De Oude Burcht een tempel gelijk Gave opvoering van tHet Gastmaal der Kinderen' Alphen sluit de brug der duizend zuchten MAANDAG 21 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 GOUDEN JUBILEUM VRIENDENKRING JUBILEUM BIJ SANDERS CO. Zaterdag was de heer F. Bos te Groningen 25 jaar in dienst bij de Kon. Zeepfabr. Sanders Co. Met zijn echtgenote en kinderen werd hij morgens in het directie-kantoor ontvangen, waar de directeur, de heer P. A. de Jong, hem een geschenk onder couvert namens de N.V. aan bood, alsmede een persoonlijk ge schenk. De jubilaris werd daarop in de feestelijk versierde cantine door het personeel met een welkomstlied ont vangen. Namens bedrijfsleiding en kantoorpersoneel werd de heer Bos toegesproken door de adjunct-direc teur, de heer C. Verwey, namens de vertegenwoordigers, door de heer J. C. van Duyn en namens het fabrieks- personeel door de heer J. A. van Wijk, waarbij de jubilaris met mooie cadeaux werd verrast en in de bloe men werd gezet. kele personeelsleden en muziek Van Voordrachten en sketches van en ,de Rhytm Boys verhoogden de feest stemming. Nadat de jubilaris zijn dank voor deze huldiging had uitgesproken, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. van de „Vriendenkring" dankte in een korte speech allereerst Monseig neur Huibers voor zijn komst naar dit feest in Leiden en voor zijn preek, die in zo duidelijke bewoordingen had weergegeven, wat leeft in "de harten van vrienden van de Eucha ristie. Monseigneur Huibers zeide ih zijn antwoord, dat hij altijd met het meeste genoegen een bezoek aan Leiden bracht. Vooral nu het een ver eniging betrof, die hem zo dierbaar is, en waarvan hij één van de oprich ters is geweest, was heb dit bezoek dubbel zo welkom. Hierna kregen de drie gouden ju- lfflarisseif van de „Vriendenkring" een pauselijke oorkonde aangeboden. Geruime tijd bleef men nog genoeg lijk bij elkaar. Dank aan allen. Het laatste evenement van deze dag n.l. de opvoering van het spel „Het Gastmaal der Kinderen", voor afgegaan door zang van het „Sleutel koor" afgewisseld met declamatie van gedichten de Eucharistie betref fend, ving tegen achten aan. Vooraf heette de voorzitter, de heer P. N. Brouwer, alle aanwezigen, waaronder vele vertegenwoordigers van de geestelijkheid uit Leiden en omgeving, hartelijk welkom. Dit v/oord van welkom noemde hij tevens een dank- en slotwoord, omdat hij aan het einid van de opvoering daar toe geen gelegenheid meer zou krij gen. Hij bracht dank op de aller eerste plaats aan O. L. Heer, die op deze dag zo'n bijzondere zegen had doen rusten, voorts aan de bisschop voor zijn komst, aan de ere-voorzitter deken Jansen, aan het comité en het koor, aan alle jeugdteams en de me dewerkers aan spel en declamatorium, aan de geestelijkheid, die zo prachtig had medegewerkt en aan allen, die niet genoemd kondep worden, omdat de opsomming te lang zou vallen. De leden dankte hij nog voor de buiten gewone medewerking voor de ruime geldelijke bijdragen, die deze viering Uitmuntende keuze van „Vriendenkring" r\E VRIENDENKRING HEEFT met U de opvoering van Henry Ghéon's Het Gastmaal der Kinderen" een uitmuntende keuze gedaan. Niet al leen is het karakter van het stuk van een zodanig gehalte, dat een verto ning in het kader van de viering een uitstekende plaats inneemt, maar te vens was de opvoering, waarin kin deren de hoofdrollen vertolken bo ven alle lof verheven. Wie weet op wat voor een enorme moeilijkheden en ongedachte mogelijkheden het op treden van kinderen reeds bij het be roepstoneel stuit, zal zijn bewonde ring over wat hier door de jeugd ge presteerd werd nauwelijks in passen de bewoordingen kunnen steken. Naast het prachtige werk van de re gisseur Anton Sweers is dit ons in ziens te danken aan de zuivere en eenvoudige gedachte, waarop Henry Ghéon dit spel gefundeerd heeft en die door kinderen dikwijls zoveel be ter begrepen kan worden dan door volwassenen. Alleen kinderen heb ben het vermogen de dingen, die voor ouderen door verstandelijke en bijna wetende overwegingen onbegrijp- baar