»Hage veld« wordt te klein Haring verscheurde eensgezindheid tussen R'damse Pa en zijn 4 zonen Rumoerige reserve-officieren toonden weinig dapperheid SCHEREN Zware uitslaande brand in Assense binnenstad Amerikaanse autokoning arriveerde in ons land Warmond wil geen zomerhuisjes WOENSDAG 30 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wordt gedeelte weer overgeplaatst naar Zuid-Holland? Reeds enkele jaren geleden is ge bleken, dat het klein seminarie „Ha- geveld" te Heemstede te klein dreigt te worden. Met groei van het Haar lemse bisdom neemt ook het aantal studenten van Hageveld gestadig toe en thans staan er reeds ongeveer 450 leerlingen ingeschreven. Om niet in een toestand van overbezetting te geraken zou het seminarie uitgebreid moeten worden en de plannen daar toe waren twee jaar geleden al In een zover gevorderd stadium, dat de te keningen kant en klaar lagen. Met de uitvoering van die plannen is men toen nog niet begonnen, om dat er stemmen opgingen, dat bij een grotere toeloop van studenten de communiteit te groot zou worden en een te log apparaat om gemakkelijk bestuurd te worden. Daarom werd er naar een andere oplossing gezocht en voorgesteld werd een tweede ge bouw een soort dependance dus op te richten, maar dan ergens in Zuid-Holland. Een beslissing daar omtrent is nog niet genomen, en af gewacht zal .moeten worden, wat het bisdom zal besluiten: uitbreiding van het bestaande seminarie of nieuw bouw in Zuid-Holland. Deze mededelingen werden ver strekt naar aanleiding van een stuk, dat B. en W. van Heemstede hun gemeenteraad hadden doen toe komen in verband met een eventuele uitbreiding. Het bisdom Haarlem had namelijk bezwaar gemaakt tegen een bepaling in het uitbreidingsplan van de gemeente Heemstede, waarin ge zegd wordt, dat op een landgoed en aldus wordt Hageveld ook be schouwd slechts voor 1 y, of 2 pet. NIJMEGEN MAG GEEN KERKENBOUW SUBSIDIëREN. De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft behandeld een beroep, ingesteld door de raad der gemeente Nijmegen te gen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij is geweigerd een uitgave van 64.580 voor subsidie aan het kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw van Fatima ten behoeve van de stichting van een nieuw kerkgebouw. De raad had in tegenstelling tot Ged. Staten aangevoerd, dat een zui vere scheiding van Kerk en Staat niet bestaanbaar wordt geacht, dat Kerk en Staat talrijke raakvlakken hebben waarbij zij verplicht zijn, met erkenning van de souvereiniteit van de ander, aan elkaar steun te verle nen. Voorts betoogt de gemeente, dat er met deze subsidieverlening een gemeentelijk belang gemoeid is in verband met de stadsontwikkeling en -uitbreiding. Gedeputeerde Staten hebben de kroon in ovarweging g.egeven, het beroep ongegrond te, verklaren. mag worden bebouwd. Deze (bepaling zou de uitbreiding van Hageveld ter plaatse in de weg kunnen staan. In genoemd stuk schrijven B. en W. aan de raad,dat zij betwijfelen, of een al gemene verhoging van die percenta ges toelaatbaar zal zijn. Zij zijn ove rigens van mening, dat in bijzondere gevallen van deze percentages kan worden afgeweken. B. en W. van Heemstede erkennen verder, dat niet in alle gevallen aan die percentages kan worden vastge houden en daarom zal ieder geval apart worden bekeken. Zij staan er echter op, dat het karakter van een buitenplaats niet verloren mag gaan. Zij verklaren tenslotte, dat zij de uitbreidingsplannen van Hageveld, wanneer deze ter tafel komen, met welwillendheid zullen beoordelen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren een aantal wetsontwerpen goedge keurd waaronder de herziening van de provinciale financiën, de wijzi ging van de handelsregisterwet en de wijziging van de wet buitengewoon pensioen. EERSTE MEDISCHE CANDIDAAT VAN „NIJMEGEN". Dinsdagochtend werd aan de me dische faculteit van de Katholieke Univrsiteit in Nijmegen het eerste candidaatsexamen medicijnen afge legd. Examinandus