Rijnstreek Werkgelegenheid in Leiden blijft geregeld toenemen BIOSCOPEN Katholieke WEEKAGENDA ZATERDAG 26 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN Kon in het vorige bericht worden medegedeeld, dat in de komende we ken het totaal geregistreerde aanbod een niet onbelangrijke daling zou on dergaan, de standcijfers per 19 Juni 1954 wijzen uit, dat deze prognose juist was. Op 19 Juni j.l. stonden bij liet Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den 622 geheel werklozen ingeschre ven, terwijl daarenboven 158 perso nen bij diverse werkobjecten tewerk gesteld waren. Het totaal geregis treerde aanbod geheel werklozen p 1 u si arbeiders werkzaam bij werk voorzieningsobjecten bedroeg der halve 780. Een wel zeer laag cijfer, hetgeen des te meer naar voren treedt, wanneer men een vergelijking trekt met het overeenkomstige tijd stip in 1953. Op 21 Juni 1953 name lijk bedroeg het totaal geregistreerde aanbod 1139. Een voordelig verschil van 359. Stelt men de standcijfers per 21 Juni 1952 tegenover die van 19 Juni 1954, dan blijkt, dat de daling van het totaal geregistreerde aanbod' niet minder dan 968 bedraagt. Houdt men daarbij de natuurlijke groei van de beroepsbevolking in het oog, dan is het zonder meer duide lijk, dat de werkgelegenheid in het rayon Leiden sinds 1952 sterk is toe genomen. Evenwel dient hierbij re kening te worden gehouden met het feit, dat in de zomermaanden door de seizoendrukte in diverse bedrijfstak ken de werkgelegenheid buitenge woon gunstig wordt beïnvloed. Dit neemt echter niet weg, dat ook in de niet aan seizoenfactoren onderhevige bedrijfstakken de werkgelegenheid zich in het verstreken tijdvak van 1954 in niet onbelangrijke mate heeft uitgebreid. De vraag naar arbeidskrachten. De vraag bewoog zich eveneens in stijgende lijn en bedroeg per 19 Juni 1954 d= 300 aanvragen. Voor een groot deel is deze gericht op jeugdi gen in de leeftijdsklasse van 15 t/m 18 jaar. Voor deze categorie bestaat in vrijwel alle bedrijfstakken grote belangstelling. Voor volwassenen is de vraag in eerste instantie gericht op onge schoolde krachten voor de baksteen industrie, de ibetonindustrie, de tex tielindustrie, de houtbranche en de metaalindustrie. Voorts bestaat er behoefte aan seizoenarbeiders- in de conservenindustrie en aanverwante bedrijven, terwijl tenslotte plaatsings- mogelijkheid bestaat voor geschoolde en geoefende krachten, zowel in de bouwsector als in de metaalindustrie. Jeugdbemiddeling. Teneinde de plaatsing van jeugdi gen, vooral van Ambachtsscholieren zo effectief mogelijk te doen zijn, is door de afdeling Jeugdbemiddeling, te beginnen 1 Juli a.s. af, een spreek uur ingesteld. Dit spreekuur zal, be houdens Zaterdag elke avond gehou den worden en wel van 79 uur. Aan alle jeugdige, afgestudeerde Am bachtsscholieren, zal een oproep wor den gezonden. Met klem wordt ver zocht zich aan de in de oproep vast gestelde datum en het aangegeven uur te houden. Voorts is aan genoem de afdeling nog een Nazorgdienst verbonden. De jongelui kunnen zich, ook lang nadat zij de school hebben verlaten en dus reeds in het arbeids proces zijn opgenomen, evenals de ouders, met vragen en moeilijkheden tot deze dienst wenden. Het spreek uur voor de Nazorg is gedurende het gehele jaar Donderdagavonds van 7 tot 8 uur. Juist nu de industrialisatie Is toe genomen en nog steeds toeneemt, met als gevolg verder voortgaande specialisatie, is het niet alleen voor Show en tentoonstelling „In de vroolijcke Arke' Zeven jaar geleden werden er ir verband met het jeugd- en gezins