De Christen-Democraten verliezen meerderheid In Noordrijn- Westfalen Kroonprins Eden De sarcophaag was leeg? Tsjoe sprak met Nehroe Zeilboot sloeg om Vurige vrachtwagen ontketende een felle strijd tussen brandweren f 30.000 schade RIJNSTREEK Klein Sonsbeek in Madurodam Kunstenaars werkten mee In 1t heetst van de strijd legde Eurovisie het loodje MAANDAG 28 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De regeringscoalitie van Christen- Democraten en Centrumpartij in Noordrijn-Westfalen heeft Zondag bij de verkiezingen voor een nieuwe Landdag in deze Westduitse staat, waar ongeveer een kwart van de Westduitse kiezers woont, haar meer derheid verloren. Door de winst, die de sociaal-democratische partij de voornaamste oppositiepartij boek te, behaalde de oude coalitie slechts 90 van de 200. zetels. Volgens de niet-officiële uitslagen is de zetel verdeling van de nieuwe Landdag als volgt (tussen haakjes het zetelaantal in de oude Landdag): C.D.U. 90 94) Centrumpartij 9 16) Socialisten 76 67) Vrije democraten 25 26) Communisten (12) Totaal 200 (215) De communisten zullen in de nieu we Landdag niet vertegenwoordigd Aan een lunch op het Witte Huis heeft Sir Winston Churchill voor het eerst naar minister Eden verwezen als zijn opvolger. Churchill verklaarde, dat Eden zo goed op de hoogte is van alle punten van overeenstemming en geschil tus sen Amerika en Engeland, dat hij de aangewezen man was, straks premier te worden. In Churchills kiesdistrict verklaar de de plv. voorzitter der conservatie ven in dit district, John Harvey, dat Churchill „op zijn minst tot de alge mene verkiezingen zou blijven, be halve wanneer zijn gezondheid het niet zou toelaten". Daaruit blijkt, dat Churchill niet voornemens is, vóór de eerstvolgen de verkiezingen af te treden. AMERIKAANS TRANSPORT VLIEGTUIG VERONGELUKT. Veertien leden van de Amerikaan se luchtmacht zijn om het leven ge komen, toen Zondag een militair transportvliegtuig in de omgeving van de luchtbasis March (Californië) neerstortte en ontplofte. Het grote toestel, een Boeing, had een bemanning van zeven leden en zeven pasagiers aan boord. De rose albasten carcophaag, die de vorige maand is ontdekt in een trappenpyramide te Sakkara, ten Zui den van Cairo, is geopend. Zij bleek leeg te zijn! Men had verwacht, om ringd door schatten, de mummie te vinden van een Pharao, die ongeveer 4.700 jaar geleden in Egypte heerste. De ontdekker van de naar raming zeven ton wegende sarcophaag, dr. Goneim, hoofdinspecteur van de Egyptische oudheidkundige dienst, verklaarde kort na zijn ontdekking te menen, dat de sarcophaag de mum mie bevatte van koning Sanakht, broeder en opvolger van Zoser, die dertien dynastieën vroeger leefde dan Toetankhamen (1.200 v. Chr.) wiens graf, in 1922 in de Vallei der Konin gen ontdekt, de rijkste archaeologi- sche vondst in moderne tijden bleek te zijn. Toen dr. Goneim op 31 Mei in de grafkamer doordrong, vond hij de sarcophaag, waarop nog het stof van de oude grafkransen lag, gouden armbanden en andere schatten. Dit deed de veronderstelling rijzen, dat de grafkamer nooit door plunderaars was betreden. Men had gehoopt, dat de jongste ontdekking van dr. Goneim op haar beurt de rijkste archaeologische vondst van deze eeuw zou zijn, maar in plaats daarvan is zij de grootste ar chaeologische teleurstelling van deze eeuw geworden. Overigens houdt met rekening met de mogelijkheid, dat de sarcophaag een soort „symbolische begraaf plaats" was. „Het laatste woord over deze pyramide is nog nog gezegd", zo zeggen de Egyptologen. „Er zijn nog veel ondergrondse galerijen". zijn, evenmin als de Vluchtelingen- partij, aangezien zij er niet in zijn geslaagd vijf procent van het aantal uitgebrachte stemmen te behalen. De percentages luiden, in verge lijking met de Landdagverkiezingen ir 1950 en de Bondsdagverkiezingen in 1953: 1954 1950 1953 C.D.U. 41,27% 36,9% 48,9%. Socialisten 34.49% 32,3% 31,9% Vrije democr. 