18 Millioen oudstrijders en oorlogs invaliden houden 19 Juni werelddag Bijeenkomst in Leidse Steenstraat zal per radio uitgezonden worden Zuiveldirecteur verbrokkelde de winst in onzuivere koffie Drie zeiljachten - en een auto Koopman vond chauffeur goed genoeg om tang aan te raken B.B. DONDERDAG 17 )UNI 1954 uE LE1DSE COÜRAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 A CHTTIEN MILLIOEN OUDSTRIJDERS en oorlogslachtoffers in 25 lan den over de gehele aardbol verdeeld zullen op Zaterdag 19 Juni voor de vierde maal hun Werelveteranendag vieren. In Nederland zijn als vieringsplaatscn uitgekozen Groningen (bij het eregraf op het Esserveld), 's-Gravenhage (monument Hofweg), Waalre (monument Brabantse gesneuvelden), Haarlem (monument bij de Dreef). Deze vieringen begLnnen te 15 uur; voorts Hoensbroekte 8 uur en Leiden, van 10.15 af. De plechtigheid te Leiden zal waarschijnlijk door de radio worden uitge zonden. Zij is geprojecteerd in de Steenstraat (bij deze gelegenheid voor verkeer gestremd) en zal worden bijgewoond door het gemeentebestuur, en door de garnizoenscommandant met zijn officieren. Op het sein „geeft acht" door een hoornblazer, zal de voorzitter van de afdeling Leiden van de bond van oud-strijders een boodschap voorlezen van de Fransman Albert Morel, voorzitter van de wereldfederatie van oud-strijders. Vervolgens zal het Credo, voor de wereldfederatie geschreven door de Amerikaanse neger- arts Ralph Biuiche, worden voorgelezen en als oorkonde aan de burgemees ter, jhr. mr. F. H. van Kinschot aangeboden. Voordat deze zijn antwoord- rede uitspreekt zal de kapel van het marinevliegkamp Valkenburg het hijsen van de vlaggen musicaal opluisteren. Een tweede hoornsignaal zal een minuut stilte aankondigen ter inleiding van een kranslegging, die ver gezeld zal gaan door een salvo van een militair vuurpeloton. Met het Wil helmus zal deze plechtigheid worden besloten. rolstoel kunnen worden bedreven. ,,De rollende leeuwen", opgericht door de heer A. Prins, een „dwarslea- sie" uit Heemstede heeft de leden der Nederlandse equipe in gesohikte con ditie .gebracht voor de wedstrijden in boogschieten, netbal, speerwerpen, tafeltennis, zwemmen en kogelstoten die op het olympiadeprogramma 7.000.000 invaliden Onder de achttien millioen oud strijders, die de wereldveteranen- dag zullen vieren zijn zeven millioen invaliden; allen toehoren tot een van de bij de wereldfederatie van oud strijders aangesloten organisaties, waarvan er 108 bestaan. Kinderzomerkampen. Deze zomer zal de vereniging voor kinderen uit de 25 aangesloten landen kampen organiseren te Baarn, Ba- schamps (België), Marcoudssis (Fr.) en Selce (Zuid-Slavië). In Baarn is daarvoor uitgezocht het vacantie-oord Boschwijk, dat gastvrijheid zal bieden aan tachtig kinderen (onder wie tien Nederland se) en wel van 8 Juli tot 8 Augustus. Vóór alles in aanmerking komen oorlogswezen en kinderen van logsinvaliden. Het toezicht is toevertouwd mej. J. Smits van de stichting Vierde Prinsenkind". staan. Voor de Nederlandse deelne mers heeft de tekenaar Marten Toonder een insigne ontworpen. Veertien bungalows in voorbereiding. De Bond van Nederlandse Militai re Oorlogsslachoffers heeft plannen ontworpen voor een woon-oord in de gemeente Doorn, dat omvatten zal veertien bungalows voor gehuwde en eon moedertehuis voor ongehuw de dwarslaesies. De kosten van deze onderneming in eerste opzet worden geraamd op een millioen gulden. De minister van Oorlog heeft voor dit plan een aanzienlijke financiële bij drage in uitzicht gesteld. Voor een nationale inzamelingsactie door mid del van de radio-omroepen heeft Prins Bernhard zijn medewerking toegezegd. De bedoeling van het woon-oord is niet