Milddadigheid en naastenliefde als posten op de eindbalans EUCHARISTISCH ZIEKENTRIDUUM De tweede dag Triduum de eerste schakel in keten van feestelijkheden 2500 gesmeerde broodjes Complete tuinameublementen én patatten in openlucht-verkoping £eidóe Varia 5 Militairen gewond in de „Harskamp" t LEIDSE COURANT EERST t AU RAGINA 3 De tweede dag van het Eucharis tisch Ziekentriduum in de kerk aan de Herensingel is al weer voor de helft voorbij op het moment, dat dit geschreven wordt. Een geestelijke balans kunnen wij niet opmaken. Die zal straks na de sluiting van het tri duüm in het innerlijk leven van ie dere zieke gegrift staan. Op een zakelijke balans, die de concrete feiten van deze dagen bevat staan in ieder geval 2500 broodjes, 'n paar honderd liter koffie en vele zweetdruppels, die het onvermoeiba re optreden van de helpers en help sters vertegenwoordigen. Op die balans komen ook aparte posten voor onder het hoofd naasten liefde en milddadigheid. Veel is ge schonken: boter, eieren, kaas, harin gen, brood, koffie, limonade etc. Een woord van dank is op zijn plaats; maar allen, die op een of andere wijze van hun medeleven blijk geven, wensen niet bedankt te worden. Om half drie gistermiddag cele breerde pastoor Th. Lampe van Oud Ade een plechtig Lof, waarbij kape laan als diaken en kapelaan Schrama als subdiaken assisteerden. Terwijl het dameskoor van de parochie, „Jubilate", onder leiding van mej. R. van Teijlingen, het „Ave Verum" zong werd het Allerheiligste uitge steld. De predikatie werd gehouden door kapelaan Schrama. Hoog boven alles uit 'bij dit Triduüm, aldus de predi kant, zetelt Maria met Kaar Godde lijk Kind. In dit Mariajaar vraagtde Paus ons aller gebeden aan de H. Maagd op te dragen en welk gebed is krachtiger dan dat van een zieke? Nadat hij Maria als de Moeder van Smarten getekend had en Haar on derwerping aan de wil van God de zieken tot voorbeeld gesteld, wees kapelaan Schrama op de grote rol, die de zieke in het leven speelt, ook al is de schijn tegen hem. Pas als de zieke zich van zijn grote taak in het leven bewust is zal zijn leven ge lukkig zijn. Hierna werd het Allerheiligste in processie door de kerk gedragen. On middellijk na deze processie werden de zieken een voor een met het H. Sacrament gezegend. De tweede dag waren ook 's mor gens alle bedden in het middenschip van de kerk van O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph bezet. Er zijn nog geen absenten. Om half tien begon wederom een gemeenschappelijke voorbereiding tot het H. Misoffer onder leiding van pastoor Van Kleef. De H. Mis werd opgedragen door pastoor Van Bem- melen uit Voorschoten met als dia ken en subdiaken kapelaan Schra ma en kapelaan Van Adrichem. Het koor van de parochie, met verster king, zong ditmaal een drie-stemmige mis van Hubert Cuypers, de „Missa in honoren Sanctae Mathildis". Pas toor Wolfgang Schmitz, OFM, sprak in zijn predicatie over het gebed. Voor wie is het gebed schoner dan voor de zieken? Maar voor wie is het ook moeilijker te bidden? Al dus pastoor Smitz. Bidden is con tact zoeken met God. Bidden is niet moeilijk, als men weet hoe te bidden. Wat eten is voor het lichaam is het bidden voor de ziel. De grote figu ren van het Oude Testament waren bidders. De geschiedenis van de kerk is de geschiedenis van de heiligen, die aan het gebed hun heiligheid hebben te danken. Bidden zit ook in de natuur van de mens. Er zijn niet veel mensen, die niet van nature tot bidden geneigd zijn. Het goede gebed behoeft nog niet een lang gebed te zijn. Het mooi ste gebed, dat en zieke kan bidden is: „Alles voor U, o God". Te twaalf uur ving de plechtige handoplegging aan. Na de uitstelling van het H. Sacrament werd het ge bed met volle aflaat gebeden. Tij dens de handoplegging zong het koor „Rex clementissime" en het lied der handoplegging. Na een korte dank zegging en Tantum Ergo werd met de zegen van het Allerheiligste be sloten. 