was de student J. Dijkman uit Doetinchem. Het vijfde Nederlandse "^re- kerkhof voor de tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen Nederlanders wordt ingericht op een gedeelte van het leger-kerkihof is Osnabrück. De aspergecampagne in Limburg is beëindigd. De aanvoer blijkt niet zo groot geweest als men aanvanke lijk verwachtte. Pa op glad ijs Om Ma te verrassen was een Rot terdamse Pa te zamen met zijn vier zoons het gehele huis eens aan het witten en in grote eensgezindheid werd muur na muur en plafond na plafond van een mooie wit laagje voorzien. Nadat aldus in ontroerende samen werking uren aan een stuk gewerkt was, kwam Pa tot de ontdekking, dat een echte Hollandse haring, zoet ge lardeerd met uitjes geen overdreven uitspatting genoemd kon worden en zijn vier zonen konden de vaderlijke uitspraak slechts volmondig beamen. Ach, en toen kwam de onvolmaakt heid dezer wereld weer om de hoek gluren, want was de samenwerking tot dan toe een voorbeeld geweest voor Genève en andere plaatsen, waar men heengaat om het met elkaar niet eens te zijn, toen de ha ringen gehaald moesten worden, vloog de vredesduif met snelle wiek slag het venster uit. Bitterheid. Pa haalde z'n portemonnaie te voor schijn en de zoons gingen als om strijd elkaar enthousiast maken om de haring te halen. De gemoedelijk heid vepdween op een verbluffend snelle wijze en Pa die eerst glim lachend de woordenstrijd van zijn zoons gevolgd had, voelde bitter heid zijn hart vervullen. „Is dat nu leuk en aardig" zei hij vergramd, „nu wil jullie vader jullie op een lekkere haring tracte ren en nu staan jullie hier als klei ne kinderen herrie te maken". Slechts 2 „durfden" Enkele dagen geleden is de school voor reserve-officieren lichte lucht doelartillerie van Gorcum naar Bus- sum overgeplaatst. Deze overplaat sing is nogal rumoerig geweest. Had den de toekomstige officieren de avond voor hun vertrek hun afscheid gevierd met behulp van traangas en spuitende brandslagen, tijdens de treinreis naar Bussum werd op de tussenstations met rotjes, donderbus sen, gillende keukenmeiden en wat nog meer aan knalrijks is uitgevon den, naar de mensen gegooid, het geen met luid gejoel gepaard ging. De leiding van het transport gelast te de stopzetting van dit festijn, maar dit mocht niet baten, want op het volgende station, dat aangedaan werd, herhaalden zich dezelfde taferelen. In Bussum aangekomen moesten de manschappen op de binnenplaats van de Kolonel Palmkazerne aantreden. Daar gelastte de commandant de on ruststokers uit te treden. Vry spoedig meldde zich de eerste, maar de vol genden lieten op zich wachten. On afgebroken moesten de mannen in de houding staan. Na het avondeten werd opnieuw aantreden geblazen, ook toen meldde zich niemand. Na een paar uur in de houding te heb ben gestaan, kwam eindelijk num mer twee te voorschijn, waarna de troep kon inrukken. Daarna was een eind gekomen aan een van de onrus tigste overplaatsingen die Bussum De tijd dat Figaro bij het ont- j haren van een patiënt tijd over vond om een geringe bijver- dienste als opera-zanger te ver- werven, ligt ver achter ons. In Heerlen is een van de gemecha niseerde nazaten van de Barbier er namelijk in geslaagd het we- reldsnelheidrsrecord scheren met J liefst 5.2 seconde te verbeteren en het op 32 sec. scherp te toren- gen. Maandenlang heeft kapper op zijn klanten geoefend 3 om de volle winst binnen te kun- nen halen. Na de goede afloop was het gezelschap geruime tijd in uitgelaten stemming bijeen. In hoeverre de patiënt kaken over had om mee te kunnen lachen is ons niet bekend, bekend heeft. Of en welke straf de leiders van het vuur (werk) te wach ten staat is niet bekend. WEDUWE- EN WEZEN-PENSIOEN Geen successierechten Verzoek van Stichting Arbeid Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de opvatting, dat we duwe- en wezenpensioenen dienen te worden beschouwd als uitgesteld loon en derhalve niet als een vermogens bestanddeel, dat onder de