De derde zitting bracht de beslissing over de ziektenkostenvoorziening Drs. van Wessem in vaste dienst Wijsbegeerte onverbrekelijk aan het leven gebonden Triduum Vriendenkring Leidenaren, de grens overl Aanwinsten Legermuseum Collecte Gez. Militaire Fondsen 1 DINSDAG 15 JUNI 1954 Ut LfclDSË COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Drie maal scheepsrecht; ook in de raad Voorstel met 18 tegen 17 stemmen verworpen Na twee maal in vorige zittingen verdaagd te zijn kwam de bespreking van het voorstel tot toetreding in de ziektekostenvoorziening voor gemeen- tepersoneel gistermiddag weer ter sprake. Ditmaal kwam de met spanning verwachte stemming, die een uitslag bracht van 17 vóór 18 stemmen tegen. Tegen het voorstel waren de fractie van de V.V.D., C.P.N, en P.v.d.A. met uitzondering van de heren Schüller en wethouder Van Schaik. K.V.P. en Pr. Chr. spraken zich vóór het voorstel uit. Wethouder v. d. Kwaak en de heer Woudstra (Pr. Chr.) waren afwezig; het aanwezig zijn van deze raads leden zou de stemming naar alle waarschijnlijkheid een andere uitslag ge geven hebben. Er is in twee vorige zittingen bij elkaar al urenlang over dit onderwerp gesproken. De standpunten waren bepaald en op een of andere wijze geformuleerd. In de gistermiddag gehouden vergadering is daar in feite geen verandering gekomen. De standpunten. In het algemeen zou men kunnen zeggen, dat de bezwaren van de V.V.D. op zakelijk terrein lagen: waarom zou men dit dure apparaat in werking stellen met bovendien nog een gering draagvlak, als de be staande regelingen en instellingen er blijk van geven goed te zijn. De franchises zijn een belemmering voor de verzekerde. Het standpunt van de P. v. d. A. werd o.i. het scherpst geformuleerd, toen de heer Meester zeide, dat dit voorstel naar de mening van de frac tie een belemmering is voor de tot standkoming van een door de rege ring te brengen landelijke zieken fondsregeling. Een regeling op het breedst mogelijke di"aagvlak. Van de vóórstemmers (K.V.P. en Pr. Chr.) klonk het geluid: deze rege ling heeft in de practijk al bewezen gunstig te zijn voor ambtenaar en gemeente. De gemeente heeft verplich tingen tegenover de werknemers. De besturen van de organisaties en het Georganiseerd Overleg, die de pro blemen aan alle kanten bekeken heb ben kunnen zonder ernstige redenen gepasseerd worden. De franchises leg gen een wijze beperking op. Discussies. De heer de Bree (K.V.P.) was de eerste die de uitgestelde besprekin gen over het voorstel tot toetreding in de ziektekostenvoorziening voor gemeentepersoneel in de zitting van raad hervatte. Na opgemerkt te hebben, dat de K.V.P.-fractie geen bezwaren had te gen het voorstel, noemde hij enige aspecten, die vóór het voorstel plei ten. Allereerst de waarborg voor de betrokkenen en hun gezinnen voor een zo goed mogelijke geneeskundige behandeling. Daarnaast de solidari- teitsgedachte, die zeer duidelijk dooi de collectieve vorm van deze voorzie ning spreekt. Als er tegen deze regeling bezwa ren zijn aan te voereh dan kunnen zeker diverse punten van de bestaan de wettelijke ziekenfondsregeling worden aangevallen. In dit verband noemde de heer De Bree o.m. de be langrijke vermindering 'in de ver strekkingen van de ziekenfondsen de laatste tijd en de enorme bedragen, die worden verspild aan niet afge haalde medicijnen mede door het ontbreken van franchise. Sterk spreekt ook, aldus de heer De Bree, de houding van de betrokke nen. De besturen van de organisaties hebben de meningen van hun leden gepeild alvordens een houding te be palen. Men kan de zaken toch niet zó stellen, dat de ambtenaren tegen eigen organisaties beschermd moeten worden. Dr. Goslings (P. v. d. A.) merkte op, dat door verschillende leden al op zakelijke gronden de duurte van dit systeem naar