alleen de dwarslaesies huisves ting te verschaffen, die is aangepast aan hun speciale conditie, maar ook een aangrenzende werkgelegenheid onder het motto: arbeidsvreugde schept levensvreugde. Buitenlands bezoek. Vijftien militaire invaliden uit Joe- go-Slavië zullen van 26 Juni tot 10 Juli de gasten zijn van de BNMO. Onder hen bevinden zich de partisa- nen-generaal Bratislav Stopanovic, de vrouwelijke partisanen-generaal Milova Planojevic en Ljubica Mihic, een vrouwelijke partisaan, allen toe horende tot de Federation des Inva lides de Guerre de Yougoslavië. De bedoeling is dat Nederlandse oor logsinvaliden in 1955 een tegenbezoek zullen brengen. verduistering, de valsheid in geschrif te verdachte maakte zelf een kwi tantie voor 3.000.en vervalste een terugontvangen girostrookje met 5.000.en het openbaar maken van een vervalste balans bewezen. 15 December van het vorige j Hij eiste een gevangenisstraf van Verlamden naar Londen. Twaalf Nederlandse dwarslaesies (oorlogsinvaliden, verlamd door rug- gegraat ver wondingen) zullen op 27 Juli naar Stoke Mandeville (Eng.) vertrekken om de 31ste Juli deel te nemen aan een olympiade waar voor ook is ingeschreven door hun lotgenoten uit Engeland, Finland, Frankrijk, Israël, Canada, Duitsland, België, Amerika en Joego-Slavië. De deelnemers zullen hun krachten me ten in takken van sport die in een oor_ jaar is de 58-jarige directeur van de coöp. (zuivelfabriek „Langweer" te Langweer met medenemen van het grootste deel van de administratie ge vlucht, waarna spoedig daarop fraude van grote omvang over een reeks van jaren bleek. In de maand December 1953 stond hem het boekonderzoek door de bond van coöp. zuivelfabrieken te Leeu warden te wachten. Lang had hij dit onderzoek weten tegen te houden, Aetherklanken KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. Morgengebed en lit kal. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Gram. 9.00 VOor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10,00 Gram. 10.30 Lichte muz. 10.55 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. en solist. 12 30 Land- en tuinb.meded. J2.33 Musette- ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Amuz.muz. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Salonork. en solist. 18.00 Act. 13.10 Lichte muz. 18.40 Vragenbeanlw. 18.52 Act. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege- ringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Verz.progr. v. d. mil. (gr.). 20.25 De gewone man. 20.30 Promenade- orkest en solist. 21.05 Luchtmachtka pel en solist. 21.35 Brabants halfuur. 22.10 Dansmuz. 22.45 „Kerk en mens", caus. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 3.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel en zang. 11.10 Radiofeuiileton. 11.30 Pianorecital. AVRO: 12.00 Duet ten? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gevar. muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Blaaskwintet. 14.50 Voordr. en muz 15.10 Pianorecital. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgelsp. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram. 19.00 „De Gouden Tijd van „Jonge Strijd", cans. 19.15 Pianosp. VPRO: 19.30 „Op be zoek bij anderen". 19.45 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Klari net kwint. 20.30 „Een half millioen vluchtelingen", caus. 20.40 „Humanis me als levensbeschouwing", caus. VARA: 21.00 De Heer en Mevrouw Grenzeloos en Marjan ontdekken Europa", hoorsp. 22.00 Buitenl. week- Overz. 