Drie pistes bij circus Mullens als een tafel overladen met gerechten Speciaal Leids rijwielperron zal mJLv* Donderdag vacantiefietsen ontvangen Zilveren gemeentesecretaris werd van alle zijden hartelijk gehuldigd VRIJDAG 2 JULI 1954 UP LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 ST. ANGELA TE DEN HAAG VIERT 25-JARIG BESTAAN. „Je kan het niet allemaal opeten* Nieuwe service Nederlandse Spoorwegen 6000 zielen. Secretaris Wijnekus vroeg en verkreeg ontslag en met ingang van 1 Juli 1929 werd U tot secretaris benoemd. De burgemees ter zeide ten slotte de verdiensten Vein de jubilaris voor de gemeente Noordwij kerhout hoog aan te slaan, mede in verband met het feit dat de belangstelling van de heer Pijnen burg het gehele terrein der gemeen telijke bemoeiingen bestrijkt. De burgemeester eindigde met zijn gelukwensen aan te bieden en bood als stoffelijk bewijs van waardering namens raad, burgemeester en wet houders en het gehele personeel der gemeente een mooie kloostertafel aan. Verder vroeg hij nog of de ju bilaris met zijn familie des avonds de gast zou willen zijn van het be stuur en de ambtenaren van de ge meente. Na de toespraak van de burge meester kreeg de heer J. van der Voet, wethouder-loco burgemeester, het woord en sprak de jubilaris op hartelijke wijze toe. Hij bracht dank voor de adviezen en de medewer king in het college van B. en W. Steeds, aldus de heer van der Voet, is U bereid voor alle mogelijke vra gen een oplossing aan de hand te doen, waarmede gij, diep ingeleefd I in de problemen van onze gemeente, steeds goed weet te slagen. Spreker ging hierna in op de grote proble men welke in Noord wij kerhout om een oplossing vragen en die de ju bilaris niet ongemoeid voorbijgaan, Hij prees de ijver en de werklust van de heer Pijnenburg en sprak de hoop uit, dat onder Gods zegen, de secre taris nog vele jaren werkzaam moge zijn in het belang van de gemeente. Namens de raadsleden sprak het oudste lid de heer C. J. Ruigrok de jubilaris toe. Hij feliciteerde hem en sprak uit naam van de raad zijn dank uit voor het vele werk, dat de heer Pijnenburg in de afgelopen 25 jaar had verricht. Namens de ambtenaren van de ge meente-secretarie en de gemeente ontvanger sprak de chef van de af deling Financiën, de heer J. P. de Jong, de jubilaris toe. In deze toe spraak liet de heer De Jong voorna melijk naar voren komen dat de be langen der ambtenaren bij de heer Pijnenburg in goede handen zijn en dat hij hiervoor steeds op de bres staat. Ook het persoonlijk wel en wee der ambtenaren, aldus de heer de Jong, heeft zijn volle belangstel ling en bij persoonlijke moeilijkhe den is hij zeker de eerste die gereed staat voor hulp en medeleven. De heer de Jong feliciteerde namens al le ambtenaren de secretaris en_ook zijn familie en zeide ten slotte, dat de heer Pijnenburg steeds op de steun en de hulp van het secretarie- personeel kan blijven rekenen. Mede namens het personeel van slotwoord zijn echtgenote die hem in Openbare Werken feliciteerdé de gemeente-architect de secretaris met zijn jubileum. Deze memoreerde ook nog in het kort wat de secretaris in Op Donderdag 1 Juli is in intieme kring het 25-jarig bestaan herdacht van huize St. Angela, een internaat voor moeilijk lerende meisjes te Den Haag. Dit huis, dat onder leiding staat van de zusters Ursulinen van Bergen, telt ongeveer 7D leerlingen. In totaal hebben hier sinds de op richting 1500 moeilijk lerende kinde ren een opleiding ontvangen. Huize St. Angela werd op 1 Juli 929 opgericht als internaat voor B.L.O. voor jongens en meisjes. Reeds in 1935 bleek uitbreiding noodzake lijk en werd de afdeling imbecielen overgebracht naar Huize St. Ursula te Nieuwveen. In 1950 zag men zich genoodzaakt de jongensafdeling van het internaat op te heffen. Nauw verbonden met Huize Angela zijn de Jan Bapt. de la Salleschool en de Bernardusschool eveneens op de Prinsegracht te Den Haag, waar ook externe leerlingen, zowel jongens als meisjes onderwijs ontvangen. De op leiding in Huize Angela is er op ge richt, de leerlingen klaar te maken voor een volkomen zelfstandige posi tie in de maatscshappij. EEN BEETJE SLORDIG. Een bewoner van de Van Neck- straat te 's-Gravenhage bracht bij de politie 'n ijzeren geldkistje met 1 400 dat hij op een muurtje bij zijn huis had gevonden. Het bleek, dat een bewoner