JJeLéidaeSotlAa/m 71 Guatemala gevaar voor Westelijk halfrond Spanning in Tibet? Een bijeenkomst van de Pan- Atnerikaanse Raad gevraagd Er schijnt nog altijd meer met de mond gevochten te worden Diplomatiek overleg in plaats van conferentie Vloedgolf bij Chicago Bestands gesprek uitgesteld Indo-China het meest urgent Hatelijke uitval Graaf bijna in ongenade van Djakarta Amerika zwichtte voor het Britse standpunt m MAANDAG 28 JUNI 1954 K I />,l 45ste JAARGANG No. 13230 D^cteur1 C. M v. HA.\iERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I profetenmantel Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. z BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Prins Bernhard morgen 43 jaar Kardinaal De Jong maakt het redelijk Alhoewel kardinaal De Jong nog steeds het ziekbed houden moet en zijn hart nog steeds voortdurende rust gebiedt, is de toestand van de kerk vorst op het ogenblik van dien aard, dat met redelijkheid verwacht mag worden, dat de kardinaal voor jaren gespaard zal blijven. Vanaf zijn ziekbed laat de kardi naal zich op de hoogte houden van de actuele gebeurtenissen van geeste lijke en wereldlijke aard en alhoewel zijn toestand een directe bemoeiing niet toelaten, volgt hij de grote lijn der gebeurtenissen toch met zeer gro te belangstelling. 2 Belastingambtenaren deden trailer kantelen Twee volijverige belastingambtena ren, die Vrijdagavond onder Amster dam op de Haarlemmerweg hun mooie taak vervulden, zijn oorzaak geworden van een auto-ongeluk, dat nog betrekkelijk goed afgelopen is. Zij hielden een in volle vaart rij dende auto met aanhangwagen aan en door het plotseling remmen van de auto schoot de trailer, die niet van remmen voorzien was, los. De trailer kantelde en 2 verhuizers in de trai ler werden lichtgewond, doch kon- dne na behandeling in een Amster dams ziekenhuis naar hun woningen terugkeren. Volgens onbevestigde berichten uit Calcutta worden bij wijze van voor zorg tegen mogelijke ongeregeldhe den te Lhasa in verband met het aanstaande bezoek van de 19-jarige Dalai Lama aan Peking troepen uit steden in de omgeving naar de Ti betaanse hoofdstad overgebracht. Naar uit Gangtok, de hoofdstad van het aan Tibet grenzende Sikkim, wordt vernomen, zouden zowel de Dalai Lama als de Pentjen Lama door de regering van communistisch China voor een bezoek aan Peking zijn uitgenodigd. De Tibetanen vrezen nu, dat de Chinezen zullen trachten de Dalai Lama voor zich te winnen of zijn te rugkeer naar Tibet te verhinderen om zijn rivaal, de 17-jarige Pantsjen Lama, in het zadel te zetten. De Dalai Lama en de hem trouwe priesters hebben altijd krachtig te gen het communisme gepredikt. Ook werden te Calcutta berichen ontvangen over passief verzet tegen de communisten en enige sabotage aan verbindingen en Chinese leger kampen in Tibet. De verzetsbeweging zou snel in omvang toenemen. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD WEER. Aanvankelijk vrij veel bewol king met plaatselijk enkele bui- en. Later vooral in het Zuiden j van het land ook opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noord west. Weinig verandering in temperatuur. 29 Juni: zon op 4.22 en onder 21.04; maan op 2.52 en onder 20.28 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. STOCKHOLM half bew. 19 C. OSLO regen 16 KOPENHAGEN regenbui 17 AMSTERDAM regen 16 LONDEN geheel bew. 17 LUXEMBURG onbewolkt 17 PARIJS onbewolkt 19 GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE zwaar bew. 26 GENEVE licht bew. 26 ZURICH regen 23 LOCARNO zwaar bew. 27 EERLIJN onbewolkt 19 FRANKFORT licht bew. 18 MüNCHEN geheel bew. 24 WENEN regen 28 INNSBRUCK geheel bew. 24 ROME onbewolkt 32 AJACCIO licht bew. 30 Korreltje Genoegen verspert de weg tot in spiratie en smart baant hem. m*£w De Verenigde Staten en negen andere Amerikaanse republieken hebben Zaterdag verklaard de toestand in Guatemala als een gevaar voor de vei ligheid van het Westelijk halfrond te beschouwen. De tien staten verzochten de voorzitter van de raad van de organisatie van Amerikaanse landen zo spoedig mogelijk een speciale vergadering van de Raad te houden om krachtens het inter-Amerikaanse verdrag van we