11,46% 12,1% 8,5% De premier van communistisch China Tsjoe En Lai heeft te New Delhi een bespreking gevoerd met de premier van India Nehroe. Een van de belangrijkste resulta ten van deze bespreking zou volgens Reuter's correspondente, Adrienne Farrell, een serie van bilaterale non agressie-pacten tussen Aziatische sta ten zijn, om betere betrekkingen tus sen deze landen te waarborgen. Een ander zeer belangrijk resultaat zou zijn, dat Nehroe Tsjoe zou heb ben duidelijk gemaakt, dat India tot geen enkel Aziatisch blok zal toetre den, zelfs niet voor defensieve doel einden. Tsjoe gaat vandaag naar Rangoon waar hü besprekingen zal voeren met de Birmese premier Oe Noe. Bei de premiers zullen waarschijnlijk een groot aantal onderwerpen betref fende Zuidoost-Azië onder de loupe nemen. Vele Indiërs zien in deze bespre kingen een keerpunt in de geschie denis van Azië. Zij beschouwen ze als een eerste poging van Aziatische landen om zonder Europese invloed of inmenging het lot van het eigen werelddeel te bepalen. FRANCIS CASADESUS OVERLEDEN. De Franse componist en dirigent Francis Casadesus is Zondag in een ziekenhuis te Parijs in de ouderdom van 83 jaar overleden. Met Francis Casadesus is het oud ste lid van een beroemde kunste naarsfamilie heengegaan. Hij was een broer van de componist en violist Marius Casadesus, de vader van de secretaris-generaal van het tijdschrift Climats". J. R. Casadesus, de groot vader van de dichteres Odette Casa desus en een oom van de pianist en componist Robert Casadesus. Negen drenkelingen gered Een hevige windstoot deed gister middag op het Twentekanaal bij Al melo een zeilboot, waarin zich 6 vol wassenen en 3 kinderen bevonden, omslaan. Alle inzittenden geraakten te water, doch wisten zich aan de boot vast te klampen, totdat een schipper met zijn zoon, die het onge luk zagen gebeuren, met een roeiboot gearriveerd waren om de drenkelin- g enop te nemen. Alle drenkelingen konden op het droge gebracht worden; niemand on dervond nadelige gevolgen van het bad. ZEEMAN VERDRONKEN. In de Rijnhaven heeft men Zater dagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 23-jarige En gelse matroos Robert John Doherty, gewoond hebbende te South Shields. Hij was opvarende van het Britse schip Gosport dat in Rotterdam heeft gelegen en deze haven gisteren weer heeft verlaten. Zoals reeds gemeld, is Donderdag avond een onbekende man in de Rijnhaven te water geraakt; het ver moeden bestaat, dat de nu gevonden zeeman de onbekende was. Een vrachtauto-chauffeur, die Za terdagavond met ecu lading tcntoon- stellingsrequisieten uit Oslo in Ne derland was teruggekeerd, had al een paar maal een dringend seintje ontvangen van hem passerende wiel rijders en nadat hij al eens gekeken had, of zijn richtingaanwijzers goed stonden, besloot hij om toch maar eens even uit te stappen, teneinde zijn wagen te inspecteren. Toen waren de waarschuwingen van de voorbijgangers 'hem spoedig volkomen duidelijk, want dikke rook wolken kronkelden uit de laadruim te, waar voor tienduizenden guldens materialen waren opgeslagen. Juist toen de man radeloos begon te worden, wat hij moest doen om zijn wagen en lading te redden, kwa men twee brandweerauto's in volle vaart aangereden; de brandweren SODAPROJECT EIST UITBREIDING VAN DELFZIJLS HAVEN. Het sodaproject zal van grote be tekenis zijn voor de ontwikkeling van de haven van Delfzijl. Gedeputeerde Staten van Groningen stellen daarom aan de provinciale staten voor, van het havenbedrijf Delfzijl een open baar lichaam te maken op grond van de Wet Gemeenschappelijke regelin gen. In dit lichaam zal het Rijk voor vijftig, de provincie voor