Tekort aan geschoolde krachten in de bouwnijverheid Ontmoeting met Opa Schram Kwikstaartjes kozen rijdend nest en reizen iedere nacht 270 km. Geen socialistisch sop voor soda-fabriek Delft vraagt oliebranders Bezoldiging burgemeesters Programma Staatsiebezoek president en Mevrouw Coty ZATERDAG 26 )UNI 1954 DE LE1DSE COULANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 NATIONALE WONINGRAAD In de te Rotterdam gehouden ver gadering van de Nationale Woning raad heeft de voorzitter, de Amster damse wethouder A. In 't Veld in bepaalde opzichten „de zeer onge lukkige situatie van de woningbouw in het algemeen" gecritiseerd. Wij geloven te mogen vaststellen, zeide hij, dat er naar aller mening meer werk op de Nederlandse bouwmarkt is gebracht dan de materiële moge lijkheden toelaten. Dit leidt tot al lerlei schadelijke spanningen. Het is vaak niet mogelijk een redelijk tem po in de uitvoering van de woning bouw te handhaven, hetgeen de pro ductie schaadt. Organisatie van de werkzaamheden op basis van gezon de bedrijfs-economische inzichten is in veel gevallen uitgesloten. In tal rijke delen van ons land is er reeds een duidelijk tekort aan geschoolde bouwvakarbeiders. De in de afgelo pen jaren opgetreden weifelingen ten aanzien van de opleiding van ar beiders wreken zich nu. Het euvel van de zwarte lonen vormt voor ieder der daarbij betrokken partijen een triest verschijnsel. De moeilijkheden wreken zich voor al op de volkswoningbouw. De span ningen op de bouwmarkt leiden on herroepelijk tot prijsstijging, welke in de volkswoningbouw niet kan wor den gehonoreerd. Derhalve imoet vaak genoegen worden genomen met bijzonder sobere bouw en uitvoe ring. En dat terwijl de ongemoti veerde verschillen in de huurprijzen voor de volkswoningen in aantal en omvang toenemen. Afgezien van de moeilijkheden voor de volkswoningbouw moet men stellen, dat de ontwikkeling in de bouwnijverheid leidt tot een belang rijk nationaal verlies. De prijsstijging levert op een jaarproductie van 65.000 woningen een verlies van ruim 59 millioen gulden. De minister zal niet mogen nala ten, aldus spr., voor de eerstkomen de periode het op de markt brengen van werken te remmen. Intussen heeft het departement het verlenen van de Rijks goedkeuring voor wer ken van meer dan honderdduizend gulden weer in eigen hand genomen Wij moeten vrezen, zei de heer In 't Veld, dat deze maatregel slechts wei nig effect zal sorteren en dan nog pas op lange duur. Een spoedige sa nering van de ongezonde toestand kan naar spr.'s mening alleen dan worden bereikt, indien de minister bereid is het aantal gunningen voor de eerstkomende tijd met oordeel te beperken. De heer In 't Veld had ook ernsti ge critiek op het huurbeleid. Wij kunnen ons niet aan de indruk ont trekken, vervolgde spr., dat van de zijde van de Rijksoverheid deze za ken niet de zorg ontvangen, die zij verdienen. Het lid van het dagelijks bestuur en lid van de Tweede Kamer, de heer J. Bommer, heeft een inleiding ge houden over ,D« ontwikkeling van het woonpeil in Nederland". De heer Bommer zeide te menen, dat er een verruiming van de tegen woordige bydrage-regeling moet ko men en dat de versobering, ontstaan tijdens het Korea-conflict, ongedaan moet worden gemaakt. In de Zwitserse bergen Terwijl wij op grond van kranten- gegevens in de heilige veronderstel ling leefde, dat Opa Schram, de kra nige tippelaar, die een voetreis heen en weer naar Rome maakt, op het ogenblik ergens in Frankrijk rond zwierf, schreef d d. 21 Juni j.l. één onzer lezers, de heer A, G. Zwaan (Sassenheim) uit Andermatt in Zwit serland, dat hij daar zo juist Opa te gengekomen is. Prinses Margriet haaide in stortregen de finish Opgefrist door een fikse stortbui, arriveerde