25-JARIG JUBILEUM J. C. MATTAAR. Bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" werd vandaag het 25-jarig jubileum als vertegenwordiger van de heer J. C. Mattaar herdacht. De jubilaris werd, vergezeld van zijn echtgenote en dochtertje ontvan gen in het dhectiekantoor, waar de oudste directeur, de heer A. d e Kos ter, hem toesprak en een enveloppe met inhoud overhandigde. Daarna werd de jubilaris naar de recreatie-zaal van het bedrijf geleid, waar het gehele personeel aanwezig was. Allereerst nam de directeur de heer H. J. de Koster, het woord waarbij hij de jubilaris het getuig schrift van de Nederl. Maatschappij van Nijverheid en Handel overhan digde. Vervolgens spraken de heer B. Ha- geman, namens verkoopleiding, kan toor en laboratorium; mej. E. Hub, namens de personeelsvereniging „M. D.S.", en de heer P. Veerman na mens het fabriekspersoneel, allen lie« ten hun woorden vergezeld gaan van nuttige geschenken. Nadat verversingen waren, rondge diend werd ieder in de gelegenheid gesteld de jubilaris en familie per soonlijk geluk te wensen. CONTACTAVOND FOTOVAK- EMPLOYé'S. De Club van „Fotovak-Employé's" C.F.E. hield gisteren eerf contact avond in „Het Gulden Vlies". Na enkele mededelingen volgde „hersengymnastiek" waarmede ieders parate kenis werd getest, 'n Zeer ge animeerde discussie was daar het ge volg van. Bovendien kreeg ieder een verras sing, bestaande uit een kleuren-film, beschikbaar gesteld door de firma's Agfa en Govaert. Na de pauze werd de avond voort gezet met enige interessante instruc tiefilms over optisch glas, gepolari seerd licht en het Bayer Concern. Omstreeks middernacht nam men afscheid tot de eerste clubavond na het seizoen in October. WIE TAPT HET BESTE BIER? De nationale biertapwedstrijden, die door het Centraal Brouwerij Kan toor namens de Nederlandse brouwe rijen in het afgelopen jaar werden georganiseerd, hebben in horecakrin- gen veel weerklank gevonden. Van daar dat op veler verzoek is besloten ook dit jaar deze biertapwedstrijden te organiseren in het kader van de collectieve actie, die ten doel heeft de verzorging van het bier in het horecabedrijf in Nederland op een zo hoog mogelijk peil te brengen. Woensdag 23 Juni a.s. te 2.30 uur i tapt men bier in de Stadsgehoorzaal. Jubileum Vriendenkring H. Sacrament BRON VAN LIEFDE De herdenking van het gouden ju bileum van de „Vriendenkring ter ere van het Allerheiligst Sacrament des Altaars" is gisteravond ingezet met een triduum in de Hartebrugs- kerk. In het welgevulde programma van deze feestdagen neemt het tri duum niet de voornaamste plaats in. Daar zijn evenementen als het plech tige Lof en de Hoogmis op de Burcht en opvoering van het Mysteriespel ,,Het Gastmaal der Kinderen", die dit triduum in de schaduw stellen, maal ais inleiding, als bezinning op de wer kelijke betekenis van dit feest, zijn deze drie dagen uiterst belangrijk. Pastoor H. Drost uit Heemstede, houdt deze avonden de predikaties. Gisteravond sprak hij over het H. Sacrament als de bron van liefde. Wij moeten trachten, aldus pastoor Drost ons no.gi eens te doordringen van de grote waar de van het H. Sacrament des Altaars. De titel „Vrienden kring" moeten wij ons waardig zijn. De H. Eucharistie is het middelpunt van