Prins Bernard commandeur van ridderorde die pelgrims naar het H. Land beschermde Prof. dr. E. M. Meyers overleden EEN HUIS De Nat. Woningraad wenst ruime Rijks-bijdrage voor woningwet-woningen Pastoor Sistermans 12 /2 jaar herder van Stompwijk MAANDAG 28 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Karei de Grote reeds steun voor Johanniters Ontwerp van nieuw Nederlands Wetboek SCHERPZINNIG JURIST Omgeven door vele ridders is Prins Bernhard Zaterdagmiddag in de Rid derzaal te Den Haag tot landscommandeur benoemd van een ridderorde, wier ontstaan schuilgaat in de nevelen van vroege eeuwen, toen ridders nog het maatschappelijk leven beheersten en zij hun moed paarden aan hun nobelheid. „De orde van St. Jan" is een wereldorganisatie, die zijn oorsprong vindt in Jeruzalem, maar men kan momenteel niet meer op de eeuw precies zeg gen, wanneer deze orde in het leven geroepen is. Vast staat echter, dat Karei de Grote al grote belangstelling voor de orde had, terwijl sommige historici menen, dat reeds eerder onder Constantijn de Grote de Johanniter-orde in Jeruzalem zijn heilzaam werk deed. Turken van dit eiland verdreven, ont vingen zij in 1530 van Karei V het eiland Malta aan welke heerschappij door Napoleon tenslotte een eind ge maakt werd. Ridders met moed en mensenliefde In vroeger eeuwen was een pel grimstocht nu niet direct gelijk te stellen met een vroom plezierreisje en de bedevaartgangers, die naar het heilige land trokken, stierven niet zelden onderweg aan uitputting of ziekten. De Johannitelrs stichtten nu in Je ruzalem de grote bedevaartplaats in de eerste eeuwen van het Chris tendom een hospitaal, waar pel grims gastvrijheid en zo nodig ver pleging konden vinden. Gewapende liefde. Rijke kooplieden steunden deze stichting met grote sommen gelds en met het verstrijken der eeuwen toen de Mohammedanen de routen der bedevaartgangers nog onveiliger maakten, dan zij reeds waren ver anderde het accent van verpleging in bescherming. In die tijd kwamen fei telijk de ridders hun bladzijden ge schiedenis in de Johanniter-orde schrijven. Zij stelden zich ten doel de wegen naar Jeruzalem te beschermen en over de pelgrims te waken. De wenteling der eeuwen heeft het accent van de Johanniters wederom verlegd en thans is het weer en ge nootschap, dat zich inspant om de noodlijdende mensheid te hulp te ko men. Bewogen eeuwen. Gedurende de Middeleeuwen had den alle beschaafde Europese landen grote afdelingen van deze orde, maar de hervorming bracht ook scheuring in deze gelederen. Men kreeg pro testantse afdelingen van de Orde van St. Jan en een van de afdelingen, die ir. hun geheel protestant werd, was Pruisen. Toen op het eind van de 13e eeuw het Heilige Land voor de Chis- tenwereld verloren ging, verplaatste de hoofdzetel van de orde zich via Cyprus naar het eiland Rhodes, waar de Johanniters tvyee eeuwen lang souvereine macht bezaten. Door de of geen eten „En nou moet ik een huis hebben, of ik eet niet meer!" deelde de vorige week Zondag een 28-jarige inwoner van Almelo aan zijn gemeente mee en het was niet geheel onbegrijpelijk, dat de Almeloër zijn geduld begon te verliezen, want hij wacht al enkele jaren op een huis en in die tussentijd leeft hij gescheiden van vrouw en kinderen. „Kom, kom", zei het gemeentebe stuur haastig, „denk er nu eens goed over na; we doen heus, wat we kun nen, maar je bent nog echt niet aan de beurt". „Kan me niet schelen; een huis of anders geen eten meer". De jongeman heeft het precies 6 dagen volgehouden, al maakten de argumenten van de gemeente dan weinig indruk op hem, de honger ging