SeCeidóeSou/to/nt ATOOM SURPRISE Moskou zorgde voor „atoomverrassing" REIZENDE STAATSLIEDEN Goede hoop voor een nieuwe „Hoop" E.D-G» wacht op Parijs De toeslnd in Guatenla Anzus-landen dringen aan op Azië-Pact Vreemd escorte voor Brits vliegtuig Onrust in Noord-Afrika Kalenderhervorming opnieuw aan de orde Geen sla naar België Directeur: C. M v. HAMER6VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RijOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 1 JULI (954 45ste JAARGANG No. 13233 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Russische atoomcentrale in werking gesteld De Russen hebben voor een nieuwe „atoomverrassing" gezorgd, in een mër^nL^Tan"end Mg gwolilZm- Mri'. I948 "'S?11. President Truman bekend maakte, dat Mj een dat man vnpst dat hun hpcnrokin- atoombom tot explosie hadden gebracht, welke serie een nieuw hoogtepunt gen Set OS goeds opleveren I bereikte in 1953, toen premier iMalenkot bekend maakte, dat Rusland de Zo heeft tien de Chinese premier j waterstofbom had. Tsjoe En Li met meer dan gewone Radio-Moskou beeft nl gisteren medegedeeld dat een op atoom-energle iT-ipIanfstp 11 ii7 PevolPfi on ?iin reis werkend electnsch krachtstation in de Sovjet-Urne in werking is gesteld. „Sr Genèv, waar h? Sprekingen H<* "f"'-M0 k"°Wa"' Str00m IeV"en heeft gevoel- met de nieuwe Franse j aan industrie, en landbouwbednjven, premier Medès France over Indo- STAATSLIÏDEN REIZEN tegen woordig heel wat meer dan in vroeger tij din en dat kan voor het welzijn van de wereld niet anders dan bevordirlijk zijn. Sommige rei zende staaflieden worden evenwel China; daarri naar New Delhi, waar hij de eerste ninister van India Neh- roe ontmode; en vervolgens naar Rangoon, wir hij met de regering van Birma oderhandelde. Watvoert deze bondgenoot 0 vantloskou in het schild? NatUrlijk is zijn doel de vre de in Zuid-Ost-Azië te bevorderen, want de sateieten van Moskou kun nen nergensiomen of zy leuren met vredesduivenTsjoe En Lai mag nu door zyn afziderlijke besprekingen te Genève enn Azië gedemonstreerd hebben, dat 5eking-China het niet nodig heeft n aan de leiband van Molotof te Ion, in dit opzicht blijft hij een getrove leerling van de Rus sische „vredenoctrine". Amerika ge looft er niet tel van en zou het lief ste een stevij dam opwerpen tegen de aanzwellele rode vloed in dat deel van Aziin de vorm van een Oost-Aziatisctyerdedigingspact. Dat zou dan een osterse pendant moe ten worden n hetgeen de Noord- Atlantische Vdragsorganisatie (Na- vo) voor het lesten is. Als het aan Amerika lag, u er reeds lang zo'n verdrag geslot zijn, maar het wordt tegengehouderüoor Engeland dat beducht is derredesonderhandelin- gen over Indohina te doorkruisen. Londen hecht tarde aan een vreed zame regeling i meent de nakoming daarvan te ktien verzekeren met een soort Locat-pact, waarbij Azia tische en Walijke landen elkaar ibeloven te zuh bijstaan in geval van agressie. Het is begrijlijk, dat Tsjoe En Lai weinig op eft met deze plan nen, die een dere vrede willen verzekeren dane welke Peking op het oog heeft, \daar dat Tsjoe be sprekingen voerm de niet- (of nog niet) communisVhe Aziatische lan den te bewegen^h in elk geval af zijdig te houdeiyan alle allianties, waarbij Westelijimogendheden zijn betrokken. „Azi&or de Aziaten" is zyn leus, hetgeeteggen wil „Werk eerst de Westelij mogendheden er uit, met de rest K ik dan later wel klaar". In hoeve, Tsjoe er in ge slaagd is om zi; oogmerken door te zetten in de Inse en Birmaanse hoofdsteden, zu\ wij eerst later gewaar worden. N-oe is nog genoeg Westers georiëntei om zich niet zo gemakkelijk op iptouw te laten nemen voor een ,ië-voor-de-Azia- ten"-beweging, ml aan de andere kant is hij ook Oers genoeg om zich niet te veel i het Westen te binden. Daar in het Oostw0rdt een heel subtiel