zijn geworden, op de juiste wij ze te benaderen. De Franse litterator Henry Ghéon heeft in dit stuk de overtuiging en de vroomheid gelegd, waartoe hij als be keerling, na een leven vol strijd om en tegen de waarheid, in staat was. Oorspronkelijk geneesheer, debu teerde hij aan het begin van deze eeuw met enige stukken, die spotten met alles wat deugd en vleugels had. In de jaren voor de eerste wereldoor log deden zijn patrottische geschrif ten de Fransen met ware doodsver achting naar het gevest grijpen. Ghéon trok de consequentie uit zijn brochures en nam na het uitbreken van de oorlog dienst als oorlogsvrij williger. In de loopgraven van het IJzerfront heeft hij zichzelf en daar door God leren kennen. Nadien trachtte Henry Ghéon, na het opge ven van zijn medische carrière, zijn levensovertuiging door middel van het toneel aan het publiek mede te delen. Zelfs trok hij er met een gezel geen financieel ongunstig resultaat hebben gegeven. Stijlvol feest. Dit feest is geslaagd en dit is te danken aan een bestuur, dat zich ge heel heeft ingezet. Het is een feest geworden met het H. Sacrament in het middelpunt. Er was niets in dit feest, dat de aandacht van de H. Eucharistie zou kunnen aftrekken. Het is kenmerkend voor deze g die in het bestuur leeft, dat in het kader van dit jubileum géén receptie is gehouden. „Christus hield receptie tijdens de aanbidding van 10 tot 2 uur", zei ons één van de bestuursle den en dit gezegde tekent de verhe ven stijl, die de viering van dit feest heeft gekenmerkt. schap op uit om op de planken het geloof in een niet mis te verstane tekst te prediken, T TET GASTMAAL der Kinderen" is een van deze getuigenissen. Twee jongens genieen in het klooster Santarem godsdienstonder wijs van pater Bernard, een vroom en toegewijd man en tevens een uit stekend paedagoog. In het lokaal, waar zij het onderwijs krijgen, staat een Madonna met Kind. Tijdens de maaltijd, als zij even door de pater en een kreupele hulp-koster alleen zijn gelaten, nodigen zij het Jezus- kind uit aan hun maal deel te nemen. Onroerd door hun geloof neemt Hij de uitnodiging aan. Het Jezuskind vergt echter veel van hen die Hem aan hun tafel nodigen en de kinderen schenken alles weg. Op aanraden van de pater, die hun verhaal gelooft, vragen zij van Jezus een tegen-pres tatie. Hierop verzoekt Hij de jongens en de pater aan zijn gastmaal na de Mis op het Hemelvaartfeest deel te nemen. Na dit Offer dat door het Christuskind en zijn Moeder zelf ge lezen wordt, vindt de kreupele hulp koster de ontzielde lichamen van de drie genodigden aan het hemels Gast maal in de sacristie. De mismaakte, die het wonder slechts heeft kunnen vermoeden en nu verlaten achter blijft, wordt tijdens zijn klacht voor het beeld van de wonderdoener ge nezen van zijn kwaal. T\IT SPEL van geloof en genade U werd, zoals reeds gezegd, door leden van R.K. toneelgezelschappen uit Leiden en omgeving voortreffe lijk gebracht. Geen ogenblik dreigde het gevaar om van het niveau der op rechte ontroering tot het vlak der krokodillentranen te vervallen. Over de prestaties van de drie jongens spraken wij reeds. Ook de kreupele hulpkoster kreeg een aangrijpende vertolking. Pater Bernard werd tij dens de twee opvoeringen door twee verschillende spelers voor het voet licht gebracht. Beiden wisten door eenvoud en goedheid te overtuigen. De overige rollen werden alle op zeer verzorgde wijze onder regie van An ton Sweers op de planken gebracht. De Leidse Katholieke jeugd zat Za terdagmiddag aan dit Gastmaal aan. Jammer was dat het voor de kleinsten zowel letterlijk als figuurlijk nogal moeilijk bleek, om boven de rand van de tafel uit te kijken. Bovendien scheen de Burchtrotonde de vergaar bak te zijn van alle marktgeluiden een muziekcorps incluis zodat het op de achterste rijen onmogelijk was het gesproken woord te volgen. Al deze bezwaren waren Zondagavond overwonnen; het podium was onge veer zestig cm omhoog gebracht en een extra luidspreker deed de dich terlijke tekst prachtig uitkomen in de bladstille avondlucht. Voor