dertig en de gemeente Delfzijl voor twintig procent deelnemen. De uitbreiding van de haven moet snel geschieden. De plannen ervoor zijn al gereed. Zodra in de Staten-Generaal het sodaproject is aanvaard, zal, vermoe delijk dus al in deze zomer met de uitvoering van bepaalde werken wor den begonnen. Hierbij wordt in de eerste plaats gedacht aan het gereed maken van een terrein, waarop het sodacomplex zal verrijzen. Dit werk zal door Rijkswaterstaat worden uit gevoerd. Dan is de beurt aan het eerste werk tot verbetering en ver ruiming van het Eemskanaal, n.l. het graven van de put voor de nieuwe sluis bij Farsum. van Borne en Hengelo kwamen terug van een oefening en hadden onder weg de brandmelding gekregen. Borne won deze edele strijd en' be gon onmiddellijk met de hlussings- werkzaamheden, geassisteerd door een niet na-ijverig Hengelo. Een gedeelte van de lading kon worden gered, maar verschillende kostbare stands waren door het vuur verwoest. De schade bedraagt ongeveer 30.000,—; de vrachtauto werd ge- DODELIJKE VAL. De 51-jarige A. de Groot uit de Bloenistraat te Rotterdam, is aan boord van een bij Wilton Fijenoord liggend Grieks schip, door een lucht koker in een zeven meter diep ruim gevallen. Hij was op slag dood. ALPHEN AAN DEN RIJN Ernstige autobotsing Opnieuw zijn Zondagmiddag om streeks 2.45 uur twee personenauto's op het beruchte kruispunt Herenweg Kruisweg te Alphen aan den Rijn, met ernstig gevolg op elkaar gevlo gen. Doordat debestuurder van een personenauto, de heer .E Jos Gos- schalk, juwelier te 's Gravenhage, ko mende uit de richting Woubrugge geen voorrang had verleend aan de Citroen van de heer W. H. Kok ko mende en wonende te Amsterdam, botsten de beide auto's met onver minderde vaart op elkaar in. De ge volgen waren ontzettend. Zowel de beide 'bestuurders als de echtgenote van de heer G. bekwamen ernstige hersenschudding en tal van ernstige snijwonden Nadat dr J. Veenendaal uit Alphen aan den Rijn de wonden had verbonden, werden de slachtof fers opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De auto van de fam. G. kwam na de aanrijding totaal vernield'in de langs de Herenweg lopende sloot te recht;' de andere wagen kwam, na enkele bomen en verkeerspaaltjes te hebben geramd, eveneens zwaar be schadigd aan de overkant van de verkeersweg tegen een boom tot istilstaan. Sportuitwisseling W ilskrachtQuick Het afgelopen xueekeinde vond te Alphen aan den Rijn een goedge slaagde uitwisselingsioedstrijd plaats tussen de R.K. Sportvereniging „Wils kracht" (Alphen aan den Rijn) en de R.K. Gymnastiekvereniging „Quick" uit Oldenzaal. De gasten arriveerden reeds Zater dagavond met een autobus. Zij wer den begroet door het bestuur van Wilskracht waarna kennis gemaakt werd met de respectievelijke gezin nen waarin de gasten onderdak werd geboden. De verdere avond werd ge zellig doorgebracht in „Avifauna". Na de H. Mis van Zondagmorgen 7 uur werd in de Sint Josephzaal ge zamenlijk ontbeten, tijdens welke sa menkomst over en weer vriendelijke woorden werden gewisseld door de respectievelijke voorzitter, de heren G. Ponsioen (Wilskracht) en Van Kuik (Quick). Deze laatste bood een fraaie wisselbeker aan, waarom met ingang van Zondag zou worden ge streden. Dit was de derde ontmoeting tussen de beide verenigingen, maar tot nu toe ging het om medailles e.d. Na het ontbijt maakte men geza menlijk een geanimeerde reis naar de zee, een evenement voor de Achter- Koning Haakon van Noorwegen zal tijdens .zijn bezoek aan Nederland op 13 Augustus ook een bezoek bren gen aan het rampdorp Stavenisse op het eiland Tholen. Het ligt in de be doeling, dat de Noorse koning hier de geschenkwoningen, die door zijn land ter beschikking zijn gesteld, zal bezichtigen. De Haagse miniatuurstad „Madu rodam" raakt allengs voorzien