Veiligheidsraad bemoeit zich niet met Guatemala m 3 b Rebellen melden de aanstaande val van de hoofstad Guatemala-Stad is gebombardeerd Het overleg te Genève Winston Churchill komt voor familiekwesties Verstandige woorden van Nederl. Hoge Commissaris KLOMPEN-PARACHUTIST Frankrijk komt niet naar Brussel Naar Amerika directeur: C. M. v. HAMERSVELD. loofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. iAlEKLIAü 20 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13229 Wij zijn er nog niet...! Gedenkt giro 43S09 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 M-UUU.WI.B J.H1M.WJ.M.I1IJ..»' elefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ 6.40 p. kwart. Franco p. p. 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes £1.50 KEERPUNT drie soorten van oorlog mee, n.l. de vanouds bekende hete oorlog, zo als die sinds onheugelijke eeuwen is gestreden tussen de mensen en op het ogenblik wordt gedemonstreerd in Indo-China; vervolgens de sinds enige jaren met enthousiasme be oefende koude oorlog; en sinds kort de papieren en radio-oorlog in Gua temala. De laatste zullen we overlaten aan de Veiligheidsraad, die er ook niet van terug heeft, en de oorlog in In do-China zullen wij achterlaten in handen van Mendès-France, die er door rechtstreekse onderhandelingen met de Vietminh-leiders een voor spoedig einde aan denkt te kunnen maken. Ons interesseert meer de koude oor log, omdat wij daar zelf midden tus sen zitten. Op één van de 0 „koude" fronten ligt n.l. het bolwerk in aanbouw 't Euro pese leger, ook wel genaamd de Europese Defensie Gemeenschap of kortweg E.D.G. Het fundament er van is gelegd in het E.D.G.-verdrag, dat twee jaar geleden te Parijs is on dertekend maar nog niet door alle deelnemers is geratificeerd, met name niet door Italië en Frankrijk. In deze beide landen is aanvaarding of ver werping een dubbeltje op z'n kant en daarom stelt men de beslissing als maar uit. Zolang dat dubbeltje op z'n kant blijft staan tollen stelt Moskou alle middelen, waarover het in de koude strategie beschikt, in werking om het dubbeltje om te blazen naar de kant van de verwerping, want het voelt heel goed, dat de spits van de Europese defensie gericht is op het Oosten. Maar het is duidelijk, dat deze toe stand niet kan blijven voortduren. Amerika wordt ongeduldig en wei gert langer gelden beschikbaar te stellen voor een defensie, weleer af bouw blijft stagneren; Duitsland wordt ook ongeduldig, want van de aanvaarding van het E.D.G.-verdrag is het herstel van zijn souvereiniteit afhankelijk gesteld. In deze sfeer van tandengeknars komt het initiatief van de drie Bene- luxlanden, die, binnen 14 dagen te Brussel een conferentie van de zes deelnemende landen willen beleggen, als een bevrijdende daad. Men wil er nu eindelijk wel eens haring of kuit van hebben. Wanneer Frankrijk dan niet wil, laat het dat dan openlijk zeggen, dan worden er andere maat regelen genomen. Want er moet iets gedaan worden, hoe onaangenaam dat ook mag zijn. Het nemen van andere maatregelen is gemakkelijker gezegd dan gedaan, want de onder gang van de E.D.G. zou een onover zienbare keten van reacties veroor zaken in Europa èn in Amerika en in Engeland. Voorlopig weigert Frankrijk even wel om naar Brussel te komen. Op het ogenblik zitten Churchill en Eden in Amerika om met Eisen hower de consequenties van een en ander onder de ogen te zien. Europa staat op een keerpunt. De Veiligheidsraad heeft zich Vrijdagavond voor de tweede maal met de kwestie Guatemala bezig gehouden. Terstond na het begin der vergadering ontstond reeds een procedure-geschil over de agenda. De Braziliaanse afgevaardigde Hugo Gouthier verklaarde, dat de organi satie van Amerikaanse Staten