Opvallend lekker.... Henry Ford II in Amsterdam Eerste vijftig jaar zal de wereld nog geen auto met atoomkracht kennen Een zichtbare economische vooruitgang in Nederland Lastige verbeteringen van de Rijksweg onder Wassenaar Veerdienst naar Texel in nieuw costuum Gematigd enthousiasme Onder leiding van gaat Amersfoort Pleegmoeder Betty Nleljado 16 Juli voor de rechtbank heer Nimmerdor weer kei-trekken De maan hapte in de zonnekoek terwijl millioenen toekeken DONDERDAG 1 JULI 1954 DE LEIDSE COURANT Ï*WEEDE BLAD - PAGINA I „Ik ben blij dat ik weer eens in Nederland ben on met veel genoegen heb ik geconstateerd, dat sinds mijn laatste bezoek in 1948 uw land een opmerkelijke vooruitgang heeft ondergaan", aldus verklaarde Henry Ford II, president van de Ford Motor Company, in het Amstel Hotel, waar een grote schare gekomen was om de kennismaking met de Amerikaanse auto mobielkoning te vernieuwen. De belangstelling hier ging voornamelijk uit naar de vraag of en in hoe verre de Fordfabrieken aan het Noordzeekanaal te Amsterdam uitbreiding zullen ondergaan, maar hierover hulde Henry Ford zich nog in stilzwijgen, aangezien de desbetreffende besprekingen nog niet zijn geëindigd. Dat wist hij ook niet De Nederlandse Fordorganisatie heeft zeer grote vorderingen ge maakt. Zij verkoopt Amerkaanse, En gelse, Duitse en Franse producten. Voor het probleem van de opstoppin gen in het verkeerswezen en het par keren van auto's in de steden hier te lande wist de heer Ford ook geen op lossing. „We tobben in Amerika met 't zelf de", zeide hij waaraan hij toevoegde, dat hij in Keulen en Brussel dezelfde moeilijkheden had meegemaakt. Plannen om de prijzen van automo bielen in Amerika te verlagen heeft Ford op het ogenblik niet. 1400-millioenen-plan. Henry Ford n werd in 1945, drie weken na zijn 23ste verjaardag, pre sident van de Ford Motor Company. Sindsdien heeft het Fordconcern on der zijn leiding een ingrijpende reor ganisatie ondergaan, die practisch elk onderdeel van het bedrijf raakte. Er werd een begin gemaakt met de uitvoering yan een programma voor uitbreidingen en moderniseren waarmee 1400 millioen dollars was gemoeid. In 1953 was reeds meer dan 900 millioen dollars aan vernieu wingen en verbeteringen uitgegeven. De heer Ford was de opvolger van zijn grootvader, -wijlen Henry Ford, de stichter van het concern, die zich op 82-jarige leeftijd uit het bedrijf terugtrok. De oude heer Ford had na de dood van zijn zoon Edsel in 1943 de leiding weer op zich geno men. Henry Ford II neemt ook actief deel aan het maatschappelijke leven. Voorts is hij benoemd tot plaatsver vangend gedelegeerde der Verenig de Staten bij de Assemblée der Ver enigde Naties. Twee millioen auto's. In 1950 bouwde Ford meer dan 2 millioen personenauto's, vrachtwa gens en tractoren. Dit betekende op één na he,t hoogste productiecijfer per jaar in de geschiedenis der maat schappij. Tijdens de Koreaanse oor log heeft Ford zijn aandeel geleverd in de productie van defensiemate riaal. In een lucifersdoosje. Aan een door atoomenergie gedre ven motor wordt nog niet gewerkt, Volkomen EN DAT VOOR.... maar wel heeft Ford atoomenergie gebruikt voor industriële doeleinden. Atoomenergie voor automobielen acht Henry Ford de eerste halve eeuw onmogelijk. „Het is te lomp, te log en te zwaar. Je zou de mensen in die auto met zware loden platen moeten beschermen; aan atoomener gie voor auto's geloof ik pas als ze