az/C>UM>clóc(Soi4/ï£l/Hi ["watnü;i Dertien minuten maakten Zaterdagmiddag van de Friese tweeling twee een-lingen Frankrijk stortte zich in een nieuwe crisis Malenkof wil wel Panorama uit opstijgende ballon met lichtste cameraman Mendes-France als kabinetsformateur aangezocht „Amerikaanse spionnen" Vijfvoudige heiligverklaringteRome H. Vader stipt op tijd I,MAANDAG 14 JUNI 1954 /B if* H 1 tLf 45ste JAARGANG NO. 13218 Directeur: c m v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Marianne j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Een vlotverlopen en succesvolle operatie bracht einde van maandenlange spanning NADAT MOEDER NATUUR enkele maanden geleden Nederland een ver rassing bezorgde door voor de verandering een Fries gezin met een aaneengegroeide tweeling te verrijken, heeft Nederland een beetje in span ning geleefd, hoe dit niet alleen in ons land maar over de gehele wereld zeldzame geval zich zou ontwikkelen en de spanning steeg, toen n staf me dici bekend maakte, dat de tweede, week van Juni langs operatieve weg gepoogd zou worden de beide meisjes een afzonderlijk leven te bezorgen. Deze spanning zinkt echter volledig in het niet bij de ban, die de direct betrokkenen gevangen hield. Wekenlang van te voren hebben doktoren gestudeerd en mogelijkheden besproken; buitenlandse collegae, die een der gelijke operatie al eens verricht hadden, werden geconsulteerd; schetsen kwamen op papier te staan en tijdschema's werden uitgerekend. Nadat deze voorbereidende werkzaamheden verricht waren, werd het Leeuwarder ziekenhuis, waar de operatie zou geschieden, in staat van ge- ledheid gebracht; verpleegsters werden speciaal geïnstrueerd; een uitge breid instrumentarium kwam de operatiezaal verrijken en tenslotte moest alles in de zaal groen gemaakt worden, omdat de medische wereld uit stu die-overwegingen een film zou opnemen, die een volledig groene achter grond vereiste. haren met elkaar. Ook het voeden gaat thans op geheel normale wijze. De kindertjes krijgen reeds verdun de melk. „Wij hebben gebeden en gedankt". En Zondagmorgen was ook vader De Vries weer een beetje op verhaal gekomen. „Wij hebben al deze maan den van voorbereiding in grote span ning geleefd. Wij hebben zeer gebe den en gesmeekt en gisteren God ge dankt voor het behoud van onze meisjes. Maar daarnaast past ons grote erkentelijkheid jegens de dok toren, zusters en allen, die iets met onze beide meisjes te maken heb ben gehad. Twee nachten hebben mijn vrouw en ik niet geslapen, maar nu is althans voorshands de spanning geweken. De Leeuwarder doktoren hebben hedenochtend om 9 uur het volgende communiqué uitgegeven: De Friese tweeling maakt het naar omstandig- heden redelijk wel. De meisjes heb- I ben een rustige nacht gehad en I Folkje lachte de zusters reeds toe. CANADESE SIAMESE TWEELING Een verleden week Donderdag in St. Boniface in de Canadese provin cie Manitoba geboren Siamese twee ling heeft het er slechter afgebracht dan onze Friese Siameesjes; zij zijn Zondag in een couveuse overleden. De beide jongens, die een gemeen schappelijk bekken hadden en ver scheidene belangrijke organen moes ten delen, zijn tegelijkertijd overle den, aldus deelde een arts mede. De overleden Siamese tweeling maakte deel uit van een drieling. Het derde kind, ook een jongen, maakt het heel goed. De Russische premier, Georgi Ma lenkof heeft verklaard, dat Rusland een verzoek van West-Duitsland voor het aanknopen van economische en culturele betrekkingen met de Sovjet-Unie „welwillend in overwe ging" zal nemen, aldus het officiële Russische blad de „Pravda". De Oostduitse premier Grotewohl bracht deze kwestie Vrijdag tijdens een afscheidsbezoek aan Malenkof in het Kremlin op het tapijt, waarna de Russische premier antwoordde, dat een dergelijk verzoek met aan dacht zou worden behandeld, wan neer deze betrekkingen in het belang van beide partijen zouden zijn, de oplossing van het Duitse probleem zouden bespoedigen en de vrede in Europa zouden versterken. Europese televisie-uitzending Wanneer vanmiddag omstreeks vijf uur H.M. de Koningin de speeltuin „Oud-Naarden, vlak aan het Zuider- Men geeft hem weinig kans van slagen Frankrijk beleeft zijn negentiende kabinetscrisis sinds de oorlog: Zaterdag heeft het kabinet-Laniel aan president Coty zijn