DE TAMTAMKLOPPER Team Gonzales-Trintignant won 24 uurs-rit in LeMans HET 5CHAAKSPEI Oceaan liefde DINSDAG 15 JUNI 1954 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Fantastische snel heden in regenbuien Zaterdagmiddag om 3 uur heeft Prins Bernhard, die bij zijn aankomst begroet werd met het Nederlandse volkslied, liet vertreksein gegeven voor de 24-pprswedstrijd van Le Mans. Duizenden kampeerders hadden, in weerwil van de aanhoudende regen, de nacht van Vrijdag op Zaterdag binnen het circuit doorgebracht. Te gen twaalven, toen de lucht nog al tijd bedekt was, begon de grote stroom toeschouwers te arriveren in bussen en auto's, en op het naburi ge landingsterrein daalden tal van vliegtuigen en helicopters. Kort voor drieën werden de vlaggen van de landen, die in deze wedstrijd verte genwoordigd zijn, gehesen, waarna het publiek staande de volksliederen van Duitsland, Italië, de Ver. Staten, Engeland, Spanje en Argentinië, en tenslotte de Marseillaise, aanhoorde. Even later gaf prins Bernhard het sein voor het vertrek. Voor deze wed strijd waren 58 ploegen ingeschre ven. Toen het vertreksein werd gege ven renden de bestuurders, die voor de tribune stonden opgesteld, over het circuit naar hun wagens, en even later was de wedstrijd onder oorver dovend motorgeronk begonnen. Slechts één ploeg moest verstek la ten gaan, en wel die van de Britten Mann en Brackenbury. De Aston Martin van deze equipe had 's avonds tevoren motorpech gekregen en men was er niet in geslaagd op tijd klaar te komen met de reparatie, in totaal zijn dus 57 sportwagens gestart. Het eerste uur bracht een ver woede stijd tussen de Ferrari's en de Jaguars. Gonzales reed een ronde (13.492 km.) in 4 min. 22.4 sec. gem. snelheid 185.103 Km.u., een nieuw ronderecord. Hij werd ingehaald door Maglioli die 4 min. 21.5 sec. noteerde, gem. snelheid 185.740 km.u., zodat het record van Gonzales niet lang heeft geleefd. Na een half uur had den al enkele concurrenten de strijd moeten staken. Na het eerste uur had Maglioli, die op het rechte stuk een snelheid van 260 km.u. haalde, de leiding met enkele seconden voor sprong op Gonzales en Stirling Moss. In het tweede uur werd het ronde- rccord eerst door Stirling Moss met Jaguar op 4 min. 20.8 (180.239 km.u.) en daarna door Marzotto met Ferrari op 4 min. 19 (189.139 km.u) gebracht, hetgeen betekent, dat de Ferrari's en de Jaguars op het rechte stuk tegen de 270 km.u haalden. Alhoewel zich de hele Zaterdag middag met tussenpozen stortbuien boven het circuit bleven ontlasten werd het duel tussen de Ferrari's en de Jaguars met de grootste verwoed heid voortgezet. Op het rechte stuk voor de tribunes werden fantasti sche snelheden bereikt van meer dan 280 km.u. Maar dit stelde uiterst t re eisen aan de motoren en aan het technisch personeel van de pits. Na zes uur, toen een kwart van de strijd achter de rug was, hadden reeds 13 ploegen de strijd moeten staken. In een S-bocht, niet ver van de tribu- nus, kwamen de Talbot van Meyrat en de Aston Martin van Stewart door slippen met elkaar in botsing. Ste wart brak hierbij een arm. van boven de 185 