22.15 Lichte muz. VPRO: 22.30 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 Klein koor. 23.4724.00 Luit, viool en vioia de gamba wtee jaar met aftrek. „Schaduwen over de sneeuw" door Henri Troyat, N.V. Stan- dard-Boekhandel, Amsterdam. Henri Troyat is van geboorte een Rus, die tenslotte in Frankrijk rust en vrijheid heeft gevonden en als Fransman is genaturaliseerd. Hij zal zich wel geheel hebben ingeleefd in de gedachtenwereld van het Westen, maar iets van de Russische ziel moet hem toch bijgebleven zijn. Wij ken nen zijn vroegere werken niet, maar in „Schaduwen over de sneeuw" komt een Slavische hang naar het fatalisme tot uiting en de voorliefde voor het primitieve. Het verhaal is uiterst simpel van opbouw, want het speelt zich af in het tijdsbestek van een paar dagen rondom niet meer dan twee mannen. Het zijn twee broers, waarvan de oudste geleden heeft in zijn verstandelijke vermo gens, toen hij als berggids een lelijke smak maakte. Hij dacht nooit meer de bergen in te zullen gaan, maar als er een vliegtuig uit India is neer gestort gaat hij opnieuw op de be sneeuwde en be ijsde hoogvlakten als begeleider van zijn broer, wien het om het goud te doen is, dat volgens de geruchten door het vliegtuig zou zijn vervoerd. Aanvankelijk gaat het goed en herwint hij zijn zelfvertrou wen, doch als zij een Indiase vrouw vinden, die nog zwakke tekenen van leven geeft, verstoot de oude berg gids zijn broer, omdat deze de vrouw aan haar lot wilde overlaten en na een zware tocht komt hij alleen te rug met het lijk van de inmiddels gestorven vrouw op zijn schouders. En dan praat hij weer met zijn scha pen als een halve gare dorpsgek. Het Is een kraohtig geschreven verhaal, met een adembenemende beschrijving van de klimtocht, welke blijkbaar met kennis van zaken wordt weergegeven. „Liedjes voor Luigina" door Daan Zonderland. Uitgave van Het Spectrum te Utrecht. Daan Zonderland, de verkwikker van bezwaarde harten, zet zijn ver lichtende taak ook weer voort in deze nieuwe bundel nonsensrijmen. Hij Gesluierde maar tenslotte werd het niet meer geweldpleging na had hij naar zijn achterzak ge grepen alsof hij een revolver wilde trekken en gezegd: „als je niet weg gaat schiet ik je kapot". Dit was W. te gortig worden en hij had de be nen genomen. procureur-generaal vond het uitgesteld. Hij nam nog 3.000. de coöp. Zuivelbank op, waarvar; slechts de helft in de kas kwam en j „Hollandse jongens slaan met de ging er met de auto van door. On-i vuist er op als ze iets te vereffenen derweg gooide hij de administratieve I nebben, al is dit natuurlijk ook niet j een bijzonder zwaar misdrijf en dn beseheiden in het water, maar na zijn goed", zeide de president van het straf, die de rechtbank had bepaald arrestatie is het grootste deel weer Haagse Gerechtshof tegen de 36-jarigejuj3t. ook al omdat verdachte reeds terecht gekomen. j koopman W. uit Vlaardingen, die gis-Vyftien maal is veroordeeld en een termorgen terecht stond wegens po-1 reclasseringsrapport ongunstig over gwg tot diefstal, voorafgegaan door jiem spreekt. geweld. J Hij vroeg toevestiging van het von- VV., die door de Rotterdamse recht- njs jn eerste aanleg, met dien ver- bank was veroordeeld tot drie jaarjstande dat het af te trekken voor gevangenisstraf met aftrek van voor-, arrest beperkt blijft tot het tijdstip arrest, was er van beschuldigd de 54- van bet vonnis van de rechtbank. chauffeur M. Brandwijk uitHet hof zal over acht dagen arrest wijzen. De goede oom Chris. Uit het getuigenverhoor van de des- i kundigen J. Koenders, accountant bij j de rijks accountantdienst en J. Kui- j per, ambtenaar bij de bond van zui- I velfabrieken kwam vast te staan, datjarige door het niet of verkeerd boeken J Apeldoorn pp een donkere nacht in door verdachte een uedrag vanNovember van het vorige jaar met 111 75j.zoek is. Waar uat geld is j een ^ang 0p hoofd te hebben ge- gebleven, wist deze me* te verteken.siageil( z0 