Deskundigen zijn voor de zeearmensluiting De ruilverkavelingswet* amendementen voor en de na Ramp was uitdaging tot aanpassing en ontplooiing Streng optreden tegen onvoor zichtige vrachtautobestuurder LIG of ik schiet Rode Kruis in Benelux-verband Vrolijke zeeman kwam geldtekort DONDERDAG 17 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede Kamer Gistermiddag heeft de Tweede Ka. mer de artikelsgewijze behandeling van de ruilverkavelingswet voortge zet. Thans komt weder aan de orde de verdere behandeling van artikel 3, dat bepalingen inzake de centrale cultuurtechnische commissie inhoudt. Aan deze commissie wordt de alge mene leiding in ruilverkavelingsza ken opgedragen. Volgens het ontwerp zou de commissie bestaan uit ten hoogste tien leden. Ten minste twee vijfden van het aantal leden en twee vijfden van het aantal plaatsvervan gende leden zouden worden benoemd op voordracht van een of meer door de minister aan te wijzen centrale organisaties voor het agrarische be drijfsleven. Bij een nader gewijzigd amende ment hadden de heren Egas en Von deling (Arb.) voorgesteld de commis sie te doen bestaan uit ten hoogste tien leden, onder wie in ieder geval een eigenaar-gebruiker, een over- pachter, een pachter en een landar beider. Een of meer door de minis ter aan te wijzen centrale organisaties voor het agrarisch bedrijfsleven zou den voor elke plaats een voordracht indienen. De minister heeft inmiddels nog •en nota van wijziging ingediend, waarbij bepaald wordt, dat bij de be noeming wordt zorggedragen, dat in de commissie de eigenaren, de pach ters en de landarbeiders vertegen woordigd zijn. De heer EGAS (Arb.) verklaart, dat op deze wijze voldoende aan zijn verlangen is tegemoet gekomen. Hij trekt zijn amendement in. De heer ENGELBERTINK (K.V.P.) zegt de voorkeur Je geven aan de oorspronkelijke tekst van het artikel. De heer BIEWENGA (A.R.) meent, dat na de wijziging de zaak goed zal lopen. De heer DROESSEN (K.V.P.) zegt geen behoefte te hebben aan de wijzi ging. Wanneer het de bedoeling is, dat de bedoelde leden niet bepaald uit de genoemde groepen moeten voortkomen, zou hij zich er echter mee kunnen verenigen. Minister MANSHOLT verklaart, dat de wijziging slechts bedoelt tege moet te komen aan een algemene wens van de Kamer om iets nader de samenstelling van de centrale com missie te omschrijven, In het amen dement zag hij allerlei bezwaren. Z.i. kan iemand de balangen b.v. van pachters behartigen zonder pachter te zijn. Bij de beno^ning door de mi nister zal enig overmet de organi saties nodig zijn. De keuze behoeft niet te vallen op degenen, die deel uitmaken van de organisaties. Er is voldoende ruimte voor vertegenwoor digers van eigenaars of pachters te benoemen. Het gaat er niet om de organisaties te binden; de minister wordt gebonden. Het gewijzigde artikel wordt hierna z.h.s. goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde het amendement van de heer Engelber- tink (K.V.P.) op artikel 11. In dit artikel wordt bepaald, dat op de ex tra-waarde een korting ten bate van de ruilverkavelingskas zal worden toegepast. Het amendement beoogt de belanghebbende het gehele bedrag van de meerwaarde- te doen Ontvan gen. De heer ENGELBERTINK (K.V.P.) deelt thans mede, dat hij het amen dement intrekt. De heer Engelbertink (K.V.P.) had een amendement op artikel 13 ingediend om te verkrijgen, dat in de wet aanduiding omtrent de prijs wordt opgenomen. Met een te dezer zake nader door de minister inge diende wijziging kan spr. zich niet verenigen. In het gewijzigde amendement-En- gelbertink ziet de minister geen groot gevaar, maar het is z.i. geheel over bodig. Ook acht de minister het amen dement technisch onjuist en hij ont raadt ernstig aanvaarding ervan. De heer ENGELBERTING (K.V.P.) trekt zijn amendement in. Bij art. 18 (bepalingen omtrent pacht) verdedigt de heer BROESEN (K.V.P.) een amendement beoogen- de het mogelijk te maken, dat in uit zonderlijke gevallen bij pachtver- houdingen van geringe betekenis voor de pachter de pachter wordt uitge kocht. De MINISTER