km.u. M. Om acht uur moest Rolt op zijn beurt tanken, wat 1 min. 15 sec. vorderde, waarvan Trintignant profiteerde om zijn voor sprong op 65 minuut of ongeveer 1 y2 ronde te brengen. Maar de regen, die weer in stroomen neerviel, dwong de rivalen vaart te minderen. In de middaguren ontlastte zich een geweldige stortbui boven het circuit, maar de 250.000 toeschouwers zoch ten geen beschutting en bleven de race gadeslaan, terwijl de deelne mers hun vaart vrijwel niet ver minderden. Maar wat later volgde een andere bui, ditmaal van een tro pisch karakter. Regen, wind en hier en daar nevel maakten het rijden hoogst gevaarlijk, vooral in de bocht van Arnage. De deelnemers ontsta ken hun koplampen, en Trintignant moest voor de pits stoppen om zijn bougies, die „verdronken" waren, te verwisselen. Gonzales nam toen het stuur van hem over en ging. onbe dreigd, als eerste door de finish. Het klassement volgens de afge legde afstanden luidt als volgt: 1. Gonzales-Trintignant, met Ferrari, 4061.150 km., gem. snelheid 169.215 km.u. 2. RoltHamilton, Jaguar, 4057.060 km., gem. snelheid 169.060 km.u.; 3. Spear—Johnston, Cunning ham, 3809.932 km.; 4. Laurent—«wa ters, Jaguar, 3725.120 km.; 5. Cun ningham—Bennett, Cunningham, 3683.700 km. VOETBAL ENGELSEN NIET ONTMOEDIGD. Voor het vertrek van de Engelse voet balploeg naar Zwitserland heeft de coach Walter Winterbottom verklaard: „Wij zijn ons bewust van de taak die ons wacht, maar wij zijn vastberaden en wij hebben meer vertrouwen na do training van verleden week. In een competitie als het wereldkampioenschap kan van alles gebeuren, en als het team in de eerste wedstrijden zijn beste vorm kan vinden is het niet onmogelijk, dat het velen verwonderd zal doen staan". De zeventien spelers zijn gisteravond op het vliegveld van Zlirich-Kloten ge arriveerd. Dooos. Aan de adspiranten van de voetbalvereniging Docos wordt medege deeld, dat er deze week géén training is. De eerstvolgende training is óp Woens dag 23 Juni a.s. De training onder lei ding van de bondstrainer voor Junioren en Senioren gaat deze week op Vrijdag avond gewoon door en de selectietrai ning der senioren en overgaande junio ren is op Donderdagavond gesteld. Allen worden verzocht met bovenstaande ge gevens rekening te houden. Woensdag avond gaan de 2 Docos-elftallen, die kampioen 7i,:t geworden, naar de wed strijd DW-Eindhoven in het Olym pisch Stadion te Amsterdam. ATHLETIEK K.A.V. DE BATAVEN. Zondag hebben de dames M. Schroder M. Sandvos deelgenomen aan de at letiekwedstrijden, welke werden georga niseerd door de Rotterdamse Athletiek- commissie. Mej. Sandvos werd 2e op de 80 m. horden dames in de tijd van 14.7 sec. en vestigde daarmede een nieuw clubrecord. In de finale 100 m. werd zij 5e in de tijd van 14.sec. Mej. Schro der behaalde bij het kogelstoten een af stand van 9.57 m. en met discuswerpen 30.24 m. Aan de Bataven wordt medegedeeld, dat er a.s. Woensdagavond geen buiten- training is i.v.m. de Leidse Sportweek. Wel zullen een aantal athleten deel nemen aan het athletiekprogramma. Voorts wordt bericht, dat de wed- stnjdaankondigingen in het vervolg zul- Toen