ook een woordje meespreken en die taal was krachtiger. Vanmorgen is de jongeman weer gaan eten en de gemeente heeft be loofd, dat ze speciale aandacht aan Herleving in Nederland. Na de Napoleontisch tijd was de orde hier in Nederland geruime tijd verdwenen, doch op de geboortedag van prinses Juliana 30 April 1909 werd de Nederlandse afdeling on der leiding van Prins Hendrik weer heropgericht en sindsdien is het de gewoonte, dat zoveel mogelijk een lid van het vorstenhuis het landscom- mandeurschap bekleedt. Deze traditie is thans door de be noeming van prins Bernhard voortge zet. De installatie van de prins, die ook werd bijgewoond door koningin Juliana, werd verricht door groot meester baron Van Lynden, die tot nu toe als grootmeester van de Ne derlandse Johanniters de leiding heeft gehad. Geen loze traditie. Na de installatie wijdde prins Bern hard een enkel woord aan de organi satie van de Johanniters. De prins zeide, dat hij geaarzeld had het com mandeurschap op zich te nemen, om dat hij het doelloos vond, een orga- j nisatie te steunen, wanneer zij slechts Orde diende om een traditie in ere te hou den. De prins was echter zo zeide hij tot de ontdekking gekomen, dat de St. Jan meer is dan een Huren voor velen te hoog Op de tweede dag van de jaarver gadering van de Nationale Woning raad, die in het Groothandelsgebouw te Rotterdam werd gehouden, kwa men enkele voorstellen in discussie. De vergadering aanvaardde een reso lutie, voorgesteld door de Amster damse woningcorporaties, die als volgt luidde: „De algemene jaarver gadering van de Nationale Woning raad, kennis dragende van de in ver houding tot het normale arbeiders- inkomen uitzonderlijk hoge huurprij zen, welke in een aantal gemeenten voor de nieuwe woningwetwoningen moeten worden bedongen, nodigt het bestuur uit bij de regering aan te dringen op een verhoging van de Rijksbijdrage voor die woningwet woningen, waarvan de huurprijs moest en moet worden vastgesteld op meer dan 145 procent van de huur prijzen per Mei 1940 voor soortge lijke woningen in dezelfde gemeen ten. Tijdens de discussies over dit voor stel bracht een der sprekers naar voren, dat vooral in Amsterdam dit verschijnsel waarneembaar is. Niet minder dan 230.000 gezinnen genieten daar een inkomen tot 3000 en het laat zich begrijpen, dat zij niet o.f nauwelijks in staat zijn een huur prijs te betalen van 10 tot 12 per week. Een tweede voorstel was van de bouwvereniging „Ons Belang" te Velp. Zij drong aani op het nemen van stappen, die er toe kunnen lei den, dat voor verbetering van wo ningwet-woningen ook aan woning bouwcorporaties premies worden ver strekt. De vergadering ging accoord zijn geval zal besteden, hetgeen niet zeggen wil, dat hij voor zijn beurt I met de suggestie van de voorzitter, een huis krijgt, zo wordt er veelzeg- de heer A. Iri 't Veld, dit voorstel na gered aan toe gevoegd. der te bezien en eventueel met de Gouden ei te Roermond in 't nieuw De Coöperatieve Eiermijn G. A. te Roermond heeft Zaterdag zijn 50-jarig jubileum herdacht en tevens een nieuw gebouw in gebruik gesteld. Bij deze plechtigheid waren talrijke autoriteiten op wereldlijk en kerkelijk gebied tegenwoordig. De opening van het nieuwe gebouw werd verricht door Z.Exc. Minister S. L. Mansholt, die wij hier zien (geheel links) tijdens de rond gang door het gebouw bij de eierensorteermachine. minister te bespreken. Van de afdeling Zuid-Holland kwam het voorstel te bevorderen, dat de norm voor algemene onkosten voor exploitatie voor woningwet-woningen op eenzelfde bedrag wordt gesteld. Later werd hieraan toegevoegd, dat