DUINSTREEK RIJNSTREEK De helft van het benodigde bedrag voor bouw eenvoudige kerk bijeen Na 8 jaar moordenares ontmaskerd? Zuidhollands kalme polderland gaat zich per film aanbevelen B. B. DINSDAG 29 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT JSBRSTE BLAD PAGINA 2 Jubileumgeschenk mgr Huibers Nog gelden van 13 parochies tegoed Het Vicariaat van het bisdom Haarlem deelt mede, dat thans ruim de helft van het benodigde bedrag voor het jubileumgeschenk aan mgr. Huibers een kerk te Beverwijk bijeen is. De stand per heden is als volgt: Aan ingekomen collecten van 312 parochies 170.000; bijdragen pries ters van het bisdom 30.000; bijdra gen Religieuze Orden en Congrega ties, alsmede diverse gestichten 12.000; bijdragen particulieren en bedrijven 8.000; Totaal 220.000. Nog ruim 30 parochies moeten gelden van de gehouden jubileum - collecte inzenden. Actie blijft voortduren De vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, mgr. J. Groot, schrijft naar aanleiding van het tot dusver behaalde resultaat: Beveiliging rijksweg Den Haag-Leiden Ter voorkoming van ongelukken op een der drukste verkeerswegen in ons land, het traject tussen het via duct Wassenaar en Den Deyl op de rijksstraatweg Den HaagLeiden, mogen auto's uit de richting Den Haag na 1 Juli niet meer links af slaan. Uitsluitend de Zijdeweg en de Lan ge Kerkdam zullen voor automobi listen toegankelijk blijven, maar de daartussen gelegen straten en lanen zal men alleen door omrijden kun nen bereiken, daar verkeersgeleiders in het midden van de rijbaan het links afslaan zullen verhinderen. Bovendien zal het verboden wor den ook naar particuliere paadjes af te zwenken. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 Augustus a.s. wordt in Groenlo een internationaal K.J.M.V.-Congres ge houden, waaraan zal worden deelge nomen door afgevaardigden uit Duits land, België, Frankrijk en Neder land. Waarschijnlijk zal Staatssecre taris Veldkamp tijdens dit congres enkele middenstandsproblemen be handelen. Het voorlopig programma vermeldt voor Zaterdagavond een bezoek aan Sprookjesstad met de op voering van Assepoester. Na de H. Mis van Zondagochtend in de Open lucht begint de werkvergadering, ge volgd door een officieel ontvangst door het gemeentebestuur van Groen lo. Men rekent op ca. 300 buitenlandse ,Uit dit overzicht moge blijken, dat er reeds een mooi bedrag bijeen gebracht is, doch voor de bouw van een eenvoudige kerk, zonder inven taris, pastorie en grondaankoop, is toch een bedrag van 400.000 ver schuldigd." Mgr. Groot deelt verder nog mede, 1. Dat het gironummer is 43509, t.n.v. het R. K. bjsdom van Haarlem, te Haarlem; 2. Dat de actie blijft voort duren; 3. „Dat wij er nog niet zijn, gezien de enorme kosten van de bouw van één nieuwe kerk zonder meer, en dat het een zeer verheu gend feit genoemd zou kunnen wor den, indien het bisdo-m. in de zin van alle gelovigen, de bisschop bij gelegenheid van zijn 55-jarig pries terfeest als gezamenlijke feestgave zonder meer een eenvoudige kerk zou kunnen aanbieden. TWEELING KUIKEN GEBOREN OP EILAND TEXEL Te Den Burg zijn, b ijde heer Van der Meer, uit één kippenei twee kui- ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw Guinea: (7 Juli). Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (6 Juli). Suriname: m.s. „Nestor" (14 Juli). Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afri- ka, m.s. „Stirling Castle" (3 Juli); Canada: s.s. „Waterman" (2 Juli); m.s. „Prins Willem van Oranje" (5 Juli) cn s.s. „Rijndam" (7 Juli). Zuid Amerika: m.s. „Yapeyu (5 Juli). Brazilië: m.s. „Bintang" (5 Juli). Australië: vie Engeland (3 Juli); s.s. „Strathaird" (8 Juli). Nieuw Zeeland: via Engeland (3 Juli). kens geboren, iets dat in Nederland nooit eerder moet zijn voorgekomen. De tweeling, die van iets kleiner for maat is dan andere kuikens van het zelfde broedsel, heeft aan het uit einde van de snavel een licht plekje. De diertjes zijn onder de hoede ge steld van een kunstmoeder. Bij een vorig jaar herfst in Engeland geno men proef met 260 dubbel dooiers resulteerde slechts één tweeling. Geruchten bevestigd? Eind vorige week is de politie te Warffum plotseling overgegaan tot 't doen opgraven van een in 1946 be graven landarbeider en een onder zoek in het gerechtelijk laborato rium was aanleiding tot de arresta tie van de thans 53-jarige vrouw, die in 1946 met de landarbeider gehuwd was. Dit is het voorlopig slot geworden van geruchten en buurpraatjes die gedurende 8 jaar door Warffum zijn gegaan. De dood van de man was het gehele dorp verdacht voorgekomen, daar de man, die altijd gezond en sterk geweest was, in enkele dagen ean niet zuiver vastgestelde gevol gen stierf. De vrouw, die in het dorp bekend staat als stug en onvriendelijk, is kort na de dood van haar man met een andere landarbeider gehuwd en Warffum uitgetrokken. Dit huwelijk is enkele weken ge strand, want de man heeft de thans gearresteerde vrouw verlaten. De vrouw, die hardnekkig ontkent enige schuld te hebben aan het overlyden van haar man, is inge sloten. Het onderzoek wijst erop, dat zij haar echtgenoot met een zwaar vergif van het leven heeft beroofd. De ruilvoet van ons land in de handel met het buitenland heeft In April j.l., in vergelijking met de voorgaande maand, wederom een ver betering ondergaan. Uit de door het C.B.S. (op basis 1948 100) berekende hoeveelheid en prijs indexcijfers van de buiten landse handel blijkt, n.L, dat het prijsindexcijfer voor de invoer wel iswaar onveranderd bleef op 111, doch dat het hoeveelheidsindexcijfer een vermindering onderging van 207 in Maart tot 166 in April. Het prijsindexcijfer voor de uitvoer steeg van 99 tot 101. doch het hoe veelheidsindexcijfer liep achteruit van 361 tot 311. BRANDKAST GEFORCEERD. Toen het kantoorpersoneel van de Coöperatieve Verbruiksvereniging „Vooruitgang" aan de Nieuwe Bin nenweg te Rotterdam, waar een bak kerij van deze coöperatie is geves tigd, gistermorgen om halfnegen de kantoren "binnenkwam, ontdekte het dat de brandkast voor de helft was opengescheurd. Bij controle bleek, dat een bedrag van ƒ24.500 was verdwe nen. Tweehoog boven de bakkerij woont het hoofd der afdeling. Hij had Za terdagavond alles nog in orde be vonden, gisternacht om halféén be gon men in de achter de kantoren gelegen bakkerij te werken en ook het personeel hier heeft geen onraad bespeurd. LEIDSCHENDAM Eerste prijs De katholieke ge mengde zangvereniging „Arti et Cha- ritati" heeft Zondag deelgenomen aan het zangconcours dat door de man- nenzangvereniging van het Gemeen telijk Gasbedrijf in den Haag was uit geschreven. „Arti" zong in de eerste afdeling en behaalde een eerste,prijs met 330 punten. Het hoogste aantal punten dat op het concours behaald werd was 364 