RIJNSTREEK Met Avifauna gaat het goed Gunstige beschikking over bouw 24 woningen en bejaardenhuis B.B. ZATERDAG 26 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA I GEMEENTERAAD ALPHEN AAN DEN RIJN Vrijdagavond kwam de gemeente raad van Alphen aan den Rijn in vergadering bijeen. De tegen half acht aangekondigde bijeenkomst ving veertig minuten te laat aan. Het nieuw lid, de heer A. M. van Muiswinkel, die vanavond beëdigd zou worden, liet op zich wachten. Toen hij tenslotte arriveerde wer den de formaliteiten vervuld. Loco burgemeester J. v. d. Berg, die we gens vacantie van burgemeester Ed. C. Witschey de vergadering presi deerde, sprak een kort begroetings woord tot de opvolger van het lid W. Brouwer. (A.R.) Bij het voorstel met betrekking tot de aanvrage voor inrichting van de R.K. School te Aarlanderveen, beaamde het lid Ruijssenaars dat 't college terecht een deel van de aan vrage afwijst. Van weigering mag echter geen sprake zijn. Medewer king moet volledig verleend worden als het schoolbestuur een afzonder lijke aanvrageindient en 'n begro ting bijvoegt. Er is niet teveel aan- Weth. Dekker gaf toe dat er geen overdreven zaken zijn aangevraagd, maar wat aangevraagd is moet deels langs een andere weg van de ge- gemeente worden verkregen. Avifauna Toen de begroting van Avifauna ter sprake kwam, noemde het lid Rogaar deze optimistisch en hoopte dat ze niet zal teleurstellen. Er zijn wel hoopvolle tekenen. Toeloop valt nu al mee. Succesvolle inzet een fe licitatie waard aan gemeentebestuur, stichtingsbestuur en de gemeentena- renren. Het is dubbel prettig omdat ook vermakelijkheidsbelasting de gemeentefinanciën versterkt, welk bedrag weer volgens gebruik, dienst baar wordt gemaakt voor culturele doeleinden. Het is goed, dat de kip, welke nu toch werkelijk gouden eieren gaat leggen (de verwachting is dat plm. 50.000 gulden baten over blijven) destijds niet geslacht is. Het lid Gesman had liever gezien dat het restaurant verpacht was ge worden. Hij maakte bezwaren tegen het plan om van de villa een restau rant te maken, dat door alle seizoe nen heen geopend zal worden. Hij ziet hierin een oneerlijke concurren tie tegen de plaatselijke restaurants Bovendien verwacht hij dat het „villa-restaurant" onrendabel zal zijn. Had ook gaarne een exploitatie gezien van de speeltuin. 'Het lid v. d. Meent betreurt dat de begroting van Avifauna nu pas is ingediend. Nu is het louter forma liteit. De raad kan hierop nu geen invloed meer uitoefenen. Spr. laak te de geheimzinnigheid waarmede een en ander omgeven wordt. Ook hij wilde weten waarom het restau rant niet verpacht werd. Overigens was spr. best te spreken over de in druk welke Avifauna thans weer naar buiten maakt. Hij betreurt dat aan de burgemeester, die zich zoveel moeite voor het behoud van Avi fauna heeft getroost, niet een eer volle plaats in het stichtingsbestuur is ingeruimd. Hij informeert waar om de villa aan restauratie 10.000 moet kosten, terwijl het door de vorige eigenaar in goede staat ■yverd gehouden. Spr. maakte tenslotte nog enige bezwaren tegen de verbou wingsplannen van de villa tot res taurant, waarmede 35.000 gemoeid zal zijn en vraagt zich af of dit dan wel rendabel zal zijn. Het lid Slootjes maakte eveneens een opmerking met betrekking tot de late indiening van de begroting, terwijl destijds door de voorzitter van het stichtingsbestuur (Weth. Deerenberg) al enkele cijfers aan de pers werden verstrekt. Spr. mist de verontschuldiging hiervoor aan de raad. Hij acht het voorts noodza kelijk dat een econoom de gang van zaken bij Avifauna van dag tot dag controleert. (Penningmeester van Avifauna ls het raadslid drs. in de economie C. Goedhart). De voorz. wees op de moeilijke taak, welke op de schouders van het sticht.bestuur was gelegd, toen Avi fauna werd overgenomen. Het park ziet er nu goed uit. 