schaakspel^ gespeeld; de consequenties van> zetten op het grote schaakbord 3 niet altijd di rect te overzien. Radio-Moskou noemde als bron voor dit bericht een mededeling van de Sovjet-Russische raad van ministers. In de mededeling wordt nog ge- :gd, dat Sovjet-geleerden en tech nici thans bezig zijn met het bouwen van kraohtstations voor de industrie, met 'n vermogen van 50.000100.000 kilowatt, die hun energie aan kern splijtingsreacties zullen ontlenen. In het communiqué wordt gezegd: Op 27 Juni 1954 trad de atoomcentnale in werking en Magon electrische stroom te leveren aan de industrie en de landbouwondernemingen in de omgeving. Voor de eerste maal in de geschie denis wordt een industriële turbine in beweging gebracht zonder de hulp van steenkool, of andere brandstof, Overstromingen Tengevolge van overstromingen in het Amerikaans-Mexicaanse grensge bied zijn in de Mexicaanse stad Pie- dras twintig personen verdronken. De waterstand in de Rio Grande was Woensdag hoger dan ooit tevo ren. De stad Laredo werd geïsoleerd en door twee kreken verdeeld. In totaal hebben ongeveer 1.500 personen in deze stad hun woningen ontruimd. Volgens niet officiële berichten zouden reeds verscheidene honderden personen bij de overstromingen om het leven gekomen zijn. Het grootste deel van de slachtoffers zouden in woners van Piedras Negras zijn. Ook in Japan. Overstromingen in Zuid- en West- Japan, die veroorzaakt zijn door zwa re regenval, hebben reeds aan vijftien personen het leven gekost en tien duizenden huizen verwoest. Men vreest, dat het aantal slachtoffers E" cian r.3ar nog zal stijgen. j *-'*-11 Sldp uddr maar door atoomenergie de kern splitsing van uranium-atoom. Met het in werking treden van de atoomcentrale is een definitieve stap gezet op de weg naar een vreedzaam gebruik van de atoomenergie. Een woordvoerder van de Britse atoomcoimmissie zeide, dat, als het be richt van radio-Moskou op waarheid berust, het Russische atoomkracht station inderdaad het eerst bekende; ter wereld zou zijn. ENGELSEN KOMEN ACHTERAAN. De Engelsen zijn bezig met de bouw van wat zij geloofd hebben, dat het eerste industriële atoom krachtstation ter wereld zou zijn, na bij hun grote plutonium-producerende zuilen in West-Cumberland. Schattingen, wat betreft de tijd die nog verlopen zal voor deze installatie electrische stroom gaat produceren, variëren van twee tot vijf jaar. Plannen worden gemaakt om een installatie van moderner aard te bouwen te Douray in Noord-Schot land. Engeland heeft echter een klei ne experimentele zuil in werking als voorbereiding voor het kraoht- station in het centrum van atoom onderzoek te Harwell. Dit project produceert echter geen electrische stroom. Hitte van andere zuilen Harwell is gedurende de afgelopen twee jaar benut om daar gebouwen te verwarmen. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau is bevorderd de heer D. H. Vroom, directeur van de N.V. Vroom en Dreesmann te Amsterdam. Woensdag werd het contract onder tekend voor de bouw van het nieuwe Hospitaal-Kerkschip, waarvoor de gelden grotendeels zijn opgebracht door het Nederlandse volk, door een radio-actie, collectes etc. Tegelijker tijd vond de overhandiging van een chèque van 141.600 plaats door de voorzitter van de Nederlandse Ver eniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit Hospitaalkerk schip „De Hoop" aan de heer J. Vis, directeur van cle Zaanlandse Scheeps- bouwmij te Zaandam, waar het nieu we hospitaalkerkschip zal worden ge bouwd. De ondertekening van het contract: v.Iju. de heer Boissevain, bestuurslid van de Ned. Ver. Hospi taalkerkschip „De Hoop", de heer Van Hall, voorzitter van de vereni ging; staande de heer Suermondt, ad ministrateur van de vereniging; zit tend de heer J. Vis, directeur van de werf. De Franse premier Mendès-France en de Belgische minister van buiten landse zaken Spaak zijn gisteren overeengekomen de ministers van buitenlandse zaken van de zes E.D.G.