punten. Het door „Arti" gezongen verplichte nummer „Villa Nella" van B. Donati en het vrije nummer luidde „O. Stille Nacht" van de Leidschendamse componist W. F. Kools. Het drinkwaterverbruik. Vol gens het jaarverslag van de Drink waterleiding „De Vlietstreek" heeft Leidschendam in 1953 afgenomen 152.237 M3 voor huishoudelijk; 56.766 M3 voor bedrijven en industrieën; 1.056 M3 voor de openbare diensten en 2.797 M3 voor tijdelijke doelein den; totaal 212.856 M3 water. Leidschend'atm heeft hiervoor be taald 49.254.28. Voor huishoudelijk verbruik waren hier 8121 afnemers met een totaal- verbruik van 152.237 M3 wat uit komt op 18.7 M3 per hoofd en per jaar of (het jaar op 365 dagen gere kend) op een dagelijks verbruik van 51 liter per hoofd. Het afgeleverde water was geduren de het afgelopen jaar betrouwbaar. De keuring geschiedde door de Keu ringsdienst van Waren voor het ge bied 's Gravenhage. Zowel chemisch als bacteriologisch voldeed het water aan redelijke eisen. HILLEGOM Gemeenteraad. De gemeente raad zal vergaderen op Woensdag 30 Juni des avonds om 8 uur. De agenda o.a. Wijziging van de veror dening op de vermakelijkheidsbe lasting. Verzoek van R.K. Schoolbe stuur van St. Martinus medewerking voor uitbreiding van de kunstmatige verlichting in Meisjesschool. Ver huur van grond aan C. A. Rijnbeek. Geboren: Maria Elisabeth dr van G. Prins en C. P. C. van Nierop; Jo hanna Sabastiana, dr van N. War merdam en C. M. J. Eichhorn; Con- stantinus Wilhelmus, zn van C. W. Philippi en M. v. d. Laan; Antoinet te Jacoba, dr van G. M. van Riek en M. Brouwer, Petrus Paulus Maria, zn van P. Koop en E. Falder. Ondertrouwd: T. Obdam en I. M. den Hartogh; W. P. van der Wolf en A. Bouma; L. L. Kaptijn en M. J. Warmerdam. Getrouwd: C. Th. Wijnands en J. Rooden; G. J. O. Vertelman en B. M. C. 'Staats; H. Reijngoud en M. A. Warmerdam; J. de Wit en C. van Leyden. STOMP WIJK Strandconcurreutie Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben aan Provinciale Sta ten voorgesteld hun te machtigen een korte film over recreatie en landschap van Zuid-Holland te doen vervaardigen, welke geschikt is om in de bioscopen te worden vertoond. De kosten van deze film, die in kleu ren zal worden opgenomen, zullen 26.060 bedragen. Voorts achten Ged. Staten het wenselijk daarnaast een smalfilm te laten vervaardigen, die een bedrag van ƒ2000,zal vor deren. Het is een opvallend verschijnsel, zo merken Ged. Staten op, dat zeer vele ontspanningzoekenden zich in de regel slechts naar bepaalde plaat sen, zoals het zeestrand, begeven en daar een overmatige drukte veroor zaken, waardoor het beoogde doel min of meer wordt voorbijgestreefd, terwijl andere mogelijkheden ver- houdinggewijs te weinig worden be nut. Deze eenzijdige instelling is naar het gevoelen van Ged. Staten vooral ook aan onbekendheid met die mogelijkheid te wijten. Daarom is het ontwerp-scenario van de film al dus opgezet, dat door het oproepen van tegenstellingen wordt gewezen op de rust en recreatiemogelijkhe den van het polderland en in het al gemeen op de gunstige uitwerking, welke het verblijf in de vrije natuur op de neurveuze mens heeft. Het kerk- en schoolbestuur heeft aan B. en W. medewerking verzocht voor de uitbreiding van de meisjes school met 2 lokalen alsmede voor het treffen van enkele voorzieningen aan die lokalen en het inrichten van één daarvan voor hel