Lichtstad kon vreugdevuur ontsteken na de zege van Eindhoven op D.O.Si De wedstrijd liep dood in een voortijdige feestviering Basis van zege in eerste minuut DFC vierde terugkeer Slechts doelpuntenregen kon drukkende hitte verlichten tig' Uruguay tegen Hongarije De politie moest Braziliaanse gemoederen tot rust brengen Brits flegma niet opgewassen tegen Uruguees temperament MAANDAG 28 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Vier minuten voor het einde van de wedstrijd EindhovenDOS maakte .•laud van Melis zijn derde doelpunt; hij bracht daarmee de stand op 31 en opende tevens de sluizen van vreugde en enthousiasme bij de blauw witte aanhang. Het publiek bestormde het veld. Scheidsrechter Bronkhorst moest het spel een ogenblik stopzetten, omdat zijn grensrechters hun werk niet meer konden doen. In de sfeer van gebroken spanning werden de iaat- ste minuten uitgespeeld. Daarna kende de uitbundigheid geen grenzen meer. Eindhoven was kampioen, na een verdiende overwinning, zonder groots spel evenwel. verwerken. Na 12 minuten trof Van Melis' eerste kogel doel. Laag in de uiterste' rechterhoek ver dween de bal in het net. Van Bag- gem's reactie was iets telaat om het doelpunt te voorkomen. Twee minu ten later werd een onnodig door Van Basten veroorzaakte vrije trap omge zet in een tweede doelpunt. Joop Tebak zette van de zijlijn de bal voor. Schmidt kopte, met de rug naar het doel staande, door en daar dook m de doelmond de krullebol van Van Melis op om Van Baggem in de lucht te laten grijpen. Merkwaardig genoeg was het hier na gedaan met het voortreffelijke voetbal van voorheen. Het tempo zakte aanzienlijk, het plaatsen werd Het eerste kwartier van de wed strijd was veruit de beste periode. Het was niet alleen rijk aan sensa tie, ook het spel en het tempo waren uitstekend. Het onderlinge verband in de Eindhovense ploeg was beter voornamelijk door de samenhang tus sen kanthalfs en binnenspelers, waar door het middenterrein werd ver overd en het veldspel een bloeiend karakter kreeg. In dit eerste kwartier legde Eind hoven met twee doelpunten de basis voor het kampioenschap. Zij waren het gevolg van intelligent aanvals- spel, m het bijzonder van Naud van Melis. DOS, ongetwijfeld gehandi capt door het ontbreken van Krom- mert en Van de Bogert, miste dat in zijn aanvalslinie, die vaak wel tot aardige attaques in staat bleek, maar van afwerken geen kaas had gege ten. Grote sensatie. Het waren, als ouverture, aantrek kelijke momenten. Beurtelings kreeg de aanhang sensationele situaties te DE STANDEN: Kampioenscompetitie. DFC Helmondia Baronie Veendam Velocitas Zwartemeer Kimbria Kerkrade WVC 6 13 2 5 Prom. 2e klasse. Groep B: 4 3 0 1 6 3 3 0 0 6 3 10 2 2 4 10 3 2 Groep D: 3 2 10 5 3 2 0 1 4 4 0 13 1 13—9 10—11 12—12 13—16 8—3 8—7 2—8 9—5 7—6 8—13 11—6 8—3 7—17 VOETBAL. Kampioenscompetitie: DWS—PSV 22, EindhovenDOS 31 (Eindho ven (kamp.) Prom. 2e kl., groep B: Helmondia DFC 14 (DFC prom.). Groep C: VeendamZwartemeer 21 (Veen- dam promoveert). Groep D: Kimbria —WVC 6—3. West I, prom. 3e kl.: HMSOWO 0—1 (OWO prom.). Zuid II, prom. 4e kl.: Steenbergse Boys'Laura 25. KORFBAL. Kampioencompetitie: Het Zuiden Blauw Wit 5—4 (BI. Wit en Het Zui den moeten besl.w. spelen). Noorden, prom. 2e kl.: LDONIC 53 (LDO prom.). minder goed verzorgd hoogtepunten verstreek speelhelft. en zonder de eersté Gevaarlijke superioriteitsgevoel. DOS begon de tweede^ helft vin nig. Temmink