Wagtmans won voor de tweede maal een étappe En kwam voor van Est in het algemeen klassement WEEKEND PROGRAMMA Leidse Golfbrekers hielden onderlinge wedstrijden Oceaan VRIJDAG II JUNI 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De Ronde van Italië San Martino di Caslrozza, Donderdag avond 10 Juni. (Van een speciale ANP- verslaggever). In het zonnige hotel te Grado vulden Donderdagmorgen de jon gens de zakjes van hun truitjes met broodjes, bananen, suikerklontjes en en kele sinaasappelen. Op dat ogenblik stapte Pellenaars binnen: „Nog vier da gen, jongens, en het staat er niet slecht voor met Voorting op de tweede plaats in het klassement, een etappe-overwin ning van Wout en enkele ereplaatsen voor Van Est. Maar dan moet jij, Wagt mans, nog eens laten zien, dat je met de groten in de bergen naar boven klimt. Vrijdag is er een goede dag voor, dan staat die hoge Pordoi op het pro gramma". Met zijn slimme oogjes keek Wout zijn ploegleider aan. Waarom wachten tot morgen?" vroeg hij. „Liever vandaag dan morgen. Geloof me, als ik weg kan ko men voor die laatste klim van 15 km. dan zal ik het niet laten". En met een ruk draaide hij zich om, zocht zijn fiets en ging zich bij de con trole melden. Bijna V/2 uur later spurtte de man uit Breda onder een hevige regenval als triomfator over de eindstreep in het win tersportplaatsje San Martino di Castrozza in de Dolomieten, Volpi met 5 sec. in de sprint achter zich latend. Met een knipoogje keek hij ons aan. Liever van daag dan morgen, had hij, enkele uren geleden gezegd en Wagtmans houdt niet van talmen. In de stortregen werd de man met de oranjetrui door helpende handen naar de materiaalwagen ge sleurd, de Alpenjagers met hun camou flagejassen trokken de fiets bijna onder zijn lichaam vandaan. In een opwelling om althans iets te regelen, pakten de opgewonden mannen van het Italiaanse leger de zaken precies verkeerd aan. In de vrachtwagen, beschermd -tegen de stortbui, de lage temperatuur en het op dringende publiek, vertelde hij het ver haal van die laatste 35 km. Wagtmans vertelt zelf. „Vidauretta ging er na de laatste vlie gende controle tussenuit en Milano sprong ook weg. Wim van Est waar schuwde mij nog, dat ik ook moest gaan en Volpi voegde zich bij mij. Op een gegeven moment hadden wij 40 sec. voorsprong, dat hoorde ik van een mo torrijder. Toen kwam die nauwe kloof met overhangende rotsen. Ik begreep, dat wij met zijn vieren een hoger tempo konden rijden in al die korte bochten dan het peloton. En dus zat ik weer op kop, vooral toen ik in de gaten kreeg, dat Milano, een knecht van Coppi, er niet bijster hard aan trok. Toen wij die kloof uit kwamen begon het te regenen, eerst met spatjes, later met grote drup pels. Hollands weertje, dacht ik. Be wolkte lucht, een beetje fris, mooie tem peratuur voor die klim aan het eind. Ik hoorde van jullie, dat wij vier minu ten winst hadden genomen en toen wist ik, dat ik die etappe zou gaan winnen. Want Milano gaf reeds tekenen van vermoeidheid, de Spanjaard zat gewoon lijk achterin, alleen over Volpi was ik niet gerust. Een bruggetje en daar lag die laatste berg voor ons. Nog 12 km., een klim van 750 meter. De rest was goed. Ik had op 47-22 geschakeld en ik klom best. Eerst viel Milano terug. Toen moest Vidauretta lossen, maar Volpi raakte ik voorlopig niet kwijt. Hoger en hoger ging het, tussen de sparren door, met haarspeldbochten en stevige stijgin gen. Ik reed meestal kop, Volpi kleefde aan mijn wiel, ik zag. dat hij met te groot verzet reed. Daar hing het witte doek met het opsc'nx-ift: laatste kilome ter. Nog even heb ik gewacht, toen scha kelde ik op 52-19, ik liep gewoon van de Italiaan weg". Het peloton, lang geraakt in de klim, was inmiddels binnengekomen. Hugo Koblet reed naar Wagtmans toe: Hast du gewonnen? Gratuliere? Fausto Coppi zocht met gebogen hoofd het hotel op. Clerici ging voorbij met fiere glimlach. Hij had slechts luttele seconden