i9eu<2ia^coii/ïam rs^-rn Churchill en Eden gaan eens praten met Eisenhower GESUKKEL Genève blijkt nu toch mislukt Defensie-systeem voor Z. O. Azie wordt actueel Verder debat over Korea is nutteloos Nieuwe landingstechnieken Churchill als kouseband-ridder Maak de vóór 1 Juli afgegeven paspoorten ook 5 jaar geldig M (f n Morgen weer opklaringen m m WOENSDAG 16 JUNI 1954 M~ 0 /V"l 45ste JAARGANG No. 13220 oir^eur: c. m v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I 2aat 'ns buurten j hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. I BUREAUX: PAPENGRACHT 32 felefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f1.50 LIET GESUKKEL MET de regerin- •**gen viert in Frankrijk thans weer hoogtij. Het lijkt een klucht, maar het is in werkelijkheid een tragedie, zo wel voor Frankrijk zelf als voor Europa. De oorzaak van dit heilloos gesuk kel is niet te zoeken 'bij de regeer ders, doch bij het parlement; of wel licht moet men nog verder zoeken nl. bij het systeem van verkiezingen. De ministers willen wel, maar kun nen niet wat zij willen, omdat zij er steeds op bedacht moeten zijn hun evenwicht te bewaren op de wankele en wisselvallige meerderheid, welke hun als grondslag dient. Maar zelfs de uiterste voorzichtigheid 0 behoedt hen niet voor een plotseling uitglijden en een onverhoedse val. De meerderheid is n.l, uiterst onbetrouwbaar, omdat de heren deputé's nogal ongediscipli neerd zijn, zich weinig storen zelfs aan het parool van hun eigen partij en steeds op kiezerswinst uit zijn. Vooral dat laatste het najagen van de gunst der kiezers in de kies districten der deputé's is vaak oorzaak van een kleingeestige poli tiek, welke men veelal als dorpspo litiek betitelt, en als daar bovendien nog een zekere individualistische eigengereidheid bij komt, is het be grijpelijk, dat de debatten in de Franse Nationale Vergadering on danks al het gescherm met grote woorden vaak het toppunt zijn van benepenheid. Aan deze benepenheid is het kabi- net-Laniel ten offer gevallen juist op een tijdstip, dat het wegvallen van de Franse invloed op de buitenlandse politiek van verstrekkende beteke nis is. Dit wordt dezer dagen ten duide lijkste gedemonstreerd door het be zoek, dat Churchill en Eden gaan brengen aan Eisenhower. Frankrijk wordt daar buiten gelaten, en dat is begrijpelijk, want Amerika en En geland willen zich beraden over de toestand, welke in het leven is ge roepen juist door het falen van Frankrijk. Voor wat het Westen be treft zullen zij een alternatief voor het Europese leger onder de ogen moeten zien omdat de ratificatie van het E.D.G.-verdrag door het Franse parlement steeds onwaarschijnlijk wordt. En in het Oosten zal men al evenmin op veel ruggesteun door Frankrijk mogen rekenen, zodat het Amerikaanse plan voor een gemeen schappelijk Zuid-Oost-Aziatisch ver dedigingsstelsel nu aantrekkelijker dan ooit is geworden. Zolang de Ge- neefse conferentie duurde, wilde En geland niet praten over deelname aan dit plan, teneinde de onderhandelin gen niet te irriteren, maar nu het zelfs voor Eden duidelijk is gewor den dat er geen leven in Genève te krijgen is, dat de conferentie zo dood is als een pier, geldt dit bezwaar niet langer. Intussen kan Frankrijk toezien, hoe de anderen het politieke spel ver der spelen, terwijl het zelf aan de kant gaat staan. De Britse premier, Sir Winston Churchill, en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, zullen Vrijdag over een week naar Washington vlie gen, om overleg te plegen met de president der Verenigde Staten, Eisen hower. Dit veelbetekenende nieuws werd te Londen bekend gemaakt door Churchill zelf (in het Lagerhuis) en te Washington door de perschef van het Witte Huis, Hagerty. De achtergrond van deze ontmoeting is, dat de Engelse regering de con ferentie te Genève als mislukt beschouwt en thans bereid is, met de Ver enigde Staten de consequenties daarvan onder ogen te zien. Hagerty zeide: „Er zullen talrijke kwesties besproken worden". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, was op zijn wekelijkse persconferentie iets duidelijker. Hij zeide te hopen, dat het bezoek van Churchill en Eden de totstandkoming van een collectief defensie-systeem voor Zuid-Oost-Azië zou bevorderen. Tot dusver had de Britse regering bij herhaling geweigerd over zulk een verdedigingsstelsel te spreken, zolang de Geneefse conferentie met Moskou en Peking aan de gang was. Dit had aanleiding gegeven tot een verslech tering der Brits-Amerikaanse betrekkingen. Churchill's bekendmaking be tekent daarom, dat de Britten geen heil meer zien in Genève en op zijn minst, dat de communisten daar nu snel met reële concessies over de brug moeten komen. REEDS WEKEN GELEDEN UITGENODIGD. Een en ander schemert door in het te Washington uitgegeven communi qué. Daaruit blijkt dat Churchill en Eden reeds „enige weken geleden" door Eisenhower zijn uitgenodigd. „De uitnodiging werd in hartelijke dank aanvaard en thans is besloten, dat het bezoek zal plaats vinden tij dens het weekend, dat 25 Juni be gint.'' Churchill drukte zich in het Lager huis zeer behoedzaam uit. Over Ge nève zeide hij, dat de voornaamste obstakels nog steeds niet uit de weg waren geruimd. Voor het overige verwees hij naar een volledig ver slag, dat minister Eden aanstaande Dinsdag aan het Lagerhuis zal uit brengen. Sommige leden vroegen, of dit betekende, dat de conferentie fei telijk teneinde was. Churchill wilde daarover geen voorspellingen doen, Een ander Lagerhuislid vroeg, of het niet beter was om de Geneefse conferentie te schorsen in plaats van te beëindigen, nu er geen Franse re gering was. De premier antwoordde hierop, dat binnenlandse moeilijkhe den in een bepaald land niet nood zakelijkerwijs een onbepaalde ver lenging van besprekingen met zich mee behoefden te brengen. Frankrijk doet niét mee. Het is duidelijk, dat Frankrijk aan het komende overleg op hoog niveau niet zal deelnemen. Minister Dulles zeide, dat het niet ongebruikelijk was, dat de president afzonderlijke besprekingen hield met Franse en Britse functionarissen. Ook legde hij er de nadruk op, dat er geen beslui ten zullen worden genomen. Overi gens deelde hij mede, dat ook alter natieven op de Europese Defensie Gemeenschap ter sprake zullen ko men. Dulles hoopte, dat de Britse en Amerikaanse standpunten in zake Azië elkaar zou zouden naderen, dat besprekingen over een pact met an dere staten zouden kunnen volgen. Belangwekkend in dit verband is, dat Churchill gisteren Eden prees we gens de geslaagde wijze, waarop hij India en de andere „Colombo-mo- gendheden" in de algemene bespre kingen had betrokken. De 79-jarige Britse premier en zyn minister van Buitenlandse Zaken vertrekken op 24 Juni per vliegtuig. Het Westen scheidt ^-0 f>V llit der ne&en landen over Indo-China Cl III CC uit gesloten worden, voordat er een Franse regering is om daarmede in te stemmen. De woordvoerder zei, dat een po ging van Engeland en Amerika om de Indo-Chinese besprekingen ten einde te brengen, door de openbare mening in Frankrijk zou worden misverstaan. 