toestemming moet krijgen om zich met de toestand in Guatemala te bemoeien. Leden van een commissie van onderzoek stonden gereed om naar Mid den-Amerika te vertrekken, waar hun de medewerking van Honduras en Nicaragua was toegezegd. Guatemala wil hen echter niet toelaten. De raad heeft tenslotte met vijf tegen vier stemmen, bij twee onthoudin gen, besloten de kwestie-Guatemala niet op de agenda te plaatsen. en Nicaragua steun verlenen aan de troepen der opstandelingen. De V.S., Turkije, Brazilië, Columbia en natio nalistisch China waren daarentegen van mening, dat de kwestie in dit sta- dium het best kon worden behandeld door de organisatie van Amerikaanse staten. Engeland en Frankrijk ont hielden zich van stemming. In het debat van vijf uur, dat aan de stemming voorafging, had de Rus sische afgevaardigde Tsarapkin zich de krachtigste voorstander van een behandeling van de klacht door de raad getoond. Hij vond tegenover zich de Amerikaanse voorzitter Ca bot Lodge, die er op wees, dat de organisatie van Amerikaanse staten reeds een commissie had bepoemd om ter plaatse een onderzoek in te stel len. De vertegenwoordiger van Guate mala bij de Verenigde Naties heeft verklaard, dat zijn land zich bij de voorzitter van de Veiligheidsraad zal DE RAAD WAS VERDEELD. De Söwj et-Unie, Denemarken, Nieuw-Zeeland en Libanon spraken zich uit. voor behandeling van de Guatemalaanse klacht, dat Honduras De Sowjet-Unie en communistisch China hebben Vrijdag in beginsel een Frans voorstel aanvaard, dat er een commissie van deskundigen wordt gevormd om het vraagstuk van in ternationale controle op de naleving van een bestand in Indo-China te be studeren. Op deze 18de besloten vergadering, welke geleid werd door de Britse ambassadeur in Zwitserland, Lionel Lamb, verklaarde de Russische on derminister van buitenlandse zaken Kouznetsof, dat aan de vorming van deze commissie van deskundigen een bijeenkomst van de hoofden der ne gen delegaties moet voorafgaan om de voorstellen, welke tot dusver door Oost en West zijn gedaan met be trekking tot de controle op de na leving van een bestand, te bestu deren. De afgevaardigden besloten tot Dinsdag a.s. op reces te gaan ten einde de deelnemers aan de confe rentie in staat te stellen onderling informeel' contact op te nemen naar aanleiding van de Franse en Russi sche voorstellen. In conferentiekringen werd de ver gadering, die drie en een half uur duurde, „vruchtbaar" genoemd en de toon van het debat aan beide kanten beklagen over „de weigering van de raad gehoor te verlenen aan de stem van een klein land, dat het slacht offer van een aanval is". Mexicaanse bemiddeling verzocht. De Guatemalaanse ambassadeur in Mexico heeft medegedeeld, dat zijn regering de Mexicaanse regering ver zocht heeft om haar goede diensten te verlenen teneinde de agressie in Guatemala tot een einde te bren gen. REBELLEN MELDEN SUCCESSEN. De radio van de opstandelingen meldde Vrijdag in een „extra-uitzen ding", dat de val van de stad Guate mala nabij is. De inwoners van de stad werden gewaarschuwd bij mi litaire objecten vandaan te blijven, aangezien die gebombardeerd zouden worden. In deze uitzending werd voorts ge zegd, dat de rebellen Chiquimula, Za- capa en Gualan geheel in hun bezit hebben en dat nu de opmars naar de hoofdstad zou beginnen. De afgevaardigde van Guatemala bij de V.N. Eduardo Castillo Arriola heeft Vrijdag tegenover verslaggevers te New York medegedeeld, dat drie vliegtuigen Guatemala-stad hebben gebombardeerd, terwijl de Veilig heidsraad beraadslaagde of de Guate malaanse klacht op de agenda moest worden geplaatst. Protest van Uruguay. A.F.P. meldt uit Montevideo, dat de Kamer van Afgevaardigden van Uruguay met 60 tegen 32 stemmen een