voren is gébracht. Men kan spreken van vertrouwen in de voorbereiders van deze plannen, maar de zakelijke cijfers van de zie kenfondsen (zoals ook de laatste we ken nog verschenen) zijn nog nooit weerlegd. Men spreekt van onderling overleg, zo gauw cijfers te voorschijn komen, en van vertrouwen in gezond verstand en de toekomst. De heer Goslings noemde een en ander zeer onzakelijk. Hij wees nogmaals op het feit, dat het verrichtingenstelsel veel duurder is dan de regeling van de ziekenfondsen. Ook als medicus liet hij ernstige be zwaren tegen dit ontwerp horen. Een goede dokter behandelt een fondspa tiënt als ieder andere. Wat de franchise betreft zeide hij, dat belemmering om financiële rede nen van de patiënt gevaarlijk is. Het is fout om mensen ónder een bepaal de weistandsgrens te belemmeren naar de dokter te gaan. Positie artspatiënt. Dr. Kortmann (K.V.P.) sloot zich aan bij het betoog van zijn fractie genoot de heer De Bree. Het ambte narencorps neemt een bijzondere positie in bij de Nederlandse ge meenschap. In dat verband, kan men spreken van de status van de ambte naar, aldus dr. Kortmann. Verzekerden in het ziekenfonds boven de loongrens van 3750 gulden werden eigenlijk oogluikend toegela ten. Wettelijk is er niets vastgelegd. In deze regeling wordt de positie arts-patiënt individueel geregeld, wat medisch gezien een groot voordeel is. De heer Van Weizen (C.P.N.) sprak van de nadelige invloed die deze regeling heeft voor de grote ge zinnen. De heer Knetsch (Pr. Chr.) zeide, dat allen die de democratie in hun vaandel voeren vóór dit plan moesten zijn, nu Georganiseerd Over leg deze regeling had voorbereid. Antwoord van wethouder. In zijn antwoord aan de diverse sprekers van deze en vorige verga dering over dit onderwerp zeide wet houder Menken onder meer, na de eerste besprekingen in het college gememoreerd te hebben, dat naast de talrijke (ook grote) gemeenten, die het voorstel hebben aanvaard in de gemeenten, bij de plaatsen, die er af wijzend tegenover stonden aanwijs bare oorzaken hiervoor waren te vinden, die weinig met het ontwerp als zodanig te maken hadden. Den Haag heeft al een gunstige verzeke ring en steden als Rotterdam en Am sterdam zullen zich niet aansluiten, maar liever zelf een regeling ontwer pen. In de vergadering, aldus de heer Menken is gesproken over het „sprookje van Heerlen". Maar als tien van de elf provinciale besturen een regeling van gelijke strekking leiding reeds vermeld is. Overige agendapunten gemeenteraad voor hun personeel hebben ingevoerd en in 6 provinciën door honderd ge meenten de gemeenschappelijke re geling is aanvaard, kan men moeilijk van een sprookje spreken. Naar aan leiding van de controverse tussen de twee medici in de raad (de heren Kortmann en Gosling) merkte hij op, dat hij op vergaderingen van medici tijdens discussies over dit onderwerp ook zeer uiteenlopende meningen ge hoord had. Enige citaten. Uit de re- en dupliek, die hierna nog volgde citeren we nog: „Juist door regelingen als deze zal een ziekenfondswet er niet komen" (Sommeling, P. v. d. A.). „In Sept. '53 ondertekenden B. en W. nog een schrijven dat in feite een afwijzing van deze ziektekostenrege ling inhield" (v. d. Hoeven, P. v. d. A.). „De raadsleden nemen een groot risico als zij dit voorstel afwijzen" (Schiller, P. v. d. A.). Hierna volgde hoofdelijke stem ming met het resultaat, dat in de in- St. Adelbert Vereniging Causerie prof- Peters Cssr ^d^dive'r^bprakln^wtta Om met het slot te beginnen: de leden van de St. Adelbert Vereniging die gisteravond in de Doelen bijeen waren, gingen met de overtuiging naar huis, dat de philosophic intrin sieke waarde heeft voor het leven van alledag. Dit als conclusie van het klare, gezellige en geestige betoog van prof. dr. J. A. J. Peters CssJL uit