successie wet dient te vallen. De Stichting, van de Arbeid heeft destijds dit stand punt aan de minister van Financiën medegedeeld en er aan toegevoegd, dat in ieder geval het verschil in be handeling van overheldspensioenen en pensioenen uit het bedrijfsleven niet gerechtvaardigd is. Door de over heid verleende weduwe- en wezen pensioenen zijn n.l. geheel vrij van successierecht. In de enige tijd geleden gepubli ceerde memorie van antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de „heffing van de rechten van succes sie, van schenking en van overgang" wordt voorgesteld, weduwepensioen tot 3.000 vrij te stellen, waarmee een verruiming van de vrijstelling van wezenpensioenen gepaard gaat. Hiermede wordt de wens, het ver schil tussen overheidspensioenen en die van het bedrijfsleven naar de stichting meent niet weggenomen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft hierin aanleiding ge vonden om onder herhaling van zijn reeds vermelde standpunt bij. de minister op verdere verruiming aan te dringen. 3iwte GOLF Door stroom werd een 16-jarige monteur uit Almelo getroffen toen hij met een electrische boor werkte, die naar men veronderstelt defect is geweest. De jongen werd op slag ge dood. Twee verdrinkingsgevallen heb ben zich te Rotterdam voorgedaan. Een 'tweejarig meisje en een 22-jarige havenarbeiders waren de slachtof fers. Met muziek en slaande trom is de hammonie van Tegelen Zondag na de processie naar het verenigingslo kaal getrokken. Er werd wegens overtreding van de Zondagswet pro ces-verbaal opgemaakt. Uiting. De vier zonen meenden alle vier, dat zij gelijk hadden en ieder meen de, dat de ander de zedelijke ver plichting had om de haring te halen. Tegen een dergelijke vierdracht in de boezem van het gezin was de va der niet opgewassen en om zijn mis noegen tot uiting te brengen, gaf hij een formidabele schop tegen de kalk- emmer. Kalk is echter in vloeibare toestand nogal glibberig en na zijn trap lag Pa plotseling in de kalk te spartelen, terwijl hij met zijn hoofd tegen een scherpe rand aangekomen was. Pa's hoofd was kennelijk min der hard dan het bovenste lichaams deel van zijn vier zonen, want een rode vlek toonde aan, dat de scherpe rand het van Pa's hoofd gewonnen had. Nu moest Pa toch de straat op, niet om haring te halen, maar om naar de dokter te gaan.. Of Pa on derweg nog een haringtentje tegen gekomen is, wordt niet gemeld, maar Ma mocht de rommel opruimen. Soda voorstel aanvaard De Tweede Kamer heeft gister middag het wetsontwerp Machtiging tot het geven van garantie voor de betaling van rente en aflosssing van een lening ten behoeve van een te Delfzijl op te richten soda-fabriek aangenomen met 54 tegen 34 stem men. Tegen stemden de P. v. d. A„ de KN.P. en de C.P.N. De heer Nederhorst (Arb.) legde vóór de stemming een korte verkla ring af, waarin hij mededeelde, waar dering te hebben voor de vooral tij dens de mondelinge behandeling aan gebrachte wijzigingen. Het eenzijdige risico-karakter was echter toch gehandhaafd en aan de principiële bezwaren van de P. v. d. A.-fractie was vrijwel niet tegemoet gekomen. Op deze grond zou zijn fractie tegenstemmen. De heer Weiter (KNP) kondigde aan, dat hij en zijn fractiegenoot eveneens zouden tegenstemmen, om dat zijn inziens het debat de grote on zekerheid omtrent de rentabiliteit van het project niet had weggeno men. Ook de heer Haaken (comm.) leg de nog een korte verklaring af. De andere met het ontwerp sa menhangende voorstellen werden z.h.s. aanvaard, met aantekening, dat de P. v. d. A., de K.N.P. en de C.P.N. tegen waren. Omstreeks zes uur gisteravond is een zware uitslaande brand uitge broken in de binnenstad van Assen. De bovenverdieping van het pand van een manufacturenzaak aan de Kruisstraat stond in een minimum van tijd in lichter laaie, en er be stond groot gevaar voor uitbreiding. De brandweer uit Assen rukte met groot materiaal uit en wist de vlam men te localiseren in de bovenver dieping, die bovendien