ook voor de te maken onderhouds kosten eenzelfde richtlijn wordt aan gegeven. De vergadering aanvaard de ook dit voorstel. Vervolgens werd een discussie ge houden over de inleidingen van de heren J. Bommer en D. Zuiderhoek. Een van de deelnemers aan de dis cussie, ir. Van Tijen uit Rotterdam, sprak over de kwaliteit en de kwan titeit van de woningen. Spr. voerde aan, dat in de jaren na de oorlog meer gelet is op de kwantiteit. Het is een gelukkig verschijnsel, dat men thans gaat begrijpen, dat de kwaliteit vooropgesteld dient te worden en spr. betreurde het, dat hiermede niet steeds rekening is gehouden. De heer Bommer beantwoordde ten slotte de vele gestelde vragen. Daarna sloot de voorzitter de bijeen komst en maakten de aanwezigen een boottocht door de Rotterdamse ha- PRINSES MARIJKE NAAR HET CIRCUS. Zaterdagmiddag bracht prinses Ma rijke onverwacht een bezoek aan het circus Jos Mullens, dat enige voor stellingen gaf te Soest. De kleine prinses, die in gezelschap was van enige schoolkameraadjes, toonde zich kennelijk ingenomen met het gebo- dene en legde vooral een grote be langstelling aan de dag voor de paar- dennummers. De Franse hogeschoolrijder, Graaf Jean-Yver de la Cour, liet zijn prach tige witte Lippizaner voor de loge, waarin de hoge bezoekster gezeten was, een sierlijke knieval maken, welke speciale attentie van de direc tie, evenals het gehele bezoek van de prinses, volgens wens aan het tal rijke publiek ongemerkt voorbij ging. Wilde autowassers beteugeld Sinds November van het vorig jaar is er te Rotterdam een nieuw beroep ontstaan, nl. dat van autowasser. Par kerende automobilisten worden vaak lastig gevallen door elkaar becon currerende autowassers en de politie heeft al eens moeten ingrijpen. Met het oog op het vreemdelingen seizoen en de klachten, die bij de vereniging van Vreemdelingenver keer zijn binnengekomen, heeft deze vereniging de gemeente verzocht paal en perk te stellen aan het optre den van de autowassers, aldus delen B. en W. de gemeenteraad mede. Het college heeft daarom de raad een wijziging van de verordening op de straatpolitie voorgelegd, waardoor men zonder vergunning van B. en W. niet meer als autowasser kan op treden. Het verbod geldt niet voor garagehouders en houders van ben zine- en servicestations. traditie, dat zij zich instelt op de no d.en van het heden en dat zij in nau- le samenwerking met andere organi saties veel goeds tot stand heeit ge bracht en kan brengen. De prins wees er vervolgens op, dat het lidmaatschap meer was dan een titel; dat alle leden bij het aanvaar den van hun benoeming een ver plichting op de schouders genomen hadden, die zij niet mochten onder schatten. Een van Nederlands grootste rechtsgeleerden, prof. dr. E. M. Meijers, is in zijn woning te Leiden Vrijdagavond jl. plotseling overleden. Hij had diezelfde dag in Arnhem het congres van de Nederlandse Ju ristenvereniging bijgewoond. Thuis gekomen voelde hij zich niet wel en enige ogenblikken later overleed hij. Prof. Meijers bereikte de leeftijd van 74 jaar. Hij was een jurist van buitengewone scherpzinnigheid, die bovendien een zeer vruchtbare pen had, waardoor zijn roem tot ver over de landsgrenzen reikte. De thans ontslapene werkte tot in zijn laatste dagen nog hard. De dood is hem overvallen, nu hij zijn groot ste werk van de laatste jaren, het ontwerpen van een nieuw Neder lands Burgerlijk Wetboek waartoe de regering hem in 1947 opdracht gaf bijna beëindigd had. Nadat hij onlangs met de Tweede Kamer in zijn kwaliteit van Raadadviseur in buitengewone dienst, een aantal vraagpunten, opgesteld