Nijmegen, die sprak over het onder werp: „De betekenis van de wijsbe geerte voor het leven". Waarom belangstelling voor wijsbegeerte? Om twee redenen, aldus prof. Pe ters, willen moderne jonge mensen meer weten van de wijsbegeerte. Op de eerste plaats voor hun vakstudie, omdat de wetenschappen zich op hun grondslagen zijn gaan bezinnen en omdat zij in de studie van de vak wetenschap alléén geen bevrediging meer kunnen vinden. In de tegen woordige veruitwendiging en verso cialisering voelen zij een pijnlijke leegte: het ontbreken van „een hart". Zo is het verklaren, dat het existentialisme favoriet is geworden bij de jongelui, omdat het een sub jectief stelsel is, waarbij de mens in het middelpunt staat: een gedramati seerde philosophie, een wijsbegeerte van de poëzie, die de jeugd aantrekt. Maar zonder Hegel bijv. is Sartre niet te begrijpen. Ieder, die een brokstuk van de eigentijdse wijsbe geerte wil bestuderen, wordt terug gewezen in de gehele geschiedenis van de philosophie. Bewijs uit het ongerijmde. Met als leidende gedachte: ,.Is het niet beter zich aan de nuchtere fei ten te houden" en „De wijsbegeerte voert toch tot niets ook al zou men kunnen aannemen, dat er nog wel eens iets nieuws gevonden zal wor den", bewees professor Peters, alhoe wel hij de taal van de agnosticus sprak, dat wijsbegeerte onverbreke- deea diverse uitspraken, welke de onnut van de philosophie moesten be wijzen, maar kwam 'toch tot de slot som, dat hij geoordeeld had over een totaiiteit^en dus aan wijsbegeerte had gedaan. Ieder mens gaat uit van een zekere levensbeschouwing. -Een sim pele ontleding van het woord le vensbeschouwing echter doet een stroom van wijsgerige stelsels uit ver leden en heden ontvloeien. Men kan er niets aan doen, maar zo gauw iemand positie kiest in een bepaald probleem, is hij aan het philosophe- ren. De wijsbegeerte is abstract, maar het gehele leven in zijn concretie wordt er in betrokken. Het gaat in de philosophie niet om „klaar gesne den koek". De philosophie zal altijd een zoeken blijven. Het is het „we tende niet weten". Landdag en bedevaart. In een korte vergadering, die door de voorzitter, dr. W. Dijsselbloem, werd geopend, werd de heer drs. Q. Hueber tot penningmeester in het be stuur gekozen in de plaats van de heer ir. H. A. B. Bunnemeijer, die om gezondheidsredenen als bestuurs lid ontslag heeft gevraagd. De voorzitter deed nog enige me dedelingen over de landdag 1954, die op 19 Juni a.s. te Arnhem gehouden zal worden en over de bedevaart naar de St. Adelbertsakker op 27 Juni a.s. Hij wekte allen op aan deze evenementen deel te nemen. Voorts werd bekend, dat de heer Dijsselbloem benoemd is tot voorzit ter van de diocesane St. Adelbert Vereniging. Tussen vergadering en causerie hield de moderator, prof. dr. J. Groot, een vijf minuten-overpeinzing over het Pinksterfeest en Sacra mentsdag, die in wezen en liturgisch dicht bij elkaar staan. In verband hiermede wekte hij de aanwezigen op zich de waarde en de werkelijk heid van de geestelijke communie meer bewust te maken. Grond aan de Lodewijksparochie Na een geheime zitting, die drie kwartier duurde vrijwel onmiddel lijk na de opening van de raadsver gadering gistermiddag werd het voorstel dr. J. N. v. Wessem te be noemen in vaste dienst tot directeur van het Stedelijk Museum „De La kenhal" aanvaard met 20 stemmen vóór en 16 blanco. Aan deze stem ming vooraf ging het voorstel van de heer Van Stralen (P.v.d.A.) om deze benoeming van de agenda af te voe ren en een hernieuwde oproep voor deze functie te doen uitgaan, waar na aan de raad wederom de keuze van twee personen zou kunnen wor den voorgelegd. De heer Van Stralen motiveerde dit voorstel door te wijzen op de gemoe deren-beweging, die vorig jaar was ontstaan, toen de heer Van Wessem door B. en W. als