verklaart het amen- dement-Droessen onuitvoerbaar te blijven achten; het is daarom onaan vaardbaar. De heer DROESSEN (K.V.P.) handhaaft zijn eerste amendement; het tweede trekt hij in. De heer VONDELING (Arb.) is van oordeel, dat er in het artikel npg meer veranderd zou moeten worden, wil de heer Droesen zijn doel berei ken. De MINISTER geeft te kennen het daarmede eens te zijn. Het amendement wordt verworpen met 38 tegen 26 stemmen. Vóór K.V.P. en V.V.D., tegen de andere fracties en de heer Kortenhorst (K. V.P.). De heer ENGELBERTING (K.V.P.) trekt tenslotte zijn amendement op art. 116 inzake nadere aanduiding van de verhouding tussen de bijdra gen van rijk en eigenaren, na 's mi nisters bestrijding van Dinsdag in. De stemming over het wetsontwerp wordt aangehouden tot Vrijdagmid- dag. Te vijf uur wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. Samenloop wezenrente met kinderbijslag In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet voor invali- diteits-, oudersdoms- en wezen-rente trekkers. De strekking hiervan is de bepalingen omtrent samenloop van wezenrenten krachtens de Ongeval lenwet 1921, de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922 of de Zeeongeval lenwet 1919 met kinderbijslag kach- tens de kinderbijslagwet voor invali- diteits-, ouderdoms- en wezenrente trekkers te wijzigen. De regering is van oordeel, dat on gevalsrenten, toegekend aan de na gelaten betrekkingen van een over leden arbeider en verleend als scha deloosstelling wegens het wegvallen van het loon van de kostwinner, in beginsel niet verschillen van de uit keringen, welke de arbeider zelf bij ongeval als schadeloosstelling ont vangt. Evenals elke arbeider, wiens loon tengevolge van ziekte, ongeval of werkloosheid wegvalt, een met kinderbijslag aangevulde schadeloos stelling ontvangt, zo dient ook de schadeloosstelling .ingevolge de wet telijke ongevallenverzekering ver leend aan de nagelaten betrekkingen zo er wezen zijn met kinderbij slag te worden aangevuld. Het wets ontwerp voorziet hierin. Het wetsontwerp werd zonder be raadslaging of stemming goedge keurd. „ST. RAPHAEL" VERGADERDE. Tijdens de derde algemene leden vergadering te 's-Hertogenbosch van de bedrijfsgroep wegvervoer van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael", die ruim 4200 leden telt, heeft de schei dende voorzitter A. A. B. Wijsman in zijn openingsrede uitvoerig aan dacht besteed aan de lange voorge schiedenis van de totstandkoming der herziening van de landelijke loonre geling voor het wegvervoer. Nu deze herziening haar beslag heeft gekregen, zal de bedrijfsgroep zijn activiteit hervatten voor een verdere positie-verbetering van de chauffeurs. De voorzitter deelde mede, dat de werk-classificaten vóór 1 Jan. a.s. nader vastgesteld zou worden. Ten aanzien van het rijtijdenbe sluit was hij van mening, dat de aandrang op de herziening daarvan zal moeten worden herhaald. De wens van de bedrijfsgroep voor wet telijke vaststelling der 48-urige werkweek voor chauffeurs blijft van kracht, eveneens die over de waar borgen voor de Zondagsrust en een goed controle-systeem. Bij de bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen de heer A. W. Molenaar, voorheen secretaris van de bedrijfsgroep. hand Gelei Een vorstelijke hand verzorging (Advertentie! SCHEM A AFSLUITINGEN ZEEARMEN vol gens oerde int er u-adv es van of oei fa commissi e Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, gisteren te Maastricht gehouden, hebben verschillende des kundigen hun licht laten schijnen over de verschillende aspecten van het probleem, dat ontstaan is na de overstromingsramp in onze Zuid-Westelijke provincies en vooral in Zeeland. Prof. G. H. L. Zeegers belichtte de planologische en sociale consequenties, die aan een mogelijke afsluiting van de zeearmen verbonden zijn en meende, dat de structuur van de bevolking van Zeeland, die b.v. op verkeertechnisch bevolkingsgroepen van Nederland, door de terrein achterligt bij de overige ramp niet noemenswaard gewijzigd is. Prof. Zeegers was echter overtuigd, dat