RIJNSTREEK Nieuw proletariaat dreigt als een gevaarlijke ziekte Mandement veroorzaakte geen nieuwe scheuring Voetbal-visie via Eurovisie boekt ongekend groot succes Tegen advies hoofdbestuur herstel van Nationale Feestdag gevraagd Voorlopig geen opheffing van drie-pioegen-stelsel N.R.IL opent dirigentencursus 400 Literatoren te A'dam bijeen Pater J. Braam t School met schuilkelder Belgische bus vanaf fietspad in Waardse Wetering gereden MAANDAG 21 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT I5ERSTE BLAD PAGINA 2 Dr. Van Waesberghe bij ,,St. Adelbert" Tijdens de landdag van de St. Adel- bert-vereniging die Zaterdag te Arn hem is gehouden onder voorzitter schap van baron A. W. van Voorst tot Voorst en waarbij ook tegenwoor dig waren minister L. J. M. Beel en de voorzitter der Katholieke Volks partij, mr. A. van Doorn, heeft pater dr. H. van Waesberghe S.J. uit Am sterdam des middags gesproken over: „Heeft de persoonlijkheid nog kans in deze wereld". In deze rede betrok hij aan het slot ook het mandement van het Nederlands Episcopaat. Spr. was van mening, dat een een voudige goed geordende wereld een goede voedingsbodem is voor de vor ming van sterke persoonlijkheden. De individualist meent, dat het top punt van zelfstandigheid is zij zaken alléén op te knappen en wijst samen werking af als een teken van onzelf standigheid. De personalist echter ziet juist de grootste kansen voor zijn persoonlijkheid in de gebondenheid der samenwerking. Hij wil zijn stern- pél drukken op zijn omgeving, zoals hij zich wederkex'ig door zijn milieu gestempeld weet en daarom wijst hij het socialisme af, dat in zijn collec tivisme een aanslag inhoudt op zijn levende en scheppende persoon. Katholieke Kerk op de saecularisa- tie der cultuur, die Kerk en wereld uiteen geworpen heeft en beide zon der innerlijke samenhang in ons le ven binnenvoert als twee kolossale losse brokstukken, die geen mens op eigen menselijke kracht meer kan verenigen. Clerus of Christus. In alle oprechtheid zouden wij, al dus dr. van Waesberghe, de vraag onder ogen moeten zien, of wellicht het mandement de persoonlijkheid der Nederlandse Rooms Katholieken bedrengt. De tegenstanders ontwaren clericalisme, waar nog slechts sprake is van Christus' Kerk. Wie het man dement zelf leest, wordt voortdurend getroffen door de reserve, die liet episcopaat betracht. Typerend achtte spr. ook de verschillende beoorde ling van het N.V.V. en de P. v. d. A. Bij het N.V.V. komt, zo zeide spr., het Episcopaat inderdaad tot concrete en bindende toepassingen. Maar daar door doen zij het zelfde als een snoeier, die een dorre tak van de boom verwijdert. Men kan moeilijk het constateren van de dóód, ais een aanslag op het leven zien. De andere houding tegenover de Rooms Katho lieken in de P.v.d.A. is geheel inge geven door een bijzondere reserve, die zij in acht willen nemen tegen over het gebruik van de polmeke vrijheid, aldus dr. Vr.i Waesberghe, die met verwondering zei te hebben kennis genomen van de bittere reac ties van niet-Katholieke Nederlan ders. Nieuwe kans. Er is in ons land geen massaal so ciaal en economisch proletariaat meer; er is echter nog wel een prole tariaat van ontpersoonlijking van hen, dit als ondergeschikten een persoons relatie Jtussen de leiding en hen zelf missen. Door deze relatie te verwe zenlijken worden beroep en bedrijf gekerstend, want kerstening is per sonalisatie van Christus, aldus dr. Van Waesberghe. Geslaagd experiment Zaterdagmiddag is de bondsverga dering van de Ned. Kath. Kleding en Texttelarbeidersbond „St. Lam- bertus" gesloten door de met alge mene stemmen herkozen voorzitter, de heer H. A. C. Huysman uit Goirlc bij Tilburg. Bij de algemene bespreking werd gepleit voor afschaffing van het drig- Strijd tegen vervlakking. Thans hebben