resolutie heeft aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen „de aanval op Guatemala" en waar in uiting wordt gegeven aan het medeleven der Kamer met dit land. Koningspaar in grootse dwergstad Tijdens het bezoek, dat het Koninklijk Paar gisteren aan Walcheren bracht, bezocht het ondermeer een miniatuurstad, waar alle ontwikkelingen, die dit stoere eiland de laatste tien jaren te zien heeft gegeven, aanschouwelijk waren voorgesteld. Op de foto ziet men de koninklijke gasten door parapluies tegen de stort regens beschermd te midden van de miniatuurhuisjes, waar in het klein een groot werk weerspiegeld wordt. Misverstanden opruimen Premier Churchill, die gisteren in Washington is aangekomen voor be langrijke besprekingen met president Eisenhower, zeide, dat zijn doel is, er voor te zorgen, dat er „geen misver standen in de Brits-Amerikaanse fa milie" zijn. Gekleed in een grijs costuum en ge dekt met een deukhoed, stapte Chur chill precies om 2 uur (Ned. tijd) met een wandelstok met gouden knop Formosa was het De nationalistisclj-Chinese regering heeft Vrijdagavond officieel medege deeld, dat de omstreeks 9.000 ton me tende So wj et-Russische tankboot „Toeapse" ter hoogte van de For- mosaanse kust door onder haar be vel staande oorlogsschepen is aange houden en opgebracht naar de Formo- saanse haven Kaoh Sioeng, waar een ladingonderzoek plaats vindt. De Russen hadden er de Amerika nen reeds van beschuldigd. Indonesië kan niet buiten hulp van anderen Aan de vooravond van de bespre kingen over de herziening van de unie heeft mr. W. F. L. graaf Van Bijlandt, de Hoge Commissaris der Nederlanden te Djakarta, tegenover vertegenwoordigers van de b innen- en buitenlandse bladen in Indonesië een verklaring afgelegd over de be- Dit is de foto van een vijfentwin tigjarige Nederlandse emigrant in Nieuw-Zeeland, de heer Daan Visser uit Amsterdam. Hij woont in Christ- church en houdt er in zijn vrije tijd een vreemde hobby op na. Dan wijdt hij zich nl. aan het parachutesprin gen, dat hij voor de Nieuw-Zee landers althans op een vreemde manier beoefent. Hij trekt nl. voor de sprong zijn schoenen uit, en doet er zijn klompen bij aan. Hangend aan de parachute daalt hij dan lang zaam, met klompen geschoeid terug naar de aarde. De leden van de Christchurch Para chuteclub schudden hun hoofden als zij hun Nederlandse medelid met klompen aan zien springen, ,,'t Is dat hij Hollander is", verzuchten zij, „anders Daan Visser, de klompen reeds aan, vóór een sprong van 2000 voet op het Christchurch vliegveld. OVERVALLEN IN BRITS NOORD-BORNEO. Aan de kust van Brits Noord-Bor- neo hebben zeerovers twee dorpen aangevallen. Het zijn kampong Me- lalin op de Jambongan-eilanden en een dorp op het eiland Balambangan, waar ten minste twee personen wer den gedood. De overvallen hadden plaats overdag en in de nacht van 21 Juni. Onlangs werden bij een overval op het dorp Semporna zes personen ge dood. trekkingen tussen Nederland en In donesië. Waarover heeft Indonesië zich eigenlijk te beklagen, vroeg de Hoge Commissaris. Men praat elkaar na over knellende uniebanden en nade lige overeenkomsten en Nederlandse onwil. Maar van den beginne af heeft Nederland te kennen gegeven bereid te zijn te spreken over een andere basis voor onze wederzijdse betrek kingen. Ik ben er ook van overtuigd, zei de heer Van Bijlandt verder dat men in Indonesië reeds, evenals in de meeste andere landen der wereld, zeer alge meen tot de erkenning zou zijn ge komen, dat men buitenlands kapitaal behoeft en buitenlandse, ook Neder landse werkzaamheid in een onafhan kelijk Indonesië niet behoeft te schuwen of te vrezen, ware het niet, dat men hierin ten onrechte een vorm van kolonialisme ziet. Ik