'LLUMINATIES IN DE RESIDENTIE Donderdag 17 Juni zal bij het val len der duisternis de uitgebreide ver lichting van het Westbroekpark te Den Haag voor de eerste keer wor den ontstoken. Vrijdag 18 Juni zal het verlichte park voor het publiek worden open gesteld. In verband met het Holland Festi val zullen van heden af de volgende monumenten in de stad verlicht zijn: Mendès-France probeert 't morgen Morgenmiddag zal de linkse radi caal Pierre Mendès-France zich aan het Franse parlement voorstellen als de nieuwe premier en een poging doen om de 314 stemmen te verwer ven, die hij nodig heeft om een kabi net te vormen. Men neemt aan, dat de socialisten (met 105 stemmen in de Kamer) hem zullen steunen, terwijl hij ook schijnt te kunnen rekenen op het merendeel der Gaullisten. De ruim honderd communisten in het parlement zal hij zeer waarschijnlijk niet meekrijgen, omdat hij heeft aangekondigd trouw te zullen blijven aan het bondgenoot schap met Amerika. De katholieke republikeinen (met de regeringsgebouwen langs de Hof- 85 zetels) zullen het lot van Mendès vijver, de fontein van de Hofvijver, het standbeeld van Prins Willem I op het Plein, het standbeeld van ko ning Willem II op het Buitenhof, het stadhuis aan de Groénmarkt, het nieuwe stadhuis, het Plein 1813 en de kerk aan de Keizerstraat France voor een groot deel in han den hebben. Een der belangrijkste politici uit die partij is Georges Bi- dault, tot dusver minister van bui tenlandse zaken, en men weet, dat de verhouding tussen de twee man nen niet zeer goed is. De zestien V.N.-landen die deelne men aan de conferentie over Korea hebben een gezamenlijke verklaring gepubliceerd waarin zij de commu nistische landen schuldig verklaren aan het uitblijven van de vereniging van Noord-Korea en Zuid-Korea en waarin zij bekend maken dat zij voornemens zijn het overleg te be ëindigen. Volgens de verklaring zijn die landen van oordeel, dat de kwes tie opnieuw moet worden voorgelegd aan de Verenigde Naties. De communistische deelnemers aan de Koreaanse vredesconferentie heb ben gisteren ter elfder ure gepoogd te beletten, dat de niet-communistische landen de besprekingen afbreken. De Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken Nam II legde de conferentie een voorstel voor met be trekking tot de verzekering van de „vredelievende ontwikkeling" van Korea. Premier Tsjoe en-Lai van commu nistisch China steunde de voorstellen van Nam II en stelde een geheime vergadering voor van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, China, Noord- en Zuid- Korea ter bespreking van deze voor stellen. Een Westelijke woordvoerder ver klaarde evenwel, dat de niet-commu nistische landen de voorstellen van Nam II verwerpen, omdat aanvaar ding zou betekenen, dat „de toestand in Korea dezelfde zou worden als in 1950, voordat de communisten het Zuiden binnenvielen". Een vooraanstaande afgevaardigde zei na de laatste bijeenkomst over Korea, dat de conferentie over de Koreaanse kwestie nu „helemaal voorbij" is. Een Amerikaans woordvoerder zei in antwoord op een vraag, of er nog bijeenkomsten over Korea zouden worden gehouden: „Neen". Uit conferentiekringen wordt ver nomen, dat Eden, die voorzitter was op de bijeenkomst van Dinsdag, in een slotverklaring niet formeel zei, dat dit het einde van de conferentie is. Hii uitte de hoop, dat men de be studering van de Koreaanse kwestie weer eens in een hoopvoller sfeer zou kunnen voortzetten, aldus deze bron. Er is gedurende ruim zeven weken door de negentien landen beraad- Indo-China gaat door. Van de zijde van de Franse dele gatie te Genève is verklaard dat, ook al is de conferentie over Korea ten