persoonlijkheden een harde dobber om zich te handhaven en niet mismaakt te worden door angst en eenzaamheid. De mens is echter een wonderlijk wezen; hij zal zoeken naar aanpassingen, die een volwaardig menselijk leven ook in deze tijd mogelijk maken, zonder de eeuwige tot mislukking gedoemde poging om dc klok terug te zetten en zich fictief te verplaatsen in een rj voorbije tijd. Tegen de personalise- j eerst niet aan gedacht kan worden, rende vervlakking wees spr. op een reactie op deze tijd, namelijk de op zettelijke begrenzing van de werk kring. Op het wegvallen van de na tuurlijke grenzen moeten we reage ren met een opzettelijke, desnoods kunstmatige begrenzing, aldus dr. van Waesberghe, die een tweede opmer king maakte tegen de verzakelijking en de verambtelijking van de relaties met medemensen en tegen de druk van een nameloze publieke opinie. Nieuwe volksziekte. De onpersoonlijkheid van de mense lijke omgang heeft de angst en de vereenzaming schrikbarend doen toe nemen en des neurose gemaakt tot een nieuwe volksziekte, zeide spreker. Wie niet anders dan menselijke good will als compensatie hiertegenover kan plaatsen, moet dit heslist doen. Maar een Rooms Katholiek kan uit nog veel grotere en diepere reserves putten, die alleen in staat zijn om een hechte basis en brond te zijn van het personaliseren der menselijke verhoudingen. Dit is de Kerk, die wij zijn, aldus dr. van Waesberghe. De Kerk is de hoogste en diepste perso nalisatie van alle menselijke verhou dingen en het meest vergaande ant woord op de verzakelijking veramb telijking en vervlakking dezer ver houdingen. Daardoor is zij tegelijker tijd het behoud van de persoon, die door vereenzaming te gronde wordt gericht. Christelijk personalisme. Sprekend ook over het recente Mandement van het Nederlandse Episcopaat, dat, naar hij zei, vaste richtsnoeren geeft in kwesties, die cp g^en fundamentele en principal* basis meer rustten, merkte dr. Van Waesberghe voorts op, dat blijkbaar ook de bisschoppen bekommerd zijn om de menselijke en christelijke per soonlijkheid in deze wereld. Het is daardoor een document van Christe lijk personalisme geworden. Het is een reactie der Nederlandse Rooms „St. Lambertus" sloot bondsvergadering het buitenland, waar overal het drie- ploegenstelsel blijft gehandhaafd. De verschillende afdelingsvoor- stellen over loonregeling, ontwikke ling, enz., werden overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur- aanvaard. Anders verliep het met de voor stellen van de afdelingen Amster dam en Amersfoort, luidende De bondsvergadering spreekt zich uit terzake van een volledig herstel van de viering van de nationale feestdag o-p 5 Mei. Beide afdelingen verdedigden voorstel met liefde en kracht en von t>„ vuuisici ji:cl xxexue en js.10t.x1t en vun- SS", op, dM daar voor- vee. steun b, de Twentenaren. Deelnemers uit 14 landen In aanwezigheid van vele autoritei ten is Zaterdagmiddag de dirigenten cursus 1954, welke de Ned. Radio Unie organiseert en waarvoor grote belangstelling uit het buitenland be staat, officieel in de K.R.O.-studio geopend. De openingsplechtigheid van deze cursus, die wordt geleid door Fer dinand Leitner en Willem van Otter- loo, werd muzikaal omlijst door het Omroepkamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg met als solist Jo van Helden, viola d'amore. Voor deze dirigentencursus bleek ook uit het buitenland door vele can- didaten te zijn ingeschreven. Het ge volg was, dat nadat een eerste schifting was toegepast en nog 39 candidaten overbleven in de afge lopen dagen een vergelijkend examen moest worden afgelegd. Uiteindelijk werden door de examencommissie 26 candidaten als werkend cursist toe gelaten, die uit veertien landen af komstig zijn, waaronder de Ver. Sta ten, India, Australië en Israël. De cursisten krijgen vier weken onder deskundige leiding practische oefe ning, waarbij hun drie radio-orkes ten van formaat, het Omroep-, Ka mer-, en Philharmonisch orkest ten dienste staan. In de vijfde week zul len alle cursisten in de gelegenheid worden gesteld in een openbaar studioconcert een werk te dirigeren. 