- landen bijeen te roepen, zodra de Franse regering haar beraadslagin gen over een compromis-oplossing heeft voltooid. De beide ministers hebben te Pa rijs vergaderd, nadat Mendès-France het Benelux-voorstel tot een bijeen komst in het begin van Juli had ver worpen. De Franse premier vond die datum te vroeg. De overeenkomst werd in een communiqué medege deeld. De beraadslagingen doelen op de studie van de commissie van twee leden, welke door Mendès-France is ingesteld om de standpunten in de Nationale Vergadering tot elkaar te brengen. De commissie bestaat uit de minister van defensie, Pierre Koe- nig, die tegen de E.D.G. is, en de minister van handel en nijverheid, Maurice Bourges-Manoury, die er voor is. Kolonel Armas, heoofd van de opstandelingen in GUnala, en ko lonel Monzon, het niet staatshoofd van dat land, zijn inn Salvador aangekomen, waar zijlen spreken over een bestand. Men verwacht, dat, het einde van de onderhandelinjbekend zal worden gemaakt, dat kolonel Armas is benoemd tot president van Gua temala. Intussen schijnen de troepen spijt te hebben gekregen van hun gemiste heldendaden. Volgens niet-officiële berichten zouden n.l. communistische en anti-communistische groepen met elkaar slaags zijn geraakt in Puerto Barrios. Er zou hevig gevochten worden. De Amerikaanse minister Dulles heeft in een televisie-uitzending voor het Amerikaanse volk de toezegging gedaan, dat de Verenigde Staten zich niet alleen tegen het communisme zullen verzetten, maar de toestanden zullen helpen verlichten, waaruit communisme zou kunnen ontstaan. Dulles stelde het Kremlin verant woordelijk voor de linkse neigingen van de afgezette Guatemalaanse re gering. [verwerkelijking De Ver. Staten, Australië en Nieuw-Zeeland hebben gisteren ver zocht, onmiddellijk maatregelen te nemen om tot een collectieve defen sie-overeenkomst voor het door het communisme bedreigde Zuidoost- Azië te komen. De drie regeringen (verenigd in het ANZUS-pact) maakten deze op- roep gezamenlijk wereldkundig na een conferentie te Washington van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, en de Nieuw-Zeeland- Hanoi bedreigd Woensdag is een hevige strijd uit- gebroken aan de rand van de bedreig- De ministers van buitenlandse za-de delta van de Rode Rivier. Volgens ken van Guatemala en de Sovjet- j berichten neemt de bedreiging van Unie onderhielden openlijk contact Hanoi elk uur toe. om te trachten het inter-Amerikaan- i Twee Vietminh-divisies opereerden sa stelsel uiteen te rukken Guatemalaanse kwestie voor de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties te brengen, aldus Dulles. Vijf-en-tintig jaar penicilline De vijfentwintigste verjaaiVan de eerste geslaagde toepassing van Penicilline door Sir Alexanfieming, werd op 29 Juni, in de Medische Haai te Londen gevierd door het aanbieden School van het St. Mary ran twee zilveren juskomnbn Sir Alexander Edinburgh, (links) door de Hertog van bij de Westelijke toegangen tot de delta, waar de Fransen de hele lucht macht van Noordelijk Indo-China in zetten. Er wordt hevig gevochten in de Zuidelijke punt van de delta. Het Franse opperbevel in In'do- China heeft gisteren bekend gemaakt, dat Franse en Vietnamese troepen de Zuidelijke zóne van de delta dei- Rode Rivier, die bedreigd wordt door 30.000 man troepen van de Vietminh, ontruimen. Het bewuste gebied beslaat onge veer 4.000 vierkante kilometer. Het omvat enkele van de vruchtbaarste rijststreken ter wereld. Verder liggen ir. het gebied de garnizoensplaatsen Namdinh, Ninhbinh en Lacquanh. De ontruiming heeft ten doel, de zeer belangrijke corridor te bescher men, die Har.oi met de zeehaven Hai phong