20 PEEK CLOPPENBDRO LOONSTATEN Australië op weg naar economische stabilisatie JUNI DINSDAG 15 JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 LEIDEN: MAARSMANSTEEG 23, TEL. 20577 DEN HAAG: SPUISTRAAT 36, TEL. 11 3334 DELFT - DORDRECHT-ARNHEM-GRONINGEN Dames de beste perma nent vindt U bij ons. Geen warmte op het hoofd. Be spreekt vroegtijdig. Perma nent 7 en 10. Haarknip pen in de meest moderne stijl. Onduleren, Wassen, Watergolven, haarverf. He ren bezoekt de kapper voor lastig haar. Het Kappers- huis, Apothekersdijk no. 8, telefoon 26218. Nieuwste model. Prijs 8 cent per stuk. N.V. DE LEIDSCHE COURANT Lonen en levenskosten (Van onze correspondent in Australië). De dezer dagen verschenen index cijfers omtrent de kosten van levens onderhoud in Australië, geven merk waardige fluctuaties te zien. welke zich zowel in opgaande als dalende lijn bewegen, doch als geheel wij zen op een economische stabilisatie, zoals men die in de jaren na de oor log nog niet gekend heeft. Het schijnt dat na harde strijd en veel onenigheid, de uitgang van het doolhof „lonen en kosten voor levensonderhoud" is gevonden. Om de situatie een nog iets prettiger aan zien te geven; de handelsbalans over de laatste atiit maanden is er heel wat beter op geworden en geeft een saldo van 136 millioen pound. Er zijn door Australië na de oor log op financieel gebied rare bokke- sprongen gemaakt. Men heeft de jaren ekend, waar in men leefde alsof het geld niet óp kon en alles even florissant was. De eerste waarschuwingen tegen dat overdreven optimisme kwamen, toen de importcijfers die van de export aanzienlijk overtroffen. Zó erg, dat in 1951 de import met rond 500 mil lioen pound de export overtrof! Zoals men zich zal herinneren, heeft de regering zich toen gehaast de tering meer naar de nering te zet ten, niet alleen door invoeren van diverse bezuinigingsmaatregelen, doch ook door drastischhe importbeperkin gen. Kort geleden kon echter weer een grote concessie op laatstgenoemd terrein worden gedaan, zodat op en kele uitzonderingen na, er thans van die restricties niet veel merkbaar is. Mede als gevolg van onderhande lingen gevoerd met diverse landen, bij het Australische handelsverkeer betrokken, is de totale positie be langrijk gunstiger geworden, zoals uit het hierboven vermeld cijfer blijkt. Op breder basis. De laatste Jaren ls er een streven waarneembaar om de economie in Australië op een breder basis te leggen dan in het verleden het ge val was. De wol is om zo te zeggen weliswaar nog „de kurk" waarop Australië financieël drijft, een be drag van rond 700 millioen pound aan wol per jaar, doch er zijn ook stijgende andere inkomsten. Die tarwe levert zoiets van 100 mil joen pound op; daarnaast is er b.v. de 40 millioen van vlees; 30 millioen van boter enz. Hieraan wordt nu ook toegevoegd de uranium-opbrengst en mogelijk van olie. Doch ook de indiustie be gint een woordje op exportgebied mee te spreken. Waar eertijds b.v. veel landbouwwerktuigen geïmpor teerd moesten worden, neemt de zelf voorziening niet alleen toe, doch vindt thans zelfs een nog zeer be scheiden export van genoemde werktuigen plaats. Ook de auto-fabrlcage wordt in zeer snel tempo opgevoerd en kan een plaats van betekenis in de in dustrie gaan innemen. Dit alles verstevigt de economische positie van het land aanzienlijk. Als gevolg van het samenstel van maat regelen, was in bedoelde periode van acht maanden, de handelsbalans van Australië als geheel in voordelige positie gekomen, doch was deze met de dollarlanden nog slechts 11 mil lioen pound ten achter tegen 32 mil lioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Minder gunstig was het resultaat met de sterlinglanden, daar de gunstige balans van 121 millioen pound verminderde tot slechts 10 millioen pound. En om nog een cijfer te geven om trent de verbeterde positie: de rijks begroting zal een vermoedelijk batig saldo van 50 millioen pound opleve ren, hetgeen wel eens slechter is ge weest! Stabiliteit. Het prachtige denkbeeld van de econoom Bournes Riggens in 1907 om het basisloon afhankelijk te doen zijn van de kosten voor levensonderhoud, was in zijn practische uitvoering ge durende de laatste jaren zowel voor werkgever