S)e ftzidaeSoti/fca/nt De besprekingen opheffing Unie-statuut begonnen EIND AAN DE STRIJD IN GUATEMALA Churchill zei Eisenhower goede dag Opluchting in Guatemala Indonesië wil toch praten over Nieuw Guinea Spaak vandaag naar Parijs Indonesië moet betalen In het lege graf zat de ziel DUIKBOOTBEMANNING DOOK NA TIEN JAAR OP Een „verklaring van grondbegin selen" gepubliceerd India en de zonverduistering Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13232 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Normale verhouding moet Unie vervangen In de De Lairessezaal op het Binnenhof in Den Haag, boven de Ridder zaal, waar op 2 November 1949 het statuut van de unie tussen het Konink rijk der Nederlanden en de toenmalige Verenigde Staten van Indonesië werd ondertekend, zijn gistermorgen om 11 uur de Nederlands-Indonesische besprekingen begonnen over het opheffen van de unieverhouding en daar mede verband houdende vraagstukken. De Nederlandse delegatie wordt geleid door de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. Luns. NIET TEVEEL AANDACHT VOOR RUMOER Minister Luns hield een rede, waarin hij betoogde, dat de moeilijke situatie waarin de wereld verkeert, het nodig maakt alles te doen wat kan bijdragen tot wederzijds begrip. In het besef van deze verantwoorde lijkheid achtte de minister het raad zaam geen overmatige aandacht te schenken aan het rumoer, dat aan de opening van deze conferentie is voor afgegaan. Wel stelde hij er prijs op uiteen te zetten hoezeer Nederland heeft meegewerkt om aan de Indo nesische verlangens tot het houden van besprekingen over de uniever houding tegemoet, te komen. Hij gaf daarom een schets van hetgeen aan deze bijeenkomst is voorafgegaan. Indonesische verlangens De voorzitter van de Indenesische delegatie, de minister van Buiten landse Zaken de heer Soenajo, ver klaarde, dat de Indonesische delega tie allereerst aan de orde wil stellen een gezamenlijk besluit tot opheffing van de Nederlands-Indonesische unie. Vervolgens is de Indonesische dele gatie van mening, dat alsdan op basis van de volledige souvereiniteit van beide partijen de besprekingen be treffende de andere overeenkomsten van de Ronde-Tafelconferentie kun nen worden voortgezet. De heer Soenarjo betreurde het, dat er in de Nederlandse delegatie vooralsnog een weifeling is waar te nemen ten aanzien van het bespreken van het vraagstuk van de souvereini teit van Indonesië over Nieuw- sing van het conflict over Irian- Barat, aldus minister Soenarjotus sen onze beide landen onopgelost blijft, zolang ook zal de vrede in Azië, Australië en de West-Pacific bedreigd blijven. Zolang aan het nationalisme van land en volk van Indonesië niet ge heel recht wordt gedaan, zolang ook Oppenheimer blijft geweerd De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren bekend gemaakt, zich met 41 uitgesproken te hebben tegen het verlenen van toegang tot de geheime atoomgege- vens aan drv J. Rubert Oppenheimer. De commissie besliste hiermee over een beroep van Oppenheimer tegen een eerdere beslissing van een Vei ligheidsraad, die met 21 besliste, dat Oppenheimer, hoewel trouw en omzichtig, een risico opleverde voor de veiligheid en hem verdere toegang tot de atoomgeheimen ontzegd moest worden. De Belgische minister van buiten landse zaken, Paul Henri Spaak zou kregen. zullen andere problemen, waaronder in het bijzonder de economische sta bilisatie, noodzakelijkerwijs terzijde worden geschoven of moeilijk zonder stoornissen kunnen worden opgelost. Voorts verklaarde minister Soe narjo, dat de Indonesiërs er van overtuigd zijn, dat eerst na de oplos sing van het conflict over Inrian- Barat Indonesië in de gelegenheid zal zijn zijn bijdrage te leveren tot de stabilisatie en de vrede in Zuidoost Azië en de Pacific. De Indonesische delegatie wil de kwestie Nieuw-Guinea gelijktijdig met vraagstukken betrekking heb bend op de opheffing van de unie op deze conferentie bespreken. Culturele en militiare overeen komsten overbodig. De Indonesische delegatie is van mening, dat de culturele en de mili taire R.T.C.-overeenkomsten zijn uit gewerkt en dat deze niet behoeven te worden vervangen door 'n nieuwe overeenkomst. Wat de R.T.C.