verbindt. Vele duizenden Vietnamese bur gers, die niet onder het bewind van de Vietminh willen staan, zijn met massa's jonken en sampans naar de oevers van de Golf van Tonkin ge bracht onder bescherming van de Franse vloot en luchtmacht. Van Franse militaire zijde is ver klaard, dat volgens de jongste in Pa rijs beschikbare inlichtingen, eenhe den van het Vietnamese leger in de ontruimde Zuidelijke zóne van de delta zijn achtergebleven. Zij krijgen steun van de Franse luchtmacht en artillerie. Er zijn Franse verbindings officieren aan de eenheden toege voegd. In Parijs zijn berichten ontvangen, dat de Vietminh zonder strijd Phat Diem, in het Zuidelijke deel van de Tonkinese delta, ongeveer 110 knr ten Zuiden van Hanoi, heeft bezet. se ambassadeur Leslie Munro. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het over leg tussen de drie regeringen voort gezet zal worden om de totstand koming van de anti-communistische alliantie, waarop Dulles de laatste drie maanden aangedrongen heeft, te bespoedigen. In het communiqué, dat door de drie landen goedgekeurd is, blijkt, dat Australië en Nieuw-Zeeland thans meer dan ooit voelen voor snelle maatregelen om het communisme in Zuidoost-Azië een halt toe te roepen. In Amerikaanse kringen werd ver klaard, dat hiermee een „definitieve stap vooruit is gezet op de weg naar een defensiepact voor Z.O.-Azië". Tevens trok het in deze kringen de aandacht, dat in het communiqué, dat gisteren aan het slot van de vijf daagse besprekingen van president Eisenhower en premier Churchill uit gegeven werd, alleen stond, dat de beide regeringen plannen voor de collectieve verdediging zouden bevor. 'deren. In dit communiqué werd ech ter niets gezegd over onmiddellijke maatregelen om vroegtijdig de col lectieve defensie in Zuidoost-Azië te organiseren, zoals in de Amerikaans- Australisch-Nieuw-Zeelandse verkla- ring gezegd wordt Bemanning en passagiers zagen het Een piloot van de Britse lucht vaartmaatschappij B.O.A.C., Howard, die reeds 265 maal over de Atlanti sche Oceaan is gevlogen, heeft Woensdag bij aankomst in New York verklaard, dat zijn „stratoscruiser" op 270 kilometer van Goose Bay op New Foundland gedurende 18 minuten ge ëscorteerd is door vreemde vliegende machines, die op een afstand van Dr. Emile Eyraud, directeur van het belangrijke Marokkaanse nieuws blad „La V'igie Marocaine" en lid van de Marokkaanse regeringsraad, is gisteren dodelijk getroffen door een schot in de rug van een terrorist in het centrum van Casablanca. De moordenaar werd later op zes km afstand van Casablanca gearres teerd. Des avonds hebben onbekenden vanuit een snel rijdende auto een winkel in de inheemse wijk van Ca sablanca met machinegeweervuur be stookt, waardoor een Marokkaan om het leven is gekomen en twee in heemsen ernstig werden gewond. Men gelooft, dat deze beschieting is bedoeld als wraakneming wegens het vermoorden van dr. Emile Eyraud. In de inheemse wijk van Rabat zijn Woensdagavond twee Fransen en een Joodse winkelier door een Marokkaanse verzetsman ernstig met een slagersmes verwond. Een van de Fransen verwondde de aanvaller, die is aangehouden. Twee Tunesische verzetslieden heb ben Dinsdagavond met stenguns ge schoten op zes Fransen, die in de buitenwijk Teboera van Tunis voor een winkel stonden. De Fransen wer den gewond; de verzetslieden wisten in het donker te ontkomen. De Tunesische politie heeft Woens dagavond een razzia uitgevoerd in de inheemse wijk van Sousse en onge veer honderd Tunesiërs voor een na der onderzoek van hun papieren aan gehouden. In Majoura, in Zuid-Tunesië, is een sjeik door woestijnbandieten, die be kend staan als „fellagha's", ontvoerd, verscheidene kilometers met een zelfde snelheid als zijn toestel vlogen. Alle elf bemanningsleden van het Britse toestel en de 51 