zorgwerk van het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" de eerste naai- kniplessen gegeven. Dit initiatief is uitgegroeid tot een complete cursus met lessen voor de moeders en meisjes. De prestaties in deze nuttige handwerken hebben thans voldoende hoogte gekregen om de buitenstaander eens te kunnen to nen welke resultaten inmiddels be reikt zijn. Daarom wordt op 14 Juli a.s. in het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" 's middags en 's avonds een show en een tentoonstelling gehouden. Op de show, die toegankelijk is voor genodigden, zullen ie meisjes de resultaten van het naai- en knip werk tonen. Zo zullen o.a. een in het wit getooide bruid, een glazenwasser en banketbakker de revue passeren. Op de tentoonstelling zullen voor iedere belangstellende handwerken zoals weefwerk, en allerlei soorten verstelwerk te zien zijn. Historische plek. In de tuin van „In de Vroolijcke Arke" blijkt nog een historische plek te zijn, die wel eens de belang stelling van Amerikaanse en Cana dese toeristen trekt. Dit werd bekend, toen pater de Gruijter O.S.C., de di recteur van het Francisca Romana- werk te Leiden ons over de voorbe reidingen tot deze show en tentoon stelling vertelde. Het blijkt, dat in vroegere dagen in de tuin een gebouwtje gestaan heeft, waarin zich eer. drukpers van de Pilgrim-fathers bevond. Woensdag j.l. onder meer kwamen naar aanleiding van de promoties in de Pieterskerk twee congressisten van het P.E.N.-congres in Leiden, een Canadese dominé met zijn vrouw aan deze plaats een bezoek brengen. De dominé noemde ook deze plek een belangrijk punt voor de belangstel lenden in de geschiedenis van de Pilgrim-fathers. de leerlingen, maar ook voor de ouders vaak zeer moeilijk de juiste arbeidsplaats te kiezen, waarbij nog komt, dat elke plaatsing wordt door gegeven aan diverse instanties met het doel een leerling-contract af te sluiten overeenkomstig titel II der Nijverheids Onderwijswet. Het be hoeft geen betoog, dat vooral dit laatste voor de toekomst van de jeugd van groot belang is. Om mis verstanden te voorkomen wordt er op gewezen, dat van de diensten van het Gewestelijk Arbeidsbureau geheel vrij willig en kosteloos gebruik kan worden gemaakt. Op genoemd bureau is men op de hoogte van de behoefte aan perso neel in de diverse bedrijven en kent men tevens de vele moeilijkheden, waarmede de jeugdige van lieden te kampen heeft. De Jeugdbemiddelaar heeft tot taak de jeugdige arbeider bij de eerste aarzelende stappen in de maatschappij te helpen. Vrouwen. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen onderging geen wijziging en bedroeg derhalve per 19 Juni '54, 109. De vraag nam toe en beliep per 19 Juni j.l. ruim 350 aanvragen. Huishoudelijk personeel blijft nog steeds in aantal primair, terwijl daar naast plaatsingsmogelijkheid bestaat in de textielindustrie ongeschoolde en geoefende krachten o.a. spin sters, breisters, etc., de confectie-in- dustrie naaisters, stiksters en strijksters. Ten slotte kunnen nog ge plaatst worden administratieve krach ten, typistes en steno-typistes met enige kantoorroutine, alsook jeugdi gen. Wellicht zal bij beëindiging van de diverse schoolopleidingen enige verruiming van het aanbod intreden, met name ten aanzien van jeugdi gen, zodat het niet ondienstig is thans reeds aanvragen te doen boeken. Gouden Jubileum Vriendenkring Het is het bestuur van de Vrien denkring een behoefte hierbij, open lijk een hartelijk woord van oprechte dank te richten tot allen die hebben medegewerkt om de herdenking van het