het leven. Wij zijn vrienden van elkaar, omdat wij samen vrienden van Chris tus zijn. Zo moeten wij de Eu charistie zien als de bron van De organisatie van het Eucharistisch triduum voor zieken van Leiden en omgeving is in prima handen. Het transport van de zieken van en naar de Herensingel elke dag verloopt vlot en dat wil wat zeggen als men be denkt, dat dit 200 mensen betreft, die stuk voor stuk van de hulp van an deren afhankelijk zijn. En dan zijn er de dames van de keuken. Iedere mor gen weer zitten zij voor een levens grote berg broodjes, die gesmeerd en belegd moeten worden. Bij elkaar zullen het er deze drie dagen ruim 2500 worden; Elke morgen zitten zij (de vergelijking is wat gewaagd) aan de oever van een rivier vol koffie, thee of melk die naar de dorstige kelen moet worden geleid. Om maar te zwijgen van de regimenten vuile vaat, die enige malen de argeloze be zoeker toegrijnzen per dag. Een pro bleem, dat het mannenverstand te boven gaat en alleen met een nuch ter vrouwelijk „Pak aan" kan worden opgelost. liefde, als de band van de een heid. In iedereen leeft de drang om door de liefde anderen in ons geluk te doen delen. Zo wil ook God in zijn liefde anderen laten delen in zijn geluk. Daar om heeft God de Wereld gescha pen. Rukt het schepsel zich ech ter los van God dan maakt hij zich van geheel de schepping los. Dit is het drama van de ge vallen engelen geweest. Bij de engelen bestaat niet die liefde van de mensen. De duivel de mens het geluk met God te mo gen delen misgunnend heeft de mens in het ongeluk gestort door hem van God los te ruk ken. De mensheid werd een ont troond geslacht van verbannen koningskinderen. Toen kwam Christus. Christus werd de band tussen de mens en God en de mensen onderling en Hij heeft het middel gevonden (koste wat kost) de band tussen God en de mensen te handhaven. Vóór hij de aarde ging verlaten heeft hij brood en die woorden van God delijke duidelijkheid gesproken: „Neemt, en eet, dit is mijn lichaam." Het lof werd gecelebreerd door kapelaan J. A. M. van Adrichem, geestelijk adviseur van de vereni ging met als diaken pastoor Drost en als sub-diaken pater van Swelm O.F.M. Het koor van de Hartebrugskerk met enige versterking verzorgde on der leiding van de organist, de heer M. Obdam de gïzangen. Gouden Jubileum Vriendenkring Men schrijft ons. Gisteravond vond in de Harte brugskerk de eerste oefening plaats van het triduum van de Vrienkring. Aan het prachtig versierde altaar werd een plechtig Lof gehouden dooi de geestelijk adviseur kap. J. van Adrichem met assistentie van pastoor H. Drost en pater v. Swelm O.F.M. Pastoor Drost hield hieronder zijn eerste predicatie over de grote waar de van de H. Eucharistie, een band van onschatbare waarde tussen Christus en de mensen en de men sen onderling. (Voor uitvoeriger ver slag zie elders in dit blad). Hedenavond 8 uur vindt de tweede oefening plaats. Ofschoon een flink aantal leden van de Vriendenkring aanwezig was, mag verwacht wor den dat het getal hedenavond nog groter zal zijn. Het bestuur doet hierbij nog een dringend beroep op alle leden om ten minste heden, op Sacramentsdag het plechtig Lof bij te wonen. Repetitie Missa Populi. Na het Lof repetitie voor alle aan wezigen van de Missa Populi, welke Zondag op de Burcht wordt gezon gen. Deze Mis wordt afwisselend ge zongen door het drie-stemmig zang? koor en een één-stemmig volkskoor. Gisteravond waren vele mannen blijkbaar bang dat het te moeilijk was en lieten de zang vooral aan de dames over, die zich overigens bui tengewoon verdienstelijk weerden. Markt ten bate