bard, dat deze chauffeur Vast kwam echter wei te staan, datiAvee gaatjes, en lange tijd, zware drie zeiljachten en een auto had,boofdnijn had opgeiopen. dat hii :n Amsterdam connecties on-1 derhield met een zekere Corrie, die j Nieuwe zienswijze, hij ook wel mee naar België nam. Daar was hij de goede oom Chris, die, w. bt3 aanvankelijk verklaard zoals de officier van justitie opmerk- J jat bij Brandwijk had willen bero- te, voor St. Nicolaas speelde. Naam hoog houden! Verdachte zou de naam van de fa briek hoog hebben willen houden. Na de oorlog had men voor kaasuitvoer consent nodig; Langweer kwam daar voor niet in aanmerking. Verdachte ging toen de ledenboereri een melk- geld uitbetalen, dat veel te hoog lag. Op deze wijze is de fabriek voor een bedrag van ongeveer f 188.000.be nadeeld. De officier van justitie, achtte de LUITENANT-GENERAAL DOORMAN OVERLEDEN. In de ouderdom van 94 jaar is Dinsdag te Amsterdam overleden luitenant-generaal titulair b.d. van het Kon. Nederlands Indisch leger, R. G. Doorman. De overledene was ridder in de Militaire Willemsorde der vierde klasse en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij heeft onder meer de stoot ge geven tot de oprichting van gewa pende burgerwachten in ons land en was de eerste commandant van de Haagse burgerwacht. Als chef-staf van generaal van Heutsz nam hij in 1901 deel aan de bestorming van de bergstellingen Batoeilie. MADURODAM MELDT: IVlillioenste op komst. Madurodam, de miniatuurstad in 's-Gravenhage verwacht de millioen- ste bezoeker sinds de opening 1952. Aan de ingang van Madurodam is een thermometer geplaatst waar de bezoekers dagelijks de stijging kun nen lezen, die naar de millioenste bezoeker leidt. Volgende week wordt de millioen ste bezoeker verwacht, die sinds Madurodam in 1952 haar poorten opende, het stadje binnenkwam. Het ligt in de bedoeling het bezoek van de millioenste feestelijk te vie ren. ven, omdat hy, naar hij thans be weerde, bang was geweest anders voor poging tot doodslag te worden veroordeeld. Thans verklaarde hy dat hij zich had willen wreken op Brandwijk om dat deze hem, z.i. met opzet, had aan gereden met zijn auto. De chauffeur zou dit hebben gedaan omdat ver dachte onenigheid had met een fi liaalhouder van de firma waarvoor Brandwijk werkte. Te gortig geworden. De chauffeur hade ,toen hij met de tang werd geslagen door van W., die zijn gezicht 'had bedekt met zijn shwal om niet herkend te worden, luidkeels „moord" geroepen. Daar- Wilt U iets weten? Vraag: Route BodegravenDen Helder: hoeveel km? Antwoord: Bodegraven, Alphen, Leimuiden, Hoofddorp, Haarlem, Be verwijk. Limmen, Alkmaar, Schoorl- dam, Stolpen, Den Helder; afstand 125 km. Vraag: Route HazerswoudeLaren hoeveel km? Antwoord: Hazerswoude, Boskoop, Tempel, Bodegraven. Woerden, Oudenrijn, Utrecht, Hilversum, La ren, afstand 75 km. Vraag: Route Langeraar-Linne; hoeveel km? Antwoord: Langeraar, Ter Aar, Zwammerdam, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Waardenburg, Hedel, Den Bosch, Vugth, Boxtel, Eindhoven, Leende, Maarheeze. Weert, Hunsel, Thorn, Maasbracht, Linne; afstand 180 km. Vraag: Route SassenheimRijsber- gen; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Haagsche Schouw, Voorschoten. Leidschen- dam. Ypenburg. Rotterdam. Rijsoord, Dordtrecht, Willemsdorp, Zeven- bergschenhoek, Prinsenbeek, Prin- cenhage, Rijsbergen; afstand 100 km. Antwoord: Hazerswoude, Benthui zen, Zoetermeer, Bergsehenhoek, Rotterdam, Dordrecht, Willemsdorp, Zevenbergschenhoek. Terhoyden, Breda, Bavel, Ginneken; afstand 90 km. Vraag: Route NieuwkoopEssen via Ottersum; hoeveel km? Antwoord: Nieuwkoop, Woerden, Utrecht, Zeist, Driebergen, Ameron- gen, Eek en