van al datgene, waar een stad tegenwoor dig nu eenmaal niet buiten kan. Na dat woningen, de openbare vervoers- en andere diensten in de vorige ja ren zijn ingepast, heeft het bestuur dit jaar het oog meer gericht op de culturele zaken. Kort geleden kreeg Hongarije-Brazilië te spannend? Ook sprakeloos Voor de eerste maal sinds de Eu rovisie is gestart, heeft zich een sto ring van lange duur in een uitzen ding voorgedaan. Zondagmiddag werd een volledige reportage gege ven van de kwartfinale in de strijd om het wereldkampioenschap tussen Hongarije en Brazilië. Ruim twintig minuten voor het einde viel het beeld uit en men slaagde er niet meer in het euvel tijdig te verhelpen. Zo doende moesten de talrijke televisie kijkers de laatste phase van deze sensationele wedstrijd volgen door een radioverslag, waarop commen tator Dick van Rhijn overschakelde. Bij informatie verhamen wij bij de Nederlandse televisiestichting, dat de storing reeds in Zwitserland zelf was ontstaan en wel in de verbin ding tussen de reportagewagen en het eerste relais buiten het stadion. Vermoedelijk speelden de weersom standigheden het regende zeer hard in Bern hierbij een rol. Ook het geluid viel in deze uit zending enige tijd gedeeltelijk uit. Er was een storing op de lijn, waar mee het commentaar van de repor ters in Lopik binnenkwam, en wier gesproken woord daar wordt ge mengd met het geluid van de twee de lijn, die het „real sound" het lawaai uit het stadion dus over brengt. Na tien minuten was men deze storing meester, zodat althans het gesproken woord na het uitval len van het beeld behouden bleef. Zaterdagmiddag vond op de alge mene begraafplaats onder veel be langstelling de herbegrafenis plaats van de Dinsdag en Woensdag gevon den stoffelijke resten van de in Sep tember 1944 door Duitse militairen gefusilleerde leden van de B.S., G. v. d. Weerd en J. Post, die beiden in Wageningen gewoond hebben. De plechtigheid geschiedde op so bere, maar indrukwekkende wijze. Aan de geopende groeve van wijlen J. Post voerde het woord de heer W. Ritman te Amersfoort, oud-com mandant van de Wageningse B. S., die de spreuk memoreerde, die op de Wageningse B. S.-legpenning is^egra- veerd: „Dit is de kracht van orVs be staan te weten, dat wij tezamen volk van Neêrland zijn en al het and're even te vergeten". Vervolgens sprak ds. R. C. G. Troelstra naar aanleiding van Matth. 5: „Zalig zijn zij die hongeren en dor sten naar de gerechtigheid, want zij zullen verzadigd worden". Spr. las daarna de geloofsbelijdenis voor en eindigde met het Onze Vader. De herbegrafenis van G. v. d. Weerd geschiedde in alle stilte. DE LONEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen 'heeft het colle ge van rijksbemiddelaars een schrij ven gericht tot de directie van de Ne derlandse Spoorwegen en de bedrijfs- unie. In deze brief hééft het college van rijksbemiddelaars zijn zienswijze te kennen gegeven omtrent een wij ziging van het algemeen reglement dienstvoorwaarden. Het heeft ver zocht op grond van de verstrekte ge gevens te pogen tot overeenstemming te komen. Madurodam een schouwburg en een concertgebouw; Zaterdagmorgen is daar als culturele manifestatie nog een aantal beelden bij gevoegd „Klein Sonsbeek" geheten. De wethoudster van Madurodam's jeugdgemeenteraad, mej. Elly Ru- rup, leidde de opening ervan in met woorden van dank aan' de beeldhou wers Termote en Wolbers, die de plaatsing der miniatuurbeelden op een uitstekend gelegen plekje grond van ongeveer 12 bij 8 meter hebben verzorgd en aan Madurodam's tuin- architecte mevrouw Van Mok, die er in korte tijd voor gezorgd heeft, dat de beelden een waardige entou rage verkregen met een vijver, groen en bloemen. De heer J. A. de Goeijen, voorzit ter van het „echte" Sonsbeek te Arn hem, opende hierna de