klasse-onder- wijs. De school omvat 4 lokalen waarvan er thans 3 in gebruik zijn voor het g.l.o. en één voor het v.g.l o. afdelirg (niet zynde een aparte v.g.Lo. school). De toename van het aantal leerlingen bij het g.l.o. maakt het noodzakelijk alle 4 lokalen in gebruik te nemen. Aan de school zijn vastgebouwd een huishoudschool en een lokaal voor kleuteronderwijs, beide eigendom van het kerkbestuur. Het huishoudlokaal wordt reeds door de gemeente ge huurd en overeenkomstig de bepalin gen van de onderwijswet aan het schoolbestuur ter beschikking gesteld. Het schoolbestuur doet nu liet voorstel de v.g.l.o.-afdeling over te brengen naar het lokaal, thans in ge bruik als kleuterschool en vraagt de gemeente om beide aangebouwde lo kalen van het kerkbestuur te kopen. Voor de gemeente lijkt de voorge stelde oplossing acceptabel. De juri dische vorm wordt dan dat de ge meente de lokalen koopt van het kerkbestuur tegen vergoeding van de geschatte waarde en deze daarna overeenkomstig de bepalingen van de onderwijsv/et in eigendom over draagt aan het schoolbestuur. De huurverhoudinig inzake het huishoud lokaal komt dan te vervallen. Het zal dan tevens nodig zijn en kele voorzieningen te treffen aan de aan te kopen lokalen, n.l. een ver bindingsdeur tussen het huishoudlo kaal en de eigenlijke school. Verder zal het leslokaal geheel nieuw inge richt moeten worden wat naar schat ting 4000.zal kosten. B. en W. die van de inspecteur van het lager onderwijs bericht hebben ontvangen dat hij in principe met de aanvrage accoord gaat, zijn van me ning dat de veranderingen met de normale eisen in overeenstemming zijn en stellen voor, dat de raad zijn sanctie aan dit voorstel zal geven. KATWIJK K.R.V. De wedstrijd KRVPo litie Katwijk wordt niet gespeeld Woensdagavond maar Donderdag 1 Juli a.s. aanvang 7 uur, terrein KRV. VOORHOUT Athletiek. Bij de Leidse athle- tiek kampioenschappen heeft Henny Warmenhoven het Leidse record hoogspringen gebroken met een sprong van 1.77y« m. Het vier jaar oude record stond met 1.76 m. op naam van J. Berbee uit Leiden. NOORD WIJK POLDER HET VINKEVELD. Onder voorzitterschap van de heer C. J. van der Plas, heeft op 24 Juni j.l. een vergadering plaats gehad van de stemgerechtigde ingelanden van de Polder het Vinkeveld. Het aantal stemgerechtigde inge landen was niet groot maar ruim voldoende stemmen konden worden uitgebracht om besluiten te nemen. Van grote belangstelling voor het wel cn wee van de polder kan niet gesproken worden. De voorzitter ver zocht de aanwezigen hun kennissen aan te sporen het volgend jaar wat meer belangstelling te tonen. De hoofdschotel van de te behande len punten betrof de rekening en verantwoox'ding van het jaar 1953 en de begroting voor dit jaar. De eerste gaf een batig saldo te zien van 1081.01, terwijl de tweede in ont vangst en uitgave sloot op een bedrag 2570.40. De omslag werd weder om vastgesteld op 6.25 per H.A. met het bekende minimum van 1.per omslag. De grootste post van de uitgaven betrof wederom het Vinkelaantje. Echter is het advies van deskun digen opgevolgd om dit jaar nog eens een grote beurt te geven, waarna het bestuur hoopt er voor een paar jaren vanaf te zijn. Verder werden nog enkele huishou delijke zaken besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank voor de aanwezigheid en voor de op zo prettige toon gevoerde be sprekingen. VOORSCHOTEN Naar aanleiding van een bericht in het nummer van Maandag 21 Juni j.l. onder „Voorschoten": „Mooi- weer-bus liet verstek gaan", wordt t.a.v. de N.Z.H.V.M.