Wiel, Kesteren, Andelst, Nijmegen, Cuyk, Misbeek, Gennep, Ottersum, Goeh, Marienbaum, We zel, Dinslaken, Essen; afstand 210 km. Antwoord: Leiden, Leiderdorp, Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen, Mijdrecht. Vinkeveen, Oud-Loos- drecht, Hilversum, Laren, Blaricum; afstand 80 km. Antwoord: Sassenheim. Oegstgeest, Haagse Schouw, Voorschoten. Leid- schendam, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Willemstad, Zevenberg schenhoek, Breda, Tilburg. Oirschot, Best, Eindhoven, Leende. Weert, Hunsel, Thom, Maasbracht, Echt, Susteren, Sittard, Beek, Maastricht; afstand 245 km. Vraag: Route NoordwijkVrooms- hoop; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, Leimuiden, Uithoorn, Vinkeveen, Hilversum, Baarn, Hoevelaken, Apel doorn, Teuge, Twello, Deventer, Raal- te, Mariënheem, Hellendoorn, Daar- le, Vroomshoop; afstand 188 km. Doe mee aan de B.B. Wacht niet op Uw buurman. U bent Uw buurman's buurman. •'■au B B. Laneebrug 56. tel. 30441 gooit zijn principes niet over boord. Ook in dit nieuwe werk is geen ver standig woord te vinden maar niet temin of juist daarom zal men van zijn liedjes genieten. Hij dient zijn dwaasheid op, terwijl de grama- tica blozend toeziet. Gelijmde sysjes, rouwmoedige geiten en luizenmoeders wandelen dartel tussen de fijnbe snaarde minneliederen, vaak weemoe dige zelfs: Ieder neem'het zijne. Maar, als jy de benen neemt, Neem dan ook de mijne. De jeugdige tekenaar Peter Vos verzorgde de illustraties en het moet gezegd worden, dat hij de rare ca priolen van de schrijver goed weet bij te houden. Een kostelijk boekje, dat velen prettige uren zal bezorgen. „Onze Kamerplanten" door G. Kromdijk. Uitgaven N.V. Gebr. Zomer en Keunings, Wageningen. 5e Druk. Dit practische boek, bedoeld als handeleiding voor de huisvrouw bij het verzorgen van kamerplanten, wordt reeds door duizenden geraad pleegd. Vandaar een nieuwe druk. Dit succes zal niemand, na kennis name van het boek, verwonderen. Het is practisch en zeer overzichtelijk samengesteld. Iedere plantenliefheb ber vindt er vele nuttige gegevens in, waarbij het fototmateriaal nog goede diensten bewijst. Hoe vaak komt het niet voor, dat men een nieuwe plant ziet wegkwijnen zonder de oorzaak te kunnen achterhalen. Met dit boek in huis zal dat niet gauw meer gebeuren. Men vindt er a lie noodzakelijke gegevens in en kan derhalve de beste resultaten berei ken. „Ongerijmde Rijmen", sa mengesteld door Michel van der Plas. Uitgave van Het Spectrum te Utrecht. Dank zy Daan Zonderland zijn wij weer een beetje vertrouwd geraakt met de nonsens-poëzie. Maar dit houdt toch niet in. dat Zonderland een pionier is op dit terrein. Het nuchtere vaderland heeft afgezien van enkele dorre perioden heel wat doodernstige dichters gehad, die zo af en toe behoefte gevoelden om de waardige Muze te kietelen. En met succes, want meestal was een glim lach het resultaat. Michel van der Plas heeft een blik geworpen in de speelkamer van mu- zen en poëten. Wat hij daar ontdekt I heeft, vindt men in dit werk. De oogst v/as groot. De baarlijke non sens van de Schoolmeester, de goed- I moedige spot van Beets en de spitse I woordspelingen van Charivarius vor- j men een variatie, die het goed doet. I Juist door de afwisseling zal men deze gedichten met nog meer genoe gen lezen dan de nonsens-productie van één man in één bundel. Men is er uren „zoet" mee en dan pas gaat men het werkje eens goed lezen. „Zwarte Patrick" door Seu- mas MacManus. Uitgave van De Lanteern te Utrecht. „Zwarte Patrick" is een boek vol problemen, maar laten we dat voorop stellen om vergissingen te voorkomen in de goede zin van het woord. Niet de naargeestige proble men, waarmede tegenwoordig de boe ken worden