tentoonstel ling. Een woord van bijzondere dank bracht de presidente van het stich tingsbestuur, mevrouw Boon, aan Elly Rurup, die de medewerkende beeldhouwers waarvan verschillen de met bekende namen persoonlijk heeft bezocht om met hen de inrich ting dezer permanente expositie te bespreken en aan wier ijver en toe wijding het slagen ervan in hoge ma te is te danken. CHOCOLADEDIEFSTAL ONTDEKT. De Rotterdamse politie heeft twee arbeiders van een chocoladefabriek en een vrouw, ter beschikking van de justitie gesteld. Een van hen zou de laatste vijf maanden honderden repen chocolade hebben ontvreemd, dieh ij later weer verkocht aan de ander. De vrouw werd aangehouden toen zij Woensdagnacht in een auto met honderd repen choolade weg wilde rijden. NIEUW SCHIP VOOR RUSSISCHE REKENING. Zaterdagmiddag is te Vlissingen door de N. V. Koninklijke Maatschap pij ,.De Schelde" overgedragen aan de „V. O. Transmash import" het 6500 ton metende vrachtschip „Ob". Dit schip is het tweede van een serie van zes die op de werven van „De Schelde" worden gebouwd voor Rus sische rekening. hoekbewoners. Des middags om drie uur vonden de wedstrijden een aanvang op de speelplaats van de R.K. scholen, waartoe de heer G. Ponsioen een kort inleidend woord sprak. De uitwisselingswedstrijden vonden plaats o.l.v. de heer P. Zuidam, dir. van Wilskracht enerzijds en de heer P. v. d. Burg (oud Alphenaar) voor wat de heren van „Quick" betreft en van mej. Bertelink, die de wedstrij den van de Oldenzaalse dames leidde. Buiten mededinging demonstreer den de dames van „Wilskracht" tij dens de middagpauze een uitstekend geslaagde baloefening, waarbij de heer Chr. A. v. d. Mark op de piano de muzikale begeleiding verzorgde, gelijk hij dat ook telkens bij het in studeren had gedaan. „Wilskracht" was de gelukkigste. Zij won in alle afdelingen, met een totaal aantal punten van 384 1/4 voor het geheel. „Quick" behaalde totaal 360 punten. De voorz. van de verliezende partij, de heer Van Kuik, die de bijeenkomst met een dankwoord sloot, reikte de wisselbeker voor het eerst dus aan „Wilskracht" uit. Het was een mooie sportieve mid dag waarvoor veel belangstelling, vooral door de jeugd, was getoond. De heer Zuidam, die het geheel had georganiseerd, had eer van zijn werk. Al met al een goede propaganda voor de mooie gymnastieksport,. alleszins waard. Voor het eindexamen ter verkrij ging van het diploma H.B.S. B zijn de navolgende candidaten geslaagd: H. Bal; P. Doelman; W. Heemskerk; B. v. d. Horst; A. Kardol; W. v. d. Meent; N. Rijlaarsdam en D. Tom allen uit Alphen; H. Batelaan uit Gouda; G. van Bemmel uit Boskoop; H. Bos en G. Zaal uit Bodegraven; R. Brouwer uit Nieuwveen; J. de Bruyne uit Leiden; W. Domburg uit Zwammerdam; A. Hogendijk en P. de Rijk uit Woerden; P. Hoogerdijk uit Hazerswoude; Th. Kapteijn uit Reeuwijk; J. J. de Koning uit Lei derdorp; D. Nugteren uit Abbenes; M: Rodenburg uit Ter Aar; H. F. R. Sékét uit Bloemendaal. BODEGRAVEN Benoeming Kerkmeester. Van af de kansel werd bekendgemaakt, dat de heer G. v. Veldhuizen door de b' ;chop van Haarlem is benoemd tot ^d van het kerk- en schoolbe stuur, in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. de Vos. Waterpolo. De Bodegraafse Zwem- en Poloclub speelde Zater dagavond voor de competitie tegen OZC uit Oudewater. Er moest he laas met drie invallers gespeeld wor den. En dit is ook wel de voornaam ste reden van de fikse nederlaag. Met 50 trokken de Bodegravers aan het kortste.eind. Toch waren zij een gx-oot deel van de wedstrijd niet de minderen van de winnaars. H. Timmer heeft z'n heiligdom subliem verdedigd. Z'n broer veroorloofde zich de weelde een strafworp te mis sen, waardoor de kans om de eer te redden verkeken was. Met de rust was de stand reeds 30 voor OZC. De doelpunten ontstonden