Gouden Jubileum zo prachtig te doen slagen. Op de eerste plaats dank aan de deken, de pastoors en verdere gees telijkheid van de stad. Vervolgens aan diegenen, die voor de opbouw en aankleding van het al taar en toneel hebben gezorgd, de timmerlieden, schilders, electriciens, stoffeerders, bloemisten en geluids technici. Heel bijzonder dank ook aan de tonelisten, zangers en zangeressen, verkenners, voortrekkers en gidsen, ordebewaarders, leden van de R.K. Harmonie, EHBO en al degenen, die hun auto belangloos ter beschikking hebben gesteld; de kosters, het on derwijzend personeel en de katho lieke pers. Dank ook aan alle organisaties en particulieren, die voor de prachtige bloemversiering hebben gezorgd en aan alle leden van de Vriendenkring die voor de inzameling der gelden hun krachten hebben ingezet. Alleen en uitsluitend door de grote spontane medewerking van al deze groepen en personen hierboven ge noemd en vele anderen niet met name genoemden (we denken hierbij o.a. aan de Zusters van de Voorzie nigheid en ook de zieken aanwezig op het ziekentriduum) is onder Gods zegen de herdenking van het Gouden Jubileum van de Vriendenkring ter ere van het Allerheiligste Sacrament des Altaars, zo prachtig geslaagd. GEEST. ADVISEUR EN BESTUUR. £eidó£ Varia Morgen, Zondag, houdt de ARKA een autotocht naar Montferland en Achterhoek. Vertrek vanaf het Stad huisplein om precies 9.15 uur. De heer B. E. Collé, die was be noemd verklaard tot lid van de Pro vinciale Staten van Zuid Holland, in de vacature N. C. Notenboom, heeft zijn benoeming niet aangeno men. Thans is de heer H. van Wei zen (GPN), gemeenteraadslid te Leiden, benoemd verklaard. De pastoor van de Leonardus-pa- rochie verzoekt orus mede te delen, dat er hedenavond géén Lof is; dit in tegenstelling met de aankondiging in Sursum Corda. Het bestuur van het geestelijk uur der H. Familie van de Par. O. L. V. Hemelvaart en St. Joseph roept haar leden op voor het Rozenkransgebed hedenavond 7.30 in het St. Elisabeth- Ziekenhuis voor het overleden lid mevr. de Haas-Dreef, die ruim 50 jaar aan de afdeling was verbonden. Burgerlijke Stand Geboren: Adriane Martine, dr van A. F. de Jong en G. K. Huonker; Willemina, dr van H. Honsbeek en T. M. Marquenie; Abraham, zn van J. Veefkind en L. M. Favier; Petrus Aloysius, zn van P. J. v. Haasteren en J. M. v. Steijn; René, zn van P. P. Jansen en A. v. Roijen; Lambertus, zn van L. v. d. Leek en I. A. Roeland- se; Maria Johanna, dr van W. G. Kor- tekaas en A. H. M. v. Ruiten; Hen- drika Catharina, dr van P. Zand vliet en M. Hereur. Gehuwd: J. N. Stempels en T. J. M. v. Klaveren. Overleden: J. Dreef, huisvr. van de Haas 70 j. Twee en half eeuw microscopie Tentoonstelling ook voor leek Gistermiddag om drie uur is de tentoonstelling „21/2 Eeuw micros copie" geopend. Daartoe waren vele belangstellenden in de spreekzaal van het Volkenkundig Museum ibij eengekomen. Mevr. dr. M. Roose boom hield eerst een beschouwing over de geschiedenis van de micros coop, zoals deze in de tentoonstel ling getekend wordt. Na haar sprak de dekaan van de faculteit der wis- en natuurkunde, prof. dr. A. E. van Arkel, namens de faculteit en na mens de senaat een woord van ge lukwens tot de organisatoren van deze expositie, die zou kunnen bij dragen tot de popularisering (in de gunstige zin van het woord) van de wetenschap. De afgevaardigde van de Royal Microscopical Society, mr. John Bunyan uit Engeland, sprak de beste wensen uit namens de Society, die met groot plezier enige specimina van haar collecties voor deze ten