achteraf de goedkeuring der volksvertegenwoordiging vereist zou zijn. De regering heeft het voornemen te overwegen de invoerwaardeheffing te verhogen, wanneer op de binnen landse markt enige spanning te be merken valt als gevolg van de inte gratieheffing. Een invoerpercentage van 7 pet. acht de staatssecretaris in het alge meen wel voldoende. Wat de kunstzijde-industrie betreft spr. zal in overleg treden over de mate van vrijstelling van grondstof fen, opdat de ze industrie een gelijke behandeling zal genieten als de overige textielindustrie. Een verhoogde heffing bij invoer van handschoenen achtte hij moge lijk, om een prijsstijging in het bin nenland voor het binnenlandse pro duct te compenseren. Dr. v. d. Berge zag geen aanleiding handelsagenten buiten de O.B. te doen vallen. Wel zegde hij toe te zullen over wegen voor deze categorie het thans bestaande kasstelsel (belasting over ontvangen bedragen voor orders) in plaats van het factuurstelsel (belas ting over de facturen, vooruit te vol doen) te handhaven. Ook voor de landbouw wilde de staatssecretaris dit overwegen, omdat hij van het factuurstelsel geenszins een dogma wilde maken. Vanmiddag gaat de Kamer verder met de behandeling der artikelen en de ruim 40 ingediende amendemen- ten. PRINS BEZOEKT N.O.I.B. Gistermiddag heeft Prins Bernhard het Nederlands Opleidings Instituut voor 't Buitenland, gevestigd op kas teel Nijenrode te Breukelen be zocht. In een causerie van ongeveer drie kwartier gaf de Prins enige indruk ken over zijn reizen van de laatste jaren naar andere werelddelen. Na zijn inleiding vo'gde een geanimeer de discussie en werden enkele tij dens de reizen opgenomen Polygoon- fiJms vertoond. Een genoeglijke „borrel" van de Prins met de N.O.I.B.'ers besloot het bezoek. Te lange autoslingers bij uitgaanstochtjes Verdeel en heers Van vele zijden heeft de KNAC de laatste tijd klachten ontvangen over de moeilijkheden, welke het wegver keer ondervindt van lange, aaneen gesloten files van automobielen, wel ke deelnemen aan z.g. tochtjes voor ouden van dagen. Ofschoon de KNAC alle lof heeft voor het streven van de vele comité's, welke in ons land bestaan om ouden van dagen te doen genieten van een automöbieltocht, meent zy de organi satoren er toch op te moeten wyzen, dat het ongerief dat andere wegge bruikers van de lange, onafgebroken files ondervinden, er helaas niet toe zal bijdragen deze vorm van mens lievendheid bij menig automobilist, op wiens medewerking men toch is aangewezen, ingang te doen vinden. Het verdient volgens de KNAC derhalve aanbeveling bij dergelijke tochten kleinere groepen te vormen, waardoor het overige verkeer niet zal worden gehinderd. DE PRIJSSTIJGINGEN. De Regering bestudeert op 't ogen blik uitvoerig de prijsstijgingen en de kosten van het levensonderhoud. Zij zal de Tweede Kamer inlichten over het resultaat van het onder zoek en ook over de eventuele ge volgen, die het zal hebben. Voorzit ter Kortenhorst deelde dit in de Tweede Kamer mede naar aanleiding van het verzoek van de communist Reuter om een interpellatie over het prijsverloop te mogen houden». Het on derzoek van de Regering neemt eni ge tijd in beslag. Over het verzoek van de heer Reuter zal later worden beslist. Door de mededeling van de voorzitter wordt overigens wel de in druk gewekt, dat de Regering niet geheel gerust is over het prijsver loop. Acht jaar geëist in vergiftigingsproces Na 37» jaar wroeging volgde de bekentenis Een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en daarna ter beschikking stelling van de regering om in een inrichting te worden verpleegd, heeft gistermiddag de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank geëist tegen een 40-jarige vrouw uit Brielle, die verdacht wordt haar echtgenoot van het leven te hebben beroofd; zij had zichzelf, na drie en een half jaar bij de politie aangegeven. In 1950 was het echtpaar getrouwd. Het huwelijk w s niet best, zo ver telde zy. Toen de man met haar bij zijn ouders wilde gaan inwonen, en zij daar bezwaar tegen had, omdat deze niet Rooms-Katholiek waren, Wilt U iets weten? Vraag: Heeft een meisje, dat lan ger dan een jaar in betrekking is in de hulshouding van een kaaswinkel, recht op vacantiegeld? Antwoord: Indien u in de huishou ding werkzaam is, hebt u geen recht op vacantiegeld. Vraag: Route VoorhoutHooge- veen (Dr.). Antwoord: Sassenheim, Aalsmeer, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Den Hulst, Balkbrug, Zuidwolde, Hooge- veen; 235 km. Op bijeenkomst van Kring Sassenheimse Bedrijven Er is in theorie! een kans dat er binnen niet al te lange tijd een eco nomisch adviesbureau :p btoemjU- lengebled komt. Want toen in een bijeenkomst van de Kring Sassen heimse Bedrijven, die Maandag in één der zalen van Sikken's