stidpil; geen vondst uil socialistisch lamp Intieme revue bij het 40-jarig zaken-jubileum P. G. Hilgersom Duiven Halverwege het gouden en het diamanten huwelijksfeest 15 Nederlandse oorlogsinvaliden genoten vacantie in Zwitserland VLIEGTUIGEN ALS POSTPAKKETJES DINSDAG 15 JUNI 1954 JI LCIUSE COURATT TWEEDE BLAD - PAGINA I De Verbondsvergadering van de K.A.B. Herhaling van misleidende „Drees-propaganda" zal in toekomst voorkomen dienen te worden! /~VP DE GISTERMORGEN GEOPENDE Bondsvergadering van de K. A. B. te Utrecht, heeft de voorzitter, de heer Middelhuis, in zijn openings woord een commentaar gegeven op het Bisschoppelijk Mandement, welk commentaar in ons blad van gisteren gepubliceerd is. Ook de sociaal-economische toestand van Nederland werd door de voorz. aan 'n beschouwing onderworpen en voortbordurend op de vorderingen, die de P. B. O. hier te lande maakt, werden door de voorz. in voortgaande be spreking nog enkele opmerkingen gemaakt. De voorzitter noemde net merkwaardig, dat in Rijks-sectoren, waar voor dien veel minder van een georganiseerde samenwerking sprake was, ten aanzien van de verwezenlijking van de P. B. O. veel meer activiteit valt waar te nemen dan in de grote bedrijfstakken. De voorzitter acht dit onbe vredigend. Hij is tevreden over de werkzaamheden van de Sociaal Econo mische Raad, doch wens meer voortvarendheid van de bedrijfscommissies in de vorming van ondernemingsraden. Het ledental van de K. A. B. bedroeg op 1 April jl. 356.645. Dit betekent een vooruitgang in het eerste kwartaal van 1954 met 3,797 leden. BRANDEND PROBLEEM Een brandend probleem voor de K.A.J. is het vraagstuk van de jon gere arbeidersjeugd, te weten de jeugd van 14 tot 17 jaar. Deze jeugd mist een reële aanpassing van de school op het bedrijfsleven. De structuur van de Rooms Katho lieke jeugdbeweging laat een vorm voor deze aanpassing op het ogen blik niet toe; verwacht wordt dat er spoedig een beslissing in deze neteli ge kwestie zal vallen. Weinig waardering. In de namiddagsvergadering hield het lid van het dagelijks bestuur van de K.A.B.de heer J. Mertens, een beschouwing over het advies van de Sociaal Economische Raad over wet telijke ouderdomsvoorziening. Dit advies heeft in de K.A.B. al gehele instemming gekregen. De heer Mertens zeide, dat van bepaalde zijde de indruk wordt ge wekt alsof het tot stand'komen van het advies van de S.E.R. te danken is aan de socialisten. Met name de Partij van de Arbeid is er op uit, zo wel in haar politieke propaganda als in haar pers en voor de radio het Ne derlandse volk te doen geloven, dat het advies een zelfde uitsluitend so cialistisch succes is en dat het een werkstuk is van uit haar kring ko mende figuren. Voor deze onjuiste uitbuiting heeft de K.A.B. weinig waardering en daartegen zal zij zich verzetten. Een herhaling van de noodwet- Drees-propaganda zal dienen te wor den voorkomen, zonodig dienen te worden bestreden. Aalmoes of recht. In sociaal en politiek opzicht was er diepgaand verschil van mening met betrekking tot de vraag: verzeke ring of staatspensioen. In het Katholieke kamp heeft men steeds op het standpunt gestaan, dat het een wettelijk verplichte verzeke ring zou. moeten zijn en dat de bij dragen (premiën) een algemeen be standdeel van het loon (inkomen) zouden moeten vormen. De ouder domsvoorziening zou dust moeten kunnen worden verdiend ir» de pro ductieve periode van het leven. De ouderdomsvoorziening mocht geen verzorging betekenen, maar een ver zekering waarop men recht heeft. In het loon moet ook de voorziening voor de oude dag zijn begrepen. Pen sioen dient te zijn, aldus was en is de redenering, uitgesteld loon of ge spaard inkomen, waarop men recht heeft. In het socialistische kamp wenste men invoering van een premievrij staatspensioen. De staat zou moeten zorgen voor de oude dag. Een ver plichte verzekering werd afgewezen. In het liberale kamp gold ook op dit terrein „dat ieder voor zichzelf te zor gen had en God voor ons allen" en dat iemand die niet voor zichzelf zorgde, noodwendig „aan