in het algemeen klassement verloren op Coppi. Gerrit Voorting en Wim van Est waren met de overwinning van Wagtmans zo verheugd, alsof zij zelf de etappe hadden gewonnen. En met een grijns op zijn doornat gezicht Pelle naars had in de stromende regen met open kap gereden keek de Neder landse ploegleider naar het kleine oranjemannetje. En ook Pellenaars moest denken aan het gesprek vlak voor de start te Grado: Liever vandaag dan mor gen Goddet knikte eens.... Op dat ogenblik passeerde de wagen van „l'Equipe", waarin de directeur van de Ronde van Frankrijk was gezeten, Jacques Goddet. Oudergewoonte volgt hij de laatste bergetappes van de Giro. Het vorig jaar had hij zich in zijn blad niet zo gunstig over de Giro uitgelaten. Wij vermoeden, dat hij na deze Ronde van Italië, waarin de wielersport zo sterk evolueert, zijn oordeel zal moeten herzien. De Fransman knikte naar Wout Wagtmans, die het echter niet zag. On getwijfeld herinnerde Goddet zich de zege van Wagtmans te Gap in de laatste Tour de France, toen de kleine man uit Breda de grote Bartali op beslissende wijze versloeg. Ook in een belgetappe. Nu Coppi niet de grote vorm toont, nu Bartali de leeftijd der veteranen heeft bereikt, nu Louis Bobet na zijn zege in de Tour van het vorig jaar nog altijd niet „de oude" schijnt te zijn en nog geen nieuwe wielerster aan het Franse firmament is verschenen, zal Goddet ongetwijfeld verheugd zijn dat èn Koblet èn Wagtmans zich in de Ronde van Italië in vorm rijden om over een maand in de Pyreneeën en de Alpen zijn Tour de France nieuwe glorie bij te zetten. En Pellenaars dacht bij zich zelf: twee etappes gewonnen, naar Turijn en naar San Martino. Voorlopig een stevige tweede plaats voor Gerrit Voorting in het algemeen klassement en dat allemaal met slechts vier man. De successen in de Giro zijn tenminste zo groot als het vorig jaar in de Tour de France. Het verloop in 't kort. Over de etappe zelf kunnen wij na dit alles kort zijn. De Belg Severijns was niet te Grado vertrokken. Hij had door zijn val een lichte hersenschudding en een annblesure opgelopen. Tot aan Vit- torio Veneto, op 135 km. van de start, was de etappe vlak en de vliegende con trole te Udine noch de ravitaillering te San Fior di Sopra had tot een ernstige uitlooppoging aanleiding gegeven. Van Steenbergen verzamelde bij de vliegende controle, eerst in het elegante Udine, en later op 165 km. te Ponte nelle Alpi weer de meeste punten. Drie km. na Ponte nelle Alpi vond een valpartij plaats, waarbij Bartali, Corrieri en Isotti betrokken waren. Bartali klom op een andere fiets. Aanvankelijk had het drie tal twee minuten achterstand op het peloton, dat overigens met matig tempo reed, maar Baroni en Baronti lieten zich afzakken en zo werd Bartali in een ver schrikkelijke plensregen weer snel bij de grote groep gebracht. De laatste vlie gende controle was te Feltre op 203 km., ruim 35 km. voor de finish. Ponzini werd hier eerste en onmiddellijk daarna ont snapte Vidauretta uit het peloton met Milano, gevolgd door Wagtmans en Volpi. Uitslag en klassementen. Het klassement van de 19e etappe, van Grado naar San Martino di Cas- trozzo (247 km.) luidt: 1. Wagtmans 247 km. in 7 uur 22 min. 40 sec., gemiddelde uursnelheid 33.478 km.; 2. Volpi 7.22.45; 3. Vidauretta 7.23.56; 4. Milano 7.25.26; 5. Lorono 7.26.07; 6. Defilippis; 7. Co- letto; 8. Coppi; 9. Astrua; 10. Clerici; 11. Conterno; 12. Fornara; 13. Nencini; 25. Gismondi met Carrea, Voorting, Van l Frans Braat eerste winnaar. I De eerste baanrenner, die uit handen van de voorzitter van de KliWU, dr. P. I van Dijk, een kampioensprijs 1954 mocht j ontvangen, was de Aalsmeex der Frans I Braat. die na een vlakke rit het kam- pioenschap der amateurs over 50 km. zonder gangmaking won. Het was voor de enkele honderden toeschouwers haast niet mogelijk te zien wie de eindsprint uit de groep van zeker dertig renners had gewonnen. Velen hadden de Amsterdammer