Lakfa brieken te Sassenheim werd gehou- i den, drs. J. v. Nieuwkoop voor de j oprichting hiervan pleitte, staken j vele vooraanstaande vakmensen het niet onder stoelen en banken dat ze de oprichting van een dergelijk bu reau van harte zouden toejuichen. Nadat de voorzitter van de Kring Sassenheimse Bedrijven, de heer Mees, de bijeenkomst had geopend, was het de 'beurt aan drs. Van Nieuwkoop om te spreken over „Kostprijs van bloembollen". Spr. zei o.m. dat het weten van de kost prijs het fundament moet zijn waar op het bedrijf gegrond moet zijn en waarop de bedrijfsbeslissingen geba seerd moeten. In ihet bollenvak vindt men er ech ter velen, die menen, dat kostprijs berekeningen geen zin hebben. De bollonprijzen zijn aan sterke schom melingen onderhevig en men is in tè veel opzichten van moeder natuur af hankelijk. Dit in tegenstelling met de industrieën, die hun productie kunnen bepalen en niet in die mate met prijsschommelingen te maken hebben. Drs. van Nieuwkoop be streed deze theorie. De industrieën hebben wel degelijk met prijsschom melingen te maken. De natuur heeft meestal geen invloed op de produc tie. Er is dus in feite geen principieel verschil, hoogstens kan van een gradueel verschil gesproken worden De kostprijs-berekening is volgens drs. Van Nieuwkoop noodzakelijk omdat deze moet dienen als basis voor de vast te stellen verkoopprijs. Voor de kwekers achtte spr. de berekening van minder grote waar de, daar deze toch moeten verkopen tegen een waarde die de markt hen oplegt. Anders wordt het, wanneer enkele kwekers een monopolie-posi tie innemen, bijv. in een geval, waar in één kweker of een kleine combina tie bepaalde soorten teelt, die men elders niét kan kopen. Sprekende over de efficiëncy zei drs. Van Nieuwkoop, dat er in vele bedrijven verspilling van energie en materialen voorkomt, maar niet met het blote oog waarneembaar. En verder: als men een bepaal de handeling gaat mechaniseren, re kent men ook wel eens verkeerd. Stel, dat bijv. een exporteur een bol- lentelmachine koopt. Vaak worden dan de kosten van handenarbeid vergeleken met de afschrijving van de machine, maar een dergelijke be rekening klopt niet. Want een machi ne vraagt bediening, onderhoud, stroom, terwijl men ook rente zal moeten in-caleuleren. Bij het opstellen van een kostprijs berekening der bollen zal men aller eerst een interne bedrijfsvergelijking nodig hebben. De kostprijs moet men ever een reeks van jaren nemen. De kosten van rooien, wieden, planten, e.d., wisselen ieder jaar weer. Men zal moeten nagaan waaruit die ver schillen voortvloeien. Een prachtmiddel om de effiëncy in eigen bedrijf te controleren is de externe bedrijfsvergelijking. Het ge makkelijkst werkt men dan natuur lijk als diverse bedrijven de kostprij zen berekenen volgens hetzelfde sys teem. Na ook nog over de derde functie van de kostprijsberekening: de winst bepaling te hebben gesproken, be lichtte spr. nog de verdeling der kosten, wat een probleem is dat niet gemakkelijk is op te lossen. Om te zien hoeveel arbeidsloon er op een bepaalde tak van cultuur drukt, dan zou men bijv. een tijdklok kunnen gebruiken of een tijdschryver in dienst nemen. Het werk var» deze laatste wordt in enkele goed geleide bollenbedrijven gedaan door de mees terknecht, die hiervoor van de calcu latie-afdeling speciaal vervaardigde kaarten krijgt, waarop de verrichte werkzaamheden, het aantal uren, e.d. ingevuld moeten worden. Men zal zich gaan afvragen, zo zei drs. Van Nnieuwkoop, wordt op deze manieren de kostprijsberekening van de kostprijsberekening niet te hoog? Spr. meende te kunnen zeggen van niet. In de bollenbedrijven kent men een periode, waarin er niet veel te doen is en deze stille tyd zou ge bruikt kunnen worden om een sys teem te ontwerpen, e.d. Hier gekomen wees spr. op de noodzakelijkheid van de oprichting van een economisch adviesbureau op bloembollengebied. Wie dat moet doen is van minder belang. Uit de reacties bleek wel, dat di verse leiders van grote bedrijven de noodzakelijkheid van een dergelijk bureau voor de bloembollenhandel en -teelt aanvoelen. Tijdens de nabespreking informeer de men nog of het eigenlijk zin had bij de externe bedrijfsvergelijkingen een goede tip uit te wisselen. Zou men die niet beter voor zichzelf kun nen houden? Spr. meende van niet. Wanneer de uitwisseling op vrij rui me schaal gebeurt, dan kon het wel eens gebeuren, dat men voor één ge geven tip er twintig terug krijgt. Het dienen van het algemeen belang is het dienen van het persoonlijk belang ook. Naar aanleiding van de vraag of dit alles niet op de weg van het L.E.I. (Landbouw Economisch Instituut) lag, kreeg men ten antwoord, dat dit instituut te veel op landbouw is ge oriënteerd. Wel zou het aanbeveling verdienen met het