naar aanlei ding van zijn laatste ontwerp, had be handeld, was prof. Meijers thans be zig, de laatste hand aan dit giganti sche werk te leggen. Het uiteindelijke resultaat daar van heeft hij niet mogen beleven. Gedurende de bezettingstijd en met name tijdens zijn internering heeft prof. Meijers zijn gedachten laten gaan over de noodzakelijke vernieu wing van ons Burgerlijk Wetboek en hij -gaf daaraan toen zelfs reeds ten dele concrete vorm. Het Burgerlijk Wetboek is meer dan een eeuw oud, het dateert van 1838. In 1947 gaf de regering aan een opdracht aan één man de voorkeur boven de opdracht aan een commis sie, omdat ons land zo gelukkig was in de persoon van prof. Meijers een rechtsgeleerde van buitengewoon for maat te bezitten. Prof. Meijers bezat een onbestreden autoriteit op het ge bied van het Burgerlijk Recht. Levensloop. Prof. Meijers ig geboren te Den Helder. In 1903 promoveerde hij te Amsterdam cum laude op een proef schrift over „Dogmatische Rechtswe tenschap". In Amsterdam vestigde hij zich als advocaat en procureur en een tijd lang was hij er lid van de gemeenteraad. Intussen schreef hij velerlei ver handelingen in juridische tijdschrif ten, terwijl ook geregeld thans nog veel geraadpleegde werken van zijn hand verschenen. Hij leidde o.m. het „Tijdschrift voor Arbeidsrecht". In 1910 werd mr. Meijers benoetpd tot hoogleraar te Leiden in het Bur gerlijk Recht en Internationaal Pri vaatrecht. Gedurende zijn hoogleraar schap ontwikkelde prof. Meijers zich tevens tot een rechtshistoricus van internationale faam. Verscheidene universiteiten in het buitenland, o.a. de Sorbonne, benoemden hem dan ook tot ere-doctor. In 1940 werd prof. Meijers door de vijand, die ons land bezette, ontsla gen en uit zijn huis gezet. In 1942 namen de Duitsers hem gevangen en brachten zij hem van het ene gevan genenkamp naar het andere. Zijn geest bleef echter ongebroken. In ge vangenschap bleef hij schrijven, ter wijl hem geen enkel juridisch werk ter raadpleging ter beschikking stond. Een en ander geeft blijk van een parate juridische kennis, waar over algemeen grote verbazing be stond. Prof. Meijers was lid van de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen en bezat hoge Nederlandse on derscheidingen, n.l. de comman deurskruisen in de orden van de Ne derlandse Leeuw en Oranje Nassau. Voorts bezat 'hij de erepenning van de Thorbeckestichting, die hij ont ving als de hoogste onderscheiding voor een Nederlands jurist. Op 24 December 1941 kwam van de bisschop de benoeming van de zeer- eerw. heer J. D. Sistermans tot pas toor van de St. Laurentius-parochie te Stompwijk als opvolger van pastoor Floor z.g. Thans is dit 12lA jaar geleden en deze gebeurtenis gaf de parochianen weer de gelegenheid hun dankbaar heid en eerbied te tonen voor hun herder. Aan het stemmig versierde altaar droeg de jubilaris, geassisteerd door prof. A. Hammerstein als diaken en prof. IJ. Snabel, prior van het Kruis herenklooster te Zoeterwoude als subdiaken, een plechtige H. Mis op. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat prof. Hammerstein en prof. IJ. Snabel het waren, die de pastoor bij zijn intrede in Stompwijk de kerk binnen geleidden. Tijdens de Mis werd gezongen de 3-stemmige Mis van Don Lorenzo Pe- rosi, de „ePortificalis" voor gemengd koor. Tijdens de communie werd ge zonden het 4-stemmig „Jesu dulcis memoria" van B. Kothe. Na de H. Mis werd op prachtige wijze de priestercantate van J.' A. S. v. Schaïk vertolkt. De feestpreek was toevertrouwd aan prof. A. Hammerstein, oud-kape laan van de parochie, die als tekst had gekozen: Het is de Heer, die mij heeft gegeven en Hij is het die mij kracht heeft geschonken. Het ge heim van het priesterschap en de waarde hiervan voor ons geestelijk leven, gebaseerd op God, kwam tot uiting in deze bezielende preek. i Om 12 uur had de jubilaris plaats genomen in de serre van de pastorie om dë felicitaties van de jeugdver enigingen en de parochianen in ont vangst te nemen. Een grote stroom drukte onze herder de hand, terwijl het R.F. Fanfaregezelschap „Juliana" voor passende muziek zorgde. Namens de jeugdverenigingen bood de gids Mientje Vreeswijk een bloe menhulde aan en een ontbijtservies. D© gidsengroep verzorgde enkele rei- dahsjes. In de zaal van café „Het Blesse Paard" was 's avonds 8 uur geen plaats-onbezet, toen de pastoor, ter wijl een door de heer J. Suyte gedicht welkomstlied werd gezongen, de zaal Pastoor Sistermans ontving een klok voor de kerk ten geschenke. binnen trad. Kap. W. Miedema sprak een kort openingswoord, waarna begonnen werd met het programma. Een dub bel gemengd kwartet betrad het po dium en zong het lied „Du Hirte Is- raëls" van Dimitri Bortmanski. De heer J. Boogmans hield de feestrede. Een prachtig Maria-kasuifel, uit de ateliers van A. W. Stadelmayer te Nijmegen werd als geschenk van de parochie aangeboden. „Zomeravondgroet" van O. de Vaal en „Het meisje van Scheveniingen" volksmelodie, waren de volgende zangnummertjes van het dubbele kwartet. Namens de grote verenigingen bood de heer F. v. Swieten een grote klok aan, die een plaats krijgt in de kerk en waarop de pastoor dan kan zien hoelang hij gepreekt heeft. „De Wijnproevers" van A. Garthe, een operette voor 4 mannenstemmen, was het sluitstuk van de le helft. Na de pauze brachten enkele leden van de R.K. Toneelvereniging „St. Tarcisius", de „Huistyran" van God fried Bomans op het toneel, zonder enige bijbedoeling ten opzichte van onze pastoor natuurlijk. Tot slot bedankte oreze pastoor voor de huldiging, die hem ten deel gevallen was, de gebeden voor hem gestort en de gaven hem deze avond toebedeeld en ook de vele particuliere geschenken. „Ik weet dat ik Stomp wijk mag prijzen voor de goede geest die heerst in de harten. We hebben een mooie parochie, die met Gods hulp nog mooier gemaakt moet wor den. Ik kan altijd steunen op Uw godsdienstzin, Uw geest en Üw ar beid, ook in zware zorgen. Deze hulp vraag ik U ook weer voor de toe komst, van groot belang vóór onze scholen". Burgemeester Banning toonde zijn belangstelling door met zjjn echtge note aanwezig te zijn bij de Plechtige Hoogmis. De doktoren S. P. Perquin en W. Kortmann woonden de buldigings- avomd bij. De leiding van kerkkoor eji dubbelgemengd kwartet was in goedé handen bij de heer F. Cappendijk. WOUBRUGGE Jubileum Groene Kruis. Binnen enkele dagen zullen dames uit enige plaatselijke verenigingen langs de huizen gaan om gelden en goederen in te zamelen voor de bazar, die eind September zal worden gehouden. Deze bazar wordt gehouden ten bate van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, welke afdeling in het najaar 50 jaren bestaat. Vanaf hare oprichting tot heden ~heeft deze plaatselijke afdeling ijve rig gestreefd naar verbeteringen op het gebied van de volksgezondheid. Dat zij daarin geslaagd is bewijst zo wel haar ledenaantal als de grote be kendheid die zij in de omtrek geniet. Dank zij haar vooruitstrevend be stuur kan deze afdeling trots zijn op haar zeer modern ingericht gebouw, dat reeds vele bewonderaars, ja zelfs buitenlandse medici e.d. tot zich trok. Een dubbel-kwaret zong de pastoor toe.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8