de armen" geraakte. In deze gedachtengang kon so ciale verzekeringswetgeving hoog stens worden gezien als een preven tieve armenzorg. Christelijk standpunt zegevierde. Dit te weten en te overwegen is volgens spreker van waarde nu de Sociaal Economische Raad de minis ter met grote eenstemmigheid advi seert tot het tot stand brengen van een wettelijk verplichte ouderdoms- verzekering. In 1947 kwam de Noodwet Ouder domsvoorziening tot stand. Deze zou zeer zeker niet zijn aanvaard zonder de toezegging van een definitieve voorziening door middel van ver plichte verzekering. Van Rooms-Katholieke en Christe lijke zijde is de aanvaarding hiervan afhankelijk gesteld. Men doorzag de principiële gebreken van deze ver zorgingsregeling, welke later over duidelijk zijn gebleken. Drie steunpilaren. Het rapport van de S.E.R. adviseert tot een wettelijke ouderdomsverzeke- ring voor het gehele volk en werd met zoveel instemming ontvangen omdat de grondslagen reëel zijn. In leider zeide, dat de gezonde motie ven waarop dit advies steunt, tot de volgende drie zijn terug te brengen: 1. Relatief zijn er veel bejaarden, die niet in staat zijn in hun levens onderhoud te voorzien. Dit klemt te meer, als men de aantallen bejaarden beziet op dit moment en in de toe komst. Thans hebben wij in ons land ca. 850.000 ouden van dagen boven de 65 jaren, welk aantal zal toene men tot ongeveer 1.450.000 in 1980. 2. De onvolkomenheid van de Noodwet Ouderdomsvoorziening leidt tot ongewenste en ongezonde toestan den. Er is de aftrek-regeling van eigen inkomen, welke een premie stelt op onvoldoende persoonlijke zorg en spaarzin. Dit wordt onder de bona fiden aangevoeld als een on recht. Bij de minder-concientieusen leidt dit tot fraude en het verkwan selen en verdoezelen van eigendom men. Dit gaat sterk het karakter krij gen van een volkskwaal, als men ook hier de aantallen noodwet-trekkers in aanmerking neemt. 3. De ontstane nood eist een op lossing met een beroep op het alge mene morele besef met betrekking tot de verhouding tot de naaste. Persoonlijke verantwoorde lijkheid. Indien het ontbreken van een inko men op de oude dag een algemeen maatschappelijk verschijnsel is ge worden en zo ligt het heeft de centrale overheid de plicht tot in grijpen, niet alleen door het wegne men van de nood via verzorging, maar veeleer door het treffen van een wettelijke regeling. Welnu, het S.E. R.-advies wenst het geëiste overheids ingrijpen gebaseerd te zien op een wettelijke regeling in de vorm van een verplichte sociale verzekering. Sociale verzekering immers steunt enerzijds op persoonlijke verantwoor delijkheid en anderzijds op het be wustzijn van onderlinge solidariteit. Op de voortgezette vergadering zijn de periodiek aftredende ver- bondsbestuurders J. M. Blommers, Fr. Dohmen, en G. Jacobs herbe noemd. In de vergadering van heden zul len het financieel verslag en andere huishoudelijke zaken worden behan deld. DOUWE EGBERTS jt\ zachte geurige rijpbruine kwaliteits-shag welke 't rookgenot geeft van de beste Amerikaanse cigaret -> Rol voortaan Uw eigen Amerikaan (Advertentie) vredes-symbool? Hope des vaderlands Zaterdag kregen een 40-jarige op perman en zijn buurman een 59-jari- ge schilder in Den Haag ruzie over het al dan niet weglokken van el- kaars duiven. Nadat er eerst 'flink gescholden was, nodigde men elkaar uit voor een „ontmoeting". De schilder wa pende zich met een plamuurmesje, de opperman met een lege fles. Halverwege de portiektrap kwam men elkaar tegen. De schilder stak zijn tegenstander met het mesje, waardoor deze een wond in de wang kreeg. De opperman antwoordde daarop met zijn buurman een fikse klap met de fles op het hoofd toe te dienen. Deze kreeg daardoor enkele blessu res. Het slot was dat zij gezamen- Jubilaris kwam handen tekort De viering van het 40-jarig jubi leum van de heer P. G. Hilgersom, algemeen procuratiehouder aan de Twentse Bank te Leiden, werd gis termiddag voortgezet met een zeer druk bezochte receptie in „In de Ver gulden Turk". De jubilaris en zijn familieleden, die zich tegen een ach tergrond van bloemstukken opgesteld hadden, kwamen zo nu en dan han den te kort om alle gelukwensen in ontvangst te nemen. Tijdens de receptie werd gespro ken door de heer C. F. Meerpoel, vi ce-president van de Kamer van Koophandel afd. Leiden, die een per soonlijk woord tot de jubilaris richt te. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op: emeritus pas toor R. Smitz O.F.M., de heer W. F. Verhey van Wijk, voorzitter dep. Leiden van de Maatschappij tot Be vordering van Nijverheid en Handel, mr. F. J. ,J. Trapman, namens de Leidse Vereniging van Industriëlen, de heer C. F. Meerpoel, vice-presi dent van de K. van K., pater S. H. Keulaerds O.F.M., kap'. P. H. L. van Ingen, de heer D. van der Wal, hoofdinspecteur van politie, de heer W. J. M. Zandvliet, namens de Vin- centius Ver. en verder vele zaken relaties en vrienden van de jubila ris. Na de officiële receptie maakten de personeelsleden van de Twentse bank hun opwachting. lijk de trap afrolden. Door de GGD werden de vechters bazen naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar zij verbonden werden. Na afloop gingen zij weer huis waarts. Proces-verbaal wegens mis handeling is opgemaakt. Het gemeentebestuur van Schie dam heeft besloten door deskundi gen van de Utrechtse universiteit een onderzoek in haar plaats te laten in stellen naar het oplossen van het pro bleem der massa-jeugd. Het onder zoek waaraan een uitgebreide staf van professoren, afgestudeerden en studenten zullen deelnemen, zal on geveer een jaar in beslag nemen. ZEVENHOVEN Op 16 Juni as. zullen de heer en mevr. Van LeeuwenLoef hun 55- jarige echtvereniging herdenken in hun stil, gezellig huisje aan de Dorpsstraat te Zevenhoven. Ofschoon beide oudjes er de voor keur aan gegeven hebben dit feit in alle stilte met de kleine familiekring te vieren, kon het niet anders of de belangstelling van zeer vele dorps genoten werd gewekt en reeds van af het begin der bruidsdagen heeft het deze gezellige mensen dan ook niet aan belangstelling en felicitaties van alle zijden ontbroken. Jacobus van Leeuwen werd gebo- ?n te Leiden op 25 October 1874. Vanaf zijn 13e jaar was hij werkzaam als smid; eerst in Nieuwkoop en se dert zijn huwelijk in 1899 in Zeven hoven ibij de fa. J. A. Slingerüand. Tot zijn 72ste jaar heeft hij de smids hamer gehandteerd en wie deze krasse oude baas nog dagelijks zijn pijpje rokend en meestal onder toe zicht van zijn eveneens nog krasse ega in zijn tuintje bezig ziet, zal het met hem eens zijn, dat hard werken gezond is voor een mens en volgens zijn zeggen een middél om oud te worden. Zijn vrouw Agatha Gerria Loef is geboren te Nieuwveen op 26 Maart 1873. Ook zijn geniet nog de beste gezondheid. Ontroerende gastvrijheid Zaterdagavond zijn in Venlo vijf tien ernstige oorlogsgewonden terug gekeerd, die dank zij de medewer king van een Nederlands reisbureau en een hotel in Adelboden een door de Brabantse afdeling van „M.O.V.E.O." georganiseerde vijfda- gentrip naar Zwitserland konden ma ken. Niet alleen bood het hotel gratis verblijf aan, maar ook het personeel leefde zodanig met het lot van de in validen mee, dat het één dag loon wilde afstaan als tegemoetkoming in de kosten. Dit werd niet aanvaard, doch de personeelsleden kochten toen voor ieder van de deelnemers een Zwitsers aandenken. Ook de Zwitsers zelf waren zeer tegemoetkomend. Zo werd byv. te Adelboden en te Kan- dersteg gratis vervoer aangeboden per kabelbaan, per „Sessallift" en per cabinebaan en boot. Ontslag personeel V.N. Contractueel gebonden schadevergoeding te geven Prof. A. J. P. Tammes, heeft gis termiddag voor "het Internationaal Gerechtshof een betoog gehouden bij de behandeling van de kwestie van het ontslag van een aantal ambtena ren bij de V.N. Sprekende aan het einde van de mondelinge uiteenzet tingen heeft de Nederlandse verte genwoordiger kunnen ingaan op ver scheidene punten, die van andere zij den naar voren waren gebracht. De Nederlandse regering heeft geen gronden kunnen vinden, zo zeide prof. Tammes o.m. welke