tweede voorge dragen werd gekozen. Destijds al heeft de fractie van de P. v. d. A., aldus de heer van Stralen, op de consequenties gewezen, toen het voorstel tot vaste benoeming werd gewijzigd in een proeftijd van één jaar. In antwoord aan de heer Van Stra len, zei de burgemeester, dat B. en W. geen behoefte gevoelen deze voor dracht terug te nemen, omdat de commissie van de Lakenhal van me ning is, dat de heer Van Wessem zijn taak op uitstekende wijze vervult, Nadat het voorstel van de heer Van Stralen in stemming was gebracht werd het met 16 tegen 19 stemmen verworpen. Vóór het voorstel waren de complete fracties van P. v. d en C.P.N. Hierna volgde de stemming met het reeds bovenvermelde resul taat. Agendapunten zonder reactie. Achtereenvolgens werden de vol gende agendapunten zonder reactie aanvaard. Mej. P. J. Sloos werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Zuidsingel. De heer J. G. Corlee tot onderwijzer aan de openbare opleidingsschool aan de Da Costastraat. Een bedrag van ƒ65.370 werd beschikbaar gesteld voor de uitbreiding met twee leslokalen van de school voor gewoon openbaar on derwijs aan de Da Costastraat. De voorgevelrooilijn voor het Steen- schuur tussen de Lodéwijkskerk en het gebouw van de Dienst voor Soc. Zaken werd volgens het ontwerp vastgesteld en de verkoop van een strook grond, nabij het Steenschuur aan de St. Lodewijkskerk werd goed gekeurd. Voorts goedkeuring van de voor stellen tot het verbeteren van de wasgelegenheid op de sportvelden van de Leidse Hout, tot het overdra gen van grond in de nabijheid van de Lisserbrug aan de gemeente Lisse en een voorstel inzake het beëindigen van de aansluiting van de gemeente in de ziektewet bij de Bedrijfsvereni ging voor overheidsdiensten. Om on geveer 7 uur werd de vergadering gesloten. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. £eidó£ Vcviia De leden van de Maria-congregatie van O. L. Vrouw en St. Joseph (afd. dames en heren) die twee repetities hebben meegemaakt van de mis „Vox Populi" van Hub. Cuypers, ter gelegenheid van 't gouden jubileum van de „Vriendenkring", kunnen na afloop van de tweede triduumavond bij één van de bestuursleden van hun afdeling een toegangsbewijs krijgen voor de plechtige H. Mis op Zondag 20 Juni a.s. te 8.30 uur op de Burcht. Daarna nog bij mevr. Rovers Gasstraat 7. BELASTINGDIENST. De heer C. Colpa, commies-ti tulair ter inspectie der belastingen te Leiden le afd., is met ingang van 1 Juli a.s. verplaatst naar de In spectie der belastingen te Baarn. Hij wordt belast met de functie van chef de bureau aldaar. De heer C. Geel, adspirant- schrijver ter inspectie der belastin gen te Leiden le afd., is met ingang van 1 November 1952 benoemd tot schrijver. RADIO-CONCERTEN HENRI WELBOOREN. De zanger Henri Welbooren zal Donderdag 17 Juni van 13.2013.45 uur voor de K.R.O., Hilversum I, zijn volgende recital van de serie pro gramma's, gewijd aan één componist, verzorgen. Ditmaal zullen worden uitgevoerd van Hugo Wolf de Mö- riske-lieder „Fussreise", „Gebet", „Der Tambour", „Verborgenheit". Voorts „Der Musikant" en „Heimweh" (Eichendorf), ,,Biterolf"(Scheffer) en „Der Rattenfanger" (Goethe). Bege leider is ook ditmaal Jan Nederpelt. Het volgende concert in deze serie is bepaald op 27 Juli, te verzorgen door de A.V.R.O. Morgen, Woensdagavond, begint om 8 uur in de Hartebrugkerk de eerste oefening van het triduum, waarmede de Vriendenkring haar gouden jubileum inzet, met 'n plech tig Lof en predicatie door pastoor Drost. Niet alleen alle leden van de Vrien denkring (ook de dames buitenge wone leden) worden hierbij ver wacht, maar ook alle andere man nen en jongemannen van de gehele stad. Mogen zeer velen, juist in deze fel bewogen tijd, waarin ieder zijn pro blemen en moeilijkheden heeft, de gelegenheid