9aCcldóe(2oiVtatit Benelux-initiatief voor EDG-verdrag BINNEN VEERTIEN DAGEN CONFERENTIE TE BRUSSEL Churchill over de Oceaan Sovjet-tanker opgebracht „Verbied vertrouw de bom en de Russen" Radio-actieve paniek In Guatemala wordt gevochten met de mond en de pen Mendès-France kreeg concessie los Thunderjet in zee gestort VRIJDAG 25 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13228 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ g 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De Leidse ere-doktoren op Soestdijk RUIL- VERKAVELING Er wordt een belangrijke WIJZIGING aangebracht in de v/et op de ruilverkaveling, die dezer dagen in de Tweede Kamer is her zien. Dit is sinds de wet op de ruil verkaveling tot stand kwam de derde wijziging, waarbij men zich steeds aanpaste aan gewijzigde verhoudin gen en omstandigheden. De r-uilver- kavelingswet dateert uit 1938 en de eerste wijziging van 1941, toen er door maatregelen van de bezetter eni ge wijzigingen werden aangebracht, De wijzigingen, die nu werden aan gebracht, dienden wel in hoofdzaak, maar niet geheel alleen, om de pro cedure te versnellen, waardoor ruil verkaveling mogelijk wordt gemaakt. Zij is ook in andere opzichten van belang voor de grondeigenaar, zo wel als voor de pachter van de grond. De versnelling van de procedure is intussen wel een belangrijk aspect van deze zaak. Tot nu was het zo, dat eerst de boeren, die grond ofte wel kavels in een bepaalde verka- vzling hadden, eerst in onderling overleg in de ruilverkaveling moes ten toestemmen. Die vrijwilligheid is gehandhaafd, maar bij de bepaling van de vergoeding, die de boeren zouden krijgen als vergoeding voor kleine gedeelten, die zij bij de verka veling zouden moeten afstaan, kon een der deelnemers de hele procedure ophouden, indien hij ook maar voor een klein bedrag het met deze ver goeding niet eens zou zijn. Dan kon hij een uitspraak van de rechter ver langen over het bedrag van de scha devergoeding en zolang de rechter lijke uitspraak niet was geschied kon de verkaveling, die soms van het grootste belang was, niet doorgaan. Volgens de nieuwe regeling nu wordt de financiële regeling geheel gescheiden van de ruilverkaveling zelf, zodat deze laatste nu kan door gaan, ook indien een der deelnemers het met de financiële regeling niet eens zou zijn. Hij kan als voorheen ook nu een uitspraak daaromtrent uitlokken, maar intussen kan dan volgens de nieuwe regeling de verkaveling door gaan. Dit spreekt te meer, als men be denkt, dat er door allerlei omstan digheden ook steeds meer andere be langen bij de ruilverkaveling zijn be trokken. Men denke slechts aan de uitbreiding der steden, het aanleg gen van wegen, waarmee grote be langen zijn gemoeid. JUIST OM DIE REDEN kunnen nu ook openbare lichamen als Rijk, gemeenten, provincies een rol spelen bij de ruilverkaveling. Zij kunnen nu volgens de nieuwe regeling hoog stens 5 pet. van de kavels toegewe zen krijgen voor openbare werken als wegen, stadsuitbreiding e.d. Er is in de Kamer nog getracht er 9 pet. van te maken, maar dat is niet gelukt. In Bonn juicht men dit initiatief toe Nederland, België en Luxemburg hebben het initiatief genomen voor een conferentie van de landen der Europese Defensiegemeensohap, waarop zij een uiterste poging willen doen Frankrijk en Italië over te halen tot het aanvaarden van het E. D. G.-verdrag in zijn tegenwoordige vorm. Het is de bedoeling, dat deze conferentie binnen veertien dagen moge lijk reeds volgende week te Brussel zal worden gehouden. West-Duits- land beeft zijn volledig instemming met het Benelux-initiatief betuigd. Dit initiatief werd genomen op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux, welke Woensdag te Luxemburg is ge houden. Op deze conferentie werd de Europese politieke situatie aan alle kanten bekeken en werden vooral de perspectieven van de Europese De fensie Gemeenschap onder het oog gezien. MENDèS-FRANCE KOMT NIET. De Franse premier en minister van Buitenlandse Zaken Mendès-France heeft laten weten, dat hij niet in staat is de Brusselse conferentie bij te wonen, omdat hij al zijn aandacht moet wijden aan het Indo-Chinese vraagstuk. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken voegt aan deze mede deling toe, dat dit niet inhoudt, dat de premier tegen de door de Benelux voorgestelde bijeenkomst is. Volgens Reuters correspondenten te Parijs en Bonn hebben de Bene- lux-landen aan de regeringen van resp. Frankrijk en West-Duitsland la ten weten, dat zij de toelating van laatstgenoemd land tot de NATO het enige alternatief achten voor het ge val Frankrijk en Italië het Europese legerverdrag niet wensen te ratifice ren. Deze beslissing zou inhouden, dat de Benelux niet alsnog over wijzigin- De Engelse premier Sir Winston Churchill is gisteren voor de negende maal (zijn tournée's in de V. S. in zijn jeugd niet meegerekend) een tocht naar de Verenigde Staten be gonnen. Het lijkt waarschijnlijk, dat dit ook Sir Winstons laatste reis als actief premier zal zijn. De eerste maal reisde Churchill naar Washington in December 1941, vlak na de Japanse aanval op Fearl Harbour. Daarna hebben de Amerikanen Churchill, met zijn grote sigaar en het V-teken in hun land kunnen zien achtereenvolgens in '42, tweemaal in *43, in '46, in '49, '52 en '53. Een bij kans tachtigjarige Churchill, een man die langzamer en onzekerder loopt en met een gehoorapparaat, maar waarschijnlijk nog met de sigaar en met het V-teken en ook nog met zijn oude overredingskracht, gaat nu weer over de Oceaan om Eisenhower te ontmoeten. Hij wil trachten de Brits- Amerikaanse meningsverschillen over de gedragslijn in Azië uit de weg te ruimen. Daarbij zullen de Ameri kaanse plannen tot vorming van een gemeenschappelijk militair pact te gen de Communistische landen in Azië bovenaan staan. Minister Eden wil aan dat louter anti-communisti sche pact een niet-aanvalsverdrag tussen de communistische en de niet- communistische landen verbinden, waarbij men de wederzijdse „in vloedssferen" zou afbakenen. Dat zou dus ongeveer hetzelfde zijn als het niet-aanvalsverdrag, dat Duitsland, Frankrijk, Engeland, Italië en Polen in 1925 te Locarno afsloten om de be staande grenzen te garanderen. (Toen Hitier aan de macht kwam, Was het met dat Locarno-verdrag gedaan). Verleden jaar heeft Churchill iets dergelijks voor Europa voorgesteld, maar daarvoor geen enthousiasme in Amerika kunnen vinden. Nu Eden hetzelfde weer heeft voorgesteld voor Azië blijkt Washington evenzeer scep tisch. Wat het probleem Indochina zelf betreft, wenst Engeland een be ëindiging van de strijd op basis van een verdeling van Vietnam en neu tralisering van de staten Laos en Cambodja, maar Amerika is daar te- de ruilverkaveling 29 pet. winst gen" wordt verkregen, dan kan men be-1 Te Washington is men van mening, rekenen, dat 20 pet. van anderhalfEngeland en Frankrijk te „zacht" millioen ha niet meer of minder dan'e2enov.er de communistische 220.Mha bedraagt of evenveel als de a.a9sPr^.e" "n Azié ai vreest men, ri/,1^orc aat de Vietminh en zyh Chinese bond De vraag beantwoordend waarom het bij de ruilverkaveling in de eer ste plaats gaat, moet men er op wij zen, dat het vooral gaat om sanering van de bedrijven met de bedoeling om door verkaveling te komen tot een belangrijke productieverhoging. Het gaat er hier tegelijkertijd om gronden aan de kavels toe te voegen. Dat kan geschieden op de eerste p.-aats door uitkoping, waardoor het eventueel verlies van grond voor de overblijv enden niet alleen wordt goedgemaakt, maar waardoor te vens de uitgekochte grond zo kan worden verdeeld, dat de overb.ij- venden een meer rendabel bedrijf hierdoor kunnen krijgen. Bovendien opent de wet straks de mogelijkheid om behalve een financiële vergoe ding voor verlies van grond door verkoop ook een bedrijfsschade-uit kering te krijgen. Overigens kan dan nog sanering worden nagestreefd door onteigening van kleine gedeel ten, door het ontginnen van woeste grond ter sanering van kleine be drijven en door onderbedeling tot een percentage van vijf. als MEN BEDENKT, dat er uit gen van het E.D.G.