Zojuist heeft de Amerikaanse Marine bekend gemaakt, dat zij het eerste „vliegende landingstoestel" ter wereld, bestemd voor verrassingsaanvallen op vijandelijke kusten waar ook ter wereld, in productie heeft. Dit toestel werd ontworpen om artillerie, vrachtwagens, of een volledig bewapende marinierscompagnie, te kunnen brengen op de plaats van bestemming: de vijandelijke kust. De tekening (boven) toont het toestel, geladen met wa pens en voertuigen. Marine strategen verwachten, dat het gebruik van dit toestel geheel nieuwe landingstechnieken mogelijk zal maken. Peking-ambassc chur te Londen Zowel te Londen als in Genève gaat het hardnekkige gerucht dat de rege ring van communistisch China nu ein delijk bereid zou zijn zich op nor male diplomatieke wijze in Londen te laten vertegenwoordigen. Engeland wordt al sinds 1950 toen de Britse Labourïregering tot er kenning van het rode regiem in China overging door een zaakgelastigde in Peking vertegenwoordigd. De Chinezen hebben dit compliment tot dusverre echter niet willen beant woorden, omdat Engeland ook nog in contact staat met de nationalisti sche regering van Tsjang Kai Sjek. Ned. logger in dihke mist op Noordzee aangevaren In de afgelopen nacht is de Vlaar- dingse motorlogger „Voorwaarts" op de Noordzee aangevaren door een Katwijkse logger. Het schip heeft aanzienlijke schade in de midscheeps opgelopen. Men heeft het gat met zeil en pek provisorisch gedicht. Door pompen tracht men de „Voor waarts" drijvende te houden. De „Vooraan" heeft de „Voorwaarts" op sleeptouw genomen en is weg naar Aberdeen. Toen de aanvaring vannacht ge schiedde, hing er een dikke mist bo ven de Noordzee. Tengevolge hier van heeft de Katwijkse logger „Wil- helmina" de „Voorwaarts" vermoede lijk niet gezien. De aanvaring geschiedde op een af stand van ongeveer 80 mijl van Aber deen. FRIESE TTVfTFTJNG MAAKT HET GOED. De behandelende geneesheren van de Friese tweeling hebben vanoch tend het volgende communiqué uit gegeven: Folkje en Tsjitske de Vries maken het goed. Zij nemen vlot haar voedsel en tonen in al haar uitingen, dat zij zeer tevreden zijn. Bij een plechtigheid in het Kasteel van Windsor is Sir Winston Churchill Maandag door Koningin Elisabeth van Engeland geïnstalleerd tot Ridder in de Orde van de Kouseband. Wc zien hier een telcfoto van Churchill in de processie op weg naar de kapel. Eerste extra-emigranten naar Amerika Zoals bekend is, kunnen de drie eerstvolgende jaren tweeduizend Ne derlanders naar Amerika emigreren, die in dit land reeds naaste bloedver wanten hebben. In de afgelopen maand zijn reeds aan 64 personen, die tot deze groep behoren, visa uitge reikt. Gistermiddag hebben zich 34 van deze 64 personen ingescheept aan boord van het Nederlandse emigran- ténschip „Zuiderkruis" waarmee ook een aantal Nederlandse emigranten naar Canada reizen. Het schip wordt op 25 Juni a.s. in New York ver wacht. Bij deze emigranten voor de Ver enigde Staten bevindt zich het gezin van de veehouder J. Koetsier uit Mijdrecht, dat op 14 Mei, zoals wij schreven, de eerste extra-visa voor Amerika ontving op het Amerikaanse consulaat te Rotterdam. Aan boord van de „Zuiderkruis" werden de emigranten voor Amerika toegesproken door de heren Roy L. Wade, immigratie-attaché v. d. Ame rikaanse ambassade in Den Haag, die de emigranten behalve in het Engels in het Nederlands toesprak, D.H. Hof- meyer, hoofd van de hoofdafdeling uitvoering emigratie van de Neder landse emigratiedienst en door de gezagvoerder van het schip, kapi tein K. Harder. (Geldig van Woensdag tot Don- derdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) OPKLARINGEN j Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige wind tussen Zuid cn Zuidwest. Dezelfde of iets hogere tempera- turen. 