Frans Mahn als winnaar, zodat de uitslag van de jury min of meer als een verrassing kwam. Dit kampioenschap heeft de laatste ja ren vaak een spannende strijd opgele verd, maar daarvan was nu niet te be kennen. Er werden vele uitlooppogingen gedaan, waarbij o.m. enige malen de achtervolgers Vreeswijk en Van Heusden en voorts Steenvoorde, Van Sas en Kooyman betrokken waren. Maar verder dan een 80 meter konden zij niet ko men. In de meeste gevallen was het Daan de Groot, die deze pogingen te niet deed en het peloton bijtrok. Drie ronden voor het einde werd Van Heusden het slachtoffer van bandenpech en hij moest de strijd staken. Toen de laatste ronde inging war ener nog circa 45 renners in de strijd, waarvan een dertigtal deel nam aan de eindsprint. Daan de Groot zat in vierde positie met de sprintkam pioen Hij zeiendoorn aan zijn wiel. Bij het ingaan van de laatste bocht werden zij ingesloten en viel de beslissing tussen Braat, Steenvoorde en Mahn, waarbij de Aalsmeerder met miniem verschil won. De uitslag luidt: 1. Braat (Aalsmeer) 1 uur 7 min. 20.4 sec.; 2. Steenvoorde (Heemstede); 3. Mahn (Amsterdam); 4. Ottenbros (Alkmaar); 5. Innemee (Den Haag)6. Rijnders (Amsterdam)7. Ballangee (Amsterdam); 8. De Groot (Amsterdam). Het algemeen klassement na de -..19e etappe luidt: 1. Clerici 108.46.40; 2. Voor ting 109.01.08; 3. Assirelli 109.07.08; 4. Koblet 109.12.44: 5. Defilippis 109.17.06; 6. Magni; 7. Astrua en Coppi; 9. For nara; 10. Schaer; 11. Conterno; 12. Al- bani: 13. Impanis; 14. Coletto; 15. Gis mondi: 16. Wagtmans: 17. Van Est; 18. Bartali: 19. Nencini; 20. Barozzi; 65. Van Breenen. Na de 19e etappe luidt het persoon lijke klassement der vliegende controles: 1. Van Steenbergen 98 pnt.; 2. Benedetti 41 pnt.; 3. Albani 36 pnt.; 4. De Santi 29 pnt.; 5. Qrosso 25 pnt.; 16. Wagtmans 13 pnt.; 17. Voorting en Massocco 11 pnt.; 30. o.a. Van Est 7 pnt. Ploegenklassement: 1. België 137 pnt.; 2. Legnano 86 pnt.; 3. Bottecchia 68 pnt.; 4. Arbos 57 pnt.; 5. Torpado 47 pnt.; 6. Atala 43 pnt.; 7. Nederland 40 pnt.; 8. Bianchi 38 pnt.; 9. Doniselli 34 pnt.; 10. Nivea-Fuchs 29 pnt.; 11. Frejus 25 pnt.; 12. Zwitserland 24 pnt.; 13. Bartali en Spanje 19 pnt. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Om het kampioenschap van Nederland: DOS—PSV; Eindhoven—DWS. Promotie Tweede klas. Groep A: HVC West Frisia. Groep C: VeendamVelocitas. Groep D: KerkradeWVC. LAWNTENNIS KON. NED. LAWNTENNISBOND. Promotie naar Hoofdklasse A: Ensche- dese LTC ILeimonias II. Promotie naar Eerste klas6e: Joy I De Leidsche Hout I. CRICKET NEDERLANDSE CRICKETBOND Eerste klasse: HaarlemHCC 2; HCC 1—ACC; Hermes DVS—Rood en Wit: PW—VVV; Quick (H.)—Sparta; VOC— Excelsior; VRA—HBS. Tweede klasse B: Excelsior 2VUC; HBS 2CCG; LCC—HCC 4. Tweede klasse D: Ajax (L.)VRA 2; CVHW—Haarlem 2; VVV 2—ACC 3. VOETBAL DOCOS. Hedenavond speelt Docos in Voorschoten tegen de gepromoveerde 4e klasser Rouwkoop. Op Zaterdagmid dag is het volgende programma: 3 uur SVLV (b)Docos-comb.; 4 uur SVLV (a)Docos (a); 5.30 u. KRV (a)— Docos-adspirantcn; 7 uur KRV (A) Docos-junioren. UV8 -Leids KNVB-elftal. Voor de morgenavond ter gelegenheid van de opening van de Leidse Sport week te spelen wedstrijd op het LFC- tenein zijn de elftallen als volgt samen gesteld: UVS: doel: Ramak: achter; Van Beek, Van Leeuwen; midden: De Wolf, J. Devilee, F. v. d. Zeeuw; voor: Verhoogt, Kantebeen, C. v. d. Zeeuw, De Jong en v. d. Blom. Rest van Leiden: doel: Missaar (LFC) achter: Zaal (Roodenburg), Pijnacker (LFC); midden: De Roo (Lugd.), Van Eijghen (LFC), Cornelissen (Lugd.); voor: Mizee (Lugd.), Van Kampen (LFC), Verhoeven (Lugd.), Sira (LFC) en Nagtegeller (LFC). Reserven: v. Wel (Lugd.), J. Neute boom (LFC), Hoekstra (Lugd.), Ouwer- kerk (Roodenburg). Zoals bekend vindt morgenavond de opening van de Leidse Sportweek plaats met het défilé der Leidse Sportvereni gingen. Het vertrek is om 7.15 uur vanaf het terrein