bezondigdg zich een paar keer aan de spelregels, waar tegen de heer Bronkhorst zeer te recht verontwaardigd optrad. Inti mideren liet Eindhoven zich echter niet. De verhoogde druk op zijn veste was veeleer een gevolg van een te groot superioriteitsgevoel, dat ge vaarlijke vormen begon aan te ne men toen Flad, na een uitstekende DOS-aanval, na een kwartier spelen een tegenpunt scoorde. Hierdoor werd de Zuidelijke ruggesteun aan het wankelen gebracht. Wat reeds in de eerste helft dui delijk was, bleef ook na het tegen punt opvallend waarneembaar. De Eindhovense voorhoede sprong na melijk erg royaal om met heel goede kansen. Onbeheerstheid en zelfzuch tig spel van enkele spelers verhinder den een in veiligheid brengen van de zege op een vroeger tijdstip. Zo doende duurde het tot vier minuten voor het einde voordat de overwin ning werkelijk veilig werd gesteld (3—1). Spel zonder vooruitzichten bracht onwaardig voetbal van DWS-PSV DWS op onderste plaats Geheel bevrijd van de druk, die de belangrijke wedstrijden om het kampioenschap van Nederland de ploegen opleggen, hebben DWS en PSV, die beiden geen kans meer maakten op het behalen van de titel, in de eerste helft van hun laatste kampioenswedstrijd goed spel laten- zien. Vooral DWS speelde in de eerste 45 minuten uitstekend en de 20 voorsprong, die de Amsterdammers bij de rust behaald haden, was zeker niet geflatteerd. Maar na de hervat ting namen de Eindhovenaren het heft in handen en toen scheidsrech ter Martens voor de laatste maal floot hadden zij de stand op gelijke voet weten te brengen (22); De Amsterdammers domineerden in de eerste helft, waarbij vooral de voorhoede uitstekend spel liet zien. Het wekte dan ook geen verwon dering, dat DWS door Klein in de 21ste minuut en Vonhoff in de 33ste minuut een 20 voorsprong nam. Met deze stand brak de rust aan. Na de hervatting kreeg PSV di rect een klein overwioht. Na ruim 2 minuten spelen kopte Dillen uit een corner van Van Elderen die met linksbinnen d'Hooge van plaats had gewisseld de bal tegen de onderkant van de lat. Van daar stuitte het leer achter de lijn op de grond (21). Toen Dillen na 12 minuten de bal voor de voeten kreeg en de Amster damse achterhoede wegens vermeend buitenspel bleef staan, scoorde hij de gelijkmaker. buitenspel had moeten vlaggen. Even later demonstreerde Serlijn zijn ongenoegen over de grensrech ter door hard en demonstratief in de handen te klappen, toen deze voor een overtreding vlagde. Dit kwam de Amsterdammer op een waarschu wing te staan. Het gevolg was, dat de verstand houding in het veld, die tot dan toe niets te wensen had overgelaten, steeds slechter werd. Door streng op te treden wist de soheidsrechter er ger te voorkomen, maar er werd aan beide kanten fors gespeeld, waarvan o.m. Bakers het slachtoffer werd. Een kwartier voor het einde liet hij zich vervangen door Rensen. On danks hevige pogingen van Dillen, die zich wederom een uiterst gevaar lijk schutter toonde, om zijn ploeg de overwinning te bezorgen, bleef de stand gelijk, zodat DWS in deze kampioenscompetitie op de onderste plaats is geëindigd door een slechter doelgemiddelde dan PSV waarmee het in puntenaantal gelijk staat. Twee oud-eerste klassers zijn gisteren in de hoogste afdeling van de KNVB teruggekeerd. DFC uit Dordrecht hernam zijn oude rechten door in Helmond met 41 te winnen van Helmondia, dat aan een gelijk spel genoeg zou heben gehad om te promo veren. Veendam