de ramp voor tienduizenden in dividueel en sociaal een uitdaging betekende om nieuwe aanpassingen op te brengen en nieuwe initiatieven te ontplooien. Huidige situatie dreigend. Ir. A. G. Maris belichtte tenslotte het waterkundig aspect van de af damming der zee-armen. Spreker was van oordeel, dat het handhaven van de huidige situatie een dergelij ke bedreiging van het Deltagebied betekent, dat men tot ingrijpende maatregelen moet overgaan. Kust- verkorting door middel van afdam mingen in de zeegaten achtte hij ook economisch gezien het beste plan Actief werkcomité voor behoud recreatieoorden In een zo dicht bevolkt land als Nederland vormt de recreatie in de vrije natuur een buitengewoon groot probleem. Vooral de laatste jaren is het aantal recreatiezoekenden sterk toegenomen, onder meer ten gevolge van de verbeterde sociale omstan digheden. Bedroeg omstreeks 1900 de beschikbare oppervlakte natuur- ruimte 165 ha. per 1000 inwoners, thans is dit slechts 49 ha en om streeks 1970 zal dit nog verder ver minderd zijn tot slechts 45 ha. Dit probleem van de recreatie is enige tijd geleden aanleiding ge weest tot het instellen van een „werkcomité natuurbehoud en re creatie", dat op 20 Januari j.l. is ge ïnstalleerd door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het werkcomité stelt zich o.m. ten doel. Te bevorderen dat bij het Ne derlandse volk de eerbied voor de natuur en het gevoel van verant woordelijkheid voor het behoud van natuur en landschap wordt aange kweekt. Voorts wil het comité trach ten te bereiken dat de recratieve mogelijkheden in natuur en land schap worden verruimd. Als opvolger van wijlen de heer A. J. de Goey als lid der Eerste Ka mer staat op de lijst der KVP ver meld Ir. H. J. M. Vehey te Didam. Het economisch aspect werd be licht door prof. J. Tinbergen, die verklaarde, dat de moeilijkheid, wel ke men bij de becijfering van de voor- en nadelen van een afsluiting ontmoet vooral hierin bestaat, dat een deel der voor- en nadelen moei lijk onder cijfers te brengen is. Dit geldt in het bijzonder voor de voor delen ten aanzien van de veiligheid der mensen. De voordelen. De belangrijkste verdere voordelen zijn: Veiligheid van de bezittingen in de bedreigde gebieden; verhoogde landbouwproductie door betere wa terhuishouding en nieuwe mogelijk heden voor verkeer, vreemdelingen- bezoek en andere bedrijfstakken. De nadelen. Als nadelen moeten behalve de kosten van uitvoering (ƒ1.5 milliard) en de bijkomende kosten (1.2 mil liard) o.m. genoemd worden het ver dwijnen van de oesterteelt in Ierseke. Een eerste voorlopige optelling toont aan, dat als men de veiligheid in het geheel niet zou tellen een tekort van ca. 0.5 milliard op het totaalbedrag van ca. 2.7 milliard zou ontstaan. De materiële veiligheid wordt door de prae-adviseur echter reeds op enkele honderden millioenen geraamd, ter wijl de persoonlijke veiligheid dan nog niet in het geding is gebracht. Waardeert men deze op 0.5 milliard dan is er reeds een klein overschot. Dijkverhoging onaantrekkelijk. Een zeer globale vergelijking met andere projecten doet zien, dat het dijkverhogingsplan, dat als alterna tief op het Deltaplan kan gelden, min der aantrekkelijk is, terwijl er met de Zuiderzeewerken niet veel ver schil Is. De uiteindelijke beoordeling kan niet alleen op cijfers worden geba seerd; voor prof. Tinbergen was er weinig twijfel over de aantrekkelijk- heil van het Deltaplan. en te verkiezen boven het plan, waar bij alle dijken in Zuid-West-Neder land worden opgehoogd. Kwart eeuw. De uitvoering van zee-afsluiting wordt geschat op tenminste 20 a 25 jaar. Tot de eerste phase van de werkzaamheden behoren de afdam ming van het Haringvliet, zomede de afdamming van het Volkerak en het Spui. Het land benoorden Overflak- kee-Dintelsas (Noord-Brabant) dan belangrijk veiliger zijn dan thans, terwijl dan tevens de kanalisatie van de Neder-Rijn effectief zal kunnen worden. De tweede phase van de werkzaamheden omvat de beveiliging ten zuiden van de Volkerakdam en verder watervoorziening en recreatie. Met