Tumult in het stadion Trek van amateurs naar de vlees potten van professionals begonnen MARELS Oceaan liefde ZATERDAG 26 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDF BI AD - PAGINA 3 KAMPIOENSPLOEG IN GEVAAR DEURWAARDER LOOPT SPELERS VOOR DE VOETEN Na de alarmerende berichten van en kele dagen geleden, over de grote trek uit het land van het pure voctbal- ideallsme .naar de vleespotten van het professionalisme, komen nieuwe geruch ten over overlopende spelers de sport wereld vertroebelen, TalrUk zijn dc wilde nieuwtjes over namen van spelers, die tot de profclub „Utreoht" zouden ztjn toegetreden en nog zullen toetreden. Verwacht mag worden, dat het be stuur na Zondag de namen van de toe getreden spelers en van hen, met wie nog onderhandeld wordt, vrij zal geven. Het staat wel vast, dat deze stilzwij gendheid verband houdt met de kam pioenswedstrijden van DOS en de pro motiewedstrijden van HMS, want vol gens de geruchten zou zich bij de kern van het Utrechtse profelftal een HMS-er bevinden. Enkele dagen voor de eerste kam pioenswedstrijd van DOS is het het DOS- bestuur ter ore gekomen, dat drie zijner spelers een voorlopig contract zouden Sport dit weekend Het voetbal-seizoen kan gesloten worden STRIJD OM TITELS IN EINDSTADIUM Dit weekeinde kan in twee takken van sport, die eigenlijk in de winter thuis horen, voetbal en korfbal, de Neder landse kampioen bekend worden. Eind hoven krijgt bezoek van het Utrechtse DOS en de winnaar mag zich voetbal kampioen van Nederland 1954 noemen. In het 6tadion van Feijenoord te Rotter dam treedt Het Zuiden aan tegen Blauw Wit en ook hier kan de beslissing vallen. Buiten onze grenzen gaat de meeste belangstelling naar de kwart finales om het wereldkampioenschap voetbal. In Veendam ontmoeten zowel op Za terdag als op Zondag de waterpoloploe- gen van Nederland en Engeland elkaar. De roeiers beginnen Zaterdag aan de lustrumwedstrijden van het Groningse Aegir op het Leekstermeer. Voor deze tweedaagse strijd komen o.a. Zuidsla- vische ploegen naar Nederland. Zondag is het einde van de autorit Scheveningen—Luxemburg en' diezelfde dag wordt het Nederlands kampioen schap hardlopen over 25* km. In Roosen daal gehouden, terwijl ln Beverwijk Zweedse athleten hun krachten het Ne derlanders zullen meten. Het renprogramma, dat Zondag op Duindigt wordt gegeven bevat een springconcours waaraan twintig ruiters van de Zuidhollandse Jachtvereniging zullen deelnemen. De dravers komen op Mereveld en te Sappemeer baan. Vandaag en morgen worden op de Ne- nyto-sintelbaan de Rotterdamse athle* tiekkampioenschappen verwerkt. ATHLETIEK LANDY LOOPT TWEE MIJL. Tijdens internationale atletiekwed strijden te Pori in Finland heeft de Australiër Landy de 2 mijl gewonnen in de uitstekende tijd van 8 min. 42.4 sec., 2 sec. boven het wereldrecord van de Belg Reiff (8.40.4). Zijn tijd op de 3000 meter bedroeg 8 min. 9.4 sec. Op de tweede plaats ein digde de Fin Taipala in precies 9 min. VOLLEYBAL SIX WORDT OPGEHEHVEN. Op de korte agenda voor de ledenver gadering op Donderdagavond kwam een belangrijk punt van bespreking voor: Het al of niet voortbestaan van „Six". Inderdaad is Six zover gekomen, dat deze vraag aan de orde moest treden. - Na de gebruikelijke ceremonie van opening door de voorzitter, de heer Pols. en het voorlezen van het jaarverslag door de secretaresse, mej. Gr. Walter, heeft deze vraag niet veel stof tot dis cussie doen opwaaien. Eensgezind