-over eenkomsten op economisch en finan cieel terrein betreft, leek het hem nuttig dat deze opnieuw in beschou wing worden genomen. De huidige betrekkingen tussen In donesië en Nederland dienen volgens Indonesië te worden gewijzigd in een normale internationale verhouding. De wederzijdse belangen zullen alle redelijke bescherming en waarborgen genieten. Alle in Indonesië gevestig de en aldaar hun werking hebbende vreemdelingen, van welke nationali teit ook, zullen gelijke waarborgen en bescherming genieten. Na de rede van minister Soenarjo werd besloten Donderdag a.s. de con ferentie voort te zetten en alsdan ge zamenlijk te trachten tot overeen stemming te komen over de opstel ling van de agenda. Japan beraamt drastische maatre gelen tegen Indonesië, wanneer dit land niet de handelsschuld van 11.710.000 dollar, welke morgen ver valt, zal betalen. Deze maatregelen zullen o.a. een sterke inkrimping van de Japanse ex port naar Indonesië omvatten, om de handelsbalans tussen beide landen weer in evenwicht te brengen. Een woordvoerder van het Japan se ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat de Indone sische schulden voortvloeiden uit de handelsovereenkomst, welke Augus tus 1952 tussen beide landen werd gesloten. Inclusief de som, welke morgen vervalt, bedraagt de Indonesische handelsschuld aan Japan ongeveer 150 millioen dollar. Het lege graf in een pyramide te Sakkara, dat vorige week werd ge opend, behoorde aan Sekhem-Khet, een van de opvolgers van de stichter van de derde dynastie der Pharao's Zoser, zo is Dinsdag te Cairo bekend gemaakt. Men had de naam van Sekhem-Khet op vier zegels gevon den. Volgens de Egyptische oudheidkun dige dr. Hassan bewijst het feit, dat de tombe leeg was, dat het graf be doeld was voor de ziel van de over leden Pharao. Hassan voegde hieraan toe, dat hij bij zijn onderzoek van meer dan 200 van dergelijke graven tot de conclusie was gekomen, dat de oude Egyptenaren twee graven had den, één voor het lichaam en één voor de ziel. Monzon zette Diaz af en sloot weer vrede Het is gisteren een bewogen dag geweest in Guatemala. Niet, dat er zo veel gevochten werd, want dat was niet het geval, maar omdat de legers niet wisten vóór of tegen wie zij nu eigenlijk moesten vechten. De nieuwe leider van de militaire regering, die president Arbenz Guzman ten vr had gebracht, kolonel Diaz, was n.l. gisteren op zijn beurt weer +en va, gebracht door zijn eigen minister van Buitenlandse Zaken, kolo 1 Luis Monzon. Deze vormde met luitenant-kolonel Mauricio Dubois en luitenant- kolonel Luis Cruz Salazar een militair driemanschap en arresteerde Diaz. De nieuwe regering heeft onmiddellijk contact gezocht met de leider van de opstandelingen, kolonel Armaz, en met deze een wapenstilstand ge-' sloten. De oorlog in Guatemala is hiermede tot aller opluchting geëindigd., kwartier bezet. De regionale bevel hebber der communisten, Boehmoe gebouw moeten huren om alleHla Maw, en een vooraanstaande vluchtelingen te kunnen herbergen. partijfunctionaris, Maung Ko, werden 1 gedood. Een officiële woordvoerder ver- Te Rangoon is men van oordeel, dat klaarde Dinsdagavond, dat, gezien de de overwinning der regeringstroepen aanwezigheid van communistische een zware slag betekent voor de elementen, de toestand nog voorzidj- J communisten, die van plan waren van tigheid gebood. De regering stelde al- i uit de streek langs de Chinese grens les in het werk om de elementen, die j de staat Kachin binnen te dringen, onlusten zouden kunnen uitlokken,toen zij door eenheden van het leger, op te sporen. De communistische die ondanks het regenseizoen door militie is, voor zover nog niet ge- j het moeilijk begaanbare terrein wa- vlucht, ontwapend. ren opgerukt, werden verrast. vandaag te Parijs besprekingen voe ren met de Franse premier Pierre Mendés France. Hij zou met Mendès France de verwerkelijking van de EDG bespreken. Het onderhoud, dat Guerin de Beaumont, de Franse staatssecretaris voor buitenlandse zaken, eind dezer week met bondskanselier Adenauer te Bonn zou hebben, is tot 't begin van de volgende week uitgesteld. De reden