ontslag aangeboden, nadat de Nationale Vergadering met 306 tegen 293 steramen de door de regering ingediende motie van vertrouwen in zake het Indo-Chinese beleid had ver worpen. De Franse president Coty heeft Zondag het ontslag van Laniel aan vaard en de links-radicaal Pierre MendesFrance, de voornaamste oppo sant van de Zaterdag gevallen regering, verzocht de kabinets formatie op zich te nemen. Men geeft Mendes-France weinig kans van slagen, doch des alniettemin heeft hij de opdracht aanvaard. Mendes-Frajice is sinds lange tijd voorstander van directe onderhandelingen met de Vietminh-leider Ho Tsji Minh, „zolang er nog tijd voor is." In Bonn beschouwt men de neder laag van Laniel als een ernstige tegenslag voor Adenauer. Men meent, dat de ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap door Frankrijk nu verder weg is dan ooit. Zaterdagmiddag was alles in ge reedheid om de grote gebeurtenis te laten geschieden; verpleegsters liepen rond in groene uniformen, politie mannen bewaakten de gangen van het ziekenhuis om nieuwsgierigen Op een afstand te houden; persmensen in grote getale waaronder een apart legertje buitenlandse bele gerde het ziekenhuis en omstreeks half twee arriverden de zenuwachti ge ouders. Kort daarop kwamen ook de zes doktoren, de filmmensen en enkele studiemensen in het zieken huis en nadat alle 35 personen, die direct of indirect aan de operatie zouden medewerken de groene zaal bereikt en zich op de te voren be paalde plaats opgesteld hadden, dien de dr. D. W. Swijgman óm drie mi nuten over half drie de narcose toe. De operatie. Tsjitske was het eerste ln slaap, maar Folkje die sinds de geboorte de levendigste van de twee is ge weest deed er iets langer over. Zij bracht, echter liet tijdsche na niet in de wa: en om vijf voor half vier kon de eerste huidsnede gege ven worden Camera's snorden, zekere handen werkten gestadig door, verpleegsters liepen geruisloos heen en weer; der tien minuten later was het eerste ge deelte van de operatie achter de rug, de tweeling was gescheiden. Bij de wonderen, die elders Op de wereld een dergelijke operatie onder gingen, verliep de behandeling tot zover meestal goed, maar nadat de baby's gescheiden zijn, moet blijken of zij een zelfstandig leven kunnen leiden. Zoals men zich zal herinne ren, baarde vooral de leververbin ding de betrokken medici grote zor gen, maar tijdens de operatie bleek, dat deze binding minder uitgebreid en hecht was, dan men aanvankelijk verondersteld had. Zoals een der doktoren naderhand verklaarde, verliep de operatie vlot en deden zich geen complicaties voor. Ontevreden dametjes. Nadat te 8 minuten over half vier de scheiding een feit geworden was, werden de meisjes op afzonderlijke tafels verder geholpen en precies om kwart over vier kon de ver- pleegster de meisjes in afzonderlijke j bedjes leggen, springlevend en zonder 1 direct levensgevaar. De camera stopte, de zaal ging open en de leider van de chirurgen- j groep, dr. H. L. Straat, begaf zich on middellijk naar de vader van de tweeling, die in het ziekenhuis in grote spanning de uitslag verbeidde, j Een opgeluchte vader kon even later I De Friese tweeling de Vries vóór de scheiding: rechts Tjitske en links: Folkje. zijn vrouw gelukkig maken en ten bewijze, dat zij werkelijk springle vend waren, hadden Folkje en Tsjits ke ondertussen zo'n kabaal gemaakt over het feit, dat zij niet bij elkaar lagen, dat de bedjes naast elkaar ge plaatst werden. Met dit lits-jumeaux konden de dametjes zich accoord ver klaren en rustig gingen zij hun eer ste zelfstandige slaapje doen. Als iedere andere baby. De nacht van Zaterdag op Zondag verliep zonder moeilijkheden en 13 uur na de scheiding, kon dr. Haykens tot zijn grote vreugde meedelen, dat de beide meisjes onafhankelijk van elkaar zullen kunnen voortleven. Pit was een grote vreugde voor de me dici, maar als vanzelfsprekend nog groter en verblijdender nieuws voor de vader en moedler; nu was de spanning geweken en de kindertjes leven ieder hun eigen bestaan. Na de scheiding zijn er even moeilijkheden met een van de meisjes -geweest, maar ook die zijn overwonnen en nu leven zij als iedere andere baby van die leeftijd. Zij kraaien en schreeu wen, spelen met een popje of pluk- De moeder van de Friese tweeling, die Zaterdag