't Bezoek is be vredigend. Avifauna staat weer aan de top. Het restaurant (in de villa) wordt geopend om de aandacht op Avifauna gevestigd te houden door het hele jaar. De voorz. verwacht hiervan geen concurrentie voor plaatselijke bedrijven. Van de speel tuin zegde spr. een aanvullende be groting toe. Spr. erkende dat de be groting laat bij de raad is ingediend maar dit treft niet het bestuur van Avifauna, want de begroting is reeds op 29 Maart bij B. en W. binnenge komen. Hierop wees later ook weth. Deerenberg, de voorz. van het sticht, bestuur. Het verificatiebureau dat de gemeenterekeningen contro leert. volgt ook de gang van zaken van Avifauna, zo deelde spr. mee aan het adres van het lid Slootjes. Weth. Deerenberg lichtte nog toe, dat 't leidinggevend personeel voor het hele jaar in dienst is genomen. Zulks met goedkeuring van de raad van advies, ter voorkoming van re gelmatige wisselingen. De afreke ning van de aangelegde speeltuin is nog niet opgemaakt. Wat de be woonbaarheid van de villa betreft zonder grondige restauratie en re paraties, merkte weth. Deerenberg op, dat indien het lid v. d. Meent de villa gezien had, nadat de vorige be woners (fam. v. d. Brink) die had den verlaten, hij ongetwijfeld zijn opmerking niet had geplaatst. Dit beaamde het lid Slootjes. Hierna werd de begroting, waarvan overi gens aan de' pers geen cijfers zijn verstrekt .goedgekeurd. Voor de woningbouw Bij het voorstel tot verstrekking van een lening groot 414.430.aan de woningb. ver. „Alphens Belang" voor de bouw van 22 middenstands woningen met 4 garages op plm. 70.per maand is begroot, infor meerde de heer Slootjes of de 28 eensgezinswoningen aan de Albert Verweijstraat (woningb.ver. „Eens gezindheid") al verhuurd zijn, zo niet dan geen bevordering van bouw van nog meer dure woningen. Vindt de prijzen van de onderhavige wonin gen (Alphens Belang) te hoog. Hij drong aan op de bouw van meer ar beiderswoningen en verzocht het college regelend op te treden tegen bewoning van woningwetwoningen (voor arbeiders bestemd) door beter gesitueerden. De heer v. d. Akker wilde niet te gen dit voorstel stemmen, maar ver zocht het college in de toekomst de bouw van overwegend dure wonin gen tegen te gaan en de bouw van arbeiderswoningen te bevorderen. Daaraan is groter behoefte. Het lid Gesman kantte zich tegen het voorstel. Eerst arbeiderswonin gen bouwen, anders wordt de ver houding scheef getrokken. De heer Brokaar meende te we ten ,dat de' aanvrage voor de mid denstandswoningen aan de Albert Verweijstraat (28 stuks) als zeer behoorlijk is. Voorts bleek hij goed- geinformeerd te zijn, dat de huur prijs van de aangevraagde bouw van 22 middenst. woningen (Alphens Belang) zeker 4.a 4.50 lager zal komen te liggen (de aanbeste ding viel nogal mee; zie de inschrij- I ving elders in dit blad.) Hij ziet de verhouding middenst. woningen en arb. woningen nog niet zo scheef. Het lid Verdonk bracht in het midden, dat b.v. leraren hunkerend uitzien naar grotere woningen. Ook deze groepen moet de gemeente aan passende woning helpen. De heer Ruijssenaars erkende, dat Alphen groot gebrek heeft aan ar beiderswoningen, maar men moet ook open oog hebben voor de mid dengroepen van welke velen nu noodgedwongen in woningwet-wo ningen wonen. Zodra grotere wonin gen beschikbaar zijn, komen kleine re, arb. woningen, vrij. Voor het leidinggevend personeel van „Baro nie" moeten ook middenst. wonin gen beschikbaar zijn. Dit lid is niet bevreesd dat de duurdere woningen niet verhuurd zullen worden. Hoofd zaak is dat er woningen komen. Juicht