was men de mening toegedaan, dat het voort bestaan niet verantwoord is met het oog op de hoge lasten en betrekkelijk ge ringe inkomsten. Kap. Van Ingen betreurde ook deze afloop, en hoopte, dat zij, die willen blijven volleyballen, hun weg naar de katholieke verenigingen zullen vinden. Besloten werd de dames- en herenleden te presenteren aan de bestaande vereni gingen en Six te liquideren. De voorzitter dankte vooral de heren Diergaarde en De Kruys voor de steun aan Six gegeven in haar strijd bestaan. Enigszins timide werd de vergadering besloten, en gingen de leden, herstel, de ex-leden, uiteen, wetend, dat de tijd in Six een goede tijd geweest is. hebben getekend, daarna 100,zouden hebben aangenomen en daarvoor een kwitantie zouden hebben getekend. Juridische bijstand. Het bestuur heeft zich dan ook direct van juridische bijstand verzekerd. De contracten, die niet geheel aan de daar voor gestelde eisen zouden hebben vol daan, werden opgezegd, het geld terug gezonden. Bij de beroepsvoetbalbond is men, zo vernemen wij, van mening, dat deze op zegging niet van kracht kans zijn. Hier is, zo oordeelt men, sprake van een een zijdige opzegging van een arbeidsover eenkomst. Een deurwaarder zou de drie Utrechtse spelers aangezegd hebben, dat het door hen getekende contract niet als opgezegd wordt beschouwd. Het is dus mogelijk, dat een en ander tot een civiele procedure zal leiden. Mening van Vliet ^Eigenlijk weet ik nog van niets" „Officieel weet ik nog van niets, ik heb natuurlijk wel al gelezen dat ik voor zes maanden ben geschorst", aldus Arie van Vliet in een gesprek dat het ANP met de Woerdenaar had naar leiding van het incident tijdens de Ne derlandse baankampioenschappen te Am sterdam en de daaruit gevolgde schor sing. „Zodra ik bericht heb ontvangen ik in beroep. Kijk eens, dat ik niet op de wereldkampioenschappen zou kunnen rijden, is niet zo erg, maar om nu hele maal mijn fiets aan de kapstok te han gen, daar voel ik weinig voor. En dat een schorsing vap een half jaar daar op neerkomt, ging de wereldkampioen verder, is duidelijk, immers, ik ben nu 38 jaar en om dan na zes maanden niet rijden opnieuw te beginnen is onmo gelijk. Ik weet niet wat de KNWU wil, wel weet ik, dat ik als eerste over de finish ging. Neen, het laatste woord is nog niet gesproken. Rustig afwachten maar". „Lenig en Snel". Morgen voor alle categorieën pelotonrit, 40 km., voor de competitie, start 9.30 uur. Om 1 uur verzamelen op de Nieuwe Vaart voor de contróle van de Ronde van Zuid-Holland waarin twee premies worden uitgeloofd door L. en S. H. Zandvliet en A. Prangers starten in de Ronde van de Fruitmarkt te Den Haag. J. de Lange start in de Ronde van Zuid-Holland. Op 27 Juni a.s. zal voor het eerst ip de geschic lis van de Z.H. wielersport een wegwedstrijd over ruim 200 km. worden verreden. Deze draagt de naam van de Ronde van Zuid-Holland en wordt georganiseerd door de Haagse W.V. „Hollandia". De renners passeren ook Leiden en omstreken. De contróle langs Leiden is in handen van T. en W, „Lenig en Snel" te Leiden. Het ligt in de bedoeling om aan die renner die het eerst op de Nieuwe Vaart (Kanaalweg) de streep passeert een premie te geven. De renners passeren de Nieuwe Vaart ca. 1.30 richting Leiderdorp. Vertrek Fruitmarkt 13 uur. Hoorn brug 13.10. Leidschendam 13.20, Stomp- wijk 13.40, Zoetermeer 13.30, Zoeter- woude 13.45. Nieuwe Vaart (premie) Leiderdorp 13.55, Over de brug Koude kerk 