als werknemer, 'n schrik beeld geworden. Men was verdwaald geraakt in het doolhof van lonen en prijzen, waarin niemand meer een uitweg kon vin den. De lonen, welke in vijf jaar tijds meer dan verdubbeld waren, brach ten niet alleen grote onstabiliteit in het bedrijfsleven, doch veroorzaakte dat door alsmaar stijgende productie kosten men geen kans meer zag met andere landen te concurreren. En dit was mede aanleiding tot de werkloosheid welke zich liet gelden. Toen in September van het vorig jaar het Hof van Arbitrage dan ein delijk besloot tot „bevriezen" van de lonen op de toen geldende basis, slaakte een ieder een zucht van ver lichting, zij het dan ook dat meestal terwille van de politiek! hier en daar protesten werden ge hoord. Doch die stemmen zijn snel verstomd en men is nu blij uit be doeld doolhof te zijn verlost. De gevolgen, of liever, de resulta ten, zijn niet uitgebleven. Het is uiteraard moeilijk om vast te stellen in hoeverre dat „bevriezen" aan de opfrissing in het Australische be drijfsleven heeft meegewerkt; hier voor gaf ik ook andere oorzaken aan. Dat een stabieler loonfactor daartoe heeft bijgedragen, staat wel vast. Invloeden op de levensstandaard De thans verschenen indexcijfers over het kwartaal, eindigend 31 Maart j.l.; geven aan dat in de zes grootste steden van Australië een daling met zeven procent zich liet gelden op het terrein der voedsel voorziening; een stijging met drie procent voor de kleding; een stijging met vijf procent voor vuur, licht, vrachttarieven enz. en één procent voor de huren. Zonder dat het nodig is een reken som te maken kan dus worden ge constateerd dat de totale kosten voor levensonderhoud thans op wat hech ter basis zijn aanbeland en de spi raal: hoger lonen, hoger prijzen, is ontspannen. Overigens zijn er wel verschillen merkbaar in de diverse steden en Staten. Waar b.v. in Melbourne het totale indexcijfer met vier procent; in Adelaide met vijf procent en Ho- bart met twee procent daalde, steeg dat cyfer in Sydney met drie pro cent, Brisbane met vijf procent en Perth met anderhalf procent. Om dat alles nu wat gelijk te ma ken, dalen in Melbourne de lonen met een shilling (plm. 40 cent) per week en stijgen in Brisbane met een gelijk bedrag. Voor het overige blijft alles gelijk, waardoor een einde is gekomen aan de driemaandelijkse deining in het Australische bedrijfs- en arbeidersleven. Tenslotte, de nieuwe situatie heeft in het algemeen aan de Australiërs een les gegeven in levenswijze. Ook blijkens verklaringen van middenstanders, is men wat voor zichtiger geworden 'met kopen, me de doordat men nu weet dat niet iedere drie maanden het arbeidsloon weer zal worden vergroot, zoals dit in het verleden het geval was. Men weet, kan althans we;ten, waar men aan toe is. Hetgeen een soort van stabiliteit óók in de huishoudvoering betekend! RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Mishandeling. De officier van Justitie bij de Haagse Politierechter eiste gisteren een week gevangenis straf tegen een 23-jarige* betonar- beiders uit Alphen aan den Rijn, die terecht stond wegens mishandeling v.an twee jongens. De jongens waren aan het spelen, maar het broertje van verdachte mocht niet meedoen omdat hij te jong was. Daarom had verd. de jon gens in hét gezicht geslagen. Ver dachte ontkende dit. Hij zou de jon gens alleen maar door elkaar hébben gerammeld. „Om deze man heen hangt een sfeer van terreur", meen de de officier. Verdachte had niets te zeggen op de eis en conform deze vordering werd hij veroordeeld tot een week gevangenisstraf. „Ik hoop alleen dat de jongens er ook van geleerd heb ben en me niet meer lastig vallen", zei hij en hij deed afstand van zijn recht op hoger beroep. Dievegge. Reeds enige malen had de Haagse Politierechter de zaak tegen een dame uit Alphen aan den Rijn aangehouden omdat de ver dachte niet was verschenen. Ook nu was zij er weer niet en de Politie rechter besloot de zaak ten einde raad dan maar zonder haar af te doen. Verdachte had diefstal gepleegd en het was niet de eerste keer. Zij zat zelfs nog in de proeftijd van een maand voorwaardelijk voor de vorige maal. Nu eiste de officier van Justi tie een maand gevangenisstraf. Con form