het voorstel toe. De heer Rogaar wees er op, dat dit misschien ook een middel is om immigratie woningen aan tè trekken. De voorz. antwoordde, dat in Alphen gebrek is aan alle mogelijke woningen. Na de oorlog zijn hier geen middenst. woningen gebouwd, met uitzondering van soortgelijke woningen, welke door eigen bou wers zijn gesticht en door aanne mers zijn gebouwd voor de verkoop. Van de 28 „Eensgezindheid" wonin gen zijn al bijna 20 verhuurd. Ves tiging „Baronie" brengt bouwvolu me mee, zodat hierdoor Alphenaren niet gedupeerd worden. Als de 81 woningen welke thans op stapel staan, gebouwd worden, zijn we al door de toewijzing voor dit jaar heen Hierna aangenomen, met tegenstem men van de leden Gesman en Slootjes (de laatste om financiële re denen). De heer A. M. van Muiswinkel ,werd benoemd tot lid van de comm. van bijst. voor de financiën, voor de industriële ontwikkeling en voor on- derwijsaangelegenheden. Tot gedele geerde in het bestuur van de ver. „Alphens Zwembad" werd benoemd de heer W. S. v. d. Meent en tot lid raadslid van het sticht, bestuur van „Avifauna" werd benoemd de heer W. Geerlof. Ongebruikelijke weg. Voorts stelde het college, staande de vergadering, voor óm tot lid,niet raadslid te benoemen mr. J. W. Loef Hierbij tekende het lid Rogaar be zwaar aan tegen de gang van za ken. Waarom werd dit voorstel niet schriftelijk aan de raad gedaan. Hij vroeg dit voorstel terug te nemen en langs de gebruikelijke weg een voorstel te doen. De voorz. verontschuldigde zich, deze gang van zaken is aan een misverstand in het college te wijten. Men was van mening, dat het voor stel schriftelijk was gedaan. Hij voelde niet voor terugname, in het belang van Avifauna. De heer Duin opperde even krach tig bezwaren als zijn collega. De persoon Loef is hem onbekend. In de vorige vacature werd al op een even onvoorbereide wijze voorzien. Dat heeft spr. nog geaccepteerd, om dat de persoon in kwestie voldoen de bekend was. Thans vindt hij deze gang van zaken niet elegant. Stelt voor het voorstel terug te nemen. Na ruggespraak bleek het college (op de heer Nijman na) niet bereid aan het verzoek go volg te geven. Het voorstel van de heer Duin werd gesteund door de heren Nijman, Ruijssenaars, v. d. Akker, Rogaar, Duin, v. d. Ment en Slootjes. Het voorstel tot terugname werd ver worpen en het voorstel van het col lege aangenomen met genoemde le den tegen. Bij de stemming kreeg mr. Loef 12 stemmen, de heer L. D. Schouten 1 stem en er waren voorts 5 briefjes blanco. De heer Slootjes onthield zich van stemmen. Bij het voorstel tot aankoop van de hoeve „Vorselenbrug" uitte de heer Rogaar zijn vreugde over de plannen om een speeltuin beschik baar te stellen aan „Vreugdeoord" en ook over het feit, dat thans ook de sloot achter de Visser straat ge dempt kan worden. De heer v. d. Meent vond de aan koopsom ƒ25.000 te hoog. Het is een bouwvallige hoeve, welke veel on derhoudskosten zal vergen. Hij toon de zich ook niet eens met de grond prijzen 10.welke de heer A. L. Oudenes zal moeten betalen voor de grond aan de Vijverstraat. De hiervoor vastgestelde prijs moet 14.50 bedragen. Hierna aangeno men, met tegenstem van de spr. De raad verlaagde de gasprijs met Yt ct., doch verhoogde de meterhu- ren met plm. 50% (dit laatste t.b. van de liquidatielasten van het gas bedrijf), welke verhoging zal duren tot de kapitaalslasten zullen zijn vereffend cn betalingen wegens wachtgelden aan personeel niet meer nodig zullen zijn. De overige voor stellen werd z.h.st. aangenomen. Nadat de raad in geheime zitting had beraadslaagd, over de bezwaren van Ged. Staten met betrekking tot het raadsbesluit van 19 Febr. 1953 i.z. grondaankoop van de N. Samson N.V., Alphen