voorna melijk door dekkingsfouten van de Bodegraafse verdedigers. Bovendien had W. v. Aalst ditmaal wel 'n off day. Verschillende geheide kansen werden niet benut en de strenge be waking maakte vrij zwemmen schier onmogelijk. In de tweede helft werd de score opgevoerd tot 05, waar mee OZC een verdiende zege behaal de. De adspiranten van BZPC meis jes speelden tegen AZC en wonnen met 41, terwijl de adsp. jongens te gen Schoonhoven met 13 ten on der gingen. Puzzlerit Esto. De Gymnastiek vereniging Esto had voor de afdeling jongens Zaterdagmiddag een puzzle rit per fiets georganiseerd. Om half drie werd met enkele leiders ver trokken, nadat eerst bij een der be stuursleden een briefje was afge haald, waarop in raadselachtige ter men de gehele rit was aangegeven. De tocht ging eerst in de richting van de Schans, waar via moeilijk be- fietsbare landweggetjes richting He kendorp werd ingeslagen. Via zeven bruggetjes ging het langs de Reeu- wijkse plassen naar de speeltuin bij de Reeuwijkse brug. Hier werd even gerust, waarna de jongens zich da nig vermaakten met de opgestelde toestellen. Om 7 uur werd huiswaarts gefietst en zonder lekke banden of ander mklheur werd Bodegraven be reikt. Het ligt in de bedoeling a.s. Zondag met de kleinere meisjesafde ling per fiets naar Amersfoort te trekken en daar in de bossen een dagje zoek te brengen terwijl een ander malheur werd Bodegraven be- zal peddelen om een bezoek te bren gen aan de befaamde kersenboom gaard „De kleine Betuwe". BOSKOOP 'Begrafenis J. P. Werkman. Za terdagmiddag werd op de Algemene Begraafplaats, het stoffelijk overschot van de heer J. P. Werkman ter aarde besteld. De schat van bloemen die de baar dekte, en de vele vooraanstaan de figuren uit boomkwekerskringen, getuigden van het feit dat de over ledene een in Boskoop geziene en bekende figuur was. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt wethouder A. P. van Nes, de directeur van de Rijkstuinbouw school te Boskoop, ir. C. Dorsman, bestuursleden van de „Coöp. Ver. De Boskoopse Veiling", afgevaardigden van de Ver. „De Proeftuin" en ver tegenwoordigers van de Ver. „Plaat selijk Nut". Herdenkingswoorden werden gesproken door ir. Dorsman en de heer Vuyk van Nes. Excelsior behaalde een tweede prijs Op het grote door de „Stad- Utrecht" uitgeschreven muziekcon cours behaalde het Boskoopse Excel sior in de ere-afdeling een tweede prijs (ƒ250,met 97 punten. Voetbal. Zaterdagavond speelde de V.V. Boskoop een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Unio I uit Oude water. Boskoop won met 42. HOOGMADE Moet de Hamonievereniging gaan verdwijnen ondanks het toegezegde subsidie van het Prins Bernhard- fonds? Zo sprak de voorzitter W. Bank op de jaarvergadering een dezer dagen gehouden. Hij kon zich de jaarlijkse Oranjefeesten, de processie rond de kerk en jubilea niet voorstellen zon der Harmonievereniging, welke ruim vijf en veertig jaren lang bestaan heeft. Zijn er dan geen nieuwe en oude krachten meer te vinden voor een goede bezetting? Zo niet, dan zal de muziekvereniging genoodzaakt worden historie te worden, om nooit meer terug te keren. Laten we hopen dat het zover niet komt. Er zal een actie op touw gezet worden voor het werven van nieuwe leden voor het bespelen van de nieuwe instrumenten door het fonds toegezegd. De keurig verzorgde notulen en jaarverslag werden door de secr., de heer N. P. v. d. Po uw Kraan voor gelezen. Het financieel overzicht gaf de heer H. Hoógenboom als penningmeester met als moeilijkste opgaaf de steeds groter wordende önkostenrekening. Ook dit geeft een ernstig punt van overweging voor het verkrijgen van meer kasmiddelen. Hier wordt ge dacht aan een wekelijkse of maande lijkse inzameling langs de huizen met kaartsysteem. Bij de verkiezingen werd de heer