die in een lucifersdoosje kunnen le veren. Maar al ben ik niet zo erg ge lovig op dit punt, men kan er toch zeker van zijn, dat we de mogelijkhe den van de atoomenergie niet over het hoofd zien", aldus de heer Ford* Belastingen brachten meer op De belastingen hebben in de eerste vijf maanden van dit jaar voor het Rijk een bedrag opgebracht van 2.524,49 millioen tegen 2.441,78 millioen in dezelfde periode van 1953. De raming bedroeg 2.246,46 mil lioen, zodat de werkelijke ontvang sten de raming met 278 millioen hebben overschreden. Het uit hoofde van de gezamenlij ke kohierbelastingen geïnde bedrag lag in Mei 96 millioen) nagenoeg op het niveau van de voorgaande maand. De ontvangsten zullen in de eerstkomende maanden betrekkelijk gering blijven om daarna onder in vloed van het verloop van de aan slagregeling voor inkomsten- en ven nootschapsbelasting een stijging te ondergaan. De opbrengst van de dividendbelas- belastingen beliep in Mei 341,8 mil lioen tegen 322,8 millioen in de overeenkomstige maand van 't voor gaande kwartaal. Deze toeneming be treft voornamelijk hogere ontvang sten uit hoofde van de -dividendbe lasting en de rechten op invoer. De loonbelasting bracht 55 mil lioen op tegen 71,8 millioen in Fe bruari. In de teruggang komt tot uiting de invloed van de tariefsver laging per 1 Januari 1954. De gelijk tijdig van kracht geworden loonsver hoging kon het effect van de tariefs verlaging slechts ten dele teniet doen. In vergelijking met vorig jaar ver toont de loonbelasting evenwel een geheel ander beeld. In de eerste vijf maanden is 18 millioen meer ont vangen dan in dezelfde periode van 1953. De opbrengst van d dividendbelas ting vertoonde in Mei een top. De ontvangsten beliepen namelijk 25,8 millioen tgen 19,4 millioen een jaar geleden. De rechten op invoer leverden met f 49,3 millioen een hoger bedrag op dan tot dusverre in enige maand is geïnd. Dit resultaat moet ten dele worden toegeschreven aan een rla- tief belangrijker opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine. Uit hoofde van de accijns op suiker werd, rekening houdende met de ta riefsverlaging, een vrij hoog bedrag ontvangen, namelijk 6 millioen. Daarentegen was de opbrengst van de accijns op bier ad 1,4 millioen en van de tabaksaccijns ad 26,9 mil lioen lager dan normaal. De N.V. Texelse Eigen Stoomboot Onderneming heeft aan de N.V. Arn hemse Scheepsbouwmaatschappij op- dricha gegeven tot de bouw van een motorveerboot, die plaats zal bieden aan duizend passagiers en 25 tot der tig personenauto's. De bouwkosten zullen ongeveer 1.280.000 gulden be dragen. Ongeveer September 1955 zal het schip in de vaart worden gebracht op de route TexelDen Helder. De lengte van het schip zal 57 meter be dragen en de breedte 10.20 meter. Het tegenwoordige vlaggeschip, de Dr. Wagemaker, is 52 meter lang en 8.34 meter breed. Het nieuwe schip zal worden uitgerust met een acht-cy- linder industrie-motor met een capa citeit van 600 tot 650 pk. De motor zal worden gebouwd door de firma Boot te Alphen. WAT „AANKLEDING" betreft mo ge de rijksweg tussen Den Haag en Leiden een van de mooiste van ons land zijn, hij heeft tevens de re putatie tot de gevaarlijkste te beho ren. Per dag passeren hier 20.000 motorvoertuigen, het aantal fietsers kan op feestdagen tot 32.000 stijgen en bovendien beweegt zich over de ze weg, zonder behoorlijk geschei den banen, nog een groot aantal be spannen voertuigen