hiervoor is het bezoek, dat president Papagos van Griekenland deze week aan West-Duitsland zal brengen. ALLEMAAL OP DE AMBASSADE. In tegenstelling tot vroegere be richten, volgens welke ex-president Arbenz het land had verlaten op weg naar Buenos Aires, wordt nu gemeld, dat hij zich onder de 450 personen be vindt, die een toevlucht hebben ge zocht op de Mexicaanse ambassade. Negentig vluchtelingen, o.w. Arbenz' echtgenote, hebben de wijk genomen naar de ambassade van Argentinië en 30 verblijven in het gebouw van de Ecuadoriaanse ambassade, aldus ra dio-Panama. Naar radio-Panama meldt heeft ook kolonel Diaz, de Dinsdag afge zette opvolger van ex-president Ar benz, de wijk genomen in dezelfde Mexicaanse ambassade. Toen het bericht van het bestand in Guatemala bekend werd, toonde de bevolking grote vreugde en de kerkklokken luidden. In Hondurese kringen meent men, dat de nieuwe junta anti-communis tisch is. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie deelde mede, dat de politieke partijen haar activiteit weer kunnen ontplooien, uitgezonderd de ..Guatemalaanse arbeiderspartij" en de „communistische partij". De nieuwbenoemde procureur-ge neraal van Guatemala Moscoso, een advocaat, verblijft in San Salvador om met de opstandelingen Verder over het bestand te onderhandelen. Hij heeft volledige bevoegdheden ge- De junta heeft kolonel Armas een ministersfunctie aangeboden. Groepen mannen, vrouwen en kin deren verdringen zich voor de bui tenlandse ambassade en legaties in de stad Guatemala, waar veel com munisten, die enige uren te voren nog verklaarden bereid te zijn hun leven te geven bij de „verdediging van het land en de revolutie", om asyl vragen. Alleen reeds in de ambassade van Mexico zochten meer dan 450 perso nen hun toevlucht. De ambassdeur heeft een aan de ambassade grenzend Op Oceaan-eiland Na tien jaren van „vrijwillige ge vangenschap" zijn de oudcomman dant van een Duitse onderzeeboot, Ernst Benders, en twee van zijn be manningsleden op een Australisch schip in Hamburg aangekomen. Het Duitse opperbevel gaf in 1944 de gehele bemanning als vermist op. De commandant, die overtuigd was van de nederlaag van de Hitleriaanse regering in de nabije toekomst, had echter met toestemming van de be manning koers gezet naar het eiland Koesaies van de Carolinen-groep in de Stille Oceaan, waar hij in October 1944 het anker uitwierp. De onder zeeboot werd later op het strand ge zet. Vier bemanningsleden trouwden met inheemse vrouwen. De Duitse zeelie den leefden van jacht en visserij en zij werden dank zij hun goede ver standhouding met de inheemse bevol king niet ontdekt. Commandant Benders zal nu on derzoeken of er werkgelegenheid in Duitsland bestaat voor hemzelf en de bemanningsleden van de duikboot. KLAP VOOR DE RODEN IN BIRMA Het Birmaanse leger heeft in het gebied van Katha in het Noorden van het land torommunistische op standelingen verslagen en hun hoofd Vandaag in Canada „Ik ben dikwijls in de V.S. ge weest om in moeilijke tijden over ernstige zaken te spreken. Maar ik kan mij geen enkele bijeenkomst of conferentie herinneren, die meer waardevol en vruchtbaar is geweest, dan deze. Wij hebben de juiste toon getroffen". Dat waren de woorden, waarmee de Britse premier Churchill gisteren op het vliegveld van Washington af scheid nam van Amerika's hoofdstad om, te zamen met minister Eden, naar Ottawa te vliegen waar hij enige uren later arriveerde om de Canadese regering in te lichten over de besprekingen met president Eisenhower en minister Dulles. Donderdag zullen zij met de „Queen Elizabeth" uit New York naar Lon den terugreizen. Op deze laatste, vijfde dag van Curchill's verblijf in Washington gaven de premier en president Eisen hower nog een laatste verklaring uit Een kwart millioen pelgrims had den zich op de oevers van het Koe- roeksjetrameer in India verzameld, in afwachting van de zonsverduiste ring. Dan, zo geloven zij, vefslindt de demonengod Ralioe de zon. Op dat ogenblik begeven zij zich in het voor hen heilige water om de goden te smeken dc zon te bevrijden en de aarde weer licht te geven. Tienduizend „heilige mannen" wa ren voor de gelegenheid