14.05, Alphen a. d. Rijn 14.15. Bo degraven 14.30 via de sluis naar Gouda 15.05, Stolwijk 15.15, Krimpen a. d. IJssel 16.05, Gouda 16.25, Bergsehoek 17.05, Berkel 17.10, Delft 17.30, Schip luiden 17.40, 's Gravenzande 18.10, Den Haag, Fruitmarkt 18.40. Swift-eombinatie. De uitslag van de gehouden recordrit over 36 km. is als volgt: 1. J. Singerland 51 min.; 2. A. v. Houwelingen 51.20; 3. J. Riethoven Jr. 53.21; 4. A. Veltmaat 53.37; 5. L. Sik- king 54.41; 6. H. v. Gent 54.47; 7- A. Bos 55.53; 8. N. de Goede 57.03; 9. H. Boe- zaard 60.57. Be 50 km. voor de avondcompetitie gof als uitslag: A-klasse: 1. J. Slinger land 1.17.13; 2. C. Plasmeijer; 3. J. Riet hoven Jr.; 4. B. Rijkelijkhuizen; 5. A. v. Houwelingen; 6. D. Wallet. B-klasse: 1. C. v. Amsterdam 1.17.21; 2. W. Belt; 3. J. de Vroomen; 4. L. Sik- king; 5. A. Veltmaat (pech). C-klasse 40 km.: 1. S. Kooij 1.11.20; 2. H. v. Gent; 3. G. Mens; 4. A. Bos; 5. N. de Goede; 6. P. Turk; 7. G. Reychard (pech). Zondag rijden de A-klassers 100 km.; B-klasse 80 km. en C-klasse 40 km. Start 9.30 uur. Zaterdag rijden J. Slingerland en A. v. Houwelingen de Ronde van Midden Brabant (200 km.), B. Rijkelijkhuizen rijdt die dag in Reusel. In de Ronde van Zuid-Holland (200 km.) starten Zondag W. Vreeswijk, D. Wallet, C. Plasmeijer, A. v. Houwelingen, J. Slingerland en Th. de Vroomen. In de Ronde van de Fruit markt komen W. Belt, J. Riethoven Jr. en S. Kooij aan de start. MATTHEWS DE BE6TE DRIBBELAAR. Een groep journalisten heeft zich na de eerste ronde voor het wereldkampioen schap beraden wat wel de uitersten wa ren. waartussen elftallen en spelers zich bewogen. Men kwam tot de volgende conclusies: Het elftal, dat het zwaarste heeft te leurgesteld: Italië; de ploeg, die de meeste pech had: Turkije «twee spelers geblesseerd in de overgespeelde wedstrijd tegen Duitsland). Zwitserland wordt tot nu toe tot het meest verrassende ele ment in dit tournooi gerekend, als ploeg heeft Hongarije de meeste indruk ge maakt. terwijl de Brazilianen individueel hel knapste werk te zien gaven. Natuur lijk kwam Zuid-Korea uit de bus als de zwakste formatie. Zuidslavië kreeg een ereplaats als de stevigste ploeg. Wat betreft de spelers: Diskinson was de grootste pechvogel (hij schoot in de wedstrijd tegen de Belgen in eigen doei), maar de beste dribbelaar was ook een Engelsman: Matthews. Do voorzetten op maat van Juan Schiaffino brachten deze Urugueeg de lauwerkrans als de man- die-het-beste-plaatst en de Zwitser Neu- ry werd genoemd als de achterspeler, die altijd weer terug komt. Geen Hongari Zeker wel: Hidogkuti als voorwaarts met het hardste schot en Csibor als 6nel sle man in de voorhoede (hij kan de 100 meter in 10.7 sec. lopen) kregen een ereplaats. WATERPOLO LWV I—DZV III 1—3. Beide ploegen leden nog geen neder laag. maar het had in deze wedstrijd beter geweest, dat men rekening had gehouden met een snel zwemmende te genstander en nog beter zijn mondje dicht te houden buiten de lijnen, verscheen, geheel onnodig, de thuisclub met een invaller en dra wist DVZ met gevaarlijke aanvallen de thuisclub in het nauw te brengen. De linksvoor van de gasten bracht de stand op 01 en na een grove dekkingsfout werd het voor rust zelfs 02. In de tweede helft deed de thuisclub het iels beter maar na twee corners werd het toch 0—3. Dan moet een DVZ- speler het water uit, de stand wordt door Dool 1—3 en na belediging van de scheidsrechter blijft de DVZ-speler