26ste P.E.N.-congres Meer dan vierhonderd literatoren van 27 nationaliteiten zijn gisteren ter kennismaking of ter hernieu wing van vroegere kennismaking bijeen geweest in de zalen van Carl ton to Amsterdam, bij wijze van in leiding tot het 26ste PEN-congres, waaraan zij deelnemen en dat he denochtend te tien uur werd ge opend in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Tevoren had het uitvoerend comité zijn eerste be spreking gehouden. Zoals bekend heeft het congres, tot onderwerp „De experimentele literatuur", een onderwerp waaraan de openingsvoordrachten van prof. dr N. A. Donkersloot (Voorzitter van het Nederlandse PEN-centrum) en van de Franse hoogleraar prof. Denis Saurat gewijd zullen zijn. in verband met de concurrentie van 54 jaren in China Zaterdagmorgen is in de Missie- jproeuur van de paters van Scheut te Leidschendam in de leeftijd van ruim 84 jaar overleden de missie pater Johannes Braam, die 54 jaren zonder onderbreking in China als missionaris werkzaam was. Pater Braam werd 16 December 1869 te Beek geboren en 21 Juli 1894 priester gewijd. Nog datzelfde jaar veitrok pater Braam naar de missie in China, waar hij zonder ooit met verlof naar Nederland te komen tot 1948 werkzaam was. In 1948 werd pater Braam, na 54 jaren mis sie-arbeid, door de communisten uit China verdreven. Terug in Nederland vertoefde pa ter Braam enkele jaren in het mis siehuis Bisschop Hamer te Nijmegen en met de oprichting van de Missie- procuur te Leidschendam verhuisde pater Braam daarheen, waar hij zijn laatste levensjaren heeft doorge bracht. De begrafenis zal Dinsdag 22 Juni te 10.30 plaatsvinden op het klooster kerkhof van het missiehuis van „Sparrendaal" te Vught. A'dams verkeersvlaggen wederom halfstok Maandag zullen de zeven ver keersvlaggen in Amsterdam weer halfstok hangen, en wel voor een 24-jarige ongehuwde electro-techni- cus uit Hilversum die gisteren in het O.L.Vr. Ziekenhuis Is bezweken aan wonden tengevolge van een aanrijding op de hoek van Amstel- dijk en Stalinlaan, Zaterdagavond omstreeks 11.15. De motorrijder, D. Dijkstra, reed met grote snelheid van de Amstel- dijk in Zuidelijke richting over de kruising met de Stalinlaan op een ogenblik waarop hem een personen auto van rechts naderde. Het onge luk is volgens de politie daaraan te wijten, dat hij de auto ofwel niet heeft opgemerkt ofwel geen voor rang wenste verlenen. De automo- biliist bleef ongedeerd ofschoon zijn voertuig v/erd beschadigd. Het bondsbestuur ontried het voor stel; het georganiseerde bedrijfsle ven heeft indertijd geadviseerd tot, en zich verenigd met de viering op Koninginnedag. De grote meerderheid der verga dering verklaarde zich voor de of ficiële herdenking van de 'bevrij ding op 5 Mei. Het bondsbestuur van' „St. Lam bertus" zal zich nu wenden tot het hoofdbestuur van de KAB om her ziening van het eensgenomen besluit ten aanzien van 5 Mei en 33. April. Tevens zal een protest ingediend worden bij de regering over het feit dat ook de regering de bevrijdings herdenking bepaalde op 30 April, doch oip 5 Mei officiële herdenkings redevoeringen uitsprak en het per soneel een feestelijke snipperdag gaf. Omstreeks half zes sloot de voorzit ter het congres. Sinds de Eurovisie is begonnen met het uitzenden van de voetbal wedstrijden in de strijd om het we reldkampioenschap, is allerwege een sterk stygende belangstelling voor de T.V. waar te nemen. Zij, die thuis over een toestel beschikken, kunnen er zeker van zijn om het uur