volgestouwd. Zwarte Pa trick is een moderne Salomon. Hij wordt door iedereen geraadpleegd en weet telkens met een onnavolgbaar gebaar het ei van Columbus op tafel te zetten. De rijkdommen, die hem worden aangeboden, accepteert hij niet. Als hij het probleem heeft op gelost, neemt hij zijn ransel en keert terug naar zijn huisje om zich toe te leggen op de aardappelteelt. Het is een kostelijk boek vol wijs heid. Vaak benadert het de sfeer van het sprookje en de fabel. Met laatst genoemden heeft het werk ook ge meen. dat jong en oude het kunnen begrijpen en er hun genoegen aan beleven. Zeer bekwaam weet de schrijver het verrassingselement te bedienen, waardoor de lezer en vooral de Nederlandse lezer, die zo verzot op puzzelen is telkens óp- nieuw de sensatie ondergaat, welke samengaat met het ontwarren van eey schijnbaar „muurvaste" knoop. Serie Weten en Kunnen Uitgave Kosmos A'dam. Mochten we kort geleden reeds wijzen op de buitengewone produc tiviteit van de N.V. Uitgevers Mij ..Kosmos" te A'dam door de aankon diging van verschillende herdruk ken in de Serie „Weten en Kunnen", opnieuw bereikten ons een viertal fraaie werkjes. „Kamer- en volièrevogels" door J. H. Noordzij, in 1952 verschenen, be leefde reeds binnen het Jaar een her druk. Bij het verschijnen schreef de auteur ter inleiding o.m. „Het is een verheugend feit, dat de liefhebberij in het houden en kweken van vogels voor kamer en volière gestadig toeneemt. Immers hoe meer vogels gehouden worden in doelmatige ruimte, hoe meer men inzicht krijgt in het intieme leven der vogels, hetgeen in de natuur nooit zo van nabij gadegeslagen kan worden. En het mooie hiervan is, dat iedere liefhebber, die vogels houdt, niet al léén zelf hiervan het genot heeft, doch dit ook geeft aan zijn huisge noten, vrienden en bekenden en niet het minst aan de jeugd. Ja, de jeugd niet in het minst, want deze is het, die wel zonder uit zondering bijzonder geïnteresseerd i.« Het loze vissertje Talloze rustige burgers van X Alexandrië kregen gisteren de J schrik van hun leven, toen zij wandelend in de straten een gro- X te leeuw ontmoetten. Wat doet X men in zo'n geval? Men holt 2 naar de politie. Maar wat doe X je als politieman zjjnde, wanneer t je tegen een leeuw moet zeggen: „Mee naar het bureau"? De poli- tiemannen van Alexandrië wis- ten het niet en daarom zeiden t ze niets en deden ze niets en ble- ven op veilige afstand toezien. De leeuw toonde zich echter niet agressief en wandelde kalmpjes naar huis. Inderdaad: naar huis! Want hij woonde in één van de straten van Alexandrië en bleek een visser te zijn, die zich een X leeuwenhuid had aangemeten, t omdat hij zijn mooie visplekjes X voor zich alleen wilde houden. J Hij had alleen de anders vissers t op een afstandje willen houden, zei hij. in het intieme leven der vogels, het geen zij in kooi of volière zo prachtig kan gadeslaan. En persoonlijk ben ik er van over tuigd, dat naarmate de jeugd met het houden van vogels van nabij ken nis maakt, zij alles wat leeft in de natuur en in het byzonder onze vo gels zal beschermen. Leer eerst de vogel kennen, dan zult ge hem zeker ook leren te be schermen, en de jeugd zal dit ook zeker doen, wanneer zij zo van na bij heeft gezien, dat een vogeleitje niet bestemd is om uitgeblazen te worden, doch dat dit een nieuw le ven kan geven, iets waar zij anders niet bij stilstond, doch wat zij nu ge zien heeft." Zo beschouwd moet dit boekje ge zien worden als een enig werk, dat voor velen èen prachtige hand leiding zal zyn. „Aanleg en onderhoud van kleine tuinen" door A. C. Muller-Idzerda. Behoren we er nog iets over te zeg gen? Ons dunkt, dat de vyfde druk binnen de acht jaar voor zichzelf spreekt. Hierin toch wordt