het z.g. drie-eilandenplan (dat voorziet in de verbinding tussen Wal cheren, Zuid-Beveland en Noord-Be veland) kan reeds in een vroeg sta dium worden begonnen en de erva ring, die daarbij wordt opgedaan zal te stade kunnen komen bij het ma ken der grote dammen. Ook de dijk. verzwaringen langs de Waterweg en de Westerschelde kunnen onafhan kelijk van de afdammingwerken worden uitgevoerd. Geen voorrang verleend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Opmaken van ak ten van overlijden ten aanzien van slachtoffers van de watersnood". Hierin wordt voorgesteld de wet, waarin het opmaken van overlijdens akten van vermiste oorlogsslachtof fers is geregeld, van overeenkomsti ge toepassing te verklaren op ver miste slachtoffers van de watersnood „In verband met de verkeersonvei ligheid op de wegen en het grote aantal dodelijke ongelukken vraag ik een vrijheidsstraf, opdat de chauf feurs weten, dat bij een ernstige verkeersovertreding een vrijheids straf volgt en opdat zij des te voor zichtiger zullen zijn", zo zei gister middag de officier van justitie bij de Amsterdames rechtbank, over de „roekeloze en onvoorzichtige wijze van rijden door de chauffeur B", waardoor een 41-jarige wielrijdster op 24 Februari j.l. onder het achter wiel van de truck met oplegger kwam en kort daarna is overleden. „De onvoorzichtige wijze van rij den, vond zijn oorzaak in het niet verlenen van voorrang aan de wiel- rijdsters, die op de bewuste dag naast de truck opreed in de Marnixstraat te Amsterdam. Zij wilde recht door rijden, doch de truck sloeg rechts af, de Rozengracht op, en reed daarbij de wielrijdster aan. De 37-jarigè chauffeur B, verklaarde ter zitting de dame' niet te hebben gezien. De officier meende, dat dit te wijten was aan de hoge ramen van de ca bine, die het uitzicht belemmeren tot op een afstand van acht meter, alsmede het beslagen zijn van een der ruiten en het ontbreken van een spiegel aan de rechterzijde van de wagen. Het slachtoffer kwam onder het achterwiel terecht en is tengevolge van een schedelbasisfractuur en ver wondingen aan arm en heup tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De officier requireerde tegen B. een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie weken, ook vroeg de officier hem het besturen van een motorrijtuig te ontzeggen voor de tijd van een jaar. De rechtbank zal 30 Juni a.s. vonnis wijzen. De afgelopen nacht heeft een be woonster van een villa aan de Swee- lincklaan te Hilversum de schrik van haar leven gekregen. Zij werd wakker door gestommel, stond op, en zag op het portaal een man lopen, die plotseling het volle licht van een zaklantaarn op haar richtte. „Ga liggen of ik schiet" riep de inbreker, maar toen de dame begon te gillen en de man ook op een an dere kamer iemand hoorde toesnel len nam hij ijlings via de donkere trap de vluoht om een veilig heen komen te zoeken door de voordeur, die hij had laten openstaan. Er wordt niets vermist. HONDERD JAAR EN EEN EN VIJFTIG JAAR WEDUWE. Op 29 Juni aanstaande zal in het Sint Antoniusgesticht te Oostburg mevrouw Nathalia Bernardina Jac ques, weduwe van L. Dhondt, haar honderste verjaardag vieren. Zij werd geboren in Aardenburg en heeft daar 86 jaar gewoond tot zij haar laatste jaren in het gesticht voor ouden van dagen te Oostburg ging slijten. Na een 13-jarig huwe lijk is zij 51 jaar weduwe gebleven. Kinderen werden uit haar huwelijk niet geboren. Buitengewone samenwerking Sinds 1946 bestaat tussen de Roo- de-Kruisvérenigingen van België en Nederland een overeenkomst van we derzijdse hulpverlening bij rampen in het grensgebied. Deze hulp is in de watersnood dor onze Zuiderburen dan ook gegeven. Ondanks het feit, dat België toen zelf door zware over stromingen was getroffen en het Roode Kruis van België in eigen land dus ook een taak had, was het eerste aanbod van buitenlandse hulp, dat bij het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis binnekwam, van het Roode Kruis van België. Toen veertien dagen na de ramp opnieuw springtijd werd verwacht, Het Moderamen der Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk heeft het volgende medegedeeld: Dezer dagen is een bespreking ge houden tussen de minister van Oor log en het Moderamen der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk naar aanleiding van het kerkelijk schrij ven over legervoorlichting op de scholen. Het onderhoud verliep in een geest van openheid en weder zijds begrip. De minister acht voor lichting op de scholen ter wille van de opbouw 'van het kader gewenst, maar met de bezwaren tegen ver schillende vormen van propaganda wordt reeds enige tijd ernstig reke ning gehouden. Tevens wordt er naar gestreefd met het ook op toe komstige vakbekwaamheid, waar mogelijk, de verplichte diensttijd vruchtbaar te maken. Overigens zal omtrent incidentele gevallen, alsme de omtrent ontwikkelingen op dit terrein, het betreffende overleg kunnen worden voortgezet. Een vriend in nood naderhand bestolen Gelegenheidsdief Twaalf maanden, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de R. K. reclassering, een aanzienlijk lagere straf dan waartoe de rechtbank te Alkmaar hem ter zake van diefstal van gouden en zilveren munten had veroordeeld (1H jaar met aftrek), heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam gisteren geëist tegen een 34-jarige tuinbouw- arbeider uit Werfershoof (NH). De sedert 26 Januari j.l. gedeti neerde verdachte had op 19 Januari ingebroken bij een 7Ö-jarige rij wielhersteller in Werfershoof en een zak met gouden tientjes en zilveren guldens weggenomen; nagenoeg alles kreeg de gedupeerde terug. Een man die wist dat de rijwielhersteller deze munten bezat, zulks aan de verdachte had verteld en aanvankelijk mee de inbraak zou plegen, had zich terug getrokken. De rijwielhersteller was de vroegere buurman van verdachte. Hij was deze goed gezind en had hem al eens uit financiële moeilijk heden geholpen. De tuinbouwarbeider, vader van 7 kinderen met een blanco strafblad, zei, de inbraak te hebben gepleegd, omdat hij in geldnood verkeerde. In het belang van zijn gezin was hij in appél gegaan. De raadsman, die zijn cliënt een gelegenheidsdelinquent noemde, ver zocht de rechtbank een zodanige straf op te leggen, dat de man in de zomer nog bij zijn aanstaande werk gever in dienst kon komen. Op 25 Juni zal het hof arrest wij zen. Twee jaar geëist De officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank heeft gisteroch tend een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de bijzon dere strafgevangenis „Schutterswijk" te Alkmaar, geëist tegen een 21-jari- ge zeeman uit Rotterdam. Deze was ten laste gelegd dat hij in de periode van Maart 1949 tot Maart 1954 ver schillende geldsbedragen tot een to taal van ca 2.500 had ontvreemd. Voorts kwam tijdens de zitting nog een reeks van diefstallen ter sprake die hem niet ten laste waren gelegd: o.m. zes horloges, sigarenaanstekers, scheerapparaten, een fototoestel, boortollen en sigaretten. De waarde van deze goederen be liep, met inbegrip van die der ten laste gelegde diefstallen, een bedrag van ongeveer 4.500. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat de zeeman, die on danks zijn jeugdige leeftijd reeds en kele malen is veroordeeld en nog in zijn proeftijd liep, het gestolen geld had opgemaakt aan dansen, eten en uitgaan. Dat de verdachte met alles te. bekennen schoon schip had ge maakt, vond de officier prijzens waardig, maar de beeldspraak ver der uitstrekkende, adviseerde de of ficier het schip in een bepaalde koers te sturen, door de verdachte niet naar de jeugdgevangenis te Zutphen te zenden, maar naar de bijzondere strafgevangenis te Alkmaar. De raadsman wilde hem nog een kans geven en verzocht een kortere gevangenisstraf, door te brengen te Zutphen. Uitspraak over een week. waarbij met het oog op de geschon den dijken reëel gevaar aanwezig was, heeft het Nederlandsche Roode Kruis niet tevergeefs een beroep ge daan op zijn Belgische zustervereni ging om colonnes paraat te houden, die op het eerste sein te hulp zouden kunnen snellen als dat in Zeeuws- Vlaanderen of in andere delen