van Op de hoek van de Renswoudelaan en de Amerongenstraat in de Haag se wijk Leyenburg zal, wanneer de gemeenteraad het desbetreffende voorstel van B. en W.aanneemt, een school met schuilkelder gebouwd worden. In vredestijd zal de schuilkelder worden gebruikt als bergplaats voor maehieel van de bescherming be volking. De school wordt twaalfklas- sig. Ze lang het gewoon lager on derwijs nog tekort heeft aan ruimte, zal zij daarvoor worden gebruikt, la ter zal zij worden bestemd voor de Dalton-ULO-sehool .Zuiderpark". De bouw van de schuilkelder zal 92-300 kosten, bouw en inrichting van school en schuilkelder samen zullen volgens de raming ƒ628.237 kosten. RECREATIEGROND VOOR DEN HAAG. B. en W. van s-Gravenhage stel len de raad voor, een zestig ha groot gedeelte van het aan de Wassenaar- seweg en de van Alkemadelaan gele gen landgoed „St. Annalands Clin- gendael" aan te kopen. Aankoop, aldus B. en W. zal in overeenstemming zijn met de dooi de gemeente gevolgde gedragslijn, daarvoor in aanmerking komende landgoederen, gelegen aan de rand van de stad, in eigendom te verwer ven. In het door de provinciale pla nologische dienst voor Zuid-Holland vervaardigde ontwerp voor het Streekplan „Westlaijd" is „Clingen- dael", als onderdeel van een uitge strekt recreatieterrein, voor ontspan- ningsdoéleinden aangewezen. Stram en stijf nu Oud en brom straks! Door die slopende Rheumatiek. Eegin toch bijtijds met Kruschen Salts. Daarmee zuivert ge Uw bloed en neemt zo de oorzaken weg van Uw kwellende plaag. Jaar-in. jaar-uit. al tientallen jaren lang, bracht Kruschen baat en ver lichting voor tienduizenden Rheumatiek- lïjders. Waarom zoudt gij dan achter blijven? Begin morgen met de kleine dagelijkse dosis; en dan steevast iedere morgen weer! ALPHEN AAN DEN RIJN BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens het kort maar hevig on weer dat zich in de nacht van Zater dag op Zondag ook over onze ge meente ontlastte, sloeg de bliksem op twee plaatsen in. In de woning van de familie's N. Oosterom en Ram, in de Grijpesteinstraat werd enige ra vage aangericht in kasten en huiska mer, terwijl ook een deel van de pannen van het dak werden gesla gen. In de Ten Harmsenstraat 19 trof het weerlicht de electrische lichtlei- ding. Net op tijd bevorderd! Met in gang van 23 Juni 1953 is de heer C. Mooij, besteller voorman bij de P.T.T. alhier, bevorderd tot bestel ler-voorman le kl. De heer Mooij gaat met 1 Juli a.s. met pensioen. BOSKOOP KRINGWEDSTRIJDEN E.H.B.O. Teneinde de leden van de ver schillende afdelingen van de EHBO in deze tijd van toenemend snelver keer en mechanisatie paraat te doen zijn en te doen blijven, worden re gelmatig wedstrijden gehouden. Zo vond op Zaterdag 19 Juni te Boskoop zo'n kring wedstrijd van de kring Gouda plaats, waaraan een 9- tal afdelingen deelnam. Nadat de deelnemers door de voor zitter van de afd. Boskoop, als orga niserende afd., allen hartelijk wel kom waren geheten, kregen de teams ter sterkte van 3 leden, waarvan één als leider fungeerde, een niet ge makkelijke opdracht. Verondersteld werd dat op een on bewaakte overweg een kleine vracht-, auto dooi- een trein werd gegrepen. Hierbij werden 2 personen zwaar ge- Wond. Zoals men ziet was deze opgave niet licht om in een tijdsbestek van 15 minuten de opdracht uit te voeren. Vooral als men weet dat een en an der plaats vond bij een zeer hoge temperatuur en onder de ogen van een niets ontziende jury, welke be stond uit de doctoren de Wilde en Heijkoop uit Boskoop, Zwartendijk uit Alphen a. d. Rijn. de Wind uit Aarlanderveen, te Boekhorst, Gouda en Hoeneveld uit Reèuwijk, Voor de uitslag bekend werd gemaakt gaf de voorzitter van de jury, dr. de Wilde, een resumé over de opdracht en commentaar op het geleverde werk der teams. De uitslag was: 1. Gouda