-directie het vol gende opgemerkt: De chef van het Vervoerskantoor Leiden heeft op de bewuste Zondag 20 Juni 1954 om 8.00 uur naar het weerbericht ge luisterd, dat o.m. bevatte: „geen strandweer". Hij heeft toen terecht opdracht gegeven, dat het bordje „bus rijdt niet" moest worden voor- gedraaid. Dat deze opdracht inder daad is uitgevoerd, heeft de direc teur, de heer Jurrissen, persoonlijk geconstateerd in de gemeente Wasse naar. Naar dit courantenbericht is on verwijld een onderzoek ingesteld. Gebleken is: le. dat het bordje aan het beginpunt van de buslijn ook op „bus rijdt niet" was gedraaid; 2e. dat een onbekend gebleven per soon het bordje heeft vernield en het in de andere stand heeft gedraaid. De N.Z.H. treft in deze dus geen enkele blaam. De N.Z.H. heeft over het weer precies dezelfde opvatting als schrijver van het bericht. Er is in Nederland een ernstig te kort aan arbeidskrachten. Dit tekort doet zich ook bij het bedrijf der N.Z.H.V.M. voor. Terecht heeft bovengenoemde chef de chauffeur, die de Wassenaarse Slag moest rijden, onverwijld een boodschap gestuurd om, gelet op de inhoud van het weerbericht, niet in dienst te komen en hem een vrije dag verleend. In de middag werd het mooier weer, maar toen was de chauffeur niet meer te bereiken; terwijl een reserve niet meer beschikbaar was. Gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bij eenge- loepen op Woensdagavond 30 Juni a.s. 's avonds om acht uur. In behan deling komen o.a. de navolgende punten: verlening van subsidie aan de stichting katholieke Gezinszorg en Gezinshulp te Leiden. Het verle ren van medewerking aan de door trekking van de Krimkade tot* aan de parallelweg van de Leidseweg en tot beschikbaarstelling van een bijdrage ad 50 procent van de aan deze weg aanleg verbonden kosten. Aanleg straatverlichting aan het gedeelte van de Papelaan tussen de waterto ren en de grens van de gemeente Wassenaar, kosten 7000.Aankoop grond voor de stichting van een sportterreinencomplex, groot 6.72.55 h.a. voor de prijs van 67.588. WARMOND V.V.V. AFD. WARMOND HEEFT EEN NIEUWE VOORZITTER GEKOZEN Om half acht voer de „Vrouwe Ja coba" van N. Kortekaas volgeladen met leden en genodigden van V.V.V. afd. Warmond af rfaar de „Kaag So ciëteit" om daar de agenda van de alg. ledenvergadering af te werken. Na een kort ommetje gemaakt te heb ben werd te ruim acht uur met de vergadering aangevangen. De ere voorzitter, jhr. mr. L. von Fisenne, heette de talrijke aanwezigen, harte lijk welkom en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de jaarvergaderin gen door steeds meer leden werden bezocht. Hierna werden de notulen door de secr., de heer T. Houweling, voorgelezen en onveranderd goedge keurd. De mededelingen omvatten het be richt, dat de huidige voorzitter, de heer H. Nijman, door drukke werk zaamheden verzocht had, van zijn functie ontheven te worden. Hem werd een hartelijk woord van dank gebracht voor het vele dat hij in het belang van Warmonds V.V.V. had gedaan. Het ligt in de bedoeling dit jaar, tijdens de Kaagweek, wederom een etalagewedstrijd en een braderie te organiseren. Aan cje winkeliers is reeds een circulaire gezonden, waar in de voorwaarden tot deelneming