S)e CcidóeSoti/Yatif De ijskast staat te Genéve reeds klaar Wanneer gaat Genève Indonesië hamstert de ijskast in 1 Churchill lid van de Orde van de kouseband Een kleurige plechtigheid H. Vader naar Castel Gandolfo Belgische valsemunters maakten biljetten van h 100.- België stopt tomatenimport Ongeregeldheden in Columbia In Amerika loeiden de luchtalarm-sirenes Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 DINSDAG 15 JUNI 1954 45ste JAARGANG No. 13219 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DE BELASTING HERZIENING 1953 n. In het voorafgaande artikel gaven we enkele 'beschouwingen betreffen de een tweetal wijzigingen, welke het belastingplan 1953 inhouden, thans willen wij de volgende punten eens nader in het kort bekijken. 3o. De verlaging Vennootschaps belasting. De verlaging van het tarief van de Vennootschapsbelasting is maar ma tig en bedraagt slechts enkele per centen. Vóór 1953 was de heffing 4552 pet. Thans wordt dit 42 y246 pet. Voorlopig geldt het nieuwe ta rief voor twee jaar. Na 1954 zal de regering overwegen of een geheel nieuw tarief ingesteld wordt, dan wel het oude zal herleven. Men is dus voornemens de heffing voorlo pig nog zeer hoog te houden. Dit zal zeker geen grote stimulans zijn voor de bevordering van de investerin gen, die de regering met het com plex van maatregelen beoogt. 4o. Afschaffing van de extra-in komstenbelasting op winsten. Evenals de vroegere Onderne mingsbelasting heeft de ondernemer ook deze extra-winstbelasting, inge voerd in 1951, steeds als zeer onbil lijk aangevoeld. Met ingang van 1953 is deze heffing weer verdwe nen. Het zal tevens wel de laatste keer'zijn, dat een dergelijke belas ting op de ondernemers werd gelegd. 5o. Afschaffing van de belasting op speculatiewinsten. Ook deze belasting bestaat vanaf 1953 niet meer. De buiten bedrijf behaalde vaak fictieve specu latie-inkomsten zijn dus nu vrij. Het was al gebleken, dat de belasting in de practijk dikwijls moeilijk consta teerbaar was. Ook de belegger had nogal wat bezwaren tegen de hef- ring. 6o. Vrijsteling van 5000 Over drachtswinst. Deze belangrijke vrijstelling is bij nota van wijzigingen alsnog in de belastingherziening opgenomen. Ze heeft betrekking op de winst bij overlijden en op de overdrachts- of liquidatiewinst, welke tot 1953 ge heel werd belast maar een bijzonder tarief. Van de winst, die een onder nemer bij overdracht of liquidatie van zijn bedrijf maakt, zal voortaan ƒ5000,zijn vrijgesteld. Bij gedeel telijke overdracht of liquidatie be draagt de vrijstelling een evenredig deel van ƒ5000, 7o. Verlaging van de Commissa- rissenbelasting. Ook deze wijziging is bij nota van wijziging alsnog opgenomen. De grens van belastbaarheid van het door commissarissen van N.V.'s geno ten loon is verhoogd van 100,tot 1000,Dit betekent een verlaging van 180, 8o. Commissarisloon als bedrijfs kosten. Thans kunnen de N.V.'s als onkos ten aanmerken de salarissen en aan delen in de winst (tantièmes) aan commissarissen, alsmede aan bestuur ders en personeel. Tot 1953 was zulks niet mogeiijk. 9o. Uitbreiding van de termijn van Verliescompensatie. De termijn voor de compensatie van verliezen van vroegere jaren is zowel voor de Inkomstenbelasting als voor de Venn.sch.belasting met in gang van 1953 verlengd van vier tot zes jaren. Tevens is voor het eerst (bij man dement van de heer Lucas) de zoge naamde carry-back ingevoerd. Dit betekent, dat voor het eerst een ver lies van een bepaald jaar verrekend kan worden met het voorafgaande jaar. Het gevolg hiervan is dat in zo'n geval teruggaaf van belasting moet worden gegeven over het jaar, voorafgaande aan het verliesjaar. Die kan voor het eerst geschieden op de aanslagen over 1953 als 1954 een ver liesjaar is. Deze regeling zal niet al tijd in het voordeel van de belasting plichtige zijn. Zo zal hij de carry back niet