bui ten de lijnen. De tijd is echter te kort deze numerieke meerderheid doelpunten om te zetten. LWV II—SWIP III 3—4. Een geanimeerd partijtje waterpolo waarbij de gasten de kansen beter \v' ten te benutten. Van Meurs, De Kruis Linschoten maakten de doelpunten voor de thuisclub, maar kwamen even adem te kort om de overwinning te behalen. ZIAN III—SL.8TAD I (AME8) 0—8. Een overwegende meerderheid, zonder tegenstand bracht reeds met rust de stand op 04. Eindstand 08. De gezus ters Oostrom R. en A.) bijgestaan door L. Wolters en EUy Stouten zorgden voor de doelpunten. WATERSPORT DE AVONDVIERDAAGSE. De Leidse Avondvierdaagse trof het deze avond wel zeer slecht en met het binnenkomen van de deelnemers werd vrij gestart, dit met 't oog op het slechte weer. Ondanks deze tegenslag word er toch met animo gewandeld en reeds na enkele uren kwamen de tippelaars dóór nat maar enthousiast thuis. Vier deelnemers behaalden deze avond het gouden kruis t.w. 10 x deze avond vierdaagse. De heer J. v. d. Linden, rnevr. F. L. E. SauerWolfers, mevr. J. de GrootPruissen, mej. A. v. d. List waren de uitverkorenen, met bloemen gehuldigd. De heer M. Zwart als de geestelijke leider van deze avonden, reikte met een hartelijk woord deze onderscheiding uit. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND. j In de persoonlijke kampioenschappen 1 der L.B.B. wisten de hier volgende spe- Iers in de diverse klassen de titel te winnen. 2e klas Th. Overdevest (UVS); 3e klas Chr. Rietkerk (DOS); 4e klas W. Nie- kerk (UVS); 5e klas J. W. Bergshoef Cs Centrum. Alphen). Woensdagavond a.s. valt de beslissing in de 6e klas. deze wedstrijden worden gehouden in het clublokasl van TOP. SCHAKEN Het zone-schaaktournooi te München is door de Duitser Unzieker gewonnen met een totaal van 15 punten. Op de tweede plaats eindigden onze landgenoot Donner en de Zuidslaviër Rabar met ieder 14^j pt., terwijl Fuderer (Zuidsl.) met 14 pnt. als vierde werd geklasseerd. Deze vier spelers mogen uitkomen in het interzonale tournooi, dat in 1955 wordt gehouden en waarvan de winnaar het recht heeft op een tweekamp tegen de wereldkampioen. De resultaten van de 19e en laatste ronde luiden: Wade (Gr. Br.)Unzieker (Did.) 01; Donner (Ned.)Dunkel- blum (Belg.) 10; Rabar (Zuidsl.) Jacob (Saarl.) 10; dr. Lehmann (Did.) Fuderer (Zuidsl.) 01; Pirc (Zuidsl.) Bhend (Zwitserl.) 10; Kramer (Ne derland)Mulcahy (Ierl.) 10; Lokvenc (Oostenrijk)dr. Castaldi (It.) 10; Burstein (Fr.)dr. Aitken (Schotl.) 10; Toran (Spanje)Golombek (Gr. Br.) ]A\ Bouwmeester (Ned.)Ribeiro (Port.) Vr-Vv Voorts werden de drie afgebroken par tijen uit de achttiende ronde uitgespeeld. De uitslagen zijn: GolombekLokvenc Rabar—dr. Lehmann 10; uBr- steinRibeiro 1—0. De eindstand luidt: 1. Unzieker (Did.) 15 pnt.: 2/3. Donner (Ned.) en Rabar (Zuidsl ieder \\\j pnt.; 4. Fuderer (Zuidsl.) 14 pnt.; 5. Pirc (Zuidsl.) 13j pnt.; 6/7. Toran (Spanje) en Golombek (Gr. Br.), ieder 12Vi pnt.; 8. Kramer (Ned.) \\\'i pnt.; 9/1Ö. dr. Castaldi (It.) en Lokvenc lOostenr.), ieder 9 pnt.; 11. Bhend (Zwitserl.) 8'j pnt.; 12/15. dr. Aitken (Schotl.), Burstein iFr.), dr. Lehmann (Did.) en Wade <Gr Br.), ieder 7'j pnt.; 16. Bouwmeester (Ned.) 7 pnt.; 17. Dunkelblum (Belg.i 6'j pnt.; 18. Ribeiro (Port.) 5U pnt.; 19. Mulcahy (Ierl.) 3!/$ pnt.; 20. Jacob (Saarl.) 