van vluchtelingen Jongeren zetten hun bloemen buiten Agenda van Leiden DONDERDAG Kerk O. L. Vrouw en St. Joseph, Ziekentriduum. Hartebrugkerk, 8 uur nm. .triduum „Vriendenkring". V. d. Werffpark, 8 uur n.m. Open luchtconcert „T en D". Oud Hortuszicht: 8 uur n.m. Tuin- concert „Sempre Avanti". VRIJDAG Kerk O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph: 9.30 aanvang zieken triduum. Hartebrugkerk: 8 u. n.m., triduum „Vriendenkring". Gulden Vlies: 8 uur, ledenvergade ring Leidse Kunstkring voor allen. Harmonie: 8 uur, ledenvergadering „St. Christoffel", ZATERDAG. De Burcht, 3 uur nam. voor kinde ren leden „De Vriendenkring" op voering „Het Gastmaal der Kinde ren". VANAF VRIJDAGAVOND A.S. Casino: „Jeugd in gevaar", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 3.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 u. en 9.15 uur. Lido: „Een hart van goud". Alle leeftijden. Dag. 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. Luxor: „De woestijnratten", 14 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45," 7 en 9.15 uur. Trianon: „Quo Vades", 14 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Pijlen der Kiowa's", 14 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.50, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De Leidse jongeren van allerlei jeugdverenigingenhebben gehoor gegeven aan de oproep, die door het gehele land gaat om mee te werken aan een actie ten behoeve van de Europese vluchtelingen. Het is hier duidelijk gewordendat het niet aan gaat rustig in Leiden voort te leven zonder zich iets aan te trekken van de millioenen vluchtelingen, die zich thans in West-Europa ophouden on der uiterst moeilijke omstandigheden. Evenals de jongeren in vele andere steden en dorpen van ons land dat gedaaft hebben, hebben ook zij aller lei voorwerpen met de hand vervaar digd om deze vervolgens op een openbare „markt" ten behoeve van de vluchtelingen te gaan verkopen. Maandenlang zijn zij op de clubs Naar men ons mededeelt heeft het Christ. Tamboer- en Pijpercorps „Kunst en Genoegen" alhier een bij drage van 500,ontvangen uit het Anjerfonds voor de aanschaffing van nieuwe muziekinstrumenten en voor het Jeugdcorps. Het is wellicht niet algemeen bekend dat andere muziek gezelschappen eveneens een beroep op dit fonds kunnen doen. Hét openlucht concert van „T en D" hedenavond zal niet op het Pieterskerkplein plaats vinden, maar ir. het Van der Werffpark. De heer P. D. C. Kriek uit Lei den is geslaagd voor het examen Gemeente-administrateur L, dat he denmorgen in Den Haag is men. „De Natuurvriend" hield Aquaforum Met medewerking van enkele be stuursleden van de „De Natuur in huis" te Oegstgeest, organiseerde de Leidse aquarium- en terrariuip- houdersver. De Natuurvriend gister avond in gebouw Steenschuur 6 een zeer geslaagd aquaforum. Deze, voor bovengenoemde vereniging nog nieu we wijze van bespreking, werd door de leden zeer geapprecieerd, gezien de massale opkomst. Even óver 8 uur heette de voorzitter W. Zwart de ver gadering welkom, in het bijzonder de heren W. v. Griensven en C. Sleg- tenhorst van de Oegstgeester aqua riumvereniging. Het deed spreker ge noegen wederom enkele nieuwe le den te mogen installeren. Na voorle zing van de notulen der vorige ver gadering en behandeling der inge komen stukken, waarin de aandacht werd gevestigd op de in Antwerpen te houden tentoonstelling Wonder land III van 4 t.m. 19 Sept. a.s. na men de forumleden plaats achter de groene tafel. Vele vragen van zeer uiteenlopende aard, zoals de moge lijkheid van het houden van vissen van