vragen als er voor het ver liesjaar een klein winst jaar ligt en daarna een groot. lOo. Compensatie aankoop-verlie zen nieuwe bedrijven. Als een geheel nieuwe wijziging, die reeds ingaan zal op 1 Januari 1953, krijgen nieuwe bedrijven de bevoegd heid om de geleden verliezen van de eerste zes jaar na de oprichting, on beperkt met latere winsten te verre kenen. Deze regeling geldt slechts voor de bedrijven, die na 31 Decem ber 1952 gesticht zijn. Practisch wordt van deze bedrijven niet eer der belasting naar de winst geheven, dan nadat er per saldo een batig be drijfsresultaat bereikt is. Nu zal ook het volle profijt van de vervroegde afschrijvingen kunnen worden geno ten, terwijl ook voorkomen wordt, dat de tegemoetkoming van de vijf maal vier-percent-aftrek van de nieu we aanschaffingen volkomen illusoir zou kunnen worden. Wij zijn zeer summier gebleven in de uiteenzetting van de bedoeling van de omvangrijke en vaak ingewik kelde inhoud van de laatste belas tingherziening. We meenden echter, dat het aanbeveling verdiende de vele wijzigingen hier nog eens ten volle te memoreren. F. D. Zelfs Eden ziet er geen gat meer in Het lot van de Geneefse conferentie lijkt bezegeld, nu zelfs minister Eden de moed begint te verliezen. Eden heeft altijd gepoogd te bemiddelen en te plooien en heeft steeds middelen weten te vinden om vastgelopen bespre kingen weer vlot te krijgen. Gisteren heeft Eden voorgesteld de besprekin gen voorzover ze Indo-China betreffen op te schorten en in de ijskast te zetten. Wat het tweede deel van de Geneefse besprekingen betreft, die over Korea, daarvan is iedereen overtuigd dat er niets meer te zeggen valt. MOLOTOF WEL NIET NAAR HUIS. Nu het Westen over „naar huis gaan" gaat praten, geeft Molotof blijk de besprekingen te willen voortzetten. Dit bleek uit zijn soepe ler houding aan de conferentietafel gistermiddag, toen een nieuwe zit ting aan Indo-China werd gewijd), waarbij hij zelfs enkele niet onbe langrijke concessies deed. De Sovjet-minister verklaarde zich bereid zijn eis, dat in de neutra le commissie van toezicht op het be stand een recht van veto moet zijn te verzachten. In bepaalde gevallen zouden besluiten in de commissie bij meerderheid van stemmen kunnen worden genomen, meende hij. Maar de Russische minister onder streepte, dat de communisten niet wensen af te zien van hun eis, dat de helft der landen, die in de commis sie zijn vertegenwoordigd, commu nistische staten moeten zijn. Doch al willen de communisten „hun" conferentie nog wat rekken, in Genève is iedereen ervan over tuigd, dat de conferentie op haar laatste benen loopt. Niet verdaagd zullen worden de besprekingen tussen militaire ver tegenwoordigers van Frankrijk en de Vietminh, over de regeling van een bestand in Indo-China. Deze wor den eveneens te Genève gehouden en hebben reeds enige vorderingen opgeleverd. Uit conferentiekringen wordt ver nomen, dat ook de Franse delegatie er op aandrong, de besprekingen voort te zetten in de hoop, dat er spoedig een nieuwe regering in Pa rijs zou worden gevormd. In Indonesië zijn de handelaren op grote schaal begonnen met het oppot ten van voorraden, zo blijkt uit een Antarabericht. Verontrust over deze stagnatie in het goederenverkeer, hebben de auto riteiten besloten maatregelen te ne men. Zaterdag werd een bijeenkomst ge houden, waaraan de procureur-gene raal Soeprapto, de vertegenwoordi gers van het Openbaar Ministerie bij de verschillende provinciale gerechts hoven, hoge politie-autoriteiten en ambtenaren van verschillende rijks diensten, deelnamen. Als resultaat van deze conferentie werden aan de bevoegde organen instructies gezonden om de bestaande wetsbepalingen streng toe te passen en nieuwe maatregelen voor te stel len, indien deze nodig zouden blij ken. Z.H. de Paus zal in de avond van 30 Juni Rome verlaten om voor enige maanden