toonstelling had willen afstaan. Hij herinnerde aan het grote aandeel, dat de Nederlanders in de ontwik keling van de microscoop hebben gehad; hierbij noemde hij de namen van Zacharias Jansen en de Leide- naar Van Musschenbroek. Mr. F. P. Th. Roling, hoofd der afd. Oudheidkunde en Natuurbescher ming van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen opende tenslotte deze tentoonstelling voor „natuurwetenschappelijke fijn proevers" (zoals hij zeide). Hij wees op de betekenis die deze tentoon stelling ook kan hebben voor de niet wetenschappelijk georiënteerde. Ook voor de leek, aldus mr. Rohling, valt hier veel te genieten. Met name hoopte hij, dat de jeugd deze ten toonstelling in groten getale zou be zoeken. Hij eerde en dankte mevr. Roseboom en haar kleine staf voor het vele werk, dat zij met vrucht verricht hadden. Het departement, aldus spr. heeft een open oog voor uw wensen, de noodzakelijke verbe teringen in de inrichting van het gebouw. Het gezelschap, waaronder verte genwoordigers van plaatselijke en landelijke wetenschappelijke vereni gingen en de secretaris van de se naat, prof. dr. J. M. Bakhuizen v. d. Brink, begaf zich vervolgens naar het nabij gelegen Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurweten schappen waar een rondgang over de expositie volgde. Mullens naar Leiden Na 3-dimensionaie film het circus in 3 maneges Enkele weken geleden nog ver meldden de kranten, dat het circus Mullens door een watersnood volko men van het toneel verdreven dreig de te worden. Was het enkele jaren geleden het vuur dat de grote tent vernielde, dit keer lekte het water aan en in de tent. Al deze tegensla gen heeft het circus, dat volgende week haar grote ovale drie-manege- tent op het Schuttersveld zal op slaan, prachtig doorstaan Een veel zijdig programma, dat uit niet minder dan 47 nummers bestaat, zal vanaf Donderdag gedurende vier dagen in de grootste circustent van Europa op gevoerd worden. Het evenement van deze voorstel lingen is het gebruik van de drie naast elkaar gelegen pistes tegelijker tijd. Ook de toeschouwer, wiens voor naamste tekort in zijn geldbuidel huist, zal op deze manier van klein opgezette nummers in dtievoud kun nen genieten. Het circus Mullens is vooral be kend door zijn prachtige collectie paarden. Niet minder dan 65 van deze tot in de hoefijzers gedresseerde die ren zullen het zaagsel in de drie ma neges opwerpen. De tent die negen duizend perso nen kan herbergen, hangt stevig aan vier masten, waardoor een zestal clowns zonder gevaarlijke gevolgen naar willekeur lachtorkanen kunnen oproepen. De meest lichtvoetige aller kunsten, het ballet, zal ditmaal in de nok van het circus te bewonderen zijn. Verspreid over de drie pistes zullen de balletdanseressen van Dig ger Pugh luchtballet, hun pirouettes rond de masten draaien, Een andere attractie is het optreden van Richard Hardner, die zich in zijn wonderko- gel langs een smalle spiraal naar het zwerk zal opwerken. Verder kan men o.a. nog genieten van een opmars der Verenigde Naties, waarbij diverse staten echter slechts door hun fauna vertegenwoordigd zullen worden; en kele luchtsensaties, rolschaatsnum- mers en een drietal sprinkplank-acro- baten, die geen ehkele gelegenheid zullen aangrijpen een voet aan de grond te krijgen. Donderdag om acht uur vindt de openingsvoorstelling plaats. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zijn er voorstel lingen om acht uur en Zaterdag- en Zondagmiddag is er een matiné om 2 uur. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van uotaris J. Fuhri Snethlage zijn heder» te Leiden ge veild: Het pand, waarin café, met 2 afzon derlijke bovenwoningen, pakhuizen en erven Lammermarkt 1, 3, 5, Fokkestraat, alsmede huizen en van Fokkestraat 2 en Lammermarkt 7, te zamen in bod 17.420.Koper E. van Sarkenburg q.q. te Leiden voor 22.920.—. Doktersdienst. Dc Zondags dienst der huisartsen te Leiden wordt a.s. Zondag waargenomen door de doktoren: van Alphen, de Bruync, Kors, Postel, Wijdicks. Zondagsdienst Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 26 Juni 13 uur tot Zaterdag 3 Juli 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tele- foon 26274. IN DE LEIDSE Lido biedt deze week de liefheb bers van de beeldroman het sum mum van genoegen en doet een spre kend boekje open over een Ameri kaanse politiespion met „vacantie" in Cacablanca. De man doet het kalm aan, maar dit neemt overigens niet weg dat hij zich niet kan wenden of er vallen doden. Oorzaak van dit: be wegen is een lading Amerikaans goud dat door slechtbegrijpend ge boefte gaarne als Marshall-hulp ge adopteerd wordt. De heren bewegen zich nogal driftig, zodat het aantal moorden en gerechtelijke handelin gen, die op hetzelfde neerkomen, het aantal medespelenden bijna over treft. Zo wordt het aannemelijk dat de politieman, die bloed en whiskey royaal uitschenkt en de lijken als vuil goed van zich werpt, op het einde nog slechts „Dé ontdekking van Parijs" naast zich weet, zodat niemand omtrent het einde van de film in het duister hoeft te tasten. Slechts de titel van de film zal ve len een raadsel zijn. Bitter kunnen wij de ervaring van de agent nauwe lijks vinden, daarvoor staat de man te wt 'idbeens in het leven. Ook de uit het lood geslagen dame, zij draagt het haar aan één kant, mag zich aan het eind der film in een ervaring verheugen, die toch geenszins bitter genoemd mag worden. Het is echter de toeschouwer, voor wie deze film een bittere ervaring vormt; een ge sol met mensenlevens, dat .elk werke lijk menselijke gevoel mist. Toegan kelijk boven 18 jaar. Luxor. Slechts wanneer de ma ker, toen hij een titel zocht voor de film, die deze week in Luxor draait, zich heeft laten leiden door de lof- lijke nederigheid, dat hij en iedereen een zondaar is, levert de naam „Wij zondaren" geen moeilijkheden op; in dien men er echter iets anders ach ter wil zoeken, zoekt men tevergeefs. De film had ook „De witte non", „Strijd en overwinning", of „Zege praal der liefde" kunnen heten, ti tels, die de vorige generatie zo graag gebruikte om hun volksdrama's aan de man te brengen. In wezen ver schilt de filmgeschiedenis weinig van deze drama's. Een jongen ontmoet een meisje; de jongen dreigt blind te worden; het meisje gaat geld verdie nen voor dure operatie in nachtclub; jongen ziet weer, maar kijkt niet erg goed uit; verdenkt meisje en vlucht; meisje, wanhopig, rent onder auto; per ongeluk toch weer bij elkaar en gelukkig. Sommige scènes zijn niet onver dienstelijk, maar de melodramatiek komj vooral op het einde nog al eens om de hoek. Technisch kan men soms aardige close-ups bekij ken, maar de Italiaanse film-indus trie heeft veel en veel beter werk geleverd. Waarom op de publicaties dan ook de toegangsleeftijd niet vermeld stond is niet geheel duidelijk. Ibdereen kan deze film gaan zien, van 8 tot 89, al leen moet men zijn eisen niet te hoog stellen. Casino. De Italianen verstaan de kunst om menselijke drama's glas hard en uiterst realistisch weer te geven zonder een ogenblik in sen tementaliteit te vervallen. Een staal tje daarvan heeft Giuseppe de San- tis