bereikte de eer ste klas weer door een 21 over winning op Zwartemeer. De te rugkeer van de geel-zwarten is bijzonder sterk: ze hebben nog een wedstrijd tegen de oud-eer ste klasser Velocitas voor de boeg nu de beslissing gevallen is. In het Zuiden zullen Kerkrade en Kimbria kampen om de pro motie nu Kimbria WVC met 63 heeft verslagen. Aan een gelijk spel hebben de Maastrichtenaren genoeg. Zelfverachting van de Hongaarse doelman OOSTENRIJK-ZWITSERLAND 7-5 Te Lausanne had de wedstrijd lenrijkers het spel in handen en na OostenrijkZwitserland een sensa- dertig minuten brak Koerner weder- tioneel verloop in de eerste helft. Na om door de Zwitserse verdediging, een kwartier nam Zwitserland in Zijn schot, dat niet onhoudbaar minder dan drie minuten een 30 scheen, bleek keeper Pariier te mach- Uruguay en Oostenrijk hebben zich dus in de halve eindstrijden ge plaatst; Engeland en Zwitserland zijn uitgeschakeld. De loting voor de halve finales van het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal, welke Woensdag 30 Juni worden gespeeld, heeft het volgende resultaat gehad: Te Lausanne: UruguayHongarije. Te Bazel: OostenrijkDuitsland. voorsprong door de linksbinnen Bal- laman en de midvoor Hegi, die eerst uit een pass van de linksbuiten Fat- ton scoorde en daarna met behulp van de rechtsbuiten Antenen ander maal keeper Schmied passeerde. De Oostenrijkers kwamen evenwel terug en wisten eveneens in enkele minuten die doelpunten te maken, door de rechtsbinnen Wagner, de linksbuiten Koerner en wederom Wagner. Toen er 27 minuten ge speeld was stond het 33. Vijf minu ten later gaf de Oostenrijkse spil Ocwirk zijn ploeg de leiding, en Koerner 2 maakte er 53 van voor dat Ballaman de vierde Zwitserse goal scoorde. Even voor rust mocht Koerner een strafschot nemen, maar zijn schot ging naaost. In de tweede helft bouwde de Zwitserse voorhoe de tal van veelbelovende aanvallen op, en het was een verrassing dat Wagner na zeven minuten de stand op 64 bracht. De Zwitsers lieteh zich hierdoor niet ontmoedigen en in de 13e minuut versloeg Hegi de Oos tenrijkse doelman met een prachtig schot. Daarna zakte het tempo en le ken beide ploegen ietwat vermeoid in de drukkende hitte. Nog even bleven de Zwitsers het meest in het offen sief, maar geleidelijk namen de Oos- Kwartfinales wereldkampioenschappen Verdiende zege van Hongarije Minder prettige ontwikkeling. Eindhoven landskampioen In een wedstrijd te Bazel, die ont sierd werd door schandelijke tonelen, heeft Hongarije met 42 van Bra zilië gewonnen en zich zodoende in Linksback Serlijn van DWS pro- j de halve finales geplaatst. De Engelse testeerde hevig, en toen scheidsrech- scheidsrechter Ellis moest in de ter Martens resoluut naar het mid- tweede helft drie spelers van het veld den wees, maakte de Amsterdammer j sturen, twee Brazilianen: de links- enige minder prettige opmerkingen J back Nilton Santos en de rechtsbin- aan het adres van de grensrechter, nen Umberto, en een Hongaar: de die naar de mening van Serlijn voor I rechtshalf Bozsik, nadat hij eerder j in de match al de hulp van de politie had ingeroepen om Braziliaanse sup porters te verwijderen die het veld waren opgestormd toen Hongarije uit een strafschop zijn voorsprong op 31 had gebracht. Na afloop kwam het tot een handgemeen bij de tribu nes waaraan de militaire politie een einde maakte. De Hongaren, die de beroemde Puskas misten, hielden de bal laag, in