gisteravond prinses Mar griet aan de finish van de Baarnse avondvierdaagse en had daarmede te zamen met 69 Baarnse scholieren de vier maal 10 kilometer in vier avon den volbracht. Noch de regen, jioeh de marsen hadden een zichtbare indruk op prin ses Margriet gemaakt en zij was ken nelijk opgetogen over de hulde van de vele belangstellenden, die even eens de regen trotserend naar de aankomst van het vorstelijk wande- laarstertje waren komen kijken. „Wy ontmoetten hem, zo schrijft hij, op de bergweg tussen Flueëlen en'Brunmen op weg naar Luzern. Zijn onderstel van een kinderwagen met daarop zijn reisgoederen liet hij rus tig naar beneden zakken. Toen wij hem aanspraken was hij aangenaam verrast en informeerde hij direct waar wij vandaan kwattien. Hij was een beetje bang voor „das Gewitter" dat dreigde, doch hoopte die avond Brunnen en de volgende avond Lu zern te bereiken. Dan gaat hij verder via Bazel, FrankrijkLuxemburg— België en bij Visé over de grens. Hij hoopt tijdig aan te komen om de 4- daagse nog mee te lopen. „Als hij nu maar ingeschreven is", zo vroeg hij zich af. Wanneer hij terug is ir Holland, heeft Opa liefst 4600 km. ge tippeld. Hij is over de Gotthart-pa-s gekomen, wat al een prestatie op zich is (ruim 2100 M. hoog). Hij vertelde, RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF. Woonschepelingen ruzie. Voor het Haags Gerechtshof diende een zaak tegen een dame uit Alphen aan den Rijn, die in eerste instantie was veroordeeld tot 50,boete of 20 dagen hechtenis en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk we gens belediging. De verd. was niet ter zitting verschenen, maar haar raadsman deelde mede, dat dit Op medisch advies was, daar verd. psy chisch niet in staat was dit alles te verwerken. Wel was de beledigde partij ver schenen. Zij vertelde op een woon schip te wonen. Er liggen daar meer woonschepen en de verhouding tus sen de bewoners was aanvankelijk goed. De verdachte is de schoonmoe der van een van de bewoners en zij is een nogal bemoeizuchtige schoon moeder, aldus de stukken. Van lie verlede trokken de andere woonsche pelingen zich dan ook terug en dit was een doorn in verd's oog. In zijn requisitoir merkte de proc.- generaal, mr. baron Van Voorst tot Voorst, op dat verd. al eens eerder is veroordeeld. Hij vorderde bevestiging van het vonnis. Het Hof zal 7 Juli a.s. arrest wijzen. „Ik heb het niet gedaan". „Ik heb het niet gedaan, ik ben onschul dig, ik kan toch niet bekennen als ik het niet heb gedaan", dit was het thema waarop de verdachte v. G. uit Alphen aan den Rijn ter zitting van het Haags Gerechtsof steeds maar weer terugkwam. In eerste instantie was sij veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf voor meermalen ge pleegde gelddiefstallen uit de kle ren van een mede-arbeider bij werf „Vooruitgang". Verdachte had steeds ontkend. Nadat de proc.-gene- raal drie maanden gevangenisstraf had gevraagd, had het Haags Ge rechtshof bij interlocutori arrest een nader onderzoek ter zitting gelast en daarvoor werden thans enkele getui gen gehoord. Nadat deze zaak geruime tijd van alle kanten was bekeken nam de proc.-generaai requisitoir. Hij zag geen aanleiding zijn eerder gestelde eis van drie maanden te verlagen De raadsman van verd. noemde het geval een serie raadselen zonder be ■wijs. Er bestaat z.i. gerechte twijfel aan de schuld van verdachte en deze moet te zijnen gunste worden aange wend. Spr. bepleitte dan ook vrij spraak Het Hof zal 7 Juli a.s. arrest wijzen. Zonsverduistering via radio te horen De Nederlandse radio zal op 30 Juni ruimschoots aandacht besteden aan de totale zonsverduistering. N.C. R.V. en VARA zullen tezamen een aantal reporters zenden naar Zuid- Zweden en naar punten in