L.E.I. contact op te nemen, wanner 't tot de oprichting van een economisch bureau op bol- lengebied drs. van Nieuwkoop wilde dat dan het B.E.I. (Bloembollen Economisch Instituut) noemen zou komen. wilde ze van hem af. Ze kocht rat- tenvergift, smeerde het op zijn brood, de smaak verdoezelend met een dikke laag suiker, waar hij zo van hield Dit gebeurde op 3 October, doch de man overleed niet meteen. De dag daarna pas voelde hij zich niet lekker. Hij ging naar zijn ouderlijk huis en hield daar het bed. De 5de October klaagde hy over erge dorst, de nacht gaf hij over en de dokter werd ont boden. Tegen de morgen overleed de man echter. De dokter zocht de doodsoor zaak in een maagbloeding, omdat de man vaak maagklachten had. Psychisch onvolwaardig. Jarenlang liep de vrouw rond met haar geheim, totdèt zy het niet meer uithield en na drie en een half jaar alles aan de politie opbiechtte. Het stoffelijk overschot werd op gegraven en bij de lijksectie werd in derdaad vergift aangetroffen. Een eventueel andere doodsoorzaak is niet gevonden. Naar aanleiding van het rapport dat over de vrouw is uitgebracht, merkte de president op, dat zij in zeer hoge mate verminderd toereke ningsvatbaar wordt genoemd. Vol gens de artsen die het rapport had den opgemaakt, kon met de psychi sche gestoordheid van deze vrouw, niet gesproken worden van kalm be raad en rustig overleg voor het uit voeren van de moord. Een bestraf fing had volgens hen geen zin en zij adviseerden, haar ter beschikking te stellen van de regering, omdat zü een gevaar vormt voor de openbare orde. Voorbedachte raad? De officier van justitie meende in zijn requisitoir evenwel, dat de vrouw in haar verklaringen toch wel heeft blijk gegeven van enig over leg. Zy heeft overwogen, dat het beter was het vergift niet bij het middageten te geven, omdat de man het dan eerder zou proeven. Ze heeft in een ziekenhuis gewerkt, ze is ge trouwd, ze wilde niet bij haar schoon ouders inwonen, ze heeft de zaak voor zich gehouden, omdat ze wist strafbaar te zijn, kortom deze vrouw heeft blijk gegeven in staat te zijn tot het nemen van beslissingen. Uit haar bekentenissen meende de officier dat moord met voorbedachten rade wel vaststaat, maar hij wilde bij zijn eis rekening houden met de be vindingen van de doktoren. De raadsman was van mening, dat gezien de gestoorde psyche van de vrouw en de angstige gemoedstoe stand waarin ze verkeerde om bij de schoonouders, waar ze bang voor was. in te moeten gaan wonen, niet kan worden gesproken van een kalm en rustig overleg om de man van het le ven te beroven. Hij verzocht de rechtbank het psy chiatrisch rapport te volgen. Uitspraak over veertien dagen. Aether klanken ZATERDAG. Televisie-programma. 16.5018.45 Wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland: Wedstrijd om de 3e en 4e plaats. H HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 v. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Viool en piano. (Om 9.35 Waterstanden VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 v. d. arb. i. 1. continu bedrijven. 11.35 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hawaiianmuz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.30 Nationale Kaderdag v. d. P. v. d. A. 14.00 Gram. 14.05 Idem. 14.30 Nationale Kaderdag v. d. P. v. d. A. 15.10 Promenade-ork. 15.35 Sportpraatje. 15.50 Gram. 16.00 Na tionale Bonifaciusherdenking te Dok- kum. 16.55 Gram. 17.00 Nationale Kaderdag v. d. P. v. d. A. 17.25 Gram. 17.30 Accordeonmuz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspcl. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen v. h. Atlantisch Pact. 19.00 Nationale Ka derdag v. d. P. v. d. A. VPRO: 19.20 Bonifaciusherdenking. 19.30 Korte kerkdienst. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Dansmuz. 21.00 Cabaret. 21.45 Soc. comm. 22.00 Amus. muz. 22.30 „Een Rubens op drift", boor sel. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM n, 293 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9,00 v. d. vrouw. 10.00 v. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 v. d. zieken. 11.45 Kamerork. 12,00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gevar. muz. 13 40 Koor zang. 14.00 Boekbespr. 14.10 Harmo- nie-ork. 14.30 Gram. 14.45 Bonifa- cius-herdenking. Pl.m. 15.55 Gram. 17.00 v, d. jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18,35 Tennis- kamioenschappen te Wimbledon. 18.45 Buotenl. correspondentie. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Parlementsoverz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 „Carmen", opera (3e acte). 21.45 Act. 21.55 Altviool en piano. 22.25 Gram. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Viool en altviool. 23.40—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6