verschillende grootte in een ge- zelschapsbak, het doelmatig verwij deren van Hydra's, het wateronthar- dingsvraagstuk, werden door het fo rum zeer uitvoerig belicht. Na pauze ..met verloting van diverse aantrekkelijke aquariumbenodigdhe den en enige vissen, werd het forum opnieuw geconfronteerd met vele vragen aangaande het tropisch onder waterlandschap. Vooral de vraag over 'het ontstaan van de bekende „Olie film" aan de oppervlakte van het water bracht vele tongen in beroe ring. Vele oorzaken kunnen daarvoor genoemd worden, doch het forum, kwam tot de conclusie, dat vele lief hebbers te gauw menen, dat zij de juiste oorzaak gevonden hebben. Massa's raadsels achter de ruit van het aquarium blijven voor de liefheb bers onopgelost. Het bestuur en de leden van „De Natuurvriend" kunnen met voldoening terugblikken op deze eerste forumavond. bezig met het maken van mooie en nuttige voorwerpen van hout, van klei, van raffia, van touw. Geen bazarprullcn Het ligt nu in de bedoeling deze Zaterdagmiddag op het Stadhuis plein aan de man te brengen. Alle verkoopkrachtige voorwerpen zullen overzichtelijk uitgestald worden in marktkraampjes. Men hoeft echter geen ogenblik bang te zijn dat slechts bazarprullen verkocht worden. Alles is origineel handwerk. Vanaf de nut tige doch zo vergankelijke patatten de meest hechtdoortimmerde tuinameublementen toe, worden op deze markt bij opbod verkocht. Alle materialen voor een knetterende va derdagviering kan men in de rijk voorziene stalletjes inslaan. De jeugd zal, terwijl de ouderen zich in de handel begeven, door een poppenkast bezig gehouden worden. De markt wordt Zaterdagmiddag om drie uur door wethouder Van Schaik geopend. Om zeven uur hopen de jongeren hun kraampjes volkomen berooid achter te kunnen laten. Zaterdag W ereldveteranendag Plechtigheid bij monument in de Steenstraat. Niemand kan met méér klem de vrede verdedigen dan zij, die in oorlogen gevochten hebben". Deze door Ralph Bunche gefor muleerde gedachte zal de plech tigheden dragen, die Zaterdag aanstaande door de Bond van Oud-strijders worden gehouden. In alle landen, aangesloten bij de „World Veterans Federation" S zal deze Zaterdag een „Wereld- veteranendag" zijn. Voor het noordelijk gedeelte van de provincie Zuidholland zal in dit verband hier ter stede om kwart vóór tien bij het voor lopig monument in de Steen- straat een plechtigheid beginnen, die ongeveer een half uur zal du ren. Tijdens deze plechtigheid zal namens de „World Veterans Fe deration" een krans worden ge legd aan de voet van het monu ment en een boodschap worden voorgelezen, waarvan de tekst aan de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot en de garnizoenscommandant lui tenant kolonel H. W. Gerth van Wijk zal worden aangeboden. De erewacht zal bestaan uit een vuurpeleton van acht man. De kapel van het Marinevlieg kamp Valkenburg draagt zorg voor de muzikale encadrering. Het is bekend, dat de Wereld omroep deze plechtigheid in Lei den heeft gekozen voor een ra- l| dioreportage. De Steenstraat zal voor tram en overig verkeer worden af- gesloten. 