de nacht viel en de regen °.P.5eïfnj^", had opgehouden, bevonden zich naar schatting nog 200.000 kijkers langs het circuit. Maurice Trintignant, die Gonzales aan het stuur van de Ferra ri had afgelost, draaide zijn rondjes met een gemiddelde van bijna 173 km.u. Om 11 uur 's avonds had hij twee ronden voorsprong op Miaglioli- Manzon (Ferrari). Om 4 uur Zondagmorgen waren er nog slechts 28 wagens in de race, van de 57 die gestart waren. Tot degenen, die moesten opgeven, behoorden een van de favorieten, de Engelsman Stirling-Moss (Jaguar) die na schit terende prestaties in de eerste uren wegens materiaalpech ver was afge zakt. De Fransman Behra (Gordini) en Whitehead-Dewis (Jaguar) had den de strijd gestaakt. Om 6 uur 45 moesten ook Rosier Manzon (Ferrari) de stryd staken. Om 7 uur Zondagmorgen had de Jaguar van Rolt nog slechts 1 ronde achterstand op de Ferrari van Trin tignant, die bij de pits gestopt was om te tanken En nu werd de twee kamp met dê grootst mogelijke fel heid voortgezet met een snelheid LEIDSE SPORTWEEK. Het programma voor hedenavortd luidt: Straatdemonstraties en wedstrijden, aan vang half acht. Sumatrastraat: Judo; Stadhuisplein: Gymnastiek door R.K. en Chr. verenigingen; Lindestr.: Volleybal. TAFELTENNIS DE SLEUTELS GAAT VOLLEYBALLEN Met ingang van Donderdag aanstaande il voor alle leden van de Sleutels gele genheid bestaan om de volleybalsport te beoefenen. Oefenterrein Leidse Hout- sportterrein, ingang Ant. Duycklaan bij Paulus Buysstraat tegenover de Chr. Kweekschool. Het volleybalterrein is ge legen aan het eind van de laan op het sportveld aan de linkerzijde. Aanvang zeven uur. De gelegenheid om te tafeltennissen blijft voorlopig op Dinsdagavond. Dus hedenavond tafeltennissen en Donder dagavond géén tafeltennissen doch vol leyballen. WIELRENNEN Naar de Franse bladen „l'Equipe" en .Parisien Libre", de organisatoren van de Tour de France meldden, zullen geen pogingen meer worden gedaan Fausto Coppi in de Tour de France van dit jaar te laten starten. SCHULTE NEEMT DEEL AAN BAANKAMPIOENSCHAP 50 KM. Naar wij vernemen heeft Gerrit Schulte besloten deel te nemen aan het kampioenschap van Nederland op de baan over 50 kilometer voor profs en onaf hankelij ken, dat Donderdagavond a.6. in het Olympisch stadion te Amster dam wordt gehouden. In totaal zijn 35 renners voor dit kam pioenschap ingeschreven, bij wie ook Wim van Est, de beide Voortings, Faan- hof, Van Vliet, Derksen, Pronk, Byster, Dekkers. Lakeman, Plantaz, Haan, Van der Kamp en La Grouw. WATERPOLO LGB—AVA 6—0. Een wedstrijd waarin de thuisclub haar uitgesproken snelheid niet benutte en toch een grote overwinning wist te behalen. Vrij spoedig bracht Pleij de stand op 1—0 en na talrijke aanvallen kon dezelfde speler nog voor rust de 'and op 20 brengen. Ook na rust bleek de thuisclub veel sterker en van verre bracht Pleij de stand op 30. Pleij scoorde nogmaals, Bik en Van Bohemen brachten de eind stand op 60. KORFBAL Crescendo. De leden van de R.K. Korfbalvereniging „Crescendo" worden er aan herinnerd, dat opgaven voor de grote jaarlijkse bustocht op 4 Juli a.s., uiterlijk 