als magazijn wordt gebruikt. Uitbreiding kon worden voorko men, maar 't magazijn en al ed daar in aanwezige goederen werden een prooi der vlammen terwijl de goede ren in de beide benedenverdiepingen grote waterschade kregen. Toen de brandweer het vuur onder controle had, heeft zij zich nog lange tijd met nablussing beziggehouden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Henri Ford II op Schiphol Met zijn echtgenote en zij** twee dochtertjes Charlotte (9) en Ann (11) is gistermiddag om kwart over twee in een van de K.L.M. gecharterde Da kota de thans 37-jarige Henry Ford n, kleinzoon van de stichter der Fordfabrieken en president-directeur van de Ford Motor Company in De troit (V.S.), op Schiphol aangeko men. Hij werd op het platform o.m. be groet door de directeur van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fa briek, de heer C. G. F. Stenger. Op het vliegveld vereeuwigden 1 Subsidiering voor de opleiding van priester-studenten De gemeenteraad van Warmond' kwam gisteravond in voltallige ver gadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden, waarbij verzocht werd de kosten van aansluiting van een 9-tal zomerhuisjes in de Hofpolder, be groot op 17.660,voor 1/3 gedeel te voor rekening van de gemeente te nemen. 1/3 gedeelte zou dan door de desbetreffende eigenaren en 1/3 gedeelte door de Lichtfabrieken ge dragen worden. Omtrent dit verzoek was het ad vies ingewonnen van de Electrici- teitscommissie, die er afwijzend op geadviseerd had. B. en W. hadden daarop aan de Lichtfabrieken mede gedeeld, dat de gevraagde gemeen telijke bijdrage niet verleend werd, daar gezien het belang dat de ge meente bij deze aansluiting had, een dergelijke grote uitgave niet verant woord werd geacht. Deze correspon dentie was nu ter kennisgeving aan de Raad overgelegd. De heer Schepers, het eerst het woord krijgend, hield een sterk plei dooi om de gevraagde gemeentelijke bijdrage alsnog te verlenen. Hij oor deelde het rapport van de Electr. commissie globaal genomen niet on juist, doch vond dat het van een te zuinig beleid getuigde. Hij kwam op tegen de stelling, dat de zomerhuis jes daar ter plaatse op onregelmatige wijze tot stand gekomen waren. Re geren, aldus spreker, is vooruitzien. Warmond is een watersport-plaats en het moet voorkomen worden, dat de watersport zich gaat verplaatsen naar andere gemeenten, waartoe de tendenz reeds aanwezig is o.a. naar DE EEUWIGE VROUW Reeds dagenlang had het Te- huis voor Ouden van Dagen te| Oostburg in Zeeland gegonsd van grote voorbereidingen, want l teren werd mevrouw d'Hont— Jacques 160 jaar en zo'n gebeur- tenis is zelfs in een gezelschap, waar de derde jeugd een ver-, lengstuk gekregen heeft, nog j l sensatie. De eeuwige dame stuurde prins Bernhard een felicitatie en vermaande de prins moederlijk^ l om haar voorbeeld te volgen. Ook op een ander gebied toon- de de eeuwige dame eeuwig <j vrouw te zijn, want toen de com- £missaris van de koningin in Zee-<j land haar zijn gelukwensen s kwam aanbieden, prijkte de 100- jarige met een sierlijk permanent e in haar grijze lokken. Het was<J haar eerste permanent in 'hon- derd jaar, maar het was haar<; dan ook nooit eerder overkomen, dat de commissaris van de konin- gin bij haar op bezoek kwam. En <S voor een dergelijke gelegenheids wil je als vrouw toch zo voorde- y lig mogelijk voor de dag komen. persfotografen de familie Ford, doch tot een vraaggesprek met de journa listen kwam het niet, omdat de heer Ford hedenmiddag in het Amstel Hotel te Amsterdam, waar hij tot Vrijdag a.s. zal logeren, een perscon ferentie zal geven. Naar bekend reist deze Ameri kaanse autolconing door 'diverse lan den van Europa om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de alge mene zaken in de Europese Fordfa brieken. Een soortgelijk bezoek heeft hij zes jaar geleden aan Ne derland gebracht. Hedenochtend zal hij de Fordfa- «briken bij de Hembrug inspeteren en met de Ned. dir. besprekingen voe ren over de bestaande