passagiers, die aan boord waren, hebben het vreem de escorte waargenomen, dat bestond uit een groot toestel, dat gedurig van vorm scheen te veranderen, en zes kleinere. Er wordt een onderzoek naar het vreemde verschijnsel ingesteld. Naar Reuter nog meldt, waren de geheimzinnige machines plotseling verdwenen, toen een Amerikaanse straaljager naderde, die was opgeste gen, nadat de piloot aan het station Goose Bay bericht over zijn waarne mingen had gezonden. Later was nog een tweede straaljager opgestegen om naar de vreemde toestellen te zoeken, doch ook dit vliegtuig moest onverrichterzake naar zijn basis te rugkeren. Met ingang van vandaag hebben België en Luxemburg de import van sla uit Nederland stopgezet. Dit is het tweede tuinbouwproduct, dat België verbiedt, want op 14 Juni jl. werd de invoer van tomaten stop gezet. Dit is een consequentie van het Benelux-landbouwprotocol, op grond waarvan land- en tuinbouwproducten geweerd kunnen worden. (Geldig van Donderdagavond tot X Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 X uur). MEER BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met X plaatselijk enige lichte regen of X motregen. Zwakke tot matige I wind uit Westelijke richtingen. X Vooral in de kustprovincies min- t der koude nacht, morgen over- dag ongeveer dezelfde tempera- j tuur als vandaag. Instemming van Vaticaan Op de 18de zitting van de Unesco, die Dinsdag in Genève is geopend, staat een voorstel van India voor de hervorming van de kalender als eer ste punt op de agenda. En aan de vooravond van deze zitting, heeft het Vaticaan verklaard, te zamen met de UNO te willen meewerken aan een dergelijke hervorming. Bovendien zou het Vaticaan het vaststellen van een vaste datum voor Pasen in overweging willen nemen. In een artikel in de „Osservatore Romano", het officiële blad van het Vaticaan, heeft de directeur van het observatorium van het Vaticaan, de Ierse geestelijke Daniel O'Conriell S.J., in het kort uiteengezet, wat het Indiase voorstel inhoudt: 1. Iedere maand zal hetzelfde aantal dagen moeten krijgen zodat het jaar in vier gelijke delen zal kunnen worden gesplitst. 2. De laatste dag van het jaar, en in schrikkeljaren de dag na de gen" dager» niet tot een week of maand behorende moeten worden. Hieruit vlogt, dat elk jaar iedere da tum op dezelfde dag van dezelfde week zal vallen. De eerste Januari zal dus in dat geval altijd een Zon dag zijn, de tweede een Maandag enz. De geschiedenis van de kalender gaat terug tot ongeveer 4000 jaar v. Chr., De Chaldeeërs, Assyriërs en Egyptenaren kenden toen reeds een soort tijdrekening die later door de Grieken en Romeinen in een verbe terde vorm werd overgenomen. In 1582 werkte Paus Gregorius XIII een kalender uit, die thans in de meeste landen wordt gebruikt. Een van de landen, die het laatst de Gregoriaanse kalender invoerde, was Turkije, dat dit in 1927 deed. En geland nam deze kalender in 1752 aan. Sinds 1930 werkt de „Wereld Ka lender Vereniging" in New York aan een verbeterde versie en het bericht dat het Vaticaan in principe met een hervorming instemt, heeft de Ver eniging aangenaam verrast, aldus de „New York Times". De UNO heeft zich van 1947 af met een hervorming 2 Juli: zon op 4.24 onder 21.03; maan op 6.39 en onder 22.10 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer 30ste Juni, zullen z.g. „neutrale da- van de kalender beziggehouden. OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE GENEVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. zwaar bew. licht bew. motregen zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. regen regen - onweer geheel bew, geheel bew. geheel bew. zwaar bew. regen half bew. mist Korreltje Een zuiver geweten geeft een mens de kracht van een leeuw.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1