Zoeterwoudsesingel. Via de Da Costastraat trekken de deelnemers naar het LFC-terrein. Voor het publiek is het LFC-terreln evenwel alleen bereikbaar via de toe gang aan de Haagweg. (Advertentie) WATERPOLO j LZC—MEERKOETEN 7—1. Er werd met zes tegen zes gespeeld, echter bleek de thuisclub over een bui tengewone schotvaardigheid te beschik ken en won met grote cijfers, Voor rust wisten J. Roos, J. v. d. Reijden en Brak (2vX> de stand op 4—0 te brengen. Ook na rust bleef de doelpunten- machine doordraaien en doelpunten van J. Roos. D. Timmermans en J. v. d. Reij den brachten de stand op 70, Eindelijk gelukte het de rechtsvoor der tegenpartij een goed tegenpunt te maken 71. LZC n won met 2—1 van HZ en PC III SLEUTELSTAD—ROTTERDAM 2—4. In een prettige en snelle wedstrijd verloor Sleutelstad gisteren in de Zijl van Rotterdam. De Leidenaars keken al vlak na 't begin tegen een achterstand aan. toen Van Berkel ongelukkig terug speelde op de keeper en de bal langs Van Rooijen in het doel tikte <01). Kort daarop liet Van Berkel bij een Rotterdamse aanval zijn tegenstander gaan. die van die vrijheid profiteerde en Van Rooyen met een strak schot pas seerde 02. Aan de andere kant keerde de Rotter damse keeper enige goede schoten van Dool, daarbij soms geholpen door lat en paal. Bij een nieuwe Rotterdamse aan val, viel Van Hooidonk zijn tegenstan der te fel aan en moest daarvoor het water verlaten. Sleutelstad bleef goed verdedigen, Van Zijl werd ondergeduwd, de Rotterdammer moest er ook uit en de strijd ging weer gelijk op. Nog voor de rust wist Van Zijl met een prachtig doelpunt de stand op 12 te brengen. Uit de eerste aanvallen na de rust schoot Dool enkele malen tegen de paal; Bekkering schoot hoog over. Een aan val aan de andere kant resulteerde in een doelpunt, daar de middenvoor zich van Van Hooidonk wist vrij te maken én Van Rooyen onhoudbaar te passeren. De spanning kwam er weer in, toen Erades van een fout in de Rotterdamse achterhoede profiteerde en de linksach ter met bal en al het doel in zwom 2—3, maar aan deze spanning kwam een eind toen door een dekkingsfout van de Sleu- telstad-midachter de middenvoor van de gasten met een fraaie omhaal het vierde doelpunt kon scoren, waardoor de eind stand 2—4 werd. i dames Sleutelstad 2, dat in Den Haag op be zoek ging bij Zwip en daar de hele wed strijd met 6 tegen 7 speelde, wist deze wedstrijd door goed verdedigen toch in een overwinning om te zetten. Vooral keeper Binnenkamp speelde een prima wedstrijd. Na de rust wist Kapaan uit een doel- worsteling met een fel schot het enige doelpunt te scoren. Ook de dames, die in de Zijl tegen DVZ speelden, wisten de volle winst te behalen; veel sterker spelend voerden zij de stand regelmatig op. De ruststand was 50. Na de rust werden hier nog twee doelpunten aan toegevoegd, zodat de eindstand 70 werd. De doelpunten werd gemaakt door Lies Wolters 3, Annie Oostrom 3 en Eljy Stouten. TAFELTENNIS V Gisteravond werden de wedstrijden voortgezet om het kampioenschap van Noordwijk. De demifinale. De eerste partij bracht P. de Groot (Seinpost)—J. Zwetsloot (TOV). P. de Groot toonde zich een speler die zich onder alle omstandig heden weet te beheersen. Hij won met 21—13. 22—24, 21—11. G. Turk (TOV)— J. v. Rooijen (Dolfijn) werd vrij gemak- kkelijk gewonnen door G. Turk met 2116. 2117. F. Tieman (Seinpost)L. Vliet Vlieland (TOV) 21—7, 21—14. D. Passchier (Dolfijn)C. Godé 1421, 821. P. de Groot (Seinpost)G. Turk (TOV) 21—17, 10—21, 21—16. F. Tieman (Seinpost)—C. Godé (Dolfijn) 19—21, 18—21. Verliezersronde. J. Alkemade (TOV) H. de Ridder (TOV) 21—17. 