en bakfietsen. Het fietspad is te smal en ligt maar aan één kant en om de situatie nog moeilijker te maken is het percen tage „links-affers", die nu eenmaal altijd een gevaarlijk element vor men in het verkeer, bijzonder hoog. Als eerste verbetering heeft de Rijks waterstaat met ingang van 1 Juli a.s. geljjk reeds bericht het links- afslaan op deze weg verboden, be halve bij Zijdeweg (het viaduct), de Van Oudermeulenlaan en bij Den Deil. ALGEMEEN BELANG GAAT VOOR Men is er zich terdege van bewust, dat deze maatregel ongerief betekent voor hen, die op de af te sluiten we gen moeten zijn, immers dezen zul len zieh een dikwijls aanzienlijke omweg moeten getroosten, maar de ze belangen moesten wijken voor het grotere algemene belang van een grotere verkeersveiligheid. Behalve bij het viaduct heeft men op de rijksweg op de plaatsen, waar het linksaf slaan geoorloofd zal blij ven zgn. Staphorsters gemaakt. Dit zijn langgerekte baansplitsingen, welke het afbuigende verkeer gele genheid geven zich op uitrijstroken op te stellen, zonder daarbij het door gaande of het tegemoet komende ver keer te hinderen. Op de drukste uren zal de verkeerspolitie hier moeten bijspringen, voor het overige kun nen de „links-affers" zelf het ge- schikste, veilige moment kiezen, om het tegemoet komende verkeer te kruisen. Als tweede veiligheidsmaat regel heeft men de regeling getrof fen, dat bakfietsers ontheffing kun nen krijgen van het verbod om van het fietspad gebruik te maken, waar door zij de overdrukke autobaan kunnen mijden. Of het een gelukki ge gedachte is geweest de ontheffing op naam van de berijder te stellen en niet op het voertuig betwijfelen wij, omdat nu juist degeen.die maar zeer incidenteel met een bakfiets rijdt, invallende bezorgers, perso nen, die voor een bepaald geval een bakfiets hebben gehuurd, enz. te rugschrikkend voor de rompslomp om op het ministerie van Verkeer en Waterstaat een schriftelijk bewijs te gaan bemachtigen, op de rijweg zal blijven rijden, waarbij hij de routine en de ervaring van de bevoorrechte collega's met vergunning mist. PLANNEN. \/OOR HET GEVAARLIJKE kruis- punt bij het viaduct zijn belang rijke verbeteringen in het stadium van vergevorderde plannen. In de eerste plaats zal men een extra door gang voor wielrijders maken in de peiler van de brug, zodat de „bott leneck" van het ter plaatse plotseling veel smaller wordende fietspad kan worden opgeruimd. Voorts overweegt het Rijk de spoorbaan met viaduct over een lengte van ruim 1 kilometer over te nemen. Gaat dit door, dan zal het in de toekomst zó worden, dat het voor Wassenaar, uit de rich ting Den Haag komend verkeer, on der het viaduct doorrijdt, dan onmid dellijk rechts afslaat, de Zijdeweg opgaat, via een lus op die voormali ge spoorbaan belandt, over een hel ling de brug bereikt, over de Rijks weg heen gaat en dan weer tot het maaiveld daalt, om zo de Witten- burgerweg en de Buurtweg te kun nen bereiken. Het van Amsterdam komende verleer, dat de richting naar Rotterdam op moet, zou dan voor het viaduct rechts afslaan, even eens gebruik maken van de brug en dan via de voormalige spoorbaan de Bezuidenhoutseweg bereiken. I Weliswaar zal de Rijksweg 4a, Ypenburg, (Dost van Leiden, Burger- veen, het verkeer over de weg on- der Wassenaar aanzienlijk ontlasten, i maar men heeft berekend, dat, als I deze weg gereed zal zijn (eind '58, I of '59) het verkeer dermate zal zijn toegenomen, dat