3 p. DAMMEN DAMCLUB LEIDEN. Er begint nu enige tekening te komen in de „Tabo"-\vedstrijden. Na 5 ronden hebben P. Olivier en J. Vermeulen beide 8 punten. Op verrassendo wijze won laatstgenoemde en kwam daardoor in puntental gelijk met Olivier. De oud kampioen I. Laterveer. die enkele dagen geleden tegen Huisman remise speelde, moest nu een nederlaag incasseren en wel tegen de zeer sterk spelende Hake- mulder. W. Blom diende goed van repliek toen W. Laterveer meer wilde hebben dan hem toekwam. Op fraaie wijze wist Blom te winnen. De snel damkampioen W. v. d. Reijden moest ook veer zijn meerdere erkennen en wel in Franken Sr. In de 2e groep hebben er maar liefst drie spelers de leiding. Het zijn S. Mank, de junior P. Schiphorst en de secr. A. d. Putten. Elk hebben ze 12 punten. Mank won met een fraaie damslag van Zeegers. Schiphorst won zijn partij doordat zijn tegenstander „de Coup Royal" ontging en A. v. d. Putten won door een blundertje van A. Sch. de Bezemer. A.s. Woensdag 7 Juli vindt de jaar lijkse ledenvergadering plaats in café Van Meizen. Autobedrijf Jï.V. WASSENAAR TELEFOON 2545 Advertentie;. In het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn Donderdagavond de baan kampioenschappen wielrennen voor amateurs en profs, verreden, die een paar verrassingen opleverden en het publiek een behoorlijk deel sensatie bezorgden. In de strijd om het kampioenschap sprint profs werden de ge moederen nogal verhit. Van Vliet, die volgens zich zelf en het grootste deel van het publiek de spriut had gewonnen ontstak in woede, toen hij hoorde, dat Jan Derksen, die bijna tegelijkertijd door de finish ging, door de kamp rechter werd aangewezen als de winnaar. Van Vliet protesteerde bij (zie foto) de voorzitter van de K. W. U., dr. P. van Dijk (links met bril) en de heer Van Eek (midden met bril) Van Vliet in trainingpak. Toen protes ten niet mochten baten, trok Van Vliet zich terug uit de wedstrijden. Voor de zevende maal kampioen van Nederland amateurs sprint werd J. Hij- zelendoorn (links) die hier over de eindstreep gaat. Achter hem F. Mahn. Gemeenteraad van Leiderdorp Van der Valk Bouwmanweg gaat half Juli open De raad van Leiderdorp vergader de gisteravond onder leiding van bur gemeester K. van Diepeningen en heeft de, vrij lange agenda in tame lijk vlot tempo afgewerkt. Aangevangen werd met de mede delingen waaronder er één .was waar naar Leiderdorp sinds lang uitziet, n.l. de openstelling van de Van der Valk Boumanweg. Deze zal ongeveer half Juli plaats vinden. Weliswaar is de weg dan nog niet in zijn geheel voltooid maar het verkeer kan in ieder geval weer langs de vernieuwde weg plaats vinden. Een voorstel tot aankoop van een perceel grond van mevr. Koning Hoogenboom, waarover geruime tijd is onderhandeld en dat nu eindelijk zijn beslag heeft gekregen werd door de raad goedgekeurd. Voor 70.000 kwam de gemeente in het bezit van een perceel groot 8.20.26 h.a. Het volgende voorstel behelsde de vaststelling van een verordening re gelende de pensioenen van de wet houders volgens welke het mogelijk zou zijn aan gewezen wethouders, wanneer zij 65 jaar worden, een pen sioen te verstrekken. De regeling houdt in dat een wethouder, die vier jaar zijn functie heeft vervuld, bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd 25 van zijn salaris als pensioen ontvangt of na een zittingsperiode van acht jaar het maximum zijnde 50 De heer Broxterman vond dit per centage vrij hoog en zou dit verlaagd willen zien. De voorz. antwoordde, dat de Ver. van Ned. Gemeenten cij fers hierover heeft verstrekt en Lei