21—19. Voor de derde en vierde plaats G. Turk Met en zonder menthol Toen de Oostenrijkse ploeg voor het wereldkampioenschap te Baden bij Ziirich, waar ze haar hoofd- kwartier heeft gevestigd, arriveerde bracht ze dertig verzegelde karton- nen dozen mee. Op sommige was in het Duits geschreven „met m thol" en op andere „zonder m thol". De dozen werden zorgvuldig bewaakt door een van de leden 9 van het gezelschap. De Zwitserse gastheren verdiep- ten zich in gissingen over de inhoud van deze dozen. Totdat een hunner zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen en aan een Oostenrijkse official vroeg wat er eigenlijk zat. Het antwoord stelde hem enigszins te leur want er was niets geheimzinnigs aan de hand: de do- 1 zen bevatten alleen maar een soort massage-olie, van een kwaliteit die in Zwitserland niet te krijgen is. Leidse Overdekte daverde weer De Leidse Overdekte daverde gister avond weer van de opgewonden zwem- enthousiasten bij gelegenheid van het eerste deel der onderlinge wedstrijden van de Leidse Golfbrekers. De heer W. van der Steen, die wederom als starter fungeerde, kreeg er bijna een punthoofd van en hij moest wel engelengeduld be zitten om zijn taak naar behoren te ver vullen. Toch hadden de wedstrijden een vlot- verloop dank zij vooral het voor treffelijke werk van mej. Tr. Broerse, die steeds zorgde, dat de deelnemers en deelneemsters op tijd aan de start ver schenen. De heer Visser, bedrijfsleider van de Overdekte, had voor deze wedstrijden vier medailles beschikbaar gesteld voor de beste prestaties onder de niet-wed- strijdzwemmers. Het bestuur moet dc verkregen resultaten nog wat uitpluizen, zodat de winnaars later bekend gemaakt zullen worden. Kersvers kwamen verschillende deel nemers en deelneemsters aan het start blok voor hun eerste wedstrijd en na tuurlijk was er telkens een, die als eer ste aankwam, doch voor sommigen was het tochwel een teleurstelling te erva ren, dat zij geen winnaar van het num mer werden, omdat een seriewinnaar niet altijd een nummerwinjiaar is. In het najaar wordt het tweede deel van de onderlinge wedstrijden verzwom- men. Aangezien dan de 25 m. schoolslag niet meer op het programma staat, zal de wedstrijd wel aanmerkelijk rustiger verlopen, daar de kleintjes er dan bui ten vallen. Dc wedstrijden van gisteravond zetten wel veelbelovend in, want in elk van de drie eerste nummers werden de club records verbeterd. Daarmee was het wat recordverbeteringen betreft evenwel ge daan. De uitslagen waren:: 100 m. schoolslag meisjes: 1. Adri Pley 1.30,1 (nieuw clubrec.)2. Truus Walen kamp 1.32.5; 3. Cora v. Dijk 1.36.4. 100 m. schoolslag jongens: 1. Bud Oostrom 1.21 (nieuw clubrec.); 2. Tom Pleij 1.21.8; 3. Jan v. Bohemen 1.28. 100 m. vrije slag meisjes: 1. Locsje Zandvliet 1.09.6 (nieuw clubrec.): 2. Ankie Epskamp 1.19.2; 3. Jo de Groot 1.19.4. (TOV)F. Tieman (Seinpost). Deze strijd was levendig en met vlagen van zeer goed spel. Met 18—21, 22—20, 17—21 moest G. Turk zich met de 4c plaats tevreden stellen. Hierna kwamen voor de finale P. de Groot en C. Godé. In deze partij was P. de Groot heer en meester. Het is wonderlijk hoe kalm deze speler zijn spel demonstreert. Hij won gedecideerd met 21—16, 19—21, 21—13, 7—20, 21—15. Hier mee was P. de Groot kampioen en mocht hij voor een jaar de fraaie TO V-beker in ontvangst nemen, met een herinne ringsmedaille welke hem door de voor zitter van TOV met toepasselijke woor den en een daverend applaus werd over handigd. Hierna werd een demonstratieartij gespeeld tussen de heren Will van Zoe- len en Hans v. d. Voort (Scylla, Leiden). Het talrijke publiek heeft kunnen ge nieten van tafeltennis van de bovenste plank zoals in Noordwijk nog veel te weinig gezien wordt. Een daverend applaus was telkens de beloning voor liet prima spel van beide spelers. Met i 21—16. 22—20, 19—21, 21—19 werd Will j j v. Zoelen winnaar en was het einde ge- I komen van deze enerverende wedstrij- den welke van grote propagandistische j waarde zullen blijken. POSTDUIVEN De Blauwband (Sassenheim). Wed- vlucht met oude duiven vanaf Noyon j (Fr.), 313 km. In concours 100 duiven, j gelost te 10 uur, aankomst eerste 3.11.48, j snelheid 1007 m. p. m.; laatste 4 31.23, snelheid 801 m. p. m. Uitslag: H. van Niekerk 1. 