van het rampgebied nodig zou blijken. Jaarlijks contact. De gewestelijke commandant van het Roode Kruis korps in Zeeland j heeft het initiatief genomen voor een I bespreking van de wederzijdse erva ringen en voor het maken van plan nen voor de toekomst. Deze onder werpen zullen Zaterdag 19 Juni be sproken worden in een vergadering te Terneuzen. Er bestaan plannen om minstens eens per jaar contact te houden door gemeenschappelijke oefeningen. Zondag zal de staf van het Roode Kruis korps aanwezig zijn in Tienen (Tirlemont) bij een gezamenlijke oefening van de plaatselijke colonne met de colonne Maastricht. Op 3 Juli zullen aan de Roode- Kruiswedstrijden te Roosendaal drie Belgische ploegen deelnemen. Dir. Gen. Verkeer Goederenvervoer is particulieren-taak Mr. G. H. Dijkmans van Gunst, di recteur-generaal van het verkeer sprak gistermiddag over de ver wachtingen die de overheid koestert ten aanzien van de wet autovervoer goederen en van de wet goederen vervoer binnenscheepvaart. Hij sprak als de verwachting van de overheid uit, dat het bedrijfsleven ten volle gebruik zal maken van de mogelijkheid tot zelfwerkzaamheid, die de vervoerswetten bieden, waar bij men op de volle steun van de overheid kan rekenen. „Het tot stand brengen van goed vervoer is de primaire taak van de vervoerders en van de verladers, en piet van de overheid. De overheid zal de gezonde ontplooiing van het samenspel tussen de betrokkenen stimuleren en dan slechts ingrijpen wanneer problemen van hoge orde, die het publiekrechtelijk aspect ra ken, in het geding zijn". Brug over het IJ B. en IV. van Amsterdam hebben zich in een nota uitgesproken voor de bouw van een brug over het IJ nabij Schellingwoude, ten oosten van de Oranjesluizen over het Binnen IJ, zoals deze is voorgesteld door de rijkswaterstaat Dit is ongeveer ter plaatse waar in het algemeen uit breidingsplan een dergelijke vaste oeververbinding is geprojecteerd. Het voorgestelde plan deze brug ten Westen van de Oranjesluizen aan te leggen achten B. en W. onaan vaardbaar, in verband met scheep- vaartbelangen. Verschenen is het verslag 1953 van de Koninklijke Zuidhollandse Maat schappij tot redding van schipbreu kelingen. Sprekende over het red dingswerk zegt het verslag, dat in 1953 36 maal een beroep werd gedaan op de reddingsboten van de maat schappij, waarbij in 20 gevallen wer kelijke hulp werd verleend. Hierbij konden in totaal 103 personen veilig aan land worden gebracht. Het grootste aandeel had opnieuw het station Hoek van Holland met 51 geredde personen. Gedurende de zo mermaanden werd tien keer hulp in geroepen voor in moeilijkheden ge raakte jachten en zeilsloepen, waar bij in totaal 31 personen veilig aan land werden gebracht. In Haarlem is Woensdagmiddag het congres en de jaarvergadering van de Nederlandse R.K. Bond van Smedenpatroons en werkgevers in de staalverwerkende bedrijven ge opend. Drs Samson hield een lezing over het onderwerp „De vader, de zoon en het bedrijf", waarbij hij onder meer de rechten en de plichten van de kinderen in het bedrijf en de ju- ridisohe vorm van de onderneming behandelde. Bij de bestuursverkiezing zijn alle leden, die aan de beurt van aftre den waren met algemene stemmen hex-kozen. Besloten werd dat de af deling Eindhoven het bondscongres 1955 zal organiseren. MUSKUSRAT GEVANGEN. Groot gevaar voor dijken. Enkele personen ,die gistermorgen met een bootje in het Moldiep, nabij het Wantij te Dordtrecht voeren heb ben een muskusrat gevangen. De muskusrat voedt zich hoofdza kelijk met waterplanten, maar hij vormt een groot gevaar voor dijken en waterkeringen, omdat hij daarin holen graaft met uitgangen onder water. De meeste exemplaren heeft men gevangen in Noord-Brabant, na bij de Belgische grens. De Dordtse muskusrat is het vijfde exemplaar, dat in het gebied van de grote rivie ren is gevangen. De plantenziekten- kundige dienst te Wageningen die zich bezig houdt met de bestrijding van de muskusrat, is van deze zeld zame vangst op de hoogte gesteld.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6