op grond van de te ho ge prijs, stelde het lid Ruijssenaars het college voor het betreffende be sluit ongedaan te maken. Zowel in het college als in de raad waren de meningen verdeeld. Tenslotte werd het voorstel met 11 tegen 8 stemmen aangenomen. Uitslag aanbesteding. In op dracht van de woningbouwvereni ging „Alphens Belang" heeft archi tect W. Brouwer hedenmorgen in hotel Centraal aanbesteed de bouw van 22 middenstandswoningen en 4 autoboxen, te bouwen aan de Java- straat en Surinamestraat. Er waren 10 inschrijvingen, waarvan 1 ongel dig. Hoogste Gebrs. A. en J. Breur te Zwijndrecht voor 335.000,Laag ste fa. S. Tromp te Alphen voor ƒ310.600,—. De gunning is aangehouden maar medegedeeld werd, dat alle inschrij vers beneden de begroting bleven. Geb. Gerardus Cornelis, z. v. G. W. v. Deuren en G. A. v. Gils; Dirk Ja cobus, z. v. D. Boerefijn en J. van Rijn; Geertruida, d. v. G. Verkerk en A. Zandstra; Dirkje, d. v. J. Brouwer en M. v. d. Spek; Andreas Cornelis Joannes Maria, z. v. J. N. Groen in 't Wout en Th. C. Remmerswaal. Ondertr.: Jacobus Niehot, 30 j., en Bastiana Koole, 27 j.; Gerardus Th. den Hartog, 30 j., en Hillegonda G. C. Wijfje, 26 j.; Gerardus Zwaan, 28 j., en Teuntje Cornelia Griffioen, 24 j.; Willem Verboom, 28 j., en Jaap je C. Bos, 22 j. Getr.: Leendert Zoetemeijer, 28 j., en Djoeke Wagenaar, 32 j. Overleden: Jan Pietcr de Jong, 74 j.; Wilhelmus A. Lam, 66 j.; Cornelis D. de Groot, 49 j.; Frederik Wentzel, 59 j. Gemeenteraad van Nieuwkoop Verbeteringen aan de Achterweg Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Nieuwkoop in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester M. P. v. d. Weij- den. Met een vraag over de notulen van de vorige zitting werd de 21 agenda-punten tellende vergadering geopend. Hierna bracht de voorzit ter dank aan het huldigingscomité dat de intocht van de Koningin heeft voorbereid. Ook de bevolking heeft zijn beste beentje voorgezet om H.M. een zo goed mogelijk beeld te geven wat Nieuwkoop als indus trieplaats kan voortbrengen. Verder zegde hij dank aan de ge meentearchitect en de administra teur van het gemeentelij k-ontgin- ningsbedrijf. De heer Pieterse en de heer Groenendijk hebben in het be lang van gemeente hun kunnen en weten naar voren gebracht en ieder respect afdwingen. Zij beiden zijn mannen geweest van stavast. Ver der hoopte de voorz. dat ook de naar volle tevredenheid zal werken wat zeer zeker aan geen twijfel on derhevig is. Woningen voor bejaarden. De rekening van de schoolartsen- dienst werd aangenomen, evenals de uitbreiding van de christ. school. Over het extra contingent woningen voor bejaarden werd druk van ge dachten gewisseld. Ged. Staten zijn in beginsel bereid aan deze gemeen te een extra contingent woningen toe te wijzen voor bejaarden. De ar chitect heeft toezegging gedaan aan het einde van de maand definitieve plannen en bestek gereed te hebben. De heer Markman (KVP) maakte 'n opmerking in verband met de vlees keuringsdienst, deze opmerking zal bij een volgende vergadering van de vleeskeuringsdienst worden be sproken. B. en W. stellen voor over te gaan tot de vaststelling van een instruc tie voor de gemeente-architect. In punt a. van het schrijven wordt na lang beraad de leeftijd 40 jaar ge schrapt. De verdere punten vinden de instemming van de raad behalve het motorrijtuig deed enig stof op waaien. De heer Markman zag gaar ne een geringere vergoeding b.v. 7 Y< ct per k.m. Bij nader uitleg en be raad legde de heer Markman zich bij het voorstel van B. en W. neer, mits de architect dan geen verdere declaraties indiende. Ook mag de gemeente-architect niet betrokken zijn bij een niet door de gemeente opgedragen werk enz. Hierover be sliste de