6, 15, 22: P. Krom 2; C. v. d. Zwart 3. 17. 18; P. v. d. Zwet 4; J. W. Tekenbroek 5, 13, 16, 24; J. P. Emmerik 7, 8, 9, 10, 21. De WItpen (Zoelermeer). Concours vanaf Orleans, 497 km. De duiven wer den om 6.10 u. gelost. Eerste 11.48.30 u.. laatste 12.32.7 u. Uitslag: N. de Braber 1. 2, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13; H. Ponse 3. 4. 11; A. Brussé 6. De Rhijnmonders (Katwijk). Wed vlucht met oude duiven vanaf Noyon, afstand 309 km. In concours 53 duiven, gelost te 10 uur met N.N.O. wind; aan komst eerste 15.8.21, snelheid 1004 m. p. m. Uitslag: E. van der Hooff 1, 2, 11, 12; A. J. Hus 3; P. Varkevisser 4, 9; W. van Rijn 5; H. M. TJebbes 6; L. Noort 7, 13; G: Passchier 8; Jac. Heemskerk 10. Concourscommissie Rijn en Gouwe. Wedvlucht met 320 oude duiven vanaf Orleans. Gelost te 6.10 uur met Z.W. wind. Snelheid eerste 1523 m. Uitslag: A. Lam, Waddinxveen. 1. 5; H. v. Veg- ten, Koudekerk 2; T. de Jong, Bodegra ven, 3, 14; Hoogervorst en co., Alphen a. d. Rijn, 4; P. Vink, Waddinxveen, 6; W. v. Leeuwen, Boskoop, 7; P. Goed hart, Alphen a. d. Rijn, 8, 15; Gebr. de Wit, Koudekerk, 9, 11; G. v. Klaveren, Koudekerk, 10, 21. 100 m. vrije slag jongens: 1. Bud Oostrom 107.3; 2. Theo Bik 1.08.2; 3. Bart Goddijn 1.09. (De 4 vet gedrukten zijn clubkam pioenen). 50 m. vlinderslag meisjes: 1. Adri Pleij 40.6; 2. Mielc Veijgcn 42; 3. Jo de Groot 42.2. 50 m. rugslag meisjes. A. Wedstrijd- ploeg: 1. Loesje Zandvliet 37.9; 2. Ankie Epskamp 41.8; 3. Jo de Groot 42.8. B. Meisjes vanaf 15 jaar 1 Agatha Alkemade 50.8: 2. Cokkie Bleijs 52.2. C. Meisjes van 13 en 14 jaar: 1. Olga v. d. Berg 53.8: 2. Annelies Dieben (gedis. buiten haar schuld»; 3. Rudi Moes 1.03.9. 50 m. rugslag jongens: 1. Theo Bik 35.5; 2. Gé Aaldcrs 38.8; 3. Bud Oos trom 41. 25 m. vlinderslag jongens, tot en met 14 jaar: 1. Paul v. Bergen Henegouwen; H. Ramakers 18.1; H. Dieben 22, belden buiten mededinging. 25 m. vrije slag jongens. A. Van 11 en 12 jaar: 1. Kees Pleij 16.2; 2. Henny van Staden 18; en Wim Hoogeveen 18. B. Van 13 en 14 jaar: 1. Simon Ver ver 15.9; 2. Jan v. d. Klugt 17.4; 3. Ton v. Brussel 18.1. C. Boven 14 jaar buiten mededinging: I. Gé Aalders 13.1; 2. M. v. d. Kamp 14.3; 3. H. Bourgonjc 14.9. 25 m. schoolslag meetjes. A. Tot en met 10 jaar: 1. Ineke Verzuu 24.5; 2. Tilly la Rivière 28: 3. Karin v. Dongen 28.1; 4. Marijke Coster 28.3. B. Van 11 en 12 jaar: 1. Rudi Moes 23.3; 2. Marianne Tetteroo 23.9; 3. An neke v. d. Brink 25.4; 4. Greetje van Harteveld 25.8. C. Van 13 en 14 jaar: 1 Annemiek dc Jong 23.6; 2. Olga v. d. Berg 24.2; 3. Tiny v. Steenbergen 24 4; 4. Corrv Cat- tin 24.5. J>5 m. schoolslag jongens. A. Tot en met 10 jaar: 1. Klaas Walenkamp 23.5; 2. Hans de Bruyckcre 28.4: 3. Kees Wa lenkamp 29.3; 4. Jan Hein Walen kamp 29.5. B. 11 en 12 jaar: 1. Kees Pleij 20.5: 2. PIm Walenkamp 21.4; 3. Jan Blom 22,4; 4. Piet Ramakers 22.8, C. 13 en 14 jaar: 1. Ton v, Brussel 19.5; 2. Jan v. d. Klugt 20; 3. Simon Verver 20; 4. Ton Paardcnkooper 21.2. 50 m. schoolslag meisjes niet wed- strijdploeg tot 15'jaar: 1. Annemiek de Jnng 48.8; 2. Marianne Tetteroo en Rudi Moes 54; 4. Tiny v. Steenbergen 54.6. Vanaf 15 jaar: 1. Cokkie Bleijs 48.2; 2. Thea Hartogs 48.4; 3. Agatha Alke made 48.8; 4. Cobi v. Zijp 48.9. 50 m. schoolslag jongens niet wed- strijdploeg. A. lot 15 jaar: 1. Ton van Brussel 44.6; 2. Hans Dieben 46.4; 3. Jan v. d. Klugt en Theo Zwartjes 48.5;. B. Vanaf 15 jaar: 1. II, Bourgonje 44.4; 2. F Rosdorff 44.6; 3. Ton Scheren 46.2; 4. Ed Paddenburg 49.8. De wedstrijdzwemmers hieronder zijn buiten mededinging. Nog enkele mededelingen voor de Golfbrekers. Zwemmers, in hel bezit van het groenwitte trainingspak, die morgen avond aan het sportdefile deelnemen, worden om kwart voor zeven verwacht op het sportterrein aan de Zoeterwoudse singel. Zondagmiddag tc half twee nemen dc Golfbrekers deel aan een nationale vier kamp met DWT (Haarlem), PSV (Eind hoven) en LAC ''(R'dam) in het Zwem bad „De Houtvaart" to Haarlem. 