20 Juni in het bezit van de pen ningmeester, Bloemstraat 11, moeten zijn, in verband met het aantal te reser veren plaatsen. Zondag a.s. nemen 2 twaalftallen van Crescendo deel aan de seriewedstrijden van KNS op de terreinen aan de Haag- weg. Het eerste twaalftal komt uit in de afdeling 3e klas KNKB, terwijl de adspi ranten in de 2de afdeling hun geluk gaan beproeven. DAMMEN LDV-nieuws. In devoorlaatste ronde om de v. d. Vlistbeker waren de uitslagen: B. SlechtenhorstW. Huis man 0—2; A. v. d. Lelie—W. Kleijn Sr. 0—2. A.s. Donderdag is de finale tussen W. Huisman en W. Kleijn Sr.. tevens zal dan een aanvang worden gemaakt met de zomerwedstrijden. POSTDUIVEN „Het Oosten" (Leiden). Wedvlucht vanaf Pt. St. Maxcence. In concours 159 duiven, gelost om 10 uur met Z.W.W. wind; aankomst eerste 4.9.9. uur, snel heid 933.78 m. p. m., laatste 9.4.50 uur, snelheid 518.51 m. p. m. Uitslag: J, R. Smits 1. 31. 40: W. Alting 2, 5; J. L. de Weerd 3. 39: L. Burgers 4. 37; J. Boek kooi 6, 12. 19, 23. 29. 34; J. v. Leeuwen 7, 25. 35. 36; W. Nagtegaal 8, 16, 17; Ch. Selier 9; W. Wolters 10, 11. „De Witpen" (Nieuwveen). Wed vlucht vanaf St. Quentin. Gelost te 7.35 uur met Z.W. wind. Aankomst eerste 10.49.12 uur, snelheid 1452 m. p. m. Uit slag C. v. Leeuwen 1. 3; J. v. Leeuwen 2; G. J. Oskam 4, 6; Bijl en Spring in 't Veld 5: J. Hoogervorst 7. 8, 9. 10. Kring Leiden en Omstreken Wed vlucht met oude duiven vanaf Noyon. In concours 393 duiven, gelost te 10.10 uur met N.O. wind. Uitslag: N. dc Kuy- per, Lisse, 1, 4, 24, 25, 49; H. v. Niekerk, Sassenheim, 2, 5, 8; E. v. d. Hooff. Kat wijk, 3, 28; C. v. d. Veek, Lisse. 5, 39; W. Nagtegaal. Lelden, 8, 23, 45, 69; J. de Weerd, Leiden, 7, 37, 50, 52; A. ter Haar, Leiden, 9. 51; C. v. Duin, Noordwijk, 10, 36, 38. De Blauwband (Sassenheim). Wed vlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxcence (Fr.) 360 km. In concours 75 duiven, gelost te 10 uur, aankomst eerste 4.33.16, snelheid 910 m. p. m„ laatste 9.26.17. Uitslag: H. J. Krom 1, 2; C. v. d. Zwart 3, 10. 11; P. A. v. d. Zwet 4, 6; A. P. Eist 5, 7, 8; C. Meeuwisaen 9. De Reisduif (Hazerswoudc). Wed vlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxcence (Fr.). In concours 57 duiven, gelost om 10 uur met Z.W. wind, be wolkte lucht en mooi weer. Door het slechte weer tijdens de reis zijn er op de dag van lossing slechts drie duiven teruggekeerd. De eerste duif bereikte zijn hok om 16.5lrl0, snelheid 828 m. p. m.. laatste 18.15.30, snelheid 687 m. p. m. Uitslag: W. Lindhout 1; P. van der Male 2; W. Zintel 3. „De Luchtbode" (Boskoop). Wed vlucht vanaf St. Quentin, afst. 266 km., gelost te 7.35 uur. Aankomst eerste 10.32.50, laatste 10.48.44 uur. In concours 70 duiven. Uitelag: J. Kamerbeek 1, 12, 24; W. van Leeuwen 2, 16; A. Sytrema 3, 11, 20; J. Degenkamp 4, 23; Verhoef en Co. 5, 22; G. Lamoree 6, 21; W. H. van Muiden 7, 8, 13. 15; J. de Kooter 9; H. v. d. Willik 10, 14, 17, 18. 19. LPC. Wedvlucht vanaf St. Quentin, afstand pl.m. 270 km., gelost met Z.W. wind te 7.35 uur, aankomst eerste te 10.40.06 (1474 m. p. m. Uitslag: J. Fasel I. 8; H. Sterk 2, 6. 