in Leeuwarden geschei den is, mevrouw de Vries met haar twee zoontjes Geert (links) Douwe. FORMEEL NIET, PRACTISCH WEL Formeel was Laniel niet tot af treden verplicht. De grondwet eist aftreden alleen, wanneer tegen de regering een meerderheid van 314 stemmen wordt uitgebracht. Waar schijnlijk is er nog overwogen het kabinet ondanks zijn nederlaag in het parlement te doen aanblijven. Dit werd Laniel echter onmogelijk gemaakt, doordat de acht radicaal socialisten in zijn kabinet afzonder lijk ontslag dreigden te nemen. Toen de ministers het Elysée, de woning van president Coty, verlie- Het Sowjet-Russische partijblad „Prawda" meldt, dat het hoogge rechtshof van de Sovjet-Unie twee „Amerikaanse spionnen" tot 25 verbeteringskamp heeft veroordeeld. Zij zouden in West-Duistland op geleid zijn door agenten van de Ame rikaanse geheime dienst. Het blad zegt, dat de mannen ir een Noors vliegtuig naar de Noors- Russische grens zijn gebracht en de Sowjet-Unie zijn binnengesmokkeld met de hulp van de Noorse grens- autoriteiten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de beschul diging, dat de twee veroordeelden door Amerika opgeleide spionnen zijn „absurd" genoemd. ten, maakten zij bekend, dat zij en bloc waren afgetreden. De uitzich ten op een vlotte kabinetsformatie zijn hopelozer dan ooit. Zo betwij felt men ernstig of Mendes-France de benodigde 314 stemmen op zich zou kunnen verenigen. De Gaullis ten eisen een regering van nationa le eenheid onder generaal de Gaul- leeen gloeiende onmogelijkheid. De ministers van de MRP hebben te kennen gegeven, dat hun partij geen steun zal geven aan een premier, die de buitenlandse politiek wil wijzi gen. Dit wordt beschouwd als een waarschuwing tegen een poging om het Europese leger te schrappen. Maar juist hierom hadden de Gaul listen Laniel in de steek gelaten. Zo is het spel van loven en bieden het spel van touwtrekken weer be gonnen. Kamerontbinding ware tech nisch mogelijk geweest, doch daar over spreekt men niet meer. De hui dige volksvertegenwoordiging kan nauwelijks een andere combinatie opleveren, dan die nu ten val is ge bracht. De volgende regering zal daarom niet veel kunnen verschillen van de vorige. Wat de consequenties zullen zijn voor de Indo-Chinese politiek en de Geneefse conferentie valt onder de ze omstandigheden niet te bepalen. zeestrand, zal betreden en daar be groet wordt door een glijbaan rat sende jongens en meisjes, die afkom- stik zijn uit landen achter het IJze ren Gordijn en in ons land tijdelijk een gastvrij verblijf vinden, zullen millioenen televisiebezitters in ne gen Europese landen dit vriendelijk tafereeltje kunnen aanschouwen. Maar zij krijgen nog veel meer te zien in dit typisch Nederlands pro gramma, onderdeel van de inter- Europese televisie-uitwisseling. Voor ruim honderd in ons land ver blijvende vluchtelingetjes, die hier voor geselecteerd werden door de „Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht, is onder de titel „Een feest ver van huis" een echt Hollands speeltuinfes tijn geschapen, zoals de buitenland- ders dit nauwelijks kunnen. In dit programma is o.a. ook een ballet op genomen. Regen spelbreker? Het programma ïfrordt geopend met panprama-opanmen uit een aan een kabel opstijgende luchtballon van de Haagse balloriclub, bemand door me vrouw Boesman en de lichtste aller cameramensen. Bij gunstige weers omstandigheden zal de stijgende bal lon, nagezwaaid door alle kinderen, het einde van Nederlands bijdrage aan de Intereuropese televisie-uitwis seling bijn. Tientallen P.T.T.- en te levisie-technici zullen dan een zucht van verlichting slaken, omdat een tijd van maandenlang hard werken ten einde is. En naar men hoopt vooral tot een goed einde is gebracht. Een van de programmapunten ls het ballet van Sonja Gaskell, dat een voorstelling zal geven van „Het ver zonken dorp", en waarvan we hier de repetitie zien. 200 000 pelgrims op het St. Pietersplein Tienduizenden katholieken zijn Zaterdagavond op het St. Pieters plein getuige geweest van een groot se plechtigheid tijdens welke de Hei lige Vader vijf zaligen heilig ver klaarde. De grote martelaar Chanel, een van de vijf nieuwe heiligen, had vele pelgrims uit Frankrijk en Italië getrokken. De heilige Del Bufalo uit Rome had de bijzondere aandacht