derzijdse hulp een conferentie van ministers van buitenlandse zaken bijeen te roepen. De nota was getekend door vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, Nicaragua, Peru, Cuba, Honduras, Panama, Haiti, de Domini caanse republiek, Brazilië en Costa Rica. TEGENSTRIJDIGE BERICHT GEVING. In een Zaterdag door de regering van Guatemala uitgegeven bekend making wordt gezegd, dat de rege ringstroepen de rebellen bij Puerto Barrios op de vlucht hebben gedre- I Washington heeft medegedeeld, dat Guatemala is teruggekomen op zijn oorspronkelijke besluit, om de vre- descommissie der Pan-Amerikaanse organisatie, die in het land zelf een onderzoek wilde instellen naar de Guatemalaanse klacht, dat de opstan delingen door buitenlandse mogend heden zjjn geholpen, niet toe te la ten. De commissie zal thans haar on derzoek in Guatemala wel mogen uitvoeren. De opstandelingenleider heeft be sluiten uitgevaardigd, waarbij het Guatemalaanse Congres wordt ont bonden en hij de wetgevende en uit voerende macht aan zich trekt. PRESIDENT ARBENZ In New York zijn Zondagavond be richten ontvangen, waarin officiële Guatemalaanse radioberichten wer den aangehaald, volgens welke pre sident Arbenz was afgetreden en de regering had overgedragen aan kolo nel Carlos Enrique Diaz, opperbevel hebber van de strijdkrachten. Strijdkrachten van de opstande lingen hebben zich thans samenge trokken in het gebied tussen Chiqui- mula en Cabacera en de grens. De strijdkrachten van de rebellen %ijn „nog altijd talrijk", aldus de rege ring. De „bevrijdingsradio" van de op standelingen van kolonel Castillo Ar mas heeft er Zaterdag bij de mi litairen en burgers van Guatemala op aangedrongen president Arbenz Guzman en de communisten in le ger en regering gevangen te nemen. Als dit niet zou gebeuren, zullen de opstandelingen hun aanvallen ver hevigen en alle middelen die te hun ner beschikking staan, gebruiken om een eind te maken aan het commu nisme in Guatemala. De stad Guatemala is Zaterdag middag tweemaal door een rebellen- vliegtuig gebombardeerd. Elf perso nen zijn daarbij om het leven geko men en verscheidene werden ge wond. Eén van de bommen is op een volkswijk gevallen. De Guatemalaanse ambassadeur te Een vloedgolf van enige meters hoog, die van het Meer van Michi gan kwam opzetten, heeft bij Chica go meer dan twintig vissers meege sleurd. Tot dusver heeft men vier lij ken geborgen. Waarschijnlijk is de vloedgolf ontstaan door een plotse linge sterke verandering in de lucht drukverdeling:. Franse en Vietnamese militaire deskundigen zouden vandaag ten Noorden van Hanoi een ontmoeting met de Vietminh hebben, ter bestu dering van de technische details van een eventuele wapenstilstand in In- do-China. De besprekingen zijn evenwel uit gesteld tot morgen. De Franse ambassadeur te Brussel heeft de Belgische minister van bui tenlandse zaken thans officieel doen weten dat zijn regering niet verte genwoordigd zal zijn op de in Brus sel te houden conferentie over het lot van de Europese defensiegemeen schap, waaraan de landen van Bene lux, Frankrijk en Italië zouden deel nemen. De Franse minister-president heeft in beginsel geen bezwaar tegen een conferentie over de E.D.G., maar de Franse regering heeft het op het ogenblik te druk met het zoeken naar een oplossing voor de kwestie-Indo- china. Spaak zal nu Woensdag naar Pa rijs gaan om daar persoonlijk met premier Mendès-France de toekomst van de E.D.G. te bespreken. Twee hooggeplaatste functionaris sen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zullen deze week een bezoek aan Bonn brengen, waa: zij met kanselier Adenauer van ge dachten zullen wisselen over de be trekkingen tussen Frankrijk en West- Duitsland. Eerst Indo-China. In een „radio-praatje aan de haard" heeft minister-president Mendès- Franse nog eens duidelijk laten we ten dat 'hij zich eerst aan de oplos- wil wijden, en pas daarna aan de kwestie van het Europese leger. „Tot onze vrienden in het buiten land zeg ik dat wij de voorbereiding van onze andere taken niet zullen verwaarlozen, maar dat wij ons daar pas met geldigheid over kunnen uit spreken als wij ons voornaamste doel hebben bereikt. De