10; Gebr. Zeegers 3; A. Gussenhoven 4, 7; J. Schouten 5; Gebr. de Groot 9. Fondclub Leiden en Omstreken. Wedvlucht Orleans, afstand pl.m. 508 km. In concours 411 duiven, gelost te 6.10 uur met Z.W. en W. wind. Aan komst le duif te 11.40.19 uur (1533.72 m. p. m.), laatsto vogel te 12.39.59 uur (1318.79 m. p. m.) Uitslag: J. v. Alphen 1; H. v. Vegten 2; L. Gijsman 3; J. v. d. Niet 4; G. Teske 5, 10; M. v. d. Wiel 6; P. v. d. Drift 7; P. Goedhart 8, 24; H. Moenen 9, 12. Wedvlucht .Jeugdgroep van de LPC vanaf Roermond: B. Strijk 1; J. Beke ring 2, 3, 13; R. Jansen 4, 5. 15; J. Filippo 6, 7; J. Drlessen 8, 10; I. Beke- ma 9. „De Rijnklievers" (Leiderdorp). Laatste Vitessevlucht met oude duiven gehouden op St. Quentin, afstand 272 km„ in concours 74 duiven, gelost te 7.35 uur met W. wind; aankomst eerste 10.37.44, snelheid 1482.33 m. p. m., laatste 10.49 met 1394.47 m. p. m. De 10 eerst geconstateerde zijn van: M. Jongeleen 1. 5; A. G. A. Rijsbergen 2, 6; W. F. Plu 3; Jac. v. d. Wal 4, 9; Fr. Hoogervorst Donner leidt te München De Nederlandse schaakkampioen Donner, leidt nog steeds in het Zone- sehaaktournooi, dat wordt gehouden te München. In de ocht9te ronde leed hij zijn eerste nederlaag tegen dc Spanjaard Toran. Toran en de Duitse schaker Fuderer volgen Donner met weinig verschil op de ranglijst, doch de Nederlander heeft de leiding nog in handen. Op de foto: Donner (links) in zijn spel tegen Toran, dat hij verloor. Het wereldkampioenschap van dr. Euwe zouden we het Interregnum kun nen noemen. Echter, al heeft dit „Euwe- tijdperk" dan slechts twee jaren mogen duren, het is voor het Nederlandse schaakspel van onnoembaar belang ge weest. Zoals we ook gerust kunnen zeg gen, dat het de schaakmeester Euwe is geweest en toch nog wel is. die het schaakspel in ons land die grote ver breidingenbelangrijkheid heeft gegeven. In 't kort volgt hier Euwe's schakers loopbaan. Geboren op 20 Mei 1901 te Watergraafsmeer (thans gemeente Am sterdam). leerde hy reeds schaken, nog voor hij de lagere school ging bezoeken! In 1911 speelde Max voor 't eerst in een schaakwedstrijd mee nl. een Kerstwed strijd te Amsterdam, in de 4e klasse en hy won met 3 uit 3! Het volgend jaar wordt Euwe lid van een schaakclub nl. SDC (Schaak en Damclub) te A'dam en in 1944 van de bekende ASC. Een z.g. wonderkind is Euwe echter niet, zoals ook Aljechin dit niet was. Het duurde tot 1920 eer Euwe de le prijs in de winterwedstrijd (hoofd groep) van de ASC won. Ook aan de jaarlijkse Bondswedstrijden nam hij deel, voor 't eerst in 1915 om in 1919 tenslotte een le prijs in de hoofdklasse te beha len. In dit zelfde jaar doet hij voor de eerste keer mee aan de wedstrijd om het landskampioenschap en wordt 2e en 3e gelijk met R. A. J. Meyer (kampioen werd M. Marchand). In 1921 wordt hU te Nijmegen kampioen van Nederland; men weet dat hij deze titel dit jaar dan eindelijk aan een ander heeft moeten afstaan (Donner). In Augustus 1919 speelt Euwe voor 't eerst in 't buiten land (Hastings. 