tegenstelling tot de Bra zilianen die doorgaans met passes door de lucht de vijandelijke defensie probeerden te doorbreken. Na vier minuten opende de Hongaarse mid voor Hidegkuti de score met een schot van vijftien meter afstand en vier minuten later vond het Hon- nder het winnende elftal: staande van links naar rechts: Schmidt; Van "emenade; Van Rooy. F. van Tuyl; Vlemmix en Van Melis. Zittend nks naar rechts: Louwers, L. van Tuyl, J. Tabak, Hansen en F. Tebak. .Iet eerste doelpunt van links naar rechts: Kraay (DOS), Van Baggum, de geslagen doelman en Westbroek (DOS). Achter Van Baggum nog juist zicht baar Van Melis, de maker van het eerste doelpunt. Z-Slavische balkunst leverde geen brood op DUITSE 2-0 ZEGE Te Genève werd weer eens het be wijs geleverd, dat mooi voetbal zon der stootkracht het uiteindelijk moet afleggen tegen simpel opportunistisch spel, waaraan de finishing touch niet ontbreekt. Het fraaie subtiele Zuid- Slavische spel, waarin de voetbal kunstenaar Tsjaikowski weer de gro te uitblinker was, kwam niet verder dan tot de rand van het strafschop gebied, waar een gesloten Duitse de fensie elk succes in de weg stond. De Zuidslaviërs hadden pech toen spil Horvat na ongeveer tien minu ten over de handen van zijn eigen doelman inkopte en de Duitsers met een goedkoop verkregen voorsprong rustig konden spelen. De vele Zuid- slavisohe aanvallen liepen een voor een dood op de consequente dekking der Duitsers, bij wie invaller spil Liebrich een opvallende rol speelde. Vjjf minuten voor het einde benutte rechtsbuiten Rahn met een prachtig scherp schot een niet te missen k£ns en met een 20 overwinning plaat ste Duitsland zich bij het illustere drietal Hongarije, Urugay en Oosten rijk in de halve finales. We zien hier de doelverdediger van Brazilië, die met ware zelfverach ting zich voor een der Hongaarse aan vallers werpt en zodoende een doel punt weet te voorkomen. A.N.P.-TELEFOTO. gaarse overwicht zijn bekroning in een tweede doelpunt, nu van de rechtsbinnen Kocsis met een kopbal. De Brazilianen konden in de 18e mi nuut hun achterstand tot 12 terug brengen uit een strafschop, toege kend nadat de linksback Buzansky op ongeoorloofde wijze Indio, de mid voor van Brazilië, ten val had ge bracht. Zeer ruw spel. In de eerste minuut van de tweede helft beging de Braziliaanse linkshalf Bauer een grove overtreding tegen Bozsik, en daarna werd aan beide zijden, maar vooral door de Brazilia nen, zeer ruw gespeeld. Uit een door Lantos genomen penalty liep Hon garije uit tot 31 in de 16e minuut, maar even later bracht de Bra ziliaanse rechtsbuiten Julinho het verschil terug tot een doelpunt. Knal harde schoten van de linksbinnen Didi en van Julinho beukten de Hon gaarse doelpalen, en de uitslag bleef twijfelachtig totdat Kocsis drie minu ten voor het einde met een kopbal het net vond. Hiermee was de „ver diende" Hongaarse zege een feit ge worden. Na afloop van de wedstrijd hebben beide landen bij de Fifa geprotes teerd naar aanleiding van de inci denten, welke zich tijdens de wed strijd hebben voorgedaan. De tweede wedstrijd die ARC te spelen kreeg in het tournooi om de Zilveren Brug bracht de Rotterdam se derde klasser Overmaas aan de Heul. De gasten kregen een 32 ne derlaag te slikken. Voor de rood zwarten is deze prestatie nog niet zo slecht, hoewel de wedstrijd over het geheel nauwelijks het aankijken waard was. Wat de Rotterdammers er van terecht brachten, was wel