de eis werd de vrouw veroor deeld. Domme koop. „Ik ben nu een maal kooplustig", zei de 31-jarige los- werkman uit Alphen aan den Rijn tegen de Haagse Politierechter. Hij was hier gedagvaard omdat hij in Januari jl. drie eenden had gekocht, welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. „U hebt ze op een vréemde manier gekocht", vond de rechter. „Op de Westkanaalv/eg kwam u een man tegen die u helemaal niet kende en deze had een zak enden bij zich." „Het is nu eenmaal straathandel", vond verdachte. „Ik wist niet dat het van diefstal was". De officier van jus titie eiste 50,boete of 20 dagen. Het werd f 25,boete of 10 dagen. „Een rib uit mijn lijf", zuchtte ver dachte. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER g Nette werkster gevr. voor één of twee ochtenden per week. Mevr. Driessen, de Sitterlaan 114. 3040 g Gevraagd wegens hu welijk der tegenw. Dag meisje, v. g. g. v. bij 2 heren zelfst. kunnen werken en koken. Aanim. vanavond na 7 uur. G. F. van Oerle, Zoeterw. singel 90. 3039 g Gevraagd een net R.K. meisje voor de hele week. Jac. Klein, Zuideinde 72, Roeloiarendsveen. 3049 g Net meisje gevraagd yoor drie dagen per week, Noordeinde 232a, Roelof- arendsveen. 3049 g Jongeman zoekt werk voor de middaguren tussen 12 en 20 uur als bijverdien sten, onverschillig wat voor werk. Is tevens all round chauffeur. Br. onder no. 3053 bureau van dit bl. g Aangeboden een z. g. a. n. (hand) klutsmachine, met taartvormen en spaan- del. Ideaal voor cake, slag room etc. Kan op tafel vastgeklemd worden 17.50 Te bevragen na 6 uur N. Mare 5. 3044 g Zwitsers merkhorloges van Leiden's beste speciaal zaak, o.a. Lanco, Revue, Lemania, Montiancre enz. Heren horloges reeds voor f 9.90, dameshorloges in chroom of goudkleurig 19.75 met volledige ga rantie. Uurwerkkliniek tg Woensdag op de markt voor Vaderdag pracht sok ken, stropdas, poloshirts vanaf f 1.59 alle maten. Het wordt leuk verpakt met souvenir. Wij staan te genover het Stadhuisplein. 3041 Japie. g Eet nu bloemkool met verse worst of saucijzen 99 cent per 500 gram, mild gekruid. Lunchpakket 100 gr. pekelvlees en 100 gr. rookworst 69 cent, Gel- derblom's Vleeswarenbe- drijf, Noordeinde 37. 1258 g Wij kunnen weer repa ratie aannemen: horloge veren inzetten 2.50, schoonmaken 2.50. Wek ker 's morgens gebracht, 's avonds klaar. Jac. Nijen- huis, Lijsterstraat 6. 3052 g Gevraagd ouderwetse en moderne meubels enz., zoals mahonie, notenhout, enz. koperen of kristallen kronen, schilderijen, klok ken, tegen de hoogste waarde Br. onder no. 3045 bureau van dit blad. g Uw rijkste bezit, Uw kleine kindje, laat daar nu zo'n leuke foto-serie van maken! Drie verschillende briefkaartfoto's kosten maar f 3.75. Studio Koop- man's fotobedrijf, Hooi gracht 96. Tel. 31701. g „Rosine" geeft de hoog- ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den. zilveren en verzilver de artikelen. Het adres voor alle reparaties en uur werken, Steenstraat no. 16, Tel. 26854. g Rechtskundig Bureau van Th J v. d Heijden, Hoge Rijndijk 103a. Lei dén, tel 23405 incasso's contracten, pachtzaken, woon- en bedrijfsruimten processen rechtszaken. Overhemden prima popeline, gevoerde borst, diverse mouwlengtes Crown shirts modern style met 2 losse boorden en 2 paar afdruk- bare manchetten Toscane shirts Italiaans boordmodel Kerko Cable shirts Weekenders boord open en gesloten te dragen, diverse mouwlengtes, sportieve coupe Zijden popeline, .Ag> borstzak met klep 1U« ,met korte mouw, 9/^ Zakdoeken prima door geweven kwaliteit, per stuk 50c Speciale collectie Dassen voor Vader dag in Rhodia en zuiver zijde tegen aantrekkelijke prijzen. Sportdassen vanaf 1 Moonlight Zomer- pyama's uni met contras terende kraag en manchetten, elastiek in band, royale pasvorm 9* Herenondergoed zuiver katoenen garens, singlets en slips Sport, per stuk v.a. 1»®® Champion, per stuk v.a. 2»^® Tropex, per stuk v.a. 2.'® Wollen Ankiets met extra kaartje wol, nylon versterkt, merk Derby, uni, ip rijk kleurassortiment, per paflr per 2 paar 3»^® merk Torino, nieuwe Italiaanse dessins Mohair Kamerjassen kreukherstellend, royale pasvorm jl Beteren goedkoper/ LEIDEN Breestrao» 78

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8