20) Miss Marino, Ik nodig u uit om hedennacht om 3 uur op hét promenadedek te verschijnen. Ik wacht u bij de eerste reddingsboot aan stuur boordzijde, gezien vanaf de voor plecht. Ik zal u dan een voor u zeer belangrijk schrijven overhandigen, dat uit de nalatenschap van wijlen Pete O' Connell afkomstig is. Om redenen, die u zelf wel begrijpen zult, raad ik u in uw eigen belang aan, te verschijnen. Tevens ver zoek ik u over deze uitnodiging het stilzwijgen 'te bewaren en deze brief niet in handen van derden te laten vallen. Een vriend. Met stijgende verwondering had Gordon het epistel gelezen. Wat be tekende dit? Alweer een spoor, dat naar mr. O' Connell leidde. En ook lier was weer een duidelijke verbin ding tussen miss Marino en de ver moorde. Hij stond nog even in ge dachten, maar dan drong tot hem door, dat dit toch werkelijk geen plaats was voor overpeinzingen. Elk ogenblik kon de bewoonster der hut terugkomen en wat kon hij voor een verklaring geven van zijn aanwezig heid? Snel doorzocht hij verder het bureau. Niets meer van zijn gading vindend, sloot hij de klep weer en na zich overtuigd te hebben, dat hij geen sporen achter gelaten had, ont sloot hij de deur en verliet het ver trek. In de gang was niemand te zien en in een zo onverschillig mo gelijke houding, begaf hij zich naar zijn eigen apartement, waar hij in een gemakkelijke stoel gezeten alles nog eens overdacht. Weer was duidelijk gebleken, dat de filmster nauw betrokken was bij de moord op Pete O' Connell. Drie feiten wezen in deze richting. De ontmoeting in de hall, haar aanwe zigheid bij de hut van de vermoorde, vóór, tijdens of kort nadat de moord had plaats gevonden en nu weer deze brief. Het schrijven nog eens doorlezend bleef zijn oog rusten op de aangegeven tijd voor het onder houd: 3 uur. Wanneer kon dat ge weest zijn. Op de eerste avond van de reis. Toen was zij in zijn gezel schap in de balzaal. Om half vier werd de moord immers ipas ontdekt? De tweede avond? In die nacht werd de aanslag op mrs. Tequita O' Con nell gepleegd enHij schokte in eens op uit zijn gepeins. Hij wist al, dat zij in die nacht op geweest was, omstreeks die tijd. Zij had voor die afwezigheid in haar hut geen reden willen opgeven. Zij had dus aan dc uitnodiging gevolg gegeven en dit niet publiek wensen te maken. Had zy ontvangen wat haar aangeboden werd? In haar bureau had hij het schrijven, waarvan in de 'brief sprake was, niet gevonden. Zij kon het echter elders verborgen hebben. Jammer dat hij het niet gevonden had. Misschien bracht dit hem tot de oplossing van het raadsel. Een ogenblik overwoog hij weer naar de hut terug te gaan om ver der te zoeken. Hij verwierp dit ech ter. Het was zoeken naar een speld in een hooiberg. De brief rond draaiend tussen zijn vingers staarde hij peinzend voor zich uit. Wie was de schrijver of de schrijfster ervan? En hoe was die persoon aan het stuk gekomen? Gestolen? Maar, dan was hij of zij ook vermoedelijk de moor denaar of de moordenares! En als miss Marino naar de afgesproken plek gegaan was en zij was dait, blijkens de getuigenis van de man, die haar om die tijd uit haar hut had horen gaan dan kende zij die persoon dus! Gordon knipte met zijn vingers, toen hij zover gekomen was. Alweer stuitte hij op de koppigheid van het meisje, dat hetgeen zij wist niet prijs wenste te geven. Hij zuchtte en stond op. Het had geen zin. verder nog over deze zaak te denken. Eerst moesten er nog meer feiten bekend zijn en die kon hij alleen verwachten uit het antwoord op het telegram, dat hij verzonden had Hij keek op zijn horloge. Drie uur. Nog zes uur moest hij minstens wachten. Hij be gaf zich naar de stuurhut om te kij ken of de „eerste" soms een kar weitje voor hem had. ,,En, Gordon, hoe staan de zaken?" Kapitein Jones stond tegen de tafel geleund en keek zijn tweede stuur man vragend aan, toen hij de vraag stelde. De beide mannen bevonden zich in de kapiteinshut en hadden zojuist hun souper gebruikt. Nauwkeurig, zonder ie>ts te verzwijgen, bracht Gordon verslag uit. Alleen aan de Scheepsberichten AAGTEKERK. 