derdorp bij het gemiddelde behoort. Hij stelt voor dit voorstel aan te ne men en het eventueel te herzien zo dra de salarissen der wethouders bo ven de 1000 komen. Hiermede kun nen de heer Broxterman en de ove rige raadsleden zich verenigen. Over een drietal punten betreffen de voorzieningen voor het gemeente- personeel behoeft de raad zich niet te beraden. Op grond van de „Alge mene regeling voor het toekennen van gemeentelijke bijdragen in de kosten van Kruisverenigingen in de gemeente Leiderdorp" worat, aan de hand van een even lange berekening als de naam van de regeling zelf aan „Het Wit-Gele Kruis", een subsidie verstrekt van 233,25. Aan het comité voor ontspanning voor Ouden van dagen wordt even als het vorig jaar een subsidie ver leend van 0.50 per oude van dagen. Plan voor rioolwater-zuivering. Het volgend voorstel had heel wat belangstelling bij de raadsleden. Er was dan ook een bedrag mee ge moeid van 18.000 en dit alleen voor het maken van een plan voor een centrale rioolwaterzuivering. Bij dit plan zal de zandput in de Kalkpolder een functie te vervullen krijgen en een diepriool gelegd wor den naar de zuiveringsinrichting. Van provinciale zijde was aange drongen om plannen te deponeren, die in tijden van werkloosheid ten uitvoer zouden kunnen worden ge bracht en B. en W. vonden dit wel een goed object daarvoor. De raad echter vond dat, voor het maken van een plan, dat moest wach ten tot er werkloosheid kwam, en waarvoor 18.000 moest worden be taald. wel wat meer gegevens nodig waren temeer daar er reeds eerder een dergelijk plan was ontworpen, maar dat door de tijd achterhaald, verouderd was. Verschillende raadsleden uiten hun mening en de meesten hebben be zwaar tegen de gedachte dat dit eerst zal worden uitgevoerd bij een werk loosheidsperiode. Wanneer zal dit zijn en is het plan dan niet opnieuw ver ouderd? De voorz, antwoordt, dat deze be zwaren ook bij B. en W. gerezen zijn. Op de eerste plaats, zo zegt hij, zul len bij uitvoering van dit nieuwe plan enige tonnen bespaard worden. Als het te lang duurt kan het plan bij het Provinciaal bestuur terugge haald worden, want, zo verzekert de voorz., binnen vijf jaren zal het uit gevoerd moeten worden. De lozing der riolen kan niet op dezelfde voet doorgaan volgens de deskundigen, zodat er een voorziening moet wor den getroffen. Nadat de voorz, nog medegedeeld heeft dat het bedrag is vastgesteld aan de hand van tabellen welke voor dit werk gelden en het werk na het gereedkomen van het plan geheel be- stekklaar is, wordt het voorstel z. h. st. aanvaard. De aansluiting van dc Van der Valk Boumanweg op de Hoofdstraat en Berkenkade maakt een speciale voor ziening nodig, waardoor de parkeer gelegenheid daar ter plaatse komt te vervallen. Daar een parkeerplaats bij het raadhuis niet gemist kan worden hebben B. en W. naar een andere plaats daarvoor gezocht en die ge vonden naast de garage, waar een open terrein is. De bedoeling van B. en W. is dat daar dan ook de trailers die, tot groot ongerief van de desbe treffende bewoners, op de Kastanje laan en het Burgemeester Brugplein parkeren, van de parkeerplaats zul len gebruik maken. Voor het aanleg gen van de parkeerplaats, zomede voor enige voorzieningen aan de bruggen in de weg zelf en1 de over steekplaatsen wordt een aanvullend crediet v. 9.600 geëist. De raad gaat hiermede accoord maar de heer v. d. Stoel dringt er op aan dat door een aanvullende gemeente-verordening