4e prijs met 7 uit 11). Het is ondoenlijk hier al de wedstrijden, binnen- als buitenlands te vermelden. Te vermelden volt. dat zijn eerste ont moeting met zijn latere grote rivaal Aljechin in September 1921 te Buda pest plaats vond (Aljechin I met 3x/i pnt., Euwe VI met 5' .pnt. De onder linge partij werd remise). In 1926 vond de eerste match met Aljechin plaats. Euwe verloor, echter zeer eervol 2 3 5>, in 1928 twee matches met Bogoljoebow t-2 3 5 en l 2 7). In 1931 was Capablanca zyn tegenstander 0 2 8 1932 tegen Spiclmann (-f 2 0 2) en Flohr (4- 3 3 10).) Dan is ongeveer de tijd gekomen van zijn „grote match'' in 1935. Daarover een volgende keer. TER OPLOSSING. Nogmaals een tweetal problemen. 7; H. en J. v. Alphen 9; A. Dubbelaar 10. Het le kampioenschap Vitesse werd behaald door A. G. A. Rijsbergen met 178.15 pnt.; het 2e door M. Jongeleen met 165.36 pnt. en het 3e door H. en J. v. Alphen met 161.42 pnt. De Orleansbeker werd na 3 jaren ge wonnen door de heer M. Jongeleen met 94.28 punten. (102) het mate- rialenhuisje op de sintelbaan. Na de trainingen kan dan ingeschreven worden. De buitentraining is a.s. Vrijdagavond weer op de gewone uren. „A.V. '47" TE ROTTERDAM. De Boskoopse Athletiekvereniging be haalde te Rotterdam de volgende resul taten: Op de 5000 meter A-klasse bezette J. Vergeer de 2e plaats in een tijd van 15 min. 36 sec., daardoor het G.A.C.-record verbeterend (oude tijd 15 min. 54 sec.). Op de 1500 meter werd L. Verhoef no. 3 in een tijd van 4 min. 14.2 sec., en werd door deze tijd A-klasser. Voorts verbeterde C. Vermeulen zijn eigen G.A.C.-record door op de 600 m. no. 2 te worden in een goede tijd van 1 min. 29.5 sec. G. van Hevelingen bezette op 5000 m. C-klasse de 4e plaats. De leden van de „A.V. '47" hebben in een betrekkelijk kort tijdsbestek kans gezien niet minder dan 7 oude G.A.C.- records te verbeteren, hetgeen op zich zelf reeds een compliment waard is. Zondag a.s. zullen leden van deze ver eniging deelnemen aan de Regionale Baan wedstrijden te Gouda, alwaar o.m. J. Vergeer en L. Verhoef zullen uitko men in de A-klasse 3000 meter. De wed strijden vangen aan te 13 uur. (J)E JOERRNGETRNGS Z'JN PNRRL VER SLR- GEN, KOMEN 87 NON POSiTiEVEN EN VRR- GEN Ni ETS Li EVER DRN VOOR IMMER TE VERDWÜNEN. DRRR de StVve Boord de B0LN0ED HEEFT GE- PiKT, NEEMT ONS GE- 2ELSCHRP RffCHE/D VRN DE lui UB EK ES. &RNTE ÜDONiR WORDT OP DE HOOGTE GEBRRCHT EN ZOEKT EEN MiDDEL OM VRDER LRMBiEK EEN RRNDOENiNG TE SPRREN. rrz?, ''M •..4 i a- S 23) Lucia zou de moord alleen bij ver rassing gepleegd kunnen hebben en niet in een gevecht van man tegen vrouw. Bleef de mogelijkheid dat zij zyn hut binnengeslopen was en hem bij verrassing gedood had. Geen be tvijs. Dan de aanslag op Tequita O'Con- nell. Zij was die nacht uit haar hut geweest. Juist omstreeks de tijd, dat Tequita aangevallen was. De brief pleitte in haar voordeel en toonde verder nogmaals aan, dat zij wel de gelijk met de moord op O'Connell iets uit te staan had. Gordon zuchtte toen hij zover ge komen was. Geen bewijzen. Alleen maar losse veronderstellingen. Twee de verdachte was Tequita. Haar hu welijk was niet bijzonder gelukkig. Had zij zelf niet toegegeven, dat er vaak ruzie was tussen haar echtge- oot en haar? Ze waren