aangrijpen om zich en kele avonden te verdiepen in de uitermate belangrijke werkelijkheid, dat wij in Christus in Zijn Altaarsa crament een rijkdom bezitten, waar van wfj ons nooit genoeg bewust kunnen zijn. Ongetwijfeld zal de bekende pre dikant erin slagen een rijkdom van gedachten aan de toehoorders mede te geven waaruit een ieder moed en kracht kan putten om temidden van zijn gezin en zijn omgeving met meer blijheid en vertrouwen de toekomst tegemoet te gaan. Geen receptie. Van verschillende zijden is de vraag gesteld of bij het jubileum van de Vriendenkring een receptie wordt gehouden. Het Bestuur heeft gemeend in de ze van een gewoonte te moeten af wijken teneinde hiermede nog beter het karakter van deze herdenking te doen uitkomen n.l. een huldebetoon aan Christus in Zijn Altaarsacra ment. Paspoorten straks nog goedkoper De heer Meester heeft aan B. en W. vragen gesteld over de ver laging van de lcgeskosten voor paspoorten. (In de Leidse Courant van Zaterlag j.l. geheel afgedrukt). Onder meer stelt de heer Meester de vraag of ook de gemeentelijke leges van paspoorten in navolging van het rijk tot 2.50 zullen worden verlaagd, zodat de prijs voor een paspoort zal komen op 5. Wethouder van Schaik antwoordde hierop, dat inderdaad de ge meente overweegt om de legeskosten te verlagen. B. en W. kunnen zich voorstellen, dat dit bericht van prijsdaling van de paspoorten met instemming is ontvangen, maar het tijdstip van de in werking treding (1 Juli) van deze verlaging noemde de wethouder ongunstig. Men zal bij het vaststellen van de legesprijs streven naar zo groot mogelijke conformiteit in de provincie. De invoering van de verlaging verlangt goedkeuring van de kroon. Daarom zal het onmogelijk zijn om deze verlaging al op 1 Juli aan staande te doen ingaan, omdat er geruime tijd aan deze goedkeuring vooraf gaat. De heer Meester noemde in een commentaar op zijn vraag de kos ten van 15.voor een paspoort rijkelijk hoog. Hij meende, dat aan veel meer burgers de kans gegeven moest worden om „de neus eens buiten de grens te steken". van een gecombineerd lont- cn rad- slot en met een z.g. insteekbajonet, dragende het jaartal 1703. Voorts met een kostbaar vuursteen jachtge weer uit het einde der 17e eeuw, voorzien van buitengewoon fraai ge ciseleerd ijzeren beslag, en een serie van 10 gravures, gestoken door de graveur Joh. Chr. Weigel te Nürn- berg, c.a. 1725, weergevende ontwer pen voor versiering van vuurwapens eveneens bijzondere vermelding. In de vakliteratuur wordt deze serie gravures buitengewoon zeldzaam ge noemd. Het aantal bezoeken in 1953 was: niet betalende bezoekers 172; be talende bezoekers 697; afzonderlijke militairen 37; militairen in groepen 1170; totaal 2076 bezoeken. Voor het jaar 1953 werd een sub sidie gevraagd en verkregen van 50.000.Voorts waren de voor naamste bronnen van inkomsten: le. de verkoop van niet meer te herstel len en overcompleet zijnde museum- voorwerpen, alsmede een vergoeding voor het herstellen van wapentuig voor derden, tot een bedrag van 3075.40 en 2e. een tweede tegemoet koming in de geleden oorlogsschade ten bedrage van 4350.10. Het jaar sluit met een nadelig sal do van 2694.03. Burgerlijke Stand Geboren: Jansje, dr van H. J. van der Louw en M. Luijendijk; Hendrik, zn van H. Bink en M. C. Keijzer; Pieter, zn van T. J. van Rijssel en M. H. Schalk; Cornelis Ybo, zn van J. Schutte en J. J. Veerman; Anja Ca roline, dr van J. Schutte en J. J. Veerman; Johannes, zn van J. Nell en A. van den Berg; Yvonne Maria, dr van C. Bodrij cn C. J. van der Walle; Margaretha, dr van J. Eradus en M. J. v. d. Ing; Ingrid Helena Ja- coba, dr van B. van Gelder en C. C. Verkerk; Angelica Josepha Maria Clara, dr van L. G. M. A. Geijer en B. M. J. Langemeijer; Paul Guustaaf, zn van A. A. van Nood en W. van