uit huni ho len in de Himalaya en uit alle de len van India overgekomen. Hier en daar tussen de menigte lag een naakte fakir roerloos op een hoop doornen, zijn bedelnap naast zich. Er heerste een temperatuur van boven de 40 graden en de overheid had vier medische posten ingericht om de velen flauwvallers eerste hulp te verlenen. ACedetiandó -Jndoneaió^Ae Beópxeding^ett Bemannen een „verklaring van grondbegin selen", zoals zij genoemd is, waarin beide staatslieden nogmaals uiting geven aan hun onwrikbaar streven naar een duurzame vrede,, naar ont wapening en naar menslievend ge bruik van atoomenergie, waarin zij hun trouw betuigen aan het Atlan tisch Handvest, en waarin zij plech tig beloven, nimmer een verdrag of regeling te onderschrijven, waar door onvrijwillige onderwerping van voormalige zelfstandige staten zou worden bestendigd. Het laatste onderhoud van de twee staatslieden, waarop de beginselver klaring werd besproken, duurde drie kwartier. Daarna wandelde Eisenho wer met Churchill naar de wachten de limousine voor het Witte Huis. Zij schudden elkaar stevig de hand en Churchill zei: „Good bye and good luck!" Waarop Eisenhower met een glimlach antwoordde: .Hetzelfde. En ik zal u de documenten binnen een half uur toezenden." Een ogenblik later, toen Ohurchili al in de kussens van de auto zat, zei de president nog: „De beste wensen voor de hele familie". Daarop reed de Rolls Royce naar de Britse ambassade, waar de laat ste toebereidselen voor het vertrek naar Canada plaats vonden. weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Opgemaakt te 10 uur). WEINEG WIND Vannacht plaatselijk grond mist. Morgen overdag droog en zonnig weer, maar in het Noord westen van het land geleidelijk toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Dezelfde tempera turen of iets hogere L Juli: zon op 4.23 onder 21.03; maan op 5.18 en onder 21.4-6 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 ftur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 22 c OSLO geheel bew. 22 KOPENHAGEN regenbui 17 h AMSTERDAM zwaar bew. 16 LONDEN half bew. 15 LUXEMBURG onbewolkt 18 PARIJS onbewolkt 20 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE licht bew. 26 GENEVE zwaar bew. 21 ZURICH half bew. 17 LOCARNO zwaar bew. 24 BERLIJN half bew. 16 FRANKFORT onbewolkt 20 MUNCHEN onbewolkt 14 WENEN zwaar bew. 22 INNSBRUCK licht bew. 14 ROME onbewolkt 30 AJACCIO half bew. 27 MALLOROA licht bew. 24 Dinsdagochtend begonnen in de Grafelijke Zalen te Den Haag de Uniebesprekingen tussen de Nederlandse en de Indonesische delegatie. De foto's tonen: Boven: De Indonesische delegatie, v. 1. n. r.: Z. E. Moh. Yamin, minister van onderwijs, mr. Sunario, mi nister van Buitenlandse^Zaken en leider van de delegatie, Iskaq Tjokrohadisurjo, minister van Economische Zaken en prof. mr. dr. Supomo, ambassadeur in Enge land. Onder: De Nederlandse delegatie v. L n. r.: Z. E. prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, mr. L. A. Donker, minister van Justitie, mr. M. A. H. Luns, voorzitter van de delegatie, de heer J. van de Kieft, minister van Financiën en mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden. Warmer weer Het KNMI deelt mede: De laatste dagen van Juni zijn zeer koud geweest. Zo bleef de tempera tuur gisteren en eergisteren in De Bilt beneden 15 graden. Reeds enke le dagen hield een depressie bij Noorwegen aan de Westflank een Noordelijke luchtstroom in stand, waardoor koude lucht van oorsprong uit de Poolstreken naar West-Euro pa werd getransporteerd. Intussen nam de depressieactiviteit boven de Oceaan weer toe en het warmtefront van een der depressies die thans gelegen is bij de Noorse kust, veroorzaakt in Midden-Enge- land, Schotland en Ierland regen. Dit front zal in de komende 24 uur ons land dicht naderen of passeren. De koude Noordzeelucht wordt hierdoor verdreven, zodat de temperaturen geleidelijk aanzienlijk hoger worden. De activiteit van het warmtefront en ook van de overige Oceaanfronten neemt af, naarmate zij West-Europa naderen. Neerslag van betekenis is daarom de komende dagen niet te verwcahten. Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1