10 v. Antwerpen naar R'dam; AALSUM. 10 v. Dubai n. Bah rein; ALDEGONDA. 10 v. Singapore n. Bangkok; ALWAKI. 10 v. Boston te Philadelhpia: AMSTELVEEN. 11 van Madres te Calcutta; ARMILLA, 10 van Djakarta n. Pladju; ARUNDO, 11 v.m. te R'dam v. Wabana; BLOEMFONTEIN. 10 v. Las Palmas n. Kaapstad; BLOM- MERSD1JK. p. 10 Gibraltar n. Port Said; BOSKOOP. 10 Hamburg naar Antwerpen; CELEBES, 11 te Singapore; DRENTE, 11 te Damman; ENGGANO, 10 v. Bombay n. Colombo; ESSO ROT TERDAM, p. 10 Azorcn n. Aruba; FRIESLAND krl., p. 10 Algiers n. Port Said; FRIESLAND ssm., p. 10 Finisterre n. Huelva; HOOGKERK, 10 v. Hongkong n. Manilla; IVOORKUST. 11 v. Antwer pen te Bordeaux; JOH AN VAN OLDEN- BARNEVELT. 10 210 m, o. ten n. Gi braltar n, A'damLANGKOEAS, 10 v. Surabaja n. BaÜkpapan; LEUVEKERK, 10 v. Hamburg te Antwerpen; LÏNDE- KERK. 10 v. Harthapoint te aBhrein; LISETA, 10 v. Pladju n. Pt Dickson; NIGERSTROOM. 10 v. Las Palmas n. I-Iavre: ORANJESTAD. 10 v. A'dam n. W. Indië: OUWERKERK. 10 v. Lissabon te Marseille: PERNA, p. 10 Azoren n. Curacao; POELAU LA UT. p. 10 Malta n. Le Havre: POLYDORUS. 10 v. Ba Ükpapan n. Makassar; RAFAELA. 10 v. Bangkok n. Pladju; RIDDERKERK. 10 v. Durban n. Kaapstad; RITA, 11 van Pladju te Bangkok; SIBAJAK. 10 van Port Said n. Aden; SOMMELSDIJK. 10 te Belawan; STAD SCHIEDAM, 10 v. Casablanca n. R'dam; TITUS. p. 10 Oues- sant n. R'dam; WATERMAN, p. 10 Port land n. Halifax; WILLEM RUYS. 10 v. Southampton n. Port Said; WOENS- DRECHT, 10 v. Lissabon te Gibraltar; IJSSEL, 10 v. Oran n. Tunis; ZEELAND ssm, 10 v. Blyth n. Kopenhagen; ZUI DERKRUIS, 10 490 m. n Fayal n. Sout hampton. opgetrokken wenkbrauwen van Michael Jones was te zien, dat hij de inbraak in de hut van de filmster maar matig waarderen kon. Hij maakte Gordon er geen verwijt van. Lang spraken de beide officieren dan nog over het geval. Kapitein Jones scheen zich weer uit zijn pes simistische, negatieve houding opge richt te hebben en besprak met Gor don uitvoerig de eventuele mogelijk heden. Gordon, verheugd over deze belangstelling en medewerking wijd de lang uit en geduldig luisterde de kapitein naar zijn theorie, af en toe een goede of afkeurende opmerking makend. Zij werden hierin gestoord door de binnenkomst van de assistent marconist, die Gordon het antwoord op zijn telegram overhandigde. Hij vouwde het ipapier open en las. In spanning sloeg Michael Jones hem gade. Gordon uitte een goedkeurend gebrom, toen hij het gelezen had. Hij overhandigde de kapitein het velle tje. Deze las het haastig door en gaf het Gordon terug met de opmerking: „Heel aardig, maar wat denk je daarmee nu op te schieten?" „Ik wou nu de beide betrokken vrouwen een nieuw verhoor afne men aan de hand van de feiten, die hierin genoemd worden." Kapitein Jones knikte terwijl hij een sigaar opstak. Hij scheen een en ander nog in gedachten le verwer ken. Dan knikte hij weer. „Dat moest je maar doen", zei hij, op de bel drukkend. Aan de toegeschoten steward ver zocht hij miss Marino te vragen even bij hem te komen. Nadat de man ver dwenen was, zei hij: „Ik laat het verhoor helemaal aan jou over. Het lijkt mij echter beter voor jouw prestige, wanneer ik er ook bij zit. Dat geeft je meer autoriteit, weet je?" voegde hij glimlachend aan zijn op merking toe. Gordon knikte verstrooid. Hij over woog op welke wijze hij het beste kon beginnen. Ditmaal moest het meisje hem alles vertellen. Hij voel de, dat zij over feiten beschikte, die voor hem en voor het onderzoek van het grootste belang waren. Miss Marino liet niet lang op zich wachten. Zij trad binnen en Gordon merkte op, dat zij er beter uit zag als die morgen. „U hebt naar mij gevraagd, kapi tein Jones?" vroeg zij, Gordon nege rend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9