H. Hoogeniboom herkozen als pen ningmeester en S. v. d. Endt gekozen als lid van de kascontrole-comm. Alvorens deze vergadering te slui ten verzocht de voorzitter elk lid een r.ieuw lid aan te winnen en deze op de eerstvolgende repetitie-avond mee te brengen. Inwoners van Hoogmade helpt uw Harjponievereniging staande houden. Laten we hopen op een overvol re petitie-lokaal op Donderdag a.s., al dus de voorzitter. LEIDERDORP Autotocht Ouden van dagen. Za terdagmiddag hebben Leiderdorps be jaarden hun jaarlijkse autotocht ge maakt. Om ongeveer kwart over één vertrok een stoet van 50 auto's van af de Acacialaan om de tocht aan te vangen die de commandant van de Rijkspolitie te Leiderdorp, adj. Kro nenburg, voor hen uitgestippeld had. Bovendien had adj. Kronenburg een uitgebreide beschrijving van de tocht gemaakt aan de hand waarvan de tochtgenoten op elke bijzonderheid, welke men op de tocht passeerde, op merkzaam werden gemaakt. Aller eerst ging de tocht langs de slinge rende Rijn in de richting Utrecht welke plaats men echter links liet lig gen om koers te zetten in de richting Zeist. Via Driebergen en Doorn ging het op de pyramide van Austerlitz af, de eerste pleisterplaats. Nadat de be nen gestrekt en de kelen gelaafd wa ren, ging de tocht verder. Even voor Haastrecht werd opnieuw gestopt bij de speeltuin „De Kleine Betuwe" waar opnieuw een onthaal plaats vond. Na hier enige tijd vertoefd te hebben werd de tour voortgezet, maar nu ging het weer richting huiswaarts. Langs Gouda en Boskoop komen ze dan weer in een bekende omgeving en om ongeveer 9 uur kondigden aan houdende claxonsignalen de thuis komst van de bejaarden aan. Een rondje door het dorp tot besluit; dan stuift de stoet uiteen om een dank bare schare ouderen weer op hun be stemming te brengen. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP HET FEEST VAN DE ARBEID Gisteren was het voor de gehele parochie, maar hoofdzakelijk voor de leden van de KAB het feest van de arbeid, waarbij de dag begonnen werd met een plechtige Hoogmis in de nog rijk versierde parochiekerk. Onder de H. Mis naderden alle leden tot de H. Tafel, waarna allen zich verzamelden in 'het parochiehuis voor een feestelijk ontbijt. Na een inlei dend woord van de voorzitter volgde een rustige maar duidelijke uiteen zetting van pater v. d. Bos, Kruis heer, over het urgente onderwerp: „Het Bisschoppelijke mandement 1954". Spr. herinnerde aan de vele bisschoppelijke grieven en toonde daarbij aan dat er een bijzondere noodzaak aanwezig was, wanneer het Episcopaat met een mandement zich tot de gelovigen wendde, waarin be handeld werd „De katholiek in het openbare leven van deze tijd". Gisteravond volgde na het Lof de zegening van de werktuigen door de geestelijk adviseur, pastoor v. Leeu wen, die in een korte teospraak voor af er op wees, hoe de arbeid, sinds Adams val een straf der zonden, ons door Gods barmhartige Liefde ten heil naar lichaam en ziel geworden is. Deze plechtigheid werd besloten met het zingen van „Christus Vin dt". In aansluiting daarop volgde in het parochiehuis een feestavond met me dewerking van de toneelclub „Liefde voor Toneel". Opgevoerd werd onder regie van de heer F. Eijgen het to neelspel „Ik geef u nog drie maan den". Dit stuk met zijn vrij onmoge lijke situaties, werd met enkele nieuwe krachten goed gespeeld, waarvoor een dankbaar applaus volg de. Mevr. Wand met muziek van de Riwa's zorgde zowel 's morgens als tijdens de uitvoering voor goede af wisselende muziek. RIIP WETERING Zitting uitgesteld. Door bijzon dere omstandigheden zal de zitting van het consultatiebureau voor zui gelingen morgen niet doorgaan. Zij is verzet tot Dinsdag 6 Juli a.s. De volgende zitting wordt weer normaal op 13 Juli a.s. gehouden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2