van een flat in die straat het daar had neergezet toen hij van vacantie thuis kwam en zijn auto uitlaadde. Toen hij naar binnen ging had hij het kistje vergeten mee te nemen en van vijf tot acht uur had het op de muur gestaan voordat de vinder het naar de politie bracht. Voor gezonde regelmaat MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos de afgelopen 25 jaar op het gebied van openbare werken heeft geda'an en zijn warme belangstelling nog steeds hiervoor. De gemeente-archi tect dankte de jubilaris voor zijn me dewerking en sprak de hoop uit dat deze nog vele jaren in goede gezond heid met hem samen mag werken. Ook de adjydant der Rijkspolitie, de heer Been, bracht zijn felicitatie- woorden uit mede namens de leden van de Rijkspolitie te Noordwij ker hout. Prettige samenwerking. Na deze rij van sprekers sprak de jubilaris zelf. Hij zeide dankbaar te zijn voor de hartelijke en waarde ringsvolle woorden die de burge meester tot hem had gericht. In het bijzonder, aldus de heer Pijnenburg, ben ik erkentelijk voor de ideale verhouding, die U bij Uwe komst als burgemeester hier in Noordwijker hout tussen U en mij hebt weten te scheppen. Het verhoogt het genoegen in het gemeentelijk werk en bevor dert daardoor het echte gemeentebe lang. De jubilaris dankte ook de heer Van der Voet voor diens vriendelijke woorden. Ook de heer Ruigrok be dankte hij voor de erkentelijke woorden namens de raadsleden ge sproken. De jubilaris dankte hartelijk de heren de Jong en Stickelbroek voor de huldiging hem gebracht namens het gehele personeel en verzocht de steun van allen weer in de komende jaren. Ook de Adjudant der Rijkspo litie bedankte de heer Pijnenburg voor diens felicitatiewoorden en hij zeide dat het hem aangenaam had getroffen dat het politiekorps blijk van belangstelling gaf. Ook het werk voor de B.B. tesamen met de heer Been en de heer Stickelbroek, raak te de jubilaris met enige woorden Circus met vaart en rhythme pIRCUS JOS MULLENS maakt op het moment een tournée het su perlatief voerende: het grootste 3- manege-circus van Europa. Wij be twijfelen of dit juist is, de omvang van o.m. circus Althoff kennend; maar het predicaat: grootste natio nale circus verdient het toch zeker. Het circus verdient nog andere goede predicaten zoals vaart, kleur en rhythme. Zelfs het harken van de pistes geschiedt rhythmisch, hetgeen van dit onvermijdelijk kwaad tussen de programmanummers een kijkspel heeft gemaakt. Drie pistes in één circus geven ons altijd de idee van overvloed, de overvloed van een tafel, die door buigt onder het gewicht van heer lijke schotels. Maar de gedachte: „Ik kan het toch niet allemaal opeten" steekt ook hier een duivelskopje op. De toeschouwer kan maar één piste tegelijk zien en dat geeft hem eigen lijk een beetje het gevoel van beper king; een onbevredigend gevoel ove rigens, dat kenmerkend is voor iedere genieting in dit aardse bestaan. Drie maneges. Circus Mullens heeft drie maneges. Een groot voordeel hiervan blijft, dat er zelden geeuwpauzes zijn tussen de nummers, omdat de zij-maneges steeds iets aan de kijkgrage ogen te bieden hebben, terwijl de midden piste voor een volgend evenement in gereedheid wordt gebracht. Volgen wij het programma op de voet, zoals het zich gisteravond voor de ogen van de Leidenaren in de gro te tent op het Schuttersveld ontrolde, dan noemen wij eerst de cowboyvol tige, die enige spectaculaire sprongen van de grond naar de rug van grote witte boerenpaarden en terug te zien gaf. Leden van de volbloed circus familie Mullens brachten dit nummer. Terwijl in het midden-manege de atributen voor een volgend program- aan. Hij dankte ten slotte voor het aangeboden cadeau en betrok in zijn de afgelopen 25 jaar tot steun is ge weest.. Nadat de thee was rondgediend bleef men nog even bijeen waarna de raadzaal werd ontruimd voor de officiële receptie van de genodigden. De zaal liep al weer gauw vol. On der de aanwezigen bij deze receptie merkten we onder een groot aantal, autoriteiten op o.a. oud-burgemees ter Van Iersel, de geestelijkheid der -gemeente, het kringhoofd van de B.B. de heer Gerth van Wijk, de di recteur van het retraitehuis, de over ste van het St. Bavo Gesticht met dokter Broekman, de secretarissen van de kring bollenstreek, bestuur Woningbouwver., bestuur Oranjever eniging, architect