weer bijge legd, maar dat behoefde niet het ge val te zijn met de laatste, die vlak voor de moord plaats gevonden had. Tijdens die ruzie kon zij haar man vermoord hebben. Latijnsamerikaans bloed was licht ontvlambaar en bo vendien was er een mes gébruikt dat van Peruaanse oorsprong was. Te quita kwam uit Peru. De aanslag op zichzelf kon zij in scène gezet heb ben. Getuigen waren er niet bij aan wezig geweest en een kleine wonde kon zij zichzelf toegebracht hebben. Ook hier was weer geen licht. Verder waren er geen verdachten. De vier personen, waartegen ver denkingen naar voren gebracht wa ren hadden een alibi, dat precies klopte. Een mogelijkheid school nog bij lord Glennsbury, hoewel hij ook weer gedekt was door zijn kaart- vrienden. Over bleven dus alléén Te quita en Lucia. De combinatie van bei de namen bracht hem weer op een ander probleem. Wat kon Lucia voor reden gehad hebben om te trachten Tequita van het leven te benemen? Minnenijd? Het meisje werd echter weer beschermd door die brief. Ze kon naar de afgesproken plaats ge weest zijn het stond vast, dat zij uit haar hut geweest was maar ze kon ook naar de hut van Tequita O'Connell gegaan zijn. Voor geen van beide enig bewijs. Was zij naar het promenadedek gegaan, dan kende zij de persoon, die het schrijven, af komstig uit de nalatenschap van O'Connell, in zijn bezit had. Wie was die persoon en hoe kwam hij of zij aan dat schrijven? Qp de eerste vraag kon Lucia antwoord geven, maar zij wilde dat niet. Het was om gek te worden. Waar hij ook keek, overal zaten voetangels of klemmen, die hem het voortgaan beletten. Hij zuchtte voor de zoveelste maal die dag. Zyn spieren begonnen pijn te doen van het lange liggen in de zelfde houding. Hij ging op zijn rug liggen. Ook vanuit die houding kon hij de gang overzien. Het tekort aan slaap gedurende de laatste dagen liet zich echter gelden. De deining van het schip was voor hem niet hinder ijk, doch maakte hem slaperig. Hij geeuwde en dommelde even weg. Hij schrok echter weer onmiddellijk wak ker, maar de slaap bleef hem belagen Een half uur hield hij de strijd vol, dan vielen echter zijn ogen dicht en sliep hij in. Wat hem enige tijd later wakker had doen schrikken, wist hij niel. Hij keek op zyn horloge en zag dat het haf drie was. Alles op de gang was rustig. Weer viel hy terug in zyn houding tot hem eensklaps iets op viel. Het licht op de gang brandde niet meer! Hij was onmiddellijk klaar v/akker. Daar moest iets bijzonders mee zyn. Voorzichtig richtte hy zich op en krop op handen en voeten dichter naar de deur. Hij gluurde verder op de gang. De andere lichten brandden nog. Was deze lamp alleen kapot, zonder dat er verder iets bij zonders mee aan de hand was? Hij luisterde scherp. Dan ineens hied hij zyn adem in. Er klonken sluipende voetstappen op de gang. Zijn ogen trachtten het half-duister te doorboren. Er was echer nog niets te zien. De voetstappen klonken dich terbij. Ingespannen tuurde Gordon. Dan werd er een donkere schaduw zichtbaar, die langzamerhand dich terbij kwam. Gordon wachtte af. Dichterbij kwam de schaduw. Hij passeerde Gordon's