ban vele Romeinen. De heilige Pig- natelli uit Spanje bracht duizenden Spanjaarden en een officiële Spaan se missie naar Vaticaanstad, voor de heilige Rosa di Crocifissa waren de gelovigen uit het bisdom Brescia en' duizenden leden van de door haar gestichte congregatie gekomen en de vijftienjarige Dominico Savio, een van de leerlingen van Don Bosco, had tienduizenden leerlingen van Sale- siaanse instituten in Italië en Frank rijk naar het St. Pietersplein ge voerd. Toen de Heilige Vader kort na ze§ uur het St. Pietersplein werd opge dragen, brachten de naar schatting 200.000 gelovigen hem een geweldige ovatie die voortduurde totdat hij de trappen van de kerk had bereikt en de aloude ceremonies een aanvang namen. In de indrukwekkende pro cessie die de Paus vergezelde liepen meer dan honderd bisschoppen en abten in vol ornaat, alsmede 18 kar dinalen mee. Vijf grote vaandels met de afbeeldingen van de nieuwe hei ligen werden in de stoet meegedra gen. Na de heiligverklaring wees de Paus de dagen aan waarop de fees ten van de nieuwe heiligen vallen: H. Chanel op 28 April, H. Pignatelli 15 November, H. del Bufalo op 28 December, H. Savio op 9 Maart en H. Maria di Crocifisso op 15 Decem ber. Met krachtige, doch soms van emo tie trillende stem, hield de H. Vader een toespraak, die twintig minuten duurde en waarin hij een korte le vensbeschrijving gaf van de vijf hei ligen. Hij wees er op, dat de krach ten van het kwaad niet ophouden Christus en zijn Kerk aan te vallen, en spoorde zijn toehoorders aan naar best vermogen de talrijke voorbeel den van heldhaftigheid der heiligen na te volgen. Na een krachtig gezongen Te Deum van alle aanwezigen besloot de H. Vader de indrukwekkende plechtig heid met de Apostolische Zegen. On der het beieren van de klokken der basiliek met die van de 425 parochie kerken van Rome verlieten de pel grims het St. Pietersplein na een enthousiast afscheid van de H. Va der. Pontificale Mis op Zondag. Met pauselijke assistentie heeft Zondagmorgen kardinaal Tisserant, deken van het H. College van Kar dinalen, de pontificale H. Mis ter ere van de nieuwe heiligen opgedra gen. De Sint Pieter, die tot zijn uiter ste capaciteit met gelovigen was ge vuld, was versierd met talrijke dra perieën en duizenden kristallen luch terlampen, terwijl van vier pilaren en in het priesterkoor tien afbeel dingen afhingen, waarop de wonde ren stonden afgebeeld op voorspraak van de nieuwe heiligen gewrocht en erkend in de processen voor hun hei ligverklaring. De technici, die belast geweest zijn met de eerste uitzendingen van de „Eurovisie", hebben in een terugblik op de uitzending uit het Vaticaan, tijdens welke de II. Vader een toe spraak hield, verklaard, dat de H. Vader zich tot op de seconde gehou den heeft aan de regieaanwijzingen van de cameramensen. Precies op tijd verscheen de H. Va der voor het venster van zijn werk kamer om de pelgrims op het St. Pietersplein te zegenen. Even punc- tuel kwam de H. Vader de Consisto riezaal binnen om zijn rede uit te spreken. De technici verklaarden, dat er weinig belangrijke personen zijn, die bereid zijn, op zo'n nauwe wijze als de H. Vader samen te werken met de regisseurs en reporters om daardoor hun arbeid te verlichten. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te tien uur.) TIJDELIJK DROOG Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en hier en daar mist. Morgen toenemende be- wolking met later van het Wes- 5 ten uit weer enige regen. Tot matig of vrij krachtig toenemen- de Zuidelijke wind. Vannacht kouder, morgenmiddag iets ho- gere temperaturen. 15 Juni: zon op 4.19 en onder, 21 01; maan op 20.35 en onder 3.04 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenoch- tend 7.00 uur luiden. weer temp. STOCKHOLM geheel Ibew. 20 c OSLO onbewolkt 16 KOPENHAGEN half bew. 17 AMSTERDAM regenbui 18 LONDEN zwaar bew. 15 LUXEMBURG regenbui 18 PARUS geheel bew. 18 BORDEAUX zwaar bew. 18 GRENOBLE geheel bew. 19 NICE zwaar bew. 22 GENEVE half bew. 17 ZURICH geheel bew. 16 LOCARNO geheeil bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 20 Korreltje De beurs heeft ook haar Martelaren. De winst verandert met den wint. D'een mist hetgeen een ander vint. T"is kunst te winnen en bewaren. Vondel.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1