zijn intrek te nemen in de Pauselijke zomerresidentie Castel Gandolfo. Op 28 Juni, vigilie van het feest van de H.H. Apostelen Petrus en Pau- lus, zal de H. Vader, volgens tradi tie in de St. Pieter op het graf van de H. Petrus gaan bidden en de pal lia wijden. Sir Winston Churchill knielde gis teren voor zijn jonge koningin in de historische St. George-kapel te Wind sor en werd door haar begiftigd met de gouden onderscheidingstekenen van de Orde van de Kouseband een broederschap van ridderlijkheid, die werd geïnspireerd door de legen darische koning Arthur en de ridders van de Tafelronde. Het lidmaatschap in de Orde van de Kouseband is beperkt tot 26 rid ders. Het is de hoogste onderschei ding, die een Engelse monarch kan verlenen. Reeds verleden jaar is Churchill benoemd tot lid van deze Orde, doch de plechtige investituur was uitgesteld in verband met de reis van de ko ningin. De koningin, als hoofd der Orde, droeg en fluwelen baret, met een veer versierd. Twintig ridders, waar onder haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, schreden achter haar in de optocht langs een route, die was afgezet door een erewacht van de Life Guards, in ceremonieel uniform Politiek doel ais voorwendsel Voor het Assisenhof te Luik is gis teren een begin gemaakt met de be handeling van de zaak der valse bankbiljetten van honderd gulden, een affaire, die nog van 1949 dateert, doch gezien het uitgebreide vooron derzoek er zijn niet minder dan 35 beklaagden eerst thans kon voor komen. Op 30 September arresteerde de Nederlandse recherche te Den Haag de 23-jarige M. uit Luik, die betrapt was op het uitgeven van een vals biljet van honderd gulden. Uit de door de Belgische en Nederlandse re cherche ingestelde onderzoek bleek al spoedig, dat M. deel uitmaakte van een bende valse munters en het zijn bijzondere taak was de valse bank biljetten te plaatsen. Binnen korte tijd slaagde de politie er in de ge hele bende, waartoe verscheidene personen uit de betere kringen van de Luikse burgerij behoorden, op te rollen. De gearresteerden hadden al len hetzelfde fantastische verhaal op te dissen: het namaken van de bil jetten van honderd gulden zou eigen lijk een bepaald doel hebben gehad, n.l. het verkrijgen van geld voor de aankoop van een offset-machine van fr. 700.000, waarop valse peseta's ge drukt zouden kunnen worden. Een bekend avonturier, Hector R., die zich liet doorgaan voor een agent van de Engelse geheime dienst, was na melijk van plan, zo luidt het verhaal, in samenwerking met ingenieur S. en notaris L. uit Luik verscheidene mil- liarden peseta's aan te maken en deze dan Spanje binnen te smokkelen. Op deze wijze verwachtten zij een eco nomische crisis te kunnen verwekken en aldus het regiem van Franco ten val te brengen. Het behoeft geen be toog, dat de justitie weinig geloof hecht aan deze verklaring. Notaris L. stelde een grote som geld ter beschikking voor de onderneming en hij wist zich de medewerking te verzekeren van de nodige vaklieden. Vast is komen te staan, dat in een drukkerij in de Gretrystraat te Luik in een vrij korte periode een bedrag van 15 millioen gulden aan bankbil jetten van 100 gulden werd vervaar digd. Verscheidene Luikenaars wer den bereid gevonden de goed nage maakte guldens in omloop te bren gen. Het was een heel winst gevend zaakje, want voor ieder brief je van 100 gulden behoefde men slechts ƒ22.50 neer te leggen. Toen M. zich in 1949, vergezeld van een zekere B., zich opnieuw naar Neder land begaven zij hadden hier reeds verscheidene biljetten van de hand gedaan hadden zij 351 biljetten van honderd gulden bij zich. M. kon op heterdaad betrapt worden, doch B. wist te ontsnappen. Naast deze eerste bende valse mun ters werkte echter nog een tweede groep, waarvan verscheidene leden ook deel uitmaakten van de eerste. Aan het hoofd hiervan stond een ze kere