beloften, die Frankrijk dan zal doen, zullen wor den gehouden. De rol die Frankrijk in de wereld speelt, en meer in het bij zonder onze bijdrage aan de bouw van Europa, zal niet worden bepaald door juridische of dipiomatieke for mules, maar door onze wil om onze gezondheid, onze macht en ons zelf vertrouwen te herwinnen. Als wjj eenmaal in vrede leven en als onze economie zich uitbreidt, zullen wij de vrees, twijfel en angstvalligheid die zulk een diepe kloof gegraven hebben tussen onze bedoelingen en onze daden, niet langer kennen", Mendès-France naar Eisenhower. Het Witte Huis heeft Zaterdag be kendgemaakt, dat premier Mendès- France van Frankrijk bereid is ver trouwelijk met president Eisenhower te spreken over brandende kwesties als Indo-China en de Europese De- fesie-Gemeenschap. Het Franse standpunt was vervat in een brief van president René Coty aan Eisenhower. De verklaring die de Nederland se Hoge Commissaris te Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, aan de vooravond van de Uniebesprekin gen heeft afgelegd, heeft in Indonesië tot felle reacties geleid. Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft zelfs een commu niqué uitgegeven. In antwoord op de waarschuwing van de heer Van Bylandt, dat het communistische imperialisme door te ageren tegen het buitenlandse ka pitaal in Indonesië de ondergang van TnH/-\^ViïnncQ nnnni^rn het land nastreeft, wordt gezegd: alle M JZV LnTl soorten van kolonialisme, hoe zij ook zouden kunnen zijn, om hem tot na non grata te stempelen. Steen symbool van Luctor et emergo worden genoemd, zijn even gevaar lijk, naar het oordeel van de In donesische natie. Het één is niet meer of niet minder gevaarlijk dan het andere. In dit opzicht hebben wij geen lessen van wie ook nodig. Voorts zegt het communiqué: Het is zeer overijld en praematuur, wan neer de Nederlandse Hoge Commis saris in zijn verlaring de indruk wenst te geven, dat de opheffing van de Unie een ontredderde economie in Indonesië teweeg zal brengen. Het communiqué besluit: Voor de zoveelste maal zijn wij getuigen van de weerspiegeling der Indonesisch- Nederlanrse besprekingen. Een dergelijke houding zal zeker niet bevorderlijk zijn voor het zien van de zaken in hun werkelijke proporties. In politieke kringen te Djakarta was men, nadat de regeringsfracties Zaterdag in het kabinet van de vice- premier in aanwezigheid van enkele leden der Indonesische regering de verklaring van graaf Van Bylandt hadden besproken, van mening, dat de uitlatingen van de Nederlandse Hoge Comm. voldoende aanleiding In Westkapelle is aan de burgerij een steen aangeboden, welke de verwoes ting van het dorp voor de bevrijding van Walcheren In herinnerng houdt. Zaterdag is deze steen, welke in de muur van het nieuwe Raadhuis is inge metseld. onthuld en aan de bevolking overgedragen. We zien hier na de onthulling de afgvaardigde van de Britse Admiraliteit, Rear Admiral A. F. Pugsley, C. B., D. S. O. en de burgemeester van Westkapelle, Mr. M. Tydeman. Franco's opvolger Generaal Franco overweegt een plan voor het herstel van de monar chie in zijn land, meldt Reuters cor- i respondent Christopher Bockley uit Madrid. De eerste stap zou het beleefd heidsbezoek zijn geweest, dat de 16- jarige prins Juan Carlos, oudste zoon van troonpretendent prins Juan, af gelopen week aan het Spaanse staats hoofd heeft gebracht. Franco zou de volgende .oplei ding" voor de jonge prins hebben uit gestippeld: 1. Een tweejarige diensttijd zonder speciale voorrechten als ca det bij het Spaanse leger, of alff adel borst bij de marine. 2. Een tweejarige studie aan de universiteit van Madrid. 