raad unaniem. De toeken ning van de woningverbeteringen aan F. J. T. Kempen te Aarlander veen, woning Zuideinde 47 te Nieuwkoop en aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente werd toege wezen. Demping Voorwetering Aan de demping van de Voorwe ring werd enige aandacht besteed. Het punt was reeds eerder in de raad geweest maar aangehouden voor nader onderzoek tot deze ver gadering. In verband met niet ten uitvoer brengen van dit punt werd besloten de gemeente-architect eens na te laten gaan in hoeverre men b.v. de hekken en hagen bij de wo ningen aan kon brengen. De wijziging van de AOB en de vordering wegbelasting gingen zon der critiek onder de hamer door. De verkoop en ruiling van het kampeer tereinr deed enig stof opwaaien. De raad was het eens dat men zo vlujf mogelijk een eigen toegang moest hebben voor dit terrein, dit breng met zich mee dat er ook een nieuwe brug zal moeten komen. Overname gedeelte Achterweg. De heer Zwart juichte het toe dat het eindelijk zover is maar vindt het jammer dat de weg waaraan nieuwe huizen staan hier niet onder is be grepen. Het overgenomen stuk Ach terweg tot en met de woning van de heer Nieuiwenhuizen zal worden voorzien van een nieuw wegdek. Over de bouw van 24 huizen aan de Achterweg was men het spoedig eens. Er is een schrijnend tekort aan woningen en daarom besloot de raad unaniem tot de bouw van deze 24 woningen over te gaan. Over de aanbesteding ging men in geheime vergadering. Er zullen dan drie blokken komen. De subsidie Chr. Vereniging voor het verplegen van lijders aan val lende ziekte te Haarlem werd na 'n stellige uiteenzetting van de heer Bloos afgewezen. Met de subsidie van het lager onderwijs ging men na een opmerking van de heer Mark man accoord. De beschikbaarstelling van de premie voor de VEBO werd goedgekeurd. Met de premieverho ging inzake de vervanging van krot woningen was men het eens eij de raad schaarde zich aohter het voor stel van B. en W. om de heer van de Haak aan de Noordenseweg te helpen. Met ingang van 1 Juli 1954 zullen de kleuterscholen per leer ling een vergoeding krijgen van 20.00 per jaar. Met het voorstel van de heer Markman over de aan stelling doodgraver kon ook de heer Stoppelenburg zich verenigen. De stemming bracht 6 stemmen in het voordeel van de heer D. Zwart en 3 voor de heer C. v. Soest. Met de aankoop van benodigdhe den tot plaatsing van banken ter waarde van 800.verklaarde de raad zich accoord. De wijziging alg. ambtenarenre glement inzake vacantiegratificatie en de interimregeling ziektekosten ambtenaren 1954 gingen zonder cri tiek onder de hamer door. De riole ring van de R.K. School te Noorden was een noodzaak, zo verklaarden de heren Stoppelenburg en Bloos. Een uitleg van de kosten ad. 3.282.50 werd op verzoek van de heer E. H. van Dam (KVP) gegeven. Met algemene stemmen werd als onderwijzer aan de O.L. School be noemd onze plaatsgenoot de heer N. Segaar. De datum van indiensttre- den zal zijn zodra de heer Ineke naar elders vertrekt. De wijziging gemeentebegroting 1953 en 1954 werd na een enkele vraag aangeno- Rondvraag. De heer Zwart (Gem. Bel.) vraagt van wie het onderhoud van de Nieuwveenseweg vanaf de Hoogt tot aan de Nieuwe weg is. De polder is de eigenaar en daarom zou hij wil len vragen of de knik welke in dit gedeelte zit niet kan worden weggenomen, de melkrijders Ver liezen hier hun melk uit de bussen. De heer van Dam lid van 't polder bestuur geeft toe dat het zo is maar er is weinig aan te doen dit blijft men houden. Langzamer rijden is daarom de enige oplossing. Verder stelt de heer van Dam nog een vraag over de verbouwing van eigen huizen met subsidie van het Ter- lingenfonds. Hierna ging de raad in geheime