Kropholler be stuur van de Arka met geestelijk ad viseur enz. Tijdens deze receptie werden ca- deaux aangeboden en werd de jubi laris o.a. toegesproken door de se cretaris van Bennebroek namens de kring, en pastoor v. d. Waarden sprak namens de geestelijkheid. De jubilaris dankte hen allen per soonlijk. Om vijf uur ving in de feestelijk versierde raadzaal een drukke re ceptie aan van de burgerij. Vele in gezetenen kwamen de heer Pijnen burg feliciteren. Des avonds was er in het jeugd huis een feestelijke bijeenkomst van de jubilaris met zijn familie, de raadsleden, de burgemeester en het voltallige personeel van de gemeente. Hier brachten de muziekverenigin gen een serenade. Richard Hunter in zijn wonderkogel als sensationeel besluit van het circus. ma-onderdeel werden klaargezet ga ven de twee Oswini's en Sawada's een voet-antipode act, waarbij op de teenspitsen uiteenlopende voorwer pen zoals Perzische kleden, kapstok ken, speelkaarten en levende mensen kinderen aan het draaien werden gebracht. Na acrobatiek en 25 salto's op het springveren matras brachten Siki en partner muzikale clownerieën. Siki speelde op kousenvoeten waaruit blo te tenen staken op de piano en tege lijkertijd trok hij een deuntje uit zijn accordeon. Van de paardennummers noemen we de zestien ponnies die eensgezind door de piste dribbelden en moeilijke sprongen maakten; de zes Kaukasi- sche paarden op snelle wijze door de piste gevoerd door Willy Mullens, die helaas gisteravond bijna merkbaar leed van de kwetsuur aan zijn rug, die hij enige jaren geleden bij een val heeft opgelopen. Een uitstekend nummer vrijheidsdressuur overigens. Enige nummers, waar bij de wet van de zwaartekracht met voeten ge treden leken en het optreden van een acrobatisch meisje, dat met zeer inge wikkelde standen ledematen van caoutchouc demonstreerde, waren de inleiding tot een van de hoogtepun ten van dit circus: het optreden van het Tsjechisch vijftal „Vigano". De prestaties van de 5 Vigano's zijn op de filmstrook vastgelegd in een van de circusfilmpjes, die zo nu en dan in het voorprogramma van de bios copen gedraaid worden. De „Vigano" hebben ontdekt, dat „actie reactie is" en dit op zulk een eigenaardige wijze uitgebuit, dat een uitzonderlijk circusnummer is ont staan. Stelt u zich een wipplank voor, zoals die in de speeltuinen bij tien tallen te vinden zijn. U staat op één zijde van de wip. Denkt u zich in dat uw vrouw of iemand anders die u dierbaar is aan de andere kant van flinke hoogte op de wip springt. Met u gebeurt dan wat met de Vigano's gebeurt: u wordt in - de lucht geslingerd, vier, vijf meter hoog en komt na een salto mortale met de grond in aanraking. De toeschouwer heeft de Vigano's van de wipplank de dubbele salto mortale zien maken, die eindigde in een leunstoel op vier meter van de grond. Een kleurrijke parade, waaraan al len deelnamen, sloot het programma vóór de pauze af. Captain Roberts had na de pauze enige moeite om zijn 5 Atlas-leeuwen daar te krijgen waar hij hen wenste. Vooral de leeuw Whiskey was erg onwillig; dit deed echter de sensatie, die bij dit soort roofdierennummers onontbeerlijk is, in hevigheid toene men. Leeuwen en temmer verdwenen heelhuids, bij het publiek het ant woord op de vraag latend „wie is banger: de leeuw of de temmer?" Miss Karina deed levensgevaarlijke toeren in de nok van het circus op een schommel, die zij volle circels liet beschrijven. José Strassburger nam gevaarlijke standen aan op de rug van een ga lopperend paard. Zij presteerde het zelfs om aldus door een ring te sprin gen en weer behouden op de viervoe ter te belanden. Na Josephine et Jean, balans-won ders op de fiets, reed Willy Mullens Maximum en Minimum vóór, het reu- zenros en het paardje van Lilliput in een nummer tezamen. Het programma eindigt in ademlo ze stilte. Richard Hardner heeft dan zijn wonderkogel gepresenteerd in een angstaanjagend nummer, dat hij ook gisteravond weer overleefd heeft. Om de spanning er in te hou den geven wij van deze sensatie geen details. Het programma is om ongeveer tien minuten vóór elf afgelopen. Er blijft dus nog tijd over voor een kop- Begroeting van de heer en mevrouw Pijnenburg aan de ingang van het j je thee vóór het slapen gaan. raadhuis. Het jongste dochtertje van de burgemeester bood bloemen aan. Aprrte ingang aan