behalve aan de aanleg van de kleine tuinen ook de nodige aandacht besteed aan de echte liefhebbers werkjes, zoals het zaaien, stekken, planten en aan leg. „Het kweken van kruiden in eigen tuin" door G. Kromdijk beleefde ook al de tweede druk, een gevolg, naar de schrijver meent, van het feit, dat deze kweek de laatste jaren steeds meer aftrek vindt. En dat niet alleen in particuliere tuintjes, doch ook in hoteltuinen en in tuinen vpn aller lei instellingen. Een goede behande ling van de kruiden ook na de oogst vereist goede kennis van zaken, welke men in dit boekje ruimschoots kan opdoen. „Fruitteelt in kleine tuinen" door Piet Dekker verscheen in de afge lopen winter. Maar al te dikwijls ondervindt men als bezitter van 'n enkele boom in zijn tuin alle scha delijke gevolgen van insecten, slechte grondsoort, ziektebestrijding, enz. Welnu, in deze handleiding kan men daarin allerlei gegevens vinden, die voor velen een uitkomst zullen zyn. Scheepsberichten ALDEGONDA. 16 v. Bangkok n. Sin gapore: ALETTA, 16 v, Saigon n. Pladju; ALIOTH, p. 16 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro; ALNATI, 15 v. Antwerpen te R'dam (verbetering)ARENDSDIJK. 15 v. New Orleans n. Havana; ARENDS- KERK, 16 v. Hamburg n. R'dam; BLI- TAR. 15 te Port Elisabeth; BONAIRE. 16 1020 m. W7.W. Madeira n. Barbados; BOSCHFONTEIN, p. 16 Perim n. Suez; CONGOSTROOM, p. 16 Las Palmas naar A'dam; ELMINA. p. 16 Las Palmas naar Dakar; ENGGANO, 16 v. Colombo naar Rangoon: ESSO DEN HAAG. p. 16 Oues- sant n. Sidon; ESSO ROTTERDAM, 17 v. R'dam te Aruba; GRAVEL AND. 15 v. Parsnagua n. Santos; JAGERSFON TEIN, 17 v. Port Elisabeth te Kaapstad; JUPITER. 16 v. Malta te Piraeus; KA- RIMUN, 16 v. Suez te Djeddah; KEDOE, 16 v. Seiriarang, 17 Tj. Priok verw.; KORATIA. p. 16 Wight n. Curagao; LANGKOEAS, 16 v. Makassar n. Sura- baja; LIEVE VROUWEKERK. 16 van Port Said n. Port Sudan; LUNA. p. 16 Kp St. Vincent n. Genua; MAASDAM. 16 430 m. zzw. Kp Race n. Southampton; MALEA, 16 v. Mlri n. Nilgata; MARIE- KERK. 16 v. Djibouti te Suez; MATA- RAM, 1G v. Belawan te Aden; MODJO- KERTO, p. 16 Ceylon n. Belawan; MYONIA, 16 v. Singapore n. Madras; ORANJE, 16 v. Colombo n. Suez; ORANJESTAD, 16 v. Madeira n. Trini dad; OUWERKERK, 16 v. Genua te Port Said; PENDRECHT, 17 te Menaalah- madi; RAKI, 14 v, Southampton naar Genua; RIJNDAM, 17 v. R'dam te Que bec; SIBAJAK, p. 16 Socotra n. Co lombo; SUMATRA. 16 v. Djibouti te Colombo; ZONNEWIJK, 16 v. Trinidad te Rio de Janeiro. AAGTEDIJK, 17 v. Buenos Aires te Montevideo; AALSDIJK. 17 v. Houston te New Orleans; ABBEDIJK, 17 v. Cris tobal te Antwerpen; ALCYONE, 16 van Antwerpen n. St. Vincent KV; ALDE- RAMIN, 17 v. R'dam te Genua; ALGE- NIB, p. 16 Fern. Noronha n. Recife; ALKAID. 16 v. Las Palmas n. Antwer pen; ALWAKI, 17 te Norfolk; ARGOS. p. 16 Gibraltar n. Lissabon; BENNE- KOM, 17 te Balboa; BLITAR, 17 v. Port Elisabeth te East London; BLOEMFON TEIN, 16 510 in. o. Ascension Eil. naar Kaapstad; BLOMMERSD1JK, 17 v. Am sterdam te Port Said; BLIJDENDIJK, 16 v. New York n. Antwerpen; BREDA. 16 v. Aruba n. Cristobal; CALTEX THE HAGUE, 17 v. R'dam te Sidon; EEM- DIJK, 17 v. Antwerpen n. Rotterdam; EENDRACHT. 17 v. Mersin n. R'dam; FALCO. 16 n.m. v. Hamilton (C) naar Montreal; GAASTERLAND. 16 v. aBhia te Recife: HELENA. 17 v. New York te Port au Prince; ITTERSUM, 16 v. Rio Grande n. Montevideo; LIMBURG, 16 v. New York n. Philadelphia; NIGER- STROOM, 16 v. Le Havre n. Antwerpen! OOTMARSUM. 10 v Mobile n. Jackson ville; ORANJE, p. 17 Maladiven n. Suez; ORANJESTAD, 16 200 m. wzw. Maderia n. Trinidad; PHRONTIS. 10 v. Aden n. Belawan; PIETER-S, 1 6v. Swansea n. A'dam ;^POELAU LAUT. 16 v. Port Said

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7