zitting over de aanbeste ding van de te bpuwen nieuwe hui zen op de Achterweg. ALKEMADE Missietentoonstelling AX,A*R*M* in drie plaatsen tegelijk nieuw benoemde gemeentearchitect het laatste punt de vergoeding voor Invasie van missionarissen in Roelof arendsveen Zoals algemeen bekend geacht mag worden, wordt in het dekenaat Al phen aan den Rijn van 812 Sep tember a.s. op drie plaatsen tegelijk een grote missietentoonstelling ge houden en wel te Alphen aan den Rijn, Langeraar en Roelofarends- veen. De tentoonstelling te Roelof- arendsveen is echter bedoeld als centrum voor geheel Alkemade, om reden naast de beide plaatselijke pa rochies, ook Oude Wetering, Oud Ade en Rijpwetering hieraan hun medewerking zullen verlenen. Op de doelstelling van een missietentoon stelling behoeft nauwelijks te wor den ingegaan, aangezien de naam zelf reeds voldoende de betekenis weergeeft. Echter, bij de voorberei dende besorekingen voor de missie.- tentoonstelling, welke wij op uitno diging bijwoonden, gaf rector P. van Straal en, directeur van het dioce saan Missiebureau, nog een warme aanbeveling om het gestelde doel ook in Roelofarendsveen volledig te bereiken. Dit houdt in, meer bekend raken met het missiewerk en missie liefde aankweken. Het was spr. be kend, dat binnen het gebied van de tentoonstelling te Roelofarendsveen vele warm kloppende missieharten waren. Juist daarom moet het niet moei lijk zijn om middels een zgn. blik- sem-actie het lidmaatschap van de Pauselijke Missiegenootschappen te doen stijgen. Dit houdt in, dat in alle parochies op een bepaalde Zondag in alle H.H. Missen door missiona rissen over de missie wordt gepreekt, waarna bij het uitgaan der kerk fol ders zullen worden uitgereikt. Een groot getal propagandisten komt dan in de loop van de dag de folder met aangehechte strook, waarop men met naam en adres tot het lidmaatschap besluit, terug halen. Mgr. C. Kramer missiebisschop en zelf missionaris heeft gewezen op de grote waarde van dit lidmaat schap. Niet alleen om de financiële steun, maar vooral wel om de vrij willige verplichting tot het dagelijks bidden van één Onze Vader en één Wees Gegroet, aangezien juist in deze tijd het gebed voor de Missie zo drin gend noodzakelijk is. Op deze bijeenkomst, welke in de Pancratiuszaal werd gehouden, bleek uit de besprekingen wel dat er om vangrijke werkzaamheden verricht zullen moeten worden aleer de ten toonstelling haar deuren zal kunnen openen. Pater C. van Dijk presideer de de bijeenkomst en had rond zich verzameld het comité ter voorberei ding, alsmede de sub-commissies uit alle aangesloten parochies. In zijn welkomstwoord mocht hij ook be groeten rector P. van Straalen, pater J. Busé van de Orde der Kruisheren, hoofd van de vereniging van Neder landse Missionarissen, kapelaan Cor- nelissen van de parochie Maria Pre sentatie, kapelaan M. Rutten van Rijpwetering en enkele prominente figuren uit het plaatselijke vereni gingsleven, welke bereid gevonden waren in het comité zitting te nemen. Natuurlijk ontbraken ook de af vaardigingen van leken-missievereni- gingen niet op het appèl. Uit het verloop der besprekingen werd het wel duidelijk dat deze ten toonstelling op grote voet geschoeid zal worden. In Roelofarendsveen zal derhalve de gehele Pancratiuszaal van voor tot achter nodig zijn. Leerzame stands, waarbij 12 missionarissen ter expli catie aanwezig zullen zijn, zal de no dige bekendheid aan de missie-arbeid geven. Om het geheel voor een ieder aan trekkelijk te maken zal er tevens een z.g. fancy-fair gehouden worden, met zeer aanlokkelijke attracties. De toe gangsprijs werd bepaald op 0,35 en voor kinderen op 0,15. Prijzen voor deze fancy-fair worden begrijpelijk dankbaar