17 Juni: zon op 4.19 en onder 21.02; maan op 22.05 en onder 4.51 uur. Het weer in Europa A.N.W.B. tot de Regering De A. N. W. B. heeft zich tot de Minister van Buitenlandse Zaken gewend, en hem met aandrang verzocht eventueel na beëindiging van het drukke reis-seizoen alsnog de gelegenheid open te stellen om de geldigheid van paspoorten, afgegeven verlengd na een bepaalde datum, bijv. 1 Maart 1954, kosteloos te doen uitbreiden tot vijf jaar. Hiermede kan bereikt worden, aldus de A. N. W. B., dat zij die dit seizoen nog de hoge legeskosten, verbonden aan de afgifte of verlenging van pas poorten, hebben voldaan, althans in het bezit komen van' een paspoort, dat dezelfde lange geldigheidsduur bezit als de paspoorten, waarvoor de nieuwe gunstige voorwaarden gelden. De A. N. W. B., die momenteel met brieven over dit onderwerp wordt overstelpt, wil zich met dit verzoek tot tolk maken van diegenen, die mede op grond van in de pers geuite verwachtingen dat de legesverlaging pas in 1955 zou ingaan hun paspoort voor dit seizoen reeds hebben aan gevraagd en verkregen voor de oude prijs en met de beperkte geldigheids duur van twee jaar. Men voldeed hiermede aan een verzoek van de gemeen tesecretarieën, die herhaaldelijk er op aangedrongen hebben de paspoorten vroeg in het jaar aan te vragen en daarmede niet tot het reisseizoen te wachten. Zij die aan dit verzoek hebben voldaan, voelen zich thans gedu peerd. Deze briefschrijvers achten het een onbillijkheid, dat door het invoeren van de nieuwe gunstige regeling midden in het reisseizoen een deel van onae landgenoten hiervan kan profiteren, terwijl een ander deel onder de oude ongunstige voorwaarden lijdt. De Bond, die overigens zeer voldaan is over de verlaging van de rijksleges voor paspoorten en de verlenging van de geldigheidsduur t.ot vijf jaar maatregelen die door de A. N. W. B. in het verleden herhaaldelijk zijn be pleit hoopt, dat thans ook provincies en gemeenten o,p hun beurt spoedig zullen overgaan tot de invoering van een uniform tarief voor paspoortleges. STOCKHOLM licht bew. 20 C. OSLO zwaar bew. 13 KOPENHAGEN onbew. 19 AMSTERDAM half bew. 19 LONDEN regen 19 LUXEMBURG licht bew. 18 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX zwaar bew. 23 GRENOBLE zwaar bew.' 20 NICE zwaar bew 32 GENEVE geheel bew. 22 ZURICH nevel 19 LOCARNO regen 25 BERLLJN onbewolkt 16 FRANKFORT nevel 20 MUNCHEN nevel 17 WENEN regen INNSBRUCK nevel ROME licht bew. 28 AJACCIO half bew. 21 MALLORCA zwaar bew. Het K.N.M.I. deelt mede: De weersverbetering, die gisteren optrad, was te danken aan een rug van hoge luchtdruk, die over ons land naar het Oosten trok en die vanmor gen boven Polen was aangekomen. Over Ierland en Schotland trok de afgelopen 24 uur een depressie, die aanvankelijk nog flinke activiteit vertoonde, maar die bij het bereiken van de Noordzee, sterk in betekenis afnam. De vochtige lucht, die de de pressie vergezelde, kwam hierdoor vertraagd over Engeland naderbij en bereikte pas vanmorgen het Westen van ons land. Dit ging met een be langrijke toeneming van de bewol king gepaard. In Engeland viel uit deze bewolking ook vanmorgen hier en daar nog wat regen en motregen. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die morgen weer opklaringen zal brengen. Korreltje Overal waar men komt, laat men iets achter.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1