met 268 punten (maximum te behalen 330), wisselbeker en lauwertak; 2. Zwam- merdam 245 ptn; 3. Waddinxveen 208; 4. Hekendorp 203; 5. Woubrugge 200; 6. Ter Aar 198; 7. Aarlanderveen 174; 8. Boskoop 155; 9. Reeuwijk 132. Na loting tussen Zwammerdam, He kendorp en Reeuwijk viel de leiders- prijs ten deel aan de leider van Reeu wijk. De lauwertak was ter beschikking gesteld door de Centrale Bakkerij, voorts medailles door de fa. Kok, café de Landbouw en de heer J. Ker- ver. Na een dankwoord door de heer Marbus aan het adres van de jury aan wie namens de afdeling Boskoop een kleine atttentie werd aangebo den, de padvinders welke als „slacht offer" hadden gefungeerd en de or ganisatoren behoorde deze leerzame kring wedstrijd weer tot het verleden. Begunstigd door fraai zomerweer werden Zaterdagmiddag de jeugd- krimgwedstrijden van de turnkring Gouda en omstreken op het voetbal terrein van de V.V. Boskoop, gehou den. Hieraan werd doqr 15 verenigin gen deelgenomen met in totaal ruim 700 gymnasten. Het was een lfeurig gezicht deze talrijke schade in hun sportcostuums op het zonovergoten veld, dat werd omgeven door de kleurige clubvlag- gen der deelnemende verenigingen, te zien. turnen. Het zou te ver voeren om de prestaties op de voet te vol gen, doch de algemene indruk was wel, dat de meisjes het beter deden dan de jongens, terwijl men hier en daar zeer goede gymnastiek kon be wonderen. .De uitslagen luiden, in alphabeti- sche volgorde: Bata Woerden .meisjes, groep van 30, 599,2 pnt. le pr.; jongens gr. v. 12. 237,1 pnt., 2e pr. Brinio Oudewater, meisjes, gr. v. 23, 488,9-pnt. le pr.; jongens, gr. v. 12, 245,8 pnt. le pr. DOS Schoonhoven, meisjes, gr. v. 18, 389,2 pnt. ,1e pr.; jongens, gr. v. 24, 389.2 pnt., le pr. Excelsior Gouda, meisjes, gr. v. 42, 868,4 pnt, le pr.; jongens, gr. v. 6, 115.3 pnt., 3e pr. Hercules Bodegraven, meisjes, gr. v. 24, 514 pnt., le pr.; jongens, gr. v. 12, 240,1 pnt., 2e pr. Olympia Haastrecht, meisjes, gr. v. 12, 234,2 pnt. 2e pr. Hou Vast Boskoop, meisjes, gr. v. 36, 747, 2 pnt., le pr.; jongens, gr. v. 24, 4191,1 pnt., 3e pr. HouVast Hazerswoude, meisjes, gr. v. 24, 487,1 pnt., le pr.; jongens gr. v. 18, 372,4 pnt., le pr. QKK Nieuwkoop, meisjes, gr. v. 18, 376,2 pnt. le pr.; jongens: geen. OSS Zevenhuizen, meisjes, gr. v. 18, 367,1 pnt., le pr.; jongens, gr. v. 12, 238,4 pnt., 2e pr. Pro Patria Zoetermeer, meisjes, gr. uitzending visite te krijgen en de exploitanten van café's e.d. die des tijds om zakelijke redenen een T.V. toestel aanschaften, zien tot hun te vredenheid plotseling voor de tele visie-reportages vele klanten bin nenkomen. Er zijn thans vier voetbalwedstrij den volledig uitgezonden en van belangrijke storingen tijdens deze uitzendingen vanuit de stadions in Lausanne en Basel kan niet wor den gesproken. Dank zij de T.V. hebben millioenen kijkers in de acht Europese landen deze wedstrij den kunnen volgen. Eerst de strijd tussen Frankrijk en Joegoslavië, Donderdag het gelijk spel tussen En geland en België inclusief de ver lenging Zaterdag de 70 zege van Uruguay over Schotland en Zondag in de vooravond de 83 overwinning van de Hongaren over de Duitsers. De telekijkers zagen vrijwel alle goals in deze doelpunt rijke wedstrijden duidelijk scoren, omdat de camera's met behulp van bijzondere lenzen het detail zo kun nen tonen als geen toeschouwer op de tribune het ooit kan zien. Men mag, gezien de gunstige reacties van het publiek, ook voor de komende Eurovisie-uitzendingen althans wat de voetbalreportages aangaat, een grote belangstelling verwachten. Er zijn nog vijf uitzen dingen op komst: komende Zater dag en Zondag de twee kwarteind strijden, Woensdag 30 Juni een der halve eindstrijden. Zaterdag 3 Juli de strijd om de derde en vierde Het jubileumgeschenk Voorlopige opbrengst