uitbreidings plannen van deze fabriek. HAAGSE RECHTBANK. „Innemend" collectante. - De Haag se rechtbank legde 40 boete of 16 dagen op aan de 32-jarige mej. P. de G., die als officier en collectante van de Stichting „Het Kruisleger" in een Leids café had gecollecteerd, terwijl zij zou weten dat het geld niet ten goede kwam aan liefdadige doelein den maar werd besteed om de stich tingsbestuurders een genoeglijk le ven te verschaffen, De inbesl'aggeno- men 96 exemplaren van het blad „De Kruisvaan" zullen worden ver nietigd en de inbeslaggenomen col lectebus met inhoud werd verbeurd verklaard. De officier van Justitie had veertien dagen gevangenisstraf geëist. Verkeerd gevaren. De schipper van der S. uit Hoogmade werd door de Haagse rechtbank veroordeeld, omdat hij als schipper met zijn stoom vaartuig in een ander water had ge varen dan toegestaan was en boven dien omdat hij een aan de wal ge meerd vaartuig had beschadigd. Hij werd voor het eerste feit veroor deeld tot 20 boete of 8 dagen en voor het tweede feit tot 50 boete of 20 dagen. Voorts zal hij f 23,95 schade moeten vergoeden. De generaal van de Orde der Do minicanen, "Emmanuel Suarez, en diens secretaris-generaal, Aure Liano Martinez, zijn vandaag bij een auto ongeluk te Perpignan (Frankrijk) om het leven gekomen, aldus is dooi de politie medegedeeld. Oude Wetering. Watersport moet niet gezien worden als een zekere luxe, doch als recreatie. Warmond moet de watersport-gasten iets bie den; op het ogenblik is de capaciteit van Warmond te klein. Daarom stond spreker ook een uitbreiding van de bebouwing voor in de richting van de Kager-plassen. De electriciteits- kabel moet ondergronds komen te liggen; bij mogelijke verdere bebou wing kan hierop dan aangesloten worden. Hij wijst nog op de propa ganda die VVV maakt om het bezoek aan Warmond te stimuleren, maar dan moet Warmond ook wat te bie den hebben. De voorzitter merkte op, dat z.i. de eerste taak van VW is het vreem delingenverkeer in banen te leiden; het aantrekkelijke van Warmond is z.i. dat er geen bebouwing aan de oevers van de meren is. Wethouder Dekker, voorzitter van de electriciteits-commissie, zei, dat allen wel overtuigd zijn van het nut van deze gemeente voor de wa tersport. 'Hij maakt echter onder scheid tussen da watersport en het bewonen van deze zomerhuisjes. Met „•het op onregelmatige wijze tot stand komen van deze zomerhuisjes" was bedoeld te zeggen, dat de huidige ge meente-verordeningen thans de bouw van dergelijke huisjes niet meer toe staan. Wanneer het bewonen van de ze huisjes geen luxe is, wat moet het dan wel genoemd worden, vraagt spreker zich af. Z.i. moeten de men sen, die zich kunnen permitteren de ze huisjes te bewonen, daarvan ook de consequenties dragen en zelf zor gen voor licht, gas en water etc. Het gaat over een bedrag van ruim 17.000,en hij kan, gezien het ge ringe belang, dat de gemeente er bij heeft, niet de vrijmoedigheid vinden hiervoor 1/3 gedeelte uit de gemeen tekas te betalen. Hij is in het algemeen ook voor de watersport, evenals de heer Sche pers, maar dit moet op geordende wijze geschieden. Hij acht het over al neerzetten van zomerhuisjes, met de daaraan verbonden consequenties van gas-, licht- en waterleiding uit den boze. Hij zei, dat bij B. en W. in studie zijn plannen om bepaalde ge bieden rond de plassen te bestemmen voor zomerhuisjes. Wanneer deze plannen tot ontwikkeling komen, dan moet vanzelf de service van gas, wa ter en electrisch licht geboden wor den. De heer Schepers repliceert door te zeggen, dat hij het niet eens is met ae zienswijze van weth. Dek ker, omtrent luxe en recreatie. Er zijn nu eenmaal mensen, die zich een bepaalde vorm van recreatie kunnen veroorloven. Juist aan deze mensen heeft Warmond veel, met name de middenstand bij wie vele inkopen worden gedaan. Hij is blij gehoord te hebben, dat B. en W. plannen heb ben als door wethouder Dekker ver meld. De voorzitter verklaart, ter voor koming van misverstand, dat