schuilplaats en stopte voor de deur van Tequita's hut Hij morrelde aan het slot. Nu achtte Gordon de tijd gekomen om in te grijpen. Langzaam richtte hij zich op uit zijn liggende houding. De donkere schaduw was nog steeds druk met het slot. Gordon stelde- zich voorzichtig in postuur. Zijn vingers tastten langs de wand van de kast om steun. Ongelukkigerwijze stootte hij tegen een 'bezem. Ketterend viel het gereedschap om. De schaduw hief zich bliksemsnel op uit zijn gebukte houding en rende weg. De deur open stotend, sprong Gordon uit zijn schuilplaats en rende hem achterna. „Stop of ik schiet", riep hij gebie dend. De man luisterde echter niet en Gordon, die geen wapen bij zich had, zette de achtervolging voort in de grimmige overtuiging, dat de per soon hem niet ontsnappen zou. Op een tiental meters voor hem rende de figuur, klom de trap op, die naar de gangboorden leidde en verdween om de hoek. Gordon rende hem na, ook de trap op tot hij op het gang boord stond. Hij had weinig hinder van de deining van het schip, doch de man of vrouw die voor hem uit rende blijkbaar ook niet. De gang boorden waren verlaten en niemand kon de vluchtende schaduw stoppen. De persoon rende weer een trap op, die naar het promenadedek voer de. „Nu heb ik je manneke", stootte G-ordon hijgend uit. „Hier kun je niet wegkomen." In enkele sprongen „nam" hij de trap en stond op het promenadedék. Daar, onbeschermd, wierp een plotselinge windvlaag hem bijna tegen het dek. Met moeite vond hij zijn evenwicht terug en hij tracht te de egyptische duisternis te door boren. Waar was die schaduw heen Pevlucht' Hii kon niet ver znn. VBCDEFG. H Mat in drie zetten. •leui eq—iqj, f !EPE3H 'iq—DU, 'Z !E3—zqnI ■*Bia £B—IBX t Isa—cqn '13—iph z :eq—zqxi jeui t-e—nu, e :zb—itrx 'Z3—IPX 'Z :iex2q)i '»q—mx I II 'IBUI ia—83J. imh '83—8qj, z :zq—eqi •JBIU gqxgqj, g 'm—zmh 'zi—e;x z :zq—imh i ïbiu mcmx e 'u—isji '8MX8ML Z Ha—IMH \L8q-Z.M 'I T :u33ujsgojdo Scherp om zich heen ziend, liep Gordon verder het dek op. Regen striemde hem in het gezicht. Daar, vlak bij het iets lager gelegen sloe- pendelc, zag hij iets bewegen. In en kele stappen was hij bij de plaats. De schaduw was weer verdwenen. Gordon wipte over het hekje, dat het sloependek van het promenade dek scheidde en zocht voorzichtig zyn weg tussen do trossen, de davids en de lieren. Voorzichtigheid was geboden. Een plotselinge beweging, een onverwachte windvlaag kon hem zijn evenwicht doen verliezen en hem in de kolkende zee beneden hem doen storten. Er was geen verschan sing aan de zeezijde van het sloepen- dek. Ook de vluchteling had hiermede rekening te houden, dus die zou ook niet hard opschieten, stelde hij vast. Waar was die echter gebleven? Met zijn hand tastend langs een der sloe pen vervolgde hij zijn weg. De duis ternis was hier intens. Schuimvlok ken en regenvlagen waaiden hem in zijn gezicht. Hij bereikte de volgen de sloep en vloekte binnensmonds. Waar was die verdraaide schaduw heengevlucht? Weer deed hij enkele stappen in de duisternis. Dan zag hij ineens een d"on hom nf^orlnCTV

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7