aan de algemene vergadering van de Verenigde Na ties het recht zouden geven te wei. geren, om gevolg te geven aan de toe kenning van schadevergoeding door het administratieve tribunaal. De aard van het tribunaal als een onaf hankelijk rechterlijk orgaan, dat in laatste instantie bindende uitspra ken doet, is duidelijk in de verschei dene teksten neergelegd en geheel in overeenstemming met de oor spronkelijke bedoeling. Hij betoogde vervolgens dat de V.N. contractueel gebonden zijn een schadevergoeding aan de getroffen personeelsleden toe te kennen. Folkloristische feestavond. Tot besluit van het bezoek heeft de bevolking van Adelboden nog een feestavond georganiseerd in het ho tel, waaraan 60 Zwitsers medewerk ten, o.a. twee Alpenhoornblazers, een vendelzwaaier, een mannenkoor, een jodiergroep en een dames-Sanggrup- pe, allen in klederdracht. Het voornaamste resultaat van dit bezoek was echter het feit, dat de invaliden, van wie tweehonderd pro cent invalide waren (weggeschoten heup) en anderen o.a. beenamputaties hadden, tot de verheugende ontdek king kwamen, dat ze nog mee kun nen. Deze mensen, die er thuis nau welijks toe komen om een kilometer te lopen, hebben in Adelboden uren gelopen en ze waren er zelf verrukt over. Het welslagen van de reis was, zo verzekerde men ons, vooral ook te danken aan de grote saamhorigheid van de Brabantse MOVEO-familie, invaliden en automobilisten. Amsterdam uitverkoren Grandiose opening Holland Festival Ruim zevenhonderd gasten van de gemeente Rotterdam hebben in de Stadsschouwburg de gala-uitvoering van Sophocles' Elektra (met de mu ziek van Alphons Diepenbrock) bij gewoond waarmee het Holland Festi val 1954 gisteravond werd geopend. Onder hen bevonden zich de Ne derlandse ministers mr. J. M. L. Th. Cals (O. K. en W.), mr. J. M. A. H. Luns (zonder portefeuille), J. G. Suurhoff (Sociale Zaken en Volksge zondheid), prof dr. J. Zijlstra (Eco nomische Zaken), de kamerheer van de Koningin, jhr. mr. W. Roëll, en de staatssecretaris van O. K. en W. mej. dr. A. de Waal, mr. H. J. Rei- nink (O. K. en W., voorzitter van het Holland Festival), de gezant van Chili, de heer L. Renard, de ambassa deur der Sowj et-Unie, de heer J. P. Kirsanov, diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van België, En geland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, West-Duitsland, Zwitserland en vele andere vooraanstaande persoonlijkhe den. De burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, opende de avond met een kort woord, waarna het Wilhelmus werd gespeeld. Een grote Amerikaanse vliegtuig fabriek kan voortaan zo werd be kend gemaakt haar leveringen in kratten verzenden. „Niets bijzonders" zult U misschien zeggen, „er zijn vele fabrieken, die bestellingen leveren in kratten". Anders wordt het, wan neer men weet, dat ook voortaan de vliegtuigen in kisten kunnen worden geleverd. De USAF B 61 Martin Ma tador bommenwerpers bestuur baar vanaf de grond kunnen, ver pakt in zeven, waterdichte kratten, per schip naar het land van bestem ming worden vervoerd, waar ze ge makkelijk kunnen worden geassem bleerd. Tot nu toe werd elk vliegtuig in zijn geheel gefabriceerd en afge leverd, ook wanneer dit verscheept moest worden. Het is duidelijk, dat het vliegtuig, dat als „vrachtgoed" wordt verzonden, veel minder ruim te inneemt, hetgeen lagere verzend kosten betekent. Men verwacht dat van de nieuwe vinding veel gebruik zal worden gemaakt. MGR. HUIBERS NAAR MOTU PROPRIO-HERDENKING TE ROTTERDAM. Mgr. Huibers, bisschop van Haar lem, zal tijdens de Motu Proprio- herdenking, die op Zondag 27 Juni te Rotterdam door alle kerkzangers van Zuid-Holland en Zeeland gehouden wordt, een Pontificaal Lof celebreren. Tijdens die Lof zullen door een groot gemengd koor (jongens en mannen) en een groot mannenkoor samenge steld uit diverse Rotterdamse koren polyphone gezangen worden uitge voerd. De plechtige Hoogmis op die dag zal worden opgedragen door de de. ken van Rotterdam, Mgr. Nickel.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5