de spelers was hierdoor een klimaat ge schapen, waarin zij hun prestaties van Zaterdagmiddag nog konden overtreffen. Hedenavond volgt nog een herhaling van dit prachtige spel. Voer de uitvoering van heden avond zijn nog voldoende kaarten verkrijgbaar, vanaf 7 uur aan de poort. Een gammele Ford passeert als laatste auto de oude ophaalbrug. nenlappen door „als bijverdienste" bediende. Het bedienend personeel is gelijktijdig overgegaan naar de nood brug welke thans onbeperkt geopend zal zijn. VALKENBURG Aanhangwagen van jeep omgeslagen ZES KINDEREN GEWOND Gistermiddag omstreeks vijf uur is een aanhangwagen van een militaire jeep van het vliegkamp Valkenburg (Z.H.) in de gemeente Valkenburg over de kop geslagen. In deze ^aan hangwagen bevonden zich elf kinde ren uit Valkenburg. Zes kinderen liepen min of meer ernstige verwon dingen op. Alle gewonden konden naar huis worden vervoerd na het verlenen van eerste hulp door de plaatselijke E.H.B.O. Over de schuld vraag van het ongeluk wordt door de militaire politie en de Rijkspolitie in deze gemeente een onderzoek inge steld. STIJLVOLLE VIERING MET Mgr. Huibers tijdens de predikatie. (Foto: „De Leidse Courant") Mgr. Huibers celebreerde. 's Middags kwam mgr. J. P. Hui- bers. De bisschop werd ingehaald Hedenmorgen precies tien uur vol trok zich te Alphen aan den Rijn een historisch moment, dat de laatste uren van 't bestaan van de Alphense brug bezegelde en tevens het begin zal zijn van een opgaan naar de verwezenlijking van een nieuwe, bre dere, geriefelijke brug op dezelfde plaats. Op dat moment werden de klap pen voor het laatst opgehaald. De brug is voor het v'erkeer afgesloten, evenals de toegangsstraat, de Pieter Doelmanstraat. Enkele bewoners in deze straat staken de vlag halfstok uit, want zij zullen ongeveer een jaar lang in een „dode straat" wonen. De brug heeft veel ongerief ver oorzaakt <?e laatste tientallen jaren. Maar wat ze toch nog betekende,, zul len de inwoners in het komende jaar wellicht gaan waarderen. Zolang zal men zich kunnen bedienen van de noodbrug en vanzelfsprekend van de Koningin Julignabrug. Van het historisch moment, dat onze fotograaf heeft vastgelegd, 'wa ren getuige de heren Ir. T. J. Hans kamp van Prov. Waterstaat, die de algemene leiding bij de afbraak van de oude brug en de bouw van de nieuwe zal uitoefenen, W. Wissink, techn. hoofdambtenaar van P. W., die het hoofdtoezicht houdt, A. Lamain, techn hoofdambtenaar P. W. zal zich met de dagelijkse leiding belasten. Voorts waren aanwezig de heren T. J. Boere en M. Wondergem van de Erven L. J. Boere te Rotterdam, de aannemers van de onderbouw en de heer W. J. v. d. Zon, techn. hoofd ambtenaar van P. W. te Leiden, die belast is met de algemene zorg over de Rijn. De brug, welke in 1906 werd ge bouwd en wel heel spoedig onvol doende bleek voor de snel ontwikkel de gemeente in het centrum van de Rijnstreek Alphen aan den Rijn, waar belangrijke verkeersaders samen ko men, werd in de eerste jaren bediend door de chef brugwachters H. Mar- bus, P. R. Penders, A. Vrolijk, J. Dekker en A. van Wijk als laatste. Feitelijk was de schoenmaker Zui- dam de eerste, die de brug, toen ze nog weinig voor de scheepvaart moést worden geopend, tussen het schoe- zijn, maar toch zijn het nietigheden in vergelijking met wat hier op het altaar is: Jezus Christus, de Zoon van de Levende God, één met de Vader en de H. Geest, die de we reld heeft geschapen en bestuurt. Omwille van ons woont Hij onder ons en bij ons, maar ook in ons, Wie is zo gelukkig als wie God in zijn binnenste draagt. Als gij goed luistert zult gij Zijn taal horen en verstaan. Hij zal u de weg van uw Goddelijke uitverkiezing wijzen. Jezus Christus is de enig blijvende op de wereld. Geslachten zullen vergaan, ook wij zullen allen ver gaan: Hij alleen blijft en zijn jaren veranderen niet". Na in een klaar aansprekend be toog de gedachte aan de grootheid en liefde van Christus in het H. Sa crament verder ontwikkeld te heb ben, zeide monseigneur Huibers: Als we nu overwogen hebben wie Jezus Christus