aan deze evenementen uiteengezet zijn. De winkelweek en etalagewed strijd zal op Donderdag 15 Juli wor den geopend en de prijswinnaars worden dan bekend gemaakt. De braderie wordt gehouden op Maan dag 19 Juli. Dit jaar zal de braderie geopend worden door de kinderen die een Warmondse school bezoeken, vanaf de leeftijd van 4 jaar. De ope ning geschiedt door het oplaten van ballonnetjes. Hieraan is een wed strijd verbonden. Voor degenen, wier ballon het verste geland is, zijn prijs jes beschikbaar. Het gemeentebe stuur van Warmond heeft voor dï et al age wedstrijd een „Wisselwimpel" beschikbaar gesteld, die elk jaar op nieuw wordt ingezet. Hierna volgde het jaarverslag van de secr. en van de penningm., de heer A. Haarsma. Uit dit laatste verslag vermelden wij, dat het saldo thans nog 826,37 bedraagt. De penningm. liet echter een waarschuwend geluid horen en had voor het komende jaar' een exploitatierekening opgesteld, waarv&n het batig saldo nog maar 250,zou belopen. De vereni ging kan alleen door toetreding van leden deze achterstand inlopen. Bij monde van de heer G. v. Dam wer den de boeken en bescheiden in orde verklaard en werd de penningmees ter voor het volgende jaar gedechar geerd. De verkiezing van een voorzitter had een vlot verloop. Bij enkele can- didaatstelling werd de heer F. Slager Jr. als zodanig benoemd die met een kort woord zijn benoeming aan vaardde. Als 2e secr. werd benoemd mej. J. v. Steijn. De aftredende bestuursle den, de heren W. Oudshoorn en A C. Haarsma zagen zich wederom in hun functie 'herkozen. Als kascontrole-commissie zullen optreden de heren KI. Breedijk en C. H. v. d. Voorn. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt, waarna het officiële gedeelte beslo ten werd. Na de pauze zou de heer Augusti- nus optreden, doch deze was door ziekte verhinderd. Voor hem in de plaats kwamen de heren Vink en v. d Hoeven, die met goochelen, telepa thische experimenten en accordeon- muziek het gezelschap aangenaam bezig hielden. Winkelweek en Braderie. Even als vorige jaren zal ook dit jaar we derom een winkelweek en braderie gedurende de Kaagweek worden ge houden. De winkelweek zal op Donderdag 15 Juli a.s. des avonds om 8.30 uur worden geopend. De étalages zullen die dag vanaf 's middags 3 uur voor de keuring door de jury gereed moe ten zijn. De braderie zal op Maandag 19 Juli a.s. des middags om 3.30 uur worden geopend; het ligt in de be doeling, dat de jeugd van Warmond de Braderie opent door middel van het laten opstijgen van ballonnetjes, waaraan een wedstrijd verbonden is. De winkelweek zal op Woensdag 21 Juli der avonds door een bijzon dere attractie worden gesloten. ZOETERMEER Jeugddag. Zaterdag 3 en Zondag 4 Juli zal de Katholieke Jeugd van Zoetermeer weer haar traditionele sportdagen houden. Zaterdagmiddag om 2 uur wordt begonnen met doelschoppen en ver springen voor junioren. Om half 7 vertrekt vanaf het D.W.O.