-verdrag wenst te spreken. Een officiële woordvoerder te Den Haag heeft evenwel ontkend, dat te Luxemburg over een alternatief voor de E.D.G. is gesproken en dat de mi nisters aan de Duitse en Franse re geringen Duitslands opneming in de NATO zouden hebben gesuggereerd. Nederland hoopt nog altijd, dat de E. D.G. tot stand zal komen op een wij ze, zoals men van de aanvang af heeft beoogd, aldus de woordvoerder te Den Haag. Volgens Westduitse zegslieden heeft Adenauer het vaste voornemen in Brussel voor. de E.D.G. te „vechten", en niet over een gewijzigd E.D.G.- verdrag te onderhandelen. Nog altijd gelooft hij, dat de Euro pese Defensie Gemeenschap de enig practische manier is om Westduitse troepen in de Europese en Atlantische defensie in te schakelen. Elke andere oplossing zou volgens hem ofwel ten koste van Duitslands gelijkgerechtigheid gaan, ofwel Frankrijk in conflict brengen met de beide andere grote NATO-landen een conflict, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Te Bonn, Brussel en Parijs acht mne het desondanks toch niet on mogelijk, dat dit de laatste conferen tie over de E.D.G. zal zijn. Steeds meer wordt gesproken over de mo gelijkheid van een andere oplossing voor Duitslands inschakeling. Het officiële Sovjet-Russische pers bureau „Tass" meldt, dat de Sovjet regering een nota aan de Amerikaan se ambassadeur te Moskou heeft doen toekomen, waarin de onmiddellijke vrijlating van een Sovjet-tanker wordt geëist. De tanker zou in de Formosaanse wateren door een Amerikaanse tor pedoboot jager opgebracht zijn. Het moet wel een Amerikaan geweest zijn, zegt de nota, want de wateren rond Formosa worden door de Ame rikaanse vloot beheerst. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft evenwel verklaard, dat de Sovjet-nota nog geen bewijs er voor is, dat Amerika iets te maken heeft met het opbren gen van het tankschip. Conferentie opnieuw mislukt Negen jaar lang zijn de grote mo gendheden nu al bezig te proberen in onderling overleg tot afschaffing \an atoomwapens en beperking van conventionele wapens te komen, en nog altijd zijn zij geen stap dichter bij elkaar gekomen. Dit blijkt uit het gisteren gepubli ceerde rapport van de ontwapenings conferentie die Amerika, Engeland, Frankrijk, Canada en Rusland sinds de eerste helft van Mei in Londen hebben gehouden, en die op een to tale mislukking blijkt te zijn uitgelo- pen. landwinst uit alle Zuiderzeepolders, Bovendien geeft deze ruilverkave ling veel meer dan het winnen van nieuwe polders een gespreide bron van arbeid, omdat zij voor het hele oude land geldt. In dit licht bezien is de macht, welke de minister van Landbouw in deze wijziging wordt gegeven om tegen de wens der be trokkenen in een ruilverkaveling toch door te zetten, indien deze in het algemeen belang noodzakelijk moet worden geacht, niet zo heel vreemd. Daarbij is de macht van de minister toch enigszins aan banden gelegd door.te bepalen, dat bij af stemming van de verkaveling de mi nister deze in zulk een geval alleen dan mag doorzetten, indien drie-vier den van de vereiste meerderheid zich bij de stemming voor de verkave ling heeft uitgesproken. De macht van de minister is dus niet zo heel erg groot. Ook voor de belangen van de pach ter wordt in dit nieuwe ontwerp meer dan vroeger gezorgd. Men moet het genoten de onderhandelingen te Ge- nève zo lang zullen rekken, dat zij op het oorlogstoneel tenslotte onaan tastbare posities hebben ingenomen. zo zien, dat de eigendom in dit ont werp wordt beschouwd als een bun del van rechten. Naast het eigen domsrecht staat het g ebruiksrecht. Het pachtrecht wordt nu volkomen parallel met de eigendom bij 'n ruil verkaveling geregistreerd, zodat men eigenlijk twee eigenaren krijgt: de eigenaar en de pachter, die beiden hun rechten hebben. Als men daarbij nog zou kunnen komen gronden buiten de ruilverka veling te bestemmen voor uit te ko pen boeren, zal de ruilverkaveling een nog waardevoller effect kunnen krijgen. Zulk een verkaveling mèt 'n goedé nazorg om door meer moderne methoden tot hoger productiviteit te komen, zal in ons grondarme land van de grootste waarde zijn. Op de Philippijnen is een vrouw gestorven door het eten van radio actieve vis. Een andere vrouw en drie mannen zijn na het eten van vis ernstig ziek geworden, waarbij zij dezelfde symptomen vertonen als de nu gestorven vrouw. Zij wonen allen in hetzelfde dorp. Het bekend worden