Dam; Antje, dr van H. van der Nagel en G. Kroon; Inger Carola, dr van H. L. Hendriksen en L. F. Verhaar; Reijn, zn van H. G. Lam mens en R. de Waard; Petronella, dr van A. Brouwer en G. F. C. Koning; Geertruida Gerredina, dr van A. Aben en G. G. Kapel; Alida, dr. van H. van der Weijden en P. Moerland; Martha Johanna, dr van P. van Ho ven en M. J. de Rijk; Philippus, zn van P. van Hoven en M. J. de Rijk; Marinus, zn van W. van der Weijden en M. M. van der Jagt; Isaac, zn van J. Nie vaart en N. Stikkelorum; Jacqueline, dr van P. van der Plas en E. Spaanderman; Agnes Francina Theresia, dr van L. W. van der Blij en J. Nieboer; Hilbrand, zn van A. F. Leemans en F. W. Boschma; Grietje Johanna, dr van H. Akse en J. W. Donderwinkel. Gehuwd: P. van Vliet en E. M. de Vries; A. J. Wingerder en W. Zuider duin; H. J. Offerhaus en M. A. Brou wer; D. van der Weijden en C. H. van den Broek; P. de Graaf en C. Hartevelt; P. J. J. Zaalberg en L. C. Piket. Overleden: W. F. van Tongeren weduwnr. 82 j.; P. J. de Vink huisvr. van Arnoldus 57 j.; W. F. Groos man 49 j.; A. Verhoeven weduwnr. 72 j G. van Empel man 45 j.; B. J. Mul der huisvr. van den Blaauwen 73 j.; J. C. W. Piket huisvr. van Etienne 78 j. Jaarverslag 1953 Agenda van Leiden MAANDAG: Jacoba „Den Burcht" 8 uur Bijeenkomst „Selskip Frijslan". De Doelen, 8,15 uur. hedenavond. Bijeenkomst St. Adelbert Vereniging. WOENSDAG: Kerk O. L. Vrouw en St. Joseph, Zieken triduum. Hartebrugkerk, 8 uur nm. .triduum „Vriendenkring". Geb. Steenschuur 6, 8 uur n.m.: De Natuurvriend, „Aquaforum". DONDERDAG Kerk O. L. Vrouw cn St. Joseph, Ziekentriduum. Hartebrugkerk, 8 uur nm. .triduum „Vriendenkring". Pieterskerkplein, 8 uur n.m. Open luchtconcert „T en D". Oud Hortuszicht: 8 uur n.m. Tuin- concert „Sempre Avanti". TENTOONSTELLINGEN: Boerhaavezalen, t/m 16 Juni dag. 10—1 en 2—5 uur Tentoonstelling Kindertekeningen. Prentenkabinet, Kloksteeg. t/m 10 Juli a.s. dagelijks (alleen werkdagen) van 25 uur Tentoonstelling „Hel nnrtrpt in rtp in i rrctr» onimi'1 In het jaarverslag van het Neder lands Legermuseum „Generaal Hoe- fer" te Leiden staan enige nieuwe aanwinsten vermeld. Zo werd in 1953 de verzameling onder meer ver rijkt met een uit plm. 1540 dateren de originele en complete wapenrus- j ting, met een vuurwapen, voorzien i Casino: „Dead of night", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en .15 uur. Zondag 2.30, -i 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „De wolf jaagt 's nachts", vol wassenen. Dag. 2.30, 7 u. en 9.15 u. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9 uur. portret in de twintigste eeuw"'. BIOSCOPEN. De te dezer zake sinds enkele ja ren samenwerkende Gezamenlijke Militaire Fondsen, t.w. het Fonds 1815 voor oud-militairen en hun na gelaten betrekkingen, de Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Militairen „Sta- mil", de Ver. „Ereschuld en Dank baarheid", het Karei Doormanfonds, de Prins Bernhardstichting en de Stichting „Het van Weerden Poel manfonds", die zich alle de aanvul lende, materiële steunverlening aan oud-militairen en oorlogsslachtof fers, alsmede hun nagelaten betrek kingen ten doel stellen, houden deze week in Leiden en omgeving hun jaarlijkse inzameling. Deze collecte is de enige in den lande, waarvoor de minister van Oorlog heeft toegestaan, dat militai- ren-in-uniform er 'hun daadwerke lijke medewerking aan verlenen. Mede dank zij de grote medewerking van de Leidse garnizoenscommandant overste Gerth van Wijk, diens staf en de militairen van de Leidse Kok- school heeft de opbrengst van deze collecte zich in de laatste jaren steeds in stijgende lijn bewogen en de verwachtingen zijn ook voor dit jaar weer hoog gespannen, al wordt het steeds moeilijker de resultaten van vorige jaren te evenaren, laat staan te overtreffen. In