de drukte op ge- I noemde weg vrijwel gelijk zal zijn aan die van thans, j Nog dit jaar hoopt men met de verbetering van de Rijksweg ten 1 Noorden van Den Deil gereed te zijn. Hier krijgt men een normale auto- weg, met vier verkeersstroken, die twee aan twee door een middenberm zijn gescheiden en geasphalteerde parallelwegen. De bedoeling is met tertijd het eind van deze weg te ver leggen en wel ten Westen van de begraafplaats Rijnhof langs, via een nieuwe brug over de Oude Rijn, waardoor de scherpe bocht bij de Slaagh kan worden vermeden. (N. Rott. Ct.) R.K. LOODGIETERS-CONGRES De Nederlandse R. K. Bond van Werkgevers in het Loodgieters-, Fit ters- en Sanitaix-Installatiebedrijf is twee dagen in congres bijeen in „De Efteling" te Kaatsheuvel. Dinsdagochtend ving de jaarverga dering aan, met een opkomst, die tot vreugde stemde. De voorzitter noem de het een verheugend feit, dat de regering meer belangstelling gaat tonen voor het ambacht, begrijpen de, dat de welvaart van het land ook voor een groot deel afhankelijk is van een goed gevoerde ambachts- politiek. Na het afhandelen van verschil lende punten van huishoudelijke aard hield de heer W. Perquin, de perschef van de Ned. R. K. Midden standsbond een causerie over het onderwerp „Nieuwe vooruitzichten in het economisch en fiscaal beleid". Hoewel er geen aanleiding bestaat, aldus spreker, om in een hiep-hiep- hoerastemming te verkeren, mogen we toch met vreugde constateren, dat het herstel van onze nationale wel vaart stabiel blijkt te zijn. Concreet Christendom Van strikt geleide zijn wij geko men tot een economisch beleid, waarin de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven meer tot zijn recht komt. Er zijn volop redenen om aan te nemen, dat deze ontwikkeling zal worden voortgezet. Mede tegen de achtergrond van hetgeen in het bisschoppelijk man dement wordt gesteld, zullen wij onze Rooms Katholieke vak- en standsorganisaties zowel kwantita tief als kwalitatief moeten uitbou wen, om in de oplossing van vraag stukken ons christendom concreet gestalte te kunnen geven, aldus spr. In het hoofdbestuur werden de he ren P. Hendriks uit Arnhem, J. van Rijnsoever uit Amsterdam, en A. Sippema uit Roosendaal herkozen.. De volgende jaarvergadering zal in Eindhoven worden gehouden. MOORDENARES BEKEND. Naar wij vernemen heeft de 51- jarige vrouw, die begin deze week is gearresteerd, thans bekend haar vroegere echtgenoot, een landarbei der te Warffum, te hebben vergif tigd. H uzaren-bescherming De Amersfoorters gaan op Woens dag 7 Juli hun kei weer trekken. In 1903 is dat ook gebeurd, toen „Spek kie" bij graafwerkzaamheden op de Varkensmarkt de kei herontdekte. Het was dus vorig jaar een halve eeuw geleden dat de kei door Amers foort was getrokken. Tengevolge van de watersnood werd het keifeest uitgesteld. Op 7 Juli is het dan zover. Dan wordt de kei, die op 1 April j.l. in de nacht door het kei-comité 1953 werd „ontvoerd", op zijn plaats in het Plantsoen-Zuid gesleept. Hij komt dan op eert mooi betonnen voet stuk te staan. Van aanslagen heeft de kei dan niets meer te vrezen, want ook de in Amersfoort gelegerde hu zaren hebben hun aandeel in de feestelijkheden. Zij hebben de rol van belager verruild voor die van beschermer. Zeep-spoor. De kei-optocht, die van twee tot vijf uur door de stad zal trekken, zal een getrouwe weergave vanr de oor spronkelijke Mei-trekking onder jhr. Everhard Meyster