van deze feiten heeft tot een paniek in de provincie Pangasinan geleid. Nog maar zeer kort geleden had de Philiippijnse regering verzekerd, dat de ontploffingen van waterstofbom men bij Bikini geen radioactiviteit in de Philippijnse wateren tengevolge hadden gehad. Ondanks dat had men steekproeven genomen op de aange voerde vis, omdat er geruchten wa ren verspreid over een Japanse vis ser die dicht bij de Philippijnen ra dioactieve vis zou hebben gevangen. Bij de genomen proeven bleek hier van echter niets. De gouverneur van de provincie Pangasinan heeft nu evenwel onmid dellijk een geigerteller laten aan schaffen, opdat alle vis voor zij aan de markt komt, op radioactiviteit kan worden onderzocht. Helicopter tegen startbaan gesmakt Een helicopter van de Sabena van de dienst BrusselMaastricht Keulen kwam gistermiddag, mogelijk tengevolge van een motor- of andere technische storing, van zeer geringe hoogte met een harde smak op de betegelde landingsplaats terecht. Hierbij is waarschijnlijk de staart- schroef door de doorzwiepende rond draaiende driebladige rotor geraakt. De staartschroef is met een deel van het staartstuk van de machine afge rukt. Het staartstuk is* ook overigens ernstig gescheurd. De zeven inzittenden hebben al* leen een flinke schok bij het neer ka. men gevoeld. De helicopter is in afwachting van een technisch onderzoek onder poli tiebewaking gesteld. De Westelijke mogendheden i den voor, de afschaffing van alle atoomwapens en de beperking van de conventionele bewapening stap voor stap uit te voeren, gelijktijdig met de instelling en geleidelijke uitbreiding van een internationaal orgaan voor toezicht en inspectie. De Russen, die hardnekkig bleven vasthouden aan het standpunt dat zij al sinds 1947 innemen en dat reeds herhaaldelijk door de Verenigde Na ties is afgewezen, wilden alle atoom- en waterstofwapenen ineens verbie den en afschaffen, en de conventio nele wapens in alle landen met één derde verminderen. Zij zijn echter niet bereid om achter het IJzeren gordijn een mate van toezicht op de uitoefening van zulk een overeen komst toe te staan, die de Westelijken bevredigen kan. Vandaar dat de Amerikaanse ge delegeerde bij de jongste besprekin gen bij de publicatie van het rapport de opmerking maakte: „Men zou deze Russische voorstellen kunnen samenvatten in zes woorden: „Ver bied de bom, vertrouw de Russen". Donderdagmorgen zijn de deelnemers aan het P.E.N.-congres, dat te Am sterdam wordt gehouden, ontvangen door H. M. Koningin Juliana, in Paleis Soestdijk. Een gezellig praatje in de tuin. Van links naar rechts: Dr. Victor E. van Vriesland; de Oud-Minister, mr. dr. J. in 't Veld; prof. dr. F. .E. J. Malherbe (Z.-Afrika); H.M. de Koningin; en prof. dr. N. A. Donkersloot. Vanavond weer Veiligheidsraad Langzamerhand begint het duide lijk te worden, dat de „oorlog" in Guatemala er een is van leg.erberich- ten. Beide partijen beweren nu al da genlang, dat zij Puerto Barrios, Ga- luan en nog een hele reeks steden veroverd en heroverd, weer heroverd en dan herherheroverd hebben en zo tot in het oneindige toe. Er zijn gevangenen gemaakt, veld slagen geleverd, bombardementen uitgevoerd, beslissende offensieven en nog beslissender tegenoffensieven be gonnen, echter blijkbaar allemaal op papier. Milto Bracker van de „New York Times", de eerste verslaggever, die het hoofdkwartier van de rebellenlei der, kolonel Armas, heeft bereikt, seinde vandaag: ,Als een redelijk bewapende afdeling van het geregel de leger een aanval zou beginnen, lijkt het mij voor de rebellen vrijwel onmogelijk iets anders te doen dan te vluchten". Men beschrijft het leger van Armas als een groep boeren zonder enige opleiding, die hoofdzakelijk is bewa pend met Duitse machinepistolen. Dit leger heeft gebrek aan transportmid delen en benzine. Volgens Bracker is de kernkwestie de houding van het Guatemalaanse leger. Beide partijen weten, hoe zwak de rebellen in feite zijn. Maar het leger doet niets en kolonel Armas Laos en Cambodja blijven vrij De Franse premier Mendès-France heeft het parlement meegedeeld, dat de Chinese premier Tsjoe En Lai tij dens het onderhoud, dat hij te Bern met hem had