zou willen opmerken, dat er een andere vorm van kolonialisme bestaat, die in het tegenwoordige tijdsbestek voor Indonesië veel ge vaarlijker is n.l. het communistisch imperialisme, dat zijn beste kans krijgt in een economisch en finan cieel ontredderd Indonesië. Aange zien de buitenlandse werkzaamheid de grote verdiener is van de vreemde deviezen, die zo nodig zijn voor de opbouw van Indonesië, zoekt dit com munisme allereerst de buitenlandse werkzaamheid hier te lande op al lerlei wijze te verlammen. De ver nietiging van de buitenlandse bedrij ven is de snelste weg naar de on dergang van Indonesië, dat weet het internationale communisme wel. Wil dat zeggen, dat de Indonesiërs zelf niet een groter aandeel moeten nemen in de nationale economie dan tot nu tie het geval is? Zeker niet. Er valt genoeg te doen aan de opbouw van Indonesië, dat er ruimte is voor bui tenlanders naast Indonesiërs. Ik versta nationalisme en patriotis me en ik heb eerbied voor hen, die hun land met passie liefhebben. Maar patriotisme sluit niet uit, dat men realiteitszin heeft en verblindend sentiment het zwijgen oplegt. Wan neer men dat aan beide zijden ernstig tracht te doen, zie ik een goede kans voor goede en normale betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. in zijn hand uit het grote vliegtuig van de British Overseas Airways. Eden was bij hem. Churchill lichtte zijn hoed voor de op het vliegveld verzamelde me nigte en wuifde haar toe. Hij schudde vice-president Richard Nixon, Dulles, de Britse ambassadeur, Sir Roger Makins, en de aanwezige zaakgelastigde van het Britse Ge menebest de hand. Na een kort gesprek met zijn Ame rikaanse gastheren liep hij met veer krachtige tred naar een batterij mi crofoons en zei: „Ik heb een zeer com fortabele reis gehad van mijn vader land naar „mijn moeders land". (Zijn moeder was Amerikaanse). Ik ben met Anthony Eden gekomen om over een paar familiekwesties te praten en te proberen er voor te gen, dat er geen misverstanden zijn. De Engels sprekende familie of broederschap is nog al uitgebreid en hier en daar niet helemaal zonder haken en ogen. Maar als wij samenwerken zullen we het zelf wel klaren en een hoop goed kunnen doen aan onze buren in de wereld, van wie sommige aan beide zijden van het ijzeren gordijn met nog groter problemen schijnen te kampen dan wij". Toen hij uitgespro ken was, wendde hij zich tot Dulles en vroeg met zijn beroemde Chur- chiliaanse snauw: „Wat dat goed?" Dulles grinnike en drukte hem har telijk de hand. Negen minuten nadat hij voet op Amerikaanse bodem had gezet, klom Churchill in een open auto en reed naar het Witte Huis. Met zijn bekende brede grijnslach verwelkomde de Amerikaanse presi dent Curchill op het bordes van het Witte Huis. Hij zei: „Goede mor gen" en schudde Churchill stevig de hand. Hem aan de linker-elleboog hou dend, hielp Eisenhower de Britse leider de treden op en stelde hem toen voor aan mevr. Eisenhower. Zij stonden ongeveer drie minuten bij elkaar om bijna 100 fotografen, film operateurs en televisie-operateurs ge legenheid te geven hun werk te doen. Maar als Spaak nu eens naar Parijs gaat De Franse premier, Mendès-France, heeft de uitnodiging van de Belgische regering, om in Brussel een conferen tie over de E.V.G. bij te wonen, af geslagen. Hij heeft de Belgische ambassadeur in Parijs Vrijdag meegedeeld, dat het beleid van de Franse regering verle den week duidelijk is gesteld in zijn toespraak in de Franse Nationale Vergadering. Mendès-France is ervan overtuigd, dat de kwestie van Frankrijks deel neming aan een Europees leger er een is, waarover het Franse volk het gro tendeels eens moet zijn. Op het Ogen blik is het volk verdeeld. Men is reeds begonnen met pogingen om voor- en tegenstanders van het ver drag in Frankrijk tot elkaar te bren gen, doch totdat het resultaat van deze pogingen bekend zal zijn, is vol gens de Franse premier elke bijeen komst van de zes E.V.G.