zeer matig. Reeds na vijf minuten had Bokkem op handige wijze de Rotter damse doelman het nakijken gege ven, terwijl een kwartier later Boo gaard uit een voorzet van Bokkem de stand op 20 wist te brengen. Toen de gasten daarna wat meer in de aanval wisten te komen zag de links buiten kans op fraaie wijze de ach terstand te verkleinen (2—1). Een penalty werd daarna door Boogaard gemist, zodat met 21 gerust werd. In de tweede helft wist Bos al spoedig de stand op 31 te brengen met een kopbal en na geruimen tijd lusteloos gedoe op het middenter rein was het de Rotterdamse midden voor die de eindstand vaststelde en er 33 van maakte. RIJPWETERING VERLIEST VAN MMO. Om 1.30 traden Wet. B. enVVOA tegen elkaar in het strijdperk om elkaar te bekampen. W.B. nam direct het heft in handen en wist met de rust een 30 voorsprong te behalen. Ook na de rust ging het op dezelfde voet door en voerde W.B. regelmatig de stand op tot 60, waarna kort voor het einde WOA de eer wist te redden. Hierna speelde Rijpwete- ring tegen MMO. Een spannende match met R. voor de rust iets in de meerderheid. R. nam ook de leiding (10); direct hierop maakte MMO gelijk (11), waarmede de rust kwam. Na de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op met R. iets meer kans om een doelpunt te maken, tot dat 5 min. voor het einde MMO een doelpunt maakte (21). De spanning steeg ten top. R. zette alles op alles om tenminste nog gelijk te spelen, maar dat lukte niet. Door deze uit slagen spelen Rijpwetering tegen WOA de verliezersronde en Wet. B. tegen MMO de winnaarsronde. Te Bazel waren de Engelsen op het stuk van de zuivere techniek niet tegen de Uruguezen opgewassen, maar zij spanden zich tot het uiterste in zodat de wereldkampioenen moes ten vechten voor de zege,. De Uru- ruese linksbuiten Borges opende de score in de 5e minuut uit een pass van de rechtsbuiten Abadie. Tien minuten later zorgde de Engelse mid voor Lofthouse voor de gelijkmaker, en toen volgde een periode waarin de Engelsen beter op dreef waren dan in lange tijd het geval is ge weest. Broadis, hun rechtsbinnen, en Loft house kregen beiden nog goede kan sen, maar misten. Zes minuten voor rust nam Uruguay op verrassnde wij ze de leiding door de spil Vefela die van dertig meter afstand een schot afzond dat doel trof. Nog geen twee minuten na de her vatting bracht de Uruguese linksbin nen Schiaffino de stand op 31. Bij een bliksemsnelle Engelse tegenstoot trof Lofthouse het zijnet. De Urugue zen wijzigden nu hun voorhoede. Bor ges ging naar de rechtsbuitenplaats en Abadie naar de linkervleugel. Zij waren positief sterker, maar de Engelse offensieven bleven gevaar inhouden. In de 22e minuut wist de Engelse linksbinnen Finney de bal over dé doellijn te werken, nadat de keeper van Uruguay Maspoli, die overigens schitterend speelde, het leer uit een schot van Lofthouse uit zijn handen had laten vallen. De Engelsen oefenden nu druk uit, maar hun kans ging te loor toen de Uru guese rechtsbinnen Ambrois 13 mi nuten voor het einde de stand op 42 bracht, waarmee het pleit was beslist. In de Engelse ploeg blonken Mat thews, Finney en de spil Wright uit; doelman Merrick had een vrij slechte dag. Schiaffino was de ster van het Uruguese team dat ook in de spil Varela, de reohtshalf Andrade en de keeper Maspoli uitmuntende krach ten had. Beroepsvoetballers geroyeerd Overeenkomstig de geplaatste waar schuwing heeft het bestuur van de KNVB de