de eigenaren der trailers verplicht wor den op de parkeerplaats te parkeren. De voorz. meent dat, als de mensen daartoe worden verzocht, zij dit ook zullen doen. Blijven zij in gebreke dan moet overwogen worden een parkeerverbod voor sommige straten in te voeren. Bij de comptabiliteitsbesluiten zegt weth. Snel dat is gebleken dat 1953 voor de gemeente niet zo ongunstig is geweest als aanvankelijk was ge dacht. Het geraamde tekort had men geheel weg kunnen werken. Tot slot heeft de raad besloten de bruggen in de Van der Valk Boumanweg de na men te geven zo aLs die in de volks mond is ontstaan. Zo zal de eerste brug nabij Voordorp genoemd wor den de Mijebrug, de volgende, de Sillevisbrug, vervolgens komt de brug van Ouderzorg en de laatste de Snel- brug. 32) „Tot hier aan toe klinkt dat allemaal heel aardig. Toch wil ik wijzen op het volgende feit. Als het haar alleen ging om de papieren, waarom stal zij dan die sieraden? Wanneer het verhaal over die chan tage maar verzonnen is, en zij een doodgewone dievegge is, waarom stal zij dan die papieren?" Rodriguez knikte. Inderdaad. Dit is moeilijk. Toch voel ik veel voor uw theorie. Kunt u niet een onder zoek in haar hut instellen? Misschien vinden we daar de gestolen voor werpen?" „Dat zou kunnen. Maar als ze die werkelijk gestolen heeft, zou ze die dan in haar hut bewaren?" „Onderzoek het", raadde Rodriguez aan. „Het is een mogelijkheid". Gordon noteerde dit en vervolgde dan: „De volgende verdachte is mrs Tequita O' Connell. Het is van haar bekend, dat zij dikwijls ruzie had met haar echtgenoot. Vlak voor de moord hadden zij een hevige twist. Kan zij haar man niet gedood heb ben in drift. Kan zij die moordaan slag en die diefstal niet in scène ge zet hebben? Zij kan voor alles, wat er met haar en haar bezittingen ge beurd is, geen bewijzen aanvoeren, dat het ook. in werkelijkheid gebeurd is, zoals zij beweert. Ook hier schuilt m.i. een mogelijkheid. Dan rest ons nog een derde per soon: de verstekeling, die gisteren ontdekt is. Hij kan de dader zijn, doch de dief is hij in elk geval niet, want ten tijde van de diefstal zat hij gevangen. Dit 'brengt mij weer op een volgende mogelijkheid: Staan de drie voorvallen los van elkaar? Of houden de aanslag op Tequita en de moord op haar man alleen verband en staat de diefstal daar los van?" Hij zuchtte diep en keek Rodri guez aan. „U hoort het, het is een la byrinth en iedere gang loopt dood." Rodriguez knikte. Dan haalde Gor don de brieven paar zich toe. Hij beschouwde ze, alsof ze hem de op lossing zouden geven. „Die brief, die ik zojuist ontvan gen heb, die wijst in de richting van cle diefstal. Ik ontving hem nadat de diefstal had plaats gehad en de zin: „Ik heb mijn doel bereikt", zou daar goed op kunnen slaan." Mr. Rodriguez knikte ijverig. „Ik voel ook veel voor die diefstaltheo rie. Ik heb u dat gisteren al gezegd. Ik geloof ook werkelijk, dat we dat als uitgangspunt moeten nemen bij onze verdere onderzoekingen. Er ligt „Kük eens hier" riep Gordon plot seling. „Kijk eens naar die eerste brief en let op de letter „O" van „Marino" en „Nodig". Die is geschon den, nietwaar? Nu in de tweede •brief. De letter „O" van „doel" heeft dezelfde fout. En de letters „B" in beide brieven zijn ook dezelfde. Ik meen te mogen constateren, dat bei de brieven op dezelfde machine ge typt zijn!" Rodriguez bekeek de brieven nauwkeurig. „Ik geloof, dat u gelijk hebt", zei hij langzaam. „Dat