in 1661 zijn. Alle deelnemers zullen dus in historische kleding gestoken zijn. In de stoet zul len vier karossen meerijden. De ka ros van jhr. Everard Meister, heer van „Nimmerdor", zal door vier paarden worden getrokken. De kei wordt op een slede ge plaatst. Van tyd tot tijd zullen weg dek en slede met zeep worden inge wreven om het trekken door enige honderden Amersfoorters gemakke lijker te maken. Keitrekkers-lied. Op de Varkensmarkt zal de stoet een ogenblik halt houden om aldaar gezamenlijk het keitrekkerslied van 1903 te zingen. Het carillon van de O. L. Vrouwe-toren zal daarbij de melodie ondersteunen. Rond de keitrekking, die in de vroege morgen zal worden ingeluid door trompetters en een heraut, die voorlezing zal doen van de inhoud van de kei-oorkonde 1903, zijn tal van andere festiviteiten gegroepeerd. Er zijn carillonconcerten, er is een tentoonstelling „Everhard Meyster en de kei" in museum Flehite, er is des avonds een dansfestijn bij verlichting van brandende teertonnen en ten- Vrijdag 16 Juli a.s. zal voor de rechtbank te Amsterdam het geding worden behandeld tegen de 51-jarige mevr. Geertruida Maria Langedijk- van Moorst uit Hilversum, gedeti neerd te Amsterdam en in een drie pagina's beslaande tenlastelegging beschuldigd van ontvoering en ver berging (subsidiair medeplichtigheid daaraan) van het nu dertienjarige oorlogspleegkind Betty Melhado, dat na jarenlange onvindbaarheid op 13 Maart j.l. door de Nederlandse rijks recherche werd teruggevonden In het pensionnaat van de Heilige Maagd der Armen te Banneux, België. De rechtbank heeft twintig personen ge dagvaard voor het afleggen van ge tuigenissen. Mevr. Van Moorst is op 22 Maart gearresteerd. Zij is de enige van het vijf- of zestal gezusters Van Moorst, die zich nog in detentie bevindt. De anderen zijn door de justitie op vrije voeten gesteld, behalve de 55-jarige Elisabeth M. van Moorst, die voort vluchtig is en die er van wordt ver dacht met het nog steeds niet opge spoorde oorlogspleegkind Anneke Beekman de wijk te hebben genomen uit de bewuste kloosterschool in Bel. gië, toen de Nederlandse ryksrecher- che daar in Maart op zoek was naar de twee kinderen (van wie Betty Mel j ado toen werd gevonden). De ge detineerde mevr. Van Moorst is de pleegmoeder van Anneke Beekman De scheldende voorzitter van de verzekeringskamer, mr. dr. J. van Bruggen, die zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd en gisteren afscheid heeft genomen, is door H. M. de Koningin bij bevordering be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. slotte is er een feestelijke rondgang langs Amersfoorts singels waar de oude gebouwen verlicht zullen zijn. De deelnemers aan de kei-optocht krijgen krakelingen, tabak en een verfrissende dronk. DR. S. GERBRANDY HOOGLERAAR. Directeuren der Vrije Universiteit hebben dr. S. Gerbrandy te Amster dam benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid voor het onderwijs in het privaat recht. AFGEVAARDIGDE VAN „JONGENSSTAD" OP GOOCHELAARSCONGRES. Father John W. Kelly uit Nebraska, welbekend van de film „Jongens stad" zal binnenkort een bezoek brengen aan Groningen. Hij heeft n.l. ingeschreven voor het grote goo chelaarscongres dat in de tweede helft van Augustus in deze stad zal worden gehouden. Het Groninger co mité heeft reeds een paar honderd insohrijvingen ontvangen, voor het congres, waaronder velen uit het buitenland, en ook van de 83-jarige goochelaar de heer J. G. Burgersdijk uit Den Haag. Wilt U iets weten? Vraag: Verkeer- en verkeersregels. Antwoord: Brochures kunnen aan gevraagd worden bij Ned. Bond voor Veilig Verkeer, Scroetstraat 5, Utrecht. Vraag: AmsterdamEmmeleroord. Antwoord: Bussum, Nijkerk, Kam pen, Emmeleroord. 