personen, van wie vast staat, dat zij hun medewerking ver lenen aan de Nederlandse beroeps- voetbalbond, van het lidmaatschap vervallen verklaard. ONTSLAG AAN BONDSOEFEN- MEESTER VAN DER LECK VERLEEND. Het bestuur van de KNVB heeft het verzoek van de bondsoefenmees- ter Jaap van der Leek om per 1 Juli a.s. zijn contractuele verplichtingen jegens de KNVB te ontslaan, ver leend. Het bondsbestuur zal zich te zijner tijd over de bezetting van deze func tie beraden. KNAPPE OVERWINNING VAN RK AVV OP DERDE KLASSER. De halve finale voor de jublieum- "beker van de Haagse Voetbalbond is voor RK AW een mooie 41 overwinning geworden. De tegen partij was de Haagse derde klasser VVP die gesterkt door de felle wind in de rug, vóór de pauze een flinke partij speelde. Door vlug reageren wisten de rood-zwarten het doel van RK AW herhaalde malen in gevaar te brengen. Henk van Oosten kon echter door ijlings ingrijpen de sco ringskansen van de gasten voorko men. Uit deze aanval van RK AW wist VVP tenslotte door te breken, en de verdediging van RK AVV te passeren. Hierdoor kreeg de rechts buiten van VVP (v. d. Berg) na 15 minuten spelen, de kans voor een doelpunt waarvan hij handig gebruik wist te maken (01). Voor RK AW was dit het sein om wat vlugger aan te pakken maar de sterke wind en ook de goed spelende Haagse keeper benamen alle kansen voor de Leid- schendammers. Maar na 25 minuten spelen neemt Piet Hakkaart de bal mee en geeft door aan de linksbuiten die juist voor het doel terugplaatst waar Jan Hakkaart gereed stond en voor de keeper onhoudbaar in schoot (11). Tot aan de rust bleef de stand on gewijzigd. Direct na de pauze deed Frans Hakkaart een fortuinlijk schot. De bal zweefde voorbij het doel maar door de wind veranderde zij van richting en ging juist onder de lat in het net (2—1). Na 10 minuten wist v. d. Sman de bal voor het doel te plaatsen en kreeg Gerard Hakkaart de kans de stand op 31 ie brengen. VVP kwam nu weer danig in de aan val maar het was weer de achter hoede en vooral Henk van Oosten die alle kansen voor WP doofde. De aanvallen wisselden zich nu af maar toch bleef RK AW in de meerder heid. Hiervan wist Frans Hakkaart gebruik te maken en de stand te brengen op 41 wat tevens de eind stand is geworden. Wimbledon Tournooi Finalist van vorig jaar uitgeschakeld In de eerste ronde van het ge mengd dubbelspel behaalden onze landgenoten Dehnert en Jopie Roos van de Wal een overwinning met 119 62, op het Australisch-Engel- se dubbel Hamiltonmevr. Quelsh Bij het dames dubbelspel hadden Jopie Roosvan de Wal en Fenny ten Bosch minder succes. Zij verlo ren jn de eerste ronde van mevr. J. Cawthorn en mej. M. Harris (GB) met 62 75. De finalist van 1953, Kurt Nielsen werd ditmaal in de vierde ronde van het heren enkelspel door de Austra liër Rose uitgeschakeld. Na ongeveer twee uur spelen won Rose de party, waarin Nielsen met zijn harde ser vice vrij snel de eerste set had ge wonnen, Maar de linkshandige Australiër nam daarna het initiatief over en met 46 63 97 65 plaatste hij zich voor de kwartfinale, waarin hij tegen Trabert moet spe len. De verdere partijen voor de kwartfinales zijn HoadDrobny, SeixasPatty en HartwigRoswall. Bij de dames hebben de geplaatste speelsters, Doris Hart Helen Flet cher, Louise Brough. Ann Mortimer, Shirley Fry, Margaret du Pont en Maureen Conolly, zich allen ook in de derde ronde gehandhaafd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5