opnieuw geleverd in „Anna Za- cheo", een film, die onder de titel „Onteerd" door Casino wordt ver toond. Anna is een volksmeisje, dat elk normaal meisje wel graag zóu willen trouwen en tot over haar oren verliefd wordt op een matroos, die zij toevallig aan het strand ont moet. Maar de matroos is arm en wil niet aan de wal blijven. Anna wacht en wil intussen geld verdienen voor haar uitzet. Dat valt voor een fat soenlijk meisjes in Italië blijkbaar niet mee en zij komt er dan ook niet zonder kleerscheuren af. De matroos neemt dat niet en tenslotte loopt ook deze liefde op 'n hopeloze breuk uit. Een menselijk drama in zakformaat. De Santis zou de Santis niet zijn als hij niet op de achtergrond verhou dingen suggereerde, welke moreel niet verantwoord zijn. Hij is nogal erg kwistig met onbedwingbare hartstochten, weshalve het bezoek aan deze film voorbehouden blijve voor volwassenen. Rex. ..Het Zwarte Commando" is een aardig verhaal, dat laat zien hoe in 1859 de cowboy Bob Seton in dienst van een reizende tandarts door Kansas trok en de niet onaar dige betrekking vervulde om op straat wat ruzie te zoeken, om dan zijn tegenstanders zo'n mep op hun gezicht te geven, dat zij zich met spoed naar zijn patroon moesten be geven om de losgeslagen kiezen tc la ten verwijderen. Dit beroep begon hem te vervelen en toen er een dis trictscommandant gekozen moest worden, dong hij naar dat baanje en kreeg het. Zijn tegencandidaat, een eerzuchtige onderwijzer kon dit niet verdragen, liet zijn klas in de steek en sloot zich bij wapensmokkelaars aan. Toen de oorlog tussen Noord en Zuid uitbrak pleegde hij verraad aan beide partijen. De film toont span nende achtervolgingen en bloedige gevechten. Toegang voor personen boven 14 jaar. Trianon heeft de grootse en grote film „Quo Vadis" geprolongeerd. Toe gang voor personen boven de 14 jaar. Men lette op de gewijzigde aanvangs tijden. Dr. Van Voorthuizen- school: 1914-1954 De herdenking van het 40-jarig be staan van de Openbare school voor Buitengewoon Lager Onderwijs aan de Ceaciliastraat, welke gistermiddag onder grote belangstelling in üe foyer van de Stadsgehoorzaal plaats vond, niet alleen uitgegroeid tot een al gemene hulde aan de grondlegger en pionier van het B.L.O. in Leiden, wij len dr. A van Voorthuysen, doch is tevens uitgelopen op een algemene waardering voor het hoofd de here M. G. M. den Haan, en de leerkrach ten van deze school. Wethouder Van Schaik, die deze herdenkingssamenkomst opende, her innerde aan het sobere begin met 2 klasjes van deze school. Aller- wege openbaarde zich vóór 40 jaar een gebrek aan waardering. In de loop der jaren is echter de zorg voor het gehandicapte kind uitgegroeid een oprecht medeleven. Niet weinig heeft hiertoe bijgedragen het gezaghebbend en enthousiaste voor beeld van wijlen dr. A. van Voorthuy- i, onder wiens prettige en stimu lerende leiding het BLO in ons land en onze stad een grote vlucht heeft genomen. De heer N. Y. Vlietstra, hoofdin specteur van het BLO, bracht aller eerst de grote veranderingen, welke zich hebben voltrokken in de ver zorging van het gehandicapte kind, in de herinnèring terug, om in dit ver band hulde te brengen aan de per- en het werk van dr. Van Voort huysen, die op het terrein van het BLO pionierswerk heeft verricht. Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die als volgende spreker een kort historisch overzicht gaf, bracht eveneens hulde aan de nage dachtenis van dr. Van Voorthuysen, om in aansluiting daarop het hoofd en het personeel van de jubilerende school te danken voor de grote toe wijding, waarop de arbeid in de school wordt verricht. Mej. R. L. van Voorthuysen, die met haar zuster, mevr. T. Söchting van Voorthuysen, haar overleden va der op deze herdenkingssamenkomst vertegenwoordigde, herinnerde in een kort woord hoe haar vader haar en de familie steeds deelgenoot maakte van zijn ervaringen, opgedaan onder BLO-kinderen, die steeds zijn spe ciale voorliefde hadden. Film over do school. Dokter J. G. Bazuin, die als school arts. en voorzitter van de Dr. van Voorthuysenstichting het woord voer de, bood namens de Stichting spre ker een enveloppe met inhoud aan waarvan het bedrag bestemd is voor de vervaardiging van een film, wel ke het BLO en het Nazorgwerk in beeld brengt. Een film, welke ver vaardigd zal worden door de beken de cineast Herman Kleibrink. Na afloop van deze herdenkings plechtigheid volgde nog een zeer druk bezochte receptie. Agenda van Leiden Tuin Kortenaerstraat, 8 uur nam Werkmans Wilskracht, Populair Tuinconcert. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor de Geschiede nis der Natuurwetenschappen, ten toonstelling: „VA eeuw microscopie" t.m. 19 Sept. Dag. 104 uur nam. (Behalve Maandag), 's Zondags 14 uur nam. Rijksmuseum v. d. gesch. natuur wetenschappen, 3 uur nam. opening tentoonstelling „ïy, Eeuw Micros copie". Prentenkabinet, Kloksteeg, t/m 10 Juli a.s. dagelijks (alleen werkdagen) van 2—5 uur Tentoonstelling „Het portret in de twintigste eeuw". Atelier, Garenmarkt 36: van 28 Juni tot 23 Juli, dagelijks van 10 tot 12 uur en 2.30 tot 6 uur. Zondag van 12 tot 1.30 uur cn 4 tot 6 uur. Schaar sneden (silhouetten) van Joop Koe- voets. BIOSCOPEN Casino: „Onteerd", 18 jaar. Dag.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30: 4.45, 7.en 9.15 uur. Lido: „Bittere ervaring" 18 jaar. Dag.: 2.30, 7.en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Luxor: „Wij zondaren", alle leeftij den. Dag. 2.30, 7.en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.en 9.15 uur. Trianon: „Quo Vadis", 14 jaar. Dag.: 2.en 8.uur. Zondag 2.5. en 8.15 uur. Rex: „Het zwarte commando", 14 jaar. Dag.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Laatste Berichten De strijd om de macht in Guate mala neemt thans weer 'n „normaal' karakter aan. Een correspondent van oe „Chicago Tribune" meldt n.l. uit de omgeving van het presidentiële paleis te Guatemala-Stad te hebben vernomen, dat de regeringstroepen in grote schaal zijn overgelopen naar het opstandelingenleger. De bevol king was daarvan niet in kennis ge steld. De eerste deserties deden zich voor, aldus de correspondent, toen de re bellen, die vochten om de stad Chi- quimula, een regeringsstrijdmacht van ongeveer 5 compagnieën in kor te tijd decimeerden. De opstandelin gen hadden steun uit de lucht in dat gevecht. De rest van de regerings troepen, 8 a 900 man, gaf zich over aan kolonel Lopez van de opstande lingen. VOOR LEIDEN Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. Van 27 Juni tot en met 4 Juli a.s. ZONDAG Jacoba-zaal „De Burcht": 1 tot 2 uur nam. receptie de heer J. P. van Holst, voorzitter R. K. Bond van Melkhandelaren „Sint Paschalis". (25 jaar voorzitter.) Idem, 8 uur nam. Feestavond „St. Paschalis". DONDERDAG Lodewijkskerk: 7.30 nam. Avond wake Kabouters, Gidsen Pioniersters en Leidsters van de Ned. R. K. Gid- senbeweging. VRIJDAG Lodewijkskerk: 6.15 uur v. m. ge zongen H. Mis voor Kabouters, Gid sen, Pioniersters en Leidsters van de Ned. R. K. Gidsenbeweging, n.a.v. het jaarfeest Patrones. RIJNSATERWOUDE Brand Gistermiddag omstreeks 