f 170.000,- Tot dusver heeft de jubileum-actie voor mgr. Huibers een bedrag op gebracht van afgerond 170.000. Van 236 parochies zijn de collecte-op brengsten voor de feestgave een parochiekerk te Beverwijk over gemaakt. Van ruim honderd parochies is het resultaat nog niet bekend. De ingekomen bedragen zijn als volgt verdeeld: Collecten van 236 parochies 130.000; bijdragen van priesters in het bisdom 25.000; bij dragen van religieuss orden congre gaties en diverse stichtingen 10.000; bijdragen van particulieren 5.000. plaats, in het tournooi en Zondag 4 Juli de finale om het wereldkam pioenschap. De vier uitzendingen, welke tot nu toe werden gegeven, worden van commentaar voorzien door de Vlaamse reporter Wim de Gruijter, de komende vijf zal dit geschieden door onze landgenoot Dick van Rijn. TWEE DRUTENSE JONGENS VERDRONKEN Bij het baden in de Waal onder Druten zijn gistermorgen ca. 10.30 uur twee jongens uit Druten, Key- ser en Hendriks, verdronken, res pectievelijk 18 en 19 jaar. Hun lij ken zijn later opgehaald. KOUDEKERK Abuis van chauffeur Zondagmorgen omstreeks twaalf uur is een Belgische autobus afkom stig uit Lier (België) met negen pas sagiers onder de gemeente Koude kerk aan de "Rijn in de Lagewaardse Wetering gereden. De wetering is ter plaatse ongeveer 8 meter breed, maar vrij ondiep. Hieraan is het te danken dat alle passagiers er slechts met een nat pak afkwamen, Dr. Blaauwendraad uit Koudekerk aan den Rijn heeft enkele onbeteke nende schaafwonden verbonden. De drenkelingen werden zo veel mogelijk door omwonenden van dro ge kleren voorzien. De nieuwe auto bus werd niet zwaar beschadigd maar moest door een tweetal kraanwagens op het droge worden getrokken. Het ongeval gebeurde op een vrij smalle weg, welke niet voor autover keer is bestemd. De weg die plm. 2.40 m verhard breed is leidt voor fietser? o.a. naar de Brasemermeer. De weg naar de Brasemermeer voor auto's loopt via Alphen aan den Rijn. Onbekend met de situatie. De bestuurder die niet met de si tuatie bekend was en de verkeers borden niet kende, sloeg toen hij de naam Brasemermeer op een bord zag staan die weg in. Toen hij echter een eindweegs een personenauto moest passeren, kwam hij bij het uithalen in de smalle zachte berm van de weg terecht. De grote bus gleed toen weg en kantelde tenslotte op de rechter kant de wetering in. Daar het water v. 30, 640,7 pnt., le pr.; jongens, gr. v. 18, 347 pnt., 2e pr. THOR Gouderak, meisjes, gr. v. 18, 337,8 pnt., 2e pr.; jongens, gr. v. 12, 200,8 pnt., geen. TOOS Waddinxveen, meisjes, gr. v. 66, 1446,7 pnt., le pr.; jongens, gr. v. 18, 367 pnt., le pr. UDI Zwammerdam, meisjes, gr. v. 18, 379,2 pnt., le pr.; jongens gr. v. 12, 249,5 pnt., le pr. Velocitas Gouda, meisjes, gr. v. 12, 240.5 pnt., 2e pr.; jongens: geen. Na afloop werden de deelnemers afgehaald door beide plaatselijke mu ziekkorpsen voor een mars door het dorp en vond een vaandel-defilé plaats voor het gemeentehuis, wel ke werd afgenomen door burgemees ter Verkerk. GDSSJZ 06. In de aanvang leek het er op dat GDS een gemak kelijke overwinning zou gaan beha len. Met fraai opgezette aanvallen werd het SJZ-doel onder vuur geno men, doch de schoten waren steeds iets te onzuiver gericht om succes te hebben. Langzamerhand namen de bezoekers echter het spel in handen en werden enkele aanvallen onder nomen. GDS zakte merkbaar af en zo wist SJZ bij een snelle doorbraak de leiding te nemen. Bij rust was de stand 03. Na de hervatting bleef SJZ domineren en het einde kwam met 06. Vooraf werd nog gespeeld GDS 2 —SJZ 2. Einde 2—0. LEIDERDORP Zijllaan- cn Meijepolder. In de vergadering van stemgerechtigde in gelanden der Ziillaan- en Meijepol der werd de rekening 1953 vastge steld met 'n batig saldo van 1386,19. De begroting 1954 werd vastgesteld op een bedrag