Neder land om de luisteraars van hun in drukken te vertellen. In Zuid-Zweden zullen de radioreporters zich voegen bij de Nederlandse amateurs, daar waarnemingen verrichten. In Nederland zal men de reacties bij mens en dier bespreken aan de hand van commentaren van deskun digen op verschillend terrein. dat hy doorliep weer of geen weer, behalve wanneer het onweerde, want voor onweer is hy bang. Hij vroeg of men in Holland nog van hem gehoord had. Wij konden hem vertellen dat hij nu een huis krtjgt in Almelo na 8 jaar in Driebergen op zoiets gewacht te hebben. Hij vertelde tevens dat hij de Paus gezien had in Rome, niet in een audiëntie, doch vanaf het St. Pieters plein achter een venster; hij was daar zeer enthousiast over. Kanovaarder tijdens wedstrijd verdronken Tijdens een trainingstocht van de Haarlemse kanovereniging „De Trek vogels" over een afstand van tien kilometer, heeft zich Donderdag avond een tragisch ongeval voorge daan, waarbij een der leden van de vereniging om het leven is gekomen. De deelnemers vertrokken van de Hertzogstraat in Haarlem-Noord, waar tevens finish was van een tocht naar het Zuiderbuitenspaarne en te rug. Hieraan nam o.a. de 33-jarige Haarlemmer H. Mika deel, die even voordat hij de finish in zijn tweeper soons kano bereikte, gepasseerd werd door een onbekend gebleven sleep boot. Vermoedelijk door de hierdoor ontstane golfslag sloeg de kano om en geraakte de man te water. Hoe wel hij de zwemkunst machtig was, heeft hij waarschijnlijk door grote vermoeidheid de wal niet meer kun nen bereiken. Op een afstand van 400 meter achter hem bevond zich in een kano de 15-jarige G. van Aalst, die het ongeluk zag gebeuren. Hij be gaf zich naar de plaats waar het slachtoffer in het water was verdwe nen. Tot tweemaal toe trachtte Van Aalst het slachtoffer duikend te be reiken, echter zonder resultaat. De Haarlemse politie heeft later gedregd en het levenloze lichaam opgehaald. „BERG EN BOS IN DROOMLICHT". Het natuurpark „Berg en Bos" te Apeldoorn zal in de periode van 17 Juli tot en met 31 Augustus weer worden omgetoverd tot een verlicht park. In 1953 kwamen 83.000 bezoe kers het park bewonderen. Een fon tein die het water ca. 20 meter hoog kan opspuiten wordt via een onder water drijvende installatie door 24 schijnwerpers verlicht. Tweede Kamer Rollend geluk Op de terreinen van de Theripo- genische fabrieken bij Nijveredal, waar duizenden vogels jaarlijks een gelukkig huwelijk sluiten, kwam een jong kwikstaartjespaar op het idee, om de wittebroodsweken in het re servewiel van een grote tankwagen door te brengen. De wagen, die alleen des nachts rijdt, boor overdag kennelijk zo'n rustige aanblik, dat de vogeltjes meenden, dat zij hier ongestoord van hun geluk zouden kunnen genieten. Knusjes werd een nestje gebouwd, maar toen de vogeltjes weemoedig af scheid van de dag hamen en goed en Industrie gestagneerd De vraag naar oliebranders van de N.V. „Sfccokunie" te Delft is zo groot dat men er, als gevolg van gebrek aan personeel, niet aan kan voldoen. Het zo nodige aantal van ongeveer dertig bankwerkers meldt zich niet aan, wat de directie ook probeert om personeel aan te trekken. Er zijn grote uitbreidingsplannen, doch zij kunnen niet worden gereali seerd wegens gebrek aan personeel. Vooral het laatste jaar is het euvel .an het personeelsgebrek acuut ge worden. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de firma een nieuw sys teem ontwikkelde op het gebied van de oliebranders. In plaats van ver stuiving der olie door middel van een roterende schijf, gebeurt dit bij het nieuwe systeem door hoge druk, waardoor een zo fijne nevel wordt bereikt, dat zij electrisch kan worden ontstoken. Proeven, in het Sophia- ziekenhuis te Rotterdam genomen: slaagden volkomen. Gistermiddag brachten twee leden van de Amerikaanse legatie een be zoek aan het bedrijf om de directie te adviseren met betrekking tot de oplossing van het personeelsgebrek. MIDDENSTANDSBEDEVAART NAAR HEILOO. Een twaalfhoriderdvijftig katholie ke middenstanders uit het diocees Haarlem hebben gisteren de jaarlijk se bedevaart naar Heiloo gemaakt, welke dit jaar in het teken stond van de viering van het Mariale jaar. In beide kapellen werd een plechtige Hoogmis opgedragen. In de grote ka pel celebreerde prof. Ariëns, de gees telijk adviseur van de N.R.K.M. en hield rector Raadschelders uit Den Haag de predicatie. In de kleine kapel werd de H. Mis opgedragen door rec tor Kraakman, die tevens de predi catie hield. Pastoor Drost uit Heem stede hield tijdens de kruiswegoefe# ning een predicatie vanaf de kruis berg in het park. De bedevaart werd besloten met een plechtige processie door het park van het genadeoord. KRUIDENIERS CHAP IN DE MAAK Naar „Tel" verneemt zijn in krui denierskringen onderhandelingen gaande, die beogen te komen tot het aanvragen van een PBO in de levensmiddelenbranche. Het bestuur zou volgens de voorlopige plannen, die niet zonder veel touwtrekken tot stand gekomen zijn, bestaan uit 22 personen. De elf arfoeiderszetels zou den als volgt verdeeld worden: NW 6, KAB 3 en ONV 2. De elf werkgeverszetels worden, naar moet worden aangenomen zo danig verdeeld, dat de grootwinkel bedrijven 3 zetels zouden krijgen, de coöperaties 2, terwijl voorts aan elk der drie middenstandsbonden 2 zetels worden toegewezen. wel in hun nestje zaten, begon de tankwagen te rijden. Het werd een hele reis; 125 kilo meter verder, bij het Friese Bergum, kwam de tankwagen tot stilstand om enige tijd later de reis terug te aan vaarden. Zo kwamen de vogeltjes in de mor genuren weer in vertrouwde omge ving terug. Of ze het ideaal vinden zo'n mo biel huisje, is moeilijk te zeggen; een feit is echter, dat zy niet aan ver huizen denken. In het reservewiel zijn nu al eitjes gekomen en onverstoord blijft moe der-kwikstaart daar gedurende de nachtelijke ritten broeden. Vogeldeskundigen betwijfelen ech ter of er binnenkort ook jonge kwik- staartjes in het reserve-wiel zullen meerijden, want kwikstaartjes zijn nogal teer en zij verv/achten. dat de nachtelijke ritten de eitjes geen goed zullen doen. Brand verwoestte A'damse boerderij Een patrouille van de radio-auto- dienst van de Amsterdamse politie heeft Zaterdagochtend vroeg bevon den dat brand was uitgebroken in een complex bijgebouwen van de ka pitale boerderij „Anna's hoeve", aan Kleine tegemoetkoming aan Partij u. dArbeid In de Tweede Kamer was aan de orde dei voortzetting van de beraad slagingen over de wetsontwerpen machtiging tot het geven van een ga rantie voor betaling van rente cn af lossing van een lening ten behoeve van een te Delfzijl op te richten so- dafabriek. De vergadering werd wederom voor een half uur geschorst, daar het ver slag omtrent het nader overleg tus sen de minister van Economische Za ken en de commissie van voorberei ding uit de Kamer nog niet gereed is. Na de hervatting zegt de heer GORTZAK (CPN) te willen vragen of de Kamerleden gelegenheid kun nen krijgen van het juist gereedge komen verslag kennis te nemen. De voorzitter schorst de vergade ring opnieuw voor een kwartier. Na de hervatting zegt de heer NE- DERHORST (PvdA) de minister in gewone dienst, prof. Zijlstra, en de „ministr in buitengewone dienst", de heer Schouten, die bezig was de re pliek van de minister te naasten, te danken voor hun belangstelling voor zijn woorden. De heer Nederhorst zet uiteen, dat controle op een bedrijf door een re geringscommissaris geen onmgelijk- heid is. Er is geen sprake