is, wat wil het dan zeggen zich „vriend van Jezus Christus" te kunnen noemen. Het is niet een vriendschap in het klge- meen, die Christus voor ons heeft, maar een strikt persoonlijke. Hij geeft zich geheel aan ieder mens. In de H. Eucharistie zet de Zoon het heldhaftig liefdeoffer van Zijn aardse leven voort. Gaat dan naar uw vriend Jezus en Hij zal de uwe zijn. Sprekend over de „Vrienden kring" als vereniging, zeide de pre dikant: „Het is verheugend, dat uw getal zo uitgebreid is". Hij sprak de wens uit, dat de Vriendenkring steeds groter zou worden. Wat moet het de Goddelijke Zaligmaker goed doen veel werkelijk goede vrien den te kunnen tellen. Gij allen hebt de taak een apostolaat uit te oefe nen door gebed en voorbeeld. Tot slot tekende de predikant de juichende stonde, waarin Christus als triomfator voor de ogen van Zijn vrienden zal verschijnen. Na zijn predikatie kondigde de bis schop aan, dat hij de aanwezigen de pauselijke zegen zou geven, waaraan een volle aflaat is verbonden. Na een confiteor gezongen door alle aan wezige priesters op het altaar, ze gende hij de gelovigen. Een „Te Deum", „Tantum Ergo" met daarna zegening met het Aller heiligste en het Eucharistisch volks lied door allen gezongen, besloot dit plechtig Lof. Drie leden gehuldigd. Monseigneur begaf zich vervolgens in gezelschap van priester-assistenten en het bestuur van de „Vrienden kring" naar de Jacobazaal van de Burcht, waar in intieme kring de hul. diging van de heren L. J. Casteiein, J. A. Dingjan en W. J. Peters, die sinds de oprichtingvan de „Vrien denkring" lid zijn, zou plaate^ vinden. Monseigneur onderhield zich enige tijd met deze jubilarissen, nadat alle aanwezigen de gelegenheid hadden gehad om deze leden met dit vijftig jarig jubileum geluk te wensen De heer P. N. Brouwer, voorzitter Tijdens de opvoering van „Het Gastmaal der Kinderen", Zaterdag middag voor de jeugd. EUCHARISTIE ALS CENTRUM BETERiE RUIMTE dan de Burcht voor kerkelijke plechtigheden in de open lucht wordi er in Leiden niet gevonden. Het wijde, ronde plateau boven op de heuvel doet denken aan een tempel met tinnen en transen en bij het zien van de oude stenen, die de eeuwen hebben getrotseerd komen onwille keurig de bijbelwoorden in gedachte: „Bij het opbouwen van de tempel ge bruikte men stenen, die klaar van de groeve kwamen, geen hamer, geen houweel of een ander ijzeren werktuig werd er bij het bouwen van te tem pel gehoord. Als slanke zuilen rijzen de bruine stammen van bomentop tot in het groene bladerengewelf, zoals het dak van de tempel in Jeruzalem op zuilen van cederhout rustte. Na de dreiging van noodweer gisternacht, die de organisatoren van het ïsaajsSuiquapjaqter gelegenheid van het gouden jubileum van de Vrienden kring ter ere van het Allerheiligst Sacrament des Altaars, menig onrustig moment zal hebben bezorgd, koepelde zich gistermorgen een hemel, die de belofte aan een stralende dag in zich hield boven de rotonde van de Burcht. De verplaatsbar^ overhuiving die ook bij de openlucht-plechtigheden ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van deken Jansen zulke uitste kende diensten heeft bewezen, was rechts van de ingang van de Burcht op gesteld. Rode en witte bloemen omzoomden de muurrand achter het altaar. Geel-witte vlaggen hingen rondom omlaag. De zon aarzelde. De zon aarzelde aan de transen van de Burcht, toen om half negen de plechtige Hoogmis begon, die gecele breerd werd door deken M. A. Jan sen, ere-voorzitter van de „Vrienden kring". Diaken was kapelaan J. A. M. van Adrichem, subdiaken pater L. Versteeg O.F.M., terwijl kapelaan J. W. de Jong als ceremoniarius assisteerde. Gezamenlijke kerkkoren van de parochies zongen op voortref felijke wijze (heel" wat studie-uren zijn hieraan dan ook voorafgegaan) de „Missa Populi" van Hub. Cuypers, onder leiding van de heer Abr. Martijn. De heer drs. G. Bots begeleidde het koor met orgelmuziek. Kapelaan J. A. M. van Adrichem, geestelijk adviseur van de Vrienden kring, hield de feestpredikatie. Op het moment, dat zijn eerste woorden