2 Belangstellenden kunnen zich y opstellen op het trottoir tegen f: over het monument. X03COOOXK»OXiOCOCOOXO»COOO»XCCC<XOOCOOCOCiOOÖO Burgerlijke Stand Geboren: Sara, d. v. A. Blijleven i M. H. van Baarle; Bob Martin, z. v. P. Schuak en A. C. F. van Wou denberg; Hendrik, z. v. W. Nagtegaal en G de Graaff; Yvonne, d. v. W. Nagtegaal en G. de Graaff; Bartholo- meus, z. v. B. Keijzer en H. Boon; Hendricus Petrus Maria, z. v. S. W. Berk en P. J. Angevaar; Maria Eli sabeth, d. v. C. F. Verplancke en E. J. M. Hakkaart; Carolina Maria, d. v. S. Bloem en J. van Delft; Jacoba Clasina, d. v. J. Vooijs en C. v. d. Plas; Sara Cornelia, d. v. W. Minnee en P. H. Tromp; Cornelia Maria Francisca, d. v. A. C. van Kampen en M. J. W. v. d. Valk. Ondertrouwd: H. A. Verkaik en A. Noort; K. K. Pelt en A. Tegelaar; G. J. Smit en J. Termijn; N. Rietkerken on H. A. van den Vlekkert; L. v. d. Linden en A. «A. E. van Klaveren; J. A. van Elburg en A. C. Oudshoorn J. A. Pol en J. G. Kraan; B. C. Wij- land en J. M. dc Boer; J. v. Trooijen en W. Flanderhijn; H. Devilee en M. T. de Groot; J. Schipper en M. v. d. Zeeuw; W. Ravensbergen en W. Bol- stier; C. J. Paauw en J. v. d. Laan; J. P. Kwestroo en M. C. v. Leeuwen. Gehuwd: H. J. Blikman en W. P. Laterveer; C. v. d. Spek en S. v. d. Walle; H. I. de Wit en J. C. Krüger; D. A. Jongeneel en A. H. Driessen; G. Ligtvoet en J. Noort; T. Holverda C. M. Zwart; H. de Koning en H. van Erkel; J. Heijkoop en C. Rietkerken; P. Suziki en G. N. Tan; B. C. v. d. Valk en H. S. Roelse; N. W. de Jong en M. J. van Roijen. Overleden: J. v. d. Linden, huisvr. van Van Leeuwen, 57 jaar; E. Lepe laar, wed. van Van den Berg, 87 jaar; J W. v. d. Waart, wednr., 78 jaar. De Haagse Rechtbank heeft de we ver C. T. K. uit Leiden vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde po ging tot doodslag. Op 17 Juli 1953 ontstond in een Leidse café ruzie tussen Ka en enige militairen. De herrie was zó hoog ge lopen, dat K. door een kellner uit het café moest worden verwijderd, wever had dit niet „genomen" en 's avonds de kellner opgewacht, zwaaiend met een bijl. De officier van justitie had vier jaar gevangenisstraf Laatste Berichten In het infanterieschictkamp „De Harskamp" op dé Veluwe is tijdens een schietoefening een ernstig onge luk gebeurd, waarbij drie militairen zeer zwaar en twee zwaar werden ge wond. Het ongeluk gebeurde toen een mortierprojectiel uit elkaar sprong bij het verlaten van de buis. De ge wonden zijn overgebracht naar het militaire hospitaal in Arnhem. De oefening werd uitgevoerd door de M.-compagnie van het 933ste ba taljon infanterie. Dit bataljon is voor herhalingsoefeningen gelegerd te Ede. Marktberichten GOUDA, 17 Juni. Kaas. Aanvoer 259 partijen. Prijzen 1ste soort met rijksmerk 2.072.15, 2de soort met rijksmerk 1.992.06, extra 2.16 2.40 per kg. De handel was kalm. s HERTOGENBOSCH 16 Juni. Op de Bossche veemarkt werden aan gevoerd 5.369 stuks vee, zijnde: 1.839 runderen, 307 vette kalveren, 549 nuchtere kalveren, 101 fokzugen, 200 slachtzeugen, 76 lopers, 1.687 big gen, 137 schapen, 456 lammeren, 17 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 725975 p. st. guiste koeien 575850. kalfvaar- zen 650925. klamvaarzen 575 685., guiste vaarzen 550700. pin ken' 400530. graskalveren 225 350. nuchtere fokkalveren f 110175 nuchtere slachtkalveren 4360. zware soorten 6587.50. drachtige zeugen 310425. lopers 90115. biggen f 5075. vette schapon 90 115. ooien met lammeren 135175 weilammeren 4565. Aanvoer van slachtvee: 767 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten 3.10 3.20. Ie kw. 2.95—3.95, 2e kw. 2.75 2.90, 3e kw. 2.502.60, vette stie ren 2.752.90, worstkoeien 2.30 2.50, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren zware soorten 2.40 2.60. vette kalveren middenklasse 2.102.30. vette kalveren lichte soorten 1.80—1.90. nuchtere slacht kalveren 1.17kl1.37 Yi. zware soorten 1.47 1.75, slachtzeugen 1.581,65 per kg lev. gew. met 4 kg tarra, fijne jonge slachtzeugen ƒ1.681.73 per kg. lev. gew. met 4 kg tarra.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3