van dat een doelmatige overheidscontrole mo gelijk zou zijn, als een kartel met de Solvay tot stand zou komen. Spreker is het eens met de uitlating van de heer Schouten, over de pogingen van Solvay om Kamerleden te benade ren. Dit gelobby van de Solvay-ver- legenwoordigers is niet sympathiek. Hij zelf is gelukkig niet benaderd, maar hij meent dat dit door middel van een adres aan de Kamer of aan de commissie dient te geschieden. De Kamer dient de absolute zekerheid te hebben dat geen overeenkomst kan worden gesloten, die principieel de opzet zal wijzigen. Bij de Zondagswet was de regering s anti-revolutionnaire fractie al een stuk tegemoet gekomen. Bij dit wetsontwerp is in niets aan de bezwaren van de heer Nederhorst tegemoet gekomen. Pas gisteren kwam de minister met een kleine te gemoetkoming over de regeringscom missaris, en het is vraag of die vol doende is. Er is veel meer dan een gradueel verschil tussen de opvattingen van de minister en die van spreker. Dat is misschien een „wishful thinking" van de zijde van de minister. Hoe denkt overigens de minister dat gradueel verschil te overbruggen? Bij voor beeld door de Staat te laten deelne men door middel van de nog niet ge plaatste aandelen? „Principiële bezwaren". De heer SCHOUTEN (AR) acht het niet begrijpelijk dat de heer Neder horst over te grote spoed ten aan zien van dit ontwerp spreekt. Ten aanzien van de gedragslijn van een gemengd kabinet zegt de heer Schou ten dat het bij het treffen van nood zakelijke voorzieningen nodig kan zijn, dat tegen de beginselen van een der partijen moet worden ingegaan, omdat nu eenmaal een voorziening tot stand moet komen. De AR-fractieleider heeft ten aan de bewoners van de boerderij, die nog Met betrekking tot de functies van niets van de brand hadden gemerkt, voorzitter en secretaris is nog geen gewekt. overeenstemming bereikt. Deze aan- gelegenheid aou door middel van U'4 ee" der brandende bijjebou- r_-.-rx.x iwen werd een zieke koe gered. Een op drie meter afstand van het een afgelegen gedeelte van de Kruis-1 zien van de vergelijking van dit wets- laan in Amsterdam. In allerijl werden j ontwerp met de Zondagswet alleen gebracht Deze dagen is een Koninklijk Be sluit verschenen waarbij de bezoldi ging van de burgemeesters is ver hoogd. Vooral de burgemeester van de kleine gemeenten profiteren daar van. Voor burgemeesters van ge meenten tot 1000 inwoners bedraagt de bezoldiging nu 445ƒ490 per maand (zes periodieke verhogingen), bij 10002000 inwoners 475520 per maand en bij 20003000 inwoners 500560 per maand, hetgeen een verhoging betekent van 15 pet. en meer. Voor de kleinste gemeenten (tot 3000 inwoners) bevat het K.B. een re geling voor extra periodieke verho gingen na acht, tien en twaalf dienst jaren. De maximum bezoldiging kan dan stijgen tot 500 gld. per maand voor gemeenten beneden 1000 inwo ners, 570 gld. per maand voor 1000 2000 inwoners, 580 gld. voor 2000 3000 inwoners. Naar gelang de gemeente groter wordt neemt de verhoging van de bezoldiging in betekenis af en be draagt zij ongeveer 5 pet. Voor ge meenten van 10.00012.000 inwoners bedraagt zij nu 790880 per maand, 30.00040.000 inwoners f 1135 1240 per maand, van 100.000 125.000 inwoners f 14751595 per maand en van 250.000375.000 in woners 18351955 per maand. Voor gemeenten boven 375.000 in woners worden de bezoldiging der burgemeester afzonderlijk vastge steld. Bovendien is de representatietoe lage verhoogd. Zü variaeert nu van ƒ50 per maand voor burgemeesters van gemeenten tot duizend inwaners tot 200 per maand voor burgemees ters van gemeenten van 250.000 375.000 inwoners. laaiende vuur gelegen hooiberg van de pachtboer H. Oostenrijk en een nabij gelegen grote stal kónden voor het vuur