Rijnsburgerweg Tijdens de zomermaanden vormen rijwielen voor vacantiegangers en spoorwegen een speciaal probleem. De naar rust verlangenden, die hun kar retje enkele weken mee de vrijheid in willen nemen, pogen er thuis zo lang mogelijk op te blijven rijden en hebben toch graag zo vlug mogelijk na aankomst in de vacantieplaats weer de beschikking over hun fiets; de spoorwegen zien iedere dag op nieuw een legertje fietsen via loket ten en perrons in en uit treinen ko men en krijgen dit als toegift op de toch al drukke stroom vacantiegan gers. De gevolgen zijn vertraging, over belasting en teleurstelling, en om aan al deze narigheid een einde, te ma ken, heeft de N.S. aan het Leidse station een rijwiel-perron ingericht waar speciale rijwieltreinen aanko men en vertrekken. Aparte ingang. Dit rijwielperron, dat Donderdag 8 Juli a.s. in gebruik wordt genomen, kan men bereiken via een ingang, gelegen aan de rechterkant van het Stationsplein even voor de tunnel aan de Rijnsburgerweg, ko mende uit de stad. Men zoeke de in gang dus niet in het stationsgebouw, maar aan de stadzijde van de tunnel aan de rechterkant. Langs een bestraat, licht hellend pad bereikt men een perrongedeelte dat in de toekomst, wanneer de noodtunnel a. d. Rijnsburgeweg ver dwenen zal zijn, het verlengstuk gaat vormen van het eerste perron. In een houten huisje is de registra tie ondergebracht en een groot aantal lampen zorgt voor voldoende ver lichting bij duisternis, want de N.S. verwacht, dat vooral des avonds veel rijwielen aangeboden zulllen wor den. De diensturen. Wil men zijn fiets echter de vol gende dag al op het vacantie-adres hebben, dan moet deze voor 8 uur 's avonds op het rijwielstation inge leverd zijn. Voorts zullen de reizigers, die hun fiets binnen een straal van 40 km. rond Leiden vervoerd wilen hebben, geen gebruik van het rijwielper ron maken; zij moeten hun fiets ge woon met de personentreinen laten verzenden en hem aan het gewone loket in het stationsgebouw afgeven. De speciale rijwieltreinen zullen alleen 'a Maandags, Donderdags, Vrijdags en Zaterdags rijden; wilj men dus 's Zondags, Dinsdags of i Woensdags een rijwiel verzenden, dan moet dit ook weer met de ge wone dienst geschieden. Het rijwielperron, alhoewel reeds keurig verzorgd, verkeert nog in een staat van wording; het houten huis je zal vervangen worden door een stenen, de opgang zal nog wat bijge schaafd worden en enkele voorzie ningen moeten nog in details gere geld worden. De N.S. in Leiden, die tijdens de zomermaanden soms 890 rijwielen per dag krijgt eri ontvangt, heeft tou- ristisch Leiden met deze aanwinst, die los van het stationproject staat, een nieuw bewijs gegeven van zijn spreekwoordelijke service. NOORDWIJKERHOUT Burgemeester P. M. M. van der Weij- den sprak waarderende woorden. Buitengewone raadsvergadering. Nadat de jubilaris met familie was binnengeleid opende burgemeester Van der Weijden de buitengewone raadsvergadering. In zijn rede herinnerde de burge meester de jubilaris eraan, dat deze uit een legertje van sollicitanten in 1919 werd benoemd 'tot ontvanger- eerste ambtenaar. In verband met het feit, dat toentertijd geen geschoold personeel op de secretarie aanwezig was, werd de heer Pijnenburg al gauw belast met de algehele leiding. Mijnheer Pijnenburg, vervolgde de burgemeester, het was dus wel on der moeilijke omstandigheden dat ge Uw entree in Noordwijkerhout1 maaktet. Intussen verliepen er 10 ja ren. De bevolking steeg van 4000 tot 's Middags om half drie vond in de raadzaal van 't gemeentehuis 'n bui tengewone raadsvergadering plaats, in welke vergadering de secretaris werd gehuldigd. Bij deze vergade ring was uitgenodigd het gehele per soneel van de gemeente in de ruim ste zin van het woord. Bij aankomst aan h^J; raadhuis van de heer Pijnenburg en zijn familie werden door een dochtertje van de burgemeester bloemen aan mevr. Pijnenburg aangeboden. Het 25-jarig ambtsjubileum van de heer J. A. M. Pijnenburg, secre taris der gemeente Noordwijkerhout, is voor deze jubilaris een onvergete lijke dag geworden. Donderdagmor gen om 9 uur werd het feest geopend met een plechtige H. Mis, opgedra gen in de St. Jozefkerk door de pas toor van de parochie, de zeereerw. heer H. van der Waarden, tot inten tie van de jubilaris.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5