-terrein de mars, waaraan alle groeperingen deelnemen. De deelnemers worden uiterlijk kwart over 6 voor de op stelling verwacht. De St. Franciscus drumband uit Leiden zal haar mede werking weer verlenen. Zondagmorgen tijdens de plechtige Hoogmis is er algemene H. Communie van de jeugd; onder de H. Mis zal voor de jeugdbeweging gecollecteerd worden. Zondagmiddag beginnen om half twee de wedstrijden: vèrspringen en hoogspringen voor junioren en senio ren; hardlopen 80 m en 100 m resp. voor junioren en senioren. Verder worden nog gelopen de afstanden 800, 1500 en 3000 m. De Reinilda- groep organiseert voor haar gidsen cn kabouters ook verscheidene wed strijden. Voor de winnaars zijn weer fraaie prijzen ter beschikking gesteld. Om 3 uur wordt door alle groepen een vlaggenparade gehouden. Tot slot wordt Zondagmiddag om 5 uur op het terrein, als het weer het toe laat, een plechtig Lof gecelebreerd. Met aller medewerking doet het programma ons een mooie dag voor spellen en het zal zeker de moeite waard zijn een kijkje te gaan nemen op het terrein aan de Voorweg. Het comité rekent op alle leden van de sport- en jeugdorganisaties, zowel bij de mars als bij de wedstrij den. Ook hier: sportiviteit voorop! DWO-nieuws Gisteren werd het vorige week ingezette juniorentour- nooi voortgezet met wedstrijden voor de A-klasse. Ook voor deze wedstrij den waren twee prijzen beschikbaar. Om 12 uur werd begonnen. De uit slagen zijn: D WOSto mipwBoys 10; DWOOliveo 02; Oliveo WP 11; OliveoStompw. B. 0'1; TOG—Oliveo 1—1; TOG—VVP 0—0; TOG—Stompw. B. 1—0; DWO—TOG 2—1; DWO—WP 1—0; VVP—St. B. 0"0. DWO kreeg de eerste prijs hier door. Oliveo de tweede. Derde werd TOG, vierde Stompw. B. en laatste VVP. De prijzen werden door kap. J. Hamers uitgereikt. Het tournooi is zeer sportief verlopen. Iu geheel West-Europa. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. WASSENAAR WIELERWEDSTRIJDEN IN HET OOSTDORP. De Buurtvereniging Oostdorp en omgeving, die Zaterdagavond de jaarlijkse wielerwedstrijden voor amateurs op gewone fietsen organi seerde, heeft over gebrek aan be langstelling niet te klagen gehad: langs het parcours in de buurt van de dr. Mansveltkade hebben enkele duizenden toeschouwers genoten van spannende wedstrijden. Het eerst kwamen de 14- en 15-ja- rigen aan de beurt voor een race over 10 ronden. J. Kuit, die zich al direct na de start in de kopgroep nestelde, won de strijd in 16 min. 33.1 sec., ge volgd door T. Kooistra, H. Borsboom en H. van Haasteren. Over 15 ronden ging de strijd van de 16- en 17-jarigen. De eindsprint bracht de zege aan F. de Roos in 24 min. 2.8 sec. Tweede werd H. Klink hamer, derde G. Hoogeveen en vier de P. de Kousemaeker. Daarna was het de beurt aan de senioren: de deelnemers van 18 jaar en ouder. C. Bekooy, L. v. d. Krogt en T. Odijk streden tot de laatste meters om de eerste plaats. Bekooy finishte als eerste in 32 minuten 39.6 sec., ge volgd door v. d. Krogt en Odijk. G. Konings en A. van Leeuwen bezetten de 4e en de 5e plaats. Na afloop van de wedstrijden wer den door de heer A. M. Beijersber- gen, voorzitter van de Buurtvereni ging, de prijzen en de tientallen pre mies, die waren uitgeloofd, uitgereikt in Café Flora. ALPHEN AAN DEN RIJN Kath. E.H.B.O. De nog jonge plaatselijke afdeling van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. „Sint Mar tinus" zag Maandagavond haar eer ste vijftiental werkende leden met een diploma verrijkt. Het examen werd afgenomen in de polikliniek van het Sint Joseph- pension. Examinatoren waren dr G. J. Verbruggen uit Leiden en de plaatselijke arts mevr. A. Greve- link-Schers, die de E.H.B.O.