worden gespaard. De brandweer, die snel met groot materiaal ter plaatse was, kon te twee uur het sein „brand meester" geven. Een schuur met landbouwwerktui gen en kleinere stallen, waarin zich geen dieren bevonden, zijn geheel uitgebrand. De brand is vermoedelijk door kortsluiting in de schuur ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. willen zeggen, dat toen ook niet met de principiële bezwaren van de AR rekening is gehouden. Spreker moet nog zien dat de heer Nederhorst dit wetsontwerp niet zal aanvaarden, omdat niet aan zijn prin cipiële bezwaren wordt tegemoet ge komen! Het bezwaar van een grotere deel neming in het kapitaal van de soda- industrie is, dat de gehele aangele genheid op het politieke vlak zou ko men. De minister van Economische Za ken, de heer ZIJLSTRA, zegt neiging te hebben enigszins sceptisch te staan tegenover de invloed op de leiding van een groot bedrijf, ondanks de op merkingen van de heer Nederhorst. Dat is een moeilijke zaak, zowel bij gedeeltelijke als bij gehele staatsbe drijven. Het is een van de voordelen van de huidige regeling, dat de Staat noch direct, noch indirect hoeft deel te ne men aan onderhandelingen met bui tenlandse ondernemingen. De minis ter ontkent dat hij in hevige botsing zou komen met de opvattingen van de heer Nederhorst. Hij heeft geen dui delijk standpunt van de moderne so cialistische beweging, ten aanzien van de socialistische vraagstukken, kunnen vinden. Hij lieefl enige studie aan dit vraagstuk gewijd, maar ook bijvoorbeeld in „De weg naar vrij heid" staan deze principes niet dui delijk omschreven. Hij heeft dus niet geweten dat hij zo in botsing zou ko men met de heer Nederhorst. De opmerking over het bestaan van 'n gradueel verschil met de heer Nederhorst betekent niet dat spreker niet belangrijk over stag zou gaan, als hij nu de staatsdeelneming in dit bedrijf belangrijk zou uitbreiden. Daartoe kan hij niet overgaan. Om toch van zijn goede wil te doen blijken wil de minister wel aan de statuten toevoegen de bepaling, dat overeenkomsten met soortgelijke on dernemingen over prijzen, afzetge bied of andere aangelegenheden, waardoor de bedrijfsactiviteit kan worden beperkt, voor de duur van de garantie-overeenkomst aan de goedkeuring van de minister worden onderworpen. De stemming over de wetsontwer pen wordt bepaald op aanstaande Dinsdag. De vergadering wordt om vijf uur gesloten. Paspoort voor f 5.-? De regering heeft de provincies en gemeenten geadviseerd de kosten voor de afgifte en verlen ging van paspoorten vast te stellen op 1.50 voor de provincies en ƒ1.— voor de gemeente. Met de rijksleges vari 2.50 zouden dan in het gehele lan de kosten van een paspoort op 5.— komen. HISTORISCHE RIJTUIGEN NAAR AMERIKA? Vorstelijke bokkenwagen cadeau. De heer Barend Cruijff Sr. te Purmerend is in het bezit van enige rijtuigen, waarin de laatste Duitse keizer nog heeft gereden. Deze zijn al ettelijke malen tentoongesteld. Thans hebben enkele Amerikanen belangstelling voor deze rijtuigen. De onderhandelingen over verkoop zijn in een vergevorderd stadium. Als tegemoetkoming in de hoge vervoer kosten zal de heer Cruijff de Ameri kaanse kopers de bokkenwagen waarin koningin Juliana als kind Oieeft gereden en die eveneens in zijn bezit is, ten geschenke geven. De rijtuigen van de Duitse keizer met bijbehorende zilveren tuigen, een geschenk van Frederik de Grote en de Czaar van Rusland, heeft de heer Cruijff in 1934 in Duitsland ge kocht. PSYCHOMETRIST-OPLICHTER. Een 29-jarige psychometrist uit Beekbergen is door de Apeldoornse politie gearresteerd onder verdenking van oplichting. Twee 'jaar geleden brandde 's mans huis met inboedel en al tot de grond toe af. Hij wordt er van verdacht de verzekeringsmaat