-landen pre matuur en niet opportuun. Leidende functionarissen in Men- dès-France's kabinet zien in de her nieuwde pogingen van vele zijden om Frankrijk tot ratificatie aan te spo ren de hand van de Ver. Staten. Westduitse teleurstelling. Een Westduitse regeringswoord voerder in Bonn verklaarde, dat Adenauer plannen om aan de confe rentie deel te nemen door de weige ring van Mendès-France niet veran deren. In regeringskringen in Bonn liet men wel zijn teleurstelling blijken over de weigering. Men zei, dat de toestand nu verward is, aangezien men niet weet of de conferentie zal doorgaan zonder Franse deelneming. In kringen, die nauw met de Franse premier verbonden zijn ver luidde Vrijdag evenwel, dat de Fran se houding, een bespreking van Men dès-France met de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Spaak, als deze naar Parijs zou komen, niet uitsluit. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Koel weer. 27 Juni: zon op 4.21 en onder 21.04; maan op 1.19 en onder 18.12 uur. 28 Juni: zon op 4.22 en onder 21.04; maan op 1:59 en onder 19.27 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Haaien en schelvis Merkwaardige vondsten op de Noordzee-visgronden De vissers op de Noordzee komen de laatste tijd nogal eens haaien te gen op hun visgronden en deze vang sten nemen zo'n omvang aan, dat van een haaieninvasie gesproken kan worden. Een Harlinger visser kreeg Donder dag niet minder dan 70 jonge haaien in zijn netten; hij heeft de beestjes maar mee naar de wal genomen omdat zij nogal vraatzuchtig zijn en grote schade aan de visstand kunnen aan richten. Voorts melden de vissers een grote hoeveelheid schelvis en daar dit een ongewoon verschijnsel is voor de tijd van het jaar, zijn de zeelieden in weer temp. STOCKHOLM geheel bew, 19 C. OSLO zwaar bew. 17 H KOPENHAGEN regen 22 AMSTERDAM regen 15 LONDEN zwaar bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 21 PARIJS geheel bew, 24 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE half bew. 29 NICE onbewolkt GENEVE halfl bew. 27 ZÜRICH zwaar bew. 26 LOCARNO zwaar bew. 27 BERLIJN regen 26 FRANKFORT geheel bew. 27 MüNCHEN zwaar bew. 25 WENEN nevel INNSBRUCK nevel ROME windstil 31 H AJACCIO onbewolkt 27 MALLORCA onbewolkt 34 Donderdagavond zijn minister-presi dent Churchill en minister Eden van Engeland voor hun reis naar de Ver enigde Staten en Canada van het vliegveld London Airport vertrok ken. We zien de beide staatslieden hier op de trap naar het toestel. oude overleveringen gaan speuren, wat dit voorspelt. Het ziet er in de laatste dagen waarlijk niet naar uit, maar als de oude overleveringen gelijk hebben, dan kondigt de schelvis een zeer warme periode aan, die wellicht over zal kunnen gaan in een hiitegolf Koel en onbestendig Het K.N.M.I. deelt mede: Een van IJsland afkomstige depres sie, welke met koude lucht is gevuld, trok vannacht over Schotland de Noordzee op. Zij brengt niet alleen in ons land, maar ook in West-Duits- land, Denemarken en op de Britse eilanden regen en wind. Bij de de pressie behoren enkele randstorin- gen. Eén hiervan lag vanmorgen tus sen Schotland en IJsland. Deze kan morgen het weer in ons land beïn vloeden, zodat de kansen op droog weer uiterst klein zijn. De lucht, die in de komende dagen over ons land zal stromen, zal over het algemeen van Noordelijke oorsprong zijn, zodat de temperaturen laag blijven. Warrit zomerweer is de eerste paar dagen nog niet in zicht. Korreltje

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1