aanvaard. Voor deze ten toonstellingen, welke gelijkelijk te Alphen a. d. Rijn, Langeraar en Roe lofarendsveen worden gehouden heeft men wel de zeer toepasselijke naam A.L.A.R.M. (Algemene Langeraarse, Alphense en Roelofarendsveense Missietentoonstelling) bedacht. Op een Zondag vóór de tentoonstellings- dagen van 812 Sept. zullen missio narissen in alle H. Missen alarm prediken voor deze missie-propa- ganda. Natuurlijk zal de opening met enige luister gepaard gaan. Na de onderlinge taakverdeling en bespreking propaganda, kwam ook dit punt aan de orde. Een voorlopig programma werd opgesteld. Op Woensdag 8 Sept. zullen des avonds 7.30 aan de brug te Oude We tering 12 missionarissen arriveren. Met medewerking van jeugdvereni gingen, muziekvereniging, missiege nootschappen e.a. zullen dezen in een optocht ingehaald en naar Roelof arendsveen geleid worden, waar dan te 7 uur de officiële opening zal plaats hebben. Zaterdag 11 Sept. komt mgr. C. Kramer, missiebisschop, thans te Kat wijk, naar de tentoonstelling. Te 6.30 uur wordt deze begroet te Oud-Ade, waarna hij op feestelijke wijze naar Rijpwetering geleid wordt, waar dan te 7 uur in de parochiekerk een pon tificaal Lof gecelebreerd wordt. Te ca. 7.30 uur vertrekt mgr. dan naar Roelofarendsveen voor een be zoek aan de tentoonstelling. Tijdens de tentoonstellingsdagen zal ook aan de schooljeugd gelegenheid gegeven worden om de tentoonstel ling te bezoeken, terwijl op de scho len zelf door missionarissen over het Missiewerk gesproken zal worden. Begrijpelijk is dit alles maar een be knopt overzicht van het programma. Enkele dagen voor de tentoonstelling echter zal een speciale Missie-krant, welke huis aan huis bezorgd zal wor den, verschijnen. Wij geloven wel er van overtuigd te mogen zijn, dat ge zien de enthousiaste voorbereidingen en grootse opzet ook te Alkemade deze missietentoonstelling in alle op zichten zal slagen. BOSKOOP Wijziging doktersdicnst. Door onvoorziene omstandigheden is de medische dienst voor Zaterdagmid dag en Zondag a.s. gewijzigd. Inplaats van dr. Jongeneel, zal wor den waargenomen door dr. Chr. H. Flim, Zuidwijk, tel. 38. Voetbal. Hedenavond (Z.) wordt op het terrein van de V.V. „Bos koop" de wedstrijd Boskoop IUnio Doe mee aan de B.B. Wacht niet op Uw buurman. U bent Uw buurman's buurman. Bureau B. B. Langebrug 56, tel. 30441. „Boskoop" naar Soestdijk. Op uitnodiging van het Paleis Soestdijk- elftal, zal „Boskoop" op Dinsdag 29 Juni, de verjaardag van Prins Bern- hard, naar Soestdijk gaan om een wedstrijd te spelen. Zoals bekend heeft het Soestdijk-elftal vorig jaar een bezoek aan Boskoop gebracht en toen te kennen gegeven, de band te willen behouden. BODEGRAVEN Onderscheiding. Te Apeldoorn werden de zg. Brobata-vakwedstrij- den gehouden. Onze plaatsgenoot, de heer v. Zeideren nam hieraan deel. Hij wist in de verse afdelingen van de brood- banketbakkerij in totaal 6 prijzen te behalen. Avondvierdaagse. In het kader ▼an een te Gouda georganiseerde Avondvierdaagse passeerden enkele duizenden wandelaars onze gemeente, in het Parochiehuis werd halt ge houden en even gerust. Het Tamboer corps „Triomf" haalde de wandelaars in en marcheerde voor hen uit. Het was een lange stoet van allerlei groe pen uit Gouda, Bodegraven en om liggende plaatsen. Via Oud-Bodegra ven marcheerden de tippelaars, op gefrist door pepsi-cola, weer op de Pijpenstad aan. De belangstelling van de bevolking was bijzonder groot. Roode Kruis-avond. Als slotstuk van de grote feestdag was na de re ceptie een feestavond georganiseerd, waar behalve het bestuur, hoofdbe stuursleden, leden van de colonne met echtgenoten of verloofden en vele ge nodigden aanwezig waren, alsmede de beide wethouders