3. Een technische opleiding van twee jaar. Daarna zou de prins „een begin mogen maken met nauwe samenwer king met Franco", die dan 67 jaar zal zijn. De opleiding zal waarschijnlijk dit najaar beginnen. Gevraagd, of dit inderdaad zo was, zei de minister van voorlichting, mr. Tobing, hierover nog niets naders te kunnen zeggen. Vice-premier Wongsonegoro heeft meegedeeld, dat de kwestie nog niet in het kabinet is besproken en dat ook niet het voornemen bestaat dit te doen. We zullen de reacties af wachten, zei Wongsonegoro, die hier aan toevoegde: „Graaf Van Bylandt heeft het waarschijnlijk wel goed be doeld, doch de uitwerking is geheel anders." Morgen viert Z. K. H. Prins Bern hard zijn 43ste verjaardag. Des och tends zal de drumband van de Kon. Militaire Academie de prins een aubade brengen bij het paleis. Des middags wordt, evenals verleden jaar, een tuinfeest gehouden in het paleis-park, waar een intern concours hippique wordt gehouden. Des mid dags en des avonds worden privé- gasten van de prins verwacht. ITALIAANSE EXPEDITIE IN DE HIMALAJA VERONGELUKT. Volgens berichten zijn drie van de vier leden van een Italiaanse expe ditie naar de Api-bergketen in Noord west-Nepal verongelukt. De leider van de expeditie, dr. Ghiglione zou de enige overlevende zijn. Niet te hard van stapel lopen in Oost-Azië Eisenhower en Dulles hebben schoorvoetend toegegeven aan Churchill's en Eden's aandringen om niet direct een conferentie bijeen te roepen voor dc vorming van een defensiepact voor Z. O.-Azië. De Britse staatslieden hebben met alle kracht hun stelling verdedigd dat het overijld tot stand brengen van zulk een pact de bestandsbesprekingen over Indo-China nadelig zou beïnvloeden. Zij zijn de Amerikanen echter in zover tegemoet gekomen, dat zij weekeinde met hen van gedachten hebben gewisseld over de voorwaarden van een Z. O.-Aziëpact en over de vraag, wie er lid van zouden moeten worden. Daardoor zullen de voorbereidingen voor een eventuele conferentie over het pact sneller kunnen verlopen. kelyke regeling van de problemen in dat gebied wenst en niet bij een voortzetting der communistische ex pansie werkeloos zal blijven toezien. Eisenhower en Dulles hebben zich evenwel zij het niet van harte bij het Britse standpunt moeten neer leggen, omdat zij tot de slotsom kwa men, dat het nutteloos is buiten En geland om een defensie-organisatie voor het Verre Oosten op te bouwen, meldt Reuters correspondent Stan ley Priddle. President Eisenhower en sir Win ston Churchill zullen Maandag een laatste bespreking hebben en dan een communiqué opstellen. OOK E.D.G. TER SPRAKE. Vormden Indo-China en de situa tie in Z.O.-Azië de hoofdschotel van de zeer drukke en „zeer vriendschap pelijke" besprekingen van dit week einde, daarnaast werd ook de nodige aandacht besteed aan de Europese Defensiegemeenschap en de uitwis seling van atoomgeheimen tussen beide landen. Op het punt van de EDG spraken Churchill en Eisenhower over ande re mogelijkheden voor de herbewa pening van Duitsland, in geval Frankrijk het Europese legerverdrag niet ratificeert, en over het verlenen van volledige souvereiniteit aan West-Duitsland, wat nu nog afhan kelijk is van het tot stand komen van het Europese leger. Niet alleen de vrees, dat de Ge- neefse besprekingen zouden misluk ken door een te haastige vorming van het Z.O.-Aziëpact, was het mo tief van Churchills verzet tegen Eisenhowers of Dulles' verlangens. De Britse premier was ook be zorgd, dat het Westen door een te snel tot stand brengen van dit pact de sympathie der Aziatische landen, zoals India en Birma, zou verliezen. Deze landen zouden in het pact een „kolonialistische onderneming" zien, aldus het Britse standpunt. De Amerikanen voerden aan, dat spoedige besprekingen over het pact de positie van de geallieerden tegen over de communisten in het Verre Oosten zou versterken en het de Russen en Chinezen duidelijk zou maken, dat het Westen een daadwer- Nederlanders in Canada scheppen weer hun land Een groep Nederlandse emigranten is in Canada de Nederlandse faam aan het bevestigen, dat God de wereld' geschapen, maar Nederland zijn eigen Jand gewonnen heeft. Deze Nederlan ders vonden in de buurt van Vancou ver een uitgestrekt moerasgebied, dat omgeven was door vervallen dijkjes. Op de oude, beproefde Nederland se manier zijn deze mensen begonnen het land in te polderen, teneinde, evenals in Nederland, een vrucht baar stuk grond aan het water te onttrekken. Het heeft er alle schijn van, dat zij zullen slagen en Vancouver houdt al rekening met de mogelijkheid, dat het zeer binnenkort de zuivelleveran- cier vlak naast de deur zal hebben.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1