5 uur werd het dorp opgeschrikt omdat er brand was in de buurt van de Leidse Vaart. Een ketel met kabelmassa in de onmiddellijke na bijheid van de fabriek van de fa. Bodegom en de Jong was door on bekende oorzaak in brand geraakt. Binnen korte tijd was de brandweer auto present en door spuiting met schuim kon erger voorkomen wor den. Alleen de ketel en een raam van de fabriek waren verbrand. HAZERSWOUDE (Gr.) ZILVEREN PRIESTEFEEST FATHER F. WESSELINGH Zondag 11 Juli zal onze oud-paro chiaan father F. Wesselingh van de Witte Paters in de missie van Afrika zijn zilveren priesterfeest vieren. Na sinds zijn priesterwijding enige jaren als leraar in Sterksel te zijn geweest werden hem verschillende posten opgedragen o.a. president van het seminarie Ujiji. Sedert enige jaren is pater Wesselingh econoom van het bisdom Chala in Tanganyika en alzo de rechterhand van mgr. Van Sambeek, bisschop van Tanganyika. In ons land worden aan met deze taak belaste priesters hoge eisen ge steld om wat men noemt „de eindjes aan elkaar te knopen" Maar wat dat in de Missie wil zeg gen weten alleen ingewijden. Er heerst daar dan ook een schier on overkomelijk gebrek aan geldelijke middelen tot het bouwen van scho len, kapellen, ziekenhuizen enz. Mochten kennissen en vrienden van pater Wesselingh behoefte ge voelen van hun belangstelling blijk te geven, dan zal zulk medeleven uit het vaderland voor hem zeer aangenaam zal zijn. Postadres: Father F. Wesselingh, Chala Sum- bawanga P.O. Tanganyika Terr. British East Africa; Giro 401410 tnv. J. Th. Wesselingh, Rijndijk Hazers- woude. Melkcxamen. Vrijdagmiddag werd op het bedrijf van de heer J. P. J. Voets het melk-examen afgeno men van 10 deelnemers. Deze cursus was georganiseerd door de Holland se Maatschappij van Landbouw, af deling Hazerswoude-Koudekerk. Voormelker was de heer H. Peters. De heer Nusselder van het zuivel - consulentschap reikte diploma's uit aan: J. van Vliet 181 pnt.; M. Steen- wijk 178 pnt.; mej. Chr. Merbis 177 pnt.; mej. P. Qualm 176 pnt.; mej. J. M. Spijker 176 pnt.; mej. L. M. Buis 171^ pnt.; G. van Zwieten 170 pnt.; mej. Adr. Qualm 170 pnt.; M. van Luik 170 pnt.; en P. Verwei 169 pnt. Namens de jury sprak de heer v. d. Werve de deelnemers toe op de ingeslagen weg voort te gaan om zo de kwaliteit der melk tot een hoger peil op te voeren. Namens de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw sprak de heer W. Buitenhuis en dankte allen die had den meegewerkt tot het welslagen van deze melk-cursus. LEIMUIDEN Oranjefeesten Dc jaarlijkse Oranjefeesten zullen dit jaar gehou den worden op Woensdag 14 en Don derdag 15 Juli a.s. Op het program ma hopen wij nog nader terug te komen. Reis ouden van dagen De reis voor de ouden van dagen is dit jaar bepaald op Vrijdag 16 Juli a.s.. De ouden van dagen uit Leimuiden cn Rijnsaterwoude zullen op die dag hun uitgaansdag weer hebben, waar zij reeds lang naar uitzien. Ditmaal zal de reis gaan naar Amsterdam, waar een rondvaart door de grachten zal worden gemaakt. Na koffie ge dronken te hebben in het „Tolhuis" gaat de reis door het Gooi naar de speeltuin Oud Valkeveen, waar de bejaarden naar hartelust kunnen ge nieten, en waar de inwendige mens zal worden verzorgd. In Rijnsaterwoude is de collecte om geld bijeen te brengen reeds ge beurd. Te Leimuiden moet deze nog geschieden. Een dezer dagen ziullen de comité-leden huis aan huis rond gaan om geld in te zamelen. Geeft mild en ibezorgt zodoende de ouden van dagen een dag vol van genot.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3