151 km. Vraag: LeidenKerkrade. Antwoord: Utrecht, Eindhoven, Valkenswaard, Hasselt, Maastricht, Heerlen, Kerkrade, 356 km. Vraag: AlphenVelden. Antwoord: Utrecht, Den Bosoh, Helmond, Horst, Velden. 195 km. Terug: Velden, Nijmegen, Wagenin- gen, Utrecht; ongeveer 20 km om, maar prachtige weg. Vraag: LeidenElspeet. Antwoord: Utrecht, Amersfoort, Ermelo, Elspeet. 121 km. Gouda, Lei den, Elspeet 128 km. Vraag: LeidenTilburg. Antwoord: Zoetemeer, Rotterdam, Dordrecht, Terheyden, Breda, Til burg. 112 km. Vraag: LeidenArnhemAschaf- fenburg. Antwoord: Emmerich, Duisburg, Düsseldorf, Neuss, Keulen, Coblenz, Mainz, Frankfort, Aschaffenburg. 611 km. Vraag: SassenheimLudwigshaven Antwoord: Leiden, Utrecht, Arn hem, Emmerick, Duisburg, Neuss, Keulen, Koblenz, Mainz, Worms, Ludwigshaven. Afstand 599 km. Zonsverduistering een evenement Licht werd flets IN LEIPEN waren gistermiddag tus- sen 1 en 2 uur tenminste 50.000 ogenparen naar de zon gericht. Na waarschuwingen in de krant be diende allen zich van uiteenlopende voorwerpen om de ogen tegen de zonnestralen te beschermen. Er wa ren er die met twee, drie zonnebril len over elkaar naar het uitspansel keken, anderen gebruikten overbe lichte fotonegatieven of (volgens het officiële, recept) het beroete glaasje. Vooral in de buurt van de grote bedrijven, zoals de Meelfabrieken, de Constructiewerkplaatsen en de ver schillende wolspinnerijen stonden drommen schaftende werklieden naar de hemel te turen. Bij het Ra penburg signaleerden wij vele stu denten en enige officals van de uni versiteit in de stand, waarmede gemeenlijk op de eerste rang van het theater naar het filmdoek wordt ge keken. Het wolkendek, dat de expeditie in Zweden parten heeft gespeeld, dreigde ook in Leiden dit internatio nale evenement te bederven. Om streeks één uur begonnen te wolken te breken. De zon kierde zo nu en dan door de inmiddels gevormde sta pelwolken en gaf een eerste voorstel ling van de gedeeltelijke zonsver duistering: de maan had een hapje genomen van de gevulde koek de zon. Gemeente-arbeiders en spelende kin deren onderbreken voor een tijdje werk en spel in het zand om het won der van zan en maan te bekijken. (Foto: „De Leidse Courant"). Koud in de straten. Allengs werd het zicht beter en langzamerhand werd een groter ge deelte van de zon verduisterd. Het werd koud in de straten. Het licht werd flets en schemerig. De Leidenaren, die op dat moment bui ten waren, betreurden het feit dat zij hun jassen thuis hadden laten hangen. De fietsers dachten op dit moment zelfs met enige weemoed aan hun winterjassen. De temperatuur van 70 graden vóór de zonsverduistring daalde tot diep beneden de zestig graden. Tegen twee uur verminderde de belangstelling van de burgers voor dit natuurverschijnsel. De zon kreeg weer tegen half drie haar oude kracht. Zij scheen over een stad, die weer tot bedrijvigheid was terugge keerd. De Leidse Sterrenwacht heeft, as meldde men ons, géén waarnemin gen gedaan. In ons land zijn slechi» op twee punten radiotelescopische proeven in verband met de zonsver duistering genomen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5