onze stad wordt de huis-aan- huis collecte vandaag en morgen ge houden. Zaterdag vindt de grote straatcollecte plaats, waaraan in de middaguren de drumband van de Na tionale Reserve muzikale luister zal bijzetten door een rondgang door de binnenstad. Dank zij de medewer king van de burgemeesters der om liggende gemeenten en de inschake ling der plaatselijke comités, zal de ze activiteit der GMF, zich ook uit strekken tot de omgeving van Leiden A.s. Donderdag zal een beroep wor den gedaan op de steun van de bur gerij van Leiderdorp, Noordwijk, Noord wij kerhout, Sassenheim, War mond en Zoeterwoude, terwijl a.s. Vrijdag Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg aan de beurt zijn. Vanzelf sprekend wordt de deelneming van burger-collectanten aan deze inzame ling op de hoogste prijs gesteld. Wat de straatcollecte in onze stad betreft, zijn collectanten a.s. Zater dagmorgen vanaf kwart over acht in de Dcelenkazernc (ingang Rembrand straat) hartelijk welkom, JAARVERGADERING SELSKIP „FRIJSLAN" In de prettige sfeer, die deze bij eenkomsten altijd kenmerken, werd gisteravond in de Jacobazaal van „Den Burcht" de jiergearkomste (jaarvergadering) van het Selskip „Frijslan" gehouden. Na de opening door de voorzitter, de heer Lijsinga, werden de verschillende agendapun ten in vlot tempo afgehandeld. De secretaresse, mej. E. Bos, en de pen ningmeester, de heer L. Boerstra, la zen de jaarverslagen voor. Het le dental bedraagt op het moment 195, terwijl er in de kas een saldo is van ongeveer 400 gulden, hoewel het ver slagjaar een tekort heeft opgeleverd. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende leden, de heren Boerstra cn Louwrier, ge kozen de heer Roodbergen en mevr. Soldaat. LISSE (dc Engel) Kerkveiling Gisteravond werd in het parochiehuis aan de Beekbrug de jaarlijkse bollenveiling gehouden die met het oog op het jubileum van de parochie, een bijzonder karakter had. Ruim 200 inzendingen werden ten overstaande van notaris v. Pinx- ster door employé's van de HBG ge veild, die de som van 14.500 op brachten. KATWIJK AAN DEN RIJN Bromfiets gestolen. Bij de heer N. in de Nieuwstraat hebben onge node gasten een bromfiets gestolen. Luxor: „Opgepast: zakkenrollers", 18 jaar. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Wat gebeurde er met Hitier?" 18 jaar. Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Marktberichten LEIDEN, 15 Juni. Vette varkens. Aanvoer 332 vette varkens. Note ring: zware 1.92—1.90. lichte 1.82 1.88, slagersvarkens 1.93—1.90, zeugen 1.551.65 per kg. levend gewicht. Handel stug, afloop slepend. 13 nuchtere kalveren 30—55 per kg. levend gewicht 1.00—1.30. BODEGRAVEN, 15 Juni Kaas. Aangevoerd 205 partij. Prijzen: eerste soort 2.05—2.13, tweede soort 1.95 —2.04, extra 2.28 per kg. Dc handel was kalm. ROTTFRDAM, 15 Juni. Vee. Aangevoerd 4032 (5864) stuks, waar van 500 vette koeien, 941 (432) ge- bruiksvee. 120 vette kalveren, 260 (131) graskalveren, 1053 nuchtere kalveren, 150 varkens, 232 biggen, 157 paarden, 37 veulens, 78 schapen of lammeren, 457 weide-zuiglammeren, 47 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.85—3.05, 2.70—2.85, 2.20 —2.55, en vette kalveren 2.55—2.65. 2.35—2.15, 2.00—2.15 per kg. le vend gewicht; graskalveren 440— 340230; nuchtere kalveren 55 5044; biggen 70—6048 per stuk; slachtpaarden 2.00—1.951.85 per kg. levend gewicht; veulens f 350 250150. schapen 135115—95^ weide-zuiglammeren 70—60—50; kalf- en melkkoeien 1150975 825, varekoeien 800700—585; vaar zen 850700570; pinken f 580 480370 per stuk. Vette koeien aan voer redelijk, handel kalm, prijzen als gisteren, prima's boven notering; vette kalveren aanvoer als vorige week, handel levendig, prijzen sta biel; graskalveren aanvoer ruimer

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3