van 15.443 bij een omslag van 14.per h.a. Besloten werd een geldlening aan te gaan bij de N.V. Ned. Waterschapsbank groot f 5400.voor dekking van 'de kos ten van het in 1951 gestichte hulpge maal. Munnikcnpolder. In een verga dering van stemgerechtigde ingelan den van de Munnikenpolder werd de rekening over 1953 vastgesteld met een batig saldo van 687.De be groting 1954 werd vastgesteld op een* bedrag van 4942.bij een omslag van 20.per li.a. ter plaatse slechts ongeveer 1 a 1.50 m diep is kwam de bus niet geheel onder water te staan, zodat de inzit tenden er in slaagden via het linker portier zich op het droge te brengen. Slechts enkele inzittenden liepen lichte verwondingen op. Met de bus, die eigendom is van de fa, Bosnians uit Liei', werd giste ren een oriëntatierit gemaakt met de bedoeling elke Zondag een reis naar de Bx-asemermeer te maken. De bus bood plaats aan veertig passagiers, doch er bevonden zich slechts 9 per sonen plus de chauffeur in. AARLANDERVEEN E.H.B.O. Voor de bekerwed strijd van de EHBO gehouden te Boskoop is het Aarl'veen gelukt een nieuwe groep samen te stellen. Deze pas gediplomeerde EHB'O-ers wisten op de wedstrijd de -zevende plaats te bereiken met 174 punten, terwijl de heer M. v. Winkel, leider van de groep 39 punten behaalde. Melkexamen Het melkexamen dat op de boerderij van M. Keijzer gehouden is zijn de volgende candi daten geslaagd: J. Rozenboom 182y. pnt; W. Rodenburg 186pnt; A. Keijzer 187 pnt; Th. v. Egmond 184Yi pnt; A, Kelder 176 ys pnt; W. Smorenburg 176^ pnt; Een candi- daat werd' afgewezen. Op de boerderij van' de wed. Sloothaak zijn de volgende voor het melkexamen geslaagd. J. Noordanx Woubrugge 186 pnt; C. Hogedoorn Woubrugge 182pnt; G. Angenent Woubrugge 175 M! pnt; J. Vonk Lei-- muiden 185y. pnt; W. de Raadt Lei- muiden 174 pnt. De jury bestond uit de heren J. D. v. d. Akker; J. Her mes en J. Straathof. De cux-susleider was A. Oudshoorn te Nieuwkoop. NOORDEN NSVKDO 0—0. NSV die toch al met een gehavend elftal 'het veld in kwam moest kort na het begin door een ongeval nog een speler missen. J. Veenman kopte even te laag en zijn tegenstander schopte even te hoog met het gevolg, dat hij met een gebx-oken neusbeen het veld moest verlaten. Het spel golfde snel op en neer en KDO deed zijn best om re vanche te nemen op de enkele we ken geleden nederlaag. De NSV-ach terhoede en met name de keeper lie ten zich niet van de wijs brengen. De voorhoede van NSV daarentegen kon het maar een enkele keer tot een gevaarlijke doorbraak brengen. Na de rust speelde NSV met een gewijzigde opstelling. KDO echter voerde het tempo hoog op en NSV kon, op enkele uitvallen na, niet an ders doen dan zich in de verdediging terlgtrekken. Na een half uur spelen bléek dat KDO het tempo niet vol kon houden en nam NSV het heft in handen. De KDO achterhoede wist menig goed opgezette aanval te ke ren. NSV Dameshandbal. NSV—Al- tior 13. Altior pakte meteen flink aan, doch dit spel werd door NSV goed beantwoord door het tempo zo mogelijk nog hoger op te voeren, de Altior dames werden dan ook volko men in de verdediging gedrukt, jam mer dat de lat voor Altior redding bracht. Hierna deed Altior een uit val en de snelle midvoor wist ge heel onverwacht haar club met een fraaie wox*p de leiding te geven. Kort daarop was zij het weer die de roos trof en er 02 van maakte. Na de rust beheerste NSV weer het middenveld doch de worpen van de vooi'hoede waren doorgaans maar matig, al hadden enkele worpen een beter lot vex'diend. Eerst na tien mi nuten had NSV dan toch succes met een prachtige worp was de stand 1—2. Vlak voor het einde was 'het echter weer Altior die een doelpunt maakte en met een 13 nederlaag moest NSV, ondanks de veldmeerder- heid, genoegen nemen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2