gehad, „het principe van de onafhankelijkheid der konink rijken Laos en Cambodja formeel heeft erkend". Wat de republiek Vietnam betreft, is de situatie ingewikkelder, aldus Mendès-France, maar Tsjoe En Lai en ik waren het er over eens, dat het nodig zou zijn de militaire problemen snel te regelen en wel vóór de poli tieke kwesties. Mijn doel is een prac tische regeling voor een wapenstil stand te treffen en de politieke pro blemen voor later te bewaren. Ik deelde Tsjoe En Lai mee, dat de Franse regering niet bereid zou zijn tot een regeling van het conflict tot elke prijs, maar dat zij in overeen stemming zou moeten zijn met onze levensbelangen en tot stand zou moe ten komen binnen de tijdslimiet, die wij gesteld hebben (20 Juli). Optimisme en pessimisme. Te Genève is de Franse delegatie geheime besprekingen begonnen met Fham Van Dong, de minister van buitenlandse zaken der Vietminh, en het optimisme over de vooruitzichten op een spoedige wapenstilstand houdt aan. Intussen heeft William Knowland, die leider is van de Republikeinse fractie in de Amerikaanse senaat, tij dens een rede als zijn mening gege ven, dat de Franse premier en premier van Rood China „bereid zijn te onderhandelen over een Aziatisch München". Senator Knowland voor spelde een „ontzaglijke overwinning voor het communisme in Azië" en verwachtte, dat China op zijn minst de gehele delta van de Rode rievir (het Noorden van de staat Vietnam) zou opeisen. Daarna zou de rest van Vietnam volgens Knowland de com munisten als een rijpe appel in de schoot vallen. De senator zei, dat hij niet namens de regering sprak. Piloot gedood Donderdagmiddag is een Thunder- jetjager van de Kon. Luchtmacht een kilometer ten Noorden van Ameland in zee gestort. Het vliegtuig is gezonken, van .de piloot is nog geen spoor gevonden. De piloot, wiens dood wel zeker is, is de 25-jarige sergeant-vlieger L. Koster uit Den Helder. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. Het gezin woont in Den Helder. De reddingboot uit Hollum, „Jhr. H. J. Ortt", heeft in de buurt, waar het toestel in zee is gevallen, een rub ber vlot gevonden. Een „Harpoon" van de Marine Luchtvaartdienst heeft de omgeving afgezocht om de reddingboten even tueel aanwijzingen te geven. Het toestel moest onverrichterzake naar zijn basis Valkenburg terugke ren. De Thunderjet die afkomstig was van de vliegbasis Volkel was tijde lijk gestationneerd te Leeuwarden in verband met het houden van schiet oefeningen. Een drieling deed Woensdag avond zijn intrede bij de familie M. Hendriks van Warbij-van Vulpen te Lienden; de drieling bestaat uit 2 jon gens en een meisje. Moeder en kin deren verkeren in goede omstandig heden. dat hij „tot alles ln Wederzijdse beschuldigingen. De Veiligheidsraad zal vanavond op uitdrukkelijk verlangen van Gua temala opnieuw samenkomen om an dermaal de kwestie van de invasie in dat land te bespreken. Guatemala be schuldigt de regeringen van Hondu ras en Nicaragua van medeplichtig heid aan de revolutie, doch van de andere kant verwierp de regering van Guatemala het voorstel van Hondu ras en Nicaragua om door de inter- Amerikaanse vredescommissie ter plaatse een onderzoek te laten instel len naar de Guatemalaanse beschul digingen. Op zijn beurt protesteert Honduras tegen 't bombardement van steden in Honduras. HOF. wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NU EN DAN REGEN. Overwegend zwaar bewolk* met nu en dan regen of motre- 5 gen, maar later ook enkele ver- spreide opklaringen. Matige, tij delijk krachtige wind tussen West en Zuidwest Koel weer. 26 Juni: zon op 4.21 en onder 21.04; maan op 0.49 en onder 16.48 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE zurich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA UTRECHTSE weer temp. zwaar bew. 20 C. zwaar bew. 20 geheel bew. 18 geheel bew. 20 regen 24 zwaar bew. 22 zwaar bew. 25 zwaar bew. 26 onbew. 27 half bew. 26 licht bew. 26 zwaar bew. 26 zwaar bew. 29 zwaar bew. 21 nevel 25 nevel 23 nevel 25 onbew. 26 licht bew. 31 onbew. 27 onbew. Korreltje Het uiterlijke leven is slechts de schaduw van de innerlijke werke lijkheid.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1