Antonius P. en Mathias M. uit Maastricht, beide Nederlanders. De graficus A. en de fotograaf Victor B. vervaardigden de cliché's voor de honderd-guldenbiljetten en deze wer den hierna gedrukt door Alphonse D. uit Luik. Deze bende vervaardigde ongeveer 2500 biljetten van 100 gul den. Uit het onderzoek in deze zaak is gebleken, dat de valse munters ook biljetten van fr. 500 en van 100 mark maakten, toeristen-chèques, benzine bons en zelfs valse paspoorten. met de grote kolbakken van beren huiden. In de stoet liepen ook de koningin moeder, een „lady of the Garter", de hertog van Gloucester, de hertog vani Norfolk, de graaf van Athlone, de graaf van Halifax, de graaf van Cla rendon, de hertog van Beaufort, de markies van Exeter, graaf Stanhope, de markies van Zetland, de markies van Salisbury, de hertog van Welling ton. Ook enige buitenlanders van vor- stelijken bloede, zoals prinses Wilhel- rnina en de koningin van Noorwegen en Denemarken, zijn in de Orde van de Kouseband, die het befaamde de vies voert „Honi soit qui mal y pense" (wee hem, die er kwaad van denkt), opgenomen. Churchill is de enige burger-ridder en dat heeft aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat hij door thans de onderscheiding, die hij, vlak na de jongste oorlog van de hand wees, te aanvaarden, ook ander geweigerd eerbetoon aan het einde van zijn politieke loopbaan wel in ontvangst wil nemen, als een verheffing in de adelstand, waardoor hij het Lager huis zou moeten verwisselen voor een plaats in het Hogerhuis. Bevroren dieren herleefden Drie geleerden zijn er in geslaagd warmbloedige dieren tot ongeveer vijf graden onder nul te bevriezen en binnen twee uur weer tot leven te brengen en rond te laten lopen. De experimenten werden uitge voerd door dr. Parkes, hoofd van de afdeling experimenten biologie van het nationaal instituut voor medisch onderzoek, en twee assistenten. In wetenschappelijke kringen is men altijd van mening geweest, dat dieren bij afkoeling tot vijftien gra den stierven. Maar het was thans ge lukt de dieren gedurende veertig mi nuten op vijf graden onder nul te houden. Er is alleen nog geëxperi menteerd met hamsters. Vijfvoudige heiligverklaring te Rome Naar schatting 200.000 gelovigen hebben de vijfvoudige heiligverklaring door Z. H. de Paus op het St. Pietersplein te Rome bijgewoond. Na de open luchtplechtigheid zegent Z. H. de Paus de menigte, terwijl hij wordt terug gedragen naar het Vaticaan. Bij de uitvoering van het Benelux- protocol over de invoer van land- en tuinbouwproducten hebben zich op nieuw moeilijkheden voorgedaan. De Belgische regering heeft n.l. aldus meldt de „Telegraaf" evenals vorig jaar, zwichtend voor de aandrang, van de Belgische tuinbouwers, de invoer van Nederlandse tomaten geheel stopgezet. Deze maatregel is in strijd met het protocol dat slechts voorziet in de mogelijkheid van een minimum-in voerprijs en een heffing. De Belgische tuinders achten de invoerheffing van 60 cent per kilo onvoldoende om de Nederlandse con currentie het hoofd te bieden. De Ne derlandse tuinders denken er anders over en vinden dat de winkelprijs in België van f 2.50 per kilo genoeg ruimte laat voor concurrentie. In Nederlandse kringen is men van mening, dat men van België meer medewerking bij de uitvoering van de Benelux-accoorden zou mogen ver wachten. België verbood vorig jaar herfst ook de invoer van Nederlandse peren en appelen. Men vindt zo'n importstop zeker niet passen in het kader van een goede Benelux-sfeer. Du»ts invoerrecht op eieren De Westduitse minister van Land bouw en Voedselvoorziening, Heinrich Luebke, heeft zich tegen een veranderlijk percentage voor het in voerrecht op eieren uitgesproken. De Duitse consumenten hadden geprotes Millioenen Amerikanen en Canade zen zochten dekking tegen een lucht- Bovenstaande foto toont straatgevochten tussen studenten en militairen tijdens een demonstratie volgens de berichten geïnspireerd door de com munisten te Bogota. Minstens vijftien personen werden gedood en veer tig gewond, toen de soldaten het vuur openden op de demonstranten. teerd tegen dit door de belanghebben den verlangde stelsel, volgens het welk bij dalende prijzen het invoer recht verhoogd en bij stijgende prij zen verlaagd zou worden. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, zal de minister aan het kabinet voorstellen het ad-valorem invoerrecht voor het gehele jaar vast te stellen op 15 procent, zoals ook oorspronkelijk in de bedoeling leg. Verlaging gedurende de wintermaan den tot 5 pi'ocent zou dan vervallen. Regeringsuitwisseling in Vietnam Prins Buu Loc, de premier van (Fransgezind) Vietnam, heeft aan keizer Bao Dai meegedeeld, dat hij in de loop van deze week het ontslag van zijn kabinet wenst aan te bieden. Nu hij er in geslaagd is, met Frank rijk nieuwe overeenkomsten betref fende de onafhankelijkheid vr|> zijn land te sluiten, acht hij het ogenblik gekomen, de regering van Vietnam in handen te leggen van „nieuwe mannen, wier liefde voor vaderland en onafhankelijkheid boven alle twij fel verheven is". Men verklaart, dat de leider der katholieke nationalisten, Ngo Dinh Diem, tijdens een onderhoud, dat hij in Frankrijk voerde met keizer Bao Dai, de bereidheid te kennen heeft gegeven als formateur van een nieuw kabinet op te treden. Eisenhower vluchtte in schuilkelder ning van de burgerlijke verdediging op het Amerikaanse continent aan- kondigden. Bij de oefening werd veronder steld, dat 54 Amerikaanse en Cana dese steden van Puerto Rico tot Ha waii het doelwit waren van vijande lijke bommenwerpers en dat deze grote schade hadden aangericht. In New York kwamen (op papier) door drie atoombommen op verschillende delen van de stad „2.175.000 mensen om het leven", terwijl „800.000 wer den gewond". Washington werd „to taal vernietigd". De medewerking van het publiek was voor het merendeel zeer goed, hoewel de mannen van de burgerlij ke verdediging hier en daar last had den van mensen, die in de deurope ningen het schouwspel gadesloegen. Het drukke verkeer in New York stond gedurende tien minuten volko men stil en in alle wolkenkrabbers waren luchtbeschermingsploegen druk in de weer met het redden van slachtoffers. In sommige plaatsen echter trad het alarmsysteem niet op tijd in wer king, zodat men op een gegeven mo ment in het Pentagon niet wist of de oefening nu begonnen was of niet. President Eisenhower ging even wel, zodra de sirenes in Washington loeiden, aan het hoofd van de gehele staf in het Witte Huis naar de schuil kelder, waar hij gedurende de tien minuten, dat de oefening duurde, bleef zitten werken. De schuilkelder is voorzien van werk- en slaapka mers en wordt bewaakt door leden van de Amerikaanse veiligheids dienst. (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te tien uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met voorna melijk in het Noorden van het land wat lichte regen'of mot regen. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Minder; koude nacht, morgen ongeveer; dezelfde middagtemperaturen als vandaag. 16 Juni: zon op 4.19 en onder 21.02; maan op 21.25 en onder 3.52 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM half bew. 15 C. OSLO zwaar bew. 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM onbewolkt 14 LONDEN half bew. 19 LUXEMBURG onbewolkt 14 PARIJS licht bew. 15 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE geheel bew. GENEVE onbewolkt 20 ZURICH nevel ,i LOCARNO zwaar bew. 24 BERLIJN half bew. 22 FRANKFORT nevel 20 MUNCHEN regen 17 WENEN geheel bew. 25 INNSBRUCK regen 17 AJACCIO regen 29 MALLORCA half bew. 23 Korreltje Rust is goed, maar de verveling is x nauw mee verwant.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1