is een gevaarlijk ontdekken", zei hij met een eigenaardige flikkering in zijn ogen. „Hoe bedoelt u dat? Hoezo gevaar lijk?" Rodriguez tikte op-de brief die aan Gordon gericht was: „Leest u deze regel eens". Hij wees op de laatste twee. Hardop las Gordon: ik herinner u slechts aan hetgeen Pete O' Connell overkomen is. Be schouw dit als een ernstige waar schuwing." Hij ipauzeerde even, als in gedach ten verzonken. Dan trok hij zijn schouders op. „Hoe zal de man er achter komen, dat ik dit ontdekt heb." Hij wendde zich tot de kapi tein, die al die tijd als een zwijgen de toehoorder in het vertrek aanwe zig was geweest. „Wat denkt u er van, kapitein? Zal ik de type-machi nes hier aan boord eens aan een on derzoek onderwerpen?" „Dat is geen dwaas idee," vond Mi chael Jones. „Daar voel ik iets voor. Wat denkt u daarvan, mr. Rodri guez?" „Er zit zeker iets goeds in dat idee, maar we waarschuwen daar mee de geheimzinnige briefschrij ver". „Tegen de tijd dat hij lont ruikt, is het vermoedelijk al te laat", stelde Gordon grimmig vast. „Laat dat maar aan mij over. Het onderzoek zal in alle stilte plaats vinden. Re ken daarop." „Wat staat ons verder te doen, heren?" vroeg de kapitein hen beur telings aanziend. „Ik wil eerst eens een onderzoek instellen in de hut van miss Marino," zei Gordon. „Daar ligt een mogelijk heid." „Dat is zeer juist gezien", prees Rodriguez. „Verder stel ik voor, dat we allen de zaak nog eens goed overdenken. Daarna spreken we el kaar weer en horen we eventuele nieuwe gezichtspunten." De beide officieren knikten. Gor don verwijderde zich en liep naar beneden In de gang naar beneden kwam hij tot zijn verrassing het per soontje tegen, dat hij Juist eens even spreken wilde. „Hallo, Lucia," begroette hy haar. Het viel hem op, dat ze er bezorgd uit zag. „Ha, Gordon, biy dat ik je zie. Ik 'ben n.l. al naar je op zoek ge weest. Ik heb een rare ontdekking gedaan. Ik vond ongeveer een uur geleden in mijn kast ik zocht naar een japon enkele sieraden en een paar bundeltjes brieven, waarvan ik de herkomst niet kan vaststellen. Van mij zijn ze in ieder geval niet." „Dat is hoogst interessant. Vind je het goed, dat ik even met je meeloop?" „Natuurlijk, graag zelfs. Ik ver trouw dit namelijk niet. Er gebeuren hier namelijk zulke rare dingen aan boord." Gordon knikte. „Ik heb al een flauw vermoeden", zei hij. „Ik ben zeer benieuwd of ik gelijk héb." Al sprekend waren te bü L/ueia's hut aangekomen. Zij traden binnen en Lucia toonde hem haar vondst. Belangstellend boog Gordon zich er over. Het was een sierlijk bewerkt zilveren doosje, waarin zich enkele halskettingen, twee armbanden en een paar zeer sierlijke gouden spel den bevonden. Dan bekeek hij het tweede gedeelte van Lucia's ontdek king. Twee pakjes, die verzegeld waren. .Hij tuurde naar het merk in het lakzegel. Met moeite ontcijferde hij P. O. C. Dat klopte precies met de naam Pete O' Connell. Dit was dus hoogstwaarschijnlijk hetgeen die morgen uit Tequita's hut gestolen was. Hoe kwam dat hier? Was L/ucia de dievegge? En had zij uit vrees voor ontdekking dit zelf maar aan gegeven, het voorstellend alsof ie mand anders dit in haar hut verbor gen had. Of had zij de hut onder zocht en niet hetgeen gevonden, waar zij naar zocht? Dat was de brief, waarmee O' Connell haar afperste. Maar in de pakjes had zij niet geke ken, want de zegels waren nog on geschonden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7