verklonken waren, leek het alsof de zon eindelijk het besluit ge nomen had om met haar gouden stra len dit gouden feest luister bij te zetten. Het grote voorrecht van „De Vriendenkring", aldus kapelaan van Adrichem, is wel de idealen van de Heilige Paus Pius X te helpen ver wezenlijken. Sedert deze Paus is er een Eucharistische wereldlente begonnen, waarvan de vruchten heerlijk zijn. Men mag wel zeggen, dat het aantal communiën over de gehele wereld sedert die tijd ver dubbeld is. De waardering voor deze allerkostbaarste weldaad van Christus is sinds dit réveille toe genomen. Men mag klagen over de grote aantallen onkerkelij ken in de ze tijd, maar daiar staat tegenover, dat bii de trouwe volgelingen die per geloof en grotere Godsliefde is ontstaan. „De Vriendenkring" re kent het zich tot een grote eer dit Eucharistische vuur in Leiden te mogen helpen aanwakkeren. Kape laan van Adrichem sprak de hoop uit, dat dit jubeltij voor de Vrien denkring volle vruchten zou mo gen voortbrengen; dat de waarde ring voor het H. Sacrament nog meer zou mogen toenemen en het Eucharistisch leven zou mogen ver diepen. In het Bisschoppelijk Mandement, aldus predikant, wordt er op ge wezen, dat wij onder meer door de H. Sacramenten ons zelf en het openbare leven moeten kerstenen. Wij leven in de eeuw van de Eucha ristie. Dat wij in de Eucharistie de in nerlijke kracht zullen mogen vin den om in de samenleving aposte len te kunnen zijn. Honderden naderden met de com munie tot de H. Tafel. Door de aard en de idealen van „De Vrienden kring" zou men het ogenblik, waarop de priester de H. Communie aan de vrienden van het H. Sacrament toe reikte, het hoogtepunt van de dag kunnen noemen. Het het „Adoro te", de lofzang tot Christus in het Allerheiligste dat ter aanbidding op het altaar uitgesteld was werd deze plechtige H. Mis be sloten. Het koor zong zoals ook met alle vaste gezangen reeds was ge. schied samen met de aanwezigen het „Christus vincit" als een hulde aan Christus als imperator, toen de priesters de rotonde verlieten en de trappen naar de voet van de berg af daalden. met het lied „Sacerdos et Pontifex", terwijl gidsen en verkenners naar de poort van de Burcht voor hem een erehaag vormden. Mgr. Huibers celebreerde het Lof en hield op eenvoudige maar indruk wekkende wijze een predikatie over het voorrecht „vriend van Jezus" te mogen zijn. De gidsen en verkenners, die te zamen de erehaag hadden gevormd, namen bij de aanvang van het Lof plaats op de muren van de Burcht rotonde, aldus met vanen en vlaggen voor het H. Sacrament een erewacht vormend, dat op het altaar stond uit gesteld. Het volk zong nu het „Ave Ve- rum" en het zangkoor, dat uit ver tegenwoordigers van de koren van alle parochies bestond, zong „O sa- um convivium". Organist was wederom de heer drs. G. Bots, maar ditmaal werden de ge zangen ook gedeeltelijk begeleid door enige leden van het Leidse R.K. Har moniegezelschap. Het simpele geluid van unisono geblazen instrumenten zoals clarinet en piston -gaven aan de zang die toon van kinderlijke een voud, die wij ook bij de processies van onze Zuiderburen kunnen horen. Onder de bomen van de rotonde deed deze begeleiding het uitstekend. Mgr. Huibers werd bij het celebre ren van het Lof geassisteerd door pastoor Th. Beukers en pastoor N. Lohuis O.F.M. als troondiakenen, de weleerwaarde heer G. A. Beek als diaken en rector L. P. M. Vester als subdiaken. Monseigneur Huibers preekte. In de linkerhand hield hij de bisschops staf omklemd met de rechterhand on derstreepte hij zijn rustige, ontroeren de eenvoudige woorden met een en kel waardig gebaar. Vriend van Jezus. De grootheid van het H. Sacra ment kunnen wij nooit genoeg be seffen, aldus mgr. Huibers. Het is wel het meest eenvoudige in de wereld: het schijnt zo klein en on betekenend, maar in werkelijk heid is het het allervoornaamste wat er bestaat. We leren van veel grote dingen in de wereld, dingen, die ons stom slaan van bewonde ring; het kan alles groot en schoon

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8