-cursus heeft gegeven. Van de 16 candidaten is er een afgewezen. Geslaagd zijn de eerw. zuster Francisco (met lof), de dames W. M. Straathof, M. van Vliet, W. Kempers, E. Vink en mevr. J. M. Venne-Bezuijen alsmede de he ren A. Simmerman, C. Slof (met lof) A. Heemrood, J. L. de Jong, C. A. v. Tol, S. Kakes, A. P. de Jong, C. A. de Rijk en F. Zwartjes. De verbandleer werd afgenomen door de heren P. J. M. Averdieck en B. A. Albex-ts uit Leiden en de heer Th. Kwakkenbos te Alphen aan den Rijn. Na afloop sprak dr G. J. Ver bruggen een woord van gelukwens. De voorz. van de pl. afd., de heer A. Heemx-ood, sloot zich hierbij aan en dankte mevr. A. Gx'evelink- Schers voor de lessen. Medio Sept. begint een nieuwe cursus, waarvoor men zich nu reeds kan aanmelden bij de secretaris, de heer W. Allart, Stationsstraat 17. Spoedige opgave is gewenst. Personalia. Aan de R.K. Kweek school te Bergen (N.H.) is mej. St. v. Nierop geslaagd voor onderwijze res met akte J. (bevoegdheid tot ge ven van gymnastiekles). Mej. C. Wols slaagde aan de R.K. Kweekschool tc Nijmegen voor ondex*wijzeres. BODEGRAVEN DODELIJK ONGEVAL. Zondagavond omsteeks 11 uur was de 68-jarige P. D., woonachtig te Moordrecht al dwalende terecht gekomen op de Rijksweg 12 nabij het viaduct achter de Emmakade. Uit de richting Utrecht naderde een personenauto, waarin de fam. H. was gezeten uit Den Haag. Plot seling zag de heer H. de oude man voor zijn wagen opdoemen. Het snel le remmen mocht niet meer baten. P. D. werd gegrepen door de wagen en tegen het wegdek gesmakt, waar hij bleef liggen met gebroken onder benen en een schedelbasisfractuur. De man moet op slag dood zijn ge weest. Dit constateerde dr Gx-oene- veld uit Reeuwijk, die de eerste hulp vexdeende. De politie heeft de zaak in handen. Het slachtoffer leed aan stoornis in zijn verstandelijke vermo gens. Muziekuitvoering. Ter gelegen heid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal hedenavond op de Nieuwe Markt in de nieuwe mu ziektent een openluchtuitvoering worden gegeven door „Soli Deo Glo- ria" en de gemengde zangvereniging „Zanglust". Het programma belooft niet weinig. Uitgevoerd zullen wor den o.a. de volgende nummers: Do- mine salvam face.; Slavenkoor, ver- di; Goud en Zilver, Fr. Léhar; de Postiljon, Jakma; Wilhelmus, de Ox'ionmasr; Heureuse Rencontre, ouverture v. Delbecq, Koor der ma- tadoren, Verdi; Koral e.m. BOSKOOP „EXCELSIOR" BEHAALDE EEN EERSTE INPLAATS VAN EEN TWEEDE PRIJS. Zoals gisteren gemeld, behaalde de Harmonie „Excelsior" op het te Utrecht gehouden Muziek-concours in de ere-afdeling een tweede prijs. Achteraf gezien heeft het bestuur van „Excelsior" zich vergist en is af gegaan op de mededeling, dat zij de tweede plaatse bezette. Maandag werd echter bericht ont vangen dat de Harmonie „P.T.T." te Utrecht een eex-ste prijs had behaald met 106 pnt. en daardoor voor de derde maal in het bezit was gekomen vari de wisselbeker, die thans defini tief bezit van „P.T.T." is geworden. Het bericht vermeldde voorts dat „Excelsior" in de ere-afdeling even eens een eerste prijs had behaald met 97 pnt. alsmede een tweede cre-prijs. Het behoeft geen betoog dat één en ander een meevallertje voor de Boskopers betekende. NIEUWE-WETERING Aanrijding Een motorrijder is gistermiddag in de bocht op de Ach terweg nabij Noordmenbrug tegen 'n vrachtauto gereden, die van tegen overgestelde richting kwam. Met een grote wond aan rechterbeen en weinig materiële schade is dit onge luk wat zich eerst ernstig liet aan zien, nog goed afgelopen

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2