A. v. d. Heyden en C. Larssen. De voorzitter mr. H. La Gro sprak het welkomstwoord. Hij begon met het ophalen van enkele oude herin neringen vanaf de oprichting. De laatste 5 jaren heeft de afdeling per jaar gemiddeld 46 maal geholpen, bij ernstige ongelukken. De successen van de colonne zijn nationaal bekend. Thans telt de afdeling 1656 leden met een gemiddelde contributie van 1.60 of ƒ0.38 per inwoner! Spr. prees de samenwerking met hoofd- en gemeen tebestuur en de onderlinge verhouding in het eigen bestuur. Hierna werden diverse onderschei dingen uitgereikt. De eerste aan de heer J. v. d. Poll die 20 jaar verbon den is aan het R. Kruis, eerst als co- lonniecommandant, later als bestuurs lid. De penningmeester, de heer J. v. d. Vlist, kreeg eveneens de gesp en de oorkonde voor 20 jaar trouwe dienst. Een vijftal colonneleden werd op dezelfde wijze gehuldigd nl. de heren R. v. Beek, T. Ooms, D. Vre- dendaal, J. Grootendorst en E. v. Waveren, adjudant, die de laatste 15 jaar bij 80 pet. van de ongevallen het eerst aanwezig was. Met een bij zonder woord van waardering ontving ook dr. Bije de gesp. en oorkonde voor al het werk als colonne-comman dant verricht. Spr. had nog één wens n.l. een eigen gebouw. Hierna sprak namens het hoofdbestuur jhr. Ver- speijck, directeur van het R. Kruis, woorden van waardering tot de voor zitter en de afdeling. Mr. La Gro ont ving een miniatuurtje, behorend bij het kruis ver verdienste, dat de voor zitter op de receptie was opgespeld. De heer E. v. Waveren voerde het woord namens de colonne en dankte voor de onderscheidingen. Toen was het tijd voor het optreden van de heer N. Scholenberg uit Dordrecht die het amusementsgedeel te voor zijn rekening zou nemen. Maar toen kwam een kink in de kabel nl. in die van het electrisch net en zat de gehele gemeente een half urn- in het donker. Toch werd het nog een avond, die klonk als een klok. Vermeldenswaard is nog de aanbie ding van 6 brancards door de 4 grote plaatselijke industrieën, terwijl de heer C. Hoogendoorn een exemplaar van de door hem uitgevonden schep- brancard als cadeau overhandigde. Geboren: Ariena G., dr van D. Ha moen-Blok; Pietertje N., dr van W. de Wit-Verduijn; Johanna C., dr van L. v. Staalduinen-v. d. Kleij; Eduard C., zn van Th. Post-v. Dijk. Ondertrouwd: J. Blommestijn 24 j. en G. M. Bakker 22 j.; G. Jonkers 33 J. en P. Verlooy 33 jL. Marbus 29 j. en M. Boekhorst 27 j. Overleden: Antje C. Plomp 5 j., dr van P. Plomp-Breedijk. LEIDERDORP Poppententoonstelling. Gister avond vond in de kleuterschool aan de Sportlaan de opening plaats van de poppententoonstelling georgani seerd door het bestuur van de school. Zij had voor de tentoonstelling de beschikking over de bekende collec tie van H. M. Koningin Juliana. Op deze tentoonstelling waren in de poppen alle provincies vertegenwoor digd. Vanzelfsprekend waren daar ook de vele poppen bij die Hare Ma jesteit in het buitenland mocht ont vangen. Er was een plastic-pop bij die de Koningin bij haar laatste be zoek aan Ottawa kreeg. Dan waren er een stel uit Noorwegen in de na tionale klederdracht waarvan de beelden uit hout gesneden waren. Dit was ook het geval met een pop uit Tirol. Ook was er aanwezig een pop uit de laatste aanwinst en ontvangen bij het bezoek aan Zeeland. Het was er één uit een groep van zes en stel de voor een werkmeisje zoals ze na de overstroming in Zeeland hebben geholpen en waren uitgerust met schop en baggerlaarzen aan. De echt genote van de burgemeester, mevr. van Diepeningen opende de tentoon stelling en hoopte dat het initatief van het bestuur vruchten zou dragen en velen de tentoonstelling zouden komen bezoeken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9