schappij bij de vaststelling van de schade niet juist te hebben ingelicht. Hij wordt Zaterdag in Zutphen aan de officier van justitie voorgeleid. DONDERDAG 22 JULI IN DEN HAAG Woensdagmorgen 21 Juli zullen de president van Frankrijk en mevrouw Coty voor een statiebezoek aan ons Koninklijk Paar per vliegtuig op Schiphol arriveren. De eerste dag wordt in Amsterdam doorgebracht, waar de gasten een krans zullen leg gen by het monument op de Dam, in het Koninklijk Paleis aldaar het corps diplomatique ontvangen, het stadhuis bezoeken, een rijtoer door de stad maken en des avonds ten pa- leize aanzitten aan een galadiner, ge volgd door een boottocht door de grachten. Donderdag 22 Juli is bestemd voor een bezoek aan de residentie. Tegen het middaguur zal het Haagse ge meentebestuur in het Oude Stadhuis een ontvangst bereiden, waarna een rijtoer door de stad volgt. De presi dent zal een bezoek brengen aan het Mauritshuis, mevr. Coty zal de Hos pice Wallon bezoeken. In de Franse ambassade wordt het noenmaal gebruikt. In de namiddag zal de president aldaar de leden van de Franse kolonie ontvangen. De pre sident biedt Koningin en Prins in de ambassade een diner aan. Daarna zal het gezelschap zich naar het Kurhaus begeven, waar de gemeente 's-Gra- venhage een concert aanbiedt, ge volgd door een vuurwerk. De president en mevr. Coty zullen de nacht op de ambassade doorbren gen. Vrijdag verblijven de gasten in Rotterdam. Ook hier staat een rijtoer op het programma, de havens wor den bezichtigd en er wordt een kort bezoek aan Museum Boymans ge bracht. Per auto vertrekt het gezel schap dan door de polders naar Am sterdam, waar de regering des avonds in het Rijksmuseum een diner aan biedt. Zaterdag 24 Juli zal een boottocht met de „Piet Hein" worden gemaakt, o.m. ter bezichtiging van de havens van Amsterdam. Het noenmaal wordt op Paleis Soestdijk gebruikt, waarna naar Amsterdam wordt teruggereden. In de namiddag zullen de president en mevr. Coty van Schiphol per vlieg tuig de terugreis ondernemen. KEER DORDRECHT—L. ZWALUWE De voor Zondag, 27 Juni a.s. aan gekondigde stremming van het trein verkeer op het traject Dordrecht Lage Zwaluwe zal niet doorgaan. In verband met de gunstige weers omstandigheden zijn de werkzaam heden aan de spoorwegbrug over het Hollandse Diep bij Moerdijk uitge steld tot een nader te bepalen datum. De treinloop is morgen dus nor maal. EINDHOVEN IN HELICOPTER-NET Het gemeentebestuur van Eindho ven heeft met de „Sabena" overeen stemming bereikt over een regelma tige helicoptervcrbinding Brussel EindhovenDuisburg (Essen). Deze verbinding zal voorlopig een maal per dag worden gevlogen. Wanneer de vereiste toestemmingen verkregen zijn, ligt het in de bedoe ling, deze helicopterverbinding nog dit jaar in dienst te stellen. RESTAURATIE TORENTJE VAN „DELFLAND". Het torentje van het fraaie Ge- meenlandshuis van het hoogheem raadschap „Delfland" te Delft dient dringend te worden gerestaureerd. In overleg met de rijkscommissie voor de monumentenzorg wordt thans een onderzoek ingesteld naar de wijze, waarop het herstel, dat men zo spoedig mogelijk ter hand zou willen nemen, kan geschieden. REGEN VERDREEF ELCKF.RLYC. De eerste voorstelling van het Mid deleeuwse spel ,Elckerlyc" welke gisteravond op de binnenplaats van het Prinsenhof te Delft zou worden gegeven door de Nederlandse Come- die onder leiding van Johan de Mees ter, als onderdeel van het Holland Festival, is afgelast als gevolg van het slechte weer. Ook de feestelijke opening van het Delftse zomerfestival is om dezelfde reden niet doorgegaan. De stertocht van muziekcorpsen naar de Markt en de rede van de burgemeester bleven achterwege.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6