er wel reeds concrete plannen zijn om een betere regeling te treffen voor het ligplaats nemen niet woonschepen. Omtrent het creëren van „ontwikke lingsgebieden" als door wethouder Dekker bedoeld, is wel eens in het college gesproken, doch deze zaak staat nog maar zeer in het begin stadium. De heer Schepers vindt het al een winstpunt, dat er in deze richting reeds gedacht wordt. Hij zou echter gaarne de mening van de Raad over het verlenen van een bijdrage in de ze electriciteits-aapsluiting horen. Behalve de heer Beugelsdijlc, die zich van het uitspreken van een me ning wenste te onthouden, waren de overige raadsleden het met de me ning van B. en W. in deze eens. De heer van Vliet verklaarde daar bij nog, dat hij het met de heer Sche pers eens was dat Warmond er at tent op moet zijn om meer voor de watersport te doen. Het is zeker no dig om meer stappen te zetten om in de behoefte te voorzien. De heer v. Bladel was van mening, dat er nog wel andere projecten wa ren om eerst in te voorzien, met na me de aanleg van een waterleiding in het Lage Land. Financiëel is dit nu nog niet mogelijk, maar z.i. heeft dit zeker voorrang boven de thans aan de orde zijnde electriciteits-aan sluiting. Het gemeente-personeel krijgt de zelfde vacantie-uitkering als is vast gesteld voor het rijkspersoneel. Voorts was cr een schrijven van Ged. Staten, waarbij aanbevolen werd, de afschrijvingstermijn van het aandeel van Warmond in de afkoop som van de tol, te stellen op 10 a 15 jaar, in plaats van op 50 jaar, zoals eerst werd bepaald. Uiteraard zal zulks van invloed zijn op de begro tingen van de eerstvolgende jaren. B. en W. stelden voor, deze afschrij vingstermijn thans op 15 jaar te stel len, waartoe werd besloten. Voor het nieuw te benoemen hoofd van de School met de Bijbel werd het voor het gemeente-personeel gel dende verplaatsingskostenbesluit van toepassing verklaard. De heer Moret, kreeg i.v.m. met zijn benoeming tot onderwijzer aan een ULO-school te Zutphen, overeenkomstig zijn ver zoek zijn ontslag en wel eervol als lid van de Commissie tot Wering van Sohoolverzuim en de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Subsidie priester-studenten. Het volgende punt handelde nog maals over de subsidiëring van de opleiding van priester-studenten, voor zover deze gymnasiaal onder wijs ontvangen. B. en W. schreven hierover thans het volgende aan de Raad: „In de vorige vergadering héb ben wij U toegezegd, dat wij U voor de volgende vergadering zouden doen toekomen ons na der voorstel inzake de subsi- dieëring van bijzondere gymna sia, welke worden bezocht door leerlingen uit deze gemeente. Ter inlossing van deze toe zegging, delen wij U hierbij me de, dat wij ons nader uitvoerig over deze aangelegenheid heb ben beraden en tenslotte hebben besloten U voor te stellen om elke aanvrage om een zodanige subsidie afzonderlijk te blijven beoordelen. Bij deze beoorde ling zal o.i. rekening gehouden moeten worden met de draag kracht der ouders, de behoefte aan subsidie van de inrichting van onderwijs in verband met haar overige inkomsten, als stu die-beurzen etc.; de aard en om vang der opleiding, die gegeven wordt in vergelijking met door het Rijk gesubsidieërde gymna sia, alsmede alle eventuele ove rige factoren, welke bekend moeten zijn om een beslissing tot (het verlenen van subsidie uit de gemeentekas te billijken". De heer van Vliet, verklaarde dat zijn fractie van mening was, dat de draagkracht der ouders in deze geen rol behoefde te spelen. Bij elk ander gymnasiaal onderwijs wordt met de ze draagkracht ook geen rekening gehouden. De KVP-fractie kan met het voorstel van B. en W. meegaan, met dien verstande, dat zij zich en bij voorkomende verzoeken de vrij heid zal voorbehouden t.a.v. de draagkracht der ouders een ander standpunt dan B. W. in te nemen. De heer Dekker merkt nog op, dat de onderhavige subsidie geheel vrijwil lig is, de wet legt dit niet op. Als de ze subsidie dan vrijwillig is, dan moet zij z.i. ook niet gegeven wor den, wanneer de financiële omstan digheden, waarin de desbetreffende ouders verkeren, zulks niet nodig maken. De heer van Vliet repliceert nog, dat sprekers fractie niet kan in zien, dat een uitzondering gemaakt moet worden voor dit soort van gym nasiaal onderwijs. Een drietal wijzigingen van de ge meente-begroting 1953 werd vervol gens met algemene stemmen vastge steld; zij hadden betrekking op het afsluiten van het dienstjaar. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad verder 1/3 gedeelte van de kosten, verbonden aan de aansluiting op het electr. net van woonschepen in de gemeente haven, voor rekening van de ge meente te nemen, zijnde 338.40. Bij aanvullend agendapunt stelden B. en W. nog voor gunstig te beschik ken op het verzoek van het Winkel week en Braderie-comité, om een gemeentelijke garantie te verstrek ken tot maximaal 100,in het eventueel tekort van de te organise ren winkelweek en braderie. De Raad had hiertegen geen bezwaar, temeer daar de ervaring van vorige jaren aantoonde, dat in het verleden nimmer van een dergelijke garantie gebruik behoefde te worden ge maakt. Bij de rondvraag vroeg de heer Weijers of er nog niet enkele banken in het park van Groot Leerust bij geplaatst konden worden. De voorz. antwoordde, dat men dit deze zomer nog aan wilde zien, doch dat op de volgende begroting een post hiervoor zal worden uitgetrokken. De heer van Rijn bracht de slechte toestand van het fietspad in het Oost einde ter sprake. De voorz. deelde mede, dat juist dezer dagen begon nen was met verbetering door het aanbrengen van teer-emulsie. De heer van Rijn achtte deze methode niet afdoende. Hij en de heer v. d. Voet pleitten voor het aanbrengen van een tegelpad. Reeds vroeger was hieraan gedacht en toen waren de kosten hiervan geraamd op ongeveer 10.000.Nu het rijwielverkeer in tussen steeds toeneemt, is verbete ring in deze geest wel gewenst. Een en ander zal nader bezien worden. De heer van Vliet had nog een vraag over het schilderwerk, dat voor de gemeente verricht moet worden. Met name was het schilderen van het gemeentehuis opgedragen aan een andere schilder, dan die dit jaar voor het gemeentewerk was aange wezen. Het bleek, dat dit gedaan was, omdat de desbetreffende schil der door de toerbeurt toevallig steeds grotere werken te schilderen kreeg; daarom had het College gemeend het schilderen van het gemeentehuis aan een ander op te dragen, om een rechtvaardige verdeling te krijgen. Te vroege bussen. De heer Willemsen bracht naar vo ren, dat er weer klachten waren over de busverbinding. Het komt nl. voor, dat de bussen eerder passeren, dan in de dienstregeling vermeld is; een 3-tal personen hadden hem medege deeld hiervan de dupe geworden te zijn. Hij vroeg daarom aan de NZH te verzoeken een vast haltepunt aan te wijzen, van waaruit de bussen niet eerder mogen vertrekken, dan de dienstregeling aangeeft. Een der gelijk verzoek zal gedaan worden. De heer van Vliet informeerde nog of de verkoop van de bouwgrond aan de Sweilandstraat niet gestimuleerd zou kunnen worden door voor de bouwgrond de vastgestelde prijs te vragen, doch voor de bijbehorende tuingrond een lagere prijs. Het braakliggen levert alleen maar ren te-verlies op. De voorz. was van me ning, dat de rook, die uit de schoor steen van de bakkerij Akerboom komt, het voor de gegadigden ook minder aantrekkelijk maakt ter plaatse te gaan bouwen. B. en W. zullen een en ander met de heer Akerboom opnemen en de suggestie van de heer van Vliet overigens na der overwegen. Hierna vlogde slui ting. Geslaagd. De bootsman der wa- terpolitie, de heer A. I. v. d. Meer, alhier, behaalde het politie-diploma AA. Concert. Warmonds Fanfare zal Zaterdag a.s. 's avonds om 8 uur een concert geven in het bos van het „Huys te Warmont". Dit concert is toegankelijk voor alle belangstellen den. Het programma vermeldt de uit voering'van een 9-tal nummers.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2